Aantal huiszwaluwen ook vorig j aar weer gedaald r wyDE VL Gemeente vergadert te veel over details Duitser omgekomen bij verkeersongeluk Village Scaldia verkeert in voorlopige surcéance ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE W ZWN en Carlier in de race voor vervoerscontract van kwart miljoen Botsing in dichte mist Trend van laatste jaren zet door Met te veel op achter 't stuur "HET TRANSPORT MOET VOORAL LEUK ZIJN" dé krant van schouwen - duiveland! J ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 1 1 MAART 1997 152e JAARGANG NR 26144 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-18SÖ 24 uur bereikbaar BRUINISSE DUIVELAND ZIERIKZEE 0111 -64 15 62 autotel. 06 53 32 88 09 Elektrocar naar strand ZIERIKZEE - Zoemende elektrocars in Renesse. Vanaf eind juni worden de badgasten op deze ma nier vervoerd tussen het transferium en het strand. De ZWN en touringcarbedrijf Carlier hebben er wel oren naar. Zij zijn in de race voor dit vervoerscon tract, waarmee een kwart miljoen gulden is ge moeid. De exploitatie van de mega- parkeerplaats aan de zuid kant van Renesse staat of valt met de vormen van transport, nadat de toerist zijn auto op de parkeerplaats heeft achtergelaten. De over stap in een walmende diesel bus is nu eenmaal minder aantrekkelijk dan in een paardentram of elektrotrein- tje. Het vervoer vanaf en terug naar het transferium is geva rieerd in de opzet van het ge meentebestuur. Behalve ge noemde paardentram en elektrokarren gaat het dan om shuttlebusjes, een accu- aangedreven bus, de beken de cabrio-strandbus, het Re- nesser 'stoomtreintje' en gewone streekbussen. De vervoerder moet vanaf juni tenminste vier lijnen gaan onderhouden. Vanaf het transferium wordt gere den naar de Jan van Renesse- weg, de Laone, de Hoogen- boomlaan en de campings in het Zoomgebied. Bussen en dergelijke moeten rijden met een frequentie van zes tot acht maal per uur. In de piek uren, aan het eind van de dag bijvoorbeeld, moet groot ma terieel worden ingezet. De vraag hoeveel voertuigen op welk moment moeten worden ingezet, ligt bij de aanbieder van het transport. Een haalbaarheidsonder zoek is hierbij richtlijn. Vo rig seizoen zijn tellingen ge houden van het aanbod van strandgangers gedurende de dag. Bij optimaal gebruik van het transferium liggen er 3000 mensen aan het strand, die voor de terugreis afhan kelijk zijn van het openbaar vervoer. Een regenbui op en zonnig dag levert dan een on verwachte piek op. Het is dan aan de ZWN of Carlier om snel voor voldoende ver voer te zorgen. 'Vooral leuk' Voor het vervoer is een be drag van ongeveer 250.000 gulden uitgetrokken. Aan de ZWN-groep en het Middel burgse touringcarbedrijf Carlier is gevraagd offerte uit te brengen. „Het trans port moet vooral leuk zijn," zegt woordvoerder R. Oos- ting van de ZWN-groep. „Hoeveel elektrokarren we kunrten inzetten weten we nog niet. Op de Hogeboom- laan zal dat zeker het geval zijn, want die is te smal voor een gewone bus." Oosting denkt dat het mileu- vriendelijke en stille karak ter van de elektrokarren Het transferium in Renesse begint contouren te krijgen. Eind juni moet het volledig operationeel zijn. Dan gaan er onder meer van dergelijke elektrokarren (inzet) rijden. (Foto's: Marijke Folkertsma) mooi aansluit bij de doelstel ling van het transferium. Eerste Het transferium aan de Roe- landsweg gaat 900 parkeer plaatsen tellen. In de centra le voorziening komen info- stands van de gemeente en de VW en verder sanitaire voorzieningen en een fietsen- verhuur. Voor de exploitatie is ongeveer drie ton beschik baar, inclusief toezicht en on derhoud. De