Nieuwe jachtcampagne van Dierenbescherming Zeeuws zwemwater Duo Black Orpheus in café De Babbel Provincie Zeeland Resultaat Uitwinkel VVV veel beter dan verwacht Jaaruitvoering Kunst en Eer Op zaterdag22 maart Op zondag 6 april Klachten jeugdhulp Motorrijtuigen- 1 belasting Commissies Op stap in de Zak WOENSDAG 19 MAART 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD ADULLAM NIEUWERKERK - Stichting Verkoop Adullam Gehandi captenzorg houdt woensdag 19 maart van 19.30 tot 21.00 uur een verkoop van linge rie, nachtkleding en keuken- textiel in de zaal van de kerk aan de Stationstraat. MEGA-DANCE PARTY ZIERIKZEE - Op initiatief van Sociaal Kultureel Werk De Lichtboei wordt vrijdag 21 maart in het MFC in Zie- rikzee voor de tweede keer een Mega-dance party voor 10- tot 13-jarigen gehouden. Deze jongeren kunnen zich uitleven op trendy muziek van drive-in show NRG. De dance party begint om 19.00 en duurt tot 21.30 uur. VVD SPREEKUUR NOORDGOUWE - De WD- fractie Schouwen-Duiveland begint een proef met het hou den van een spreekuur tij dens welk inwoners van Schouwen-Duiveland een on derwerp van persoonlijke aard onder vier ogen met een raadslid kunnen bespreken. Dat blijkt uit een persbericht van de WD. Het eerste spreekuur wordt donderdag 20 maart gehouden van 18.45 tot 19.45 uur op het gemeen tehuis in Zierikzee. De WD gaat verder vooraf gaand aan de gemeente raadsvergadering samen met de achterban vergaderen. De eerste bijeenkomst wordt donderdag 20 maart gehou den in hotel-restaurant Van der Weijde aan de Brouwe rijstraat in Noordgouwe. Aanvang 20.00 uur. ASTROLOGIE ZIERIKZEE - Anneke West- strate geeft donderdag 20 maart een lezing in het MFC in Zierikzee over 'Hoe gaan we van angst naar moed'? Dit wordt bekeken vanuit het gezichtspunt van de as trologie. De lezing begint om 19.30 uur. Voor nadere inlich tingen of aanmelding: SKW De Lichtboei, telefoon 412075. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Het doodslaan van jonge baby vosjes, kogels voor de zwijnen, afge schoten huiskatten, het vangen en afvoeren van zwanen, het doodschieten van zwangere reeënmoe- ders, trekvogels die naar beneden gehaald worden. Steeds vaker krijgt de Dierenbescherming boze tele foontjes van verontruste mensen. Publiek dat zich boos maakt over de hobby die jacht heet. Afgelopen zomer heeft de mi nister van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij Van Aartsen laten weten de jacht te willen beperken. Hij schref een voorstel voor een nieuwe wet, de Flora- en Faunawet. Met dit voorstel hield de minister rekening met de wens van 88 procent van de Nederlandse bevol king. De wet van Van Aart sen zou de jacht in Nederland drastisch aan banden leggen. In de nieuwe wet mag, in plaats van op 29, nog maar op zes diersoorten geschoten worden. De patrijs, fazant, haas, konijn, houtduif en wilde eend. Volgens de Dierenbescher ming een hele verbeterirl'g. Zij tekent hierbij wel aan dat deze zes soorten het grootste deel (1,9 min) van de 2,5 mil joen jaarlijks geschoten die ren vormen. De Dierenbe scherming vindt het plan van de minister een stap in de goede richting, maar wil ei genlijk dat geen enkel dier zomaar afgeschoten wordt. De Dierenbescherming strijdt al jaren voor een wet geving die de in het wild le vende dieren beter moet be schermen. De jagers zijn als reactie op de jachtcampagne van de Dierenbescherming een tegenoffensief begonnen. Dat had ondermeer tot ge volg dat de politieke partijen CDA en WD overtuigd zijn van het nut van de jacht. Omdat de politiek binnen kort dit onderwerp in de Tweede Kamer gaat bespre ken is de Dierenbescherming een nieuwe jachtcampagne gestart. Hierbij wordt het publiek opgeroepen om mee te doen aan de strijd om de plezierjacht in Nederland af te schaffen. Dat kan via een kaartenactie. Door middel van een protest- kaart kan het publiek minis ter Van Aartsen verzoeken een einde te maken aan de plezierjacht. De kaarten worden na afloop van de campagne aangeboden aan de minister. De kaarten zijn te bestellen via telefoonnum mer 070-3142735. Een ander onderdeel van de campagne is de oproep om tips over jachtpartijen te melden op ditzelfde telefoon nummer. Naar aanleiding van deze tips worden video opnamen gemaakt en een zwartboek