Winter niet kouder geweest dan normaal Banen voor probleemjongeren Voorleeskampioen Vijftigste geval van varkenspest IJburg gaat door Veiligheid discotheken is vaak erbarmelijk Ochtendspits veel last van verkeersongelukken Vervoersverbod uitgebreid Onderzoek Consumentenbond: Israël dringt Libanon binnen WATERSTANDEN De winnaars hebben verloren Minder haring Berekening EnergieNed: Minister Melkert wil Antilliaanse en Arubaanse jongerne aan werk helpen Notaris overvallen f ff Tja, en tliritkeo {mondnop niet ok.dfe beeft har penpedan 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 Naast prijswinnaars Saskia, Hannah en Jantine deden aan de voorleeswedstrijd mee Marloes van Bemden ('t Stoofje, Ouwerkerkfc Mar lies Deïst (De Zonnewijzer, Zonnemaire)tjImre Kpuw-(De Zuidvliet, Kartgen'é), Femke van Rooijen tOnciec de Wie ken, Burgh-H-aaipstéde) -en Danielle Klippèl-(Sint. An-.i'' thonius, Oud-Vosseriïeer). De voorleeswedstrijd werd op geluisterd door een optreden van Vertelliz, de dame die vertelt. De jury bestond naast Prager-Stein uit Radio Schouwen-Duiveland mede werkster A. Arkenbout en boekverkoopster N. Flik- weert. De Nationale Voor leesdag is een initiatief van de. Stichting Lezen in samen werking met de Stichting CPNB èn het NBLC voor bi- frliothekjen. De-organisatie van de regio nale rcwlde in Zierikzee was in handen van de bibliobus Schouwen-Duiveland en de openbare bibliotheken in Burgh-Haamstede, Zierikzee en Tholen. DEN HAAG (ANP) - In Sint Anthonis is woensdag het vijftigste geval van varkenspest geconstateerd, aldus het ministerie van Landbouw. Het plaatsje ligt in het ge bied Venhorst, waar eerder op de dag ook al het 49e geval werd vastgesteld. Het ver voersverbod in dit gebied zal nu worden uitgebreid. Daar door krijgen tachtig nieuwe bedrijven met een vervoers verbod te maken. Het bedrijf in Sint Anthonis telde 850 varkens, die zo snel mogelijk zullen worden vernietigd. Ook in Schijndel kwam een geval (het 48e) van klassieke varkenspest aan het licht bij een bedrijf met 1400 dieren dat in contact had gestaan met een varkenshouderij waar de ziekte was uitgebro ken. Daarvoor, in de nacht van dinsdag op woensdag, werd in Ravenstein het 47e geval van varkenspest geconsta teerd. Het gaat om een be drijf met driehonderd die ren. Het ziektegeval kwam aan het licht tijdens buurton derzoek. Het aantal varkensbedrijven dat een „strafkorting" krijgt op de schade-uitkering in verband met de varkenspest loopt flink op. Van 29 be smette bedrijven is intussen een schadedossier aange legd. Liefst 25 bedrijven daarvan krijgen geen volle dige schade-uitkering omdat er in strijd is gehandeld met de regels, zo bleek woensdag. De kortingen van gemiddeld 35 procent gelden voor on dernemingen die onder meer de regels voor de registratie en identificatie van varkens niet of onvoldoende hebben nageleefd. De boerenorgani- saties LTO en NCB volgen de uitkeringen uiterst kritisch. Brussel stemde woensdag in met een gedeeltelijke op heffing van het vervoer- en slachtverbod voor varkens in de regio rond het West- Brabantse Rijsbergen. Euro pees landbouwcommissaris Fischler gaf woensdag zijn toestemming voor deze ge deeltelijke versoepeling. Drie kilometer rond het be smette bedrijf in Rijsbergen geldt het vervoerverbod nog wel. In de wijdere omgeving (drie tot tien kilometer) kun nen varkenshouders een ont heffing vragen om de dieren naar een slachthuis te bren gen. DEN HAAG (ANP) - Het is droevig gesteld met de veiligheid in discotheken. Slechts weinig gelegenhe den zijn goed voorbereid