Internationale raskattenshow trekt 1000 belangstellenden Meer ruiters dan ooit bij Strao in Ellemeet GOED KOOP Zorg in Zeeland Optreden bijzonder duo in Lutherse kerk Deze zomer fietsveer Zierikzee-Burghsluis Concert in kader eindexamen muziek 1» Op zaterdag 7 april Opname Tussen kunst en kitsch op Neeltje Jans In de reeks Ars Musica-concerten Ik heb ze omdat ik van ze hou' 'Het is hier nog een echt dorpsfeest' In RSG Professor Zeeman Cursus natuur FLITS SNELRIJST AGENDA MAANDAG 3 MAART 1997 NR 26139 3 GOES - 'Zorg in Zeeland' is het onderwerp dat cen traal staat tijdens een bijeenkomst van het Plat form Zeeuwse Vrouwenraad. In hotel Terminus in Goes wordt dinsdag 18 maart de jaarvergadering van het platform gehouden. Na af loop van het huishoudelijk gedeelte, om 10.00 uur, ko men drie sprekers aan het woord. Beleidsmedewerk ster van de Vrouwen Allian tie in Utrecht S. Huybregts gaat in op de noodzaak van een nationaal zorgdebat. Landelijk voorzitter van het CDA-Vrouwenberaad M. Visser-Van Doorn spreekt over de toekomst van het ge zin in relatie tot zorg. En voorlichter mantelzorg van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen F. Kos ters-Koper gaat in op het on derwerp 'Mantelzorg in Zee land, wel of niet betaalbaar?". Daarna wordt aan de hand van stellingen in groepen gediscussieerd. De uitslagen van de discussie worden geformuleerd voor de rijks- en provinciale over heden. NEELTJE JANS - Waterland Neeltje Jans, voor heen Delta Expo, op Neeltje Jans is zaterdag 7 april het decor waar opnames worden gemaakt voor het AVRO televisieprogramma 'Tussen kunst en kitsch'. Twaalf deskundigen, die zijn gespecialiseerd in schilderijen, prenten, teke ningen, porselein, aarde werk, plateel, glas, meta len, volkskunst, goud, zilver, juwelen, Jugendstil, art deco, uurwerken en in strumenten, archeologie en antieke munten, kómen naar Waterland Neeltje Jans om daar de artikelen te beoordelen die het pu bliek voor dat doel mee brengt. Presentator van het televi sieprogramma C. van Dron- gelen weet uit ervaring dat dit tot grote verrassingen kan leiden. „Te veel men sen weten niet goed wat zij in huis hebben, waardeloos of waardevol. Toch blijken zij graag te willen weten of een oud erfstuk of een an tiekaankoop de moeite waard is van het bewaren, verzekeren, repareren of verkopen. De drempel om hiervoor naar een antiquair of kunsthandelaar te gaan blijkt vaak te hoog. Daar om is er in alle delen van het land veel belangstelling voor de taxateurs die arti kelen beoordelen in het ka der van het televisiepro gramma. Mensen uit Zeeland die op Neeltje Jans een artikel willen laten be oordelen kunnen vooraf gaand aan het evenement aan de kassa van Delta Ex po een kaartje kopen of dat tevoren bestellen via 035- 6717171. ZIERIKZEE - In de Lutherse kerk in Zierikzee vond zaterdag een optreden plaats van zangeres Frarifoi- se Semellaz en de Zeeuwse pianist/organist Leen de Broekert. Het concert van dit bijzondere duo, waar van de organisatie in handen lag van Ars Musica, trok een groot publiek. Semellaz was speciaal voor twee optredens in Zeeland, respectievelijk in Middel burg en Zierikzee, uit Parijs overgekomen. Voor deze ge legenheid werd zij begeleid door De Broekert. Het pro gramma omvatte liederen uit de late achttiende eeuw en uit de periode 1800 tot 1850. Vanwege dit repertoire bespeelde De Broekert een kopie van een fortepiano uit 1795. Het duo begon met een aan tal liederen van Mozart, waaronder het bekende Das Veilchen. Daarna volgde mu ziek van Haydn. Wie ver wacht had Duitstalige liede