Vangst op recordhoogte Helft van gehandicapten heeft klachten obstakels Varkenspest breidt uit naar Gelderland Twijfels over motief van de hulpverleners Erotische catalogus mag niet via de post WATERSTANDEN RIVM vreest verschaling van het milieuonderzoek Vier doden bij aanslag in Brussel Rommel opgeruimd 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSB.ODE Ontvoeringszaak Nieuiv-Haamstede DEN H£AG (ANP)- De rèchtbank in Den Haag uit te vrijdag tijdens het proces óver de ontvoering van de 27-j&rige Ester Veldhoen uit Zoeterwoude twij fels aan de juistheid van de overwegingen van de be trokken hulpverleners. Die adviseerden de ouders van Ester hun kind te kid nappen en te deprogramme ren. „Het is moeilijk te zeg gen dat er aanwijzingen zijn dat de leider van de vermeen de sekte grote invloed op Es ter had", aldus rechtbank president Verhei j. De rechtbank hoorde vrijdag twee van de drie betrokken hulpverleensters van de stichting Sirenen. Deze orga nisatie zegt zich toe te leggen op hulp aan sekteslacht offers. Alle drie de vrouwen B.B. (41), J.W. (43) en J.T. (39) worden beschuldigd van deelname aan de ontvoering. In totaal staan zestien men sen terecht in deze zaak. De hulpverleensters kwa men tot hun advies na over leg met een „andere pries ter" van het IF A-geloof, literatuurstudie en gesprek ken met de ouders van Ester. Ze spraken niet met Ester zelf. De medewerkers van de stichting concludeerden dat Ester onder invloed was van een splintergroepering van het IFA-geloof, die be schouwd kon worden als een sekte. Omdat Ester net een baby had gekregen, kozen de ouders met de medewerkers van Sirenen voor een snelle „oplossing". Op 23 februari werd Ester naar een bunga low in Nieuw-Haamstede ontvoerd. Daar werd de vrouw aan deprogramme ring onderworpen. Op 28 fe bruari bevrijdde een arresta tieteam haar. Ook de Amerikaanse thera peut E.B. (31) had zich door het onderzoek van de stich ting laten overtuigen en kwam over naar Nederland om het deprogrammeren van Ester uit te voeren. „Ik vond de eerste aanwijzingen seri eus genoeg om te komen. Je moet verder kijken dan al leen de rituelen die in zo'n groepering worden ge bruikt", meent hij. „Naast de informatie die ik van te voren verzamel, toets ik tij dens de behandeling op nieuw of deze intensieve en ingrijpende methode echt no dig is. In het geval van Ester bleek die noodzaak er wel de gelijk te zijn." Waarschuwen Getuige-deskundigen kwa men donderdag echter tot de conclusie dat de IFA-groep geen gemeenschap is om te gen te .waarschuwen. Vol gens één van hen is de ge spannen relatie tussen de ouders (met name de moeder) en Ester oorzaak van alle problemen. Noodzaak om Es ter te deprogrammeren was er volgens hem zeker niet. Vandaag, maandag, hoopt de rechtbank de zaak af te ron den. Dan komt het requisi toir en het pleiten van de ad vocaten nog aan bod. Twee nieuwe gevallen zaterdag DEN HAAG (ANP) - De varkenspest heeft zich uit gebreid naar Gelderland. Zaterdag zijn twee nieuwe' gevallen geconstateerd waarvan één buiten de tot nu toe getroffen gebieden in Brabant Het gaat om een varkens- mesterij in de Gelderse ge meente Ammerzoden. Er zijn nu 43 gevallen bekend. Een woordvoerster van het mi nisterie van Landbouw heeft dat-bekendgemaakt. Het bedrijf in Ammerzoden kwam in beeld door een transport naar Italië. Van een lading varkens van het betreffende bedrijf bleken er enkele besmet. Uit onder zoek bleek zaterdag dat ook enkele beesten op de var- kensmesterij in Ammerzo den de ziekte onder de leden hebben. Alle 1550 dieren worden geruimd. De export-varkens komen oorspronkelijk uit besmet gebied in Brabant. De dieren zijn op 4 februari, enkele uren voordat daar een ver- voersverbod van kracht werd, overgebracht naar het bedrijf in Ammerzoden. Van daaruit gingen ze twee dagen later met andere varkens op transport naar Italië. In een gebied van tien kilo meter rond de boerderij geldt sinds zondag 00.00 uur een vervoersverbod. Dat be tekent onder andere een ver bod op het vervoeren van vee en mest via de brug bij Zalt- bommel. Aan preventief af maken van varkens op nabu rige bedrijven, zoals in Bra bant is gebeurd, denkt het ministerie van Landbouw voorlopig niet. Het wil eerst nagaan met welke bedrijven in de buurt het getroffen be drijf contact heeft gehad. De uitbreiding van de var