Vuil prooi voor jagers en vissers Sex als machtsspel Druk bezocht afscheid Scheele Unigro-supermarkt Super morgen open EMOTIE Nationale natuur schoonmaakdag nog steeds nodig Inbraken bungalows Wethouder bezoekt boomfeestdag 'Wij staan buiten conflict' Schatgraver aangehouden KERKBE RICHTEN Studiemiddag onderzoek veldnamen MAANDAG 17 MAART 1997 NR 26147 RECENSIE Ali Pankow Wat een week! Eerst wilden ze onze televi sie afpikken en toen ook nog de telefoon. Het zal je toch overkomen dat na tweeën twintig jaar trouwe betaling een briefje in de gang ligt waarop staat dat je verdacht wordt je kijk-en luistergeld niet te betalen. Het is zelfs nog erger. Je bent voor de dienst een totale onbekende. Als een haas moet je je onschuld bewijzen want anders zal je televi sie-en radiotoestel inbeslaggenomen wor den. Was getekend: 'Buitengewoon opspo ringsambtenaar 3203'. Wat doe je in zo'n geval? Brieven schrijven en met redelijke argumenten aantonen dat ze aan de andere kant ongetwijfeld een ver gissing hebben gemaakt? Zouden kijkgeld- inners zelf kunnen zien? Luistergeld-op- spoorders zelf kunnen horen? Er zou een correspondentie van veertig langs elkaar heen pratende brieven ontstaan totdat je weer bij af bent. Moet je de telefoon pakken en de tere huid van de juffrouw aan de andere zijde vol- schelden? Door de ervaring heeft de huid van de juffrouw olifants-trekken gekregen. Geeuwend zal ze de telefoon op de haak leggen en daarna haar rode nagels gaan vij len. Ik heb deze week een nieuwe oplossing ge vonden. De enige manier om dat soort in stanties wakker te schudden is de methode van de emotionele verwarring. In een zeld zaam helder ogenblik bedacht ik dat een liefdesbrief de beste oplossing was. Van daar dat ik mijn allerliefste 'Dienstje' in een brief vol tranen gesmeekt heb om een uit leg. Waarom zegt ze mij na een gelukkig hu welijk van tweeëntwintig jaar ineens niet meer te kennen? Waarom heeft ze zo'n enge vent op me afgestuurd terwijl ik toch nog zo veel van mijn Dienstje houd? Het kan niet anders of dit is het middel om mensen toch even achter hun oren te doen krabben. Zou er dan toch iets mis zijn? Het bleef er niet bij. Diezelfde avond hing er een juffrouw aan de lijn. Namens PTT-tele- com. Ze had een geweldig aanbod. Ik wilde toch wel mijn rinkelende oude draaitoestel inruilen voor zo'n super-ultramodern-high- tech-tiptoets-piepding! Op zo'n moment gaan bij mij alle bellen rinkelen. Waar be moeit ze zich meeJe kunt gaan argumen teren. Je verliest. Je kunt de hoorn neer smijten. Ze vijlt haar nagels en belt uw buurman op. Je kunt gaan vloeken. Dat mag niet. De enige oplossing is alweer: de emotionele verwarring. Ik had de smaak te pakken gekregen en antwoordde dat ik niet op haar aanbieding kon ingaan omdat ik een bijzondere emotionele band met mijn telefoon-apparaat had. De familie lag hinni kend op de grond, maar de juffrouw tuinde er volop in. Voor zo'n variant voor 'Rondom tien' had ze natuurlijk alle begrip. 'Maar beste meneer, dan mag u voor mij in dit geval uw oude toestel houden, maar dan kunt u toch tegelijkertijd....' 'Nee!' huilde ik en begon uit te leggen dat ik huiduitslag krijg van de piepgeluiden en bovendien geeft het draaien van een nummer mij een hoger emotioneel contact met degene die ik bellen wil. 