Eén computer per 10 leerlingen Navordering en boete bij verzwijgen van aanslagfout Keursteen wil misbruik van goedgelovigheid uitbannen Belgische artsen vinden oorzaak MS Goedkopere bijbels vanwege Boekenweek Staatssecretaris Netelenbos wil veel meer computers op de basisschool Miskleunen zijn schrif- of tikfout' Tegen malversaties in gereformeerde gezindte Mogelijk virus kinderziekte Vanaf nog geen vijf gulden Commercieel evangelisch televisiestation op komst EXPOSITIES VRIJDAG 14 MAART 199? NR 26146 7 DEN HAAG (ANP) - Er zijn veel meer computers in het onderwijs nodig, vindt staatssecretaris Netelen bos (Onderwijs). „Om te beginnen moet er per tien leerlingen één computer komen", zei zij dinsdag in Den Haag. Nu is er gemiddeld per 40 leerlingen één computer. De wens van Netelenbos be tekent dat er in het basison derwijs 126.000 computers moeten komen, en 70.000 in het voortgezet onderwijs. In april komt Netelenbos met een uitgebreide nota over in formatie- en communicatie technologie (iet) in het onder wijs, inclusief de dringend noodzakelijke aanpassing van de lerarenopleidingen in verband met de voortschrij dende onderwijstechnologie. Kennis van iet moet volgens Netelenbos een basisvaar digheid zijn van iedere leer ling. Zij wil dit dan ook op nemen in de kerndoelen van het onderwijs. Inruilprijs Een deel van de benodigde computers komt van het be drijfsleven. Dinsdag gaven Netelenbos en VNO-NCW- voorzitter Blankert in Den Haag het officiële startsein van de Stichting Computer bemiddeling. Deze zal scho len in contact brengen met bedrijven en overheidsin stellingen die economisch af geschreven computers ter be schikking willen stellen aan het onderwijs. Scholen betalen per compu ter 200 gulden voor verbete ringen en onderhoud. Bedrij ven die een computer afstaan missen volgens de stichting een inruilprijs van „met moeite 100 gulden". Blankert benadrukte dat de „afgeschreven" computers geen afdankertjes zijn. „Ze zijn goed. De kwestie is dat bedrijven steeds iets moder- ners willen." De computers moeten een minimumcapaci teit hebben. De stichting geeft er een garantie van drie jaar op. 'Verlicht eigenbelang' Dit jaar komen zeker 20.000 computers beschikbaar, in 1998 minstens 12.000. Zij ko men onder meer van de Be lastingdienst, vier ministe ries en Shell. Blankert noemde de vrijgevigheid van het bedrijfsleven een kwes tie van „verlicht eigenbe lang". Als leerlingen nu le ren hoe zij met computers moeten omgaan, plukt het bedrijfsleven daar later de vruchten van. De belangstel ling van de scholen voor een computer is groot. Nog voor de start van de stichting had den zich al 80 scholen ge meld. Nieuwste soort Amsterdam kiest ervoor om leerlingen met de nieuwste soort computers te laten wer ken. Zes basisscholen krij gen dit jaar elk vijftien net werkcomputers. Daarmee kunnen gebruikers alle pro grammatuur vanuit een cen traal punt naar zich toe hel len. Amsterdam wil door gebruik van de nieuwste technolgie achterstand voor komen. Streven is dat er in 2005 voor iedere leerling in het basis onderwijs een computer be schikbaar is. Er moeten meer computers komen voor het basisonderwijs. (Archieffoto) DEN HAAG (ANP) - De particulier die zelf heel goed weet dat de belastinginspecteur hem, door een ver- werkingsfout, voor een te laag bedrag in de inkom stenbelasting aanslaat maar dat verzuimt te melden bij de Belastingdienst, moet naderhand niet klagen. Een navordering met eventueel zelfs een verhoging (belastingboete) is zijn deel. Het hoogste nationale rechts college wees onlangs twee klachten van burgers van de hand die meenden dat de aanslagregelaars op de in spectie een „ambtelijk ver- zuim" hadden begaan, wat de mogelijkheid tot navorde ren uitsluit. De Hoge Raad geeft volmon dig toe dat er behoorlijk is misgekleund op het Belas tingkantoor, maar schuift dit onder de noemer schrijf- of tikfout. Dan mag er wel degelijk een aanvullende aanslag worden opgelegd. In het eerste geval ging om een particulier met een be lastbaar inkomen van bijna drie ton over 1989, warvan ruim 2,5 ton moest worden belast tegen ruim 28 procent. Het was een bijzonder geval, maar