Harmonisatie subsidie start dit jaar Proef met mosselen als milieu-indicators op zee Carpooler beloond met gratis ontbijt Ligfietser rij dt over A58 naar Middelburg Rebellen verwoesten gebouw van Dorkas NAM-aardbeving leidt tot 150 schadeclaims Politie arresteert 123 gebruikers en dealers MKB wenst aanpassing parkeerbeleid in stad 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Nationale Week van het Carpoolen DE MEERN (ANP) - Voor de eerste vierhonderd pas serende carpoolers was er maandagochtend op de carpoolplaats bij De Meern aan het begin van de Na tionale Week van het Carpoolen een gratis ontbijt. De organisatoren van de actieweek hopen met hun initiatief echter ruim 1000 keer zoveel mensen te be reiken. ,,Uit onderzoek blijkt dat on geveer 450.000 mensen de au to wel willen delen maar dit nog niet doen. Zij hebben een zetje in de rug nodig. Deze week kan dat zetje zijn", zei minister van Verkeer Jor- ritsma in De Meern. Na het uitspreken van deze woor den opende ze de themaweek officieel door op de carpool- plaats een lint door te knip pen. De Nationale Week van het Carpoolen is ontstaan op ini tiatief van elf studenten van de Haarlem Business School. Voor hen is het een afstu deerproject. Om de lege stoe len in auto's op te vullen en zo het autogebruik terug te dringen, kwamen zij op het idee een week lang elke dag 's ochtends vroeg vierhon derd ontbijtjes te overhandi gen aan mensen die het car poolen al in de praktijk brengen. Deze beloning voor goed ge drag dient anderen te over tuigen van het nut van car poolen. Dat nut is er volgens algemeen directeur mr. P. Nou wen van de ANWB ze ker. ,,Het is weliswaar niet de oplossing van het milieu- en fileprobleem, maar het is wel een bijdrage aan die op lossing." Nouwen voegde sa men met Jorritsma de daad bij het woord door na de ope ning gezamenlijk in een auto naar Den Haag te rijden. Voordeel van het auto delen is behalve de kostendeling ook de afname van het file probleem. ,,Uit onderzoek zien we dat de huidige bezet ting in het woon-werkver- keer per auto 1,4 personen is. Als dat 1,7 wordt, is een groot deel van het filepro bleem opgelost", aldus een van de organiserende studen ten. Nouwen en Jorritsma waren het volmondig met hem eens. „Het belang van carpoolen kan niemand ontgaan", vond de bewindsvrouw. „Zeker niet als je bedenkt dat elke dag zes miljoen lege stoelen van huis naar het werk en te rug worden gereden.1 Behalve de ontbijtjes wor den carpoolers deze week op carpoolplaatsen langs de A12 getrakteerd op live muziek en cadeautjes in het „car- poolverwenpakket". Enkele trouwe carpoolers mogen de ze week in een limousine met chauffeur naar hun werk. Moens wil record rijden GOES - Bram Moens, ontwerper van ligfietsen, wil vrijdag 21 maart met zijn ligfiets in record tijd het traject Middelburg-Goes op de Rijksweg A58 overbruggen. De poging heeft plaats omdat het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling- het fietsgebruik van woon-werkverkeer wil sti muleren. Deze actie wordt gepresen teerd bij Delta Nutsbedrij ven in Goes. Met het experi ment wordt een toekomstbeeld geschetst waarin Hoge Snelheids Fietsen in combinatie met Hoge Snelheids Fietsbanen de concurrentie aan moeten kunnen met de auto. Na aankomst van Moens en de volgkaravaan in Goes wordt het programma voortgezet in de kantine van Delta aan de A. Fok kerstraat 8. Onder het motto 'Trap 'ns wat vaker naar je baas' wordt de nadruk gelegd op het gezondheidsaspect van het fietsen. Onderzoeken ondersteunen de stelling dat fietsen gezond is en bij draagt aan het terugdrin gen van het ziekteverzuim op het werk. Er zijn volgens het platform dus voldoende redenen voor de werkgever om het woon-werkverkeer te stimuleren. De presenta tie begint om 12.00 en duurt tot 16.00 uur. ANDIJK (ANP) - Rebellen hebben in de nacht van donderdag op vrijdag het trainingcentrum van de Nederlandse hulporganisatie Dorkas in het Albane se Korea verwoest. Het gebouw ligt geheel in puin. De schade bedraagt zeker 100.000 gulden. Dit heeft de christelijke hulporganisatie vrijdag mee gedeeld. In het gebouw gaf de christelijke organisatie jon ge Albanezen