'Die is echt gestoord' hoorde ik haar denken en ze maakte een aantekening dat PTT-telecom die gek maar niet meer bellen moest. Ik kan de methode van harte aanbevelen. Het helpt. Al die telefoontjes die in uw privé- leven binnen dringen, van kranten, van om roepen, van goede doelen en bijzondere aanbiedingen Toon u gek, verstrooid, gestoord, doof, blind, stom en u zult aan de andere kant verwarring veroorzaken. Dat is uw wapen. De juffrouw die u belt zal gaan wankelen, ze zal zich afvragen waar ze mee bezig is en het uitzendbureau vragen om af- washulp te worden in een tehuis van over spannen leidingen. Als ze u voor een krant bellen, zeg dat u graag van de mogelijkheid van een proef abonnement gebruik maakt. Voordat u de telefoon op de haak legt zegt u: Nog één ding. Ik moet hem wel in braille hebben. Stotterend zal het gesprek beëindigd wor den. Als ze u van een omroepvereniging bellen vraag hoe ze u hebben kunnen bereiken. Met holle stem zegt u dat u sedert jaren dit ondermaanse verlaten hebt. Het gesprek zal ogenblikkelijk ophouden. Als ze van een bijzondere aanbieding bellen vraag woedend aan de juffrouw waarom ze het waagt om op zo'n uitzonderlijk amou reus moment in uw liefdesleven in te bre ken. Ze zal stikken van jaloezie. Heeft ze zelf ooit een bijzondere aanbieding gehad? Tril lend legt ze de hoorn neer en u gaat vrolijk verder met het afhalen van uw sperzieboon tjes. CONTAINERBRAND ZIERIKZEE - De brandweer van Zierikzee moest vrijdag middag omstreeks 17.00 uur in actie komen voor het blus sen van een brandje in een container op het schoolplein van de openbare basissi- school 't Kofschip in Zierik zee. De brandweer gaat er van uit dat er sprake is van brandstichting. BURGH-HAAMSTEDE - Op Bungalowpark Zeeduin in Burgh-Haamstede is in de nacht van vrijdag op zater dag ingebroken in twee bun galows. In beide gevallen werd het ci- linderslot van de voordeur van de vakantiewoningen opengebroken. Omdat de ei genaren niet aanwezig waren en nog aangifte moeten ko men doen bij de politie, is niet bekend of er ook daad werkelijk iets gestolen is. ZIERIKZEE - Wethouder G. van der Velde (openbare wer ken) bezoekt woensdag na mens de gemeente verschil lende locaties waar schoolkinderen bomen plan ten. Woensdag wordt overal in het land de Nationale Boomfeestdag gevierd. Om 8.30 uur is Van de Velde aanwezig bij het planten van bomen aan de Deltastraat (industrieterrein) in Zierik zee. Deze bomen worden ge plant door leerlingen van de openbare basisschool Binnen de Veste. Na het planten houdt de Werkgroep School- biologie een educatieve wan deling. De wethouder gaat vervolgens op andere plaat sen waar bomen worden ge plant een kijkje nemen. Leerlingen van de openbare basisschool in Sirjansland besteden morgen al aandacht aan boomfeestdag. Onder leiding van een gids van Staatsbosbeheer maken zij een educatieve wandeling door het Dijkwater. ADULLAM NIEUWERKERK - Stichting Verkoop Adullam Gehandi captenzorg houdt woensdag 19 maart van 19.30 tot 21.00 uur een verkoop van linge rie, nachtkleding en keuken- textiel in de zaal van de kerk aan de Stationstraat. 'Kwartet' van Heinrich Mul ler, gebaseerd op 'Les liais ons dangereuses' van Cho- derlos de Laclos door Theatergroep Wrang; regie: Michael Hulshof; met: Nat halie van der Klugt en Char ley Barnaart; in Brogum, Zierikzee. De briefroman 'Les liaisons dangereuses' van Choderlos de Laclos speelt in de krin gen van de achttiende-eeuw- se Franse aristocratie, waar velen een dagtaak hadden aan onderlinge versierpartij- en en overspelige liasions. Heinrich Muller bewerkte het verhaal tot een dialoog tussen de twee hoofdperso nen: Marquise Merteuil en haar (gewezen) minnaar Vi- comte Valmont. Theater groep Wrang uit Amsterdam opende er zaterdagavond de theatermaand bij Brogum in Zierikzee mee. De voorstel ling verdient meer toeschou wers dan de twee handjes- vol, die zich aandienden. Regisseur Michael Hulshof studeerde met deze voorstel ling onlangs af als theaterdo cent aan de Amsterdamse Theaterschool. Hij kiest voor een uiterst sobere vormge ving, waardoor de aandacht hoofdzakelijk op tekst en in cassering en