Tirana in de tegenaanval Bruenaars gepakt voor visstroperij De varkenspest woedt nog steeds Drie doden door ongeluk met bus Protest tegen bouw van joodse wijk Generaal pardon voor einde acties Politie maakt werk van knetterende uitlaten Actie studenten bij het ministerie van landbouw WATERSTANDEN Verongelukt bij 'abseilen' Zware storm teistert Zweden 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Besmetting ontdekt in Mill DEN HAAG (ANP) - De varkenspest woedt nog steeds. Het aantal besmette veestapels liep dit weekeinde verder op tot 31. Het jongste geval kwam zondag aan het licht op een varkenshouderij in het Brabantse Mill. Dit bedrijf heeft 1943 var kens. Ze zullen maandag worden vernietigd. De var kenshouderij in Mill ligt in het centrum van het besmet te gebied. Ze stond in contact met andere bedrijven waar de ziekte is geconstateerd. In de Brabantse plaats Odi- liapeel openbaarde zich za terdag het dertigste geval sinds de start van de epide mie bijna vier weken gele den. Hier ging het om een boerderij met 1493 vleesvar kens. De beesten zijn zondag allemaal „geruimd". Ook de ze onderneming onderhield contact met bedrijven die al eerder besmet bleken. Waar schijnlijk ^Keft de boer de ^TBie weg in zijn ^vveek wordt het nd. Dan kan dui dden of de varkens- begin februari in Venhorst uitbrak, bezworen is. Volgens veterinaire ex perts is drie tot vier weken na het eerste geval duidelijk of de uitbraak is bestreden, zo vertelde minister Van Aartsen (Landbouw) een paar dagen geleden op een symposium van de Noord- Brabantse Christelijke Boe renbond. Volgens het ministerie van Landbouw gaat het er vooral om dat de pestepidemie niet buiten de al bekende haar den optreedt. „Niets zou zo vervelend zijn als de ziekte in bij voorbeeld Gelderland zou opduiken", aldus een woordvoerder zondagmid dag. De boerderijen die dit weekeinde besmet bleken, liggen allebei midden in de pesthaard. Ook Duitsland had dit week einde te kampen met een nieuwe geval van varkens pest. Het virus trof een var kenshouderij bij Soest in de deelstaat Noord-Rijnland- Westfalen. Dit plaatsje ligt niet ver van Paderborn, waar de varkensziekte eer der slachtoffers maakte. Alle 539 slachtvarkens zijn afge maakt en verbrand. Uit voorzorg gebeurt datzelfde met varkensstapels in de re gio. Drie gewonden BAUTZEN (ANP) - Op de A4 in Duitsland is zater dagochtend vroeg een bus met vijfentwintig scholie ren en elf begeleiders van de Francois Vatelschool uit Den Haag verongelukt. De bestuurder (52) en de tweede chauffeur (39), beiden uit Geleen, kwamen daardoor om het leven. Bovendien verongelukte de 18-jarige Duitse chauffeur van een tegemoetkomen de Audi. Twee 15-jarige scholieren en een 41-jarige begeleidster werden met verwondingen in een ziekenhuis opgeno men. De overige inzittenden liepen slechts lichte verwon dingen op. Het grootste deel van de groep keerde zondag middag per vliegtuig terug op Schiphol waar familiele den hen afhaalden. Volgens de rector van de school, die zaterdag contact met het ge zelschap had, waren zij „be hoorlijk gespannen en geë motioneerd". De twee 15-jarigen keerden zondagavond per ambulance huiswaarts. De 41-jarige vrouw moet nog een paar da gen in een Duits ziekenhuis blijven. Zij liep een hersen schudding op. De Duitse au toriteiten hebben de licha men van de chauffeurs nog niet vrijgegeven. Het ongeluk gebeurde vlak voor half vijf in de buurt van Bautzen, vlak voor de grens met Polen. De Duitse politie deelde zondagavond mee dat de bestuurder van de perso nenauto door nog onbekende oorzaak door de midden bermmarkering reed en fron taal op de bus botste. De weg bij Bautzen bestaat in ver band