'Acht maartviering: een feest voor alle vrouwen' 'Niet grootste, wel mooiste boekhandel van Zeeland' De jonge Tweewielers gaat naar Weststraat HOLTY HALF GELD Nieuwe collectie '97 ii/iimtmm Nilotic Muziek, cabaret, wedstrijden tafelgesprek over herverdeling zorg en arbeid fl'DA YACU VUE^ ALEX DE NIE OPTIEK U Extra verdieping met boeken bij Boekhandel De Vries kjLö Directie Zeeuwse Stromen geeft een 'Voorproefje' iwLiwe Modellen 1997] WOENSDAG 5 MAART 1997 NIEUWSBLAD deurloo mannen ZIERIKZEE - 'Vrouwen laten zich horen'. Dat is het thema van de feestdag, die zaterdag 8 maart in het Multifunctioneel Centrum (MFC) in Zierikzee wordt gehouden, ter gelegenheid van de Internatio nale Vrouwendag die aan deze datum is gekoppeld. Het feest is door het 8 Maart-team Schouwen-Duive- land georganiseerd voor alle vrouwen uit deze re gio. Iedereen kan het MFC binnenlopen om te kij ken, te luisteren of mee te doen. Dat meedoen is onder meer mogelijk via een wedstrijd waarbij vrouwen 'zich laten horen' door het podium op te gaan voor het zingen van een lied of het voordragen van een al dan niet zelf geschre ven verhaal of gedicht. Mo menteel hebben zich hier voor acht vrouwen aangemeld. Jessica Prager- Stein en Ineke Dagevos ver wachten dat dit aantal voor 8 maart nog verder zal uit groeien. Samen met Hedi Bo- gaers, Joke Enserink en Ali van Aken vormen zij het 8 Maart-team, dat het vrou- wenfeest vorig jaar voor het eerst in een grote opzet op po ten zette. Feest én manifestatie ,,Door de opening van het MFC hadden we daar einde lijk de gelegenheid voor," al dus Prager. De Internationa le Vrouwendag is een feest én manifestatie waarbij in de hele wereld vrouwen met verschillende achtergronden bijeen komen om te praten, samen te werken en feest te vieren. Dit om hun gezamen lijke geschiedenis te herden ken en hun onderlinge ver bondenheid te versterken. De Vrouwendag werd in 1910 ingesteld om te herdenken dat vrouwen in de textiel- en kledingindustrie in de Ver enigde Staten 8 maart 1908 het werk neerlegden om een achturige werkdag, behoor lijke arbeidsvoorwaarden en kiesrecht te eisen. ,,Het is goed om trots te zijn op de vrouwen voor ons, die heb ben bijgedragen aan de rech ten en mogelijkheden die wij tegenwoordig hebben. We moeten ons er ook van be wust zijn dat nog veel maat schappelijke veranderingen moeten plaatsvinden," aldus Jessica Prager. Zorg- en arbeid Een van die maatschappelij ke veranderingen: de herver deling van zorg en arbeid, staat centraal tijdens het middagprogramma dat de ti tel Café Informatief kreeg. In een informele, café-achti- ge sfeer wordt een tafelge sprek gehouden over het on derwerp. ,,Net als op televi sie bij Sonja." De directeur van het Emancipatiebureau Zeeland, Elvira Ardon leidt het onderwerp in en praat erover met een aantal 'des kundigen', onder leiding van Anke Jansen. Ardon belicht de verande rende rol van emancipatie bureaus en blikt terug op 25 jaar emancipatie. De Eman cipatiebureau-directeur, die twee kleine kinderen en een man heeft, vertelt ook over haar persoonlijke ervarin gen met de verdeling van zorg en arbeid. Volgens Jes sica Prager en Ineke Dagevos staat de herverdeling van zorg en arbeid centraal tij dens het tafelgesprek omdat zich op dit gebied 'opstoppin gen' voordoen in de maat schappij. „De maatschappelijke druk op de zorg voor kinderen en ouderen wordt groter door dat veel vrouwen tegenwoor dig een betaalde baan heb ben. Het is niet meer vanzelfsprekend dat vrou wen alle zorgtaken op zich nemen. Maar die moeten wel worden verricht omdat de maatschappij anders ver hardt. Mannen en vrouwen vormen samen de maat schappij en zijn samen ver