f 15,- Het EXTRA Nieuwsblad 70. leze» Statenvergadering RANSPARENCE wekelijks een welkome gast bij meer dan Veehouderij in streekplan Ruit Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen LINGERIE DIANE RADIO T.V. VIDEO Eén opdracht is genoeg voor al deze bladen. Informatie: (0111) 453540 Het Extra Nieuwsblad is onderdeel van de Zeeland Combinatie. Een groep huis-aan-huis bladen die wekelijks verschijnt in geheel Zeeland en Goeree-Overflakkee in een oplage van 175.220 exemplaren. De lezer kan zich uitstekend vinden in het brede redaktionele en advertentionele aanbod van deze bladen. Dat advertentiekwaliteit niet duur behoeft te zijn komt tot uiting in de mm-prijs. In Het Extra Nieuwsblad vinden alle inwoners van Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland wekelijks een schat aan informatie over de meest uiteenlopende onderwerpen als huis en tuin, modeauto's en motoren, onroerend goed, dagelijkse boodschapen enzovoort. WOENSDAG 5 MAART 1997 V HET EXTRA NIEUWSBLAD Abdij Nieuws is de J* informatierubriek van lm. Abdij Nieuws Provinciale staten vergaderen vrijdag 14 maart, 10.00 uur, in de Statenzaal; Abdij 10, Middelburg. Wie getuige wil zijn van de besluitvorming in de provinciale politiek wordt van harte uitgenodigd, want de vergadering is openbaar. Westerschelde: naamgever van een informatiecentrum en een havenschap. Gedeputeerde staten hebben, nog gaande de inspraakter mijn voor het streekplan, de vestigingsmogelijkheden van veehouderijen in Zeeland aan gescherpt. Intensieve veehouderij kan alleen worden ontwikkeld als die is afgestemd op de milieur uimte. Onderzoek moet uitwij zen hoe groot die ruimte pre cies is, waarna nadere regels kunnen worden gesteld. Die gang van zaken is al aange kondigd in hêt stappenplan vesti gingsbeleid veehouderij. Door de recente aanvragen voor onder meer Tholen vinden gs dat de uit komsten van het onderzoek niet kunnen worden afgewacht en dat een interimregeling moet worden getroffen. Volgens die regeling zijn vestiging en uitbreiding van veehouderijen alleen toegestaan in de gebieden waar de agrarische bedrijfsvoe ring richtinggevend is en dan nog alleen op bestaande bouwblok ken. Er wordt een maximale oppervlakte van 1.000 vierkante meter aangehouden. In de oorspronkelijke tekst van het ontwerp streekplan staat 5000 vierkante meter. Ook de provinciale milieuverorde ning wordt aangepast. Aanvragen van boven de 1.000 varkens wor den gebonden aan een milieu effectrapportage. Aanvragers van intensieve vee houderijen moeten zodoende aan tonen dat hun activiteiten passen binnen het milieubeleid. Met de aangepaste regeling willen gs de dreigende, ongebreidelde groei van de veehouderij voorko men, tot zij definitieve regels voor de branche ter beschikking heb ben. Overeind blijft dat in de ontwikke lingszones plattelandstoerisme, in de kernrandzones en in gebieden met landschappelijke kwaliteiten aan bestaande boerenbedrijven een beperkte neventak van vee houderij wordt toegestaan tot een maximale grootte van 1.000 vier kante meter. Daarbij moet reke ning worden gehouden met de nieuwste normen van huisvesting voor de dieren. Nieuwvestiging in de drie categorieën gebieden blijft uitgesloten. Gedeputeerde staten hebben inmiddels de gemeentebesturen in de provincie geïnformeerd over de aangescherpte regeling, die ervoor moet zorgen dat Zeeland geen mestexporterende provincie wordt, maar juist is bedoeld om onomkeerbare ontwikkelingen in de veehouderij tegen te gaan. Het provinciaal bestuur heeft op inhoudelijk en juridisch gebied ambtelijke ondersteuning toege zegd aan de gemeenten om bij de beoordeling van al ingediende vestigingsvergunningen behulp zaam te zijn. Gs bekijken nog of de gemeenten bij de beoordeling van de aanvra gen het criterium grondgebonden- heid kunnen hanteren. Dat princi pe komt erop neer dat de op het bouwblok geproduceerde mest ook in de regio kan worden uitge reden: mest voor voer en voer voor mest. De gemeenten