opgesteld. De kaa rten die worden verstuurd op initiatief van de Dierenbescherming. BURGH-HAAMSTEDE - Penningmeester D. Koo- man van de VVV Schouwse Kust is zeer tevreden met de opbrengst van de Uitwinkel in Burgh-Haam- stede. Waar een tekort voorzien was van 6.500 gul den werd slechts een schamel verlies geleden van 230 gulden. Dat blijkt uit het overzicht van de Uitwinkel over het jaar 1996, dat in de ledenver gadering van 18 maart aan de orde komt. Na aftrek van rente en afschrijving houdt de VW Schouwse Kust 719 gulden over aan de verkoop van kaarten, gidsen en boe ken en andere producten uit de Uitwinkel. ,,En dat valt helemaal niet tegen. Want we hadden een flink verlies verwacht het eerste jaar," aldus Kooman. Uitwinkel Het WV-kantoor in Haam stede werd vorig jaar omge bouwd tot een zogenoemde Uitwinkel. Het was hiermee een van de acht kantoren die aansloten bij een landelijk pilot-project. De Uitwinkel werd in juni geopend. Mede op basis van de voorspellin gen van het adviesbureau Retail Management Center uit Gouda werd het eerste jaar een tekort begroot van 6.500 gulden. Winst zou de winkel pas na drie jaar boe ken, aldus de verwachting. Positief Het netto resultaat van de Uitwinkel was vorig jaar 719 gulden. Hiervan moet 949 gulden aan kosten worden afgetrokken, zodat een ver lies overblijft van 230 gul den. „Maar landelijk gezien zijn we met dit resultaat een van de betere Uitwinkels," aldus Kooman. Positief is ook de uitstraling die de Uitwinkel heeft op de WV. Door de aantrekking die de winkel heeft op zowel de toeristen als de eigen in woners lopen ook de overige producten beter. Zo werd vo rig jaar bijvoorbeeld voor ruim een ton aan gidsen ver kocht, daar waar een bedrag van 83.000 was begroot. De Koninklijke Harmonie Kunst en Eer presenteert zich zaterdag 22 maart tijdens haar jaaruitvoering in de Concertzaal in Zierikzee. De kopergroep begint de uit voering met Fanfare uit La Perie. De harmonie onder leiding van Hugo Verweij speelt vervolgens onder meer 'A Dutch ouverture', 'Robin Hood' en 'Mercury'. Het leerlingenorkest, dat ge leid wordt door Adrie de Vos, vertolkt de 'Mickey Mouse Mars', 'Suite 1500' en 'Only Love'. Na de pauze treedt het tamboerkoros on der leiding van Cor Struijk voor het voetlicht. Zij bren gen onder andere 'Joy for every drummer' en 'Melody Mix 2' ten gehore. De harmo nie speelt vervolgens 'Chans on d'Amour' en 'Queen in concert'. Het tamboerkorps en de harmonie besluiten ge zamenlijk de uitvoering met 'It's a long way to Tippera- ry'. Het concert begint om 20.00 uur. RENESSE - In horecabedrijf De Babbel in Renesse is zondag 6 april een concert van het duo Black Orp heus. Black Orpheus brengt akoestische, jazzy ach tergrondmuziek voor saxofoon en gitaar. Het repertoire bestaat onder meer uit bossa nova's als 'The girl from Ipanema', 'Desafinado' en 'blue bossa'. Jazzballads als 'Misty' en 'In a sentimental mood' en jazz- standaards als 'Take five', 'Fly me to the moon' en 'All of me'. Black Orpheus wordt ge vormd door saxofonist Wolf Nicoll, die studeerde aan het Conservatorium in Stutt- gard en met diverse bands in Duitsland en Frankrijk en Nederland speelde. De ande re helft van het duo is pita- rist Do van Alem. Hij volgde de Jazzacademie in Antwer pen en speelde in de bands 'Be Careful' en 'T Bone'. De muzikanten leerden el kaar kennen in Frankrijk, waar ook het idee ontstond om samen akoestische mu ziek te gaan spelen. Het duo heeft daar inmiddels de nodi ge ervaring mee opgedaan via concerten op recepties, in horecabedrijven, bij mode shows, tuinfeesten, wijnfees ten en op straat. Het concert in De Babbel is van 15.00 tot 18 00 uur Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 13 92 Nieuws Jongeren en/of hun ouders/ verzorgers kunnen sinds vori ge week dinsdag met klachten over hulpverlening terecht bij de provinciale Klachtencom missie jeugdhulpverlening Zeeland. Wie naar deze com missie wil stappen moet wel eerst een klacht hebben inge diend bij de instelling waar de problemen zijn ontstaan. Als daar de zaak niet naar beho ren is opgelost naar de*me- ning van de klager, kan hij of zij in beroep gaan bij de pro vinciale commissie. Over de precieze werkwijze van de commissie is een folder in de maak. Die