Striptekenen prikkelt fantasie Instituut Bassie Adriaan in volle sporthal Onderdak Filmvertoningen in 't Beest in Goes Tentoonstelling Geef om dit kind mm lÜSHPBlW STUKKEN Camping Kloet STREEKNIEUWS Op bezoek in Zierikzee, Noordwelle en Oosterland DINSDAG 4 MAART 1997 NR 26140 5 De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. Over de Toren vanPisa en de Titanic ZIERIKZEE - „Je hoeft geen teken- of knutseltalent te zijn om te leren striptekenen," zegt Lejon Troost- Vriens. Zij verzorgt tijdens deze krokusvakantie week in haar studio aan huis in de Mastgatstraat in Zierikzee workshops striptekenen voor kinderen van acht tot twaalf jaar. Zes jeugdige deelnemers zijn intensief bezig tijdens de workshop striptekenen bij Lejon Troost-Vriens. (Foto: Marijke Folkettsma GOES - In 't Beest in Goes zijn er tussen dinsdag 11 en dinsdag 18 maart drie verschillende films te zien. [De belangstelling voor deze workshop blijkt plots zo groot, dat ze heeft besloten ook 's middags een work shop te geven. Tijdens de meivakantie volgt een twee de sessie en in september start ze met een uitgebreide cursus van tien lessen. Stijn, Patrick, Johan, Moni que, Wendy en Sharon meld den zich maandagochtend als eersten voor de workshop aan. Gedurende vijf ochten den leren ze de verschillende fasen van het striptekenen. De leidster weet op speelse wijze hun fantasie te prikke len. Begin maar eens met een vlek te tekenen," moe digt zij hen aan. Natuurlijk blijkt niet één vlek gelijk. Vervolgens wordt de vlek overgetrokken en met de dan ontstane contouren wordt verder gewerkt. Stijn ziet er het hoofd van Sinterklaas in, Johan legt de basis voor een bolus, Moni que laat. haar creativiteit de vrije loop en werkt de vlek uit tot een hondje, Wendy maakt er een leeuw met ba byface van en Sharon komt tot een konijntje en een slak. Er mogen ook al tekstjes worden geschreven. Het ko nijntje van Sharon zegt: „Ik ben dol op worteltjes" en het slakje rijmt: ,,Ik heet slakje en ik eet graag een gebakje." Ervaring Binnen dit eerste clubje ZIERIKZEE Metropolis De afdeling Schouwen-Dui- veland van de Plattelands Jongeren Zuid (PJZ) gaat za terdag 15 maart naar de film en wel naar de Metropolis bioscoop in Antwerpen. Na afloop wordt een bezoek ge bracht aan discotheek Dixies, eveneens in Antwer pen. PJZ-leden die mee wil len kunnen zich voor 11 maart opgeven bij Marnix van Damme (641502). Verza melplaats is de carpoolpar keerplaats bij Zierikzee. Daar worden de film/disco gangers verwacht om 20.00 uur. Bij voldoende deelname wordt een bus gehuurd. KERKWERVE Oud papier Sportvereniging WIK haalt zaterdag 8 maart oud papier op in Kerkwerve, Noordgou- we en Schuddebeurs. De op halers vertrekken om 9.30 uur. Verzocht wordt het pa pier gebundeld gereed te zet ten. BURGH-HAAMSTEDE Vergadering De afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen hield op dinsdag 25 februari een goed bezochte vergadering in dorpshuis De Schutse in Haamstede. De vereniging verwelkomde drie nieuwe bestuursleden. Mevrouw M. van Voorst van Beest - Pelt werd gekozen als nieuwe president, mevrouw H. Sloot - Pols als penningmeester en mevrouw M. Kraal - Boekel- man als notulist. Van me vrouw C. Hoorweg - Breure De tentoonstelling geeft een realistisch beeld van kinde ren met een handicap in ont wikkelingslanden. Tevens wordt in beeld gebracht hoe het Liliane fonds deze kinde ren al zeventien jaar lang helpt. Miljoenen kinderen in Azië, Afrika en Zuid-Amerika moeten met een handicap door het leven. Hun ouders staan