Ali Pankow gediplomeerd toneelregisseur H ÜHH Meer begrip mensen met andere cultuur Certificaat voor de BB-Bakkerij Open Huis bij Studio Active Na twaalf jaar een eigen zaak SCHOUWEN-DUIVELAND UW KRANT VAN r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Programma Radio Schouwen-Duiveland Met uitvoering toneelstuk Bruid in de morgen' van Hugo Claus i Festival Gekleurd Schouwen-Duiveland r i dé krant van schouwen - duiveland! i WOENSDAG 19 MAART 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD ZIERIKZEE - Met de opvoering van het, door haar geregisseerde, toneelstuk 'Bruid in de Morgen" van Hugo Claus slaagde Ali Pankow uit Zierikzee niet vlag en wimpel voor haar middenkader-regieoplei ding. Na afloop van de drukbezochte voorstelling in podium 't Beest in Goes velde de driekoppige jury reeds binnen tien minuten een unaniem en positief oordeel. De examenvoorstelling, af gelopen vrijdag, werd voor afgegaan door twee opvoe ringen op woensdag 12 en donderdag 13 maart. Voor stellingen die eveneens goed bezocht werden. Het examen vormde het sluitstuk van een driejarige opleiding, die Ali Pankow volgde aan Ama teurtheaterschool De Ambi tie in Middelburg. Het door haar behaalde regiecertifi caat is door het ministerie van OCW erkend. Fascinerend „Ik ben al heel lang met to neel bezig. Ik herinner me nog goed de bijzondere en fascinerende indruk die het op mij maakte, toen ik als vierjarige voor het eerst door mijn ouders werd meegeno men naar een toneelstuk. Het had zelfs effect op mijn houding ten opzichte van mijn ouders", legt Ali Pan kow uit. Na voordrachten op bruiloften en partijen sloot zij zich in 1974 samen met haar man Rinus Pankow aan bij de toneelgroep Ouwer- kerk. „Zowel Rinus als ik zagen in dat het voor betere presta ties belangrijk was de krach ten te bundelen en daarom aansluiting te zoeken bij het Zeeuws Centrum voor Ama teurtheater (ZCA). Deze or ganisatie houdt zich onder meer bezig met de belangen behartiging van het ama teurtoneel. Daarnaast pro beert zij de kwaliteit te verbeteren, onder meer door het geven van cursussen," al dus de regisseur. Begin tach tiger jaren was de aanslui ting een feit. Herkenning „Vooral mijn man nam het voortouw om zo'n veertig mensen bij elkaar te krijgen, waardoor het via het ZCA mogelijk werd een cursuslei der naar Schouwen-Duive land te krijgen. Juist door de contacten met het ZCA en de cursussen ging voor mij de wereld van het toneel steeds verder open. Je leert bewust met het materiaal om te gaan en de verschillen en beteke nis te herkennen van li chaamstaal, spraak, articu latie, licht en decor." Sober Voor haar keuze voor 'Bruid in de Morgen' van Hugo Claus in een uiterst sobere vormgeving heeft de Zierik- zeese een aantal redenen. „Tijdens mijn opleiding kreeg ik een toenemende voorkeur voor toneel met zo min mogelijk franje, dat doordringt tot de kern. In de praktijk betekent dat een so bere vormgeving en een de- KBSÊÊÉ0 Regisseuse Ali Pankow: Een ultieme manier van regisseren bestaat niet.(Foto: Henk Wakkee) monstrerende, confronteren de spelwijze. Daarnaast ob serveer ik graag het gedrag van mensen die strijden te gen verdriet of tegen hun tra gische lot." „Mensen die alleen maar snikken zeggen mij veel min der dan mensen aan wie aan de buitenkant minder is te merken; die op hun manier doorvechten maar tegelij kertijd naar de buitenwereld toe een masker ophouden. Een masker, dat op een be paald moment toch afgaat of afmoet. Tijdens de cursussen ontdekte ik dat dit laatste erg spannend kan zijn om naar te kijken. Het ophou den van een masker is tevens iets dat vele mensen in de sa menleving voortdurend doen." Burgerlijk Aansluitend op Ali Pankows streven