I CBR werkt aan verkeersveiligheid Allure voor vijver met onderwatervelichting Bertold Brecht in hedendaags jasje 7000 gulden voor Johan Wachters Boete voor ernstig verkeersongeluk Energiebeurs Staver Informatiepanelen Visafslag Stellendam Verstelbare lendensteun voorkomt rugklachten Meer dan rijexamens afnemen WOENSDAG 19 MAART 1997 HST EXTRA NIEUWSBLAD ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Elk jaar doet een half miljoen mensen in Nederland rij-examen voor auto of motor bij het CBR, het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen. Voor menigeen een zenuw achtige bedoening. Voor de geslaagden betekent het rijbewijs een nieuwe vrijheid. Voor de gezakten he laas opnieuw de gang naar rijschool en examinator. Veel mensen kennen het CBR uitsluitend van 'de exa minator die op alle kleinig heidjes let'. Inderdaad. Want al die kleinigheidjes kunnen fouten in het rijgedrag zijn. En fouten kunnen in het ver keer nu juist grote gevolgen hebben. Het CBR heeft dan ook het bijdragen aan de ver keersveiligheid hoog in het vaandel staan. Om die verkeersveiligheid te helpen verbeteren, richt de organisatie zich niet alleen op theorie- en praktijkexa mens voor auto en motor. Het verzorgt ook vakbe kwaamheidstests van be roepschauffeurs, besteedt extra aandacht aan gehandi capte weggebruikers, ver zorgt voorlichting en onder wijs en neemt sinds kort ook examens voor het bromfiets certificaat af. Examenresultaten De meeste mensen krijgen met het CBR te maken als ze hun rijbewijs willen halen. Dat rijbewijs is het bewijs dat iemand de verkeersre gels kent, medisch geschikt is om de weg op te gaan en zelfstandig met een auto of motorfiets door het verkeer kan. Om dat te leren, gaat men naar een rijschool. Om na te gaan of bij een bepaalde rijschool veel of weinig kan didaten slagen, kan bij de rij school worden gevraagd naar het overzicht van de examenresultaten, dat zij jaarlijks van het CBR krijgt. Ook kan de rijschool worden gevraagd of deze de moge lijkheid biedt bij het CBR een tussentijdse toets (rij test) af te leggen. Zo'n tus sentijdse toets verhoogt de kans op slagen voor het echte praktijkexamen. De tussen tijdse toets kan er ook toe lei den dat de kandidaat een vrijstelling krijgt voor enke le onderdelen van het exa men. Het afleggen van een tussentijdse toets is goedko per dan het examen en duurt ook iets korter. Het wordt, net als het examen, afgeno men door een examinator van het CBR. De eigen in structeur is daarbij aanwe zig. Theorie en praktijk Een rij-examen bestaat uit een theorie- en een praktijk gedeelte. Die twee hoeven niet op dezelfde dag te wor den afgelegd. Wie geslaagd is voor het theorie-examen, krijgt een theoriecertificaat dat een jaar geldig blijft. Dat certificaat is een toegangsbe wijs voor het prdktijkexa- Voor het afnemen van het theorie-examen maakt het CBR gebruik van de modern ste technieken. Zo heeft sinds kort de CD-i speler in de examenzaal zijn intrede gedaan. Alle theorievragen worden met behulp van deze apparatuur op grootbeeld-te levisies vertoond. Ook het aanvragen van het rij-exa- Brom- en snorfietsers moeten sinds kort een bromfietscertificaat hebben voor ze de weg op mogen. men gaat tegenwoordig met een modern hulpmiddel, het Examen Reservering Sys teem. De rijschool kan hier mee via de eigen computer een examen reserveren bij het CBR. Verklaringen Ondanks alle moderne tech niek komt aan het halen van het rijbewijs ook papier werk te pas. Zo moet iemand die het praktijkexamen wil doen, een zogeheten 'Verkla ring van geschiktheid' heb ben. In die verklaring geeft de kandidaat zelf aan of hij bijvoorbeeld een bril draagt, handicaps heeft of aan be paalde ziekten lijdt. Het for mulier voor die verklaring is tegen betaling, verkrijg baar bij de rijschool, de