komt in ieder geval bij de instellingen te liggen die met deze klachtencommissie te ma ken kunnen krijgen. Dat zijn: Stich ting Agogische Zorgcentra Zee land, Stichting Jeugdzorg Zee land en de Stichting SOS Telefo nische Hulpdienst Zeeland, inclu sief de Kinder- en Jeugdtele-foon. Bij de overige instellingen was het al mogelijk in beroep te gaan. Instellingen zijn verplicht hun cliën ten te wijzen op de beroepsmoge lijkheid bij de provinciale klachten commissie als de cliënt vindt dat binnen de instelling niet naar behoren op de klacht is gerea geerd. Vertrouwelijk Het werk van de klachtencommis sie is vertrouwelijk. Gegevens over de klager zijn vanzelfspre kend niet openbaar. Onderdeel van het eindresultaat van de klachtenbehandeling kan zijn dat de commissie een advies geeft aan een instelling. De com missie gaat er vanuit dat de instel ling dat advies opvolgt, al is dat niet verplicht. Maar van de andere kant, de instellingen hebben zelf ingestemd met het instellen van de beroepscommissie. Mocht het zo zijn dat een instelling zich niets of weinig aantrekt van wat de commissie vindt, dan kan de com missie besluiten haar advies open baar te maken. Maar ook dan geldt: zonder dat uit de openbaar making de identiteit van de klager is te herleiden. De privacy blijft gewaarborgd. De leden De klachtencommissie bestaat uit drie personen. Een voorzitter en twee leden. De voorzitter, die onafhankelijk moet zijn, is aange trokken en benoemd door de pro vincie. De andere twee leden zijn ook door de provincie benoemd; een op voordracht van de instellin gen en een op voordracht van de cliëntenorganisaties, leder lid heeft een vervanger, die op dezelfde manier is benoemd. Dat betekent ook, dat een vervanger die is benoemd op voordracht van de cliëntenorganisaties niet de voorzitter mag vervangen en ook niet het lid dat is voorgedragen door de instellingen. Andersom geldt ook. De samenstelling van de commissie blijft op die manier altijd in evenwicht. Bereikbaar Wie de klachtencommissie wil schrijven kan dat sturen naar het volgende adres: Provinciale Klachtencommissie Jeugdhulpver lening Zeeland, t.a.v. mevr. E. van Garsel, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Het telefoonnummer is 0118-631631. Het tarief van de provinciale op centen op de motorrijtuigenbelas ting gaat met ingang van 1 april omhoog naar 59,6 cent. De ver hoging is gebaseerd op nieuwe tarieven van de rijksoverheid. Tegelijkertijd is het met een ver hogingspercentage van 2,25% aangepast aan de inflatie. De rijksoverheid heeft de tarieven van auto's met een gewicht tot en met 950 kilo iets verlaagd. Dat van zwaardere wagens is iets ver hoogd. Inclusief de verhoging met provinciale opcenten betekent dit dat voor een kleine auto de ver mindering maximaal 1,71 per jaar is, dat een auto van 950 kilo 3,78 per jaar duurder wordt en een auto van 1350 kilo 15,34. Overheden in Zeeland houden de vinger aan de pols bij het zwemwater. Er is een meetnet van 65 monsterpunten. De provincie controleert op 35 punten, Rijkswaterstaat op 20 en de waterschappen op 10. Het zwemwater in Zeeland vol doet vrijwel overal aan de norm. Alleen de Stelleplas en Cadzand krijgen de kwalifica tie onvoldoende in de metin gen van het oppervlaktewater over 1996. Afwijkingen Het zwemwater wordt gecontro leerd op bacteriën van de coli- groep, thermo-tolerante bacteriën van de coligroep, doorzicht, zuur graad, kleur, geur, schuim, olie en vuil. In de Stelleplas werd de norm voor de zuurgraad vrijwel steeds overschreden. Wat hiervan de oorzaak is, is nog niet duidelijk. Het waterschap Zeeuwse Eilanden gaat dit badseizoen nader onder zoek doen. Ook andere zwemlo- caties voldeden niet steeds aan de norm van de zuurgraad. Eenmalige overschrijdingen zijn vastgesteld bij De Buffer/Krêek- rak, Bruinisse en Soelekerke. In het Spuikanaal Bath, de Ouwer- kerkse kreek en bij Speelmanspla ten/Zoommeer kwamen de over schrijdingen tweemaal voor. Meerdere afwijkingen zijn gecon stateerd bij De Witte Bergen, Otheense Kreek en Braakman kreek. In Cadzand werd een keer een overschrijding vastgesteld van de thermo-tolerante bacteriën van de coligroep. Vooralsnog wordt aan genomen dat het hier om een inci dent gaat. Het doorzicht voldeed op