Kerkblad als visitekaart j e Nu met Hope gaat weer meedoen aan concoursen At Voorjaarsconcerten door Zeeuws Orkest Alles voor een lach Op Drift brengt klucht REPUBLIEK Geld voor toezicht speeltuin KERKBERICHTEN MAANDAG 3 MAART 1997 NR 26139 0 Oud-Zierikzeeënaar draagt evangelie uit per computer ZIERIKZEE - Predikant Jan de Vlieger, voormalig inwoner van Zierikzee, draagt het evangelie uit via de computer. Hij is momenteel als predikant ver bonden aan de Hervormde Kerk in Nijeveen en hij is één van de drie oprichters van Uitgeverij Skanda- lon. Samen met het Publiciteitsbureau Christelijk Nederland (PCN) lanceerde deze uitgeverij begin dit jaar Kerkbladen Support Digitaal; een kopijle- verende diskette voor plaatselijke en regionale kerkbladen. Kerkbladen Support Digi taal levert haar abonnees elf pakketten per jaar tegen ge ringe betaling. Een pakket omvat een diskette met geva rieerd tekstmateriaal, een aantal afgedrukte illustra ties en een redactionele handleiding aan de hand waarvan de predikant of het redactieteam het eigen kerk blad kan samenstellen. De bijdragen kunnen integraal worden overgenomen, maar mogen - wanneer gewenst - ook worden bewerkt. „Ieder een is eigenlijk altijd met hetzelfde bezig, bijvoorbeeld de uitleg rond Pasen. Er wordt dus veel dubbel werk gedaan. Deze diskette bete kent in de eerste plaats dan ook een enorme tijdwinst," licht De Vlieger toe. Omdat het bestaan van kerk bladen grotendeels op de in zet van vrijwilligers steunt, is de kwaliteit in de meeste gevallen nauwelijks profes sioneel te noemen. Veel kerkbladen overstijgen het niveau van gestencild club blaadje niet. „Jammer", vindt de initiatiefnemer: „Het is tenslotte het visite kaartje van de kerk. En on danks de beperkte middelen zou het er toch goed uit moe ten zien." Reden genoeg voor Skanda- lon en PCN om het digitale initiatief te nemen. Vorige jaar oktober ging er een eer ste proefmailing van zeshon derd exemplaren de deur uit. Er kwamen tweehonderd po sitieve reacties binnen, waaronder honderd aanvra gen voor een jaarabonne ment. Inmiddels zijn er al twee volwaardige nummers verschenen en zijn er in de af gelopen maand opnieuw ken nismakingspakketten naar zo'n zesduizend adressen ge stuurd. „We richten ons op de hoofdstroom. De Samen-op- Weg kerken, met uitlopers naar de linker- en rechter flank." Met het oog op de verscheide nheid in stromingen, is er ge kozen voor een brede samen stelling van het pakket. De abonnee heeft maandelijks de beschikking over zo'n vijftig tot zestig pagina's tekst. Naast artikelen, medi taties en gebeden bevat de diskette ook gedichten, lite raire uitstapjes en een cultu rele agenda. Daarnaast wor den de lezers geïnformeerd over de 'buren', via rubrie ken over het jodendom en de islam. Zappen Van het tien-koppige redac tieteam, versterkt met de in zet van nog zo'n vijfentwin tig overige medewerkers, wordt een open instelling verwacht. Aan de abonnee de mogelijkheid een keuze te maken tussen eventuele uit eenlopende benaderingen. De Vlieger: „Er worden bij voorbeeld verschillende bij dragen voor Pasen geleverd. Het is toch een beetje zappen door het geheel. We komen ook vast nog weieens voor in houdelijke keuzes te staan, maar tot nu toe is dat niet ge beurd. We proberen open te staan naar elkaar toe. Op vormgevingsgebied heeft Kerkbladen Digitaal even eens het een en ander te bie den. Voor veel voorkomende rubrieken zijn speciale ico nen ontwikkeld, waarmee de makers eenheid en duidelijk heid in hun blad kunnen be werkstelligen. Verschillende kunstenaars, waaronder Elg- anan Jelsma, verzorgen per uitgave illustraties bij het geleverde tekstmateriaal. Aan het concept van Kerk bladen Support Digitaal wordt nog steeds gesleuteld. Ds J. de Vlieger: „De diskette is ook bruikbaar bij het maken van een preek en andere kerke lijke activiteiten. (Foto: Marijke Folkertsma) Verdere uitbreiding