kenspest naar Gelderland is een lelijke tegenvaller voor het ministerie. „We wilden voorkomen dat de besmette lijke ziekte boven de grote ri vieren zou komen. We had den hier niet op gerekend. Het leek juist wat rustiger te worden", aldus een woord voerster. Versoepeling Door de verspreiding naar Gelderland is het twijfelach tig dat Europees landbouw commissaris Fischler deze week akkoord gaat met ver soepeling van de maatrege len tegen de varkenspest. Dertien lidstaten hebben voor de versoepeling in prin cipe al toestemming gege ven. Onder voorwaarden zouden varkens in het gebied bij Rijsbergen weer gewoon kunnen worden geslacht. ALCOHOL DRIEBERGEN (ANP) - Bij een grote landelijke alcohol controle op een aantal snel wegen heeft de politie dit weekeinde 44 automobilis ten bekeurd, omdat ze te veel hadden gedronken. Vijf hen hen hadden zoveel op dat ze hun rijbewijs moes ten inleveren, De politie nam bij bijna 5600 automobilisten een blaastest af. BRAND AMERSFOORT (ANP) - In een pand aan de Havenweg in Amersfoort is zondag aan het begin van de avond een grote brand uitgebroken. Het vuur woedde in een be drijfspand van het afvalver werkingsbedrijf BFI. De brandweer sloeg groot alarm. Rond half negen was men de brand meester. Het gebouw staat op het indus trieterrein Er zijn geen slachtoffers gevallen. Tijden en standen volgens gctijdctabel Hydro-meteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 18 maart 11.00 117 04.30 -I30 23.45 103 17.20 -121 ROOMPOT BUITEN 18 maart I0J0 109 03.45 -122 22.50 097 16.15 -112 BRUTNISSE 18 maart 11.15 127 04.30 -137 23.55 115 17.05 -126 WEMELDINGE 18 maart 11.10 130 04.40 -140 17.20 -132 Doodtij: 18 maart Actuele informatie over afwijkingen (Mi-9771 Vraag naar vis zal de komende jaren nog toenemen ROME (ANP) - De vangst en kweek van vis heeft een recordhoogte bereikt. Volgens de VN-wereldvoed- selorganisatie FAO ging het volgens de jongste cij fers (1995) om een „productie" van 112,3 miljoen ton, tegen 109,6 miljoen ton in 1994. Vooral het kweken van vis droeg bij aan de stijging. De vraag naar vis zal de komen de jaren fors toenemen. Dat staat in een maandag ver schenen rapport van de FAO. De organisatie dringt in de rapportage onder meer aan op verbeteringen van het in ternationale visserijbeleid. Zo moet een groot aantal „uitgeputte" visgebieden zo veel mogelijk worden verme den om de visstand tijd te gunnen zich te herstellen. Onderontwikkelde visre- gio's daarentegen zouden in tensiever bevist kunnen wor den. Bovendien moeten er maatregelen komen tegen vismethoden die zorgdragen voor veel onbedoelde bij vangsten die dood overboord gaan. De vraag naar vis voor de voedselvoorziening stijgt volgens de FAO de komende jaren fors, vooral als gevolg van de groei van de wereld bevolking. Door een beter visserijbeleid moet het ech ter mogelijk zijn grotendeels aan de vraag te kunnen vol doen. Vooral het (indus trieel) kweken van vissoor ten zal hieraan een belangrij ke bijdrage moeten leveren. Deze sector is nu al een van de snelst groeiende voedsel producenten ter wereld. De economische waarde van de internationale handel in vis en -producten stijgt intus sen gestaag. Volgens de FAO-cijfers beliep de export in 1995 naar schatting ruim 50miljard dollar. In 1985 was dat nog maar zeventien mil jard dollar. Japan is en blijft de grootste importeur, ver antwoordelijk voor 30 pro cent van de totale mondiale invoer. Bergen Nederlandse en internatio nale milieuorganisaties ver wijten de Europese Noord- zee-ministers gebrek aan daadkracht. Volgens hen hebben twee dagen vergade ren over milieuvriendelijke yisserijtechnieken in het Noorse Bergen geen enkele concrete maatregel opgele verd. De ministers Van Aart- sen (Visserij) en Jorritsma (Waterstaat) woonden de bij eenkomst bij. „Vage plannen, geen doel stellingen en niet meer dan dat", aldus R. Gerits van de Werkgroep Noordzee vrijdag na afloop. De Nederlandse ministers daarentegen spra ken van een „zeer succesvol resultaat als eerste stap naar de integratie van milieube scherming en visserijbe leid". Ze zien het onder meer als winst dat vissers voortaan nauwer betrokken worden bij de (internationale) be sluitvorming. Vangst verbod De milieuorganisaties dron gen voorafgaand aan de con ferentie nog aan op een vangstverbod voor bedreig de soorten en op de inrich ting