Visserskoor beloont trouwe accordeonist Seks als strijdperk en woorden als wapens Scholieren vieren boomfeestdag Irv t Expositie keramiek en tapijten Bewaerschole Genetische manipulatie in cursus VUSA aan bod Ambachtelijk bier op Delta Bier Festival Thema bomen en zintuigen Singel omgedoopt in Trekzaksingel Breetvelt AGENDA Werk Stapffen Van Dulden Theater Wrang in Brogum Laatste Strao in Serooskerke DINSDAG 4 MAART 1997 NR 26140 3 ZIERIKZEE - Bomen en zintuigen. Dat is het thema van de 41ste boomfeestdag op woensdag 19 maart. Op Schouwen-Duiveland worden op negen locaties bomen geplant. Steeds meer scholen betrek ken de boomfeestdag in hun lesprogramma om de jeugd respect voor de natuur bij te brengen. De Nationale Boomfeestdag is dé manier om de betrokkenheid van kinderen bij de natuur in hun directe omgeving te verster ken. Leerlingen van zeven Zierik- zeese scholen gaan op boom- plantdag naar een terrein in de omgeving van de Nemag. Na het plant werk volgt een educatieve wandeling. In Nieuwerkerk worden bomen geplant langs de Loensweg door leerlingen van de twee basisscholen die Nieuwer kerk rijk is. De leerlingen van Onder de Wieken en De Kirreweie gaan bomen plan ten aan de Appelmeet. Aan sluitend is er voor hen een educatief programma. In Renesse worden bomen geplant aan de Mauritsweg en de Constantijnweg. De De cursus wordt gegeven door docenten die verbonden zijn aan de Faculteit der Ge neeskunde van de Vrije Uni versiteit Amsterdam. Zij ge ven een overzicht van het DNA-onderzoek en de nieuw ste ontwikkelingen op dit ge bied. Ook wordt aandacht besteed aan de ethische kant van het onderzpek. Op woensdag 19 maart is dr. G. Pais, hoofd van de sectie Eiwit- en DNA-diagnostiek van de vakgroep Antropoge- netica, cursusleider. Hij gaat nader in op de vraag wat DNA is en hoe je het kunt on derzoeken. Zowel mogelijk heden als begrenzingen ko men aan bod. Hoe je DNA kunt veranderen, wordt uit gelegd door dr. F. Arwert, onderzoeker bij de vakgroep Antropogenetica. Op woens- leerlingen van 't Stoofje uit Ouwerkerk gaan in die plaats bomen planten in de omgeving van de begraaf plaats. De leerlingen van de Dreister basisschool De Klimop gaan niet planten maar wilgen knotten en wel bij het dijkwater. Basis schoolleerlingen uit Brou wershaven gaan bomen plan ten in de Boswachterij Westerschouwen. De leerlingen van de Hel- cherseeschool uit Scharen- dijke en 't Meetje in Elle- meet gaan geen bomen planten. Zij gaan een kijkje nemen in het bezoekerscen trum De Punt. Daar worden ze ontvangen door Staatsbos beheer. In Noordgouwe wor den lindebomen geplant en de leerlingen van De Stove in Noordwelle planten samen één goudes op de begraaf plaats. De leerlingen van OBS De Schelphoek tenslot te planten bomen aan de Huismeet in Serooskerke. dag 26 maart vertelt hij de cursisten meer over klonen. Prof. dr. L. ten Kate, hoogle raar Klinische Genetica, gaat in op de vraag hoe we moeten omgaan met de nieu we mogelijkheden op het ge bied van genetische manipu latie. De diverse morele jprincipes die als uitgangs punt kunnen dienen bij ethi sche overwegingen passeren de revue.De organisatie van de cursus DNA-onderzoek en genetische manipulatie bij mensen is in handen van de VUSA, onderdeel van de Vereniging voor christelijk wetenschappelijk