Schelpdiersector bezorgd over besmetting bij import Optreden eilandelijk trio vormt hoogtepunt Strao Serooskerke GOED KOOP '•99 Scholier RSG wint declameerwedstrij d Scharendijke onderwerp proef regionale televisie Van Aartsen legt bezwaren Vogelbescherming terzijde Controle op aanhangwagens V.8 i MAANDAG 17 MAART 1997 NR 26147 3 Met 'Le corbeau et le renard' OOSTERLAND - De Oosterlander Rick van der Maas, HAVO 2-scholier aan de RSG Professor Zee man in Zierikzee, sleepte zaterdag bij het Concours Interscolaire in Noordwijkerhout de eerste prijs in de wacht in een declamatiewedstrijd. Een vlotte declamatie zonder fouten in de uitspraak, een rustige en zelfverzekerde voordracht en een aan trekkelijke presentatie. Dat waren enkele van de ken merken van het optreden van de dertienjarige Rick. Dat hij daarmee een plaats in de landelijke finale wist te bemachtigen, vond hij al leuk genoeg. Maar dat hij uit eindelijk als beste van de dertien finalisten uit de bus kwam, had hij van te voren niet durven dromen. ,,Ik kan het nog steeds niet geloven, maar ik ben wel heel erg b- lij," was zijn reactie na af loop van de spannende fina ledag. Het Concours Interscolaire is een initiatief van de Service Culturel van de Franse am bassade en de sectie Frans van de Vereniging Leraren in Levende Talen. Jaarlijks or ganiseren zij een creatieve wedstrijd voor scholieren tussen twaalf en achttien jaar met als doel de Franse taal te promoten. Dit jaar werden leerlingen uitgeno digd mee te doen aan een de clamatiewedstrijd in het Frans. Docent Frans J. Ever- aers ging met Rick aan de slag. Het selecteren van een gedicht, het oefenen van uit spraak en intonatie en het werken aan een presentatie gingen aan de voorronde vooraf. R. Soesman, rector RSG, maakte een video-op- name van de voordracht die werd ingestuurd. De jury gaf een eerste beoordeling aan de hand van de video-opna men van de deelnemers. Uit alle ingezonden video's wer den dertien finalisten gese lecteerd, waaronder de Oos- terlandse toneelliefhebber. De wedstrijd vormde het af- Rick van der Maas sluitende onderdeel van een congres voor taaldocenten. Voor een volle zaal presen teerden de finalisten hun ge dichten. Vrijwel alle presen* taties waren van een hoog niveau. Rick bracht Le cor beau et le renard van Jean de la Fontaine ten gehore. Zijn zus Adriënne speelde voor raaf en moest precies op het juiste moment een stuk kaas uit haar bek laten vallen. Een aanpak die de zaal en de jury wist te waarderen. ,,Ze deed dat goed. Het publiek begon toen al te klappen," al dus Rick. Met de eerste prijs won de Havo-scholier een taalcursus van twee weken in het Fran se Vichy. Dagelijks drie uur les met mensen uit heel de wereld en daarnaast de mo gelijkheid om aan allerlei sportieve vakantie-activi teiten mee te doen. Schopt dat de vakantieplannen van zijn ouders niet in de war? Rick: ,,Ze hebben gelijk ge zegd dat ze wel plaats zouden maken. Ze zijn heel trots op me en waren nog blijer dan ik zelfwas." OOST-SOUBURG - Nu Omroep Zeeland toe stemming van provinciale staten heeft om te starten met regionale televisie wil de omroep de ze zomer al van start gaan met een programma dat zich speciaal tot toeristen richt. Scharendij ke is een van de plaatsen waarvandaan het pro gramma 'De Zeeuwse Kust' wordt uitgezonden. Omroep Zeeland wil onder de naam 'De Zeeuwse Kust' vanuit