exploitatiekos ten worden betaald uit de opbrengsten van toeristen belasting en parkeergelden. De aanleg van het eerste re creatieve transferium in Ne derland gaat 7, 3 miljoen gul den kosten. Het rijk betaalt de helft en de provincie twin tig procent. De resterende dertig procent wordt door de gemeente gefourneerd. De raadscommissie grondge biedszaken, ruimtelijke or dening en econonomissche zaken wordt vanavond, dins dag, achter gesloten deuren op de hoogte gebracht van het vervoersplan, behorende bij het transferium. Op pagina 3: Commentaar. BROUWERSHAVEN - Volgens het raadslid J. van den Berge (RPF) houden de raadsleden zich veel te veel bezig met details. ,,We hebben net ge sproken over een toezichthouder op een toezicht houder. En dat vind ik toch een beetje erg gede tailleerd," aldus Van den Berge. Hij zei dit op het eind van de vergadering van de com missi e maatschappelijke aangelegenheden, gister avond in Brouwershaven. In een eerder stadium had G. van den Ouden-Zwart (VVD) eenzelfde geluid la ten horen tijdens de verga dering van de raadscom missie algemene en interne zaken. „Dit zijn woorden uit mijn hart gegrepen. We hebben een nieuwe gemeen te, die heeft afgesproken te besturen op hoofdlijnen. Dat is niet wat we van avond hebben gedaan," luidde de reactie van C. Flikweert (SGP/GPV). R. Geluk (D66) is het welis waar met het drietal eens. Maar volgens haar is de tijd pas rijp voor een discussie tijdens de evaluatie van de commissies over een half jaar. Ze had wel een weer woord klaar: „Hoe beter de voorstellen van het college, des te minder vragen wor den er gesteld." Dat vond ook H. de Vries: „Een vaag verhaal dat vraagt om toe lichting." Wethouder P. Berrevoets- Ringelberg zegde hierop toe, daar zo veel mogelijk aandacht aan te schenken. „En als ik te veel op de de tails inga, mag de voorzit ter me best afremmen," be sloot ze. BORSELE - Bij een ongeluk op de t-splitsing Sloe- weg-Bernhardweg tussen 's-Heerenhoek en Nieuw- dorp is vanmorgen, dinsdag, een 47-jarige man uit Duitsland om het leven gekomen. Zes mensen raak ten gewond. Het ongeluk gebeurde jn dichte mist. Een 20-jarige in woner van Goes reed met zijn bedrijfsauto over de Sloeweg bij de t-splitsing rechtdoor de Bernhardweg op. Vanwe ge de dichte mist miste hij de afslag. Op dat moment reed over het Kruisingsvlak - over de Sloeweg - een busje met zeven inzittenden. De be drijfsauto botste achterop het busje. Door de klap werd het slacht offer uit het busje geslingerd en kwam op het wegdek te recht. Het busje kantelde om zijn as waarbij het slacht offer het busje over zich heen kreeg. Hij was op slag dood. De overige inzittenden van het busje raakten gewond. Zij werden overgebracht naar het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes. Over de aard van hun ver wondingen is nog niets be kend. De bestuurder van de bedrijfsauto raakte niet ge wond. De ravage was groot. In beide voertuigen zaten werknemers van bedrijven in het Sloegebied bij Vlissin- gen. ZIERIKZEE - De huiszwaluw (Delichon urbica) op Schouwen-Duivelaiid gaat gestaag in aantal achter uit. Er zijn vorig jaar slechts 515 bewoonde nesten geteld door leden van de Vogel werkgroep Schou- wen-Duiveland. Dat is 10,9 procent minder dan het jaar daarvoor. De oorzaak van de achteruitgang is onbekend. Dat blijkt uit de huis- zwaluwtelling 1996 van de vogelwerkgroep. De achter uitgang in het huiszwalu- wenbestand komt niet als een verrassing. De laatste ja ren is steeds hetzelfde het ge val. Sinds de zestiger jaren is er zelfs sprake van een da ling van zeventig procent. De daling van 10,9 procent in 1996 