Kritiek op pad transferium Geschonken klok luidt nieuw seizoen in van Goemanszorg Stroosnijder Cs - Oj Einde zegereeks ZSC en DFS niet in zicht ZIERIKZEESCHE 1 NIEUWSBODE Rijkswaterstaat wil sterkere radarkasten Jongeren genieten kort van weekendje Zeeland IS ER LICHT AAN HET EINDE VAN DE TUNNEL? dé krant van schouwen - duivelandJ ELEKTRO TECHNISCHE INSTALLATIES! 2 VISVANGSTEN De visvangsten bereiken volgens Wereld Voedsel Organisatie een recordhoogte. 3 SCHELPDIERSECTOR De schelpdiersector is bezorgd over besmetting bij import. 5 SCHOONMAAKDAG Mannen van de Wildbeheereenheid ruimen het vuil uit hun jachtvelden. 9 HANDBAL Delta Sport heeft recht op beslissend duel tegen EMM. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zierikzee verliest met 5-0 ZIERIKZEE - Twee ploegen die aan het begin van het seizoen in het slop zaten, zijn de laatste weken niet meer te stoppen. ZSC zette met een 5-0 zege op Chrislandia zijn pretenties op een periodeprijs kracht bij. Degradatiekandidaat DFS doet alles om van deze naam af te komen. Voor de derde week op rij won de ploeg, deze keer met 0-4 van Bevelanders. In de afdeling van ZSC, de Rillandia ook. Rechtstreeks vierde klasse B, liep koplo- kampioen worden lijkt met per Brouwershaven ondanks koploper Arnemuiden geen slecht spel en een puntende- haalbare kaart. Voor degra- ling toch een punt uit op de datie hoeft de ploeg uit Brui enig overgebleven concur- nisse niet meer te vrezen, rent, Klundert. Deze ploeg Dat lot is Zierikzee wel be- die aanstaande zaterdag schoren na de 5-0 nederlaag naar Brouwershaven komt, tegen BSC in Roosendaal, verslikte zich lelijk in DSE. Aangezien andere staart- Duiveland werkte zich op- ploegen wel punten pakten, waarts door het zespunten- komt de vierde klasse, on- duel met Hoedekenskerke danks de fraaie zege van vo- met 1-0 te winnen. MEVO rige week op Moerse Boys, dacht in dezelfde klasse ook lelijk in zicht, drie belangrijke punten rij- Renesse is in de race om het ker te zijn. Het mocht achter- kampioenschap in de vijfde af, na een 3-1 voorsprong en klasse A achterop geraakt, een penalty voor Alliance bij Tegen het altijd lastige 4-4 in de laatste minuut, blij Graauw uit Zeeuws-Vlaan- zijn met een punt. deren ging de ploeg van Nico DFS had de pech dat de con- King kopje onder. 2-0. Een currentie om de onderste klasse lager kwam evenmin plaatsen eveneens wonnen, geen enkele eilandelijke SKNWK ging ternauwer- ploeg tot winst. Zonnemaire nood met de winst naar huis, dolf thuis het onderspit te- 2-3 in Heinkenszand en de gen Biervliet (2-4), Dreischor tweede periodeprijs. WIK kreeg van Schoondijke zes verloor met identieke cijfers goals (6-3) om de oren en Ou- thuis van Wemeldinge, maar werkerk verdiende een punt blijft wel kansrijk voor een tegen koploper Jong Ambon, periodetitel. maar liet het in de laatste Op deze prijs hoopt Bruse tien minuten liggen, 1-3. Boys na de overwinning op Sport op pagina 7, 8 en 9. j Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, i met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement, I JA, ikwil een: j MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 i KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 I KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving a f102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving f184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving 194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! I Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum:. Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: I2Z Zend de bon In open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie Antwoordnummer 12.4300VB Zierikzee. 'Het lijkt nu wel een soort tunnel te worden' Een wijs sceptisme is het eerste vereiste vooreen goed criticus. Lowell ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 17 MAART 1 997 1 52e JAARGANG NR 261 47 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 HET WEER Overwegend bewolkt en overdag vooral in de noordelijke helft van het land af en toe regen. Min. temp. omstreeks 6 graden, middagtemp. ongeveer 10 graden. Wind uit zuid oost tot zuid, zwak tot matig, rond kracht 3, aan de kust vrij krachtig, 5. Overdag draaiend naar zuidwest. Het mega-parkeerterrein aan de rand van Renesse vor dert gestaag en inmiddels is ook een begin gemaakt met de aanleg van het voetpad dat het transferium met het centrum van de badplaats moet verbinden. Daarbij wordt volgens de critici ech ter een andere route gevolgd dan hen eerder was voorge spiegeld. „Op de tekening staat het pad heel anders. Daar