krijgen zo vlug mogelijk uitsluitsel. Inspraak De nieuwe tekst van het streek plan ligt van 10 maart tot en met 5 mei ter inzage in het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, Mid delburg, werkdagen 9.30-12.30 uur en 13.30-16.30 uur, en in de gemeentehuizen in Zeeland op de daar gebruikelijke openingsuren. Tot en met 5 mei kunnen mon delinge en schriftelijke ziens wijzen op de tekst worden in gediend bij Provinciale Staten van Zeeland, t.a.v. mevr. M.C. de Vos-Don, postbus 165, 4330 AD Middelburg. Telefonisch is mevrouw De Vos bereikbaar via nummer 0118-631930. Tijdens de openbare hoorzit ting, waarin het hele streek plan aan de orde komt, op 3 april in Middelburg, wordt eveneens de mogelijkheid tot het geven van een zienswijze geboden. De tekst van de tussentijdse wijzi ging veehouderij is gratis verkrijg baar bij het provinciaal informatie centrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118- 631400. Voor de volledigheid wordt ge meld dat de inspraak- en tervisie- termijn voor de andere onderde len van het streekplan gehand haafd blijft op 7 april. De staten beslissen over de over dracht van het beheer, onderhoud en eigendom van een stuk van Stoofweg bij Renesse aan de gemeente Schouwen-Duiveland. Ook wordt een stuk van de weg en het fietspad tussen Renesse en Scharendijke (N652) aan de gemeente overgedragen. Welzijn Met uitzondering van de gemeen te Tholen wordt de hele provincie aangewezen als één regio voor de centrale post ambulancever voer. Door de oriëntatie van Tholen op West-Brabant en de praktische bereikbaarheid vanuit die regio is de noordoostelijke gemeente van Zeeland toegetre den tot de centrale post van West- Brabant. Ter verwezenlijking van regio nale televisie in Zeeland wordt de staten het voorlopig provin ciaal omroepplan ter vaststel ling aangeboden. Ook beslui ten de staten over de heffing van 10 gulden per jaar op de hoofdsom van de landelijke omroepbijdrage. De heffing zou per 1 april 1997 moeten ingaan. De regionale televisie wordt onderdeel van Omroep Zeeland en zal via een van de landelijke publieke omroepen te ontvangen zijn. Op bilbiotheekgebied zijn er twee voorstellen. Het eerste behelst het beleidsplan 1997-2000 en het convenant meerjaarige financie ring van de Zeeuwse Bibliotheek. In het tweede wordt de staten voorgesteld een bijdrage van 50.000 gulden per jaar te verstrek ken in het project Lenen loont van de Vereniging van Zeeuwse bibli otheken. De bijdrage is nodig voor de jaren 1997 tot en met 1999. Met het project wordt ver betering van de dienstverlening van de bibliotheken voorgestaan. Milieu Als de staten ermee instemmen, krijgt de Wildbeheerseenheid De Liniedijk op Tholen 14.000 gulden voor het herstelplan leefgebieden patrijzen. De bijdrage dient voor het akkerrandenbeheer, dat boe ren toepassen om de patrijzen betere overlevingskansen te geven. Het is de bedoeling dat het beheer volgend jaar in een provinciale regeling wordt opge nomen. De basis daarvoor is de nota agrarisch natuurbeheer. Er is ruim 2,3 miljoen gulden rijks- geld voor de uitvoeringskosten sanering industrielawaai. Daarvan is een kleine 6 ton nodig voor onderzoek; het resterende be drag wordt opgesplitst in ruim een ton aan schadevergoedingen voor bedrijven, ruim 9 ton aan kostenvergoedingen voor ge meenten en bijna 7 ton aan sane- ringsbijdragen voor bedrijven. De staten wordt gevraagd met die besteding in te stemmen. Schelde-informatie Het Schelde Informatiecentrum (SIC) is een samenwerkingsver band tussen het rijk, de provincie en de gemeenten rond de Wester schelde. Het centrum heeft als taak informatie te verschaften over het beleidsplan Westerschel de. Voor de instandhouding van het centrum stellen alle deelne mers een bijdrage beschikbaar. Voor de provincie gaat het óm 50.000 gulden per jaar. De staten beslissen tegelijkertijd over een bijdrage van 20.000 gulden voor het project beleidsincidatoren monitoring Westerschelde: de opzet van een