antwoordelijk voor de zorg taken. De traditionele beeldvorming daarover is aan het veranderen. Bespro ken moet worden hoe de zorgtaken op een eerlijke manier kunnen worden ver- deeld." Uiteraard wordt ook het publiek beti-okken bij het tafelgesprek. Onder de deskundigen aan tafel be vindt zich een journalist, politicus, vakbondsbe stuurslid, een thuiszorgme dewerker, een coördinator asielzoekers en een techni cus. Tijdens het Café Infor matief treedt ook de close- harmonygroep Tria Maria op. Drie vrouwen, die zich zelf begeleiden op piano, fluit en percussie. Het evene ment, dat om 13.30 uur be gint, is gratis toegankelijk zowel voor mannen als vrou wen. Dat geldt niet voor het grote Vrouwenfeest, dat om 20.00 uur begint in de grote zaal van het MFC en waarbij oud gedeputeerde Lukkie Neder- hoed-Zijlstra uit Dreischor optreedt als gastvrouw. De avond wordt geopend met een optreden van het caba retduo Miss Toestand. Desi- ree Hornikx uit Heeze en Hanneke van Schravendijk uit Eindhoven, die door mid del van lichte en ironische teksten de vrouwen een spie gel voorhouden. Het duo heeft haar optreden aange past aan het thema van de Vrouwendag: 'Vrouwen la ten van zich horen' en het ge spreksthema 'herverdeling van zorg en arbeid'. Honderdjarige Een ander hoogtepunt van de feestavond wordt een video- Vier van de vijf leden van het 8 Maart-team. Van links naar rechts: Ineke Dagevos, Hedi Bogaers, Joke Enserink en Jessica Prager-Stein. (Foto: Dien Parlevliet) presentatie waarbij ,de hon derdjarige mevrouw Bos- van der Hoek vertelt over de manier waarop zij opgroeide als meisje. Mevrouw Bos werd geboren in Ellemeet en verblijft momenteel in ver zorgingshuis Duinoord in Haamstede. Natuurlijk is tij dens de feestavond ook mu ziek waarop gedanst kan worden. Ze wordt gedraaid door disjockey 'Lady'. Vrou wen uit het Asielzoekerscen trum in Burgh-Haamstede hebben aangeboden de hap jes te verzorgen bij het feest. Zij worden door Taxi Lem- som uit Kerkwervè belange loos van en naar Zierikzee vervoerd om aan de 8 Maart viering te kunnen deelne men. Een belangrijk deel van het avondprogramma wordt in gevuld door de vrouwen die zich aanmeldden voor de wedstrijd 'Vrouwen laten zich horen'. Zij gaan het po dium op om een lied te zin gen, een belevenis te vertel len of een gedicht of verhaal voor te dragen, dat ze al dan niet zelf hebben geschreven. Een Iraanse vrouw uit het AZC presenteert gedichten, zowel in het Nederlands als in haar eigen taal. Een vrouw uit Brouwershaven zingt levensliederen waarbij ze zichzelf begeleidt op accor deon. De verwachting is dat een aantal vrouwen ook een koortje vormt. Jury De prestaties op het podium worden beoordeeld door een jury, die wordt gevormd door middenkaderregisseuse van de theatergroep Zierik Lies Hanse uit Brouwersha ven, toneelschrijfster en re gisseuse Ellie van Lieshout uit Nieuwerkerk en muzi- kante' Anita Duinhouwer uit Zierikzee. Zij letten op origi naliteit, uitstraling en in houd van de optredens en be palen welk optreden in aanmerking komt voor de wisselprijs: een kopie van het vrouwenbeeld dat vorig jaar werd onthuld in de hal van het MFC. De optredens worden afge wisseld met een pauze waar in de vrouwen kunnen dan sen en praten. Vorig jaar trok de 8 Maart-viering onge veer 150 vrouwen naar het MFC. Jessica Prager en Ine ke Dagevos hopen dat dit aantal minstens wordt geë venaard. „De 8 Maart-vie ring in het MFC is een feest voor alle vrouwen van Schouwen-Duiveland. We hopen dat die dag steeds meer een begrip wordt." THEMAMIDDAG ZIERIKZEE - De Protestants Christelijke Ouderen Bond Schouwen-Duiveland houdt op donderdag 13 maart een themamiddag in De Veste aan de