machteloos omdat zij de kosten voor medische zorg blijkt nogal wat ervaring te schuilen. Stijn Jobse heeft al drie zelfgemaakte stripal bums op zijn naam staan. Zijn vader heeft ze netjes voor hem ingebonden en Stijn zelf heeft ze keurig voorzien van het copyright teken. Je kunt niet voorzich tig genoeg zijn tenslotte. Hoofdpersoon in Stijn al bums is Tenfi. Hij maakt spannende avonturen mee. In het derde album loopt hij bijvoorbeeld een tijdmachi ne tegen het lijf. Als Tenfi er vooruit mee gaat, blijkt de Toren van Pisa al te zijn om gevallen en als Tenfi terug gaat, zit hij plots midden in de ondergang van de Titanic. Patrick Knijnenburg is al vaste striptekenaar en schrijver voor het blad van voetbalvereniging Zierikzee. Zijn hoofdpersoon heet Wolf je. Op de vraag of hij zelf veel strips leest, antwoordt hij: „Ik heb veel te veel stripboeken, ik weet niet meer waar ik ze laten moet." De suggestie om er een paar op te rui'men, wijst hij van de hand: „Nee, ik heb de meeste van mijn vader en ik wil ze later weer doorgeven aan mijn kinderen." Johan Kristelijn (11) heeft ook al wat eigen stripteken werk op naam staan. Hij toont het met enige schroom: ,,Ik was toen nog wel een beetje jong, kijk maar, toen schreef ik God nog met een T" „Jongens zijn vaak in de werd met een gedicht af scheid genomen. Zes jaar lang was zij actief als pen ningmeester, waarvoor zij met een zilveren Zeeuwse broche werd beloond. J. Mid- avaine vermaakte het gezel schap met een serie dia's die de bijzonderheden van de na tuur in Westerschouwen lie ten zien. OOSTERLAND Ziekte van Crohn De afdeling Zeeland van de Crohn en Colitis Ulcerosa Vereniging houdt woensdag 19 maart een bijeenkomt in wegrestaurant De Poort van Zeeland bij Oosterland. Huisarts J. Flach, chirurg W. Rinsema en stoma-verpleeg kundige S. Smits verzorgen een inleiding. Indien ingrij pen onvermijdelijk wordt komt de crohn en colitis ulce rosa patiënt in contact met de chirurg. Een van de vele operatietechnieken wordt deze avond aan de orde ge steld, bijvoorbeeld het aan leggen van een (tijdelijk) sto ma. De bijeenkomst begint om 19.30 en duurt tot 22.00 uur. Voor nadere inlichtin gen: telefoon 0166-603834. BRUINISSE Jeugddienst De Hervormde Gemeente van Bruinisse houdt zondag 9 maart een jeugddienst in het kerkgebouw aan het Kerkplein in Bruinisse. Het koor Laetare uit Burgh- Haamstede onder leiding van Marco van 't Hoff ver leent medewerking aan deze dienst. Het thema is: 'Ik bid... luistert er iemand?' De voorganger is ds. J. Smit en de organist Lennard Hoek man. De aanvang is om 17.00 uur. niet kunnen betalen. Door hun handicap kunnen de kin deren niet naar school en ra ken steeds meer geïsoleerd. De campagne Geef om dit kind van het Liliane Fonds is gericht op hulp aan deze groep kinderen. Hulp in de vorm van operaties, (para)medische behandeling, hulpmiddelen om te léren lo pen, zitten en staan, brillen, gehoorapparaten en onder wijs. meerderheid bij workshops striptekenen," zegt Lejon Troost. Dit gemêleerde groepje verrast haar dus enigszins. In fasen Het maken van striptekenin gen leert ze haar pupillen de ze week in fasen. Na het ont werpen van een stripfiguur Ruim veertig jaar staan de gebroeders Bas (61) en Aad (54) van Toor nu op de plan ken. Waarvan de laatste twintig als Bassie Adri- aan. In die hoedanigheid zijn ze uitgegroeid tot Neder lands bekendste jeugdido len. „We zijn een beetje een instituut geworden. Want het kan geen toeval zijn dat we keer op keer voor een uit verkochte zaal optreden," al