ren te horen, werd verrast door het feit dat hij ook En gelstalige teksten compo neerde. Enkele Romances uit de roerige tijd van de Franse Revolutie werden gevolgd door opera-aria's van onder meer Piccini en Grétry De Zeeuwse pianist/organist vertolkte de - deels virtuoze - begeleidingen zeer knap en liet de speciale klankkleuren en -effecten van zijn oude in strument volledig tot hun recht komen. Semallez be wees over talloze expressie mogelijkheden en een moei teloze techniek te beschikken. Uitersten als het indrukwekkende My spi rit wanders free en de rate lende en rollende Sailor's Song getuigden daarvan. Het uiterst aandachtige pu bliek beloonde het paar met een staande ovatie en dwong daarmee een toegift af. Met het bekende Plaisir d'amour van Padre Martini werd de geslaagde mini-tournee afge sloten. ZIERIKZEE - Ook tussen Zierikzee en Burghsluis wordt met ingang van deze zomer een fietsveer on derhouden. Het is de vierde veerdienst, die vanaf Schouwen-Duiveland diensten onderhoudt voor fietsers en voetgangers. De dienst tussen Zierikzee en Burghsluis wordt onderhou den door de Ms. Friesland. Deze boot verzorgt rondvaar ten op de Oosterschelde en doet in de dienstregeling ook Burghsluis aan. Tussen Zie rikzee en Burghsluis is er plaats genoeg op de boot om ook fietsen mee te nemen. De vierde veerdienst op de Oosterschelde volgt op de diensten Zierikzee-Wemel- dinge, Bruinisse-Sint Anna- land en Burghsluis-Colijns- plaat. Tussen Zierikzee en Wemeldinge voer vorig jaar voor het eerst een veer dienst. Het succes was zo groot, dat de reder voor dit jaar een grotere afmeergele- genheid in Wemeldinge wil. Ook de capaciteit en de vaar- frequentie worden verhoogd als net aan de reder ligt. Voor de dienst tussen Brui- nisse en Sint Annaland heb ben de voormalige gemeente Bruinisse en de gemeente Tholen een garantiesubsidie verstrekt. Voor de veer dienst tussen Burghsluis en Colijnsplaat wordt door de reder hetzelfde gevraagd aan de gemeenten Schouwen- Duiveland en Noord-Beve land. De veerdienst tussen Zierikzee en Burghsluis komt niet in aanmerking voor een garantiesubsidie, omdat het om een commer cieel bedrijf gaat. De kans dat daadwerkelijk een be roep wordt gedaan op de ga rantiesubsidie is volgens het college van burgemeester en wethouders zeer klein. Het leidt dit af uit het succes van de veerdienst tussen Zierik zee en Wemeldinge.Het ver zoek voor de garantiesubsi die komt aan de orde in de vergadering van de raads commissie Ruimtelijke orde ning en economische zaken van dinsdag 11 maart. De kortharigen waren alert en nieuwsgierig. ZIERIKZEE - Naar schatting ruim duizend belang stellenden brachten zondag een bezoek aan de 34ste Internationale raskattenshow in sportcentrum On derdak in Zierikzee. Het was de eerste keer dat de Nederlandse Langhaarkatten Vereniging in Zee land (NLKV) neerstreek. Meer dan vierhonderd kat ten van allerlei verschillende rassen waren er te zien. Wie een hartverscheurend gemiaauw had verwacht kwam in Onderdak bedro gen uit. Verreweg de meeste katten op de tentoonstelling bleven onverstoorbaar onder zoveel aandacht. Sommige perzen hadden een mini- bankstel tot hun beschik king, andere katten lagen vredig in elkaar verstren geld te slapen. ;,De meeste katten zijn het gewend," ver klaart 'Hennie Prins uit Nieuwerkerk de rust waar mee de katten het evenement ondergingen. Zij was één van de zeven Schouwen-Duive- landse deelnemers aan de kattenshow. Hennie fokt sa men met echtgenoot Ton per zen. „Gewoon omdat ik die zo mooi vindt." Sinds 1974 drijft het Nieuwerkerkse