verschillende Zeeuwse plaatsen beelden uitzenden die gemaakt zijn met een vaste onbemande camera. Behalve Scharen dijke is het de bedoeling dat opnamen gemaakt wor den in Cadzand, Kamper land, Tholen, Vlissingen en West-Kapelle. Het pro gramma moet 1 jiili van start gaan. Met de camera, die ook kan bewegen, worden opnamen gemaakt. Regelmatig wordt van de ene camera overgeschakeld op een an dere. De beelden worden voorzien van gegevens over de weersomstandigheden, waterstanden, de verkeers situatie en andere toeristi sche informatie. Naast De Zeeuwse Kust wil Omroep Zeeland in juli ook beginnen met teksttelevi sie. ,,We willen kijken of we al iets kunnen doen met de techniek die we in huis hebben, voordat we grote groepen mensen aan gaan nemen. Voor deze zaken is geen complete redactie no dig," aldus Flip Feij, direc teur-hoofdredacteur van Omroep Zeeland. Dat wil niet zeggen dat al les al in kannen en kruiken is. Feij: „Eigenlijk kunnen we vandaag pas beginnen. En of alles lukt hangt af van hoever we kunnen ko men met onze voorberei dingen. We kunnen onze tijd in ieder geval goed ge bruiken. "De officiële uit zendingen van de regionale televisie moeten op 1 okto ber starten. Deze bestaan onder meer uit nieuwsuit zendingen en films over Zeeland. Vrijdag gaf een meerderheid van provin ciale staten haar fiat aan re gionale televisie. Delta Nutsbedrijf dekt de laatste 350.000 gulden die nodig zijn voor de exploitatie. Voor de regionale televisie wordt bij de radiostudio in Oost-Souburg een televisie studio gebouwd. DEN HAAG - Minister Van Aartsen van LNV legt de 'nieuwjaarsboodschap' van Vogelbescherming Ne derland voorlopig naast zich neer. De minister neemt geen standpunt in over eventuele nieuwe maatregelen in de tweede fase van de Structuurno ta, alvorens de evaluatie van de maatregelen in de eerste fase genomen nog niet is afgerond. Dat heeft de bewindsman vo rige week in een brief aan Vogelbescherming Neder land geschreven. Van Aart sen acht het belangrijk dat er een dialoog op gang komt over de wijze waarop de be- heersdoelen in de Nederland se kustwateren bereikt kun nen worden. De minister wijst de Vogel bescherming er op dat hij de betrokken beleidsdirectie zal verzoeken om stappen te ondernemen die nodig zijn om de dialoog tussen de over heid en de overige betrokke nen te bewerkstelligen. Daarin kunnen de standpun ten van de belanghebbenden alsook eventuele nieuwe ont wikkelingen aan de orde worden gebracht. Vogelbescherming Neder land en de Waddenvereni ging staken kort na de jaar wisseling gelijk hun vuurpijlen af op de Zeeuwse schelpdiersector. In de brief aan de minister pleitten zij voor permanente sluiting van de droogvallende platen met ingang van volgend jaar. Bovendien wijzen zij de me chanische kokkelvissers als hoofdschuldige aan van 'een massale scholekstersterfte'. Zevibel hijst de stormbal op jaarvergadering Helpt Elkander ZIERIKZEE - ,,De mosselsector leeft op een vul kaan." Deze bezorgde uitspraak deed Zevibel-voor zitter J. D. de Voogd vrijdagmiddag op de jaarver gadering van vissersvereniging Helpt Elkander in zierikzee. De reden? Sommige handela ren in Yerseke gaan nog wei eens slordig om met het inko pen van schelpdieren uit het buitenland, terwijl de in stanties die de geïmporteer de partijen controleren blijk baar als papieren tijgers functioneren. Daardoor ont staat de kans dat de