reacties bij de spelers wordt gevestigd. In die opzet slaagt de regisseur, mede dankzij het uiterst ge concentreerde spel van Nat halie van der Klugt en Char ley Barnaart. Ondanks soms lange tekstpassages van de personages blijft er sprake van een dialoog. Dat heeft al les te maken met de gecon centreerde wijze van incasse- ripg. Elk woord van de ene, wordt door de ander - voel baar voor het publiek - geïn casseerd. Van de toeschouwer wordt ook inspanning verwacht. De bloemrijke taal verleidt je om eigen beelden te creë ren, maar het spel gaat door en wie het scherp wil volgen, moet voortdurend tussen- sprintjes trekken om bij te blijven. Dat betekent hard werken, te hard af en toe. Met meer ontluchting zouden de fraaie teksten soepeler ge consumeerd kunnen worden. Vormgeving De vormgeving is verras send: zo sober mogelijk, maar uiterst functioneel. Met twee krukjes, twee his torische kostuums en een knap uitgekiende belichting wordt perfect de sfeer van een Franse salon opgeroe pen. In tegenstelling tot de oor spronkelijke briefroman van De Laclos, is in 'Kwartet' de verhouding tussen Marquise de Merteuil en de Valmont fysiek beschouwd al ten ein de, geestelijk zijn beiden nog volledig met elkaar verwe ven. Wat ze delen zijn hun unieke erotische belevenis sen. Beiden grijpen de sex aan als machtsspel om een uitweg voor hun verbittering te vinden. Merteuil en Val mont spelen venijnige verba le spelletjes, waarin platte versierpartijen nauwkeurig worden ontleed. Zo kronkelt Valmont zich met geile praatjes rond zijn nieuwe vlam: Madame de Tourvel genaamd en draagt Merteuil haar maagdelijke nichtje Cé cile ten tonele. Om de toeschouwers de intri ges niet zonder meer cadeau te geven, koos de regisseur dan ook nog eens voor rol wisselingen van man en vrouw. Opletten en d'r bij blijven dus. Nathalie van der Klugt en Charley Barnaart toonden zich spelers van formaat. Binnen de strakke regie, ma ken zij optimaal gebruik van de middelen, die hen ten dienste staan, zoals een van kruin tot tenen geconcen treerd lijf, een intense mi miek en de grandeur en mo gelijkheden, die de kos tuums hen boden. Met deze aanpdk valt niet te ontko men aan de schrijnende pijn van een stukgelopen verhou ding. ZIERIKZEE - De Unigro-supermarkt Super Van Kempen, gevestigd aan de Boerenweg in Zierik zee, gaat morgen open. Dit ondanks het feit dat de gemeente Schouwen-Duiveland aan Chassey BV, de eigenaar/verhuurder van het pand, een dwangsom oplegt voor elke dag dat de Super open is. M. J. van Kempen, eigenaar van de Super-vestiging in Zierikzee is niet blij met de verwikkelingen rond zijn winkel. Hij stelt dat de Super in fei te geen partij is in het con flict. De gemeente, zo legt hij uit, ligt in de clinch met de eigenaar en niet met de huurder van het pand. ,,Ik heb niets te maken met die dwangsom. Wij gaan ge woon morgen open." Be drijfsadviseur Boelhou wers weigert commentaar over de kwestie. Koortsachtig J. Verhulst van Chassey kon vanmorgen nog niet zeggen wat de opstelling van Chassey in deze is. Vol gens hem wordt momenteel koortsachtig overlegd, maar is er nog geen besluit gevallen. „Wij weten het nog niet," aldus Verhulst. KRABBENDIJKE - Een ze ventienjarige jongen uit Op- hemert is zaterdag door de politie aangehouden toen hij op het Verdronken land van Valckenisse met een detector en een schop op zoek was naar oudheidkundige voor werpen. De politie 'werd gewaar schuwd door een bestuurslid van de Heemkundige Kring Noord- en Zuid-Beveland. Deze had gezien dat er ie mand bezig was met een de tector en schop op het archeo logisch monument. Door een verrekijker kon de politie zien dat de jongen twee voor werpen onder het slik ver borg. Bij aankomst bleek het