door toevoeging van themaprojec ten en presentatie via Inter net zijn enkele van de plan nen op termijn. Overigens is het niet de be doeling dat alle kerkbladen in Nederland in identieke vorm gaan verschijnen. „Al is het kerkblad nog zo'n vod, toch wordt het gelezen. Dat is de kracht in het blad zelf. Omdat er dingen in staan over mensen die de lezer kent. Dus moet het kerkblad niet volgestopt worden met algemene artikelen alleen." Theologie De Vlieger (35) werd geboren en groeide op in Zierikzee. In 1983 vertrok hij naar Brussel om theologie te studeren, waarna hij later in Utrecht de (Hervormde) kopstudie voltooide. Doordat zijn broer betrokken was bij de oprich ting van Het Venster, het kerkblad van de Christelijk Gereformeerde kerk in Zie rikzee, kwam hij al vroeg in aanraking met kerkelijke publiciteit. Vorige jaar richt te De Vlieger, samen met een collega-predikant en een me- diaconsultant, uitgeverij Skandalon op. De uitgeverij probeert een bijdrage te leve ren op het grensgebied van kerk en cultuur. ZIERIKZEE - Het college van burgemeester en wet houders van de gemeente Schouwen-Duiveland wil 21.000 gulden beschikbaar stellen voor betaald toezicht op de Meester Breedveld- speeltuin in 1997. Vorig jaar kreeg het bestuur van de speeltuin van de ge meente Zierikzee een eenma lig subsidiebedrag voor toe zicht in de speeltuin. Verwacht werd dat het subsi dieverzoek voor 1997 beoor deeld zou kunnen worden in het kader van het jeugdbe leid ofwel sociale vernieu wingsbeleid van de nieuwe gemeente Schouwen-Duive land. Omdat daarvan op dit moment nog geen sprake is wil het college de gemeente lijke financiële bijdrage voor speeltuintoezicht dit jaar be talen uit de post 'incidentele uitgaven'. Maandag 10 maart geeft de commissie Maat schappelijke Aangelegenhe den hierover advies tijdens een openbare vergadering, die wordt gehouden in het stadhuis in Brouwershaven en begint om 20.30 uur. THEMAMIDDAG ZIERIKZEE - De Protestants Christelijke Ouderen Bond Schouwen-Duiveland houdt op donderdag 13 maart een themamiddag in De Veste aan de Manhuisstraat in Zie rikzee. Dr. A. Jobsen, gereformeerd predikant in Zierikzee, ver toont een diaserie over Jor danië en Syrië. Een reis door een gebied waar vele namen en plaatsen uit de bijbel voorkomen. Zowel leden als belangstellenden zijn wel kom. De themamiddag be gint om 14.15 uur. SURPRISEPARTY HAAMSTEDE - Het Jonge- rencentrum Big 'S' in Haam stede houdt op zaterdag 8 maart een surpriseparty. Als je stevig in je schoenen staat en niet bang bent voor een uitglijder, kun je in het jongerencentrum terecht. Op deze in alle opzichten smake lijke avond wacht iedere be zoekereen kleine verrassing. De party in Big 'S' aan het Sluispad in Haamstede be gint om 21.00 uur. De zaal is open vanaf 20.00 uur. WEST SIDE STORY MIDDELBURG - Een extra voorstelling van de dansmu- sical West Side Story vindt plaats op dinsdag 22 april in de Stadsschouwburg Middel burg. Er zijn nog zo'n vijftig kaar ten verkrijgbaar. De twee uitvoeringen op woensdag 23 en donderdag 24 maart raak ten in abonnement al snel overtekend. Reserveren is mogelijk via 0118-611500. We gaan steeds lekkerder blazen' BRUINISSE - Aan het gebrek aan belangstelling vanuit de Bruse bevolking kan bij zich mateloos er geren, maar over het muzikaal niveau van Nu met Hope is hij goed te spreken. „We gaan steeds lekker der blazen," aldus A. van den Berge, voorzitter van Nu met Hope. De Bruse muziekvereniging gaat voor het eerst sinds minstens twintig jaar weer meedoen aan concoursen. Nu met Hope beschikt mo menteel over 13 blazende le den en een zes man sterke drumband. „Het ledental is de laatste jaren vrij stabiel," aldus Van den Berge. Desal niettemin zou hij er graag nog wat leden bij krijgen. En wat hem betreft hoeft dat niet per se jeugd te zijn. „Ie dereen denkt altijd dat je als muziekvereniging afhanke lijk bent van