Ooster- schelde met vreemde orga nismen wordt bezoedeld, die in het ergste geval de Zeeuw se schelpdiercultuur om zeep kan helpen. Aanleiding over de ongerust heid bij het importeren van schelpdieren was de commo tie die eind vorig jaar ont stond nadat een aantal men sen ziek werd na het eten van geïmporteerde oesters uit Ierland. Deze oesters kwa men uit een gebied waar af gelopen zomer nog toxische algen in het water zijn gecon stateerd. Slechts zeer inci denteel komen er uit dit ge bied mosselen, die in dergelijke gevallen korte tijd in de Oosterschelde wor den verwaterd om dan ver volgens naar andere Europe se landen te worden geëxporteerd. Juist het ge vaar dat tijdens de verwater- periode ontstaat, betekent volgens de Zevibel-voorman spelen met vuur. „Als be stuur van Zevibel hebben wij in november 1996 en in janu ari 1997 aan het Produkt- schap Vis en het ministerie van LNV blijk gegeven van onze ongerustheid. In een brief hebben we meerdere kritische vragen gesteld en om maatregelen gevraagd. Wij moeten er niet aan den ken dat de Oosterschelde voor de mosselcultuur verlo ren zou gaan als gevolg van insleep van besmetting met een ziekteverwekkend virus of organismen die vo&r blij vende problemen zorgen. He laas is de Nederlandse over heid niet bij machte op korte termijn zodanige maatrege len te treffen dat onze zorg wordt weggenomen. De mi nister heeft tot het jaar 2001 tijd nodig om met andere lid staten van de Europese Unie afspraken te maken. Boven dien gunt hij de schelpdier- handel een redelijke periode om op de nieuwe situatie in te spelen", aldus De Voogd. Met de nieuwe situatie doel de hij op de verplichting alle geïmporteerde schelpdieren in quarantaine putten op te slaan en het lozen van proces water in de Oosterschelde- water te verbieden. De Zevibel-woordvoerder besloot met een dringend verzoek richting van hande laren die, volgens hem alleen oog hebben voor blinkende dollartekens en gelijktijdig de toekomst van de schelp diersector in de Zeeuwse wa teren op het spel zetten. „Zolang de bestaande regels niet goed worden nageleefd, zolang de controle niet goed wordt uitgeoefend en zolang met het hanteren van de ge- bieds-herkomstcode onzorg vuldig kan worden omge sprongen, leeft de mos selsector op een vulkaan. Ik doe een dringend beroep op iedereen die schelpdieren im porteert om de grootst moge lijke zorgvuldigheid in acht te nemen en zijn verantwoor delijkheid ten volle te ne men. Anders gezegd: bij twij fel niet inhalen." Scherper Voorzitter B. W. Schot tapte in zijn jaarrede uit hetzelfde vaatje. Schot vroeg zich in al len gemoede af wat de oeste raffaire de sector nu meer heeft opgeleverd dan een bult narigheid. Hoewel de minister pas over enkele ja ren adequate maatregelen* kan nemen (door te verbie den dat geïmporteerde schelpdieren en het proces water ervan met de Ooster- J. de Voogd: Niet aan denken Oosterschelde verloren als ge volg van insleep van besmetting. schelde in aanraking komen) is er volgens Schot een sprankje hoop. „Mogelijk le vert het nogal een verscherpt controlebeleid op." Over het afgelopen mossel jaar is er naar de mening van Schot geen reden tot klagen. Ondanks dat de aangevoerde tonnages en de besomming in geld lager waren dan in het voorgaande seizoen kan het afgelopen seizoen in het rij tje 'goede jaren' worden ge rangschikt. Bij het noemen - van de goede