Een weekj e in Washineton Sloop Hotel Vliegveld Haamstede vordert GS keuren bestemmingsplan Burgh goed Slager P. Pouwer wil snel naar Versmarkt Regioronde nationale voorleeswedstrij d Infobij eenkomst ouder worden en kopzorgen STREEKNIEUWS Zestienjarige Bruse gast van National Young Leaders Conference Sport en avontuur In MFC Zierikzee Plaats voor viernentwintig appartementen Plan niet op de helling door Super DONDERDAG 13 MAART 1997 NR 26145 5 BRUINISSE - „Nee, ik zou er niet willen wonen, maar zo'n weekje op bezoek is ook wel weer een beetje kort." De zestienjarige Leonie Dorrestein uit Bruinisse is net terug van een weekje Washington waar ze gast was van de National Young Leaders Conference. ZIERIKZEE Tweede prijs 1 Leonie Dorrestein:Alles is groot in Amerika: de huizen, de wegen, de auto's.(Foto: Marijke Folkertsma) Eerder maakte de Bruse al kennis met het Jeugd-Euro- parlement en deze keer greep ze de kans om een week in Washington door te brengen om daar in politiek en ge schiedenis te duiken. Dat deed ze samen met 355 leef tijdgenoten uit Amerika, Ar gentinië, Chili en Engeland. Leonie was de enige Neder landse in het gezelschap. „Als je zegt dat je uit Neder land komt is het meteen van 'Oh, dat is dat land van mo lens, klompen, tulpen en drugs." De National Young Leaders Conference heeft tot doel om jongeren te interesseren voor politiek en die politiek liep dan ook als een rode draad door het bezoek van Leonie aan de Amerikaanse hoofd stad. De bezoekende jonge ren werden in groepen van elk twintig verdeeld en gin gen via rollenspelen in dis cussie met elkaar over zaken als immigranten en hun rech ten. Een hot item in Amerika dat wat dat betreft in twee kampen verdeeld is. Het ene kamp heeft er alles voor over om de immigran- tenstroom - van onder meer Mexicanen - in te dammen, maar anderen vinden dat Amerika gastvrij moet zijn en vooral dat in Amerika ge boren kinderen van immi granten dezelfde rechten moeten hebben als alle ande re Amerikaanse kinderen. In de grondwet staat dat ieder een die op Amerikaanse bo dem geboren wordt dezelfde rechten en plichten moet hebben. KAPASI GOES - In wijkcentrum De Spinne in Goes vindt op za terdag 22 maart een dans- en ontmoetingsavond voor al leenstaanden plaats. Deze avond is toegankelijk voor mensen vanaf 25 jaar. De or ganisatie is in handen van Vriendenkring Kapasi en be gint om 21.30 uur. Meer infor matie is te verkrijgen via: 0113-230616. GEMEENTEHUIS WISSENKERKE - Het nieu- we gemeentehuis van Noord- Beveland in Wissenkerke wordt vrijdag 21 maart offi cieel in gebruik genomen. Burgemeester van Noord-Be veland, M. Everaers verricht om 16.00 uur op de opening. MANAGEMENT MIDDELBURG - De Neder- landse Vereniging voor Ma nagement houdt dinsdag 8 april een bijeenkomst in het Arneville Hotel aan de Bui tenruststraat 22 in Middel burg. Het thema is 'Veran dermanagement in de organisatie'. Diverse spre kers houden een inleiding over het thema. De bijeen komst is van 16.45 tot 19.30 uur. OR-CURSUS ZIERIKZEE - Op initiatief van het FNV Centrum On dernemingsraden wordt een schriftelijke ondernemings raadcursus gegeven. De cursus gaat vooral in op vragen waar startende on dernemingsraadsleden vaak mee te maken hebben. De acht lessen behandelen voor beelden uit de praktijk. En kele thema's zijn: de be voegdheden van de OR, informatievoorziening en werkwijze van de OR. Voor nadere inlichtingen of aan melding: telefoon 020- 6823131. GOES - In de Zeelandhallen in Goes vindt van vrijdag 28 tot en met maandag 31 maart de beurs Sport en Avontuur plaats. Op deze beurs