te gaan om een metaaldetec tor en verschillende oudheid kundige voorwerpen. Deze werden in beslag geno men door de politie. Tegen de jongen is proces verbaal op gemaakt. Vorig jaar is deze ook al eens voor hetzelfde vergrijp aangehouden. Een fiets en een Erepenning van de Unie van Waterschappen rijker nam J. Scheele (rechts) vrijdag afscheid van het Waterschap Zeeuw se Eilanden. Het voormalig hoofd technische dienst van het Waterschap Schouwen-Duive land,' die officieel nog tot 1 april als staf advi seur werkzaam is bij het Waterschap Zeeuw se Eilanden, kreeg een afscheid dat hem nog lang zal heugen. Honderden collega's, fami lieleden en andere bekenden maakten van de gelegenheid gebruik om Scheele de hand te drukken in Theater Mondragon in Zierikzee. En behalve de fiets en erepenning, die hem werden overhandigd door dijkgraaf W. Gos- selaar, ging veel geestrijk vocht en andere presentjes in andere handen over. Scheele kwam in 1971 in dienst van het Waterschap Schouwen-Duiveland.' Hij kreeg landelijke bekendheid met het ombouwen van mechani sche zuiveringen in biologische (Foto: Marieke Mandemaker) Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Capelle aan den IJssel (wijk West): A. Visser te Voorthuizen; te Streef kerk: J. R. Volk te Lekker- kerk (deelgemeente); te Zwartemeer/Barger Com- pascuum (past-time): mw. G. J. Hollander-van den Berg, kandidaat te Zwartemeer, die dit beroep heeft aangeno men. Aangenomen naar Broek op Langedijk: C. van den'Berg, kandidaat te Waddinxveen, die bedankte voor Eethen en Drongelen en voor Nieuwen- dijk (toez.); naar 's-Graven- hage (wijkgemeente IX, Jo- hanneskapel): dr. N. W. den Bok, kandidaat te Utrecht. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Dordrecht (ver beterd bericht): J. J. Ecke- veld te Zeist; te Westkapelle: A. B. van der Heiden te Utrecht. Bedankt voor Urk: G. Mouw te De Valk-Wekerom; voor Nunspeet: C. A. van Dieren te Stolwijk; voor Sprang-Ca- pelle: J. de Pater te Krabben- dijke. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen te Veenendaal en te Barneveld: J. Roos te Op- heusden. Oud Gereformeerde Gemeenten in Nederland Bedankt voor Lienden: A. P. van der Meer te Krimpen aan den IJssel. Gereformeerde Gemeente NIEUWERKERK - Woens dag 19 maart, 19.30 uur ds. J. Beens, Nijkerk. MIDDELBURG - In de film zaal van het provinciehuis in Middelburg wordt dinsdag 18 maart een studiemiddag gehouden over het veldna- menonderzoek in Zeeland. M. De Vos, docent vakgroep Nederlandse taalkunde aan de universiteit van Gent houdt een inleiding over Veldnamenonderzoek en dia lectologie. Hoogleraar R. Rentenaar spreekt over 'Het Zeeuwse veldnamenonder zoek in landelijk perspec tief'. Voorzitter M. J. Daam- en-van Houte van de Heemkundige Kring Walche ren overhandigt het eerste exemplaar van het boek 'De veldnamen van Aagtekerke, Domburg, Meliskerke, Oost- kapelle en Westkapelle' aan gedeputeerde G. de Kok. De studiemiddag begint om 13.30 uur. OUWERKERK - In groepjes van twee tot drie man trokken ze zaterdagmorgen door hun jachtvelden. De mannen van de Wilbeheereenheid (WBE) De Gou we uit Dreischor. Net als altijd op jacht. Dit keer echter niet op wild, maar op vuil. Zoals in vele ande re plaatsen in Nederland gebeurde. Zaterdag was het in heel Ne derland de Nationale natuur schoonmaakdag. Een initia tief van de Koninklijke Ne derlandse jagers Vereniging (KNJV) in samenwerking met de Stichting Nederland Schoon. Met het krekenge- bied van Ouwerkerk als cen traal punt deed dit jaar ook De Gouwe weer mee aan het opruimen van de natuur. En ook Hengelsportvereniging Oosterschelde, pachter van de kreken, was weer van de partij. Zij het met minder le den dan gebruikelijk. „Er is vanmorgen