is 'Bruid in de Mor gen' een toneelstuk, waarin een mislukte pianist/compo nist (gespeeld door Frangois Vervaet) samen met zijn vrouw (gespeeld door Lies Hanse) en twee kinderen (ge speeld door Martine Wakkee en Oscar Postema) de schijn van een zekere burgelijke welvaart willen ophouden. Het plan is om de prille en geestelijk labiele zoon Tho mas in het huwelijk te laten treden met het rijke nichtje Hilda (gespeeld door Gonda van Eynde). Uiteindelijk loopt het verhaal tragisch af met de dood van Andrea. Ali Pankow heeft een duide lijke, eigen mening over de eigenlijke kunst van het re gisseren. „Een ultieme ma nier van regisseren bestaat eigenlijk niet. Door het op doen van ervaring en het ont wikkelen van je eigen gevoel moet je een soort coach zijn, waarbij je gevoelens op de spelers overbrengt en via hen op het publiek. Daarbij moet je tevens je eigen stijl in de gaten te houden. Vooral het kunnen overbrengen van dat gevoel levert soms een moeilijke vertaalslag op, omdat je met mensen te ma ken hebt." Tijdens de cursus leer je weliswaar veel methoden die je helpen je eigen weg te ba nen, maar aan de andere kant is dat toch niet altijd even gemakkelijk. Ik weet dat ik op verschillende ter reinen in de toekomst nog veel te leren heb." Boeiend „Door de soberheid van de uitvoering, legde ik een gro te claim zowel op publiek als spelers.. Het valt immers niet mee om het hele stuk boeiend te houden. Ik heb het de spelersgroep dan ook beslist niet makke lijk gemaakt. Maar ik waar deer hen enorm voor hun in zet. Dat laatste ben ik gedurende de voorbereidin gen wellicht vergeten aan hen te vertellen," aldus de regisseur. Positief De reacties van het publiek op de voorstelling en de jury waren heel positief, al waren er mensen die wat teleurge steld waren door de kaalheid en soberheid, waarmee het stuk werd opgevoerd. „Dit is bewust gedaan. Ik vind de thematiek belangrij ker dan een mooi verhaaltje. In het originele werk van Hugo Claus heb ik veel ge schrapt, maar toch denk ik achteraf dat ik best nog iets brutaler had kunnen zijn met het rode potlood. Want Hugo Claus is iemand, die zich in zijn werk veel herhaalt. En dat haalt soms toch teveel" kracht weg uit de dialogen, vooral als je het niet meer van het decor moet hebben," aldus Ali Pankow. KINDERBEELDEN GOES - EOS, praktijk voor gezondheid bewustwor ding houdt donderdag 27 maart in Goes een informa tieavond over de cursus 'In en uit de ban van je kinder- beelden'. Het onderwerp wordt gepre senteerd door psycho-moto- risch-, rebirthing- en neo- hypnotherapeute Irene Roozenburg. Steeds meer mensen ontdekken dat zij in hun huidige leven groten deels bepaald worden door negatieve ervaringen die ze opdeden in hun jeugd. Roozenburg geeft aan hoe men uit de ban van deze kin- derbeelden kan komen. De bijeenkomst aan de 's-Heer Hendrikskinderendijk 60 be gint om 20.00 uur. Donder dag 3 april start de tien avon den durende cursus. Nadere informatie via telefoonnum mer 0113-211377. BRULYMP1CS BRUINISSE - Traditiege trouw vindt op Koninginne dag in Bruinisse de Brulym- pics plaats. De Brulympics is een sport- en spelprogramma waaraan groepsgewijs kan worden deelgenomen. Voor deze speciale middag is het Bruse Oranje Comité op zoek naar groepen die aan dit spektakel willen meedoen. Iedereen kan zich inschrij ven of het nu om sportvereni gingen, vriendenclubs of fa milies gaat. De groepen moeten een grootte hebben van minimaal zes tot maxi maal twaalf personen en deelnemers dienen minimaal' twaalf jaar te zijn. Opgeven kan bij Jeroen Klink: 482918. LENTE-DOEDAG ZIERIKZEE - Kinderboerde rij De Punt aan de Schelde- straat in Zierikzee houdt za terdag 29 maart een Lente-doedag voor kinderen