zullen leveran ciers van sportartikelen en kleding, sportscholen en - verenigingen zich aan de be zoekers presenteren. Op het programma staan diverse de monstraties en wedstrijden. Ook wordt er voorlichting gegeven over onder meer avontuurlijke reizen door reisorganisaties en leveran ciers van buitensportmate- rialen.Op vrijdag is de beurs geopend tussen 14.00 en 22.00 uur. Op zaterdag tot en met maandag is dat tussen 10.00 en 18.00 uur. Verder werden aan de jonge ren allerlei theoretische situ aties voorgelegd waar ze - als politici - op moesten reage ren. Wat doe je als Rusland de Oekraïne binnenvalt en vervolgens dreigt Alaska binnen te vallen? Hoe ga je om met het drugsprobleem? Debatteren Heel leerzaam volgens Leo nie. Zij wil na haar VWO-op- leiding rechten gaan stude ren en vervolgens de advocatuur in. „Daarom denk ik dat dit bezoek aan Amerika voor mij heel leer zaam is geweest. Ik heb ge leerd hoe je moet debatteren, hoe je je eigen ideeën moet verdedigen en ik heb ook veel geleerd over het Ameri kaanse rechtssysteem. Dat is heel anders dan het Neder landse." Wat Leonie het meest opviel aan Amerika was de schaal. „Alles is daar groot. De ste den, de parken, de snelwe gen, de auto's. Als je een cola bestelt krijg je een heel grote beker. En ze leven er heel snel. Veel fastfood." De ma nier van leven en denken van de Amerikanen maakte op de Bruse minder indruk dan de skyscrapers, de enorme bibliotheken en de riante on derkomens van de ambassa deurs van verschillende lan den. „Tafelmanieren hebben de meeste Amerikanen niet en ze zijn onbeschoft tegen bedienend personeel. Ze zijn wel heel vriendelijk ën heel erg op sport. Vooral op de High Schools," vertelt Leo nie. Het niveau van het on derwijs op die High Schools is volgens haar minder hoog dan het niveau van het on derwijs in Nederland. „Ze doen er wel heel veel aan bui tenschoolse activiteiten op het gebied van sport en dra ma en zo. Dat zou hier in Ne derland ook best wat meer kunnen, maar verder is het Nederlandse onderwijs zo slecht nog niet." Het allerleukste van haar be zoek aan Amerika vond de scholiere haar bezoek aan de National Press Club waar be kende Amerikaanse journa listen vertelden over hun werk én de Amerikaanse po litiek. Wat minder vond ze de wordt onder meer de winkel en horecafunctie geregeld voor de verschillende perce len. Tegen het bestemmingsplan was bezwaar ingediend door M. Wierda uit de W. G. Boot laan. Hij wilde dat zijn perceel de bestemming 'woongebied' 8,5 uur durende vliegreis van Nederland naar Amerika. „Dan vertrek je hier 's och tends uit Nederland en dan kom je - vanwege het tijds verschil - daar 's middags al aan terwijl het volgens je lijf zeven uur 's avonds is. Dat is heel vermoeiend. Afgezien daarvan is haar verblijf in de Verenigde Staten haar uit- Pouwer zit nu in zijn eentje in het oude Aldi-pand aan de Schelphoekstraat in de Zie- rikzeese wijk Poortambacht en dat bevalt hem aller minst. „Liefst was ik met de Aldï meegegaan naar het nieuwe pand, maar ze zeiden dat daar geen plaats genoeg was. Als je nu ziet dat ze dat pand delen met de Super vraag je je toch af hoe dat dan zit." Tijdens de vergadering van de commissie ROEZ dinsdag avond kwam de Super aan de orde. CDA-commissielid R. van der Wekken meldde toen dat het gerucht ging dat Pou- De organisatie van de regio ronde is in handen van de bi bliobus Schouwen-Duive- land en de openbare bibliotheken in Burgh- Haamstede, Zierikzee en Tholen. Tussen 14.00 en 16.30 uur treden de voorleeskam- pioenen van acht basisscho len uit