dus Bas. En ook de grote ver koop van de albums en video's, waarvan er meerde re met platina zijn bekroond, sterkt hem in deze opvatting. Tot waardering in de vorm van een of andere prijs heeft dat echter nog nooit geleid. Bas: „We worden nog niet eens uitgenodigd voor zo'n festival. En dat is best een beetje vreemd. Al betekent dat volgens mij, dat zo'n on derscheiding ook niet zo veel voorstelt." Adriaan maalt daar hele maal niet om. „Prijzen inte resseren me niet. Als een meisje van drie jaar zit te schateren van het lachen en het idee krijgt dat we alleen vanuit een vlek volgen nog: mensenfiguren en voorwer pen, tekenen en stripge- zichtn en decor opbouwen; dat wil zeggen de omgeving waarbinnen het verhaal zich afspeelt. Er wordt gewerkt met potlood, kleurpotlood en fineliner. Aan tekentechnieken komt ze in deze korte workshop niet toe. Dat komt in de lan gere cursus in september aan voor haar optreden; dat is de grootste prijs die je maar kunt krijgen." Simpel De bekendheid van het duo stopt niet bij de landsgren zen. Ook in Finland - en bin nenkort ook in Frankrijk en Wales - zijn hun avonturen op televisie te zien. Het bijzon dere van Finland is dat er geen sprake is van vertaling of na-synchronisatie. Dat wil niet zeggen dat de teksten he lemaal niet belangrijk zijn. „Maar ze zijn zo simpel, zon der dure woorden, dat ieder een ze verstaat. Dat is het knappe van mijn broer. Want je bent natuurlijk bijzonder goed bezig als de mensen in Finland je verstaan," aldus Bas. Dat dit kan heeft volgens Aad, de artistieke helft van het duo, alles te maken met het begin van hun carrière. Als het komische acrobaten- duo The Crocksons toerden zij jarenlang door Europa. „De mimiek was tijdens deze de orde, evenals het gebruik van kleuren. De jeugdige deelnemers le ren al wel dat je eerst de tekst en daarna pas het wolk je er omheen moet tekenen. Anders blijkt het of té groot of té klein. En de vorm van de verbinding tussen wolkje en stripfiguur is natuurlijk van groot belang: denken wordt aangegeven met klei ne rondjes, gewoon praten optredens zeer belangrijk. Met handen en voeten maak ten we de dingen kenbaar. En dat doen we nu nog steeds." Na 25 jaar kwam er een einde aan The Crocksons. Dat had alles te maken met het vorde ren der leeftijd en de uiterlij ke verschijnselen die daar mee gepaard gaan. „Ik vind dat acrobatiek er toch .ook een beetje esthetisch uit moet zien. En op den duur gaat je buik toch een beetje uitzakken. Daarom heb ik ook altijd gezegd dat ik op mijn 45ste met de acrobatiek zou stoppen." Vijf jaar lang was er sprake van een overlapping tussen The Crocksons en Bassie Adriaan. Toen was de dub belrol niet meer vol te hou den en werden The Crocks ons vaarwel gezegd. Sindsdien richten de broers Van Toor zich vrijwel alleen nog op de kinderen. En met succes, want waar ze ook op treden, er is altijd sprake van een (bijna) uitverkochte zaal. Dat was ook gisteren in Zierikzee het geval. Zo'n dui zend bezoekers, waarvan de eersten al een uur voor de voorstelling aanwezig wa ren, hadden een plaatsje ge zocht in de sporthal. Zij waren getuige van de ty pische Bassie Adriaan- grappen en -grollen. Voor een volwassene misschien niet altijd even leuk. Maar de kinderen schateren het keer met een uitlopend puntje, als er wordt gescholden of lelij ke woorden worden gezegd, krijgen die een omlijning met scherpe punten en als hartjes of bloemetjes de ver binding vormen, staat er iets romantisch in het wolkje. Een beetje striptekenaar moet naast een