loopt het rechtstreeks van het transferium, tussen de schuren van Steur door, naar de Zoom." Nu loopt het pad met een wij de bocht om de schuren heen en dat is volgens de onderne mers aan de Hogezoom niet zo'n goed idee. Door de bocht in het voetpad én het feit dat het pad aan beide zijden met een aarden wal, waar naast groen ook een twee meter hoog hek komt, van de bui tenwereld wordt afgeschei den is er volgens hen geen contact meer met het Renes- ser centrum. „Vanaf het par keerterrein kun je het cen trum niet meer zien, en dat was bij het eerste tracé van het pad wel." Te smal De critici vinden verder dat het pad zoals het nu uitgegra ven is wat smal oogt. Te smal in hun visie. „Het moet ten slotte ook een fietspad wor den." Ook zouden zij graag wat meer faciliteiten voor fietsers en voetgangers zien en wel in de vorm van meer stallingsmogelijkheden voor de fietsers en meer zitmoge- lijkheden voor de wande laars. „Er komen twaalf bankjes, zo'n 36 zitplaatsen. Als je bedenkt dat er in de zo mer duizenden mensen hier rondlopen is dat gewoon wei nig," aldus Hoogerhuis. Voor hem hoeft het voetpad, dat achter het Delta Waren huis uitmondt in een plein tje, niet volgezet te worden met zitbanken. „Je kunt ook denken aan markeringspaal tjes met een platte kop. Daar kun je ook op zitten." Hoogerhuis wil liefst samen met zijn mede-critici op kor te termijn nog eens om tafel met het college om de kwes tie te bespreken. Gezellig Voorzitter A. Verseput van de Ondernemersverenginig Renesse reageert verbaasd op de kritiek van de onderne mers. Hij deelt hun kritiek niet. „Ik denk dat de recrean ten zo'n weggetje met hout wallen aan weerszijden juist wel gezelllig vinden. Ik be grijp ook niet zo goed waar de kritiek vandaan komt, want er zitten ook onderne mers van de Hogezoom in de begeleidingsgroep. Het is voor het eerst dat ik deze kri tiek hoor," aldus Verseput. Dat het voetpad nu als een 'tunnelachtig gebied' wordt ervaren daar kijkt Verseput Van aluminium met stalen platen ZIERIKZEE - Rijkswaterstaat is de vernielingen aan de radarkasten langs de N59 beu en gaat op zoek naar een manier om het vandalisme terug te dringen. Vorige week werden scha de aangericht aan twee ca- merakasten langs de N59 en dat was niet de eerste keer. In totaal zijn de radarkas ten langs de weg al zes keer het doelwit van agressie van weggebruikers gewor den en dat levert elke keer weer forse schade op. „Daarom zijn wij aan het zoeken naar een ander type camerakast," legt een woordvoerder van Rijks waterstaat uit. De kasten die nu gebruikt worden zijn gemaakt van kunststof en in de praktijk blijkt dat minder vandalismebesten- dig dan men gedacht en ge hoopt had. Gedacht wordt aan radarkasten die opge bouwd zijn uit een alumini um frame en stalen bepla ting. Verkeersveilig De kasten moeten aan ver schillende voorwaarden voldoen. Ze moeten vanda- lismebestendig zijn, maar ook verkeersveilig. Daar komt bij dat de kasten voor mensen die er onderhoud aan plegen of die bijvoor beeld nieuwe film in de ca mera's plaatsen makkelijk toegankelijk moeten zijn. Rijkswaterstaat verwacht binnen een maand een proefopstelling met een nieuw model radarkast te kunnen realiseren. ZIERIKZEE - Voor drie jongens uit Schiedam, va riërend in leeftijd van zestien tot achttien jaar, duurde de vakantie heel kort. Nadat ze vrijdagmor gen vanuit Rotterdam richting Schouwen-Duive land waren vertrokken, werden ze 's avonds door hun ouders op Port Zélande in Ouddorp weer opge haald. Het drietal was samen met twee leeftijdsgenoten uit Schiedam 's ochtends om 11.30 uur op het Zuidplein in Rotterdam in de bus gestapt voor een weekend Zeeland. Mede door drankgebruik veroorzaakten de jongeren overlast bij de overige passa giers en richtten ze, voor naar schatting duizend gul den, vernielingen aan in de bus. Na diverse waarschu wingen van de chauffeur stapten ze in Renesse uit. In deze plaats bezochten ze en kele horecagelegenheden. Daarna lieten zij zich met een taxi-busje naar Port Zélande brengen. Daar werden ze door de inmiddels gewaar schuwde politie aangehou den. Het vijftal werd meege nomen naar het politiebureau in Zierikzee voor onderzoek. Drie van de vijf jongens werden daar op gehaald door hun ouders. Aanvankelijk was het de bedoeling om het voetpad rechtstreeks van het transferium tussen de schuren van de familie Steur door naar de^Zoom te laten lopen. Inmiddels is heft tracé ver: pnd veranderd. (Föto: Marieke Mcndebitiker) van op. „De ondernemers wilden zelf dat er een degelij ke afscherming tussen het pad en de achterzijde van hun