op noodsituaties als brand of vechtpartijen, wanneer het bezoek massaal naar buiten wil. Vluchtwegen zijn vaak moei lijk begaanbaar door tijdelij ke opslag. De nooduitgang is in veel gevallen versperd door zitjes, geluidsappara tuur of buiten geparkeerde auto's. Soms komt de nood uitgang zelfs uit op een bal kon. Dat blijkt uit een donderdag gepresenteerd onderzoek door de Consumentenbond onder achttien grote disco theken, in samenwerking met het Nederlands Instituut voor Brandweer en Rampen bestrijding. De Consumen tenbond vindt dat gemeen ten eigenaren van disco's beter moeten voorlichten over hun verantwoordelijk heid. Twaalf van de onderzochte zaken beschikken niet over een overal hoorbare ontrui mingsinstallatie, Terwijl 30 procent de wettelijk ver plichte brandmeldinstallatie ontbeert. Bij vier discothe ken was er geen of onvol doende noodverlichting. Detectiepoortje Weinig zaken houden het maximum toelaatbare aan tal bezoekers in de gaten. Daar staat tegenover dat veel disco's wel een detec tiepoortje hebben om wa pens buiten de deur te hou den. De onderzoekers juichen het toenemend ge bruik van veiligheidsglas- werk toe. Dat glas verpul vert als het breekt en neemt het gevaar van verwondin gen weg. Jaarlijks melden zich 2800 mensen zich bij de ehbo in het ziekenhuis na discobe- zoek. In 68 procent gaat het om lieden die onderuit zijn gegaan op bijvoorbeeld de dansvloer, zo leren cijfers van de Stichting Consument en Veiligheid. BAALBEK (RTR) - Israëli sche gevechtsvliegtuigen zijn donderdagochtend diep binnengedrongen in het Li banese luchtruim. In het noordoosten van het buur land vielen de toestellen ver moedelijke bases van guer rillastrijders aan. De doelen van de aanval lig gen zo'n 55 kilomter ten noorden van de stad Baalbek en slechts tien kilometer ten westen van de grens met Sy rië. Er zijn nog geen berich ten over slachtoffers. De aan val is mogelijk een vergel dingsactie. Tijden en slandcn volgens gctijdetabel Hydro-metcoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Dalum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 21 maart 02.05 132 08.10 -146 14.25 150 20.30 -130 ROOMPOT BUITEN 21 maart 00.45 129 06.50 -142 13.00 149 19.05 -125 BRUINISSE 21 maart 02.10 140 08.05 -153 14.40 160 20.25 -137 WEMELDINGE 21 maart 02.15 151 08.10 -160 14.30 171 20.30 -144 Springtij: 26 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 6 A f, le /erwdchlen een onweer ffi dit de kit wisHeb je penen hoe banp finjo was Verwachting t/m maandag 24 maart ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeveri) bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 -453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 lot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur - Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent Kontrakttarieven op aanvraag. ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% BTW AMSTERDAM (ANP) - De winnaars hebben ver loren. Dat is de beste karakterisering van de uit slag van het referendum dat Amsterdam woens dag hield over de bouw van de wijk IJburg in het IJmeer. Ruim 40 procent van de kiesgerechtig den kwam opdagen: 130.000 mensen stemden te gen, tegenover ruim 93.000 voorstemmers. Omdat de tegenstanders Volgens het Groenen-raads- minimaal 155.000 stemmen lid R. van Duijn werkt de moesten halen, bleek de ge- hoge kiesdrempel ontmoe- meente toch de winnaar, digend op kiezers bij refe- ,,Ik kan aan de bak", aldus renda. ,,De tègenstemmers een gelukkige wethouder zijn de morele winnaars. Er volkshuisvesting D. Stadig