van drie tot en met twaalf jaar. Zij gaan paaseieren zoeken om deze vervolgens te be schilderen. Ook is er een speurtocht over de kinder boerderij met als thema: 'Ge boorte'. De doedag is van 13.00 tot 15.30 uur. Voor na dere inlichtingen of aanmel ding: telefoon 417179. WORKSHOP ZIERIKZEE - Sociaal Kultu- reel Werk De Lichtboei houdt zaterdag 22 maart de workshop 'Ganzenei mooi maken met stof' in het MFC in Zierikzee. Onder leiding van docent Paula Nijhuis-Visser leren deelnemers varf een ganzenei een waar kunstwerk te ma ken. Zij knippen motieven uit papier of stof en plakken deze op het ei. De workshop begint om 13.30 en duurt tot 16.00 uur. De Afghaanse chirurg en auteur van het boek Het MaankasteeV A. Zaher Banai vertelt vrij dag 11 april een verhaal in het kader van het Festival Gekleurd Schouwen-Duiveland (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - 'Het bevorderen van integratie tussen bewoners met diverse culturele achtergronden op Schouwen-Duiveland. En het bijdragen aan een po sitieve beeldvorming met betrekking tot allochto nen.' Dat is het doel van het festival Gekleurd Schouwen-Duiveland. Het evenement wordt vrij dag 11 en zaterdag 12 april gehouden in het MFC (Multi functioneel Centrum) in Zie rikzee. Het komt voort uit het festival Cultureel Ge kleurd dat vorig jaar april werd gehouden op initiatief van de Werkgroep Ontwik kelingssamenwerking Zie rikzee en sociaal kultureel werk (SKW) De Lichtboei. Ze reageerden daarmee op een oproep van het Centrum voor Ontwikkelingssamen werking (COS). Wereldhoeden Tijdens het evenement werd een literaire lezing gehou den, traden tal van artiesten op en werden workshops ge houden voor jongeren. Een medewerkster van het Vol kenkundig Museum in Rot terdam presenteerde een 'wereldhoeden scholenpro ject' en de bibliotheken op Schouwen-Duiveland hiel den een expositie over Cultu reel Gekleurd. Aanvankelijk was het de be doeling om het evenement dit jaar vanuit dezelfde opzet te organiseren. Toen bleek dat het COS het Festival Cul tureel Gekleurd, uit subsi die-overwegingen, zou on derbrengen bij het»het Vlis- singse Bevrijdingsfestival koos men op Schouwen-Dui veland voor een zelfstandige opzet. Aansluiting Dit om ervoor te zorgen dat het festival aansluiting zou blijven vinden bij de lokale bevolking en gericht kon blijven op integratie tussen de verschillende bevolkings groepen die op Schouwen- Duiveland wonen en leven. Het festival kreeg de naam Gekleurd Schouwen-Duive land. Het begint vrijdag 11 april om 19.30 uur met literaire avond. Daarbij is eerst A. Zaher Banai te horen; een Af- gaanse chirurg die in het asielzoekerscentrum (AZC) in Burgh verblijft. Zaher Ba nai verwierf bekendheid door zijn boek 'Het Maan- kasteel'. Via een aantal ver halen beschrijft hij daarin het tragische lot en de pijnlij ke belevenissen van Afgaan- se mensen. In het MFC vertelt Zaher Ba nai een verhaal, want behal ve een getalenteerd schrijver is hij ook een boeiend vertel ler. De chirurg spreekt goed Nederlands. Reis Dat geldt ook voor de Iraan- se schrijver Kader Abdolah, die tijdens de literaire avond een lezing houdt over zijn ro man 'De reis met de lege fles sen', die sinds kort in de boekwinkels ligt. Abdolah verwierf de afgelopen jaren landelijke bekendheid. Zijn verhalenbundel 'De meisjes en de partizanen' werd be kroond met het Charlotte Köhler-stipendium 1995 en op de short-list voor de AKO- prijs geplaatst. Advertentie Bakken] BB BAKKERIJ Sl. Domusslr 32, 0V Ml2993 Varremartt 16-18,0111-415001 - Wordt door bestuur en leden van de BAK-KERN organisatie gefeliciteerd met het behalen van he^t |r BAK «KERN Certificaat. v M ZIERIKZEE - De Zierikzeese BB-Bakkerij is onder