Personeel verzorgingshuis hulpvaardig maar te gehaast D66 alleen in ontwikkelen D66 alleen in kritiek op ontwikkelen visie havens Diefstal in Brouwershaven D66 haalt bakzeil bij beperking opdracht POLA POLO Gemeente draagt werk over aan dorpsraden Drie auto's gekraakt Inbraken Bungalows Vrijdag 14 maart opent Visstraat 10 Zierikzee Frank van harte gefeliciteerd en veel succes Marika Chan tal Peter Lucienne Diana Rebecca Thomas Edwin Ralf Raymond Gabby Monique Martin Daan Marian DONDERDAG 13 MAART 1997 NR 26145 3 Architect bekijkt Eerste Weegje ZIERIKZEE - Een landschapsarchitect krijgt op dracht te onderzoeken wat de mogelijkheden zijn van het gebied Eerste Weegje in Zierikzee. Een po ging van D66 om die opdracht te beperken mislukte dinsdagavond. ZIERIKZEE - Dorpsraden kunnen bepaalde be stuurlijke bevoegdheden overgedragen krijgen van de gemeente. Het gaat hierbij bijvoorbeeld om het beheer van dorpshuizen en gymzalen. „Maar alleen als ze het zelf willen," aldus wethouder P. Berre- voets-Ringelberg. Zorgbehoefte duidelijk toegenomen De behoefte aan zorg neemt duidelijk toe, maar het personeel van verzorgingshuizen heeft te weinig tijd. En de bewoners dur ven vaak zelf niet om aandacht te vragen. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - 'Er zouden minder pillen nodig- zijn als er meer tijd was voor sociaal contact'. Zo om schrijft de bewonerscommissie de sfeer in een ver zorgingshuis. Het personeel is hulpvaardig, maar te gehaast. Dat blijkt uit de rapportage over 1996 van de inspecties verzorgingshuizen in Zeeland, Noord- Brabant en Limburg. Op zich zijn bewoners van verzorgingshuizen redelijk tevreden over de manier waarop er voor hen gezorgd wordt. Wel zeggen de bewo ners duidelijk te kunnen merken dat er eigenlijk te weinig personeel rondloopt terwijl de behoefte aan zorg duidelijk is toegenomen. In het algemeen is er te weinig tijd voor een persoonlijk ge sprek, het schoonmaken van de kamers is tot een mini mum terug gebracht en be woners die niet vaak een ber roep doen op het verzorgend personeel krijgen nauwe lijks nog medewerkers van het verzorgingshuis te zien. 'Gemeente kan dit geld in de knip ht ZIERIKZEE - Volgens D66-gemeenteraadslid J. van der Veer kan de gemeente Schouwen-Duiveland de 39.000 gulden die zij uit wil trekken voor het ont wikkelen van een integraalvisie voor Oude Haven, 't Sas en Engelse Kade in de knip houden. Van der Veer bleek een roepende in de woestijn. 'Gemeente kan dit geld in de knip houden' De landschapsarchitect krijgt onder meer de op dracht te kijken of er een aangepaste recreatieve in vulling" van het gebied mo gelijk is. Daarmee komt de mogelijkheid van legalisatie van camping Kloet weer in zicht. Eind vorige maand presen teerden b en w een dergelijke opdracht ook al aan de raad. Die stuitte op een motie van D66. Deze partij vond de op dracht te veel toegeschreven op legalisatie van camping Kloet. De motie kreeg steun en werd overgenomen door b en w. Maar ook de nieuwe op dracht ging D66 dinsdag avond te ver. Fractieleider J. van der Veer: „Laten we er niet omheen draaien. Het gaat erom of er wel of geen camping mag staan. Als die camping wordt gemaxi meerd tot vijftien eenheden, zijn we akkoord," Hij kreeg hierbij steun van de PvdA. Het CDA wil juist verrui ming. R. van der Wekken: „Kamperen bij de boer (vijf tien eenheden, red.) is er al. Dat hoeven we niet meer te onderzoeken. We