Ouwerkerk, Drei- schor, Zonnemaire, Noordwelle, Burgh-Haam- stede, Tholen, Oud-Vosse- meer en Kortgene voor het voetlicht. Zij lezen elk een fragment voor uit een door stekend bevallen. „Ik zou het zo weer doen en ik raad ook iedere jongere die de kans krijgt aan om dit te doen. Het is echt heel leuk." Gisteren, dinsdag, ging de Bruse voor het eerst weer naar haar school, het Sint Willibrord-college in Goes. „Dat was wel weer even wennen.' wer geen brood meer zou zien in een Versmarkt als de Su per haar deuren zou openen. Hoe dat gerucht in de wereld is gekomen is Pouwer een raadsel. „Ik stond met mijn oren te klapperen toen ik het hoorde. Het is echt totaal uit de lucht gegrepen." Met betrekking tot de oms treden Super-vestiging neemt de gemeente Schou- wen-Duiveland deze week een besluit. De Super zou de ze week open gaan maar die opening is - naar verluidt om technische redenen - uitge steld tot dinsdag 18 maart. hen zelf gekozen jeugdboek. De kinderen zijn allemaal af komstig uit de groepen 7 en 8 en vertegenwoordigen hun school in het kader van de Nationale Voorleesdag. Na de regionale ronde mag de winnaar door naar de pro vinciale ronde die op zater dag 12 april in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg wordt gehouden. De winnaar van de provinciale ronde ver tegenwoordigt Zeeland tij dens de landelijke finale op woensdag 14 mei in Utrecht. Wendy van de Hoek uit Zie rikzee heeft bij nationale kappersvakwedstrijden om de Golden Tuliptrofee in Utrecht de tweede prijs ge wonnen. Zij behaalde de prijs in de wedstrijd voor eerstejaarsstudenten in het föhnen. Wendy volgt sinds augustus vorig jaar de oplei ding voor allround kapster aan de afdeling Uiterlijke verzorging van het Ooster- schelde College in Goes. Winkelpersoneel Op de Dag van het Winkel- werk - woensdag 19 maart - houdt de Zierikzeesche On dernemers Centrale een bij eenkomst voor winkelmen sen in restaurant De Beuze. Die wordt gehouden van 17.30 tot 19.00 uur. Winke liers krijgen tijdens de bij eenkomst de gelegenheid hun beste medewerkers in het zonnetje te zetten. Mini-instuif In CJV-gebouw De Driehoek aan het Kerkhof in Zierikzee wordt woensdag 19 maart een mini-instuif voor kinde ren van vier tot en met zes jaar gehouden. Zij worden onder andere beziggehouden met spelletjes en knutselen. De mini-instuif begint om 14.00 en duurt tot 16.00 uur. Engelandreis Door annuleringen zijn nog enkele plaatsen vrij op de Engelandreizen van Busbe drijf Van Oeveren en de Zie rikzeesche Nieuwsbode. De driedaagse reizen vinden plaats op 20 en 27 maart en op 3 en 10 april. Voor infor matie: Van Oeveren, tele foonnummer 412319. Astrologie Anneke Weststrate geeft donderdag 20 maart een le zing in het MFC in Zierikzee over 'Hoe gaan we van angst naar moed'? Dit wordt beke ken vanuit het gezichtspunt van de astrologie. De lezing begint om 19.30 uur. Voor na dere inlichtingen of aanmel ding: SKW De Lichtboei, te lefoon 412075. Mega-dance party Op initiatief van Sociaal Kultureel Werk De Lichtboei wordt vrijdag 21 maart in het MFC in Zierikzee voor de tweede keer een Mega-dance •party voor 10- tot 13-jarigen gehouden. Deze jongeren kunnen zich uitleven op tren dy muziek van drive-in show NRG. De dance party begint om 19.00 en duurt tot 21.30 uur. Workshop ganzenei Sociaal Kultureel Werk De Lichtboei houdt zaterdag 22 maart de workshop 'Ganze nei mooi maken met stof' in het MFC in Zierikzee. Onder leiding van docent Paula Nij- huis-Visser leren deelnemers van een ganzenei een waar kunstwerk te maken. Zij knippen motieven uit papier of stof en plakken deze op het ei. De workshop