onderwijs van de Vrije Universiteit Amsterdam. Aanvang van de cursus is 19.45 uur. Meer in formatie is verkrijgbaar bij het Zeeuwse contactpersoon M. Goedegebure: 0113 - 561915. Muller bewerkte dit stuk tot een dialoog tussen de twee belangrijkste personen. Hij plaatst zijn drama in een Franse salon voor de revolu tie en/of in een bunker na de Derde Wereldoorlog. De op macht beluste intrigante Marquise Merteuil en haar gewezen minnaar Vicomte Valmont spelen een intelli gent en gevaarlijk spel. In een niet aflatende strijd be vechten en vernietigen zij de liefde die ooit tussen hen heeft bestaan. De regisseur streeft naar een stijlvol en muzikaal gevecht, waarin seks het strijdperk is en woorden de wapens vormen. De toeschouwer wordt ge confronteerd met de vraag: Gaat het om lust of liefde? Cynisme of hoop? Negatief of positief? Sobere aanpak Regisseur Michael Hulshof studeerde met deze voorstel ling onlangs af als theaterdo cent aan de Amsterdamse Theaterschool. Hij koos voor een sobere regie-aanpak in een poging het stuk maxi maal tot zijn recht te laten komen. Deze bewerking van 'Liaisons Dangereuses' wordt ingehouden en licht ironisch neergezet. Hulshof laat de tekst zijn werk doen en weet met niet meer dan twee kostuums, een uitgekiende belichting en twee zitkrukken complete balzalen en de intieme salon van Merteuil tevoorschijn te toveren. De rollen worden vertolkt door Nathalie van der Klugt en Charley Bar- naart. Het belooft een heldere, in dringende voorstelling te worden, die ernst, relative ring, humor en geëngageerd- gin niet meer weet te achter halen, speelde zijn vader het zelfde instrument. „Ik heb van hem mijn eerste accor deon gekregen. Dat was toen nog zo'n speelgoedding. Mijn vader had een bodedienst en dan reden we vaak langs mu- ziekzaak Weltevreden. Ze stonden in de etalage en daar heb ik zeker over lopen zeu ren. Zo zal het wel zijn ont staan," pijnigt IJzelenberg zijn geheugen. Sinds die eerste accordeon zijn er nog vele andere ge volgd. Het vijfkorige knop penaccordeon dat hij sinds kort bezit, is inmiddels het achtste exemplaar. Met deze Italiaanse handgemaakte ac cordeon is hij zeer tevreden. „Een mens wil steeds wat meer. Maar dit wordt de laat ste hoor. Hier zit de beste klank in van allemaal." heid bevat. De toeschouwer wordt bij dit alles tot voyeur gemaakt. 'Kwartet' werd door het Ne derlands Centrum voor Ama teurtheater (NCA) gekozen voor het 'Cirquit'. Dat is een selectie van belangwekken de toneelproducties, die op initiatief van het NCA op di verse plaatsen in het land worden opgevoerd. De voorstelling in Brogum begint om 20.30 uur, de zaal is vanaf 20.00 uur geopend. f i ii (Foto: Marijke Folkerstma) Vijf jaar geleden zag het Bruinisser Visserskoor het levenslicht. Met geen andere bedoeling dan het brengen van vermaak sloegen zo'n tien enthousiastelingen de handen ineen. Zeemansliedjes De oprichtingsvergadering vond op 29 februari plaats en op Koninginnedag van dat zelfde jaar trad het koor al voor de eerste keer op. Het repertoire bestaat uit oude zeemansliedjes, hier en daar aangevuld met wat Engelse en Schotse ballades. Het con cept sloeg direct aan. Het Visserskoor, onder lei ding van J. Knuist, telt nu bijna zestig leden en pro beert het aantal optredens te beperken tot twee