van ecologische zones waar geen visserij is toege staan. Bovendien steunden zij het verzoek van Noorwe gen en Duitsland om maatre gelen te nemen tegen de bij vangsten. Dan gaat het bij voorbeeld om dolfijnen en roggen die onbedoeld in de netten komen. De ministers namen in de slotverklaring slechts op dat zij alle maatregelen willen nemen om deze bijvangsten aan te pakken. Uitslag enquête door Gehandicaptenraad Ook op Schouwen-Duiveland vinden gehandicapten nog veel obstakels op hun weg. (Foto: Marijke Folkertsma) DEN HAAG (ANP) - Bijna de helft van de gehandi capten (43 procent) heeft klachten over obstakels in trein, bus, tram en viegtuig. Dit blijkt uit een enquête van de Gehandicaptenraad en TaskForce No Limits. Over de toegankelijkheid van kerken, theaters, biblio theken en andere openbare gebouwen klaagt 37 procent. Het percentage klagers over winkels is even groot. Eenvijfde van de gehandi capten klaagt over openbare wegen. Kritiek hebben de gehandicapten ook op situ aties in en om telefooncel-: len/brievenbussen en pin automaten (12 procent), hotels/restaurants (9 pro cent), kantoren (9 procent) en woonpanden (5 procent). De Gehandicaptenraad en TaskForce No Limits heb ben de resultaten van de en quête opgenomen in een boek dat beide organisaties maandag in Den Haag aan staatssecretaris E. Terpstra (Volksgezondheid, Welzijn en Sport) en voorzitter J. Blankert van het VNO-NCW hebben aangeboden. De enquête maakt duidelijk dat het nog droeviger ge steld is met de toegankelijk heid van openbaar vervoer en gebouwen dan de inita- tiefnemers van .het onder zoek hadden gedacht. Ge-, handicapten vallen daardoor volgens K. de Jong van TaskForce No Limits buiten het arbeidsproces en kunnen niet sporten, winke len en het theater bezoeken. Om de positie van gehandi capten te verbeteren eisen de Gehandicaptenraad en TaskForce No Limits dat het parlement de anti-discri minatiewetgeving aanpast. Odk moet de centrale over heid naar hun mening ster ker toezien op de naleving van de regels die de mobili teit van gehandicapten ver beteren. Het bedrijfsleven - met na me in de sector openbaar vervber - zou haar het oor deel van de Gehandicapten raad en TaskForce No Li- mits eenactievere rol moeten spelen bij het weg nemen van obstakels. Ze moeten daarvoor samen met de gehandicaptenorganisa ties werkgroepen vormen. Aan ,de enquête hebben tweehonderd mensen deel genomen. Christelle Hulst verliest geding AMSTELVEEN (ANP) - Het Hulster postorder bedrijf Christelle mag niet meer via de post met zijn erotische catalogus adverteren. Het College van Beroep van de Reclame Code Commissie heeft dit bepaald. Leden van de groep Chris tenen voor de Waarheid in Amstelveen, die zich aan de ongevraagde erotiek in hun brievenbus ergerden, stap ten in december naar de commissie en kregen ge lijk. Christelle ging in be roep. Het college stelde ech ter ook dit keer de klagers in het gelijk. Christelles verweer dat de aangeboden seksproducten alles te maken hebben met de bijbelse boodschap „Gij moet uw naasten liefheb ben", vond. geen genade in de ogen van het beroepscol lege. Een flink deel van de Ne derlandse bevolking wenst niet te worden geconfron teerd met seks en erotiek die door derden wordt aan geboden. De beslotenheid van het eigen huis dient te worden gerespecteerd. De verspreider van de „pittig ste erotiekcatalogus" moet dus een andere manier vin den om het boekwerk aan de man te brengen. Geconfronteerd De christenen zijn blij met de uitspraak. Ze vonden het maar niets dat hun kinde ren op deze plompverloren wijze met seks werden ge confronteerd. Bovendien zijn veel postbodes in ern stige gewetensnood geko men, beweren zij. Door recente bezuinigingen BILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in Bilthoven vreest dat de belangrijke Nederlandse bijdrage aan internationaal milieuonderzoek zal verschralen. Als gevolg van recente bezui nigingen is de onderzoeksca paciteit bij het instituut met een vijfde afgenomen. Dat staat te lezen in het maandag gepubliceerde jaarverslag 1996 van hét RIVM. Direc teur-generaal Van Noort is bang dat als de situatie niet verandert, het instituut sa menwerking met andere internationale insti tuten moet „afbouwen". Dat zal succesvol internationaal milieuonderzoek frustreren, aldus Van Noort. Hij tekent daarbij aan dat de