Weinig geld voor nieuw beleid Start Nieuwsbodereis 'Het was een genoegen om naar je te luisteren' HOUT Chauffeur vermist Chassey vraagt oordeel rechter over dwangsom ZIERIKZEESCHE IS NIEUWSBODE 1 'Gabber-hill' onderwerp pinksteroverleg VVV TO VANGEN LAGE BOMEN OOK VEEL WIND? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 20 MAART 1997 152e JAARGANG NR 26149 Sobere eerste begroting Schouwen-Duiveland WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 ZIERIKZEE - Het college van burgemeester en wet houders trekt dit jaar op de begroting maar 250.000 gulden uit voor nieuw beleid. Vier miljoen gaat uit naar infrastructurele werken. Dit veroorzaakt me de dat de sector grondgebiedzaken (GGZ) het zwaar ste drukt op de financiële positie van de gemeente. Aan reserves heeft de gemeente 64 miljoen gulden. Dat zijn de belangrijkste kenmerken van de eerste (concept-)begroting van de gemeente Schouwen-Duive- land. Gezien het feit dat er slechts 250.000 gulden wordt uitgetrokken voor nieuw be leid kan de begroting gety peerd worden als sober. Het college wil het eerste jaar vooral gebruiken voor de uit voering van projecten, die in opdracht van de voormalige gemeentebesturen voorbe reid zijn. Daarnaast zijn er volgens het college te veel onzekerheden, waardoor de nodige voorzichtigheid be tracht moet worden bij het ontwikkelen van nieuw be leid. Voor de infrastructuur trekt de gemeente dit jaar ruim vier miljoen uit. Het gaat dan vooral om het onder houd van wegen binnen en buiten de bebouwde kom en het onderhoud van waterwe gen en openbare verlichting. Samen met overige uit te voeren werken kost de ge meente dit in totaal 6,7 mil joen gulden. Er komt echter een bedrag van 2,6 miljoen aan inkomsten terug. Voor een planmatig onderhoud van de wegén wordt een ge automatiseerd wegbeheer- plan ontwikkeld. De totale sector GGZ (ruim telijke ordening, economi sche zaken, reiniging, ge meentewerken) slokt van de totale begroting' per saldo een bedrag van bijna dertien miljoen op; 37,4 miljoen aan uitgaven en 24,6 miljoen aan inkomsten. De uitgaven gaan vooral naar projecten uit het verleden, die door de voormalige zes gemeenten zijn voorbereid. Met een aan tal hiervan kan al begonnen worden. Voor de projecten, waarvan de voorbereiding nagenoeg is afgerond, zullen de benodigde kredieten aan gevraagd worden. Daarnaast worden projecten ter hand genomen waarvoor de voor malige gemeentebesturen de intentie tot uitvoering heb ben uitgesproken. Zware wissel Ook de sector externe contac ten (sociale zaken, burgerza ken, bouw- en milieuzaken) trekt een zware wissel op de begroting. Tegenover 26.6 miljoen aan uitgaven staat 15,4 miljoen aan inkomsten, zodat er per saldo 11,2 mil joen resteert voor de gemeen te. Vier miljoen hiervan wordt bestemd voor sociale voorzieningen, waaronder bijvoorbeeld werkgelegen heidsprojecten en leefvoor- zieningen voor gehandicap ten. Klantvriendelijkheid Belangrijke schakel binnen deze sector is de balie. Het was de bedoeling dat al het baliepersoneel een scholing 'klantvriendelijkheid' zou krijgen. Dit wordt een half jaar uitgesteld. De medewer kers moeten volgens het col lege de gelegenheid krijgen hun draai te vinden. De bur ger moet daarnaast in staat worden gesteld zich een me ning te vormen over de wijze waarop men door het balie- personeel benaderd wordt. De bedoeling is dit na een half jaar te peilen. Vanuit de ze peiling kunnen vervolgens trainingen worden gegeven. De sector maatschappelijke aangelegenheden (welzijn, sport, onderwijs en cultuur) drukt voor ruim negen mil joen op de begroting. Voor sociale vernieuwing is een bedrag van ruim 542 duizend gulden uitgetrokken. De werkelijke uitgaven binnen de begroting voor sociale vernieuwing bedragen onge veer een miljoen. Dit geld wordt besteed aan sociale werkvoorziening, bijzondere bijstand, Halt-project, peu- terspeelzaalwerk, noodop vang Leder des Heils en sa menwerking verslavingspro blemen. Inkomsten voor de gemeente worden met name binnenge haald door de sector algeme ne en interne zaken. In totaal vloeit vanuit deze sector 38,5 miljoen in de gemeentelijke kas. Tegenover de 61 miljoen De bouw van het transferium in Renesse is een van de belangrijkste projecten uit het verleden die door de nieuwe gemeente worden uitgevoerd. (Foto: Marijke Folkertsma) gulden aan inkomsten staan 22,5 miljoen aan uitgaven. De gemeente krijgt 45 mil joen gulden uit het gemeen tefonds. Daarnaast komt er dertien miljoen aan belastin gen binnen. Bij de verschillende belas tingverordeningen is als uit gangspunt gehanteerd, dat de opbrengst dit jaar onge veer gelijk moet zijn