de jeugd, maar een vent van veertig kan nog net zo goed leren blazen." Op Bru zelf moet Van den Berge met Nu met hope tegen de stroom op roeien. Keer op keer stoot hij zijn neus in po gingen om de Bruenaars naar de jaaruitvoering te krijgen. „Ik heb er echt alles aan ge daan. Aanplakbiljetten, huis-aan-huis folders, het is zelfs op de radio geweest. Ik weet echt niet wat ik nog meer kan doen," aldus Van den Berge. Hij schroomt ook niet om potentiële luiste raars persoonlijk te benade- In een ultieme poging om meer toeschouwers te wer ven voor Nu met Hope zocht hij bijvoorbeeld een mossel kweker thuis op. „Hij zei 'als je geld wil kun je 't krijgen, maar naar de muziek komen doe ik niet. Daar heb ik ge woon geen aardigheid in." Desondanks gaat Van den Berge stug door met Nu met Hope en naar zijn zeggen stijgt het muzikaal niveau behoorlijk. „En dan wil je toch weten of je nou een zes minnetje of een zevenplusje waard bent. Wordt het dit jaar een zesmin dan proberen we volgend jaar in de intro ductieklasse toch een zeven- plus te halen." Gedurfd Nu met Hope, gewoontege trouw samen met de Nieu- werkerkse muziekvereni ging Oefening en Uitspanning, had het zich zelf tijdens de jaaruitvoering niet gemakkelijk gemaakt. Naast werk van Laseroms (Cum Laude) en Dvorak (Lar go) stond een muzikaal por tret van Ennio Morricone in een arrangement van R. Ker nen op het programma. An- J. Wiebrens werd in het zonnetje gezet vanwege zijn 50-jarig jubileum bij Nu met Hope. (Foto: Marieke Mandemaker) dere film/popmuziek was er in de vorm van Golden Eye van Bono The Edge. „Tina Turner kon vanavond niet, dus doen we het zelf maar," aldus dirigent A. Radewalt. Nu met Hope/Oefening en Uitspanning sloeg zich moe dig en met verve door dit moeilijke stuk. Onder de noemer The cream of Clapton speelde Nu met Hope/Oefening en Uitspan ning achtereenvolgens Won derful tonight, de klassieker Laila en het gevoelige Tears in heaven. In een arrange ment van Waignein werd vervolgens Pocohontas ge speeld. Drumfonia, weder om van Laseroms, was de af sluiter van het concert. Na Nu met Hope/Oefening en Uitspanning was het de beurt aan de drumband die een swingend optreden ten beste gaf. Het muzikale ge deelte van de avond werd af gesloten met een optreden van majoretten-peloton Vi vace uit Oude Tonge. Na de pauze voerde de toneelclub van Nut en Uitspanning in Zonnemaire 'Papa strijkt de vlag' - een klucht in twee be drijven - op. De regie was in handen van Jö Duinhouwer. Jubilaris Tijdens het concert werd J. S. Wiebrens in het zonnetje ge zet vanwege zijn 50-jarig lid maatschap van de Bruse mu ziekvereniging. Schout van de Koninklijke Nederlandse Muziekfederatie (KNF) schetste in het kort de muzi kale loopbaan van Wiebrens. „Hij begon op tuba, speelde daarna es-bas, tenorsax en alt-sax en is nu weer terug op de tuba." Wiebrens is daar naast penningmeester van Nu met Hope, maakte deel uit van het bestuur van de visclub én de woningbouw vereniging en was jarenlang lid van de gemeenteraad van Bruinisse. Uit handen van Schout kreeg Wiebrens het bij zijn jubileum behorende speldje en oorkonde. MIDDELBURG - Onder leiding van Ernst van Tiel geeft het Zeeuws Orkest deze maand een drietal voorjaarsconcerten en wel in Oostburg, Terneuzen en Middelburg. Als soliste treedt de van oor sprong Braziliaanse pianiste Eliane Rodrigues op, een groot talent dat reeds op jon ge leeftijd begon te compone ren en op haar zevende jaar een pianomethode had ont wikkeld die tot op heden in Brazilië gebruikt wordt. De thans in België woonachtige pianiste concerteerde al in meer dan 20 landen. Voor haar is het de tweede keer dat zij samenwerkt met het Zeeuws Orkest, nu in het pianoconcert KV 48 van Mo zart. Verder staan ophet pro gramma de Symfone nr. 96 van Haydn, de 5e symfonie van Schubert en de Pavane pour un enfant défihte van Ravel. Het eerste concert irde serie voorjaarsconcerten staat, ge pland voor dinsdag 18 maart in de RK-kerk aldaar. Don derdag 20 maart komt het Zeeuws Orkest naar de RK- kerk achter het stadhuis in Vlissingen en op zaterdag 22 maart speelt het orkest in de Concertzaal in Vlissingen. De concerten beginnen om 20.00 uur. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Hardenberg- Centrum: R. de Graaf te Rou- veen. Beroepbaarstelling: H. van Dijken, Wortmanstraat 82, 8265 AE Kampen, tel. 038- 3328224. RECENSIE Ali Pankow „Anything for a laugh", zegt ze zelf vlak voor de pauze. Lenette van Dongen zater dagavond in Theater Mon- dragon in haar show: „Nee, nee en nog eens nee." Lenette kan veel, heel veel. Ze zingt, ze danst, ze kan ontzettend gekke bekken trekken, ze lanceert rake teksten en weèt te ontroeren. Dat laat ste echter iets te weinig en al het overige soms iets te veel van hetzelfde. Lenette legt een link tussen haar eerste solo-programma 'Mag het een ietsje zachter?' waarin ze smeekt om wat verstilling in een doldraaien- de wereld. Die hartekreet heeft ze gestaakt. „If you can't beat them, join them," luidt nu haar credo. Ze be strijdt het lawaai dus niet meer, maar doet er aan mee in een door de styling-shop aangemeten outfit. Ondanks alle dubbele lagen in dit deel van haar programma lijkt ze er stiekemweg ook van te ge nieten om zich zo te presente ren. De start van de show blijkt het indringends. Prachtig die woede over sek- sexcessen in een Amsterdam se club breed in beeld ge bracht om zeven uur 's avonds op de stadstelevisie. Lenette stelt op brute wijze de gektes aan de kaak: fist- fucking, de afwerkplaats en dergelijke Ommezwaai Met haar verhaal over Oost- indisch-geëmancipeerde vrouwen lijkt ze een omme zwaai te maken. Vanaf dat moment wordt het makkelij ker: lollig, maar minder con fronterend. Dat geldt ook voor haar wat lang uitge sponnen conference over snurkende mannen. Leve de herkenning overigens, getui ge de onbedaarlijke lach in de zaal. Lenette gaat op die toer door en behandelt de kledingsores van de moderne vrouw als ware het een we reldprobleem. En bij de vette knipoog naar de Chinese lief destechnieken - 'Geit tegen over de boom' en 'Ezel aan het eind van de lente' bij voorbeeld - gaat ze zelfs zo ver iemand uit het publiek voor assistentie op het podi um te halen. Alles voor een lach dus. Gelukkig kwam na de pauze weer een omschakeling. Su bliem de metafoor van de tij ger in zijn kooi: Onafgebro ken heen en weer net als die vrouw van supermarkt naar peuterspeelzaal, van peuter speelzaal naar huis en weer naar supermarkt en weer.enzovoort. Het muzikale en vocale aan deel van Martijn Breebaart is plezierig. Hij straalt lol uit bij wat hij doet en doet het goed. Wat de essentie van Lenet- te's boodschap moet zijn: ontvlucht je bestaantje als je er in vast gelopen bent, blijft wat zweverig door een wat erg lang uitgesponnen ver haal over talrijke indrukken in het circus. Haar persoon lijke fascinatie voor de lucht acrobate lijkt te weinig uni verseel. Al met al blijft de rode draad in haar verhaal wat vaag. Daar staat tegen over dat haar prachtige lied jes als 'Op eigen vleugels' en 'Vergeef me' ware hoogte punten vormen. RENESSE - Toneelvereniging Op Drift uit Renesse speelt zaterdag 22 maart de klucht De grote versier der in het dorpshuis in Renesse. De grote versierder (The big bad mouse) van Philip King en Falkland L. Cary heeft het kantoor van de Chunki- bix Limited als decor. Een enorm misverstand tussen de werknemers op de orderaf deling is de oorzaak van al lerlei komische ontwikkelin gen. Na afloop van de voorstel ling is er gelegenheid tot dan sen. Ad Hagesteijn zorgt voor muzikale begeleiding. De voorstelling van Op Drift begint om 20.00 uur. Een groepje zichzelf noemende 'prominente Nederlanders' heeft een soort republikeins genootschap opgericht. Dit denkende deel van onze natie rondom de journalist Martin