is duidelijk onvoldoende woensdagavond. De uitsla- draagvlak voor IJburg." gen kwamen vanaf het slui- Burgemeester Patijn vindt ten van de 471 stembureaus de hoge kiesdrempel juist om 19.00 uur rap binnen. goed. „Het gaat tenslotte Al vanaf het begin leek het om het ongedaan maken onwaarschijnlijk dat de te- van een raadsbesluit." Hij genstanders de drempel was tevreden over de op- zouden halen. Volgens de komst, die net iets hoger oude verordening van de was dan de krappe 40 pro gemeente Amsterdam wa- cent bij het referendum ren 93.000 nee-zeggers ge- over de stadsprovincie, noeg geweest. Minister „Dat betekent dat het in- Dijkstal van Binnenlandse strument is aangeslagen." Zaken vernietigde de re- PvdA-fractievoorzitter E. gels, en in de nieuwe veror- van der Laan pleit evenals dening werd de drempel di- Van Duijn voor een evalu- rect fors verhoogd. atie. Hij zei zich gestoord te In de loop van de avond hebben „aan de overkill leek het er toch even om te aan reclamespots, waar gaan spannen. Rond 21.00 door de standpunten ver uur washet duidelijk; de simpeld werden. Misschien woningzoekenden hadden moeten we daar afspraken het gewonnen van de mi- over maken." De vereni- lieugroeperingen. IJburg ging Natuurmonumenten komt er. Niettemin vonden en het Referendumcomité, meerdere aanwezigen dat beiden tegen IJburg, toon- deze raadpleging goed moet den zich teleurgesteld, worden geëvalueerd. Zowel Voorzitter Winsemius van vanwege de stevige cam- Natuurmonumenten: pagne die beide partijen „Spijtig, we hadden anders voerden, als vanwege het gehoopt, maar we hebben toch grote aantal tegen- de drempel nu eenmaal niet standers van IJburg. gehaald". WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp.-1 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht west 4 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht west 3 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 21 mrt Zon op 06.40, onder 18.53 Maan op 16.17, onder 05.30 Volle maan: 24 maart (05.46) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Vanmiddag begint de lente, maar zoals dat wel vaker het geval is, houdt het weer daar geen rekening mee. De eerste lentedagen gaan zelfs als de koudste dagen van maart 1997 de boeken in. De tempe ratuur komt 's middags niet veel ho ger dan 5 graden en 's nachts vriest het op veel plaatsen licht. Het is wel rustig weer. Zon is er vandaag slechts mondjesmaat. Ook valt hier en daar een bui, waarbij vooral in het noorden natte sneeuw mogelijk is. De zwakke tot matige wind waait in hoofdzaak uit richtingen tussen west en noord. Vannacht valt de wind weg. Verspreid over het land komen opklaringen voor, waarbij de tempe ratuur vooral landinwaarts tot een of twee graden onder het vriespunt kan zakken. Morgen zorgt een uitloper van een hogedrukgebied voor meer zon en vrijwel droog weer. De tem peratuur verandert nauwelijks. Tij dens het weekeinde gebeurt dat wel. Dan weten storingen met zachtere lucht ons land te bereiken. Ook komt er meer bewolking en kan hef vooral zaterdag enige tijd regenen. VOORBURG (ANP) - De aan voer van diepgevroren ha ring in Nederlandse havens was vorig jaar bijna een kwart lager dan in 1995. De prijs van verse haring steeg bovendien fors van 29 cent per kilo in 1995 tot 63 cent per kilo vorig jaar. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). Volgens het CBS hebben hor smakrelen de afgelopen ja ren snel aan belang gewon nen. De soort was in 1996 goed voor de helft van de aanvoer van diepvriesvis. In 1994 ging het om 122 miljoen kilo. De hoeveelheid was in 1996 al opgelopen tot 206 miljoen kilo. In totaal is vorig jaar ruim 540 miljoen kilo vis aange voerd in onze havens. Drie kwart daarvan bestond uit ingevroren vis. De totale hoeveelheid lag een procent hoger dan in 1995. Er kwam 5 procent minder ver se vis en 4 procent meer diep vriesvis aan land. Ondanks de - soms extreme - kou van de afgelopen winter is het stookseizoen normaal verlopen. Volgens EnergieNed. (Foto: Marijke Folkertsma) DEN HAAG (ANP) - Een gemiddeld huishouden heeft in de afgelopen winter ongeveer net zoveel verstookt als in een normale winter. Dat heeft EnergieNed, de organisatie van de gasbedrijven in ons land, berekend aan de hand van de temperatu ren van 1 oktober tot en met 16 maart. Het stookseizoen verliep normaal tot half december, maar tot half januari ver stookte een gemiddeld huis houden zo'n honderd kubie ke meter meer gas, hetgeen overeenkomt met extra kos ten van ongeveer zestig gul den. De periode daarna was echter veel minder koud en hoefden mensen veel minder te verstoken. Enkele dagen na de Elfste dentocht stelde minister Melkert van Sociale Zaken aan de minima een koude- toeslag in het vooruitzicht. Volgens VVD-leider Bolkes- tein is deze toeslag nu weg gesmolten als sneeuw voor de zon. Maar wat minister Melkert betreft is de koude- toeslag nog niet van de baan, aldus een woordvoer der van zijn ministerie in een reactie op de cijfers. De minister gaat bij het be palen van de toeslag niet uit van de periode van 1 okto ber tot 16 maart, die Ener gieNed hanteert. Hij wil zich baseren op het hele jaar 1996, dat een koude winter kende, en de wintermaan den van 1997. Melkert wil de koudetoeslag bovendien be zien in samenhang met een wens van de Kamer om iets extra's voor de minima te doen. Daarover is een motie van PvdA-kamerlid Kals- beek aangenomen. D66, dat ook voorstander was van een koudetoeslag, meent nu dat deze achterwe ge kan blijven als er sprake is geweest van een normale winter. „Maar dat laat 'on verlet dat de motie-Kals- beek uitgevoerd moet wor den," aldus Kamerlid Bakker. De VVD was van meet af aan sceptisch over de steun regeling. De consument be taalt maandelijks aan het energiebedrijf en pas na een jaar wordt bekeken of het bedrag te hoog of te laag is geweest. De zin van een kou detoeslag zou dus veel later moeten worden vastgesteld, omdat na een koudeperiode een zachtere periode kan volgen. VVD-leider Bolkestein vindt dat de PvdA nu moet erkennen dat zij in januari de plank lelijk heeft misge slagen en dat Melkert „holle beloften" heeft gedaan. ROTTERDAM (ANP) - Minister Melkert (Sociale Za ken en Werkgelegenheid) wil dat probleemjongeren van Antilliaanse en Arubaanse afkomst sneller aan een betaalde baan kunnen komen. Hij zal daarom acht experi mentele projecten voor de begeleiding van deze jonge ren blijven subsidiëren. Deze projecten moeten de door stroming naar werk echter wel verbeteren. Dat zei Mel kert donderdag in Rotter dam tijdens een conferentie van het Overlegorgaan Cari bische Nederlanders. De mi nister maakt zich zorgen over de soms grote achters tandspositie die jongeren uit de Antillen en Aruba hebben op de Nederlandse arbeids markt. Veel jonge Antillianen en Arubanen komen naar Ne derland zonder begeleiding, zonder een goed beeld van de Nederlandse samenleving en zonder concrete plannen voor een opleiding. „Niet zel den gaat het hierbij om kin deren van alleenstaande ou ders", zo hield Melkert zijn gehoor voor. Melkert omschreef de alge mene positie van allochtone Nederlanders als „dubbel