begint om 13.30 en duurt tot 16.00 uur. Infodag wonen Bij de Rabobank aan het Ha venpark in Zierikzee wordt zaterdag 22 maart een info dag wonen gehouden. Be langstellenden kunnen deze dag meer te weten komen over allerlei zaken op woon gebied, zoals hypothekfen, huren en beveiliging. De in fodag is van 10.00 tot 16.00 'uur. Lente-doedag Kinderboerderij De Punt aan de Scheldestraat in Zie rikzee houdt zaterdag 29 maart een Lente-doedag voor kinderen van drie tot en met twaalf jaar. Zij gaan paasei eren zoeken om deze vervol gens te beschilderen. Ook is er een speurtocht over de kinderboerderij met als the ma: 'Geboorte'. De doedag is van 13.00 tot 15.30 uur. Voor nadere inlichtingen of aan melding: telefoon 417179. RENESSE Valcooch-ensemble Het Valcooch-ensemble ver leent zijn medewerking aan de kerkdienst op zondag 16 maart in de Nederlandse Hervormde kerk van Renes- se. De dienst staat in het te ken van Biddag. Het ensem ble zingt en speelt muziek vanaf de Middeleeuwen tot nu. Valcooch was een zeven- tiende-eeuwse schoolmeester die didactiek op rijm heeft geschreven zodat zijn colle ga's er i^ts van konden leren. De leden hebben dit ensem ble naar hun 'oud-collega' vernoemd, omdat zij allen uit het onderwijs afkomstig zijn. Het Valcooch-ensemble bestaat uit: Henk Blom, sopraan-; Nellie Geene, alt-; Arie Damman, tenor- en Mientje Bliek, basblokfluit. Voorganger is ds. P. Goodijk. De dienst begint om 9.30 uur. SCHARENDIJKE Lijdenscantate Het Christelijk Gemengd koor Sursum Corda onder leiding van dirigent J. Schouls voert zondag 16 maart de lijdenscantate 'U werd verraden' uit. De canta te is geschreven door emeri tus predikant ds. H. Meier uit Scharendijke en op mu ziek gezet door J. Schouls. De koraal- en solostukken worden op het orgel begeleid door C. Groenleer. De canta te is eerder uitgevoerd in 1994. De dienst in de Bethle- hemkerk begint om 19.00 uur. BROUWERSHAVEN Lustrumbingo In de recreatiezaal van Woonzorgcentrum Poorters hof in Brouwershaven wordt woensdag 19 maart een lus trumbingo gehouden. De aanvang is om 14.00 uur. SIRJANSLAND Wandeling De Jeugd Natuur- en Vogel wacht maakt zaterdag 15 maart een wandeling over het nieuwe pad door het Dijkwater tussen Dreischor en Sirjansland. De wande laars komen langs de vogel muur en proberen stootvo- gels te ontdekken. Zij worden gevraagd laarzen en eventueel een verrekijker mee te nemen. Belangstellen den kunnen zich om 10.00 uur verzamelen bij de kaasboer derij van De Reus aan de Stolpweg 9 in Nieuwerkerk. De wandeling duurt tot 12.00 uur. Voor nadere inlichtin gen: telefoon 414810. BRUINISSE Giftige planten R. Struijk, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereni ging afdeling Walcheren geeft dinsdag 18 maart een lezing over giftige planten. De bijeenkomst in het dorps huis in Bruinisse begint om 19.30 uur. De lezing is een ini tiatief van Groei Bloei. Brulympics Traditiegetrouw vindt op Koninginnedag in Bruinisse de Brulympics plaats. De Brulympics is een sport- en spelprogramma waaraan groepsgewijs kan worden deelgenomen. Voor deze speciale middag is het Bruse Oranje Comité op zoek naar groepen die aan dit spektakel willen meedoen. Iedereen kan zich inschrij ven of het nu om sportvereni gingen, vriendenclubs of fa milies gaat. De groepen moeten een grootte hebben van minimaal zes tot maxi maal twaalf personen en deelnemers dienen minimaal twaalf jaar te zijn. Opgeven kan bij Jeroen Klink: 482918. BURGH-HAAMSTEDE - De sloop van Hotel Vlieg veld in Nieuw-Haamstede vordert snel. Volgens de plannen die Bij de Vaate Project bv in