ongebreidel de fantasie toch ook nog aar dig wat kennis in huis heb ben. op keer uit. „En dan vind ik het goed," aldus Bas. „Want zij zijn toch het allerbelang rijkste. De ouders interesse ren ine niet zo veel. Dat klinkt best een beetje vreemd uit de mond van de man die de zakelijke belan gen van het duo behartigt. En het is ook niet helemaal waar, want het is niet alleen lol maken, bekent hij even later. Er moet ook brood op de plank komen en de com mercie draait dan ook op volle toe2*en. CD's, video's, buttons, vlaggen, dekbed hoezen, drinkbekers, strip boeken, parfum en binnen kort ook CD-roms. Het hoort er blijkbaar allemaal bij en vindt ook gretig aftrek onder het publiek. Hoe lang dat nog het geval zal zijn weten ze ook zelf niet. „Het is nog goed vol te houden. En dat komt volgens mij omdat we van onze hob by ons beroep hebben ge maakt," aldus Bas. Daar naast wijst hij op het feit, dat ze elkaar in hun waarde la ten. „We zijn allebei verant woordelijk voor ons eigen product. Dat is onze grote kracht." SCHILDERWERK BESCHADIGD ZIERIKZEE - Onbekenden hebben beschadigingen aan gebracht in het schilderwerk van Bakkerij Verwijs aan de Mol in Zierikzee. De raamko zijnen van de winkel waren maandag door schilders van een nieuwe laklaag voorzien. Toen zij vanmorgen op het werk aankwamen ontdekten zij op vier plaatsen krassen in de lak. De schade bedraagt ongeveer achthonderd gul den. KINDERFILMS ZIERIKZEE - Speciaal voor de vakantievierende jeugd houdt het CJV op zaterdag 8 maart een vakantiefilmdag in de Driehoek in Zierikzee. Voor jongens en meisjes tot en met acht jaar draait de film Ook honden gaan naar de hemel 2. Het verhaal gaat over twee honden die een bij zondere opdracht hebben. Deze film begint om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 16.00 uur. 's Avonds is er een programma voor kinderen vanaf negen jaar. Voor hen draait er speciaal een lach film, getiteld Eddie. Deze vertoning begint om 19.00 uur en duurt tot 21.30 uur. Waarom toch al dat gezeur over Camping Kloet?! Ga er eens kijken en zie dan zelf hoe goed het verzorgd en on derhouden is. Deze mensen staan voor hun vak en kun digheid. Een camping is er van april tot hooguit okto ber. Vijftienhonderd vier kante meter kassenbouw (met u.s.-oranje verlichting 's nachts). Vijftien woningen en een groot parkeerterrein, een heel jaar! Vive 1'amour, een Thaise film van Tsai Ming-Liang, bijt het spits af op dinsdag 11 maart. Deze film, die in 1994 een Gouden Leeuw won op het Filmfestival van Vene tië, probeert de ultieme een zaamheid van het individu weer te geven. Een illegale bewoner van een apparte ment volgt de liefdesgangen van een makelaar met straat verkoper Ah-Jong. Wanneer hij kans krijgt een keer stie kem naast de slapende Ah- Jong te gaan liggen, bereikt hij een moment van geluk. In de film wordt nauwelijks ge sproken en is muziek vervan gen door alledaagse gelui den. Het einde bevat één van de langste en meest overtui gende huilbuien in de cine ma. Donderdag 13 en vrijdag 14 maart staat Naar de klote van Ian Kerkhof op het pro gramma. Deze Nederlandse film uit 1996 kenmerkt zich Bewoners van de wijken Malta, Kaaskenswater en de Zuidhoek kunnen donderdag 13 maart kennis maken met het college in het MFC aan de De Huybertstraat. De aan vang is om 19.30 uur. De ove rige wijken van Zierikzee worden later dit jaar be zocht. Het college gaat 13 maart ook in gesprek met de besturen van het MFC en de Meester Breetvelt-speeltuin. Dinsdag 18 maart staat een bezoek aan Noordwelle ge