bedoelen wel iets groters." De WD had het over „een kleine camping" zonder daarbij de Voor de dorpsraden is een project-voorstel gemaakt. Dit moet uitmonden in een beleidsnota. In tegenstelling tot de totstandkoming van de dorpsraden in de voorma lige gemeente Brouwersha ven, ligt het initiatief tot de instelling van dorpsraden bij de burgers. In Brouwersha ven was het een gemeente lijk initiatief. In verband met deze omslag kunnen de dorpsraden ook zelf kiezen tot hoever ze gaan in hun bevoegdheden en ta ken. Volgens het voorstel zijn er drie varianten. In de eerste variant krijgt een dorpsraad inspraak- en ad viesbevoegdheden en som mige gebouwen in beheer. Daarvoor wordt dan een ver ordening opgesteld en boven dien moet de dorpsraad zo re presentatief mogelijk zijn. In een ander geval kan een dorpsraad ervoor kiezen om zich te beperken tot het orga niseren van bepaalde activi teiten. „Sommige mensen zijn immers helemaal niet geporteerd van politiek en wensen dat zo veel mogelijk buiten de deur te houden," aldus Berrevoets. Daar tussenin zit een variant waarin de dorpsraad wel een convenant aangaat met de gemeente. Daar wordt echter architect te strak vast te wil len pinnen. Dat was koren op de molen van wethouder C. Veerhoek. De architect komt misschien wel met verras sende mogelijkheden, vindt hij. „Dan onstaat er moge lijk een win/win-situatie waarbij wij een betere stede- bouwkundige inpassing vin den èn eventueel een grotere camping mogelijk wordt. Dat lijkt me beter als op voorhand al te roepen dat het maximaal vijftien eenheden mogen zijn.' Geen meerderheid Volgens Van der Veer is er in de raad geen meerderheid te vinden voor een grote cam ping. „Ik vraag u alleen om daar in uw opdracht aan de architect rekening mee te houden. Het is ook niet de landschapsarchitect die poli tieke keuzes maakt, maar wij en D66 zijn tegen een gro te camping." Daar liet Veerhoek zich voor alsnog niets aan gelegen lig gen. Hij constateerde dat er in de commissie voldoende draagvlak is voor een breed geformuleerde opdracht en zal die dan ook verstrekken. alleen maar in bepaald wan neer en in welke gevallen de dorpsraad inspraak- en ad viesbevoegdheid heeft. Het beheer van gebouwen blijft in handen van de gemeente. Of de leden van dorpsraden in de toekomst ook presen tiegeld krijgen, zoals in de voormalige gemeente Brou wershaven het geval is, is nog niet bekend. De gemeen teraad heeft zich hiertegen al uitgesproken in verband met de hoge kosten die daaraan verbonden zijn. Berrevoets: „Maar aan de andere kant neemt een dorpsraad ook werk uit handen van de ge meente. Daar mag dan mis schien best iets tegenover staan." Het een en ander moet duidelijk worden in de evaluatie van de dorpsraden die in september gehouden wordt. De nieuwe dorpsraden krij gen in ieder geval wel dui zend gulden als startgeld. Dit kan bijvoorbeeld worden besteed aan- het versturen van uitnodigingen voor bij eenkomsten en zaalhuur. Daarnaast is er een ambte naar van de gemeente aange steld als projectfunctionaris. Deze fungeert volgens Berre voets als een intermediair tussen de dorpsraden en het ambtelijk apparaat. D66-woordvoerder J. van der Veer: Jammer dat we nu eerst details gaan onderzoe ken." D66 vindt, zo bleek dinsdag tijdens de' vergadering van de commissie grondgebieds zaken (GGZ), Ruimtelijke Ordening en Economische Zaken (ROEZ) dat een derge lijke visie veel breder opge zet moet