het moest iedereen dui delijk zijn dat de aanslagre gelaar even had moeten kij ken naar het inkomen in de vier voorgaande jaren. Dat verzuimde hij. De computer in Apeldoorn merkte het ver zuim direct op. Het aangifte formulier werd terugge stuurd, en op de betreffende inspectie zelf afgehandeld - waarbij de regelaar dezelfde fout maakte. De belastingplichtige zag dat zijn aanslag tienduizenden guldens te laag was vastge steld, en raadpleegde zijn be lastingadviseurs. Die zagen de verwerkingsfout. Een van hen vroeg nog of hij de in spectie moest waarschuwen, maar kreeg van de belasting plichtige geen antwoord. Niet binnengekomen In het tweede geval was de aangifte om een achteraf niet vast te stellen reden niet bin nengekomen bij het belas tingkantoor. Na aanmanin gen legde de inspecteur de aangifte ambtshalve op te gen een te laag bedrag. Meestal gaat hij zo hoog zit ten dat de burger, in dit ge val een vrouw, zelf in het ge weer komt en alsnog zijn inkomensgegevens overlegt. Hier was dat niet het geval - iets dat de belastingrechter de inspecteur juist niet aan rekent. Toen de zaak jaren nadien uitkwam, vorderde de inspecteur na. „Belanghebbende moet heb ben geweten dat de te lage vaststelling van het belast bare inkomen berustte op een vergissing. Alsdan is het geoorloofd na te vorderen", oordeelde het Amsterdamse Hof en de Hoge Raad is het daarmee eens. 'Vrijuit Het arrest van de Hoge Raad waarin een belastingplichti ge die een grote rente-inkom- stenpost verzweeg vrijuit ging, komt hiermee in een ander licht te staan. In het voorafgaande geval hing de belastingplichtige die ont vangen rente had verzwegen niet, omdat hij in de calcula tie van de navorderingsaan slag een fout ontdekte waar mee de inspecteur de Belastingdienst benadeelde en hij vervolgens zo eerlijk was de dienst daarop te at tenderen. De Hoge Raad heeft wegens de „correctie instelling" waarvan dit getuigde voor eenmaal willen aannemen dat het hier een burger betrof die echt niet wist dat je je rente moest opgeven, hoe on waarschijnlijk dat de belas tinginspecteur ook voor kwam. Ook de belastingdienst kan fouten maken. Dat ontslaat de burger niet van de plicht tot beta len. (Archieffoto) RIJSWIJK (ANP) - In de gereformeerde gezindte wordt hier en daar danig misbruik gemaakt van de goedgelovigheid van de mensen. De nieuwe stichting De Keursteen wil malversaties in die hoek „hard aanpakken" opdat de goede gevers niet langer worden bedrogen. Dit zegt organisatieadvi seur M.C. van Hoeven uit Rijswijk, die met bouwkun dig adviseur J. van Dijk en jurist J. van Kleef het initia tief heeft genomen. Hij voegt er meteen aan toe dat slechts in een heel klein per centage van de stichtingen sprake is van gerommel. Doordat er in Nederland geen toezicht op niet-eom- merciële stichtingen is, biedt dat ongekende moge lijkheden voor mensen die het niet zo nauw met de re gels nemen. Uit zijn werk en uit zijn kerkelijke betrok kenheid kent Van Hoeven (56) vele voorbeelden. Drie jaar geleden de affaire bij de Zeeuwse Stichting Rusthuizen der Gerefor meerde Gemeenten, waarbij ook een predikant een kwa lijke rol had gespeeld. Twee de voorbeeld: een bestuurs lid dat privé in de problemen zit, „leent" bijna een miljoen uit de kas van een stichting, maar kan het later niet terugbetalen. Wit wassen Van Hoeven gaat verder. Een directeur van een be drijf in moeilijkheden die een stichting gebruikt om geld wit te wassen. Een pre dikant-directeur van een stichting die dertig jaar lang hoogst persoonlijk de enve loppen met inhoud open maakte. „De kleine paus" werd hij genoemd. Een voorganger in een reformatorische huisge meente die sinds enige tijd miljoenen binnenhaalt met een soort pyramidespel (Or- piton). Daarbij zijn vooral mensen uit de reformatori sche hoek het slachtoffer. Binnenskamers te worden problemen vaak binnenskamers gehouden. „Die is tegen ons geloof", wordt er dan gezegd. Daar na mijden ze je en gaan ze ondergronds. Vaak zijn be stuursleden ook familie van elkaar. Checklist Daarom wil De Keursteen de statuten en het onderne mingsplan inzien van het liefst alle stichtingen in dat deel van de