ge meente, de ANWB en het CBR. Aan de hand van het formulier stelt het CBR vast of de kandidaat, al dan niet met aanpassingen aan de au to, medisch gezien verant woord aan het verkeer kan deelnemen. Beroepschauffeur Is men eenmaal geslaagd voor zowel het theorie- als het praktijkexamen, dan krijgt men van het CBR een Verklaring van rijvaardig heid. Met dezè verklaring en de Verklaring van geschikt heid kan binnen een half jaar het rijbewijs worden op ge haald bij de gemeente. Een bijkomende eis voor het rij bewijs is dat men op het mo ment van aanvraag in Neder land woont en in het jaar daarvoor minstens 185 dagen in Nederland heeft gewoond. Bovendien moet men ten minste 18 jaar oud zijn. Het CBR neemt niet alleen rijexamens af bij mensen die een auto of motorfiets willen besturen. Het CBR heeft ook uitvoerige examens voor alle vormen van beroepsvervoer (vrachtauto's, taxi's, ambu lances, vervoer van gevaar lijke stoffen en autobussen). Wie beroepschauffeur wil worden, heeft meer nodig dan een rijbewijs. Het rijexa men voor het beroepsvervoer is zwaar. Wie slaagt, heeft een vakdiploma in handen. Voor gehandicapten kan een rijbewijs soms nog belangrij ker zijn dan voor anderen. In principe hoeft een handicap het halen van'dat rijbewijs ook helemaal niet in de weg te staan. Maar soms zijn wel aanpassingen aan de auto no dig. De aanpassingsdeskun- dige van het CBR kunnen helpen bij het zoeken naar een gespecialiseerde rij school, adviezen geven over technische aanpassingen van de auto en helpen een^utobe- drijf te vinden dat die aan passingen kan inbouwen. Verkeersregels De afgelopen jaren zijn de verkeersregels op bepaalde onderdelen aangepast. Soms gaat het om kleine aanpas singen, die aan een groot pu bliek vaak helemaal voorbij zijn gegaan. Met voorlichting tracht het CBR de kennis op die onderdelen bij te spijke ren, bijvoorbeeld op grote manifestaties zoals de Auto- Rai, MotoRai, Megafestatie en andere publiekstrekkers. Steeds met als doel ons ieder een te laten stil staan bij de veiligheid in het verkeer. Een groep weggebruikers die extra aandacht verdient, zijn de bromfietsers. Zoals be kend heeft de regering begin dit jaar besloten dat brom- en snorfietsers voortaan een bromfietscertificaat moeten hebben. Het examen voor dat certificaat moet worden afgelegd bij één van de dertig CBR-theoriecentra. Hoewel het niet verplicht is, is het wel verstandig vooraf gaand aan het examen een aantal theorielessen te vol gen bij een rijschool. De rij school kan u vervolgens bij het CBR opgeven voor het examen. Men kan dat ook zelf doen. Om een bromfiets certificaat te kunnen halen, moet men tenminste zestien jaar zijn. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Rugklachten zijn een veel voorkomend probleem. Verkeerd tillen, een te eenzijdig bewegingspatroon of veel zitten in een verkeerde houding zijn belangrijke oorzaken voor het ontstaan van rugklachten. De verstelbaré lendensteun is door zijn ventilerende werking koel inde zomer en aangenaam in de winter. Verbetering van de zithou- ding helpt rugpijn, ver krampte nekspieren en hoofdpijn verminderen. Spe ciaal voor mensen die veel zitten en rugklachten willen voorkomen of bestrijden is, in samenwerking met fysio therapeuten en revalidatie centra, de Defa verstelbare lendensteun ontwikkeld. De verstelbare lendensteun kan door middel van spanbanden voor iedereen precies op de juiste stand gezet worden. Zo zorgt de steun voor een ana tomisch juiste zithouding. De lendensteun kan eenvou dig tegen een bestaande rug zitting van een autostoel, bu reaustoel, bankstel of luie stoel worden geplaatst. In vergelijking met bestaan de dikkere lendenkussens is het grote voordeel van de lendensteun dat men nauwe lijks meer naar voren komt te zitten, wat voor