worden. „Het is jammer dat we nu eerst de details gaan onderzoeken voordat we de grote lijnen uitzetten," aldus J. van der Veer. In juni 1996 werd door een speciaal daarvoor in het leven geroepen werkgroep een rapport uitgebracht over de havens van Zierikzee. De werkgroep concludeerde toen dat in feite niet alleen naar de havens gekeken moet worden, maar ook naar de omgeving. D66 wil liefst nog een stapje verder gaan. „Dan moeten we het comple te havengebied erbij betrek ken. Dus ook de haven bij De Val en de havens van Brou wershaven en Bruinisse," al dus Van der Veer. Hij stelde voor het Zierikzeese rapport over doelmatig gebruik van de havens als bouwsteen voor het door hen gewenste veel bredere onderzoek te ge bruiken. „Aan u de kans om te laten zien dat u een echte visie heeft," aldus Van der Veer richting college. ,,Ik wil de kracht van de nieuwe gemeente zien." D66 stond zoals al aangestipt alleen in haar kritiek. Het CDA liet bij monde van R. van der Wekken weten dat zij hele- Volgens de bewonerscom missies zijn veel bewoners van verzorgingshuizen een zaam en krijgen weinig be zoek. Voor hen zou in de visie van de bewonerscommissies meer tijd vrij gemaakt moe ten worden. Een ander pro bleem is dat van ouderen die beginnen te dementeren. Zij gaan door het gebouw zwer ven en veroorzaken daardoor onrust onder andere bewo ners. De bewonerscommissie zouden liefst een aparte - goed bemande - afdeling zien voor dementerenden. Het merendeel van de bewo ners voelt zich veilig en ver maal achter het collegevoor stel staat en een dergelijk ge luid kwam ook van de zijde van SGP/GPV. Ook PvdA'er A. van den Berge schaarde zich achter het collegevoor stel evenals VVD'er H. Coomans. GroenLinks toon de zich ook positief al wilde H. de Vries wel weten of en op welke termijn de gemeen te de kosten eruit denkt te hebben. Op die laatste vraag is volgens haven-wethouder Van de Velde-De Wilde nog geen antwoord te geven. Structuurvisie Wethouder C. Veerhoek zei zich uitgedaagd te voelen door de opmerkingen van Van der Veer. „Maar wat foed is, gaan we niet over- oen," aldus Veerhoek. Hij stelde dat als het gemeente bestuur de suggestie van D66 over zou nemen dat in zou houden dat eerst gewacht zou moeten worden op de structuurvisie voor Schou wen-Duiveland. „En ik ver wacht niet dat die er dit jaar nog komt," aldus Veerhoek. Hij stelde dat het plan van het college om een integraal visie voor de havens te ont wikkelen in zijn visie een goed plan is. „En er ligt een plan dat al vrij ver uitgekris talliseerd is," aldus de wet houder. Dat laatste was Van der Veer niét met hem eens. „Ik zeg niet dat het Zierik- uit Nieuwerkerk een laser en een ontvanger gestolen. De apparatuur in kwestie stond opgesteld bij een opgebroken fietspad langs de Klooster- weg bij Haamstede. De om vang van de schade is bij de politie niet bekend. trouw d in het verzorgings huis. Zij vinden dat ze.met respect behandeld worden en dat hun privacy in acht geno men wordt. Hoewel de rapporteurs vin den dat de bewoners over het algemeen lichamelijk goed verzorgd worden is er ook kritiek. Onderbenen worden vaak niet gewassen en de be woners moeten hun voeten op eigen kosten laten verzor gen door een pedicure. Niet efficiënt Bewoners van een verzor- zeese plan een slecht plan is, maar het is juist helemaal nog niet uitgekristalli seerd." Voor het ontwikke len van een integrale visie op de havens