echtpaar Perzen Cattery De Veronicats. Ze hebben in hun cattery een wereldkam pioen: de nu 14 jaar oude zwart-smoke pers Salomo en op tentoonstellingen in bin nen- en buitenland sleept de Nieuwerkerkse cattery re gelmatig prijzen in de wacht. Hennie Prins „Ja hoe gaat dat. Je begint met één. Dan neem je er nog een en zo gaat het verder. We hebben nu dertien perzen," vertelt Hen nie Prins. Perzen zijn volgens haar heel gemakkelijke huisgenoten. „Het zijn eigenlijk een beetje luie katten. We hebben wel gehad dat iemand dacht dat (Foto: Marieke Mandemaker) er standbeelden in de ven sterbank stonden. Die schrok zich rot toen één van die standbeelden ineens be woog, aldus Hennie Prins met geamuseerde blik. Zij voegt er wel meteen aan toe dat een pers veel 'onderhoud' vergt. „Je moet ze vaak bor stelen. anders gaat dat lange haar in de klit zitten. Ik doe ze ook regelmatig in bad." Voor haar en haar echtge noot is het fokken van perzen een hobby. Maar dan wel een hobby die veel tijd en geld kost. „Het is leuk dat er nu eens zo'n show dichtbij huis is. Vorige week zijn we nog naar een show in Duitsland geweest en daarvoor een keer naar Denemarken." Naar een show neemt het echtpaar meestal twee of drie katten mee. „Ik kijk ook altijd of ze zich wel op hun gemak voelen. Als ze meteen wegkruipen neem ik ze geen tweede keer mee. Voor ons is het een hobby, maar voor de katten moet het geen kwel ling zijn. Ik heb perzen om dat ik van ze hou." Een team van 12 internatio naal erkende keurmeesters uit Nederland, België en Duitsland beoordeelde de katten. „Dat luistert heel nauw," weet Hennie Prins. „Er zijn allerlei regels. Bij een pers bijvoorbeeld moe ten de oren precies op de juis te plaats staan, ze mogen niet te hoog maar ook niet te laag zijn en bijvoorbeeld de tan den moeten ook mooi zijn.1 Huiskatten Een blik in de tentoonstel lingscatalogus leert dat er veel verschillende rassen zijn. Heel veel. Variërend van langharigen als perzen tot halflangharigen als Bir- 'manen en Noorse boskatten en kortharigen als Siamezen, Burmezen, Bengalen en Blauwe Russsen. Over het al gemeen is het zo dat kortha- rige katten feller en alerter zijn dan langharigen. De meeste aandacht van de be zoekers gaat vaak uit naar de langharigen. „Veel mensen zijn gewone huiskatten, meestal kortharen, gewend en dan willen ze eens iets an ders zien," vertelt R. Feijen van de NLKV. Toch waren er naast de kat ten waarvan de ene nog een langere stamboom had dan de ander ook 'gewone' huis katten te zien op de katten tentoonstelling in Onder dak, zoals bijvoorbeeld Bartje Hart, een zwart-witte kat van L. Postma-de Bil uit Dreischor, een van de Schou- wen-Duivelandse deelne mers. Hij werd verkozen tot mooiste huiskat van de ten toonstelling. Bartje Hart sliep er niet minder om. ELLEMEET - Het kan dit jaar niet op bij de Strao. Het vierde straofeest op rij werd zaterdag in Elle meet gevierd en ook daar maakten een recordaantal ruiters deel uit van de stoet. „Meestal zitten we rond de 35, maar nu zijn het er 48. Dat is een abso luut record Meer dan we ooit gehad hebben," aldus J. van der Klooster, voorzitter van het Strao-comité Ellemeet. Een echt sluitende verkla ring voor de sterke toename de laatste jaren voor het Strao weet Van der Klooster niet. „Wat wel scheelt is dat er hier twee maneges bij ge komen zijn. Dat scheelt. Het Straofeest hier heeft gewoon een bijzondere uitstraling. Ik weet dat er zelfs mensen uit Rilland-Bath speciaal deze dag naar Ellemeet komen om mee te rijden in de stoet." In Ellemeèt wordt het Strao feest