Manhuisstraat in Zie rikzee. Dr. A. Jobsen, gereformeerd predikant in Zierikzee, ver toont een diaserie over Jor danië en Syrië. Een reis door een gebied waar vele namen en plaatsen uit de bijbel voorkomen. Zowel leden als belangstel lenden zijn welkom. De the mamiddag begint om 14.15 Advertentie DISPOSABLE CONTACTLENZEN gratis* proefpaar nu verkrijgbaar BURGHSERING 27 BURGH INFO: 0111-652440 'S MAANDAGS GESLOTEN Advertentie Kuipersweg 23-25 Middelburg DeRoterij 9-11 Burgh-Haamstede 0118-626649 Q zorgzame verhuizers \J sinds 1886! ZIERIKZEE - „We hebben niet de grootste, maar wel de mooiste boekhandel van Zeeland." Theo en Ine Spinnewijn uit Zierikzee zijn vol enthousiasme over het nieuwe uiterlijk van hun zaak; Boekhandel De Vries aan het Zierikzeese Havenplein. Via een in grijpende verbouwing werd de winkel uitgebreid met een extra etage en ingericht in de stijl van het monumentenpand waarin ze is gevestigd. Dat laatste was mogelijk om dat bij de verbouwingswerk zaamheden de balken in het plafond op de eerste verdie ping tevoorschijn kwamen, evenals het stucwerk en de lambrisering waarmee de wanden en trap van het 300 jaar oude pand indertijd werden versierd. Alles werd weer in oude luister hersteld. In combinatie met de houten boekenkasten, zachtgele mu ren en een zitje met open haard op de eerste verdie ping geeft dat de boekwinkel de sfeer van een stijlvolle bi bliotheek. Boekhandel De Vries werd in 1991 onderdeel van boek handel de Koperen Tuin; de Goese boekhandel, die door het Ine en Theo Spinnewijn, samen een bevriend echt paar, werd gerund. In 1995 werden beide boekhandels gesplitst, waarbij het echt paar Spinnewijn Boekhan del De Vries onder haar hoe de nam. De oorspronkelijke naam bleef altijd gehand haafd omdat het echtpaar Spinnewijn wilde profiteer de van de bekendheid daar van op Schouwen-Duive land. De beslissing om de boek handel uit te breiden en op nieuw in te richten namen Ine en Theo Spinnewijn om dat zowel het aantal boeken dat jaarlijks op de markt komt als de publieke belang stelling daarvoor de afgelo pen jaren sterk steeg. „Te genwoordig komen jaarlijks zo'n 14.000 nieuwe Neder landstalige boeken uit." Ui teraard is het onmogelijk om zo'n groot aanbod in een win kel onder te brengen. „We kunnen wel al die boeken binnen enkele dagen leveren en ook alles wat in het bui tenland wordt uitgegeven." Om in hun winkel ruimte te creëren voor de 15.000 a 20.000 boeken, die ze direct willen aanbieden, besloot het echtpaar Spinnewijn tot een verbouwing, die in okto ber vorig jaar begon. Door de helft van de bovenverdie ping van het monumentale pand bij de winkel te betrek ken werd de verkoopruimte uitgebreid van 160 tot 220 vierkante meter. De eerste verdieping van de boekwin kel werd verbouwd in de vorm van een ruime balus trade. Twee vierkante ope ningen zorgen voor een visu ele verbinding tussen de be gane grond en de verdieping. Op de verdiepingen in het achterste deel van de winkel is het assortiment boeken overzichtelijk ingedeeld in veertig verschillende rubrie ken, waaronder literatuur, kinderboeken, Zeelandboe- ken en aanbiedingen. De boe- kenafdeling loopt naar voren uit in de afdeling Multime dia, waar behalve computer boeken ook CD-roms, video banden, diskettes en andere computerartikelen worden verkocht. De tijdschriftenwand sluit daarop aan met computer bladen en tientallen andere tijdschriften. De kantoorati- kelenafdeling van Boekhan del De Vries is nog steeds voorin de winkel, maar werd ook helemaal opnieuw inge deeld. Onder meer met een luxe presentatie van Parker en Waterman schrijfgerei. Tijdens het laatste deel van de verbouwing, waarbij de winkel tien