met werkzaamheden uit maar twee rijstroken. Door de klap van de botsing schoot de bus naar links, over de andere weghelft. Het voertuig kwam op zijn lin kerkant naast die andere rij baan tot stilstand. De vijfentwintig scholieren, vijf docenten en zes andere begeleiders van de VBO- school in Den Haag waren onderweg naar een ski-oord in het Reuzengebergte op de Pools-Tsjechische grens. Het tripje, in de voorjaarsvakan tie, was een privé-initiatief van een wiskundeleraar. JERUZALEM (RTR) - Paiestijnen op de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook zijn maandag in sta king gegaan uit protest tegen de Israëlische plannen voor de bouw van een joodse woonwijk in Oost-Je- ruzalem. Winkels, bedrijven, scholen en kantoren van de Pale stijnse Autoriteit bleven dicht. Er was bovendien wei nig verkeer. Het Palestijnse parlement had tot de staking opgeroepen. De regering van premier Benjamin Netanya hu ging vorige week akkoord met de bouw van een eerste reeks huizen in de wijk Jabal Abu Ghneim, die in Israël be kend staat als Har Horna. De beslissing betekent dat het door Paiestijnen bewoon de deel van Oost-Jeruzalem wordt omringd door joodse woonwijken en dat het zui delijke deel van de westelij ke Jordaanoever van het noordelijke deel wordt afge sloten. Israël veroverde Oost-Jeruzalem tijdens de Zesdaagse Oorlog van 1967 en annexeerde later het ge bied. De Paiestijnen be schouwen Jeruzalem als de hoofdstad van hun staat. Tijden en standen volgens gctijdctabcl Hydro-metcoccntmm Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 4 maart 10.25 129 03.55 -130 23.10 119 16.40 -129 ROOMPOT BUITEN 4 maart 09.30 124 03.00 -122 22,05 115 15.40 -122 BRUINISSE 4 maart 10.35 142 03.55 -138 23.15 132 16.35 -136 WEMELDINGE 4 maart 10.35 145 04.05 -141 23.20 135 16.50 •142 Doodtij: 4 maart Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 i Burgeroorlog in Albanië dreigt TIRANA (AFP/DPA/ANP) - De Albanese leiders lij ken vastbesloten desnoods met geweld een einde te maken aan de tot gewapende rebellie uitgroeide an- ti-regering$demonstraties. Het Albanese parlement eist maandag dat „opstandelin gen" hun wapens inleveren voor twee uur 's middags. Na dat tijdstip wordt zonder waarschuwing geschoten op mensen die ongeautoriseerd wapens dragen. De eis vormt onderdeel van een serie beve len die het parlement heeft doen uitgaan om de uit de hand gelopen betogingen te bedwingen. Het parlement treedt op bij gebrek aan rege ring. Het Albanese kabinet trad zaterdag af. Het parlement kondigde zon dag de algehele noodtoe stand af; leger en politie kun nen het vuur openen om menigten te verspreiden, sa menscholingen van allerlei soort zijn verboden, de mili taire dienstplicht is uitge breid en er is censuur inge voerd, alsmede de ver plichting voor de media om officiële bekendmakingen door te geven. Militairen worden er voorts aan herin nerd dat ze voor de krijgs raad komen als ze bevelen niet opvolgen. Soldaten bo den weinig of geen weer stand tegen demonstranten die militaire wapenopslag- paatsen plunderden. Anarchie .De geheime politie en de ge wone politiekorpsen zijn sa mengevoegd en onder het be vel geplaatst van de chef van de geheime dienst, generaal Bashkim Gazidede. Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken in Tirana heeft bui tenlanders opgeroepen het zuiden te verlaten, met name de feitelijk tot anarchie ver vallen plaatsen Vlore, Gjiro- kaster, Sarande en Fier. De chaotische toestand daar kostte zondag aan zeker vier mensen het leven. Daarmee komt het dodental in de afge lopen twee dagen op zeker dertien. De rebellie van het afgelopen weekeinde en de harde te genmaatregelen vormen een voorlopige climax van zes weken van ongeregeldheden. Nadat talrijke Albanezen hun schamele spaargeld had den verloren door de ineen storting van dubieuze inves teringsmaatschappijtjes sleepte de crisis zich met tal rijke demonstraties en inci denten voort. Uit de internationale ge meenschap is veel kritiek ge komen op de handelwijze van Tirana. De Griekse mi nister Papandreou voorspel de zondagavond dat de harde maatregelen de toestand hooguit zullen verergeren. Italië gaat intensief patrouil leren voor de zuidoostkust uit vrees voor grote groepen Albanezen die de Adriati- sche Zee willen oversteken. Italië en Griekenland heb ben Nederland als voorzitter van de Europse Unie om spoedberaad verzocht over de situatie. De jongste onlusten vonden plaats de stad Gjorikaster, waar zondag een politiebu reau in brand werd gestoken en wapens werden buitge maakt. Er viel zeker een do de. De toestand in zuidelijke havenstad Vlorë, waar vrij dagavond de eerste rellen uitbraken, is het ernstigst. Zeker twaalf mensen kwa men hier het afgelopen weekeinde om het leven. Volgens een woordvoerder van de Albanese veiligheids dienst zijn onder de doden ten minste zes leden van de geheime dienst. Twee be ambten verbrandden levend, een werd gelyncht toen hij trachtte te vluchtten. Zeker dertig mensen raakten ge wond. Maandag wijst het parle ment het staatshoofd aan. Dat wordt waarschijnlijk weer Berisha die sinds 1992 president is. Demonstranten in het zuiden hebben met een mars op Tirana gedreigd als Berisha wordt herkozen. Vissen met staand want STEENBERGEN (ANP) - Tijdens een gerichte con trole op visstroperij in het gebied Krammer-Vol kerak-Zoommeer heeft de politie afgelopen week einde twee inwoners van Bruinisse aangehouden. Het tweetal, dat werd staande gehouden nabij het Schelde-Rijnkanaal, zou zich onder andere hebben schuldig gemaakt aan het illegaal vissen met staand want. Bij de aanhouding van de twee Bruenaars trof de poli tie onder meer 21 viskisten en 500 kilo vis - waaronder 305 kilo bot en 130 kilo snoekbaars - aan. De politie nam tevens een bestelbus in beslag,' 1500 meter staand want (een soort visnet) en een vissloep met buiten boordmotor. Volgens B. de Bruin, die de actie coördineerde, komt in het gebied visstroperij steeds vaker voor. Om de il legale visvangst een halt toe te roepen, stelde de politie enkele maanden geleden dan ook een speciaal team samen, bestaande uit opspo ringsambtenaren van de provincies Zuid-Holland en Zeeland, jachtopzieners en ambtenaren van Staatsbos beheer en de AID, dat regel matig het gebied contro leert. Beschermde vogels Het opsporingsteam ziet volgens De Bruin ook nogal eens dat beschermde vogel soorten in de netten van de stropers verdwijnen. Dat bleek ook het geval bij de aangehouden Bruenaars. Behalve vis bevatten hun netten ook diverse middel ste zaagbekken, futen en aalscholvers; beschermde viset^nde vogelsoorten waarop dus niet mag wor den gejaagd. In februari riep de landelij ke hengelsportbond NWS zijn leden op het ministerie van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij en de Twee de Kamer te bestoken met brieven tegen de wildgroei van warnetten (drijfnetten en staand want). Er staan zo veel netten op de plekken waar zoet water in zee stroomt, dat er voor de ge wone hengelaar geen door komen meer aan is. Ook doen ze een aanslag op de visbestanden van harder, fint en zeebaars en versto ren ze de trek van zalm en zeeforel, aldus de henge- laarsbond. Voorstel D66: DEN HAAG/HILVERSUM (ANP) - Ook D66 wil de veehouders die actie voeren tegen de verplichte mestboekhouding en bijbehorende heffingen hun boetes kwijtschelden wanneer zij definitief