trainingen en cursussen om hen sneller aan een baan te helpen. Ook boe- ren en verpleegkundigen kregen er scholing. Dorkas meldde vrijdag dat er in Kor ea nog volop wordt gescho ten. De laatste twee medewer kers die nog in Albanië wa ren, project-coöordinator Fred Westerink en de Belgi sche verpleegkundige Mar leen van de Voorde, zijn naar Griekenland gevlucht. De hulporganisatie heeft van haar directeur in Albanië ge hoord dat tanks en auto's met gewapende burgers door de straten van Korea rijden.In ziekenhuizen zijn vernielingen aangericht, fa brieksgebouwen zijn leegge haald en alle winkels leegge plunderd.Dorkas heeft een gironummer (2571) openge steld voor hulp aan het ver scheurde land. De organisa tie richt zich vooral op hulp aan landen in Oost-Europa, het Midden-Oosten en Afri ka. Daarnaast geeft ze nood hulp aan gebieden die te maken krijgen met natuur rampen, hongersnood of oor log. ASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) heeft het recordaantal van 150 scha declaims binnengekregen na de aardbeving op 19 fe bruari in de Drentse gemeente Roswinkel en de Groningse gemeente Ter Apel. Een woordvberder van de NAM heeft dat zondag be kendgemaakt in het actuali teitenprogramma Netwerk. De beving had een kracht van 3,4 op de schaal van Richter en is veroorzaakt door gaswinning in het ge bied. Volgens de zegsman van de NAM is het „niet on denkbaar" dat de maat schappij de gaswinnhig in het gebied stopt als uit on derzoek blijkt dat nieuwe be vingen zijn te verwachten. De beving in februari was de dertiende in het gebied sinds juli 1992. Het gasveld telt naar schatting nog een mil jard kubieke meter aardgas met een waarde van zo'n 250 miljoen gulden. Gemeente kent alleen subsidie toe in algemeen belang ZIERIKZEE - Binnen enkele jaren moeten gelijk soortige organisaties in de gemeente Schouwen-Dui- veland op dezelfde grondslagen behandeld worden bij de aanvraag van subsidie. Dit jaar gaat de har monisatie van start. Dat blijkt uit de concept Al gemene subsidieverordening welzijn, volksgezondheid, sport en cultuur van de ge meente Schouwen-Duive- land. Aanleiding tot de nieu we subsidieverordening zijn de gemeentelijke herinde ling, de derde tranche van de Algemene Wet Bestuursrecht (onderdeel subsidies) en de verouderde verordeningen van de voormalige gemeen ten op Schouwen-Duiveland. Op dit moment worden ge lijksoortige organisaties, zo als muziekgezelschappen, nog op verschillende grond slagen gesubsidieerd. Dat heeft veelal te maken met het feit, dat de voormalige gemeenten verschillend met subsidies omsprongen. Daar in moet dus één lijn worden gebracht. Verenigingen of stichtingen komen alleen in aanmerking voor subsidie als zij het alge meen belang behartigen op het gebied van welzijn, volksgezondheid, cultuur en sport. Subsidie wordt alleen maar verstrekt als het om meer dan 250 gulden gaat. En in de toekomst dan nog al leen als de activiteit op een door de gemeenteraad vast gesteld welzijnsprogramma opgenomen is en er geld voor uitgetrokken is op de ge meentebegroting. In het (nog op te stellen) welzijnspro gramma worden de activitei ten opgenomen waarvoor wel of geen subsidie beschik baar wordt gesteld. Criteria Als criteria voor het toeken nen van subsidie gelden on der meer de doelstelling van de activiteit, de territoriale werkingssfeer, de (aantoon bare) behoefte, de samenwer king of overlapping met an dere activiteiten, het passen binnen het gemeentelijk be leid en het bevorderen van de leefbaarheid in de kernen. Behalve vooraf worden de subsidieverzoeken ook ach teraf getoetst. Bij bedragen tot 50.000 gulden gebeurt dit steekproefsgewijs. Bij hoge re bedragen moet de jaarlijk se rapportage zijn voorzien van een getrouwheidsver klaring van een bevoegd ac countant. De subsidie kan structureel of incidenteel worden toege kend. Organisaties die al structurele subsidie krijgen kunnen in sommige gevallen ook een incidentele subsidie krijgen. Maar dan moet wel aangetoond kunnen worden, dat de activiteit waarvoor de subsidie bestemd is, niet te voorzien was. Budgetsubsidie De nieuwe verordening biedt mogelijkheden tot verschil lende