'Soms zitten we hier aan tafel te keten bij de koffie' Texïil is nu twee keer zo groot als voorheen HALF GELD Aannemer Jumelet naar bedrijventerrein Voorpremière van de BMW 5-serie touring Jongeren op Schouwen-Duiveland kennen het JAIB nog niet goed ALEX DE NIE OPTIEK Lt/ti&imiiüi MKEÜKmS mm WOENSDAG 12 MAART 1997 T G R A NIEUWSBLAD NIEUWSBLAD VAN SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEE - 'Binnen zonder kloppen' staat met grote letters op een geel papier dat op de deur is ge plakt van het Jongeren Advies Informatie Bureau ofwel het JAIB. Volgens de 24-jarige Daniëlle Har- tensveld is die aanduiding ook echt nodig. ,,De Drie hoek is niet echt een toegankelijk gebouw. Het heeft letterlijk een hoge drempel en een kolossale voor deur. Wanneer je die door bent kom je terecht in een lange gang, die door diverse organisaties wordt ge bruikt. Daardoor weten jongeren niet direct welke deur ze moeten nemen. Vaak komen ze binnen met de vraag ,,Ben ik hier goed?" Als vrijwillig assistente van JAIB-coördinator Jaap Elen- baas zit Daniëlle Hartens- veld enkele middagen per week in haar 'informatie- winkel'. Een lokaal in De Driehoek waar in rekken te gen de wand vele tientallen folders staan met titels als: Rondkomen, Tips voor va kantiewerk, Vragen over seks. Onderwerpen die de be langstelling hebben van veel jongeren. Voor hen is het JAIB ook bedoeld. Naast de rekken staat een leestafel, waar ook gekletst, koffie ge dronken en soms veel gela chen wordt. ,,Soms zitten we hier aan tafel te keten." Maar het komt ook voor dat een hele middag geen jongere het jongereninformatiebu reau binnen loopt. Volgens Daniëlle Hartensveld komt dat omdat een grote groep jongeren op Schouwen-Dui veland niet afweet van het bestaan van het JAIB. ,,Het loopt nog niet zoals wij zou den willen. Er zijn op Schou wen-Duiveland genoeg men sen in de leeftijd van zestien tot 25 jaar. En je maakt mij niet wijs dat die geen vragen hebben. Maar veel van hen weten gewoon niet dat ze daarmee terecht kunnen bij ons." Het JAIB-Zierikzee is een van de vijf informatiebu reaus voor jongeren, die sinds 1990 werden geopend in Zeeland. Dat gebeurde op initiatief van de Raad voor het Jeugdbeleid, een advies orgaan van de regering en met geld van het provinciaal bestuur. „Jongeren zijn vaak onzeker en zitten met veel vragen. Dat komt onder meer omdat hun situatie steeds verandert en ze be langrijke beslissingen en ini tiatieven moeten nemen. Bij voorbeeld omdat ze het huis uitgaan om zelfstandig te gaan wonen. Omdat hun schoolopleiding bijna is afge rond, zodat ze moeten kiezen voor een studie of werk. Of omdat ze van zakgeld over gaan op studiefinanciering of salaris en dan een eigen fi nanciële huishouding op po ten moeten zetten." Worstelen Maar het komt ook voor dat jongeren met problemen worstelen waarmee ze niet zo snel aankloppen bij de regu liere instanties als het Maat schappelijk Werk of het RIAGG. Bijvoorbeeld spij belen, een slechte relatie met hun ouders of indentiteits- problemen omdat ze denken homoseksueel te zijn. Ook daarmee kunnen ze terecht bij het JAIB. „Wij zijn een voorportaal van de maat schappelijke hulpverlening, maar gemakkelijker toegan kelijk. Dat komt omdat hier een informele sfeer heerst en geen sprake is van een 'in-ta- ke' gesprek." Daniëlle Hartensveld heeft in de praktijk ervaren dat jongeren die in eerste instan tie bij het JAIB binnen lopen om een foldertje te zoeken, soms in werkelijkheid be hoefte blijken te hebben aan een gesprek omdat ze zelf niet meer uit hun problemen komen. Speciaal voor dat doel staat op de leestafel een bordje met de tekst: 'Als je rustig wilt praten, dat kan. Vraag het gewoon'. Daniëlle Hartensveld of haar collega Nellie van de Bovenkamp gaat dan met de betreffende jongere naar een vertrek waar rustig gepraat kan wor den. Op rijtje „Vaak is het voldoende om goed te luisteren en het pro bleem samen met de jongere op een rijtje te zetten. Meest al geeft hij of zij dan zelf al aan wat de oplossing zou kunnen zijn." Als het pro bleem niet op die manier