bedrijven zou komen." „Het is ook niet het stand punt van de ondernemers vereniging. Die kritiek is voor rekening van de onder nemers in kwestie." Wethouder C. Veerhoek neemt de kritiek van Hoogerhuis voor kennisge ving aan. „Het is zo dat met de familie Steur de afspraak is gemaakt dat zolang er in hun schuur nog geen Recre atief Milieu Centrum (RMC) is gevestigd het voetpad niet langs die schuur loopt. En over het RMC is nog geen be slissing genomen," aldus Veerhoek. Hij voegt daar aan toe dat, als het RMC in de betreffende schuur geves tigd wordt, het pad wel tus sen de twee schuren door komt te lopen. WA ook voor al uw Telef AjtfcetfMI 3588" RENESSE - „Het moet veel rechtstreekser. En voor al veel opener. Het lijkt nu wel een soort tunnel." K. Hoogerhuis van het Delta Warenhuis in Renesse - en met hem enkele mede-ondernemers langs de Hoge zoom - niet blij met de manier waarop het voetpad van het transferium naar het centrum van Renesse wordt gerealiseerd. Museum mikt dit seizoen op tienduizend bezoekers Foto's eeuw getoond. Deze zijn mooi uitgestald in een grote vitrine. Een cadeau van het opgeheven museum De Ver gulde Garnaal in Brouwers haven. Bezoekers die alles in 'het echt' willen zien kunnen-een rondleiding door en om Drei schor maken. Net als de ex positie begint en eindigt deze bij Goemanszorg. Streven Vorig jaar trok het museum in zijn eerste seizoen 7.442 be talende bezoekers. „Dat valt reuze mee. Met dit aantal evenaren we ongeveer het aantal bezoekers van het Stadhuismuseum in Zierik zee," aldus Buth. (moet ik nog even nakijken in archief) Het streven voor dit jaar is tienduizend bezoekers bin nen te krijgen. Volgens pr-medewerker L. Nederhoed-Zijlstra is het daarbij echter wel een voor waarde dat het museum de boer op gaat. Zo worden zo wel verzorgingstehuizen als scholen op een actieve ma nier benaderd. Voor de jon geren is er een speciale les kist samengesteld. Bij een bezoek kunnen zij een soort speurtocht maken, waarbij ze spelenderwijs kennis ma ken met de landbouw en le venswijze op het platteland van vroeger. De foto-expositie Is te zien tot en met vrijdag 12 septem ber. Het museum is geopend van dinsdag tot en met zater dag van 10.00 tot 17.00 uur. Op zondag gaan de deuren om 12.00 uur open. Van 1 juli tot 31 augustus is het muse um ook op maandag geo pend. Tussen 20 juni en 1 juli is het museum gesloten. Het museum opent het nieu we seizoen met de foto-expo sities 'Dreischor, een beeld van een dorp'. Historische foto's uit het boekje 'Drei schor in vroeger tijden' en oude ansichtkaarten laten zien hoe Dreischor er vroeger uitzag. Ter vergelijking han gen recente foto's van dezelf de locaties naast de oude fo to's. Goed te zien is, dat niet al het nieuwe een verbetering is. Al was het alleen maar door de verkeersborden die het uit- De 'Vrienden van Goemanszorg' onder de Paardjes-regulateur, die zojuist het nieuwe seizoen heeft opengeslagen. (Foto: Marieke Mandemaker) DREISCHOR - Of het nu gaat om een Brabants of Zeeuws kwartiertje. Feit is dat evenementen meest al later beginnen dan gepland. Bij de opening van het nieuwe seizoen voor het Streek- en Landbouw museum Goemanszorg in Dreischor was dat zater dag echter niet het geval. Precies om twaalf uur ging het seizoen van start. Maar dat was dan ook te dan ken aan een klok, die op het officiële openingstijd stip onverbiddelijk twaalf slagen liet horen. De klok, een zogenoemde Paardjes-regulateur, is een geschenk aan het museum van de Stichting Vrienden van het Streek- en Land bouwmuseum. Een dergelij ke klok was rond 1900 in veel boerderijen op Schouwen- Duiveland te vinden. „Mo menteel is het een type klok welke tamelijk zeldzaam aan het worden is. Wij meenden, dat deze de kamer van Goe manszorg hoorde op te sie ren," aldus M. Buth, waarne mend voorzitter van de Stichting. Behalve de klok overhandig de hij ook nog vier videoban den voor de videotheek van het museum. Drie videoban den hebben de oude land bouw als onderwerp. De an dere biedt historische beelden van Zeeland. Met ■daarbij beelden van de Strao in Ellemeet uit het Polygoon journaal van 1935. zicht ontsieren, i Sommige locaties zijn onherkenbaar veranderd. Het duidelijkst komt dat tot uiting bij de Ha ven van Beldert. In andere gevallen lijkt de tijd stil te hebben gestaan. Zo ziet de Zuiddijk ter plekke van de boerderij van H. van de Hoek er tegenwoordig nog net zo uit Als in 1915. Bij de foto-expositie worden ook verschillende gebruiks voorwerpen en kledingstuk ken uit het begin van deze

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1