resultaten stak Schot even het waarschu wend vingertje op. „Laten we niet uit het oog verliezen dat allerlei kosten met een flink tempo omhoog gaan." Ook over de verkoop van de 'zwarte juwelen' niets dan lof. „Zelfs de afzet naar Frankrijk bewoog zich weer in stijgende lijn. Mogelijk dat de afwezigheid van de vervelende erwtenkrabbet jes de afzet positief heeft beïnvloed. Deze zijn namelijk door de lage watertemperatuur in de winter 1995/1996 bijna totaal verdwenen. Terugkeer zal na de nog lagere watertem peratuur van deze winter waarschijnlijk niet zo snel gebeuren", verklaarde Schot, die binnenkort als voorzitter van Helpt Elkan der hoopt af te zwaaien. Min der goed te spreken bleek hij over de manier waarop de natuur- en milieu-organisa ties naar buiten treden. „Ongelofelijk", noemde hij de wijze waarop de mossel sector zich in de afgelopen ja ren heeft moeten aanpassen. Gelukkig voor de schelpdier vissers zijn er steeds meer ambtenaren en politici die de goede wil van de bedrijfstak niet alleen zeggen te waarde ren, maar ook welgemeend respecteren. Met de verte genwoordigers van de 'zus terorganisaties' die de mond vol hebben over een goede dialoog is dat nog wel eens anders. „Mochten we van ge dachten zijn dat we er al wa ren als deze gewaardeerde lieden positief over ons den ken, dan worden we met een tonige regelmaat wakker ge schud door de Waddenclub, Vogelbescherming Neder land en medewerkers van het Instituut voor Bos en Na tuur (IBN) dat op Texel ze telt. Ook de aantijgingen tij dens de achterliggende vorstperiode bleek Schot niet vergeten. „Onlangs wer den we in de pers voor na tuurbeschermers met de koosnaam 'rovers' afgeschil derd. Ieder kan zich nog her inneren wat er allemaal ge schreven is over de vogelsterfte in de zeer extre me weken van afgelopen winter met verschillende nachten van 12 a 13 graden vorst en overdag zelfs 8 a 9 graden onder nul. Sinds 1963 is er in de Oosterschelde niet meer zoveel ijs geweest. Het is opvallend dat men precies weet wat' de oorzaak is. Di rect wijst men naar de visse rij", verzuchtte Schot. Met het oog op de evaluatie van de maatregelen die in struc tuurnota Zee- en kustvisserij zijn vervat, houdt Schot het hart vast. Het RIVO (Rijks instituut voor Visserijonder- zoek) komt volgens Schot zeer objectief over maar van het IBN en het RIKZ (Rijks instituut voor Kust en Zee) zei hij niet veel goeds te ver wachten. Dorpsgemeenschap somber gestemd over inzet vrijwilligers SEROOSKERKE - Het venijn zat hem dit keer in de staart van het jaarlijkse Strao in Serooskerke. Een uur lang konden de aanwezigen op het slotbal van het festijn genieten van een niet gepland optreden van John Prins, Ad Hagesteijn en Mare Borsboom. Beter had het Strao niet kunnen eindigen, was Ruud de Groot, voorzitter van de Dorpsgemeenschap Se rooskerke van mening. Het optreden van het drietal was te danken aan een wel zeer toevalligheid van om standigheden. Prins was ge contracteerd voor het bal, dat na de opvoering van het stuk 'Sjongesjongesjoriges- jonge' door de toneelgroep 'Lere Lere', van start ging. Van deze toneelgroep maakt ook Hagesteijn deel uit. En in het publiek bevond zich dorpsgenoot Borsboom. Hij was na enig aandringen be reid om met Johrt Prins een aantal nummers uit zijn re pertoire te zingen. En Hage steijn bleek even later bereid de feestvreugde nog wat te verhogen. Met