is op te lossen kunnen de mede werkers van het JAIB samen met de jongere contact zoe ken met andere hulpverle ningsinstanties. Ook komt het voor dat samen met de ouders een gesprek wordt ge houden om het probleem be spreekbaar te maken. „Onze hulp gaat niet zover dat we .de mogelijkheid hebben om jongeren uit huis te plaat sen." Daniëlle Hartensveld ver deelt de steun, die het JAIB jongeren biedt, in drie onder delen. „De informatiewinkel is heel praktisch. Jongeren kunnen er folders halen, vra gen stellen, adressen en tele foonnummers krijgen en uit leg over regelingen en mogelijkheden, bijvoorbeeld van studiefinanciering of va kantiewerk." Het JAIB kan jongeren' ook adviseren bij keuzes die zij moeten maken. „Wij verdiepen ons eerst in Daniëlle Hartensveld: „We willen graag dat alle jongeren van Schouwen-Duiveland weten van het bestaan van het JAIB. (Foto: Marijke Folkertsma) de persoonlijke omstandig heden van een jongere en dragen vervolgens mogelijk heden aan, bijvoorbeeld op het gebied van werk of stu die." Het JAIB helpt zonodig ook bij het invullen van for mulieren of het schrijven van brieven. Ouders De derde dienstverlening van het JAIB is, wat Daniël le Hartensveld 'licht-pedago- gische' hulp noemt. „Jonge ren begeleiden die voelen dat er in hun leven iets 'niet lek ker' zit. Door middel van luisteren en praten kan het probleem duidelijk worden gemaakt, waarna meestal een oplossing mogelijk is." Het JAIB is er niet alleen voor jongeren, maar ook voor ouders of leerkrachten van jongeren die een pro bleem signaleren bij hun kin deren of leerlingen. „Soms komen ouders zelf om infor matie bij het JAIB en komen leerkrachten om informatie pakketten of met het ver zoek een voorlichtingsbij eenkomst te houden. We vinden het prima om op die manier toegang te krijgen tot jongeren." Enkele weken geleden plaatste het JAIB informa tiezuilen in de bibliotheken en jongerensosen op Schou wen-Duiveland om bij meer jongeren bekendheid te ge ven aan haar activiteiten. „De Driehoek heeft een grote deur, maar die zetten we wijd open, altijd als de weer somstandigheden dat toela ten. Het JAIB is een winkel, waar iedere belangstellende binnen kan lopen om een fol dertje te pakken, een kopje koffie te drinken, vragen te stellen of alleen een kijkje te nemen. We hopen dat alle jongeren dat op den duur we ten." Dikke Toren De Driehoek, waarin het JAIB is gevestigd staat naast de Dikke Toren aan het Kerkhof Noordzijde 8 in Zie- rikzee. Het JAIB-kantoor is iedere dinsdag, woensdag en donderdag geopend van 13.30 tot 17.00 uur en op donderdag ook van 19.00 tot 21.00 uur. VERKOOP WELFARE ZIERIKZEE - De afdeling Zierikzee van de Welfare van het Nederlandse Rode Kruis houdt op donderdag 13 maart een verkoop in het Zweeds Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee. De opbrengst is bestemd om nieuwe materialen aan te ko pen. Aangeboden wordt on der meer een groot assorti ment gebreide truien en sokken. De verkoop vindt plaats vanaf 14.30 uur tot na het avondbezoek. PAASKLAVERJASSEN SEROOSKERKE - In het dorpshuis in Serooskerke vindt op woensdag 26 maart een prijsklaverjasavond plaats, waarvan de organisa tie in handen is van Ina en Cock van Wijngaarden en Wouta Kloet. Iedereen die mee wil doen kan zich voor vrijdag 21 maart aanmelden bij Wouta Kloet: 671864. VOLKSDANSEN SIRJANSLAND - Volks- dansvereniging Nehalen- nia houdt maandag 24 maart een dansavond met Russische en Oek- raïnse dansen in het Dorpshuis aan de Sport weg in Sirjansland. Dansleider Anatoli Pa- vlovitsj en accordeonist Nikolaj werken aan deze avond mee. De aanvang is om 19.30 uur. Voor nadere informatie of aanmelding: telefoon 692124. Advertentie EXCLUSIEVE MODEBRILLEN TOPMERKEN BURGHSERING 27 BURGH INFO: 0111-652440 'S MAANDAGS GESLOTEN De textielzaak aan de Groenedaal in Oosterland is nu gevestigd in een moderne, lichte ruim te. (Foto: Marieke Mandemaker) OOSTERLAND - 'TexTil' is de nieuwe naam van de textiel en modezaak, die van oudsher is gevestigd aan de Groenendaal in Oosterland. Het betreft een familiebedrijf, dat