WOONMODE Sluis moet vrachtverkeer weren ZOEKPLAATIE Zeelands Roem hoogste bieder 'Vrachtwagen reed te dicht achter mij' compleet combineren D'N DIECK ^aeccN HOME Boete voor veroorzaken ernstig verkeersongeluk History Awards voorstudenten Eis van twee jaar tegen vlieginstructeur Kreeft Milieuplan De Wieken Schouwen-Oost VRIJDAG 14 MAART 1997 NR 26146 5 Behang, stof, vloerbedekking en verf exact afgestemd op uw persoonlijke interieur- wensen. Voor een compleet en eigentijds interieur legt u de basis bij uw Deco Home speciaalzaak. Daar vindt u op kleur en dessin te combineren woonmode in diverse stijlen en smaken. Oostdijk 1 3245 AS Sommelsdijk Tel. 0187-487184 ■DECO HOME ZORGT ERVOOR DAT IR MOOIER WOON FOTO JOOP VAN HOUDT 'Blackout niet aantoonbaar' ZIERIKZEE - Een 65-jarige man uit Oude-Tonge werd gisteren door de kantonrechter in Zierikzee veroordeeld tot een boete van 300 gulden wegens het veroorzaken van een ernstig verkeersongeluk. De man reed in juni 1996 over de N59 in de richting van Ou de-Tonge en kwam door on bekende oorzaak op de ver keerde weghelft terecht. Een hem tegemoetkomende auto wist nog uit te wijken, maar de auto daarachter botste frontaal op die van de man uit Oude-Tonge. De Oude- Tongenaar zei zich niets meer van het ongeluk te kun nen herinneren. Ik moet een blackout hebben gehad," was zijn verweer. Bij de botsing raakten twee mensen zwaargewond. De bestuurster van de auto liep twee gebroken bovenbenen en een gebroken onderbeen op. Zij had een half jaar no dig om van haar verwondin gen te herstellen, zo wist kantonrechter mr. B. Doore- waard Boekhout de man uit Oude-Tonge te melden. Deze had zelf, zo bekende hij, het niet op kunnen brengen om naar de toestand van de slachtoffers te informeren. ,,Ik kan dat emotioneel niet aan," aldus de man. Zijn raadsman, mr. Smits, probeerde de kantonrechter ervan te overtuigen dat zijn cliënt een totale blackout moet hebben gehad en der halve niet schuldig kan wor den gehouden voor het onge luk. „Hij reageerde op de lichtsignalen van de voorste auto. Iedereen zou daar op hebben gereageerd. Mijn cliënt niet. Hij moet ver weg zijn geweest." Mr. Smits voegde daar aan toe dat de man uit Oude-Ton ge geestelijk van het ongeluk een forse deun heeft gekre gen. „Dat is veel ernstiger dan het zich eerst liet aan zien. Dat komt nooit meer goed." Officier van justitie mr. A. Flik weert was niet onder de indruk van het plei dooi. „Uw cliënt kan net zo goed in slaap gesukkeld zijn achter het stuur," aldus Flik- weert. Hij eiste een geldboe te van 300 gulden en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid. De kantonrechter zat op het zelfde spoor als de officier. „Een blackout is mogelijk, maar niet aantoonbaar. Er is geen medische verklaring waaruit dat blijkt en er zijn ook geen getuigenverklarin gen die in die richting wij zen," aldus mr. Doorewaard Boekhout. Hij nam in zijn vonnis de boete over, maar niet de ontzegging. 