zijn drieën ga ven zij een voor Schouwen- Duiveland uniek concert en gaven zij de Strao in Seroos kerke een passende afslui ting. Zoals ieder jaar was Seroos kerke de laatste in de rij van een reeks Straos. En zoals ie der jaar was ook Marianne Scheps uit Rotterdam weer van de partij. „Waarom weet ik ook niet. Maar ieder jaar doe ik de eerste en laatste Strao mee. Dat is traditie ge worden," vertelde de leid ster van de groep paarden, voordat ze koers zet naanhet strand. Ze werd bij haar reis vanuit Rotterdam vergezeld door haar paarden Rudy en Les ter. Rudy bereed ze zelf. Les ter door haar zus, Gerry Boe- refijn uit Serooskerke. Zoals een groot aantal van de in to taal 24 paarden, waren Rudy en Lester feestelijk versierd voor de Strao. Het crêpepa pier rond Rudy's hals werd echter weggehaald voordat de stoet de reis naar het strand van start ging, voor het traditionele wassen van de hoeven. „Dat is alleen maar lastig met de wind en door alle nattigheid zou Ru dy ook aardig verkleuren," aldus Marianne. Terwijl de paarden zich uit leefden op het strand, hiel den de kinderen van het dorp zich bezig met ringsteken op hun versierde fietsen. Veel kinderen uit het dorp waren van de partij. En dat stemde de voorzitter van de Dorps gemeenschap Serooskerke, Ruud de Groot, zeer tevre den. En hetzelfde gold ook Na enige mindere jaren zit het versieren van de paarden voor de Strao in Serooskerke weer in de lift. (Foto: Marieke Mandemaker) voor de deelname van de in totaal 24 paarden aan de Strao. Somber Minder tevreden was De Groot over de medewerking van de dorpsgenoten. „Het aantal vrijwilligers loopt achteruit. Het blijkt steeds moeilijker om mensen te krijgen. Dat stemt me som ber en maakt me ook wel een beetje bang voor de toe komst, zei hij bij de officiële start van de Strao. De toe komstige sluiting van de ba sisschool maakt dat volgens hem alleen maar erger. „Dat geeft een behoorlijke klap in het dorp. Ik weet al van drie gezinnen dat ze hierdoor gaan verhuizen. Dat bete kent niet alleen minder kin deren in het dorp, maar ook minder mensen die als vrij williger kunnen fungeren. Dat merk je op zo'n dag als deze en op Koninginnedag direct." Namens de gemeente werden de Straorijders ontvangen door burgemeester J. Assel- bergs. Hij stak de dorpsge meenschap een hart onder de riem door te verklaren dat de gemeente de activiteiten die zij ontplooit van harte onder steunt. „Maar leun niet te veel op het gemeentebestuur. U moet het zelf waarmaken in uw kern," voegde hij daar als waarschuwing aan toe. De prijzen van de Strao in Serooskerke werden als volgt verdeeld: Versierde paarden: 1. Daphne Ketting; 2. Amanda Smeding; 3. An- nemieke van de Hoek. Ver sierde fietsen jongste groep: 1. Johan Hart. Tweede groep: 1. Björn van Tellingen. Oud ste groep: 1. Ellen Schreurs. Ringsteken paarden: 1. Amanda Smeding; 2. Els Hart; 3. Annemieke van de Hoek. Ringsteken fietsen acht tot tien jaar: 1. Jacolien de Glopper; 2. Michel de Bil; 3. Amber de Vlieger. Tien tot twaalf jaar: 1. Ellen Schreurs; 2. Christie de Vlie ger; 3. Marijn de Vlieger. HEINKENSZAND - Een spe ciale controle op aanhangwa gens aan de Sloeweg bij Heinkenszand leverde zater dag negen processen-verbaal op. De politie had zich speciaal zaterdagmorgen langs de Sloeweg geposteerd, omdat er dan veel auto's met aan hangwagens afval passeren. Deze zijn op weg naar