samenleving. Christen-zakenlieden die in het buitenland verblijvep, kunnen met een checklist controleren of het geld in derdaad goed wordt be steed. „Als dat niet het geval, ko men we weer. En weer on aangekondigd", zegt Van Hoeven, die dit op individu ele basis ongeveer een kwart eeuw heeft gedaan. Er hebben zich al dertig per sonen hiervoor aangemeld. Stichtingen die 100 procent in orde zijn, krijgen een keurmerk. Dan weten de ge vers dat hun geld goed te recht komt. Er bestaat wel een Centraal Bureau Fonds werving, maar dat heeft slechts elf stichtingen goed gekeurd. Bovendien kijkt dat bureau niet naar de uit voering van de projekten. Ook onderzoekt het niet of er geld voor het ene doel (zie lige kindertjes meestal) wordt geworven, terwijl het voor minder aansprekende projekten wordt gebruikt. Als malversaties onder het mom van het goede doel ge beuren, „is het vloeken, is het Gods Naam belasteren", Ter plaatse zegt Van Hoeven. Waar iets echt niet door de beugel kan, daar krijgen ze problemen, voorspelt Van Hoeven. Dat is ook het geval Witte steen als een stichting niet wil meewerken. Ze krijgen drie keer een aanmaning. En als het dan nog steeds nee is, dan komen ze op de lijst van stichtingen die de boeken gesloten houden. dwijnen. Die met een keur merk zullen meer geld bin nen krijgen, die op de zwar te lijst minder. Zo komt er een zuiveringsproces op gang." „Ons allersterkste punt is dat we ter plaatse controle ren", aldus Van Hoeven. Als een soort hobby bezocht hij in de weekeinden, als hij in een ver land toch geen zaken kon doen, kerkelijke pro jekten. Hij ging pas met an dere ogen kijken nadat hij door een predikant was ge vraagd een projekt in een Aziatisch land te evalueren. Daar bleek een tussenper soon twee miljoen gulden in z'n zak te hebben gestoken. Gerommel In zijn huidige werk (op ver zoek van een bank bedrijven in moeilijkheden doorlich ten) kwam hij ook in Neder land gerommel in de gere formeerde gezindte tegen. Grote gevers, die bijvoor beeld een ton of een kwart miljoen storten, willen ook zekerheid. Daarom is er van die kant veel belangstelling, zowel om ons werk te finan cieren als om in het bestuur of de raad van toezicht zit ting te nemen. Binnenkort worden de namen van de be stuursleden en toezichthou ders bekendgemaakt. Op de vraag of in ,de gerefor meerde gezindte -vaker dan in andere sectoren sprake is van onregelmatigheden, zegt Van Hoeven: „Daar wordt wel het meeste gege ven. De mensen zijn er zeer gelovig, maar ook goedgelo vig. Als het voor een goed doel en er staat de naam van een bekende dominee bij, dan komt het geld bij bak ken binnen. Daar is uiter aard niets op tegen, maar het geld moet wel goed wor den besteed. Dat willen we bereiken." De stichting is genoemd naar het bijbelvers Openba ringen 2 17. Dat verwijst naar het gebruik in de voor- bijbelse tijd. Iemand die werd vrijgesproken, kreeg een witte steen en die werd veroordeeld een zwarte. In de gereformeerde gezind- „Ik ben ervan overtuigd dat er stichtingen zullen ver- „Wij hopen dat we op den duur alleen maar witte ste nen hoeven uit te reiken." OVERPELT (ANP) - Een virus dat op de leeftijd van ongeveer vijf jaar bij kinderen een vrij onschuldig lijkende kinderziekte kan veroorzaken, is naar alle waarschijnlijkheid de veroorzaker van de verlam mingsziekte multiple sclerose (MS). Dat hebben twee Belgische artsen verbonden aan de MS- kliniek van Overpelt vastge steld na jarenlang onder zoek. De klinisch bioloog Ernest Van den Driessche en de neuroloog Luc Vande Ga- er stellen dat hun ontdek king het mogelijk maakt om op termijn een vaccin te ont wikkelen. Dat vaccin krijgen kinderen net als het vaccin tegen polio, mazelen en ande re kinderziekten om te voor komen dat ze de ziekte krij gen. Een werkzaam vaccin betekent dat de ziekte op den duur verdwijnt. Voor patiënten die lijden aan MS betekent de ontdekking dat door toediening van nog te ontwikkelen specifieke antivirale middelen de van tijd tot tijd optredende ver ergeringen van de ziekte kunnen worden voorkomen. Afwijkingen die zijn ont staan door de ziekte zijn ech ter blijvend. Medici waren er al langer van overtuigd