pland. Vertègenwoordigers Gun deze hardwerkende mensen het nu eens hun ide aal te verwezenlijken. Ik durf er m'n handen voor in het vuur te steken dat dit prachtig wordt. Als fanatiek kampeerder zou dit ook mijn stekje zijn als ik een camping zocht! Gemeente, strijk over uw hart en geef fiat! Een Caipping Kloet-fan INEKE MUSTE- GOUDSWAARD Zierikzee door het unieke kleurge bruik en door de cameratech niek. De film is met kleine videocamera's gemaakt, die later is overgezet op 35 mm film. Het resultaat is een dy namische honderd minuten durende videoclip over de hedendaagse muziek- en jon gerencultuur. Naast een aan tal bekende acteurs als Thom Hoffman en Hugo Metsers 3 is de film hoofdzakelijk op genomen met onbekend ta lent. Afsluiter in het programma is de film Pulp Fiction van Quentin Tarantino, waarin onder meer John Travolta en Bruce Willis te zien zijn. Met eigenzinnige dialogen en be wust misplaatste humor doorbreekt Tarantino de klassieke vertelling van de gangsterfilm. Hij kreeg voor dit werk in Cannes een Gou den Palm toegekend. De aanvang van de filmvoor stellingen in 't Beest is om 20.30 uur. van de gemeente spreken de plaatselijke dorpsgemeen schap. De inwoners van Noordwelle kunnen om 19.30 uur terecht in het dorpshuis aan de Smidsweg. Oosterland Het college bezoekt dinsdag 25 maart Oosterland. De in woners kunnen vanaf 19.30 uur in het dorpshuis kenni smaken met de burgemeester en wethouders. ZIERIKZEE - De reizende tentoonstelling- Geef om dit kind van het Liliane Fonds is van 10 maart tot en met 1 april te zien in bibliotheek De Stolpe in Zierik- Iedere keer weer weten Bassie Adriaan volle zalen te trekken. (Foto: Marijke Folkertsma) Natuurlijk! Natuurlijk: de aarde is vol van Gods heerlijkheid onverwachte schoonheid komt lang voorbereid. Sneeuwklokjes en soortgenoten komen de grond uit, 1 vogels in pracht en praal zoeken partners met hun geluid. Bomen in het bos staan kaal, huiverig in hun doen, tot de lentezon verschijnt: Gods Wonder alles wordt groen. Waar de ploeger eens zijn lange voren trok, zaait nu de landman met gulle hand zijn zaad, zonder wrok. In korte tijd werd het een kostelijk groen gewaad, 't groen werd geel en geel werd rijp als door de zon gebraadt. Alles wordt vlot gemaaid, niet zoals weleer met schoven, het lijkt nu of de mens 't land van schoonheid gaat beroven. Straks snijdt weer de ploeg het eens zo mooie land, zo gaat de cirkel steeds rond door Zijn leidende hand. Bij Hem is alles veilig, al snijdt de ploeg voren in het hart. de ziel lijkt een stoppelveld; Gods groeikracht volgt na smart. A. M. Slaager, Haamstede Deze rubriek verschijn! wekelijks In de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een ot meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee De redactie behoudt zich hei recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schhjver ot schrijfster staat onder het gedicht. Finse jongeren begrijpen grappen zonder vertaling ZIERIKZEE - Voor veel kinderen van Schouwen- Duiveland had de vakantie niet beter kunnen begin nen, dan met het optreden dat Bassie Adriaan gis teren gaven in Zierikzee. Voor een vrijwel uitverkochte sporthal Onderdak vertoonde het duo de bekende grappen en grollen. En de kinderen waardeerden het allemaal met een daverend ap plaus of een krachtig 'olé'. College maakt kennis met inwoners ZIERIKZEE - Het college van burgemeester en wet houders gaat deze maand op kennismakingsbezoek in Zierikzee, Noordwelle en Oosterland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5