veel auto stoelen met een korte zitting een uitkomst is. Bij gebruik van de lenden steun wordt een juiste zit houding gewaarborgd en ergonomisch verantwoord zitten spaart uw ruggegraat en voorkomt steeds vaker optredende rugpijn. De Defa verstelbare lenden steun is door de ventilerende werking koel in de zomer en aangenaam in de winter. De lendensteun is overtrokken door een comfortabele ve- lourshoes met wasvoor schrift. De steun is leverbaar in de kleuren grijs en zwart en te koop bij de medische vakhandel, fysiotherapeu ten, de betere autoshops, aut odealers en mailorderbedrij ven. Nadere informatie via telefoon: 02Ü-6846226. BADPAKKEN MIDDELHARNIS - Uit een i kledingwinkel aan de Schoolstraat in Middelhar- nis werden tien dure badpak- ken gestolen. Een man en i vrouw in de leeftijd van 35 tot veertig jaar worden ver dacht van de winkeldiefstal. Van de daders ontbreekt elk spoor. De politie stelt een on derzoek in naar de diefstal. MODELAUTO'S SOMMELSDIJK - Op de ear- pool-parkeerplaats in Som- melsdijk werd ingebroken in een afgesloten oplegger. Daarbij werd een hoeveel heid modelauto's ont vreemd. In de Pieterstraat in Melissant werd het slot ge forceerd van een bestelauto. Desondanks werd uit het voertuig niets meegenomen. In de Tuinstraat in Dirks- land werd een personenauto bekrast. INBRAAK OUDE-TONGE - In een wo ning aan de Dabbestraat in Oude-Tonge werd ingebro ken. Een getuige zag een man met een Zuid-Europees uiter lijk. Uit de woning werd een aan tal goederen gestolen. Ook in Dirksland waren inbrekers actief. Zij probeerden binnen te komen in een woning aan de Vroonweg maar dat lukte niet. Het bleef bij schade door braak. TEGEN WONING OOLTGENSPL AAT - Tij dens het afslaan sloeg de op legger van een trekker tegen een woning aan de Steiger- dijk in Ooltgensplaat. Het ongeluk gebeurde toen de be stuurder van de trekker van af de Slikdijk de Steigerdijk wilde oprijden. De oplegger zwenkte daarbij zover uit dat hij een woning raakte. Daarbij worden een muur en raam van de woning ver nield. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Aanzienlijk lan ger genieten van de vijver wordt mogelijk door on derwaterverlichting aan te brengen. Daarmee krijgt elke waterpartij meteen allure en bovendien ligt hij er ook 's avonds altijd in volle glorie bij. Met de onderwaterverlich ting van HoZelock is de vij ver snel in het zonnetje te zet ten. En met dit absoluut veilige laagspannings-sys- teem kan iedereen dat ook met een gerust hart doen. Al le componenten zijn met een handig kliksysteem aan te sluiten op de voedingskabel. Die is volledig weerbesten- dig, hoeft dus niet ingegra ven te worden en is pro bleemloos te verlengen tot 50 meter. Het systeem is ook te combineren met het uitge breide assortiment (laag- spannings) pompen en tuin- verlichting van deze fabri kant. Een complete vijververlich- ting-set bestaat uit een (24V60VA) transformator, 7,5 m kabel en drie lampen. Bij elke set is een gratis vij verspot. Die is geschikt om een beeldje of waterval aan te lichten waardoor niet al leen de vijver, maar ook de omgeving daarvan de aan dacht krijgt die zij verdient. Uitstraling De onderwaterlampen zijn solitair of groepsgewijs en net zo makkelijk drijvend als ondergedompeld te plaat sen. Meteen na het aanslui ten van de trafo op het licht- net krijgt de vijver een, letterlijk en figuurlijk, ge heel eigen uitstraling. Met los verkrijgbare lenzen is zelfs de kleur daarvan te be palen. Al deze producten voldoen aan hoge kwaliteits- en vei ligheidseisen, zijn CE-ge- keurd, onderhoudsvriende- lijk en betrouwbaar. De onderwaterverlichting wordt dan ook twee jaar ge garandeerd. De set is te koop bij tuincen tra, bouwmarkten, doe-het- zelf- en gereedschapzaken. Voor meer informatie: HoZe lock Holland