vanaf woensdag 19 maart wordt gerund door de 27-jarige Mathilde Boogert-Stouten uit Oosterland. De nieuwe naam van de zaak is ge baseerd op haar voornaam. „Iedereen noemt me al tijd Til. Daarom vond ik TexTil, dat bedacht werd door een vriendin, eén leuke naam voor de winkel." Behalve een nieuwe naam kreeg de voormalige zaak Textiel Stouten Mode ook een compleet nieuw uiter lijk. Via een grondige ver bouwing, die begin februari van start ging, maakte de vroegere sfeer met donker bruine en gele tinten plaats voor een modern en licht in terieur, dat ruim twee keer zo groot is dan voorheen. Die extra ruimte werd gecreëerd door het grootste deel van het vroegere woonhuis bij de winkel te trekken. De winkel ontstond indertijd uit de activiteiten van C. Stouten, de opa van Mathil de Boogert, die in de dertiger jaren met een karretje krui denierswaren langs de deu ren ging. Dat mondde uit in een kleine kruidenierswin kel aan de Groenendaal, die in 1961 werd overgenomen door M. J. Stouten en G. A. Stouten-Stouten, de ouders van de huidige winkelier ster. Vanwege de toenemen de concurrentie van grote su permarkten stapte het echtpaar Stouten in 1980 over op de verkoop van tex tiel en kleding. Mathilde Stouten, die voor heen bij de Rabobank Schou- wen-Oost in Bruinisse werk te, hielp regelmatig mee in de winkel en maakte altijd de etalages. Omdat haar va der dit jaar 65 jaar wordt en zij zelf meer aan huis is ge bonden door de geboorte van haar baby, besloot ze haar 'werk bij de bank op te zeg gen om de winkel voort te zetten. „Het is leuk om con tact te hebben met de mensen in de winkel en ik vind het een uitdaging om er iets moois van de maken", aldus de jeugdige Oosterlandse. Die uitdaging ging zij in eer ste instantie aan door een grondige verbouwing van de zaak. „Ik vind het leuk om naar mijn zin te kunnen be ginnen. Ik wil graag een overzichtelijke winkelruim te met een groot assortiment, zodat de mensen veel artike len kunnen zien." De vijftig vierkante meter winkel ruimte werd ingedeeld in verschillende 'hoeken'. Daarin worden respectieve lijk kleinvakartikelen, als naalden, garen en stoffen, aangeboden. Jeanskleding van de merken Lee en Brams Paris, ondergoed en lingerie, huishoudtextiel waaronder lakens en handdoeken en modekleding voor dames en heren. De basiscollectie is hetzelfde als voorheen. Om dat de winkelruimte twee keer zo groot werd is ook de keuze veel groter geworden. Op dinsdag 18 maart kan ie dere belangstellende de nieu we winkelruimte bezichti gen tijdens een Open Huis dat wordt gehouden van 19.00 tot 21.00 uur. Daaraan voorafgaand wordt een re ceptie gehouden voor geno digden. Ter gelegenheid van de opening van TexTil kun nen mensen gebruik maken van een aantal openingsaan biedingen. BRUINISSE - Aannemingsbedrijf Jumelet uit Brui nisse gaat verhuizen naar het bedrijventerrein aan de Nijverheids weg. ,,Voor onze leveranciers zijn we steeds moeilijker bereikbaar," licht medefirmant A. M. Jumelet toe. In 1936 werd door wijlen A. M. Jumelet (vader en groot vader van de huidige eigena ren M. Jumelet en A. M. Ju melet) de basis gelegd voor het bekende timmerbedrijf aan de Kerkstraat in Brui nisse. M. Jumelet volgde de voetsporen van zijn vader, waarna in 1990 - door de komst van de derde genera tie Jumelet - de activiteiten werden uitgebreid met de overname van het plaatselij ke metselbedrijf Firma C. Capelle. Het uitslaan van de vleugels resulteerde er in dat het aan tal vaste krachten inmiddels tot zeven personen is uitge breid. De steeds smallere straten in het oude vissersdorp waren voor de beide firmanten ech ter niet de enige aanleiding Advertentie Als u binnen nu en twee jaar een nieuwe keuken nodig heeft, doet Hans Verkerk u deze week een spectaculair Half Geld aanbod! De nieuwste Kroon keukens van 1997 worden u ter introductie voor de helft van de door de leverancier aanbevolen advies prijs aangeboden! Kom nu snel echt geld verdienen en vraag naar de snelle beslisserskorting. Ontdek waarom 100.000 tevre den keukenkopers u voorgin gen. Wij