155 gulden per mosselton BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 3 tot en met 8 maart werden 42 ladingen mosselen aange voerd in Yerseke met een totaalgewicht van 12.736 mosselton. Dat is ruim 2000 ton meer dan een week eerder. Alle mosselen verdwenen in kopershanden. Zeelands Roem betaalde met 155,88 het hoogste tonnage bedrag aan een kweker uit Bruinisse. De gemiddelde prijs was 115,34 gulden, am per vier gulden per ton min der dan in de voorgaande week. De verzending was volgens opgave: België 4724 ton, Frankrijk 6564 ton, bin nenland 1190 ton en diverse landen 641 ton. Op maandag gingen drie kleine partijen onder de ha mer waaronder een vrachtje uit het Oosterom. Voor de schaarse wadmosselen van de Bru 39 (Fa. H. en S. Jume- let), met een stukstal van 94 en een vleesgewicht van 26,8 kilo voteerde Prins Dinge- manse de hoogste prijs. Ver der verschenen de YE 74 met 384 ton uit de Zandkreek en de YE 89 met 52 ton uit de Hammen. De volgende dag verwerkten de Produktschaps-medewer- kers bijna 6000 ton in 17 par tijen, allen gevist op de Zeeuwse percelen. De YE 82 loste de grootste lading, na melijk 519 ton uit de Ham men. Deze lading kookte bij een stukstal van 142 een vleesgewicht van 21,4 kilo. Van slechts een handvol la dingen bleef de tonnageprijs onder de 100 gulden steken. De hoogste prijs bedroeg die dag 155,88 gulden per ton. Op woensdag verwisselden acht ladingen van eigenaar, waarvan er vier door Barbé werden ingekocht. Deze han delaar schreef de hoogste prijs in voor meer dan 300 nettotonnen van de YE 38, de YE 82 en de YE 161 en ruim 400 tonnen van de YE 157 Donderdag draaide de mos- selklok voor de verkoop van twaalf ladingen, waarvan opnieuw een partij uit het noorden (BRU 9). Hoogerhei- de telde voor deze (kleine) vracht de hoogste prijs neer. De YE 83 tekende voor de grootste vracht, bestaande uit 615 nettoton. Bij een stukstal van 184 kwam deze lading uit op een vleesge wicht van 191,1 kilo. Intermossel en Zeeuwsche Banier ontfermden zich op vrijdag tenslotte samen over 313 nettoton, gevist door de YE 82 en de YE 110. De tarra- percentages waren aan de ho ge kant, respectievelijk 47,2 procent en 36,9 procent, de stukstallen 147 en 137 en de vleesgewichten 16,9 en 27,6. kilo. NCVB BRUINISSE- In Bruinisse wordt donderdag 20 maart samen met de zusterafdelin- gen uit Kerkwerve en Zierik zee de twee-jaarlijkse streek- vergadering van de NCVB- afdelingen gehouden. Op uit nodiging van het bestuur is de bekende dichteres me vrouw Nel Benschop deze avond te gast in het vissers dorp. De bijeenkomst begint om 17.45 uur in het vereni gingsgebouw aan de Dee- straat. Advertentie Kennismakingsbijeenkomst in Zierikzee slecht bezocht MIDDELBURG - De Amerikanistiek studen ten Seline Borking, Nan- na Verhoeff en Marijn Smeets hebben de Theod ore Roosevelt American History Awards uitge reikt gekregen. Seline Borking van de Rijksuniversiteit Leiden kreeg de eerste prijs voor haar scriptie 'Shopping mails. An art historical analyses'. Zij krijgt een reis aangeboden naar Amerika, waar zij onder meer de geboortehuizen van Theodore en Frank lin Roosevelt bezoekt. De tweede prijs, 500 gul den en een oorkonde, was voor Nanna Ver- hoeff van de Rijksuni versiteit Utrecht voor haar studie 'Early wes terns: how to trace a fa mily*. Marijn Smeets, eveneens uit Utrecht, ontving 250 gulden met oorkonden, als derde prijs voor haar scriptie 'The business of being a woman. Ida M. Tarbell en het Amerikaanse vrouwenvraagstuk'. De prijzen werden in het Roosevelt Study Center in Middelburg uitgereikt door mevrouw M. Kulla, Amerikaans cultureel at taché. MIDDELBURG (ANP) - Offi cier van justitie mr. J. Valcn- te heeft donderdag voor de rechtbank in Middelburg twee jaar cel geëist tegen een 33-jarige Haagse vliegin structeur wegens dood door schuld. Verder wil de officier dat de piloot zeven jaar lang niet meer vliegt in Nederland. Te gen diens leerling, een 36-ja- rige man uit Delft, is