BV. Telefoon: 0416 650950. Onderwaterverlichting van een vijver geeft een heel speciaal effect. MIDDELHARNIS - In de aula van de Regionale Scholengemeenschap Goeree-Overflakkee (RSGO) wordt een zeer bijzondere uitvoering gepresenteerd van Bertold Brecht's 'Drie Stuivers Opera'. Zeventien RGO-leerlingen van de groepen twee tot en met zes, laten het publiek zien dat Brechts werk nog steeds up to date is. Zij wor den begeleid door schoolor- kest Th(e)Undertones. De tekst van het stuk werd be werkt door Marjolein Beu ling en de muziek door Frank de Vreeze. Hierdoor werd de 'Drie Stuivers Opera' in een nieuw jasje gestoken en overgebracht naar de heden daagse tijd. Het thema bleef echter hetzelfde: een aanval op de schijnheiligheid en on echtheid van de mensheid. De leerlingen zijn reeds van af september aan het repete ren. De première van het stuk is donderdag 27 maart, waarna voorstellingen vol gen op donderdag 3 en vrij dag 4 april. Aanvang steeds om 20.00 uur. Op zaterdag 19 april volgt een extra voorstelling in het kader van het 80-jarig be staan van de RSGO. Die dag zal eveneens een grote fancy fair worden gehouden, waar na om 16.00 uur het stuk voor de laatste keer wordt opge voerd. Kaartjes voor de voorstellingen, die voor ie dereen toegankelijk zijn, kunnen besteld worden bij de RSGO, telefoonnumer 48 27 77. MIDDELHARNIS - Mensen kennis laten maken met de beste producten en de nieuwste snufjes op het gebied van energie en milieu. Dat is het doel van de Energiebeurs die van donderdag 10 tot en met za terdag 12 april wordt gehouden in De Staver in Mid- delharnis. Het betreft een initiatief van Eneco energiebedrijf RED, die de beurs organiseert sa men met installateurs en fa brikanten. Dit om de bezoe kers van het evenement een breed overzicht te geven. De beurs is gratis toegankelijk, zodat iedereen zich kan oriënteren en vrijblijvend offertes aanvragen. Het energiebedrijf is met een stand aanwezig waar bezoe kers terecht kunnen voor ad viezen over energiegebruik en energiebesparing. Veel bedrijven geven tijdens de beurs demonstraties en pre sentaties. Het energiebedrijf toont energiezuinige wit- goedapparatuur, inductieko- ken en het gebruik van de magnetron. Ook worden lezingen gehou den over centrale verwar ming. De energiebeurs wordt donderdag 10 april om 19.00 uur officieel geopend door burgemeester J. G. Sleurink- Rabbinge. De beurs is ver volgens geopend tot 22.00 uur. Vrijdag kan iedere be langstellende er een kijkje nemen van 18.30 tot 22.00 uur en Zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. DIRKSLAND - Medewerkers van de Buurtvereni ging West slaagden erin om in 1996 bijna 7000 gulden bijeen te brengen voor het Derde Wereld project Jo han Wachters. Johan Wachters is een uit Zwolle afkomstige ontwik kelingswerker die zijn leven sinds 1965 in dienst stelt van de arme plattelandsbevol king in het Westafrikaanse Mali. Het doel daarbij is om de mensen te tonen op welke manier ze zich zelfstandig kunnen redden. Sinds 1995 wordt het geld uit Nederland gebruikt voor de bouw van primitieve graan molens. Als dank voor de ven uit Dirksland kregen de ze molens dezelfde namen als wijken in Dirksland: Deur- loo, Molenzicht en Bloemen- daal. De Buurtvereniging West bracht vorig jaar pre cies 6987,83 bijeen voor het Johan Wachters project. Dat gebeurde onder meer door een cake-actie, bingo avonden, een bijdrage van de stichting Thunderbird en vrijwillige bijdragen van le- den. De ontwikkelingswerker Johan Wachters in het Westafri kaanse Mali. GOEDEREEDE - Indien de gemeenteraad van Goe dereede instemt met een krediet van f12.000 worden informatiepanelen geplaatst op de bezoekerscorrid or van de visafslag Stellendam. De panelen geven uitleg over de historie van de visserij in het algemeen en in Stellen