dagen was geslo ten, kreeg ook de gevel van het pand een opknapbeurt. Vanavond, woensdag, wordt de opening in besloten kring gevierd met een receptie en morgen kan iedereen met ei gen ogen de vernieuwde boekhandel bekijken. Iedere klant krijgt de eerste dagen een klein cadeautje. ZIERIKZEE - Het bedrijf Jan de Jonge Tweewielers wordt verplaatst vanuit de Sint Jacobstraat in de Zierikzeese binnenstad naar het pand in de West- straat, waarin nu nog de doe-het-zelf-zaak Houtland Walhout is gevestigd. Volgens de eigenaar van de tweewielerzaak Jan de Jon ge is zijn zaak op die locatie beter bereikbaar voor het publiek. „De route naar de Sint. Jacobstraat wordt voor het publiek steeds moeilij ker bereikbaar vanwege ver keersmaatregelen, die de laatste jaren werden geno men. Een andere motivatie om de locatie te verlaten, waar het bedrijf al vele tientallen ja ren is gevestigd, is het feit dat Jan de Jonge Tweewie lers 'uit zijn jas is gegroeid' in de Sint Jacobstraat. „In het pand aan de Weststraat is veel meer winkelruimte dan we nu hebben. Mensen wil len toch graag een grote col lectie zien." Volgens De Jonge zijn slechts enkele kleine aanpassingen nodig om het pand geschikt te maken voor zijn zaak. Hij verwacht dat de verhuizing eind dit jaar of begin volgend jaar zijn beslag krijgt. Hout- land Walhout verhuist dan naar een nieuw onderkomen De directie van het bedrijf geeft daarop een 'Voorproef je' door middel van een diner in het paviljoen, dat onge veer anderhalve maand na de brand werd geopend naast het verwoeste deel van het Advertentie Bij Boekhandel De Vries staan nu bijna 20.000 verschillende boeken. Rechts: Theo Spinne wijn. (Foto: Marijke Folkertsma Ve NIEUWE TRUIEN KOOPJE 3IJ F A S H I 0 N DAM 15-19, ZIERIKZEE dat dit jaar wordt gebouwd op het bedrijventerrein aan de Boeren weg. Advertentie J-'. nCoumiDu RENESSE - Hotel-restaurant De Zeeuwse Stromen, dat vorig jaar grotendeels door brand werd ver woest, wordt naar verwachting in juli van dit jaar heropend. hotel-restaurant. Het diner is gekoppeld aan een rondlei ding door de nieuwbouw van De Zeeuwse Stromen, die in volle gang is. Daarbij wor den onder meer de bouwte keningen gepresetneerd. de artists impressions en de fi losofie van het toekomstige hotel-restaurant. In een deel van het paviljoen is een model hoek gecreëerd. Daar is te zien hoe het nieu we hotel-restaurant wordt ingericht. Het diner dat in het paviljoen wordt geser veerd omvat gerechten, die in de keken van het pavil joen werden ontwikkeld en die na de heropening van De Zeeuwse Stromen op de nieu we kaart worden geplaatst. Het diner plus rondleiding wordt aangeboden tegen een gereduceerde prijs. Belang stellenden kunnen voor na dere inlichtingen of reserve ringen telefonisch contact opnemen via 0111-462040. 't Smrte Smuqt IftDwUWny] vanavond in 't Swarte Schaep dartwedstrijd tussen Stadscafé De Banjaard en 't Swarte Schaep, aanvang 20.30 uur 9 maart live in 't Swarte Schaep revival jass band aanvang 15.00 uur, toegang gratis Haven Zuidzijde 16 Brouwershaven tel. Ó111 691903 elke dag geopend, keuken open van 12.00 tot 00.00 uur Advertentie kl -i L Als u binnen nu en twee jaar een nieuwe keuken nodig heeft, doet Hans Verkerk u deze week een spectaculair Half Geld aanbod! De nieuwste Kroon keukens van 1997 worden u ter introductie voor de helft van de door de leverancier aanbevolen advies prijs aangeboden! Kom nu snel echt geld verdienen en vraag naar de snelle beslisserskorting. Ontdek waarom 100.000 tevre den keukenkopers u voorgin gen. Wij garanderen u de beste keuken en het beste ontwerp voor de beste prijs!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1