dat een virus de veroorzaker is van MS. „Ook wisten we dat er bij mensen die lijden aan MS rond de leeftijd van een jaar of vijf iets gebeurd is, waar door ze de ziekte krijgen", zo legt Vande Gaer uit. De beide artsen ontdekten dat het her pes virus 6 de veroorzaker van de kinderziekte Exan thema Subitum, ook voor komt in het vocht dat herse nen en ruggemerg omgeeft van MS-patiënten. Exanthe ma Subitum staat in Neder land ook wel bekend als de zesde ziekte. „We hebben geconstateerd dat bij verergeringen van MS zoals die van tijd voorkomen de antistoffen tegen het vi rus sterk aanwezig zijn. Bij patiënten die lijden aan an dere ziekten, vonden we die antistoffen niet. Het be treffende virus moet dus een rol spelen bij MS", aldus Vande Gaer. De bevindingen van de beide artsen zullen over enkele maanden worden gepubli ceerd in het vooraanstaande Amerikaans neurologisch tijdschrift, The American Journal of Neurology. Hun artikel is al geaccepteerd. HAARLEM (ANP) - Het Nederlands Bijbelgenoot schap (NBG) biedt tijdens de komende Boekenweek twee bijbeluitgaven tegen verlaagde prijzen aan. De Boekenweek, die eergisteren is begonnen en nog tot met 22 maart duurt, staat dit jaar in het teken van het thema Mijn God. Het NBG speelt op het Boe kenweekthema in door het Nieuwe Testament en de Psalmen in twee vertalingen vijf gulden goedkoper aan te bieden.1 Het gaat om de NBG-vert- aling uit 1951 en de vorig jaar herziene vertaling van de Groot Nieuws Bijbel in alle daags Nederlands Het NBG gaat ervan uit dat in de Boe kenweek veel boeken ver schijnen waarin bijbelse the ma's zijn verwerkt. „Mensen die de bijbel niet kennen, kunnen met de actie goedkoop, namelijk vanaf nog geen vijf gulden, een be langrijk deel van de bijbel aanschaffen", aldus het Bij belgenootschap. Stimuleren Het wil met de prijsverla ging ook kerken stimuleren om evangelisatiecampagnes te organiseren. APELDOORN (ANP) - Nederland krijgt binnenkort een commercieel evangelisch televisiestation, Evangelical Television. ETV heeft onlangs toestem ming van het Commissariaat van de Media gekre gen om in de nachtelijke uren uit te zenden. Particulieren die ook aan de programma's meewerken, fi nancieren ETV. Het station zal geen reclame uitzenden. Christoffel Productions in Apeldoorn onderhandelt met kabel-exploitanten over de doorgifte van de program ma's. Volgens initiatiefne mer D. van de Vegte moet er meer evangelie op de tv ko men, vooral 's nachts. Dan zijn er veel mensen met aller lei problemen te bereiken. ETV wil aanvullend op de ac tiviteiten van de Evangeli sche Omroep zijn, zegt Van de Vegte die voor een ander bedrijf productiewerk voor de EO heeft gedaan. ETV streeft ernaar op 1 juli te beginnen met het pro gramma Europe By Night dat een uur zal duren. Dat heeft als onderdelen Biztalk, On Stage en Nachtkaars. In Biztalk krijgen christelijke zakenmensen het woord. On Stage portretteert mensen uit de creatieve wereld en in Nachtkaars lezen mensen hun zelfgemaakte gedichten voor begeleid door bijpas sende beelden. Als ETV aan slaat, volgt per 1 oktober uit breiding van de zendtijd naar twee uur. De EO staat in principe posi tief tegenover het initiatief, aldus woordvoerder R. Kraan. „Hpe meer evangelie in de ether, hoe beter." Bo vendien is ETV geen concur rent omdat de nieuwe zender 's nachts uitzendt en zich op andere doelgroepen richt. Tot en met zaterdag 15 maart Zierikzee Schilderijen van Ilse van Loo. 't Lange Uus. Tijdens winkeltijden. Tot en met maandag 31 maart Zierikzee Schilderijen van Ria Varèl. Expositie gang Corneliastichting. Dagelijks van 08.00 tot 20.00 uur. Tot en met vrijdag 4 april Burgh-Haamstede Schilderijen C. Tieleman-Verton. Galerie 'tZuuddek. Donderdag van 10.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met zaterdag 5 april Burgh-Haamstede Keramiek J. van Ulden en tapijten A. Stapff. Bewaerschole. Dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met vrijdag 11 april Rcnesse Poolse paaseieren. Blikmuseum De Blik vanger. Dinsdag en vrijdag 10.00 tot 12.00 uur. Zondag 9 maart en maandag 31 maart van 12.00 tot 16.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7