'Ronduit ja tegen mestboycof Resten van ontploft zeiljacht uit haven Burghsluis gehaald HOUT LAI {Ml Man omgekomen bij bedrijfsongeval iïÏÏ™ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Groot aantal caravans gekraakt op campings dé krant van schouwen - duiveland! W. van den Brink blijft eenling binnen LTO-Nederland: Provincie trekt teugels veehouderij strakker aan Dit is zo'n enorme kapitaalvernietiging' Aanrijding met snorfiets "TRIESTEN NIET GOED VOOR DE WERKGELEGENHEID" opiopiho vooftocet voos noot msstmm Het heden is precies even raadselachtig als de toekomst. Flink wat zon Vannacht opklaringen, kans op een mistbank en minimumtemperatuur omstreeks 2 graden. Overdag vrij zonnig en middagtemperatuur rond 14 graden. Zuidenwind, zwak tot matig, rond kracht 3, aan de westkust af en toe vrij krachtig, 5. SS Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, f** Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee. RIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 6 MAART 1 997 1 52e JAARGANG NR 26141 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Grondgebonden, maar wel regionaal MIDDELBURG - Het is het provinciebestuur er alles aan gelegen de verwachte invasie van in tensieve veehouderijen te keren. Gedeputeerde staten hebben dinsdag, bij wijze van experi ment, om ontheffing van landelijke regels ge vraagd. Vorige week vrijdag maak te gedeputeerde J. van Zwieten (Ruimtelijke Or dening) een bijstelling van het streekplan bekend, waarbij het voor veehou ders moeilijker wordt zich in Zeeland te vestigen. De bedrijven mogen niet gro ter zijn dan 1000 vierkante meter en er moet bij ves tiging een milieu-effecten rapportage worden ge maakt. Van Zwietens milieucol lega A. Dek deed daar dins dag nog een schepje boven op. Hij vraagt milieuminis ter M. de Boer om voor het mestbeleid uit te gaan van regiospecifieke omstandig heden. Landelijk gezien is Zeeland voor wat betreft stikstof en ammonia een zogenoemde tekortprovincie. Dek ont kent dat en wil een regio naal beleid voeren. ,,Onze provincie heeft na melijk specifieke proble men. Stikstof komt hier van nature al veel voor. Dat heeft te maken met de zoute kwel. Verder heeft Zeeuwsch-Vlaanderen in tegenstelling tot de rest van de provincie te kampen met een hoog ammoniagehalte van de lucht. Dat komt uit België en slaat hier neer. Mestbeleid is dus regio-be- leid," aldus Dek. Hij stelt minister De Boer dan ook voor om ,,niet lan ger voor honderd procent de landelijke regelgeving te volgen." Dek vindt dat evenwichtsbemesting in Zeeland uitgangspunt moet zijn. Er mag dus niet méér mest vrijkomen, dan het land kan verwerken. Aan banden Als Dek 'eigen' beleid mag voeren, ziet hij meer moge lijkheden om de intensieve veehouderij aan banden te leggen. Dek: ,,Je kunt dan bijvoorbeeld praten over uitrijverboden voor mest, bemesting alleen in de vorm van korrels toe te staan of de aanschaf van mest alleen via langlopen de contracten te regelen, zo dat je van tevoren weet wat er op je afkomt." KAPELLE - De 31-jarige P. Delhez uit Hansweert is woensdagmiddag om het heven gekomen bij een be drijfsongeval. Het slachtoffer bestuurde een vorkheftruck op de vei ling in Kapelle. Bij het ne men van een bocht reed hij tegen een stalen markerings paaltje, waarna de truck kantelde. Het slachtoffer kwam onder de heftruck te recht. Arts, ambulance en brandweer zijn ter plaatse geweest en het ambulance personeel heeft nog gepro beerd de man te reanimeren. Vermoedelijk is het slacht offer direct aan zijn verwon dingen overleden. Op het bedrijf heerste grote versla genheid onder het personeel. Het Bureau Slachtofferhulp vangt het personeel op. PINOKKIO Tweehonderd bezoekers bij strenge versie van Pinokkio in de Concertzaal. 5 PARKEERTERREIN Bezwaarschrift tegen weigering toestemming parkeerterrein ongegrond verklaard. BILJARTEN Rinus Lems, kampioen in extra klasse libre, promoveert naar overgangsklasse. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Volgens politie is toezicht onvoldoende 3 ALDI Nieuwe Aldi-vestiging aan Boerenweg bij Zierikzee is geopend. Van de. caravans werden deu ren en ramen opengebroken om binnen te komen. Voor zover de politie heeft kunnen nagaan is er voornamelijk kleding en huishoudelijke apparatuur gestolen. Vol gens politievoorlichter M. Verkerke valt daaruit af te leiden dat het de inbrekers alleen maar om dit soort goe deren was te doen. Over de waarde van de gestolen goe deren en de schade die is aan gebracht aan de caravans is nog niets bekend. hun terreinen, zodat dergelij ke dingen niet kunnen ge beuren. Helemaal voorko men kun je zoiets natuurlijk