soorten subsidies, waaronder zogenoemde lump-sumsubsidies, exploi tatiesubsidies, budgetsubsi dies en men'gvormsubsidies. Het streven van het college is echter om de soorten subsi dies in de toekomst te beper ken tot alleen vormen van budgetsubsidie. De nadruk ligt hierbij op het subsidië ren van een product, waarbij de verantwoordelijkheid bij de organisatie ligt. Deze kan naar eigen goeddunken be slissen. Er worden vooraf al- De eilandelijke muziekverenigingen worden op dit moment nog verschillend behandeld bij de toekenning van subsidie. (Archieffoto) leen afsprakën met de ge meente gemaakt over de te leveren activiteiten (produc ten) en de daarbij behorende prijs. Alle subsidies moeten voor 1 april in het jaar voorafgaand aan het subsidiejaar bij de gemeente worden ingediend. Gebeurt dit niet, dan wordt de aanvraag niet behandeld. Al kan het college van burge meester en wethouders hier anders over beslissen. Met uitzondering van eenmalige subsidieverzoeken beslist de gemeenteraadraad over het al dan niet toekennen van een subsidieaanvraag. Over eenmalige aanvragen beslis sen b en w. Toekennen van de subsidie kan echter alleen als dit past binnen het bud get en binnen het gemeente lijk beleid. Over de concept-subsidiever ordening houdt de gemeente drie inspraakavonden. Be langhebbenden kunnen op deze bijeenkomsten informa tie inwinnen en op- of aan merkingen maken op de ver ordening. De reacties wor den meegenomen bij de ver dere vaststelling ervan. De bijeenkomsten zijn maandag 24 maart in Bruinisse, dins dag 25 maart in Dreischor en woensdag 26 maart in Burgh- Haamstede. Plaats van han deling is iedere keer het dorpshuis. De aanvang is steeds 20.00 uur. Mandje schelpdieren onder olieboortoren ASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) gaat testen of mosselen te gebrui ken zijn als waarschuwingssysteem bij verontreini ging van de zee. De NAM gaat de komende maanden bij proefboringen bij het Pinkegat aan de Noordzeekust experimente ren met mosselen als bio- alarm. Als blijkt dat de dier tjes een waardevol meetinstrument zijn, zullen ze ook bij apdere proefborin gen in de. Noordzee worden ingezet. Mosselen reageren direct op veranderingen in hun omge ving door hun kleppen te sluiten. Door op beide klep pen minuscule meetinstru menten aan te brengen en die via een draadje met een com- puter te verbinden is op elk moment waar te nemen wat ze doen. Als ze allemaal tege- lijk^hun kleppen sluiten is """Kef "zeker dat er iets aan de hand is. In het normale leef patroon sluiten mosselen hun kleppen af en toe om zand en slib uit de schelp te spoelen. Ook bij enig onraad worden de kleppenonmid dellijk gesloten. Mandje Om het bio-alarm te testen zullen acht van deze schelp dieren in een mandje onder een boortoren in zee worden geplaatst. Elke mossel wordt uitgerust met een „koptele foon" die op beide schelpen is aangesloten. Via een computer in de com- Mosselen kunnen fungeren als milieu-alarm. Als er iets mis is, sluiten ze hun mandokamer van het boorei land is het kleppensignaal als een soort cardiogram op een beeldscherm te zien en wordt het openen en sluiten nauwkeurig geregistreerd. Proefboringen Het gebruik van de mosselen hangt samen met de scherpe re maatregelen die de NAM aan de Noordzeekust gaat ne men om eventuele milieuhin der van proefboringen tegen te gaan. De gedragingen van de mosselen worden beoor deeld door het onafhankelijk onderzoeksbureau KEMA. Mosselen worden overigens al enkele decennia toegepast als waarschuwingssysteem bij bijvoorbeeld de inlaat van drinkwaterbekkens, bij een lozingspunt van indus trieel afvalwater in de Wes- terschelde en in de Rijn bij Lobith. Het gebruik van mosselen als bio-alarm in open zee is niet eerder onder zocht. Lage concentraties Omdat een mossel veel in het water voorkomende stoffen in zijn lichaam opslaat kun nen ook lage concentraties van stoffen in het zeewater worden aangetoond. Boven dien is daardoor beter dan met een watermonster de ge middelde waterkwaliteit vast te stellen. MOSSELROCK YERSEKE - Ook dit jaar ma ken Zeeuwse bands kans deel te nemen aan Mossel rock in Yerseke. Het festival wordt