ook een viswed strijd. De organisatoren moeten dit beter plannen en ons eerder op de hoogte bren gen. Dan heb je veel meer mensen. Want die wedstrijd kunnen we ook om één uur laten beginnen. Nu wisten we nergens van," aldus C. van Schelven, secretaris van HSV Oosterschelde. De leden van de hengelsport- vereniging namen bij het op ruimen de directe omgeving van het water voor hun reke ning. Zij kwamen daar min der vuil tegen dan in voor gaande jaren. Van Schelven: „Er zijn natuurlijk altijd mensen die te beroerd zijn om iets mee naar huis te ne men. Zowel vissers als recre anten. Maar op zich viel het vandaag mee. Het is wel eens erger geweest. Maar als je na tuurlijk ieder jaar een keer schoonmaakt, wordt het ook niet zo vuil." Geschrokken Erg was het volgens C. Bo- lijn, penningmeester van WBE De Gouwe, vooral vijf jaar geleden, toen De Gouwe voor het eerst meedeed aan de schoonmaakdag. „We zijn er toen zelf van geschrokken wat we hier rond de kreken allemaal tegenkwamen.' Dat neemt niet weg dat de schoonmaakdag volgens hem nog steeds nodig is. Want ook zaterdag kwam men zaken tegen, waarbij de wenkbrouwen werden ge fronst. Zoals bijvoorbeeld autobanden en een olietank. „Die moeten bij opruiming speciaal behandeld worden. En dat kost geld, dus gooien ze het maar ergens weg," al dus Bolijn. J. Flikweert, voorzitter van De Gouwe wijst echter op een ander probleem: de troep die de mensen uit de auto's gooien. Omdat de jagers dit jaar meer rond de eigen jachtvelden, vanaf Bruinisse tot en met de lijn Zierikzee- Brouwershaven, actief wa ren, viel dat des te meer op. „Op doorgaande routes lig gen heel veel blikjes in ber men en slootkanten. Die worden volgens mij willens en wetens uit de auto ge gooid. En dan kan het in de natuurgebieden wel schoner zijn. Als de auto te vuil wordt, komt het afval toch weer in de natuur terecht," aldus Flikweert. Behalve jagers en vissers wa ren dit jaar ook zo'n 25 jonge ren actief bij het opruimen van zwerfafval. Tien daar van waren afkomstig van de openbare basisschool de Zon newijzer in Zonnemaire. De ze school deed vorig jaar ook mee aan de Nationale natuur schoonmaakdag. En als het Jongeren die caissons als speelobject gebruiken blijken ook nog al wat vuil achter te laten. aan Renate ligt doet ze vol gend jaar weer mee. Ook al zit ze dan niet meer op de ba sisschool. Vieze boekjes Volgens Sabine is zo'n op- ruimdag hard nodig. „De mensen gooien gewoon van alles in de berm. Zelfs onder broeken," zegt ze. „En ook video's en vieze boekjes," schreeuwt iemand achterin de groep. Zelf gooien ze ook wel eens wat weg, geven ze toe. „Maar geen blikjes of pa pieren zakjes. Die doe ik in mijn broekzak," zegt Rena te. En Jeanette op haar beurt heeft voor haar kauwgom een eigen oplossing. „Die gooi ik in de putjes op het schoolplein." Behalve Sabine, Renate en Jeanette, hebben Bianca, Marlies, Helen, Nathalie, Ca- rola, Manja en Christian van af 's ochtends negen uur de polderwegen rond Zonne maire en Dreischor uitge kamd op zoek naar vuil. Dat Christian de enige jon gen van het gezelschap is, heeft volgens de meisjes zo zijn oorzaken. „De andere moeten voetballen of durven niet, zegt Sabine. „En de meester had geen tijd," ver klaart Marlies de afwezig heid van iemand van de school. (Foto: Marieke Mandemaker) Met z'n tienen hebben ze „heel wat" kilometers gelo pen en drie vuilniszakken vuil opgehaald. Moe zijn ze echter nog lang niet. Want wanneer de limonade op is, weten ze niet hoe snel ze op de caissons bij de kreken moeten komen. Bij de caissons staan ook de auto's met daarachter de karren met vuil. Dit wordt later overgeladen en door Staatsbosbeheer afgevoerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5