garanderen u de beste keuken en het beste ontwerp voor de beste prijs! DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPAVONO om naar een nieuwe stek op het industrieterrein uit te zien. Juist vanwege de groei die de onderneming heeft doorgemaakt is het volgens Jumelet niet altijd praktisch om vanuit verschillende lo caties te opereren. Tot op heden wordt het tim merwerk in de werkplaats aan de Kerkstraat uitge voerd, de opslag van mate rialen vindt plaats in de ge bouwen van voorheen metselbedrijf Capelle aan de Burgemeester Hagelaan, ter wijl de administratie op een zolderkamertje wordt ver richt. De knoop om een 1.500 vier kante meter grote bouwka- vel op het bedrijventerrein aan te kopen werd tevens doorgehakt met het oog op steeds strengere regels op het gebied van hinderwet- en mi lieu-eisen. Inmiddels is aan de Nijverheids weg de funde ring gelegd voor de loods (af metingen 15 x 25 vierkante meter) en een aangrenzende bedrijfswoning. Zodra de realisering van de nieuwe vestiging een feit is wordt Jumelet tevens ver kooppunt voor een uitge breid assortiment bouwma terialen in de doe het zelf sfeer. Dit wordt mogelijk dankzij een goede relatie met bouwmaterialenhandel Raab Karcher uit Steenber gen. Volgens planning heeft Ju melet vanaf de ingebruikna me volop kunststoffen kozij nen, gevelbekleding, tegels, stenen en talloze andere be nodigdheden uit voorraad le verbaar, waarmee elke doe het zeiver aan de slag kan. Ook de verhuur van profes sioneel gereedshap en het verlenen van bouwkundige adviezen horen bij de vers trekkende service. Cliëntiele die verbouwingen over nieuwbouwprojecten liever door professionele vaklieden laten uitvoeren zijn bij Aannemingsbedrijf Jumelet ook op het aangewe zen adres. „Nieuwbouw in welke vorm dan ook. Wij ver zorgen het graag. Vanaf de eerste schets tot sleutel- klaar", besluiten de Bruse ondernemers optimistisch. Vrijdag 14 en zaterdag 15 maart bij Remeeus OUWERKERK - Bij autobedrijf Remeeus BV in Ou- werkerk is vrijdag 14 en zaterdag 15 maart de voor première van de nieuwe BMW 5-serie touring. De eerste modellen van de nieuwe serie werden gepre senteerd tijdens de AutoRAI, die enkele weken gele den werd gehouden in Amsterdam. De auto's worden vrijdag bij Remeeus gepresenteerd van 16.00 tot 21.00 uur en zater dag van 10.00 tot 16.00 uur. Van de nieuwe BMW 5-serie kwamen in februari de 528i touring en 525tds touring op de markt. In maart volgen de twee zescilindermodellen: 520i en 523i touring. Het achtcilinder topmodel, 540i touring, wordt nog deze zo mer verwacht. Veiligheid De nieuwe 5-serie touring be zit alle standaard veilig heidsvoorzieningen van de sedan: airbags èn zij-airbags voor bestuurder en voorpas sagier. In de touring is even wel geen plaats voor een der de achterbank voor kinderen, ook niet als optie: BMW vindt dat kinderen niet thuishoren in de kreukelzo- ne. Bij een achter-aanrijding is het risico te hoog. Crash- tests hebben bewezen dat in de achterbank geïntegreerde kinderzitjes de veiligste op lossing zijn. De bagageruimte blijft bij de nieuwe touring dus bestemd voor bagage. Deze praktisch rechthoekige ruimte is door montage van de nieuwe, ruimt ebesparende alumini um achteras - met vrijwel ho rizontaal liggende schok dempers - nog beter te benutten. Niveauregeling De vlakke laadvloer van het vorige model was twee meter diep en 93 cm breed. In het nieuwe model is de vloer 109 cm breed (16 centimeter ruimtewinst): Wat door de deuropening gaat, past tus sen de wielkuipen! De stan daard achterasniveaurege- ling met luchtvering zorgt, onafhankelijk van de bela ding, voor gelijkblijvend veercomfort en een constante bodemvrijheid. De auto blijft, ongeacht de lading, al tijd waterpas. De auto heeft de rijdyna- miek en handebaarheid van de 5-serie sedan. Met hetzelf de comfort en dezelfde vei ligheid en dezelfde ingetogen schoonheid. De nieuwe serie onderscheidt door het veel zijdige ruimteaanbod. De BMW 5-serie touringgoed nieuws in de klasse ruime, luxe combi's.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1