gevierd zoals het vol gens Van der Klooster ge vierd moet worden. Zonder toeters en bellen. Het wassen van de paardenhoeven in de zee en daarna feest. „Rings teken doen we hier niet aan. Dat zat er vroeger ook nooit bij," aldus Van der Klooster. Een puur Straofeest dus. Een feest waarvoor het hele dorp uitloopt. Hetgeen ook wet houder D. van der Wekken was opgevallen. „Ik loop hier nu al vijftig jaar rond op dit eiland, maar ik ben nog nooit naar het Strao geweest. Dit is echt de allereerste keer. Zo zie je maar weer waar zo'n herindeling goed voor is. Ik vind het heel ge zellig. Het is een echt dorps feest. Het hoogtepunt van het jaar voor de inwoners van Ellemeet." Doorgaan Van der Wekken noemde het in zijn toespraak ter ere van het Ellemeetse Strao een goe de zaak dat de traditie in ere gehouden wordt. „Ik vind het een prachtig gezicht, al die paarden. Het geeft een heel feestelijk en goed ge voel. Ellemeet moet hier ze ker mee doorgaan en wij als gemeente zullen dat ook ze ker ondersteunen." Van der Wekken roemde de inzet van vrijwilligers zonder wie vol gens hem een dergelijk feest niet mogelijk zou zijn. K. Horst uit Ellemeet - bijna 78 jaar - is één van die vrij willigers. Hij werd geboren in Renesse, reed daar ook verschillende malen mee met de Straostoet maar verhuis de naar Ellemeet toen hij trouwde. Daar werd hij - pre cies vijftig jaar geleden - meteen lid van het Straoco- mité. „En van lieverlede blijf je het doen." Horst is blij met de toename van de belangstelling voor het Straofeest. Hij herinnert zich nog dat de traditie in een diep dal heeft gezeten. „Ik weet er nog van dat we op het Strao in Renesse met zes rui ters waren. Ik had toen zoiets van 'straks moeten we het Straofeest nog met tractoren gaan vieren omdat er geen paarden meer zijn'." Door schade en schande leer de Horst de trucs die alle strao-rijders moeten weten. Zoals de zeemleren lap in de onderbroek tegen de zadel pijn. „Dat werkt echt," al dus Horst. Volgens Horst heeft de toenemende belang stelling voor het Straorijden te maken met de groeiende populariteit van het paard- i'ijden in het algemeen. „Er zijn heel wat maneges bij ge komen." Zelf rijdt hij niet meer mee in de ruiterstoet, maar hij is nog wel bij elke Strao present. „Het is ge woon mooi om te zien. En het is hier hartstikke gezellig. Orginele versieringen tijdens het Strao in Ellemeet. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - In de regionale scholengemeenschap Professor Zeeman is dinsdag 25 maart een openbaar concert, dat voor een aantal leerlingen van de RSG Professor Zeeman veel betekent. Hun muzikale op treden maakt deel uit van het eindexamen HAVO of VWO. Het is dit jaar voor het eerst dat VWO-leerlingen op de RSG muziek in hun eindexa menpakket hebben. Zij heb ben als opdracht tijdens het openbaar tentamen een com positie van eigen hand te ver tolken of een bewerking van een bestaand stuk. Oud-leerlingen Behalve leerlingen die eind examen muziek doen, treden tijdens het concert ook een aantal leerlingen uit andere klassen op, evenals docenten en oud-leerlingen van de school. Daarbij wordt mu ziek ten gehore gebracht uit de Renaissance, Barok, Pop muziek en Kunstmuziek. Tijdens het concert treedt ook de band 'Big Band Pro ject 1' op. Onder leiding van Jo Flipse spelen ze onder an dere muziek van Gershwin RENESSE - De Werkgroep Schoolbiologie houdt dit voorjaar in het Dorpshuis in Renesse een cursus waarin bodemdieren, bomen en boombeestjes centraal staan. De cursus is gratis en be stemd voor verschillende groepen van het basisonder