scheiden met het Bak.Kern certificaat. Dat houdt in dat het bedrijf voldoet aan hoge eisen op het gebied van hygiëne, service, presentatie, assortiment en bediening. De BB-Bakkerij is eigendom van G. J. Droppers uit Zie rikzee en is gekoppeld aan bakkerswinkels in de Sint Domusstraat en aan de Var- remarkt in Zierikzee. Het certificaat werd toegekend nadat een commissie van de Bak.Kern organisatie het be drijf onderzocht. Dat gebeur de om na te gaan of de BB- Bakkerij in aanmerking komt voor het lidmaatschap van deze organisatie. Bak.Kern is een nieuwe or ganisatie waarvan alleen de beste bakkers van Neder land lid kunnen worden. Het lidmaatschap met bijbe horend certificaat wordt toe gekend via een strenge selec tie. ZIERIKZEE - Dit jaar is het precies vijf jaar geleden dat Astrid Sluijs-Schiettekatte aan de Zierikzeese Wielingenstraat een schoonheidssalon opende. Ter gelegenheid van dat eerste lustrum wordt zaterdag 22 maart in Studio Active Open Huis gehouden van 11.00 tot 15.00 uur. De afgelopen vijf jaar veran derde het nodige in de be- drijfvoering van de zaak. Om in de behoefte van de klanten te blijven voldoen schafte Astrid Sluijs diverse professionele apparaten aan. Onder meer een zonnebank, aangezien steeds meer men sen de noodzaak inzien van verstandig en onder begelei ding zonnen. Astrid Sluijs volgde daarvoor seminars voor de zonnebranche. Het afronden van de oplei ding tot visagiste betekende een nieuwe impuls voor de salon, die inmiddels was om gedoopt tot Studio Active. Door die opleiding is Astrid Sluijs in staat om bijvoor beeld perfecte bruidsmake- up aan te brengen. De oplei ding nagelstyliste, die zij vervolgens voltooide, maak te het haar mogelijk kunst nagels aan te brengen. Ook de echtgenoot van de schoonheidsspecialiste, Erik Sluijs, ging aan het bedrijf deelnemen. Hij is gediplo meerd sportmasseur en is binnenkort gereed met de op leiding compensatoire mas sage therapeut. Studio Acti ve biedt dus een groot aantal mogelijkheden. Iedere be langstellende kan daarmee kennis maken tijdens het Open Huis. Daarbij worden diverse demonstraties gege ven en maakt Astrid Sluijs een gratis huidanalyse van bezoekers die dat willen. Een vertegenwoordiger van RVB presenteert een van de huid- verzorgingsmerken die Stu dio Active voert en iedere be zoeker krijgt een presentje. Studio Active is gevestigd aan, de Wielingenstraat 19 en telefonisch bereikbaar via 0111-416536. BLOEMBOLLEN RENESSE - Bij GroenRijk Habo in Renesse zijn zomer bloeiende bollen verkrijg baar. Dit zijn bloembollen die in het voorjaar in de grond worden gezet om later in de zomer te gaan bloeien. Sommige soorten zoals Mom- bretia en Anemone 'de Cean en 'st. Birgit' zijn winter hard en kunnen in de tuin blijven staan. Andere als dahlia en gladiool moeten in het najaar uit de grond wor den gehaald en vorstvrij overwinteren. ROVER SHOW GOES - Bij Rover dealer Au to Ventura in Goes wordt tot en met zaterdag 22 maart een 'Rover original' show gehou den. Tijdens de show wordt een groot aantal jonge, ge bruikte Rover automobielen gepresenteerd. Rover origin al auto's zijn Rovers die op de datum van verkoop niet ouder zijn dan drie tot vijf jaar. Bij aanschaf van een Rover original wordt twaalf maanden garantie gegeven, een omruilgarantie, een gra tis inspectie na 1500 kilome ter en een Bovag-Hulpbrief die gedurende twaalf maan den recht geeft op 24-uurs- hulpverlening. 107.1 FM/88.5 KABEL Maandag 11.00/11.30 Bedrijvig Schouwen-Duiveland (interview met een ondernemer van ons eiland) 11.45/12,00 De Beurs-berichten (Rabobank) 16.00/17.00 Mozaïek (Seniorenprogramma) 17.00/18.00 Kruispunt (kerkelijk informatieprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Nomen Nescio (ziekenomroep). Dinsdag 09.00/10.00 Info (herh.). 