één jaar celstraf geëist. Het duo vloog op 14 oktober 1995 met een sportvliegtuig na een fout een hangar in op het vlieg veld van Midden-Zeeland bij Arnemuiden. De 39-jarige parachutist R. Hoogerland uit Goes, die op dat moment in de hangar zijn valscherm zat te vouwen, werd door het vliegtuig door de wand ge drukt en overleed ter plaat se. Volgens de verzekering was de Hagenaar niet be voegd om instructie te geven op het vliegtuig. Volgens de officier van justi tie was in dit geval sprake van opzet. Verder wil hij dat beide verdachten in totaal 8690 gulden schadevergoe ding betalen. COLIJNSPLAAT - Het ge meentelijk vismijnbedrijf in Colijnsplaat start met in gang van het nieuwe kreef- tenseizoei? in april met de uitgifte van garantiecertifi caten voor levende kreeft. Hiermee krijgen inkopers de garantie dat de kreeft af komstig is uit het natuurge bied Oosterschelde, gevan gen door een vergunning houder en binnen de van overheidswege vastgelegde periode (meestal van half april tot half augustus). Het genummerde certificaat wordt voorzien van de naam van de aanvoerder, de koper, de hoeveelheid, de verpak- kingsvorm en de aankoopda tum. „Het doel van dit alles is bescherming van de Oos- terscheldekreeft tegen stro perij,'-' zegt directeur F. Lo- kerse. De eindverbruiker, in de meeste gevallen de restau rateur, kan op deze wijze controleren of de kreeft le gaal gevangen is. Bovendien wordt volgens Lokerse het unieke van deze kreeften soort nog eens extra onder streept ten opzichte van zijn familieleden uit Amerika en Canada. ZIERIKZEE - In Zorgcen trum De Wieken in Zierikzee wordt maandag 17 maart het bedrijfsintern milieuplan ge presenteerd. Vorig jaar werd door de Vak sectie Milieukunde van de Hogeschool Delft een studie verricht om te komen tot een systematische aanpak voor een milieuzorgsysteem. De Hogeschool gaf aan dat in de zorgsector nog veel aan het milieu moet worden gedaan. De presentatie van het plan begint om 10.30 uur. KERKWERVE - De landin richtingscommissie voor de herinrichting Schouwen- Oost houdt op donderdag 20 maart een openbare vergade ring in het dorpshuis 't Zuudende aan de Beatrix- straat in Kerkwerve. Tijdens de vergadering wordt een platform land- bouw-natuur opgericht. Ook is er een video over de dia loog Schouwen-Oost te zien. Insprekers kunnen tijdens de vergadering reageren op alle onderwerpen die aan de orde komen onder de agendapun ten mededelingen en ingeko men stukken en het verslag van de achtste vergadering. De vergadering van de land inrichtingscommissie begint om 13.30 uur. ZIERIKZEE - Wethouder C. Veerhoek wil het vrachtverkeer van de Calandweg in Zierikzee we ren door middel van een soort sluis waar alleen au to's en bussen doorheen kunnen. Voor de bussen moet hiertoe op afstand bedienbare obstakels wor den aangebracht. Dat meldde hij gisteravond desgevraagd na afloop van de kennismakingsbijeen komst van het college van burgemeester en wethouders met een deel van de inwoners van Zierikzee. Uitgenodigd waren de inwoners van de wijk Malta, Kaaskenswater en de Zuidhoek. Slechts twintig personen waren op de uitnodiging ingegaan. Zij hadden vooral kritiek op de verkeerssituatie in Malta. Volgens Veerhoek moeten er echter niet alleen in Malta verkeersmaatregelen geno men worden, maar in heel Zierikzee. Dit om te voorko men dat bij een oplossing de ze wijk er elders in de stad weer problemen opduiken. „Ik moet eerst alle nota's doornemen die er