aan de gezamenlijke opbrengsten van de zes gemeenten en ge meenschappelijke regelin gen. Of dit ook volgend jaar nog het geval is, blijft dé vraag. Als gevolg van de nieuwbouw van het gemeen tehuis, is het volgèns het col lege mogelijk dat de burgers in de toekomst zwaarder worden belast. Tevreden Het totaal aan reserves en voorzieningen van 64 mil joen gulden voor het ontwik kelen van initiatieven stemt het college tevreden. Hetzelf de doet de geraamde op brengst van één miljoen die verwacht wordt door de her indeling; de zogenoemde effi- ciency-winst. Zorgelijk is echter de aflopende compen satieuitkering voor de herin deling van het rijk en de kosten van de tijdelijke huis vesting en de automatise ring. Deze kosten worden de komende vijf jaar betaald met de verfijningsuitkering die de gemeente krijgt in ver band met de herindeling. Daarna komen ze echter ten laste van de algemene mid delen. Onzeker is bovendien hoe lasten die in de toekomst zijn te verwachten al in bud gettaire'zin zijn afgedekt. Het was vanmorgen vroeg dag voor de deel nemers aan de jaarlijkse Nieuwsbodereis. De driedaagse reis naar het Engelse Tunbridge Wells begon met een rit vanaf Schouwen-Dui- veland naar het veer Vlissingen-Breskens vanwaar de bus via Veurne naar Calais reed. Aan boord van de Shuttle werd de overtocht gemaakt naar Engeland. Daar aangekomen stond een korte rit naar Canterbury op het programma en vandaar ging de reis naar Tunbridge Wells. Morgen wordt onder meer een bezoek ge bracht a^n Londen en zaterdag wordt de te rugreis aanvaard. De reizigers poseerden op Neeltje Jans voor de fotograaf. (Foto: Marieke Mandemaker). Jeugd op rotonde Renesse RENESSE - Nachtelijke bijeenkomsten van gab bers op de rotonde voor The Pub/The Game in Renesse, zijn onderwerp van gesprek in het jaar lijkse pinksteroverleg tussen de VVV Schouwse Kust en de gemeente. De ondernemers in Renesse zijn niet blij met de lawaai erige vergaderingen van house-liefhebbers na slui ting van de discotheken. Op verzoek van A. Verseput, voorzitter van de Renesser winkeliersvereniging, komt het verschijnsel nu op de agenda van het jaarlijk se pinksteroverleg tussen de WV en de gemeente. Verseput wilde, gezien het naderende seizoen, ook we ten of er al een datum was geprikt voor dit overleg, waarin afspraken worden gemaakt over maatregelen op het gebied van de open bare orde. Dat bleek niet het geval. Voorzitter D. Mooijaart zegde de WV- vergadering dinsdagavond toe dit nog deze week te re gelen met burgemeester J. Asselbergs. Duindoorn De nachtelijke bijeenkom sten van gabbers geduren de de zomermaanden heb ben vaak weinig om het lijf, althans in letterlijke zin van het woord. Om van dit vertoon af te komen, deed wethouder G. van der Salm de Westerschouwse raad vorig jaar het voorstel de 'gabber-hill' te beplan ten met duindoorn. INBRAAKPOGING ZONNEMAIRE - Een 54-jari- ge inwoonster van Zonne- maire deed gisterochtend, woensdag, aangifte van een poging tot inbraak in het dorpshuis aan de I. M. van de Bijlstraat in Zonnemaire. Er was braakschade aan de ach terdeur, maar er is niemand binnen geweest. VERNIELING ZIERIKZEE - De telefooncel en het telefoontoestel aan de Weg naar de Val in Zierikzee is vernield. Er werd, door on bekenden, voor 3435 gulden schade aangericht. PTT Tele com Breda deed aangifte van vernieling. Advertentie Later méér pensioen met overwaarde huis? van Bruggen ^y\dviesgroep baalt >néér ml uu> hypotheek Vraa« tic yratis MypolhcckScan t 0800-1800(«ra.is) Saskia Hundersmarck voorleeskampioen Noord-Zeeland ZIERIKZEE - Saskia Hundersmarck, leerlinge van OBS De Klimop in Dreischor, is de voorleeskam pioen van Noord-Zeeland geworden. Zij won giste ren in Zierikzee de regionale voorronde van de Na tionale Voorleeswedstrijd en mag Noord-Zeeland vertegenwoordigen tijdens de provinciale ronde 12 april in Middelburg. Saskia had het zichzelf niet gemakkelijk gemaakt. Zij had gekozen voor een frag ment uit 'Blauwe plekken' van Anke de Vries. ,,Een moeilijk en verdrietig ver haal," aldus jury-voorzitter J. Prager-Stein, zelf free-lan ce journaliste en 'gek op taal'. ,,Maar door de manier waarop je het voorlas voelde iedereen wat er aan de hand was. Het was een genoegen om naar je te luisteren." De Klimop-leerlinge kreeg het boek van haar oma. ,,De mevrouw van de bibliotheek zei dat het een mooi boek was en dat is het ook," ver klaarde Saskia tegenover presentator Eric Holm. Hij introduceerde alle kandi daten bij het publiek, be staande uit mede-leerlingen, vaders, moeders en grootou ders. De meeste kandidaten hadden hun fans bij zich en die werden door Holm op het