10.00/12.00 Nomen Nescio (herh.) 16.00/17.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (praatpro gramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 De Silo show (jongerenprogramma). 21.00/22.00 After Hour (metal muziek). Woensdag 09.00/11.00 Ochtendmix. 11.00/12.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (herh.). 16.00/17.00 De schatkist (bijbels kinderprogramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/20.00 Baggerak (jongeren praatprogramma). 20.00/22.00 On the Rocks (jongerenprogramma). Donderdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Mozaïk (herh.). 15.00/17.00 Met vlag en wimpel (Hollandse hits). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Groove is in the Haert (jongerenprogramma). Vrijdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Carrousel. 15.00/16.00 Jukebox. 16.00/17.00 Nashville. 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Hitradio Sensatie (jongerenprogramma). 22.00/23.00 Midnight Expresse (blues/rock/jazz). Zaterdag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 09.00/10.00 Hitgalerij (muziekprogramma). 10.00/12.00 Zaterdag-expresse (inform, ochtendshow). 12.00/14.00 Mariska's Middag Magazine. 14.00/18.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 19.00/20.00 Carrats. 20.00/21.00 Chain Reaction. 21.00/22.00 The party (muziekprogramma). Zondag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 10.00/11.00 Kerkdienst (rechtstreekse uitzending). 11.00/12.00 Knipoog naar klassiek (muziekprogramma). 12.00/13.00 Zijn of niet zijn (toneel en cultuur). 13.00/14.00 Be my guest (muziekprogramma). 14.00/17.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 17.00/18.00 Ruis geen bezwaar (muiziek uit de jaren '40/ '50/'60). 18.00/19.00 Alle remmen los (Hollandse hits). 20.00/21.00 Music from Paradise (romantische muziek). 21.00/22.00 On a classical note (klassiek). BRUINISSE - Bijna twaalf jaar is Corine van 't Hof- van Leeuwen kapster. Het werd dan ook hoog tijd voor een eigen zaak. Vorige week was het zover. Toen gingen de deuren van 't Knip-uus in Bruinisse voor het eerst open. 't Knip-uus, aan de Nieuw- straat 17a in Bruinisse, heet te tot voor kort Pandora. Ook toen was Corine al werkzaam in de zaak. En op het moment dat haar werk gever R. Kotoun besloot de zaak te verkopen, greep ze direct haar kans, zoals ze het zelf uitdrukt. Behalve enkele wijzigingen in de aankleding van de kap salon, heeft Corine weinig veranderingen aangebracht. Ook de producten die ze ge bruikt zijn dezelfde geble ven. „Daar werk ik al -bijna twaalf jaar mee, die ben ik dus gewend," aldus Corine. Wel veranderd zijn de ope ningstijden. 't Knip-uus gaat een half uur later open dan Pandora, namelijk op dins dag tof en met donderdag om 8.30 uur. Maar de zaak blijft dan wel tot 17.30 uur doorlo pend open. Dus ook tussen de middag. Vrijdags is 't Knip- uus zelfs doorlopend tot 20.00 uur geopend. Corine': „Of werkende men sen daar behoefte aan heb ben weet ik eigenlijk niet. Ik ga het gewoon proberen. Dan merk ik het vanzelf." 's Za terdags is de zaak geopend van 8.00 tot 13.00 uur. Voor lopig runt Corine de zaak in haar eentje. AI kan ze in ge* val van drukte een beroep doen op een collega om in te springen. Advertentie Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving a 51,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving a 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving a ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres j Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Plaats ..Geb.datum:. Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3