dam in het bijzonder, over de visafslag en over de huidige gang van zaken. De plaatsing van de informatiepanelen is een van de voorstellen, die zijn gedaan door de amb telijke werkgroep van het TRAPGO (Toeristisch Aktie- programma Goeree Over- flakkee). Deze werkgroep is onlangs met een aantal voorstellen gekomen met betrekking tot de ontwikkeling van het ge bied rond de havens van Stel lendam. Dit gebied strekt zich uit vanaf de Expo Ha ringvliet via het gebouw van Pesch tot de lokatie van de KNRM. Volgens het TRAP GO biedt de visafslag en de directe omgeving hiervan goede mogelijkheden om toe risten te trekken. Als mogelijkheden worden onder meer genoemd het op zetten van een visserijmuse um, een toeristische route langs de visafslag en het ge bouw van de KNRM, en een fietsroute langs interessante objecten van de visserij. Ook de Expo Haringvliet zou hierbij kunnen worden be trokken. Deze voorstellen bevinden zich nog in een con cept-fase en zijn verder nog niet in het gemeentebestuur behandeld. Door het gemeen tebestuur is hierover dan ook nog geen bestuurlijk standpunt ingenomen. OUDE-TONGE - Een 65-jarige man uit Oude-Tonge werd door de kantonrechter in Zierikzee veroor deeld tot een boete van 300 gulden wegens het ver oorzaken van een ernstig verkeersongeluk. De man reed in juni 1996 over de N59 in de richting van Ou- de-Tonge en kwam door on bekende oorzaak op de ver keerde weghelft terecht. Een hem tegemoetkomende auto wist nog uit te wijken, maar de auto daarachter botste frontaal op die van de man uit Oude-Tonge. De Oude- Tongenaar zei zich niets meer van het ongeluk te kun nen herinneren „Ik moet een blackout hebben gehad," was zijn verweer. Bij de botsing raakten twee mensen zwaargewond. De bestuurster van de auto liep twee gebroken bovenbenen en een gebroken onderbeen op. Zij had een half jaar no dig om van haar verwondin gen te herstellen, zo wist kantonrechter mr. B. Doore- waard Boekhout de man uit Oude-Tonge te melden. Deze had zelf. zo bekende hij, het niet op kunnen brengen om naar de toestand van de slachtoffers te informeren. „Ik kan dat emotioneel niet aan," aldus de man. Totale blackout Zijn raadsman, mr. Smits, probeerde de kantonrechter ervan te overtuigen dat zijn cliënt een totale blackout moet hebben gehad en der halve niet schuldig kan wor den gehouden voor het onge luk. „Hij reageerde op de lichtsignalen van de voorste auto. Iedereen zou daar op hebben gereageerd. Mijn cliënt niet. Hij moet ver weg zijn geweest." Mr. Smits voegde daar aan toe dat de man uit Oude-Ton ge geestelijk van het ongeluk een forse deun heeft gekre gen. „Dat is veel ernstiger dan het zich eerst liet aan zien. Dat komt nooit meer goed." Officier van justitie mr. A. Flikweert was niet onder de indruk van het plei dooi. „Uw cliënt kan net zo goed in slaap gesukkeld zijn achterliet stuur," aldus Flik weert. Hij eiste een geldboe te van 300 gulden en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. De kantonrechter zat op het zelfde spoor als de officier. „Een blackout is mogelijk, maar niet aantoonbaar. Er is geen medische verklaring waaruit dat blijkt en er zijn ook geen getuigenverklarin gen die in die richting wij zen," aldus mr. Doorcwaard Boekhout. Hij nam in zijn vonnis de boete over, maar niet de ontzegging. ERNSTIG GEWOND MELISSANT - Een 86-jarige snorfietser uit Melissant raakte ernstig gewond bij een aanrijding met een auto op de kruising Nolledijk- Noorddijk in Melissant. Hij moest met diverse fractu ren in het ziekenhuis van Dirksland worden opgeno men. De man reed vanaf de Noorddijk linksaf de Nolle- dijk op. Daar vond een fron tale aanrijding plaats met het voertuig van een 21-jari- ge automobilist. De auto moest worden weggetakeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 16