keer in de De vereniging voor amateur bierbrouwers bestaat dit jaar tien jaar en om dit te vie ren is een speciaal bier op de markt gebracht met de fees telijke naam Jubilaris. Dit bier is tijdens het festival voor het eerst te koop. Ook heeft de Bierefluiter een nieuw bier: Maene Blusser. Verder zijn er tijdens het fes tival kleine commerciële brouwers aanwezig van de Maasland Brouwerij, de Texelse Brouwerij, 't Kui- De Dorpsgemeenschap Se rooskerke, die de organisatie van het Straofeest in handen heeft, heeft een middag- en een avondprogramma opge steld. Al om 12.00 uur staat een wedstrijd in versierde fietsen gepland. Om 12.30 uur is de keuring van versier de paarden, die verzamelen voor d'Ouwe Smisse. Dit is tevens het vertrekpunt van de strêorit. Verwacht wordt dat de paarden uitbundig versierd de lente zullen ver welkomen. De precieze route die de paarden rijden, is op dit moment overigens nog niet bekend. Waarschijnlijk wordt - traditiegetrouw - El- Iemeet aangedaan. Als de paardenstoet vertrokken is, gaan de festiviteiten op het dorp onverminderd verder. Om 12.45 uur is er een wed strijd ringsteken voor de jeugd op versierde fietsen. Om 14.00 uur is er gelegen heid tot ringsteken op hob- belfietsen. Om 14.45 uur staat de intocht van de strêo- rijders gepland. De paarden maand. „Vanaf het begin is het aangeslagen en het blijft populair. Mensen herkennen die oude liedjes nog steeds. En wat mezelf betreft? Ac cordeon vind ik nog steeds het mooiste instrument en met de jongens samen bezig zijn, is altijd leuk." Dat het koor op zijn beurt ook de in zet van IJzelenberg weet te waarderen, bleek afgelopen zaterdag. Omdat hij in vijf jaar tijd nog nooit een keer - zelfs niet bij griep - verstek heeft laten gaan, kreeg hij het straatnamenbord ca deau. Kleinzoon De Bruenaar vindt zijn muzi kale enthousiasme terug in zijn elfjarige kleinzoon Ri chard Krijger. Richard is als solozanger bij het Vissers koor betrokken en speelt sinds een jaar zelf pianokla- vieraccordeon. Zat opa IJze lenberg vroeger voor de spie gel te oefenen („Dat had die man in de winkel zo ge zegd."), kleinzoon Richard krijgt les van een docent en leest notenbalken met ge mak af. Hij wil het zijn opa best leren, maar die voelt daar weinig voor. „Ik heb het nooit willen leren, nu ook niet, al zou het natuurlijk best makkelijk zijn. Maar ik heb het altijd zo nog gered." Hoeveel nummers hij inmid dels in zijn hoofd heeft zit ten? „Dat stopt niet bij hon derd, dat weet ik wel." Maar knap vindt hij zijn kleinzoon wel. „Dat muzikale zit er in bij hem. Ik hoop dat hij mijn opvolger wordt bij het Vis serskoor." ZIERIKZEE - In een artikel in de krant van gisteren over subsidie voor betaald toe zicht in een speeltuin in de Zierikzeese wijk Malta is een storende fout geslopen. De speeltuin in kwestie heet de Mr. Breetvelt-speeltuin en niet zoals abusievelijk werd vermeld de mr. Breedveld- speeltuin. pertje, de Brouwketel en Brouwerij De Gans. Verder is er een bierbrouw demon stratie, een informatiestand van de Deltabrouwers en is de BAV (Bier Artikelen Ver zamelaars) en de PINT (pro motie informatie traditio neel bier). Als vanouds is er weer de bierpul sjoelbak, de blindproever en voor de kin deren een grabbelton. Het Delta Bier Festival be gint om 13.30 en duurt