wil het college van b en w van Schouwen- Duiveland 39.000 gulden uit trekken. Op zich kost het on derzoek door laagste in schrijver de Grontmij 29.000 gulden, maar het college ver wacht dat daar geld bijkomt voor presentatie van het plan, informatiebijeenkom sten en onvoorziene zaken. Het college verwacht dat het plan er binnen drie maanden ligt. Wethouder C. Veerhoek: „Wat goed is gaan we niet overdoen." DIEFSTAL WC-POT BRUINISSE - De Cata- maranclub Bruinisse deed bij de politie aan gifte van diefstal van een WC-pot. De sanitaire voorziening werd gestolen uit het ge bouw van de club aan de Grevelingendam. gingshuis mogen in de regel hun eigen huisarts kiezen. In de praktijk houdt dat in dat het verzorgingshuis meerde re artsen over de vloer krijgt en dat blijkt weieens tot pro blemen te leiden. „Huisart sen komen vaak op ongele gen momenten wanneer leidinggevend of verzorgend persóneel niet aanwezig is. Wanneer een huisarts rela tief weinig patiënten in het verzorgingshuis heeft, is de ze vaak onvoldoende op de hoogte van de mogelijkhe den en de onmogelijkheden van de instelling," aldus de rapportage. Meer dan eens bestaat vol gens de rapportage het idee bij de huisarts dat het verple gend/verzorgend personeel in zijn opdracht werkt en meer aan moet kunnen dan in werkelijkheid geboden kan worden. Daarnaast leidt het bezoek van veel huisart sen tot verschillende behan delwijzen voor dezelfde aan doeningen. Een veel voor komend knelpunt is dat de waarnemers van huisartsen vaak onvoldoende kunnen beschikken over de medische gegevens van de bewoner. „Waardoor de behandeling soms stagneert," meldt het rapport. Bij waarneemgroe- pen en groepspraktijken - zo als op Schouwen-Duiveland - functioneert dit in het alge meen beter. Wachtlijst Uit onderzoek is gebleken dat landelijk de wachtlijsten van verzorgingshuizen geste gen zijn tot 27,5 procent van het aantal verzorgingsplaat sen. Ook in Zeeland groeide de wachtlijst en wel van der tien procent van de opname capaciteit (476 wachtenden) in 1995 tot zestien procent van de opnamecapaciteit (591 wachtenden) in 1996. Volgens de rapportage is de gemid delde wachttijd 9,5 maan den. „Zeker voor urgente ge vallen is dit een lange periode," schrijven gedepu teerde staten van Zeeland in hun aanbiedingsbrief bij de rapportage. WESTENSCHOUWEN - In Westenschouwen zijn giste ren twee auto's opengebro ken, waarbij kleding en een portemonnee zijn buitge maakt. In Renesse werd ge probeerd een autoradio uit een auto te stelen. Uit de auto van een 65-jarige man uit Schoonhoven, die ge parkeerd stond aan de N57 in Westenschouwen, werd een portemonnee gestolen. Aan de Kampweg in dezelfde plaats werd omstreeks 17.00 uur de auto van een 85-jarige man uit Roosendaal openge broken. Uit deze auto werd kleding gestolen met een on bekende waarfle. Een uur daarvoor bleef het bij een po ging de autoradio te stelen uit de auto van een 31-jarige man uit Fijnaart. Deze auto stond geparkeerd aan de La- one in Renesse. BROUWERSHAVEN - Op het recreatiepark Port Greve in Brouwershaven is inge broken in zes bungalows. De politie gaat ervan uit dat de inbraken het afgelopen weekend zijn gepleegd. Zes eigenaren afkomstig uit Nederland en het buiten land, deden bij de politie aangifte van inbraak. De be treffende bungalows staan in eikaars nabijheid. Onder zoek wees uit, dat uit vier bungalows niets is ont vreemd. Uit een van de wo ningen