liggen. Die vormen een goede basis. En vervolgens moeten we net als in Westerschouwen de zaak integraal aanpakken. Dat duurt echter jaren. Maar er zijn op korte termijn wel maatregeleh te nemen om sommige problemen op te lossen." Sluis Als oplossing voor de over last die het vrachtverkeer vormt op de Calandweg denkt Veerhoek aan een sluis. De sluis moet zodanig gecreëerd worden dat alleen auto's en bussen erdoor kun nen, maar vrachtwagens niet. Daarvoor moeten er ob stakels worden aangebracht die met een Vetag-systeem bediend worden. Bussen beschikken ook over zo'n systeem om verkeers lichtinstallaties te bedienen. Hiertoe wordt een soort van elektronisch oog aange bracht in het wegdek. Wan neer de bus eroverheen rijdt springt het stoplicht op groen. In het geval van de Ca landweg zouden de obstakels bijvoorbeeld in de grond moeten zakken. Het vele vrachtverkeer dat gebruik maakt van de Ca landweg was een van de pro blemen die gisteravond door de bewoners van de wijk Malta werden geuit. Ze heb ben met name last van het vrachtverkeer van en naar industrieterrein de Zuid hoek. „Die hebben niets te zoeken in de wijk. Ze moeten gewoon rondrijden," aldus een van de aanwezigen. Bushalte De voormalige gemeente Zie rikzee is in het verleden meerdere keren met dit pro bleem geconfronteerd. De moeilijkheid is echter dat ook de lijndiensten van de ZWN via de Calandweg lo pen van en naar de bushalte op 't Sas. De ZWN heeft al tijd gezegd dat de halte aan 't Sas opgeheven wordt, wan neer er drempels of gelijk soortige verkeersremmende maatregelen worden aange bracht op de Calandweg. De gemeente wil dit voorko men. Een andere maatregel die volgens Veerhoek op kor te termijn genomen kan wor den is het aanbrengen van een plateau op de Gracht- weg. Door het omdraaien van de rijrichting op de Asselbergs en Berrevoets testten 's middags persoonlijk de speelioerktuigen van Breetvelt-speeltuin. (Foto: Marijke Folkertsma) Scheepstimmerdijk komt er veel meer verkeer over deze weg. Dat bovendien vaak veel te hard rijdt. Het is de bedoeling dat er voor het bruggetje tegenover de Mal tastraat en platèau komt. „En ik heb ervaring met pla teaus waar men echt niet hard overheen kan rijden," waarschuwde Veerhoek al vast de hardrijders. Hij zegde toe dat er binnen een paar maanden maatrege len genomen worden in de wijk. De inwoners van de wijk worden hierbij betrok ken. Binnenkort krijgen ze een uitnodiging in de bus voor een hoorzitting waarop de plannen worden uiteenge zet en ze ook zelf hun zegje kunnen doen. Een wens die, met name door de bewoners van Malta-Oost, naar voren werd gebracht is het aanbrengen van een ge luidswal langs de N59. Ook willen zij een voor voetgan gers veilige toegang naar het park Kaaskenswater. Nu moeten ze gebruik maken van de tunnel onder de N59 waarvan ook auto's gebruik maken. Dit levert volgens een van hen soms levensge vaarlijke situaties op. Op het gemeentehuis zijn ze al op de hoogte gebracht van deze wensen. Onlangs is een door veertig personen onder tekende brief opgestuurd waarin ze worden verwoord. Volgens Veerhoek heeft die brief het college nog niet be reikt. Hij kon gisteren niet meer zeggen dan dat de wen sen bekeken worden en er ge zocht wordt naar oplossin gen. „Die kan ik vanavond niet bieden." Voorwaardelijke boete voor betrokkenheid bij ongeluk ZIERIKZEE - Een 25-jarige inwoner van het Twent se Rijssen zag zijn komst naar de kantonrechter in Zierikzee gisteren