tot 20.00 uur. komen terug via de Ridder- weg en worden begeleid door Luctor et Emergo uit Renes se en de kinderen uit het dorp. Om 15.30 uur vindt de officiële opening plaats. Een kwartier later gaat het spek takel ringsteken op versier de paarden van start, 's Avonds wordt de Strao 1997 afgesloten met een groot feest in het dorpshuis. De dorpstoneelgroep Lere Lere brengt het stuk Sjongesjon- gesjongesjonge op de plan ken. En daarna kan er tot in de kleine uurtjes, op de mu ziek van John Prins, worden gedanst. Strêorijders kun nen zich aanmelden bij Kiki Visser: 671593. BIDDAG ZIERIKZEE De Oud Gere- formeerde Gemeente in Ne derland in Zierikzee houdt woensdag 5 maart Biddag; 10.00 uur is er leesdienst. 15.00 en 19.30 uur predikt ds. T. Klok. Dinsdag 4 maart Zierikzee Openbare fractievergade ring van de PvdA in het ge meentehuis. Vergaderkamer 78. 19.30 uur. Woensdag 5 maart Zierikzee Gratis spreekuur FNV. MFC, de De Huybertstraat. 10.00-11.30 uur. Vakantie Bijbel Club. MFC. 13.30 tot 16.00 uur. Pinokkio. Voorstelling voor kinderen vanaf 7 jaar. Theater Mondragon. 15.00 uur. Brouwershaven Openbare ledenvergadering D66 afdeling Schouwen-Dui veland. Tonnenmagazijn. 20.00 uur. Donderdag 6 maart Zierikzee Lunchbijeenkomst 'Fiscale actualiteiten'. Restaurant Mondragon. 11.45 uur. Vakantie Bijbel Club. MFC. 13.30 tot 16.00 uur. Bruinisse Filmdag CJV. Clubgebouw Molenstraat. Vanaf 13.00 uur. Vrijdag 7 maart Zierikzee Workshop 'Glas en lood ma ken' van SKW De Lichtboei. MFC. 9.30-17.00 uur. Wereldgebedsdag in de Ka tholieke kerk. 19.00 uur. Zaterdag 8 maart Zierikzee Café Informatief viering In ternationale Vrouwendag, MFC, 14.00 uur. Workshop 'Glas en lood ma ken' van SKW De Lichtboei. MFC. 9.30-17.00 uur. Kerkwerve Sportvereniging WIK haalt oud papier op (ook in Noord- gouwe en Schuddebeurs). 9.30 uur. Scharendijke Straofeest. Vanaf 12.00 uur. Dreischor Jaaruitvoering Crescendo. Dorpshuis. 20.00 uur. Zondag 9 maart Zierikzee Concert Amsterdams Gitaar trio. Theater Mondragon. 15.30 uur. Haamstede Concert One Scotch, One Bourbon (country-blues). Muziekcafé Brandenburgh. 15.00 uur. Brouwershaven Concert Revival Jazzband. Jazzcafé't Swarte Schaep. 15.00 uur. Vergadering adviescommis sie maatschappelijke aange legenheden. Stadhuis. 20.30 uur. Dinsdag 11 maart Zierikzee Vergadering adviescommis sie grondgebiedzaken ruim telijke ordening en economi sche zaken. Theater Mondragon. 19.30 uur. Bijeenkomst over thema Omgaan met verlies en rouw. Hervormd Kerkcen trum. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Begin puppy-cursus. Terrein Werkhondenvereniging S.-D. Omloopsweg. 19.00 uur. Donderdag 13 maart Zierikzee Kennismakingsavond voor inwoners Malta, Kaaskens- water en Zuidhoek met colle- geb en w. MFC. 19.30 uur. Vrijdag 14 maart Zierikzee Jaarvergadering Vissersver eniging Helpt Elkander. Huis van Nassau. 14.00 uur. Oosterland Jaaruitvoering Oosterlands Fanfare. Dorpshuis Ooster hof. 20.00 uur. Zaterdag 15 maart Zierikzee Cursus 'Dromen een weg tot zelfkennis'. De Lichtboei, MFC. 10.00-16.00 uur. Cabaret Mark van de Veer donk met 'Boem beng ka- bam'. Theater Mondragon. 20.00 uur. Theatergroep Wrang met 'Kwartet'. Brogum Podium voor Muziek en Theater, 20.