zinnig". De werkloosheid on der deze groep is nog altijd drie maal zo hoog als die on der Nederlanders. Vooral in de vier grote steden is de si tuatie „zorgwekkend". Mel kert ziet echter ook verbete ringen. In de afgelopen vijf jaar is de kans op werk voor minderheden vier maal snel ler gestegen dan voor au tochtone Nederlanders. Cari bische Nederlanders hebben bovendien doorgaans een hoog opleidingspeil dat hun kansen op werk sterk verbe tert. Belangrijk knelpunt blijven de jongere Antillia nen en Arubanen, zo gaf Mel kert aan. Taalachterstand, schulden, slechte behuizing, drugs, criminaliteit en wei nig kennis van Nederlandse instellingen vragen volgens de bewindsman dan ook om een blijvende, gerichte aan pak. Een groep Antillianen wil een zwarte raad in de Rotter damse deelgemeente Hoog vliet. De Antillianen, die een leeg schoolgebouw hebben gekraakt, willen inspraak in de besteding van rijksgelden voor het Antillianenpro- bleem in de deelgemeente. Dat zegt de woordvoerder van de krakers, P. Jazzbo. Donderdag leggen de kra kers hun wens voor aan mi nister Melkert, die dan een werkbezoek aan Hoogvliet brengt. Melkert praat hier met deelraadsvoorzitter H. Elemans over het Antillian- envraagstuk. Een zwarte raad bestaat reeds in de Amsterdamse Bijlmer. Volgens Jazzbo is er in Hoogvliet „ondergronds" ook al een zwart overleg, maar moet dit eindelijk eens door het deelgemeentebe- stuur als gesprekspartner worden erkend. De Antillianen hoeven niet te vrezen dat ze snel het door hen gekraakte vroegere schooltje De Vlam uitmoe ten, zo heeft L. Gouw van de politie in Hoogvliet duide lijk gemaakt. Hij wil met on der andere het deelgemeente- bestuur overleggen over de onvrede onder de Antillia nen in Hoogvliet. Die onvre de is ontstaan door de grote werkloosheid onder de groep van ruim vierduizend Antil lianen, het verdwijnen van het eigen onderkomen en re cente berichten in de media, aldus Gouw. DRIEBERGEN (ANP) - Het verkeer in de ochtendspits heeft donderdagmorgen veel hinder ondervonden van on gevallen. De langste file stond tussen Den Haag en Schiphol; veertig kilometer. De verkeersellende voor de Schipholtunnel vanuit de richting Den Haag ontstond toen een vrachtauto om streeks half zeven een lading slib verloor. De smurrie blokkeerde drie van de vier rijstroken. Het kostte de brandweer enkele uren om het wegdek schoon te spui ten. De gevolgen waren de sastreus voor de gehaaste fo rens. Tussen Den Haag en Schiphol stond het verkeer over de hele lengte van veer tig kilometer muurvast. AERDENHOUT (ANP) r Twee gewapende mannen hebben donderdagochtend rond kwart voor negen een overval gepleegd op een no tariskantoor aan de Nicolaas Beetslaan in Aerdenhout. Voor zover bekend zijn er geen gewonden. De overvallers sloegen op de vlucht in de auto van de nota ris. Die wagen is even later teruggevonden in Heemste de. Het personeel van het no tariskantoor werd tegen acht uur opgewacht door de twee mannen. Die hielden hen ge gijzeld en eisten de sleutel van de kluis op. Daaruit is een bedrag van 1500 gulden alsmede een kistje met waar depapieren buitgemaakt. GEFLADDER OP SNELWEG RIJSWIJK (ANP) - Ganzen hebben donderdagmorgen voor stremming op de snel weg Al gezorgd. Deze snelweg zal daardoor waarschijnlijk tot na de och tend- spits tussen Hoender- loo en Kootwijk, in de rich ting Amersfoort, voor ver keer gesloten blijven. I door Willy Vandersteen M {Ueim onderdek en dat is hit mrnamsleOEflftft Ik pa skpen Slap wil Suske en Wiske

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2