wijs. Voor de kleuters komt de natuur spelenderwijs aan de orde. De groepen drie en vier bestuderen bodemdie ren. De midden- en boven bouw nemen bomen onder de loep. De cursus start dinsdagmor gen 8 april. Voor het welsla gen ervan is de werkgroep nog op zoek naar vrijwilli gers die kunnen assisteren bij de excursies. Kinderen kunnen zich tot 24 maart aan melden voor de cursus via het telefoonnummer 461758. Op dit nummer kan ook in formatie worden ingewon nen over de cursus. en Coltrane. Het concert gra tis toegankelijk voor iedere belangstellende en begint om 20.00 uur. Handvaardigheid Voorafgaand aan het muzi kale evenement (vanaf 19.00 uur) en in de pauze kunnen in de school de eindexamen werkstukken worden beke ken die eindexamenkandida ten HAVO-handvaardigheid maakten. De thema's waren dit jaar design, maquettes, junk-art en mal-modellen. Advertentie pak 400 gram van T69" K» VERSE RODE OF A WITTE KOOL 7 9 per stuk VANILLE VLA llterpak NU A«nfc»r<Jnf;fn grlcfcg v»n m* 3 Vm wo 5 m*«rt 1997 ASPScrvwBV ,H 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS Dinsdag 4 maart Zierikzee Vakantie Bijbel Club. MFC. 13.30 tot 16.00 uur. Openbare fractievergade ring van de PvdA in het ge meentehuis. Vergaderkamer 78. 19.30 uur. Woensdag 5 maart Zierikzee Gratis spreekuur FNV. MFC, de De Huybertstraat. 10.00-11.30 uur. Vakantie Bijbel Club. MFC. 13.30 tot 16.00 uur. Pinokkio. Voorstelling voor kinderen vanaf 7 jaar. Theater Mondragon. 15.00 uur. Brouwershaven Openbare ledenvergadering D66 afdeling Schouwen-Dui veland. Tonnenmagazijn. 20.00 uur. Donderdag 6 maart Zierikzee Lunchbijeenkomst 'Fiscale actualiteiten'. Restaurant Mondragon. 11.45 uur. Vakantie Bijbel Club. MFC. 13.30 tot 16.00 uur. Bruinisse Filmdag CJV. Clubgebpuw Molenstraat. Vanaf 13.00 uur. Vrijdag 7 maart Zierikzee Workshop 'Glas en lood ma ken' van SKW De Lichtboei. MFC. 9.30-17.00 uur. Wereldgebedsdag in de Ka tholieke kerk. 19.00 uur. Zaterdag 8 maart Zierikzee Workshop 'Glas en lood ma ken' van SKW De Lichtboei. MFC. 9.30-17.00 uur. Scharendijke Straofeest. Vanaf 12.00 uur. Zondag 9 maart Zierikzee Concert Amsterdams Gitaar trio. Theater Mondragon. 15.30 uur. Haamstede Concert One Scotch, One Bourbon (country-blues). Muziekcafé Brandenburgh. 15.00 uur. Brouwershaven Concert Revival Jazzband. Jazzcafé 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Vergadering adviescommis sie maatschappelijke aange legenheden. Stadhuis. 20.30 uur. Dinsdag 11 maart Zierikzee Vergadering adviescommis sie grondgebiedzaken ruim telijke ordening en economi sche zaken. Mondragon. 19.30 uur. Bijeenkomst over thema Omgaan met verlies en rouw. Hervormd Kerkcen trum. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Begin puppy-cursus. Terrein Werkhondenvereniging S.-D. Omloopsweg. 19.00 uur. Vrijdag 14 maart Zierikzee Jaarvergadering Vissersver eniging Helpt Elkander. Huis van Nassau. 14.00 uur. Oosterland Jaaruitvoering Oosterlands Fanfare. Dorpshuis Ooster hof. 20.00 uur. Zaterdag 15 maart Zierikzee Cursus 'Dromen een weg tot zelfkennis'. De Lichtboei, MFC. 10.00-16.00 uur. Cabaret Mark van de Veer donk met 'Boem beng ka- bam'. Theater Mondragon. 20.00 uur. Theatergroep Wrang met 'Kwartet', Brogum Podium voor Muziek en Theater, 20.30 uur. Burgh-Haamstedc Klaverjas wedstrijd. Dorps huis De Schutse. 20.00 uur. Renesse Snoeicursus. Groenrijk Habo Renesse. 12.30 tot 16.30 uur. Bruinisse Rommelmarkt Hervormde Gemeente. Industrieweg 7 en Dreef 10. 9.00-12.00 uur. Woensdag 19 maart Zierikzee Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3