hun ver zet stoppen. Eerder al toonden zich de fracties van PvdA, WD en CDA bereid deze optie nader te bezien. De Kamer zal de ministers Van Aartsen (Landbouw) en De Boer (Milieu) deze week het voorstel formeel doen. Ter Veer zei maandag voor het Radio-l-journaal wil niet tornen aan de heffing die de boeren verschuldigd zijn. Ook moeten zij de rente beta len over de periode dat zijn het geld in eigen zak hebben gehouden. Maar in ruil voor een einde aan het verzet is volgens hem het afzien van strafvervolging en opleggen van boetes een mogelijke handreiking. Instemming De Tweede Kamer heeft on langs definitief ingestemd met het mestbeleid van het kabinet. Landbouwspecia- list Ter Veer vindt het daar om na een periode van acties en boycot door de boeren hu tijd voor „zand erover". Hij oppert dat Van Aartsen en De Boer in die geest met de voormannen van de boeren- organisatie LTO-Nederland om te tafel gaan zitten. Actie Buiten gewoon stil UTRECHT (ANP) - De politie begint dit voorjaar een offensief tegen geluidsoverlast van motorrij ders. Op zomerse dagen regent het klachten van om wonenden in landelijke gebieden die opeens lange linten gemotoriseerd staal voorbij horen ronken. De politie probeert met de actie „Buiten gewoon stil" motorrijders bewust te maken van dat lawaai. Komende maanden kunnen motorbezitters het aantal de cibellen dat hun uitlaatpijp produceert op diverse plaat- en laten meten. Tijdens de motorbeurs in de Jaarbeurs in Utrecht onderwierpen za terdag zo'n zeventig eigena ren hun motor aan de geluid stest. Het overgrote deel daarvan produceerde rijke lijk teveel lawaai. Koploper was een Harley Davidson die 22 decibellen meer geronk produceerde dan het wette lijke maximum van 95 dB. De eigenaar kreeg daarop, naast het advies zijn uitlaat te demonteren, een rode kaart uitgereikt. Met de tekst: „Gefeliciteerd! U bent een van de oorzaken van het negatieve imago dat de Ne derlandse motorrijder krijgt", probeert de politie motorrijders te wijzen op hun eigen verantwoordelijk heid. Ook wil zij zo de sociale controle vergroten. Zestig procent van de zater dag geteste motoren die te veel geluid produceerden, waren sportmotorfietsen met een race-uitlaat. De rest betrof met name Harley's en zogenaamde nep-Harley's. „Je ziet dat die rijders vaak het verschil met een echte Harley compenseren door er een enorme pijp onder te zet ten," zegt projectleider M. Jansen van de verkeerspoli tie Amsterdam-Amstelland. „Het probleem ligt met na me bij illegale, open uitla ten. Die voldoen niet aan de wettelijke norm, maar wor den toch op grote schaal ge kocht." Motorrijders onder schatten de overlast die ze* veroorzaken, omdat ze tij dens het rijden slechts 6 pro cent van het geluid van hun eigen machine horen. Hoewel de politie het la- waaioffensief formeel al in gezet heeft, ontbreekt het haar nog aan gereedschap, zegt Jansen. Er is momenteel slechts een apparaat waar mee de politie volgens justi tiële richtlijnen mag meten. Daarmee verricht de politie vanaf deze zomer officiële metingen op plaatsen waar veel overlast wordt gemeld. DEN HAAG (ANP) - Onge veer tien landbouwstuden- ten zijn rond acht uur voor het ministerie van Land bouw begonnen aan een pro testactie. Zij ergeren zich „groen en geel" aan minister Van Aart sen omdat hij nog niet met hen heeft gediscussieerd over het te voeren beleid voor Hoger Agrarisch Onder wijs. De bewindsman had volgens de studenten al op 7 februari vorig jaar toegezegd om op korte termijn een ge sprek met de studenten aan te gaan. De actievoerders hebben met meer dan 100 me ter stof een groen en geel pad voor het ministerie aange legd om hun ergernis te on derstrepen. Ze hopen alsnog om een gesprek met Van Aartsen af te dwingen. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie is zon dag op de Nieuwe Maas een grootscheepse zoekactie be gonnen naar een 19-jarige in woner van Delft die 's nachts vanaf de Erasmusbrug in het water is beland. Een woordvoerder gaat er van uit dat de jongen het avontuur niet heeft over leefd. De Delftenaar ontwaarde met twee kornuiten een stuk touw op de Erasmusbrug en vatte het plan op ermee te gaan „abseilen". Het touw gleed de 19-jarige uit de han den, waarna hij in de Nieuwe Maas smakte. BRAND IN THEATER VEENDAM (ANP) - In theaterzaal Veenlust in Veendam is maandagoch tend een uitslaande brand uitgebroken. Volgens woord voerster J. Schaap van de re giopolitie ontstond de brand rond tien voor tien. Voor zo ver bekend zijn er geen per soonlijke ongelukken. In het theatercomplex is ook een café gevestigd. Suske en Wiske 'VOLLE MAAN' door Willy Vandersteen I Venei enriet 20 'n weer? Joep, doorfoon ue ueer. 6ojó ook be fin- Arten or er de kwelende eofeitjes Uoorom trekje er niet met de nfinkop uil 6n komperentrek de wide wereld in Unnrom met, dot is ol een hete Uid feleden Verwachting t/m vrijdag 7 maart WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht west 4 Donderdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht west 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 1 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht z.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 4 maart Zon op 07.19, onder 18.23 Maan op 03.54, onder 12.57 Nieuwe maan: 9 maart (02.16) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Er is wat regen onderweg. Gelukkig valt die regen vanavond en vannacht en is het morgen overdag weer droog. De kans op nattigheid is Jiet grootst voor Zuid-Nederland; het noorden houdt het waarschijnlijk droog. Overigens kan in het noorden de temperatuur vroeg in de nacht dalen tot dichtbij nul graden. Morgen ochtend breekt de zon weer door. De regenzone van vannacht is weg geschoven zodat de dag droog ver loopt. Een nieuw regengebied is wel iswaar onderweg, maar passeert opnieuw in de nachtelijke uren (dus in de nacht van dinsdag op woens dag). Het wordt morgenmiddag on geveer 12 graden. Ook de rest van de week stelt de wind zich beschei den op. Bovendien is het verre van koud; het wordt 's middags een graad of 11De zon blijft geregeld van de partij en de regenkansen zijn klein. GÖTEBORG (AFP) - Onge veer 50.000 mensen in het zui den van Zweden zitten sinds maandagmorgen zonder stroom als gevolg van een zware storm die ook het ver keer ernstig belemmert. Als gevolg van de hevige wind, die soms een snelheid van 120 kilometer per uur be reikte, vielen elektriciteits- masten om. De stroomvoor ziening rond Göteborg, de tweede stad van Zweden, werd het zwaarst getroffen. Bomen vielen om en de storm rukte daken van huizen af. Er zijn geen meldingen v-an slachtoffers. Ook het treinverkeer had veel last van de hevige wind. Er reden geen treinen tussen Göteborg en de Noorse hoofdstad Oslo. Twee nacht treinen tussen Oslo en Ko penhagen, die via het zuid westen van Zweden rijden, liepen drie tot vier uur ver traging op. OPGEPAKT ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie heeft drie mensen aangehouden die worden verdacht van be trokkenheid bij de moord op de 23-jarige Rotterdammer R. Sewnandan. ZIERIKZEESCHE KB NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren madi do vrvan 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent Kontrakttaneven op aanvraag „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17V?% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2