controlesysteem om de uitvoering van het beleid te kunnen meten. Havenschappen Bij de uittreding van het rijk uit de havenschappen Vlissingen en Ter- neuzen is het nodig een nieuwe gemeenschappelijke regeling aan te gaan met de resterende part ners: de provincie en de gemeen- Van de Z30 mensen die de vier informatie-avonden over de verkeerssituatie in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen afgelo pen maand hebben bijge woond vindt 76 procent dat die situatie problematisch is. Het gaat om het gebied tussen Terneuzen, Terhole, Hulst en Westdorpe, dat kortweg is omgedoopt tot De Ruit. Gemiddeld gaf 57 procent van de bezoekers aan iemand te kennen of gekend te hebben die bij een verkeersongeval betrokken is geweest. Per plaats waren er ove rigens aanzienlijke verschillen. Van de 50 mensen in Vogelwaar de gaf 74 procent aan bekenden te hebben onder degenen die met een verkeersongeluk van doen hebben gehad en van de 40 men sen in Hulst was dat 51 procent. Voorzitter Th.A.M. Steenkamp van het bestuurlijk overleg verkeers veiligheid Midden- en Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen concludeer de dan ook mede aan de hand van de informatie-avonden dat de praktijk uitwijst dat maatregelen geboden zijn. Die maatregelen behelzen de aan leg van landbouwontsluitingswe- gen langs de Langeweg bij Axel (N258), verbreding van de Buthstraat en aanleg rotonde Buthstraat/Vaartwijk, herinrichting ten Borsele, Vlissingen, Sas van Gent en Terneuzen. Gezamenlijk besluiten zij tot de oprichting van één havenschap dat de naam Westerschelde krijgt. Bij de op breking van de oude gemeen schappelijke regeling worden de huidige havenschappen opgeheven. De staten beslissen ook over een krediet voor de aankoop van de panden van het rijksarchief en het restaurant, beide onderdeel van de Abdij in Middelburg, en van enkele garages in de buurt van de Abdij. van de traversen Spui en Magret- te, afsluiting van de Havendijk bij Terhole en een verkeerscirculatie plan. De uitkomsten van dit alles moe ten leiden tot het verkeersluw maken van het gebied binnen De Ruit en concentratie van het ver- keer op de rijks- en provinciale wegen erbuiten. Zodoende kan sluipverkeer worden tegengegaan en verwacht wordt dat de schei ding van het langzame en snelver- keer het aantal ongelukken zal doen verminderen. Inmiddels hebben zich rond 120 deelnemers gemeld voor de werk groepen die samen met de over heidsinstanties in De Ruit aan de slag gaan om de maatregelen nader te concretiseren. De werk groep voor de landbouwontslui- tingswegen is inmiddels begon nen. De andere volgen. Het verkeerscirculatieplan wordt ter hand genomen als de overeen komst tussen de deelnemers in De Ruit is getekend: de gemeen tebesturen en waterschappen in de regio, het rijk en de provincie. Aan de hand van het circulatieplan volgen nog maatregelen, die nu nog niet zijn te voorzien, maar die in de projecttijd van vijf jaar hun beslag moeten krijgen. Uiteraard wordt op die plannen dezelfde vorm van inspraak geboden als nu in gang is gezet. Ouddorp Middelharnis Brouwershaven f Remesse jp* Haamstede schouwen- ^verflakkeeV Oude Tonge duiveland Zierikzee Brutnisse >t. philipslani St. Annaiartd ^^^Wissenkerke noord-beveland Kortgene^ Stavemsse tholen St Maartensdijk Domburg X Veere walcheren Tholen' ^fVest kapalle Wemeldmgef I Goes i Yerseke Zoutetande' i Middelburg zuid-beveland Kruinmgen Vlissingen Breskens Kloosterzande :west zeeuwsch-vlaanderen Terneuren oost zeeuwsch-vlaanderen Oostburg Strumpfhosen Collant lights kHMFRT NU NOG MOOIER. NOG TRANSPARANTER Dam 21 - Zierikzee - 0111-412471 Voor al uw reparaties van: SNEL, VAKKUNDIG, VOORDELIG 3 mnd. garantie op reparatie eventueel vrijblijvend prijsopgaaf vooraf. uw speciaalzaak DELTA DISCS Voor muziek, beeld en geluid Mol 15 - Zierikzee - Tel. 0111-414699 NU 2 PAAR VOOR (geldig t/m 15 maart) Bergen op Zoom '•'•Sluis Aardenburg

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 6