co-finan ciering van projecten door departementen en interna tionale organisaties ook ach terbleef bij de verwachtin gen. Het instituut had in 1996 ongeveer 1260 mensen in vas te dienst. Van Noort vreest een vergrijzing binnen zijn organisatie. Door de gekrom pen budgetten kunnen min der jonge onderzoekers wor den aangetrokken en dat heeft ook nadelige gevolgen voor het RIVM, aldus de di recteur-generaal. BRUSSEL (ANP) - Bij een aanslag op een café in de Brusselse deelgemeente Mo lenbeek zijn in de nacht van zondag op maandag vier do den gevallen. Maandagochtend werden de stoffelijke overschotten ge vonden van twee vermisten. Eerder had de politie al de lijken geborgen van twee mannen. Een vrouw en haar vier kin deren zijn met lichte verwon dingen opgenomen in het zie kenhuis. Zij konden vluchten via de achterzijde van het gebouw. Alle vier de doden zijn Belgen. Zij woon den op één van de zes verdie pingen boven het café. De aanslag vond plaats om streeks vier uur 's nachts toen onbekenden een molo tovcocktail naar binnen wierpen. Het hele gebouw vatte daarop onmiddellijk vlam. Over verdachten is nog niets bekend. Ook het motief is nog duister. Een aanslag op grond van racisti sche motieven wordt niet uit gesloten. Het café wordt vooral bezocht door migran ten. i Suske en Wiske Udl heb ten die mem en? Dlle deuren Sm voor ome neus die hl remen ons overal ueg en de schrik slaat in hun oven te L lezen 'VOILE MAAN'' door Willy Vandersteen Ue gaan er onze rakan tie mei door laten ver gallen, Me kom. tae zoeken een plek uaar u/e onze tent kunnen neerzetten. Verwachting t/m vrijdag 21 maart WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp.5 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht n.oost 6 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. -1 graden Mid.temp. 3 graden Windkracht n.oost 4 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 4 graden Windkracht noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 18mrt Zon op 06.47, onder 18.48 Maan op 13.16, onder 03.57 Volle maan: 24 maart (05.46) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Er is substantiële kou op komst, maar het duurt nog even voor deze arriveert. Vanavond en vannacht is het bewolkt en tame lijk zacht met ongeveer 6 graden. Morgen overdag kijken we tegen een bewolkte hemel aan en het re gent, vooral in de noordelijke helft van het land. Het zwaartepunt van de regen ligt waarschijnlijk in de middag en avond. Het wordt met een middagtemperatuur van on geveer 10 graden voorlopig de laatste zachte dag. Verder draait de wind van zuid tot zuidoost in de loop van de dag naar zuidwest en waait zwak tot matig, rond kracht 3, aan de kust vrij krachtig, 5. Woensdag volgt een draaiing van de wind naar de noordoosthoek, in dit geval de hoek waar de kou vandaan komt. Het wordt woens dag maximaal 5 graden en dat maakt het, met een krachtige wind en winterse buien bepaald niet aangenaam. Vanaf donderdag neemt de buienkans af, maar de kou zit stevig in het zadel, 's Nachts vriest het een paar graden en overdag komt het amper tot 5 graden. AMERSFOORT (ANP) - Au tobanden, stukken dak met asbest, een geldkist-met-in houd, hennepplanten en af gewerkte olie. De ongeveer 11.000 deelnemers aan de ze vende Nationale Natuur Schoonmaakdag stuitten za terdag op een gevarieerd aanbod van afval in Neer- lands natuurschoon. In totaal verzamelden de vrijwilligers zo'n 4200 kubie ke meter rommel en maak ten zij 1,4 miljoen hectare na tuurgebied schoon, aldus een woordvoerster van de stich ting Nederland Schoon. Sa men met de Koninklijke Ne derlandse Jagersvereniging organiseert de stichting elk jaar de grote natuurschoon- maak. De zegsvrouw noemt het op vallend dat er relatief veel asbest in de recreatiegebie den is aangetroffen. „Men sen dumpen dat omdat het geld kost om het te laten ver werken", meent ze. Op pagina 5: 'Vuil prooi van visssers en jagers' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het eindevan de lopende abonne- mentspenode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag - Dinsdagkrant maandag - Donderdagkrant woensdag -Vrijdagkrant donderdag tot 13.00 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent Kontrakttaneven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief '?%B.T W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2