van Amerongen wil hiermee een van de laatste taboes doorbreken: een discussie over het koningschap. Blijkbaar valt het vandaag niet mee om nog onderwerpen te vinden waarmee je je vooruitstrevendheid kunt bewijzen. Nu is mijn liefde voor het Oranjehuis alleen al gebaseerd op de oranjevla en oranje tom poezen die ik niet graag zou missen. Boven dien moet ik er niet aan denken om een man als Kok, Bolkestein of Heerma in een paleis te zien zitten. De secretaris van de Bond van Oranjeverenigingen, mevrouw G. D. Overweel reageerde geschokt op het be richt. Zij beschuldigde de prominenten er zelfs van een soort dubbelleven te leiden. Nu lijkt er ogenschijnlijk niets aan de hand. Vergeleken met de kunde van koningin Beatrix halen de leidende politici slechts MAVO met moeite. Maar het wordt anders als zoonlief later als koning louter een lief hebber van snelle auto's zou blijken die meestal op jacht is naar wilde zwijnen en mooie vrouwen. Naarmate het Oranjehuis zwakker is zullen de republikeinse genoot schappen sneller opbloeien. Zo modern zijn de gedachten van Van Ame rongen natuurlijk niet. In de loop der eeu wen hebben al heel wat republikeinse ge nootschappen wortel geschoten. En waar was er vruchtbaarder grond dan juist in het recalcitrante Zierikzee? Van onze onvolprezen gemeente-archivaris Huib Uil kreeg ik kopieën van een 18e eeuws ge schrift van de hand van een van onze Zierik- zeese voorvaderen, de notaris De Kanter. Hij beschreef uitgebreid de beroeringen die er in Zierikzee waren geweest tussen de pa triotten en de prinsgezinden. Want de Zier- ikzeese vroedschap was twee eeuwen gele den een broeinest van patriotten en als stad was Zierikzee een horzel in de mouw van de Zeeuwse raadspensionaris Van de Spiegel. Vanuit de Meelstraat drukten ze elk ontlui kend oranje-gevoel de kop in. Stel dat ik als columnist in 1787 de woorden 'Oranje boven' zou gebruiken, dan stond de volgen de dag de mattenklopper in de Meelstraat klaar. Zou ik daarentegen aangeheven heb ben 'Leve de patriotten' dan was mijn huis gewis aan gruzelementen gegaan. Zo speelden de hele week de patriotten door mijn hoofd. Tot in het postkantoor toe waar ik een andere archivaris, Sander de Haan, tegen het lijf liep en we discussieer den over het gelijk van de patriotten of prinsgezinden, tot we om half zes op straat gezet werden omdat de baas trek kreeg in z'n piepers met jus. Zierikzee mag zich tegelijk beroemen op een uitbundig oranje-verleden, maar tevens waren er perioden waarin het dragen van oranje je alleen al in het Gravensteen bracht. De vraag natuurlijk is in hoeverre de regenten van onze tijd iets geërfd hebben van hun voorgangers van tweehonderd jaar geleden. Ik kan de lezer gerust stellen. En opnieuw moet de naam van Veerhoek vallen. Toen ik op de open dag van het nieuwe gemeente huis zijn kamer bekeek zag ik aan de muur een enorme stamboom van het Oranjehuis hangen. Hij was zo wijd vertakt dat ik van zelf ging kijken of op de een of andere zijtak de naam 'Veerhoek' prijkte ten gevolge van een amoureuze escapade van een voorma lig oranjevorst. Want dat zou voor mevrouw Overweel van de Bond van Oranjeverenigin gen een geruststellende gedachte zijn. Mocht het Oranjehuis om de een of andere reden afhaken dan staat er een nieuwe ko ning klaar. En let op. Vorst Veerhoek wordt geen gewone koning, maar een Super-ko ning. Wat zijn we toch een raar volk. Als je buiten landers te gast hebt willen ze van alles weten over die bekende koningin van ons. De jaloersheid druipt er vanaf. Wat heb je aan platvloerse presidenten die zo van de straat geplukt zijn Alleen al het decorum is een koningschap waard. En als Willem- Alexander ook bereid is naast zijn liefde voor mooie auto's eens een rolstoel in de Cornelia te helpen duwen kan ik met ver trouwen mijn oranje tompoes blijven veror beren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5