de vuilstortplaats Midden-Zee land. Tussen 10.45 en 12.00 uur werden negen processen-ver- baal opgemaakt. Dat gebeur de onder meer omdat de hulpkoppeling van de aan hangwagen ontbrak, de ban den van de aanhangwagen te glad waren en er gebruik werd gemaakt van een on juiste kentekenplaat. Be keurd werd er ook vanwege het niet dragen van de veilig heidsgordel en het rijden in een ongekeurde auto. Advertentie BOLLETJE SAKS, SAKS TUINKRUIDEN OF LIKKEPOT 150 gram NU •W LAARMANS 0| APPELKOEKEN pak 6 stuks van 169 KOTEIETTO'S 5 stuks van-79€f Avtbwdingtn gAdig v»n m» 17 t/mwo 19 mrt 1997 AAP SfrvncS Vltt 015-M1M ELKE DAG GOED NIEUWS - Dinsdag 18 maart Zierikzee Workshop Portretfotografie in de RSG Professor Zee man. 19.00 uur. Renesse Ledenvergadering VVV' Schouwse Kust in hotel De Zeeuwse Stromen. 20.00 uur. Noord welle Kennismakingsavond dorps gemeenschap met college b enw. Dorpshuis. 19.30 uur Bruinisse Lezing R. Struijk voor Groei Bloei over giftige planten. Dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 19 maart Zierikzee Boomfeestdag. Mini-instuif kinderen 4 t/m 6 jaar. CJV-gebouw De Drie hoek. 14.00-16.00 uur. Bijeenkoftist ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Bijeenkomst over thema Omgaan met verlies en rouw. Hervormd Kerkcen trum. 19.45 uur. Ellemeet Boomfeestdag. Scharendijke Boomfeestdag. Brouwershaven Lustrumbingo. Recreatie zaal Poortershof. 14.00 uur. Dreischor Boomfeestdag. Nieuwerkerk Verkoop van lingerie, nacht kleding en keukentextiel in de zaal van de kerk aan de Stationstraat van Stichting Verkoop Adullam Gehandi captenzorg van 19.30 tot 21.00 uur. Oosterland Bijeenkomst Crohn en Coli tis Ulcerosa Vereniging. De Poort van Zeeland. 19.30- 22.00 uur. Donderdag 20 maart Zierikzee Lezing 'Hoe gaan we van angst naar moed?'. De Licht boei, MFC. 19.30 uur. Bruinisse Voorlichtingsavond WN-ac- tie 'Hart(d) voor je kind'. Peuterspeelzaal. 20.30 uur. Vrijdag 21 maart Zierikzee Mega-dance party SKW De Lichtboei (10-13 jarigen). MFC. 19.00-21.30 uur. Hester Macrander met haar cabaret-solo 'Drift', m.m.v. Geert Brever, piano. Theater Mondragon. 20.00 uur. Paaszangdienst met man nenkoor Jeduthun. Grote Kerk. 20.00 uur. Sanne Wallis de Vries 'Blij je te zijn,' Brogum Podium voor Muziek en Theater, 20.30 uur. Dreischor Toneelavond Tot Nut en Genoegen. Dorpshuis. 20.00 uur. Zaterdag 22 maart Zierikzee Fancy-fair R.K. basisschool Sint Willibrordus. Van 10.00-14.00 uur. Infodag wonen. Rabobank, Havenpark 4. 10.00-16.00 uur. Workshop SKW De Lichtboei 'Ganzenei mooi maken met stof'. MFC. 13.30- 16.00 uur. Bruinisse Optreden van het Bruinisser Visserskoor en het zang- en operettekoor De Kameleon uit Hazerswoude in Herberg De Stoofpolder, Boomdijk 21. 20.00 uur. Maandag 24 maart Zierikzee Openbare fractievergade ring van de PvdA in het ge meentehuis. Vergaderkamer 78. 19.30 uur. Mattheüs Passion van J. S. Bach in woord en klank door koor Cantare en vrouwen koor Quodlibet. Nieuwe Kerk. 20.30 uur. Haamstede Algemene ledenvergadering Voor Vorstenhuis en Vader land in Hotel Bom. 20.00 uur. Sirjansland Dansavond Nehalennia. Russische en Oekraïnse dan sen. Dorpshuis. 19.30 uur. Dinsdag 25 maart Zierikzee Openbaar tentamen muziek. RSG Professor Zeeman. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Paaslunch van de NVvH in de Schutse. 13.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3