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE - In de Bewaerschole aan de Weststraat in Haamstede is van vrijdag 14 maart tot en met zaterdag 5 april een tentoonstelling van Alexandra Stapff en Joop van Ulden te zien. Burge meester J. Asselbergs opent donderdag 13 maart om 19.30 uur de expositie. Stapff (56) uit Eindhoven ex poseert wand- en/of vloerde coraties. Zij begon in 1962 haar eigen handweverij en - knoperij in Wassenaar. In haar tapijten speelt kleur een belangrijke rol. Meestal één kleur in vele nuances - een wolkenspel - met af en toe een kleurconcentratie. Stapff exposeerde eerder in onder meer de Haagse Kunstkring en het Textiel museum in Tilburg. Autodidact Van Ulden (49), eveneens uit Eindhoven, toont keramiek. Hij startte in 1970 in Den Haag een kera- miek-atelier. Op de expositie is hij present met fontein- en drijfkeien, kamerfonteinen, vazen, schalen en terraspot- ten. Van Ulden toonde zijn werk in onder meer het Ge-» meentemuseum in Schiedam en bij Kunst en Keramiek in Deventer. De Bewaerschole is van dinsdag tot en met za terdag van 13.30 tot 16.30 uur geopend. Alexandra Stapff is in dit tapijt geïnspireerd geraakt door de Siamees/Oosterse korthaarkat. MIDDELBURG - In de Zeeuwse bibliotheek in Mid delburg wordt op de woensdagen 19 maart, 26 maart en 2 april een cursus gegeven over DNA-onderzoek en genetische manipulatie bij mensen. Kleinzoon Richard en opa IJzelenberg vermaken de bewoners van de Trekzaksingel. BRUINISSE - De Bruse accordeonist L. IJzelenberg (61) kan geen noot lezen, maar desgevraagd speelt hij elk bekend - en minder bekend - nummer fout loos uit zijn hoofd. Zaterdag beloonde het Bruinis ser Visserskoor hem voor zijn trouwe inzet met een origineel straatnamenbord. De Singel in Bruinisse, waar hij samen met zijn vrouw en dochter woont, is sinds gisteren omgedoopt in Trekzaksingel. Zo'n twintig jaar lang vorm de hij samen met drummer J. van der Velde, eveneens uit Bruinisse, een bruiloften- en partijenband. Het duo was present bij vele feesten in het vissersdorp en omstreken en maakte voor familie en vrienden zelfs wel eens een trip naar Papendrecht of Amsterdam. Nadat de band werd opgeheven, hing IJze lenberg zijn accordeon aan de wilgen en kocht er een knoporgel voor in de plaats. Lang duurde deze onthou ding niet. „Het Visserskoor dat in oprichting was, kwam zeuren. Zij zouden wel voor een accordeon zorgen. Maar dat was zo'n valse bende. Dus al na twee weken heb ik zelf maar weer een accordeon gekocht," vertelt de muzi kant. Speelgoedding Zijn hobby ontstond ruim vijftig jaar geleden. Hoewel IJzelenberg het precieze be- ZIERIKZEE - De theatermaand in Brogum gaat za terdag 15 maart van start met de voorstelling 'Kwartet' van Heiner Muller door Theatergroep Wrang uit Amsterdam. 'Kwartet' is gebaseerd op de achttiende-eeuwse briefroman 'Les Liaisons Dange reuses' van Choderlos de Laclos. GOES - Op initiatief van de Deltabrouwers, een Zeeuws amateur bierbrouwers gilde, wordt zondag 23 maart het Delta Bier Festival gehouden in het Ambachtscentrum bij de Hollandse Hoeve in Goes. Scène uit 'Kwartet' door Theatergroep Wrang. 1 SEROOSKERKE - De laatste Strao op Schouwen dit jaar vindt plaats op zaterdag 15 maart. Afsluiter Se rooskerke biedt het publiek op deze dag een goed ge vuld programma aan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3