nooit. Maar het een en ander moet gewoon beter georgani seerd worden. Daar ont breekt het nog wel eens aan." Vakkundig Volgens Verkerke zijn de in braken het werk geweest van professionele inbrekers. Hij leidt dit af uit de wijze waarop de caravans zijn opengebroken. ,,Er zaten be hoorlijk beveiligde caravans bij. Maar ook die zijn op vak kundige wijze gekraakt," al dus Verkerke. Naar aanleiding van de in braken wijst hij met de be schuldigende vinger in de richting van campingeigena ren. ,,Die moeten zorgen voor voldoende toezicht op ZIERIKZEE - De snorfiets van een zeventigjarige man uit Zierikzee en de auto van een achttienjarige plaatsge noot raakten dinsdag licht beschadigd bij een aanrij ding in deze plaats. De snorfietser reed over de Nieuwe Haven. Bij het kruis punt met de Zevenhuisstraat gaf hij geen voorrang aan de auto die vanuit deze straat de Nieuwe haven op wilde rij den. Bij de zeventigjarige is een bloedproef afgenomen, omdat hij werd verdacht van het rijden onder invloed. De uitslag hiervan laat een week op zich wachten. (wethouder over weigering toestemming parkeerterrein) Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. Postcode Telefoon Handtek. ..Plaats: Geb.datum:.. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Ook J. Vogelaar, voorzitter van de vakgroep melkvee houderij, vindt dat de rege ring beter naar de boeren moet luisteren, maar hij is te genstander van voortzetting van de boycot. Hoewel ook hij absoluut niets ziet in het regeringsbeleid in deze. „Het mestbeleid is een ramp voor de boerenbedrijven. Ik wijs dat beleid ook af maar voor mij is het de vraag of we dat beleid moeten tackelen door een mestboycot. Voor de melkveehouderijen is er geen winst meer te behalen Struikelblok De mest die varkens produ ceren is nu het struikelblok maar hoeft dat volgens Van den Brink niet te blijven. „Iedereen die zegt dat var kens vervuilen liegt. Het is een verdeel-probleem. We kunnen de mest niet kwijt." Van den Brink voegde daar aan toe dat er in zijn ogen te weinig geld gestoken wordt in innovatie binnen de vee houderij. „Als dat wel zou gebeuren zou mest binnen de Van den Brink:Het gaat niet meer om het milieu maar om het prestige. kortste keren geen geld meer kosten, maar geld opbren gen." Varkenspest Van den Brink - zelf ook var kenshouder - ging tijdens de vergadering ook in op de var kenspestepidemie. „Dat is een trieste zaak," aldus Van den Brink die zijn verwonde ring uitsprak over het feit dat er wel goede vaccins te gen dergelijke ziektes be staan maar dat deze volgens Europese afspraak niet ge bruikt mogen worden. Hij voorspelde grote proble men in de toekomst, mede onder invloed van import van vee uit het Oostblok. (Foto: Marijke Folkertsma) „Als we niet gaan enten breekt er binnen tien jaar mond- en klauwzeer uit. En we zijn nu zo gek geworden dat we nog steeds niet enten. We hebben de goede vaccins, maar om concurrentierede- nen gebruiken we ze niet!" V erschr ikkeli jk WESTENSCHOUWEN - Op een camping aan de La- geweg in Westenschouwen zijn in de nacht van dins dag op woensdag zestien caravans opengebroken. Op een naastgelegen camping Was één caravan doel wit van een inbraak. BRUINISSE - De Land- en Tuinbouw Organisatie Nederland (LTO-Nederland) blijft verdeeld over de vraag of boeren door moeten gaan met het boycotten van mest- en mineralenboekhouding. Een meerder heid van het bestuur vindt dat de kwestie met pra ten opgelost moet worden, maar W. van den Brink, voorzitter van de vakgroep varkenshouderij, wil van geen wijken weten. „Het gaat niet meer om het milieu, maar om het presti ge," stelde Van den Brink - dinsdagavond tijdens de GL- TO/ZMO-leden vergadering in Bruinisse - vast. Hij voeg de daar aan toe dat in zijn vi sie het mest- en mineralenbe- leid van de regering voor de boeren onacceptabel is. „LTO-Nederland geeft het advies om te stoppen met de boycot. Ik zeg: Laat de boe ren het zelf beslissen of ze wel of niet doorgaan. Ik zeg ronduit ja tegen het voortzet ten van de boycot," aldus een onverzettelijke Van den Brink. „We moeten de rege ring dwingen naar ons te luisteren." in verder gaan met de boy cot. Ik ga er vanuit dat er met argumenten winst valt te bej halen." Niet veel winst, zo liet Vogelaar er meteen op volgen. „Er vallen brokken, maar niet al te grote." A. Maarsingh, voorzitter van de vakgroep akkerbouw van LTO-Nederland wijst het re geringsbeleid met betrek king tot mest en mineralen ook af, maar pleit voor beëindiging van de boycotac ties. Van den Brink sprak hem daar later op aan. „Ik weet zeker dat Maarsingh in het jaar 2000 niet meer uit de voeten kan