gehouden tijdens de Mosseldag, zaterdag 16 au gustus. Het is dit jaar de zesde keer dat het festival gehouden wordt. Menig Zeeuwse band heeft de-Mosseldag al opge luisterd en ook landelijk be kende groepen hebben in Yerseke opgetreden. Zeeuwse bands die deel wil-, len nemen aan Mosselrock '97 kunnen zich tot 1 mei aan melden door het opsturen van eert recente demo, bio grafie en foto bij de Stichting Mosselrock, Koos Vorrink- straat 43, 4463 TX Goes. BRUSSEL (ANP) - Bij een grootscheepse actie tegen drugstoerisme hebben de Nederlandse, Belgische en Franse politie vanaf vrijdagmiddag 123 gebruikers en handelaars gearresteerd. Daartoe zijn in de diverse grensregio's intensieve con troles verricht in drugspan den en langs autowegen en op treinen, inclusief de Tha- lys-sneltrein naar Parijs. In totaal zijn vijf wapens in be slag genomen. Verder legde de politie de hand op 3,9 kilo cannabis, 304 gram heroïne, 20,5 gram cocaïne en 619 xtc- pillen. In totaal zijn ruim 22.000 personen en bijna 12.000 auto's gecontroleerd in de drie landen. De Neder landse en Franse politie en de Belgische rijkswacht zul len in de loop van dit jaar va ker dit soort acties uitvoe ren. In Nederland zijn 250 politie mensen ingezet en in België tweehonderd. De Franse po litie kon beschikken over tweeduizend agenten. In Ne derland vonden controles plaats in Rotterdam, Terneu- zen, Bergen-op-Zoom, Roosendaal, Breda, Tilburg, Eindhoven en Weert. Bij Weert is op de snelweg A67 een wegversperring opge richt. Verder vonden bij Rot terdam controles plaats op de snelweg A16. In Nederland zijn twintig personen gearresteerd; de helft van Belgische origine, de andere helft betrof Franse drugstoeristen. De meeste aanhoudingen, 99 in totaal, vonden plaats in Frankrijk, na tips van de Nederlandse en Belgische politie. Eén van de Franse arrestanten werd tevens gezocht voor een moord in 1994. De Belgische rijkswacht verrichte vier aanhoudingen, onder wie één drugskoerier. De operatie „No way out" begon vrijdagmiddag om drie uur en duurde in Neder land tot laat in de avond. In Frankrijk is de actie doorge gaan tot in de ochtend. De be doeling was volgens P. van Zunderd, hoofd politiebe drijfsvoering van het regio korps Midden- en West-Bra bant, vooral om de samenwerkng met de buiten landse collega's nader uit te werken. Deze zal een vervolg krijgen via kleinschaliger ac ties, waarbij Nederland vooral informatie aan Frankrijk zal doorspelen. De operatie „No way out" is een eerste resultaat van het zogeheten Hazeldonk-over- leg, waarbij Nederlandse, Belgische en Franse politie chefs afspraken hebben ge maakt over onderlinge sa menwerking in de strijd tegen drugs. Dit overleg is weer een gevolg van de af spraken die de Europese re geringsleiders december vo rig jaar hebben gemaakt tijdens de top in Dublin. AMSTERDAM (ANP) - Het parkeerbeleid in de bin nensteden moet veranderen om te voorkomen dat bedrijven nog meer omzetverlies leiden, personeel moeten ontslaan of wegtrekken naar een andere plaats. Dit stelt werkgeversorganisatie MKB-Ne- derland maandag. De organisatie baseert zich op een enquête onder onder nemers in Amsterdam, Zwol le en Eindhoven. De onderne mers zijn in ontevreden over het parkeerbeleid. In Am sterdam zeventig procent, in Zwolle zestig procent. De laatste drie jaar daalde bij 22 procent de omzet, 5,5 procent heeft daarom personeel ont slagen. negen procent denkt dit in de toekomst te moeten doen. Eenvijfde van de on dernemers overweegt uit de binnensteden te vertrekken. MKB-Nederland wil dat er geen parkeerplaatsen meer worden opgeheven als er nog geen alternatieven ontwik keld zijn. De tarieven in de binnensteden mogen niet uit de pas lopen met omliggende gemeenten of deelraden. Be drijfswagens en auto's van personeel mogen geen schaarse parkeerplaatsen langdurige bezetten. Ook het parkeerbeheer moet zich klantvriendelijker en toleranter gedragen. De voorlichting over het par keerbeleid moet duidelijker. Met name toeristen weten niet waar ze aan toe zijn. Dit is voor de ondernemers in de binnensteden een belangrij ke klantengroep. r

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 6