werden vermoedelijk de versterker en CD-speler ontvreemd. Uit een andere zijn verschillende goederen gestolen. AFSCHEID ZIERIKZEE - J. Scheele zet per 1 april 1997 een punt ach ter zijn loopbaan in het wa terschapswezen. Morgen- wordt afscheid van hem genomen in Theater Mondra- gon in Zierikzee. De openba re receptie begint om 17.00 uur. Scheele was hoofd tech nische dienst van het Water schap Schouwen-Duiveland en is sinds januari vorig jaar adviseur van Waterschap Zeeuwse Eilanden. Donderdag 13 maart Zierikzee Kennismakingsavond voor inwoners Malta, Kaaskens- water en Zuidhoek met colle ge b en w. MFC. 19.30 uur. Vrijdag 14 maart Zierikzee Jaarvergadering Vissersver eniging Helpt Elkander. Huis van Nassau. 14.00 uur. Ex-dierentemmer Cees Schrage praat over zijn red der in het MFC. 20.00 uur. Oosterland Jaaruitvoering Oosterlands Fanfare. Dorpshuis Ooster hof. 20.00 uur. Zaterdag 15 maart Zierikzee Cursus 'Dromen een weg tot zelfkennis'. De Lichtboei, MFC. 10.00-16.00 uur. Cabaret Mark van de Veer donk met 'Boem beng ka- bam'. Theater Mondragon. 20.00 uur. Theatergroep Wrang met 'Kwartet', Brogum Podium voor Muziek en Theater, 20.30 uur. Serooskerke Strao. Vanaf 12.00 uur. Burgh-Haamstede Klaverjaswedstrijd. Dorps huis De Schutse. 20.00 uur. Renesse Snoeicursus. Groenrijk Habo Renesse. 12.30 tot 16.30 uur. Brouwershaven Uitvoering van de Algemene Sport Vereniging Brouwers haven in het Tonnenmaga- zijn. 20.00 uur. Zonnemaire Harmonievereniging Nut en Uitspanning haalt oud papier op in het dorp en het buitengebied. Vanaf 09.30 uur. Dreischor Opening Streek- en land bouwmuseum. Goemans- zorg. 12.00 uur. Sirjansland Wandeling Jeugd Natuur- en Vogelwacht door Dijkwater. Verzamelen om 10.00 uur bij kaasboerderij, Stolpweg 9, Nieuwerkerk. Bruinisse Rommelmarkt Hervormde Gemeente. Industrieweg 7 en Dreef 10. 9.00-12.00 uur. Zondag 16 maart Zierikzee Prijsklaverjassen. Sportcafé Onderdak. 13.00 uur. Dinsdag 18 maart Zierikzee Workshop Portretfotografie in-de RSG Professor Zee man. 19.00 uur. Noordwelle Kennismakingsavond dorps gemeenschap met college b enw. Dorpshuis. 19.30 uur Bruinisse Lezing R. Struijk voor Groei Bloei over giftige planten. Dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 19 maart Zierikzee Boomfeestdag. Mini-instuif kinderen 4 t/m 6 jaar. CJV-gebouw De Drie hoek. 14.00-16.00 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Bijeenkomst over thema Omgaan met verlies en rouw. Hervormd Kerkcen trum. 19.45 uur. Ellemeet Boomfeestdag. Scharendijke Boomfeestdag. Brouwershaven Lustrumbingo. Recreatie zaal Poortershof. 14.00 uur. Dreischor Boomfeestdag. Oosterland Bijeenkomst Crohn en Coli tis Ulcerosa Vereniging. De Poort van Zeeland. 19.30- 22.00 uur. Donderdag 20 maart Zierikzee Lezing 'Hoe gaan we van angst naar moed?'. De Licht boei, MFC. 19.30 uur. Bruinisse Voorlichtingsavond WN-ac- tie 'Hart(d) voor je kind'. Peuterspeelzaal. 20.30 uur. Vrijdag 21 maart Zierikzee Mega-dance party SKW De Lichtboei (10-13 jarigen). MFC. 19.00-21.30 uur. Advertentie CASUALS Vakantiewoning opengebroken BROUWERSHAVEN - In de nacht van maandag op dinsdag werd ingebroken in een woning op vakan tiepark Port Greve in Brouwershaven. De dieven gingen er vandoor met een televisie en een ste reo-installatie. Benadeelde is een inwoner van Leider dorp. Dinsdagmiddag werd van een aannemersbedrijf

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3