Zierikzee en Ontwikkelingsmaatschappij Röttger bv in Rotter dam vorige jaar ontwikkelden, verrijzen vieren twintig appartementen en een restaurant op de plaats van het voormalige Hotel Vliegveld. Na bijna twee jaar van leeg stand bruist het weer van de activiteiten rond het voor malige Hotel Vliegveld. De slopershamer maakt defini tief een einde aan het in 1934 door de KLM gebouwde pand. Sinds oktober 1994 staat het hotel leeg, nadat ho tel-restaurantexploitant J. Landsbergen de tent sloot en zijn aandeel verkocht aan projectontwikkelaar Swin- goed BV in Zwijndrecht. Sindsdien zijn verschillende plannen de revue gepas seerd, zonder tot concrete re sultaten te leiden. Daar lijkt nu verandering in te zijn ge komen. Eind september vori ge jaar diende Bij de Vaate een bouwaanvraag in. Volgens de plannen blijft al leen de toren, voormalig ver keerstoren, behouden. Deze vormt het bijna-middelpunt van het nieuw te bouwen complex. De twee vleugels van het V-vormige gebouw worden aan elkaar verbon den door een restaurant. Zo wel dit 500 vierkante meter ruime restaurant - inclusief terrassen - als de apparte menten hebben uitzicht op het zweefvliegveld. Het par keerterrein blijft qua opper vlakte gelijk aan de huidige grootte. Enthousiast De vroegere gemeente Wes- terschouwen toonde zich eind vorig jaar enthousiast over de nieuwe bestemming van Hotel Vliegveld. Door de hotelfunctie staat het ge bouw voor idereen open en de leegstand was „niet zo'n aanwinst voor de gemeente" Het in 1934 gebouwde Hotel Vliegveld gaat tegen de vlakte. (Foto Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Het gerucht dat het plan voor een Ver smarkt op de helling komt als de omstreden Unigro- supermarkt Super open gaat is volgens slager F. Pouwer volledig uit de lucht gegrepen. Hij wil het liefst zo snel mogelijk verhuizen. ZIERIKZEE - In het Multifunctioneel Centrum (MFC) aan de De Huijbertstraat in Zierikzee wordt woensdag 19 maart de regionale ronde van de Natio nale voorleeswedstrijd gehouden. MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland hebben goedkeuring verleend aan het bestemmings plan Burgh, vierde herziening. Ze verklaarden het bezwaar dat een bewoner van de W. G. Bootlaan te gen het plan heeft ingediend ongegrond. Met het bestemmingsplan stelt de gemeente zich ten doel een gericht beleid te voeren voor de inrichting van het centrum van Burgh. In het bestemmingsplan zou krijgen. Volgens het be stemmingsplan hebben alle percelen aan de achter- en voorzijde en aan de zijkant de bestemming 'groenvoor zieningen' of 'tuin'. Afstand Dit is gedaan om enige af stand te houden tussen de woonbebouwing en de nabij gelegen camping. Volgens GS een legitieme reden. Daarnaast zijn zij ook van mening dat Wierda in de ge legenheid is gesteld zijn be zwaar mondeling toe te lich ten. Dit werd door hem bestreden. GOES - De Gezondheidswijzer, het informatiecen trum van de GGD Zeeland aan de Westwal in Goes, houdt woensdag 26 maart van 10.30 tot 12.30 uur een voorlichtingsbijeenkomst over het thema 'ouder worden en kopzorgen.' Mevrouw R. Botteram, ver- doeld voor ouderen, maar bonden aan de afdeling Ou- ook andere geïnteresseer- derenpsychiatrie van Emer- den. zoals familieleden of gis, zal iets vertellen over vrijwilligers zijn welkom, mogelijke psychische proble- Gezien de beperkte ruimte in men bij het ouder worden en het GGD-gebouw is telefoni- de hulp, die dan geboden kan sche opgave vooraf gewenst, worden. bij de Gezondheidswijzer De bijeenkomst is vooral be- 0113-249434).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5