Weer twee camerakasten langs de N59 vernield ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 'Heipalen van Kristelijn moeten van strand af' Fietsbrug over sluis Havenkanaal Zièrikzee Meisje komt om DE FIETS LATEN STAAN MET AL DIE BUSSEN EN VEERBOTEN? dé krant van schouwen - duiveland! Aardappels poffen loopt uit de hand Bromfietser en passagier aangehouden EEN 4 Ie Zeeuwse Stromen**** Commissielid P. van derMeide: ZIERIKZEE - „Met alle mogelijke middelen moeten we de palen van Kristelijn van het strand zien te verwijderen." Deze krasse taal slaakte P. van der Meide (SGP/GPV) dinsdag avond in de raadscommisie ruimtelijke orde ning. Zoals bekend, sloeg horeca- exploitant J. Kristelijn half januari 33 heipalen voor een permanent strand paviljoen bij de overgang Kijkduin. Hij heeft hier voor geen bouwvergun ning. Het waterschap staat permanente bebouwing van het strand toe, maar het ministerie van Verkeer en Waterstaat verzet zich hier vooralsnog tegen. Kristelijn is sinds juni 1994 bezig met plannen voor een strandpaviljoen. Maandag verraste hij het gemeente bestuur met een tekening uit 1995 waarop de heipalen staan en waarop eveneens een stempel van de gemeen te Westerschouwen voor komt. ,,In onze dossiers komt die niet boven water. Wij ken nen deze tekeningen niet," verklaarde wethouder C. Veerhoek tegenover de commissie. De wethouder had vanochtend, donder dag, een gesprek met Kris telijn. Een dezer dagen neemt het college een be sluit of er grond is voor een rechtszaak tegen de bouw- lustige horeca-ondernemer. Kristelijn weigerde gister middag elk commentaar te genover deze krant. Vast staat al wel dat in toe komstige vergunningen voor (tijdelijke) paviljoens een nauwkeurige plaatsbe paling wordt opgenomen. Zolang Kristelijns bouw werk in wording onderaan de duinovergang staat, moeten de exploitanten van Het Klokje, die even eens een paviljoen willen inrichten, minimaal 200 meter afstand houden. Niet afwijzend Los van de affaire Kriste lijn staat een deel van de Schouwse politiek niet af wijzend tegenover perma nente bebouwing van het strand. Als de storm wat geluwd is, willen WD, CDA, SGP en D66 wel pra ten over dergelijke initia tieven. De WD pleitte dinsdag bij monde van H. Coomans voor het instellen van een werkgroep met daarin on dernemers, waterschap, Rijkswaterstaat, provincie en gemeenten. Advertentie Later méér pensioen met overwaarde huis? 'fff van Bruggen Jffidviesgroep haalt méér uit uu> hypotheek Vraau de «ralis HypolhecKScan 0800-1800<n«ii«> HONTENISSE (ANP) - Een tweejarig meisje uit Kloos- terzande is woensdag tijdens het spelen in een landbouw- schuur in haar woonplaats om het leven gekomen. Ze kwam terecht onder een kantelend stalen wiel. Het kind liep dermate ernstig hoofdletsel op dat zij ter plekke overleed. 3 VERZORGINGSHUIS Personeel verzorgingshuis is hulpvaardig maarte ït, blijkt uit rapport inspecties verzorgingshuis. 4 ZUIDWEG Bewoners Zuidweg in Zonnemaire willen een tweede wegversmalling en parkeerverbod. 5 WASHINGTON De zestienjarige Leonie Dorrestein uit Bruinisse is teruggekeerd na een weekje Washington. 7 BOWLS Het Nederlands kampioenschap bowls is vandaag in Burgh-Haamstede van start gegaan. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De kleine man kan alleen de concurrentie van de grote man weerstaan door zich te specialiseren. Zakenwereld-epigram Voorstel van de PvdA ZIERIKZEE - Een fietsbruggetje over de sluis in het Havenkanaal van Zierikzee. Die suggestie deed PvdA-er A. van den Berge in de raadscommissie ruimtelijke ordening. Bespreking van het vervoers plan Transferium Renesse werd uitgesteld naar 24 maart. Volgens Van den Berge neemt het autoverkeer over de Nieuwe Haven en de Oude Haven in Zierikzee af als er over de keersluis een fiet- sersbrug wordt gelegd. De brug is een aanzienlijke kortere verbinding tussen de Zierikzeese wijk Poortam bacht en industrieterrein De Zuidhoek. Van den Berge verwacht dat wijkbewoners die daar werkzaam zijn, van wege die geringe afstand voor de fiets zullen kiezen voor hun woon/werkver keer. De sociaal-democraat ver wees naar Bruinisse, waar het fietsverkeer ook over de sluisdeur kan rijden. Hij deed zijn voorstel dinsdag avond tijdens de rondvraag van de raadscommissie ruim telijke ordening. Wethouder C. Veerhoek zal de suggestie in het college ter sprake brengen. Transferium Ondernemers krijgen in spraak in het vervoersplan voor het transferium Renes se. Het college wilde het plan in beslotenheid voorleggen aan de commissie, maar zag daarvan af na publicatie van het plan die dag in deze krant. Behandeling op dat moment in openbaarheid stuitte op bezwaren van twee oud-raadsleden van de WD die op de publieke tribune zaten. Zij vertelden dat ver schillende ondernemers wil len inspreken. Die waren echter niet aanwezig, omdat de beraadslagingen besloten zouden zijn. Om de ondernemers toch de kans te geven hun mening te geven, besloot voorzitter, mevrouw R. Geluk de behan deling uit te stellen naar de (openbare) vergadering van maandagavond 24 maart. LEKKEBANDEN ZIERIKZEE - Van de auto van een 29-jarige man uit Zie rikzee zijn afgelopen nacht alle vier banden lekgesto- ken. De auto stond gepar keerd aan de Lange Nobel- straat in Zierikzee. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement JA, ik wil een: OMAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving f 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!) Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw l bank-/gironummer vermelden: i ..Plaats: Geb.datum:. 21 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee. aWwj ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 13 MAART 1 997 1 52e JAARGANG NR 26145 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 NIEUW-HAAMSTEDE - Wat voor vier jeugdige inwoners van Haamstede begon als een spelletje aardappels poffen, liep gistermiddag uit op een duinbrand aan de Strandweg in Nieuw-Haamstede. Het viertal, twee jongens van elf en twee van twaalf jaar, waren aan het aardap pelen poffen. Daarbij werd gebruik gemaakt van ge sprokkeld hout om het brandje gaande te houden. Baldadig Door baldadig gedrag bleef het echter niet bij een hout vuurtje, maar liep het spelle tje uit op een duinbrand. Hierbij ging zo'n honderd vierkante meter duin verlo ren. Het brandweerkorps van Burgh-Haamstede, dat door de jongens zelf werd gewaar schuwd, heeft het vuur ge blust. De jongens zijn aange houden en doorverwezen naar het Haltburo. ZIERIKZEE - Een zeventien jarige bromfietser uit Kerk- werve en een 25-jarige plaatsgenoot, die achterop zat, zijn vannacht aangehou den in de Nieuwe Bogerd- straat in Zierikzee en mee genomen naar het politiebu reau. De bromfietser bleek te veel alcohol genuttigd te hebben. De blaasproef had als resul taat 595 ug/l; bijna drie keer de maximaal toegestane hoe veelheid. De 25-jarige gaf bij zijn aan houding tot twee keer toe een valse naam op. In verband met het onderzoek naar zijn identiteit bracht hij de rest van de nacht door op het poli tiebureau. De bestuurder van de brom fiets werd na twee uur thuis gebracht. HET WEER Vannacht enkele opklaringen en plaatselijk mist. Min. temp. 5 graden. Overdag veel bewolking en in de loop van de dag regen of motregen. Middagtemp. 10 graden. Matige wind uit zuidwest tot west, kracht 4, aan de kust krachtig 6. Vannacht in het binnenland weinig wind. Toeristische veerdiensten kosten eigenaar rondvaartboot klanten Busdienst tussen veren Totaal aantal vernielingen nu op zes De camerakasten blijven agressie opwekken. Van deze werd zelfs de zijwand opengebroken. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Vermoedelijk in de nacht van dinsdag op woensdag zijn twee camerakasten langs de ti59 tussen Zierikzee en Haamstede vernield. Dat brengt het totaal aantal vernielingen wat dit betreft op zes. De omvang van de schade is nog niet bekend. Van meet af aan zijn de came rakasten - er staan er zes op Schouwen-Duiveland - bij zonder impopulair geweest. In mei 1996 werd de eerste aanslag gepleegd. Eén van de camerakasten werd in de sloot geduwd. De kast raakte daarbij niet ernstig bescha digd en kon terug worden ge plaatst. Later die maand sloegen vandalen opnieuw toe en werd de camerakast langs de N59 ter hoogte van Kerkwerve vernield. Daarna was het enkele maanden rustig op het radar- kastenfront maar in novem ber dat jaar koelden wegge bruikers hun woede op de ra- darkasten op het gedeelte van de N59 tussen Zierikzee en Bruinisse. Er werd toen voor naar schatting tiendui zend gulden schade aange richt. De radarkasten kos ten, leeg, drieduizend gulden het stuk. Anders wordt het als er een camera in geplaatst is. Die kosten zo'n 70.000 gul den. De radarkasten werden ge plaatst nadat op de N59 de maximumsnelheid werd te ruggeschroefd van 100 naar 80 kilometer per uur. Wegbe- heerder Rijkswaterstaat wil de op die manier de verkeers veiligheid vergroten. Er kwamen tegelijkertijd ook zes matrixborden die wegge bruikers die te hard rijden daar opmerkzaam op maken. In Zeeland vallen per 100.000 inwoners jaarlijks 296 doden in het verkeer en in het Oos- terscheldebekken