diverse plaatsen nogal eens niet aan de norm. Dat wordt toegeschreven aan natuurlijke omstandigheden. Zo kan veel wind zorgen voor tur bulentie in het water. Ook algen- bloei kan een oorzaak zijn. Voldoende onvoldoende Zwemwater krijgt de kwalificatie voldoende als 80% van de metin gen overeenkomt met de norm voor colibacteriën en thermo-toler ante colibacteriën. In de 20% afwijkingen mag de overschrijding niet meer zijg dan 50% van de normwaarde. Voor de overige zaken die worden onderzocht geldt dat de monsters in 95% van de gevallen moet over eenkomen met de normwaarde. Van de 5% niet in orde bevonden monsters mogen de afwijkingen niet meer zijn dan 50% van de normwaarde. Zwemwater dat hieraan niet vol doet, krijgt het stempel "onvol doende". Onderscheid Bij het oppervlaktewater wordt in het zwemwater onderscheid gemaakt in zweminrichtingen en andere plaatsen. Onder zwemin richtingen vallen zwembaden op campings en in recreatiegebie den. In de categorie andere plaat sen vallen het water voor de Noordzeekust, de Grevelingen, de Ooster- en Westerschelde en een aantal zoetwaterpiassen. Extra controles Rijkswaterstaat, de waterschap pen en de provincie bemonsteren het zwemwater tijdens het badsei zoen. Dat duurt van 1 mei tot 30 september. Twee weken voor aanvang van het seizoen worden voor de eerste keer op alle plek ken monsters genomen. Vervolgens wordt dat ieder twee weken herhaald. Zodra zich afwij kingen van de norm voordoen, wordt de bemonstering geïntensi veerd. Maandag 24 maart, 13.45 uur, vergadert de statencommissie algemeen bestuur in het provin ciehuis, Abdij 6, Middelburg. De commissie begint met spreek recht voor het publiek. Agendapunten zijn de provinciale milieuverordening (vierde tran che), de fusie van de waterschap pen in Zeeuwsch-Vlaanderen en een regeling voor de aanschaf van privécomputers voor het per soneel van de provincie. Financiële voorstellen zijn de sub sidies voor Natuurmonumenten bij ruiling van eigendom met Staats bosbeheer, voor de manifestatie Wim Riemens en voor een Jonge ren Advies- en Informatie Bureau in Vlissingen. Andere onderwer pen zijn de toegankelijkheid van de jeugdzorg en het project mobi liteit steden. De provinciale commissie milieubeheer en waterhuishou ding vergadert donderdag 27 maart, 14.00 uur, in Het Groene Woud 1Middelburg, Geagendeerd is de studie van de Zeeuwse MilieuFederatie naar de kwaliteit van de gemeentelijke rio leringsplannen. Het ontwerp- streekplan Zeeland is onderwerp van gesprek, inclusief de aanvul ling voor de intensieve veehoude rij en de daarmee gepaard gaan de wijziging van het milieubeleids plan Kerend Tij en de provinciale milieuverordening. De milieu effectrapportage zuiveringsslib en het jaarverslag van de commissie komen aan bod, evenals de samenstelling van sutxommis- sies voor duurzame stedenbouw en voor de Sloerandzone. Nagekomen Aan de al eerder aangekondigde vergadering van de statencom missie ruimtelijke ordening van vrijdag 21 maart, is een agenda punt toegevoegd: de vertegen- woordiging in de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap. De commissies vergaderen in het openbaar. De vergaderstukken liggen ter inzage in het provinciaal informa tiecentrum, Abdij 9, Middelburg. Wat zoal te zien en te beleven valt in de Zak van Zuid-Beveland is handzaam samengevat m een bro chure van het secretariaat Waar devol Cultuurlandschap WCL. dat onderdak vindt in het gemeente huis van Heinkenszand. 'De Zak van Zuid-Beveland is een prachtig gebied met belangrijke natuur- en landschapswaarden. Dat weet iedereen die er woont, maar ook de bezoeker wordt overweldigd door de rust en het kleinschalige karakter van het gebied." Zo begint de brochure, waarna wordt ingegaan op de ontstaans geschiedenis, de inrichting van het landschap, de bloemdijk en en de wisselwerking tussen recre atie, natuur en landbouw. Andere elementen die worden belicht zijn de zwarte-bessenteelt, de schaapskudde, het wipschieten en de stoomtrein Goes-Borsele. Waardevol cultuurlandschap Zak van Zuid-Beveland is verkrijgbaar bij het secretariaat van de WCL en bij het provinciaal informatiecen trum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118- 631400.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5