beloond met wat kantonrechter B. Doorewaard Boekhout betitelde als 'een symboli sche boete'. De Rijssenaar verscheen voor de kan tonrechter omdat hij in november 1996 betrokken was bij een verkeersongeluk op de N59 ter hoogte van Oosterland. De man uit Rijssen reed over de N59 in de richting van Rotterdam, zou ter hoogte van een tankstation en weg restaurant plotseling hebben geremd waardoor een achter hem rijdende vrachtwagen een aanrijding niet meer had kunnen voorkomen en ach terop de personenauto bot ste. Flauwekul volgens de Rijssenaar. „Het verhaal klopt gewoon niet. In het proces-verbaal Êtaat dat ik afsloeg om koffie te gaan drinken in het weg restaurant. Daar ging het helemaal niet om. Ik moest tanken, want mijn auto begon al te sputte ren. Ik heb richting aangege ven en op een normale ma nier afgeremd. Maar die vrachtwagen reed gewoon veel te dicht achter mij. Hij zat zo dicht achter me dat de chauffeur mijn richtingaan wijzer en mijn remlichten niet eens gezien kan heb ben," aldus de man uit Rijs sen. Hij overlegde ter zitting fo tokopieën van foto's waarop volgens hem zijn gelijk werd geïllustreerd. „De chauffeur van die vrachtwagen heeft helemaal niet uitgeweken. Daar had hij gewoon geen tijd meer voor. Hij heeft me eerst vanachteren geramd en is toen pas gaan remmen. Dat is te zien aan de remsporen." Officier van justitie mr. A. Flikweert toonde zich niet geheel overtuigd. Hij hield de Rijssenaar voor dat als de vrachtwagen inderdaad zo dicht achter de personenauto reed - hetgeen de officier aan nemelijk vond - de man uit Rijssen een andere oplossing had moeten zoeken door bij voorbeeld een eind verderop een zijweg in te slaan om ver volgens te draaien en alsnog' <"kóers te zetten naar het tank station. De officier eiste een boete van 250 gulden. Medeschuldig De man uit Rijssen reageerde op de eis van de officier met de opmerking dat de vracht wagenchauffeur er wel heel makkelijk afkomt. Mr. Doorewaard constateerde daarop inhakend dat de vrachtwagenchauffeur in feite medeschuldig is aan het ongeluk. „Maar hij staat niet voor de kantonrechter en u wel. Als die chauffeur hier wel stond zou hij ook veroor deeld zijn." Als pleister op de wonde besloot Mr. Doore waard Boekhout tot het op leggen van een voorwaarde lijke boete van 250 gulden met een proeftijd van een jaar. Het Zoekplaatje van vorige week leek niet moeilijk, maar van de 46 inzenders liet eentje zich toch op het verkeerde been zetten. Zij meende de vernieuwde Helleweg bij Renesse te herkennen, maar daarmee zat ze een heel eind uit de richting, op de foto van Joop van Houdt is de kruising Lange Blokweg- Heuvelsweg te zien. Overigens is ook deze kruising nog niet 7.0 lang geleden gereconstrueerd. Uit de stapel goede inzendingen werd die van Onno Minder- houd, Pauwhoekstraat 29, 3418 CK, Meliskerke getrokken. Hij krijgt de cadeaubon van 25 gulden toegestuurd. Wie denkt te weten waar fotograaf Joop van Houdt bovenstaand Zoekplaatje heeft geschoten kan zijn of haar oplossing per brief of briefkaart opsturen naar de redaktie van de Zierik- zeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4301 AA Zierikzee. Inzendin gen kunnen ook rechtstreeks in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 in Zierikzee gedepo neerd worden. Inzendingen moeten voor woensdag 19 maart 1997 binnen zijn. Op brief of briefkaart graag het woord 'Zoekplaatje' vermelden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5