met dat beleid. De boeren worden gewoon bij de benen genomen. nog het idee dat een ander er iets mee doet. Maar dit is zo'n enorme kapitaalvernie tiging." Hoeveel kapitaal er precies onder water is ver dwenen is volgens Persenai- re onzeker. Het schip was volgens hem voor 3,5 ton ver zekerd. De vraagprijs ervoor was 2,8 ton. „Maar kennissen hebben al tegen me gezegd dat dit een ton te weinig is. Wat precies de dagwaarde van het schip is zal de verze kering wel vertellen. Geluk Volgens Persenaire mag er van geluk worden gesproken dat de olietanks van het schip nagenoeg leeg waren. „Anders was de ramp niet te overzien geweest. Dan gaat de hele haven eraan en wie weet allemaal wat nog meer." Dat de tanks leeg wa ren heeft te maken met de kou van de afgelopen winter, „De schipper heeft veel moe ten stoken. Vorige week heeft hij gemeld, dat de tanks bijna leeg waren. Er zat nog hooguit een liter of zes in." De oorzaak van de ont ploffing is niet bekend. De technische recherche heeft onderzoek gedaan, maar kon geen uitsluitsel geven, om dat er van het schip niets is overgebleven. Schade-expert N. de Jong, die bij de berging aanwezig was, had daar ook niet op gerekend. „Uit het feit dat het voorste puntje van de boeg buiten de brand haard is gebleven kun je af leiden dat de brand mid scheeps of aan de achterzijde is uitgebroken," verklaarde hij. De Argonaut ontplofte in de nacht van zondag op maan dag. Omwonenden hebben om ongeveer twee en drie uur twee explosies gehoord, maar daar verder geen aan dacht aan geschonken. De brand die op het schip uit brak is door niemand opge merkt. Havenmeester M. Overbeeke gaat ervan uit, dat het vuur door de lage wa terstand aan het zicht van de mensen is onttrokken. Hij ontdekte maandagmorgen zelf wat er die nacht was ge beurd. Persenaire en zijn gezin za gen het allemaal met lede ogen aan. Maandagmorgen werd hij door de havenmees ter van Burghsluis op de hoogte gebracht van hetgeen er gebeurd was met zijn jacht. „Ik was nog niet eens wakker toen hij op de stoep' stond. Zijn boodschap kwam wel even rauw op mijn dak. Dit is verschrikkelijk." Met de videorecorder in de aanslag volgt hij vanaf de steiger in de haven het werk van de bergers. Even twijfelt hij nog of het wel verstandig is alles vast te leggen. „Ik kan het misschien beter niet doen. Want het is een hele slechte herinnering." Bij zijn gevoelens speelt ook een groot stuk onvrede mee. Er zitten immers heel wat uurtjes van hemzelf in het jacht. Drie jaar, van 1985 tot 1988, deed hij er over om het JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving a 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 Q HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!/ Naam Dhr./mevr Adres BURGHSLUIS - G. Persenaire uit Burgh-Haamste- de had zich een ander afscheid van zijn jacht, de Ar gonaut, voorgesteld. Dinsdag werden de resten er van uit het water van de haven van Burghsluis gehaald. Door onbekende oorzaak ontplofte het jacht in de nacht van zondag op maandag. Eenmaal boven water werd pas goed duidelijk welke enorme krachten er bij de explosie vrij gekomen moeten zijn. (Foto: Marijke Folkertsma) Bergers van Noordhoek Di ving uit Zierikzee hadden de grootste moeite om de romp van het jacht boven water te krijgen. Om 13.00 uur waren ze met hun werkzaamheden begonnen en pas 's avonds rond tien uur lag het schip, of wat daar nog van over was, op de wal. Het vijftien meter lange schip had zich vastge zogen in het slik. „We had den te weinig hoogte om het wrak boven water te halen. Pas toen in de loop van de avond het water was geste gen kwam het schip vrij aan de zuiging van de modder. Vervolgens werd het restant van het schip naar de loswal gesleept. Daar werd het wrak door een grote kraan op de kant gehesen en bij de overige delen van het schip, waaronder de twee masten en een deel van de boeg met de preekstoel, gelegd. casco af te bouwen. Het schip is ingericht voor het maken van wereldreizen, zoals oor spronkelijk ook de bedoeling was van Persenaire. Zo was het voorzien van een CV-in- stallatie en waren er bijvoor beeld twee badkamers aan boord. Veel erger vindt hij het ech ter dat er niet meer gevaren kan worden met het schip. Zelf zou hij dat overigens niet meer doen. Het schip stond namelijk te koop. Spe ciaal daarvoor kreeg de Ar gonaut onlangs nog een flin ke opknapbeurt. Persenaire: „Ik heb er de laatste twee jaar zelf helemaal niet mee gevaren. En het zag er naar uit dat er ook dit jaar weinig van zou komen. Dus heb ik besloten om het schip te ver kopen. Dan heb je tenminste

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1