podium gehaald om iedereen de spandoeken te laten zien en de yell te laten horen. Hup Hannah Hup Hannah van Pijkeren van OBS De Stove in Noordwelle - zij eindigde op de tweede plaats - werd aangemoedigd met spandoeken en de yell Hup Hannah Hup, laat de Stove niet in z'n hempje staan. Zij las een fragment voor uit 'Als Samantha je vriendin is' van Lenie van Riessen. In dat fragment wordt beschreven hoe Cindy de dupe wordt van een win keldiefstal die haar vriendin Samantha pleegt.,,Je kon ie dereen hier laten voelen wat dat meisje meemaakt," om schreef de jury. ,,En je hebt een heel duidelijke prettige leesstem." Jantine is geen oen, ze wordt voorleeskampioen' prijkte op een spandoek ter steun aan Jantine van de Velde van de Thoolse basisschool De Regenboog. Jantine werd derde met het door haar voorgelezen fragment uit 'De dag van de Rover' van Frank Herzen. Het commentaar van de jury: ,,Het was een heel spannend fragment en bij het voorlezen betrok je het publiek er ook heel goed bij." Voor de jury was het, zo ver telde jury-voorzitter Prager- Stein, erg moeilijk. De jury leden letten niet alleen op of de voorlezers duidelijk praatten en goed te verstaan waren maar keken ook of ze de tekst die ze voorlazen goed begrepen en of ze erin slaagden de sfeer van het boek over te brengen op het publiek. „Voor ons waren het allemaal winnaressen, maar we moesten kiezen." Vervolg op pagina 2 Marlies Deïst, leerlinge van de Zonnewijzer in Zonnemaire, las voor uit 'Ik huil hartstikke vaak'van Gertie Evenhuis. Marlies viel buiten de prijzen. (Foto: Marijke Folkertsma) Weet gij het geld te gebruiken, rers is het uw meester. Publilius Syrus Kans op sneeuw HET WEER Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui, mogelijk met natte sneeuw. Middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Wind uit noordwest, zwak tot matig, rond kracht 3. 2 PROBLEEM JONGEREN Minister Melkert wil Antilliaanse en Arubaanse probleemjongeren aan werk helpen. 3 WV-BALIE Er komt geen geld voor bemande VW-balie op transferium Renesse. 5 BOOMPLANTDAG Twintig Schouwen-Duivelandse basisscholen nemen deel aan regenachtige Boomplantdag. 7 PAARDENSPORT Voorzitter van de Provinciale Bond Zeeland KNF, Anton Hanse legt de hamer neer. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's BORSSELE - Berend Meijers, een 42-jarig-e vracht wagenchauffeur uit 's-Heer Arendskerke, wordt sinds maandag 3 maart vermist. Die dag is hij voor het laatst gezien om 14.30 uur toen hij bij een benzi nepomp in Borssele zijn auto bijtankte. De man is 1 meter 90 lang en heeft een breed postuur. Hij is blank, draagt een snor en heeft blauwe ogen en blond achterover gekamd golvend haar. Meijers draagt een trouwring met de inscriptie "Berend/Tiny 16-12-1994", een donkerblauwe spijker broek met bruinieren riem, grijze geitenwollen sokken, een zwarte trui met rolkraag en een 'donkerblauw jack met rits en het opschrift Vol vo. De man heeft een gouden herenhorloge met goudkleu rige band of een ijzeren digi taal herenhorloge met ijze ren band om. Van beide hor loges is het'merk onbekend. Hij draagt witte sportschoe nen of zwarte instappers, maat 47. Meijers is in het bezit van een grijze personenauto van het merk Mitsubischi Galant 1600. Het kenteken van de auto is LX-50-KK. Mensen die hem recent heb ben gezien of weten waar hij verblijft, worden verzocht contact op te nemen met de politie in eigen woonplaats of in Goes: 0113 - 245000. ZIERIKZEE - Chassey BV uit Middelburg, verhuur der van het pand aan de Boerenweg in Zierikzee dat gedeeld wordt door Aldi en Super - vraagt het oor deel van de rechter over de dwangsom die de ge meente de beleggingsmaatschappij heeft opgelegd voor elke dag dat de Super open is. Chassey heeft bij de sectie bestuursrecht van de recht bank in Middelburg een schorsingsverzoek inge diend. Via een bodemproce dure vecht Chassey BV de be slissing van de gemeente om bestuursdwang toe te passen "n de vorm van een dwang som aan. De beleggingsmaat schappij moet nu voor elke dag dat de Super open is tien duizend gulden betalen. De datum waarop de rechter zich over de kwestie buigt is nog niet bekend. Wel bekend is dat het niet voor 3 april zal zijn. ~~1 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving a 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving a 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Dhr./mevr. Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vernielden. ..Plaats: Geb.datum:. riZI Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee. -1 dé krant van schouwen - duiveland!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1