komt neer op 63 nesten. De daling is niet zo groot als het jaar daarvoor. In 1995 was er sprake van een daling van 16,7 procent in vergelij king met het voorgaande jaar. Tussen 1993 en 1996 is de daling zelfs 38,1 procent. Een duidelijke oorzaak is volgens Gijs van den Ende, die de tellingen van de huis zwaluw coördineert, niet te geven. „Er wordt gedacht aan een verslechtering van de overwinteringsbiotoop in het Sahelgebied. Dit wordt veroorzaakt door de langdu rige droogte en het steeds meer gebruiken van insecti ciden. Harde bewijzen zijn hier echter niet voor. Er wor den daar geen tellingen ge houden. Dat is ondoenlijk," aldus Van de Ende. Gissingen Daarnaast kan er volgens hem ook iets in Nederland aan de hand zijn, dat zorgt voor een daling in het aantal huiszwaluwen. Dat is af te leiden uit het feit dat het al leen in West-Europa slecht gaat met de vogel. In Oost- Europa is dit niet het geval. Volgens Van den Ende zou het bijvoorbeeld zo kunnen zijn, dat een bepaald insect niet meer zo veel voorkomt in West-Europa. „Maar de verklaringen komen alle maal neer op gissingen. Er is nog geen onderzoek naar ge daan." Opvallend in de resultaten van de tellingen zijn de schommelingen die er in sommige kernen zijn. Zo is er van de dertien nesten die drie jaar geleden nog in Noordwelle werden geteld niet één meer over. In Se- rooskerke daarentegen is het aantal gestegen van twaalf tot achttien nesten. Maar zo als voor het totaalbestand geldt, kan Van den Ende ook hier geen sluitende verkla ring voor geven. „Het kan zijn dat sommige mensen de nesten weghalen. En een zwaluw is toch gewend terug te keren en het nest op te knappen. Of er is geen slik meer in de omgeving te vin den, waar de zwaluw van af hankelijk is." Dat de daling ook volgend jaar doorzet is volgens V^n den Ende zeker. „In de perio de dat de zwaluwen geteld De huiszwaluw laat zich steeds minder zien op Schouwen-Duiveland. (Foto: Gerard Janse i worden heb ik tenminste, op één jaar na, nog nooit een stijging gezien." De kunst nesten, die de vogelwerk groep tegen kostprijs ver strekt, kunnen daar ook niet veel aan doen. In de zeventig kunstnesten die geplaatst zijn, werden vorig jaar slechts twee broedgevallen vastgesteld. „Het kan jaren duren voordat een zwaluw een kunstnest betrekt. En dan nog vrijwel alleen maar in de buurt van een reeds be staande kolonie," aldus Van den Ende. En met die kolonies is het op Schouwen-Duiveland slecht gesteld. Uitgaande van het feit, dat er pas spraké is van een kolonie als er twintig of meer nesten op een locatie zijn, is er nog maar één op Schouwen-Duiveland; bij Nieuwerkerk. Het aantal nesten in de twee andere ko lonies bij Den Osse, die er tot vorig jaar op het eiland wa ren, is vorig jaar gedaald tot elf en negen. Om iets meer te kunnen zeg gen over de dalende trend in het bestand huiszwaluwen wil de vogelwerkgroep ook de boerenzwaluwen gaan tel len. Dit loopt volgens Van den Ende ook terug. Maar exacte cijfers ontbreken. „Een telling van deze soort zwaluw is een aanvulling op de gegevens die we al heb ben. Pas dan kunnen we ook daadwerkelijk de trend vast stellen. Maar we zijn maar een klein clubje en kunnen niet alle soorten vogels tel len," somt hij een belangrijk probleem op. Dat is ook de reden dat de boerenzwaluw niet ieder jaar geteld gaat worden, maar steekproefsge wijs, zoals ook gebeurt met de gierzwaluw. BROUWERSHAVEN - In de nacht van maandag op dins dag betrapte de politie een 36-jarige inwoner van Brou wershaven op rijden onder invloed. De Brouwenaar, zo bleek uit de blaasproef, had bijna vier keer zoveel gedronken dan wettelijk is toegestaan, 's Mans rijbewijs werd inge vorderd, hij kreeg een rijver bod van tien uur en een pro ces-verbaal. Hij zal zich te zijner tijd tegenover de rech ter moeten verantwoorden voor zijn gedrag. Verstandig wagen is het meest aanbevelenswaardig menselijk beleid. Lord Halifax Eerst nog veel zon HET WEER Vannacht mistbanken en minimum temperatuuromstreeks 2 graden. Overdag flink wat zon, maar in de loop van de dag toenemende bewolking. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Zwakke tot matige zuidelijke wind, rond kracht 3. 3 VOLKSHUISVESTING Gemeente Schouwen-Duiveland werkt aan volkshuisvestingsplan. 4 BL0F Popgroep Slof geeft zaterdag 10 mei een concert in Theater Mondragon. 5 ANIB De Algemene Nederlandse Invaliden bond (Anib) gaat in discussie met de gemeente. 6 VOLLEYBAL Volleyballers Kwiek degraderen HJPV en Bernisse in sportzaal De Vanger. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOOFDPLAAT - Het in aanbouw zijnde bungalow park Village Scaldia in Hoofdplaat, een project van onder andere René Coltof Beheer uit Ouddorp, is door de rechter voorlopige surcéance van betaling verleend. Volgens bewindvoerder mr. H. den Hol lander is de financiële situatie zorgelijk. Een aanne mer heeft een claim van enkele miljoenen bij de pro jectontwikkelaars neergelegd. Village Scaldia, waarvan de aandelen gelijkelijk zijn ver deeld over de projectontwik kelaars Coltof in combinatie met Innovast en Ibens uit Antwerpen, is volgens Den Hollander in financiële pro blemen gekomen omdat de woningverkoop op een be paald moment stagneerde. Sommige woningen zijn af gebouwd, een deel is voor de helft klaar en een ander deel van het park bestaat uit nog braakliggend terrein. Omdat de aandelen fifty-fif- ty over twee partijen zijn verdeeld is er volgens de be windvoerder, lange tijd spra ke van een patstelling. „Vol gens de statuten moeten de besluiten bij meerderheid van stemmen worden geno men. In de praktijk is dit on werkbaar gebleken." Om de ze situatie te doorbreken heeft Ibens, als directeur van het park, surcéance van beta ling aangevraagd. Inmiddels zijn de aandelen van Ibens overgegaan in andere han den. Coltof heeft op zijn beurt de Ondernemerskamer van het Gerechtshof in Amsterdam ingeschakeld om. een andere (interim-)directeur aan te stellen. Met de aanstelling van J. Dorresteijn uit Oegst- geest als directeur van Villa- ge Scaldia, is op 23 januari aan dit verzoek voldaan. Dorresteijn en Den Hollan der onderzoeken op dit mo ment de mogelijkheden om in ieder geval het park af te bouwen. Daar zijn volgens de bewindvoerder de belan gen van de bewoners en de crediteuren het beste mee ge diend. De Hollander: „Er is een krachtige verkoopim puls nodig. Alleen wanneer er woningen gebouwd en verkocht worden, kan het fi nanciële gat tot aanvaardba re grootte worden terugge bracht." Voor 16 april is een crediteurenvergadering ge pland. Dan wordt er gestemd over de aanvraag tot surcéance van betaling. Den Hollander sluit een faillisse ment, met daarbij de garan tie dat de projectontwikke laar het park afbouwt, niet uit. „Dat kan in dit geval een handig instrument zijn. In surcéance heb je immers nog steeds te maken met dezelfde aandeelhouders. (ZWN-groep over vervoer badgasten) Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 O KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving 19400 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Dhr./mevr. Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ..Plaats: Geb.dafum:. Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. i-1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1