ligt dat cij fer nog hoger: 310 op de 100.000 inwoners. In Mid- denschouwen (779) en Wes terschouwen (616) vallen de meeste verkeersslachtoffers. In Zierikzee gaat het om 263 slachtoffers per 100.000, in Bruinisse ligt het gemiddel de op 440, in Brouwershaven op 372 en in Duiveland op 269. Mist, later regen ZIERIKZEE - Over Schouwen-Duiveland gaat een bus rijden die deze zomer fietsers naar de toeristi sche veerdiensten brengt. Eigenaar Th. Gephart van rondvaartboot De Friesland ervaart de vier gesubsi dieerde veerdiensten in onze regio als oneigenlijke concurrentie. Hij gaat nu zelf ook subsidie vragen. Duinwekken 5, Renesse Het Bureau voor Toerisme Zeeland (BTZ) gaat deze zo mer bussen inzetten om fiet sers naar de toeristische veerdiensten te brengen. Het gaat om gelede bussen, waar van het achterste deel is inge richt voor het vervoer van een stuk of dertig fietsen. Eén bus rijdt over Schou wen-Duiveland, vanaf de Westhoek naar Bruinisse en doet daarbij de campings en bungalowparken aan. De bus zet de fietsers af in de opstap haven van de toeristische veerdiensten van Bruinisse, Zierikzee en Burghsluis. De andere bus pendelt vanaf het NS-station Vlissingen tussen de opstaphavens van Middelburg, Ve'ere, Wol- phaartsdijk, Wemeldinge, Vlake, Yerseke, Kruiningen en St. Annaland. De Zeeuwse fietsroutes zijn hierdoor niet alleen over water (via de veertjes) maar ook over land rAet elkaar verbonden. Het laten rijden van de twee bussen gedurende acht zo merweken gaat ruim een ton kosten. Verder moeten de bussen worden omgebouwd voor het vervoer van fietsen en worden ze 'opgeleukt' met een scheepstoeter. De "chauffeur krijgt de outfit van een stuurman en tenslot te is er een 'lichtmatroos' aan boord om de fietsen te tillen. Alle kosten bij elkaar, ver minderd met de opbrengst, gaat het project het BTZ on geveer 80.000 gulden kosten. Het provinciebestuur heeft zich dinsdag bereid ver klaard daarvan de helft voor zijn rekening te nemen. Gesubsidieerd Ook de toeristische veerdien sten zelf worden gesubsi dieerd. Dat gebeurt ook door provincie en BTZ, maar in de vorm van garantiesubsidies eveneens door de gemeenten waar de opstaphavens te vin den zijn. De raadscommissie ^economische zaken stond dinsdagavond in Zierikzee positief tegenover een garan tiesubsidie van maximaal 16.000 gulden voor de laatste aanwinsten: de fiets/voetve ren van Burghsluis naar Co- lijn en van Bru naar Sint-An- naland. Eigenaar Th. Gephart van de in Zierikzee gelegen rond vaartboot De Friesland maakte dinsdag gebruik van het spreekrecht. Op de eerste plaats vindt hij dat de veer tjes - net zoals zijn schip - dienen te voldoen aan de ei sen van het passagiersver voer. En verder voelt hij zich als ondernemer oneigenlijk beconcurreerd door de gesub sidieerde veertjes. ,;Ik heb het idee dat ik daardoor pas sagiers ga missen," aldus Ge phart. Niet uit liefdadigheid WD-er H. Coomans haakte Fr komt een speciale bus voor fietsers die van de toeristische veertjes gebruik willen maken. Die veerdiensten vormen overi gens ook een bedreiging voor de bestaande rondvaartschippers. Op de foto het m.s. Hector dat een dienst onderhoudt tussen Zierikzee en Wemeldinge. (Foto: Marijke Folkertsma daarop in door te zeggen dat De Friesland inderdaad een commercieel bedrijf is: ,,Maar zijn de andere dat dan niet?"' Ook de arrdere partij en konden tot geen andere conclusie komen dan dat de schippers van de veertjes be paald niet uit liefdadigheid varen. P. van der Meide (SGP/GPV) ging zelfs zover door voor te stellen de garan tiesubsidies voor de veren maar te halveren: ,,Een beet je ondernemersprikkel mo gen we wel handhaven." Voor wat betreft de eisen waaraan de veerboten moe ten voldoen, merkte de com missie op dat er weliswaar zoiets bestaat als een scheep vaartinspectie, maar dat het toch raadzaam is dat het ge meentebestuur zich hierover informeert. Uitsluitsel Wethouder C. Veerhoek zeg de toe hierover nog voor de raadsvergadering van don derdag 27 maart uitsluitsel te geven. Ook Veerhoek moest toegeven dat de opzet van de toeristische veren even commercieel is, als die van De Friesland. „De Fries land heeft geen subsidie ge vraagd. Ikweet niet wat er gebeurt als hij dat doet. Daar zullen we eens naar kijken. Eigenaar Gephart van De Friesland antwoordde gis termiddag desgevraagd dat hij inderdaad subsidie gaat aanvragen. en ontdekken Zeeuwse Stromen vanaf juli '97 allemaal te bieden heeft. Voor maar 25,00 per persoon! Snel reserveren dan maar... 0111 462040

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1