Bedrijvencentrum Zierikzee zorgt voor 80 nieuwe banen Zomerhuizen Renesse duurder D66 en GroenLinks voor verhogen norm Honderd miljoen over mosselklok Miljoen blijft in kas voor Haagse terugslag Waterschap verhoogt Kwijtscheldingsnorm Gewond bij ongeluk Van overschot WVG-gelden Streven naar uniformering In juli '97 heslissen, injanuaril998 beginnen met bouwen Met gemiddeld ruim achtduizend gulden Personenauto van de weg geblazen Van kwijtschelding belastingen Prijzen lager, aanvoer hoger AGENDA DONDERDAG 27 FEBRUARI 1997B NR 26137 Positief, het mag gezegd. College en raad van Schou wen-Duiveland zijn op de goede weg als het gaat om openhaarheid van bestuur. Hief en daar heerst nog wat huiver onder de raadsleden over de riante hlik die nu in de bestuurlijke keuken wordt geboden. Maar dat gaat vanzelf over. Het was nodig ook. De ach terkamertjespolitiek was met name in Bruinisse en Zierikzee tot een gewoonte geworden. Tijdens talrijke commissievergaderingen werden publiek en pers bru taalweg Duiten gezet. Achter gesloten deuren gingen de dames en heren het dan eens over écht belangrijke zaken hebben, als bijvoorbeeld een nieuw te ontwikkelen be stemmingsplan. Het besef dat raadsleden ge kozen volksvertegenwoordi gers zijn, omgaan met - en zelfs betaald worden van -ge meenschapsgeld dringt nu dan toch in volle hevigheid door in de hoofden van onze bestuurders. Het mag dan voor sommige lokale politici als cultuur schok worden ervaren; in wezen doet de nieuwe ge meente niets bijzonders. Al les wat zich op het gemeente huis afspeelt, is openbaar. Er zijn slechts enkele uitzon deringen. Dan gaat het om bescherming van de persoon lijke levenssfeer of gevallen waarbij publiciteit de ge meenschap (financiële) scha de berokkent. Veiligheid van Kroon en Staat zijn ook van dergelijke uitzonderingsge vallen, maar daarmee heeft een gemeente over het alge meen weinig van doen. Iemand die niet begrepen heeft hoe het werkt, is J. van de Berge van de RPF. ,,De pers interpreteert en wij moeten objectief oordelen beweert hij. Op elke journa listenschool wordt geleerd dat het andersom is: de pers streeft objectiviteit na en het is juist aan de politiek om volop te interpreteren en te kleuren. Zó de pers al inter preteert, dan staat er - net als hier - 4commentaarof 4analyseboven het artikel. BROUWERSHAVEN - Van de 2,5 miljoen niet uitge keerd geld van de wet voorzieningen gehandicapten (WVG) blijft een miljoen in de gemeentekas voor toekomstige bezuinigingen uit Den Haag. Dat maakte wethouder D. van der Wekken dinsdag avond bekend in de raads commissie voor externe con tacten. Het overige 1,5 miljoen wordt besteed aan preventieve maatregelen in de woningbouw en de toe gankelijkheid van wooncom plexen, bijvoorbeeld in de vorm van liften De gemeen ten op Schouwen-Duiveland hebben de afgelopen jaren een terughoudend beleid ge voerd in het uitkeren van WVG-gelden. Daaroor is de 'reserve' van 2,5 miljoen ont staan. Voor het afgelopen jaar wordt het overschot ge raamd op twee ton. Dit jaar verwacht de gemeente Schouwen-Duiveland het jaarbudget van drie miljoen geheel op te maken. Oorza ken daarvan zijn een ver- ruimming van de toewij zing- regels, waar de commissie dinsdag overigens mee ak koord ging, en het groeiend aantal aanvragen. Van der Wekken ziet donkere wolken aan de einder. „Landelijk be zien hebben de gemeenten vierhonderd miljoen over. De minister heeft gezegd daar in de evaluatie van de WVG rekening mee te hou den. Dat zou best eens een verlaging van het budget kunnen betekenen. Daarom wil het college een miljoen in reserve houden." De verrui ming van het WVG-beleid houdt in dat gehandicapten niets meer bij hoeven te beta len voor aanpassing van hun huis. Verder worden de jaar vergoedingen voor het ge bruik van taxi, rolstoeltaxi of bruikleenauto verhoogd. 'Lastig' Inspreker J. Hendrikse pleit te dinsdag voor het aanspre ken van het overschot voor een verdere verhoging van de vervoerskostenregeling. Daar wilde Van der Wekken niet van weten. „Als u in de richting van de oude AAW denkt, dan wordt dat toch lastig. De WVG heeft een ver andering met betrekking tot de bruikleenauto veroor zaakt. Insteek is dat collec tief vervoer beter is. Laat ik daar maar heel open en di rect in zijn." HEINKENSZAND - „Is het waterschap wel het geëigende lichaam om een kwijtscheldingsbe- leid te voeren. Het waterschap levert diensten en dat dient kostendekkend te gebeuren." Aan het woord hoofdingeland L. Sturm woensdagavond tijdens de algemene vergadering van het Water schap Zeeuwse Eilanden in De Stenge in Hein- kenszand. Het bestuur stelde de ver gadering voor de kwijt scheldingsnorm van negen tig procent met één procent te verhogen in een poging tot meer uniformering te komen met de percentages, die de diverse gemeenten hanteren. Sturm stelde voor die ver hoging met één procent niet door te voeren. „Bovendien gaat u straks in uw eigen zwaard vallen nu het rijk de rem gaat zetten op de verhoging van de tarieven van de lagere overheid," luidde zijn waarschuwing. Hoofdingeland J. Bostelaar was een geheel andere me ning toegedaan. Hij hield een pleidooi voor de econo misch zwakkeren binnen de samenleving. Hij stelde voor de norm voor 1997 in derdaad te verhogen en te vens de intentie uit te spre ken deze norm in drie jaar tijd tot 95% op te trekken. Voor beide voorstellen ble ken enkele voorstanders. Argumenten voor het voor stel van Sturm betroffen de financiële consequenties en de overweging, dat het wa terschap geen sociaal be leid dient te voeren. Voor het voorstel van Bostelaar werd aangevoerd, dat het waterschap juist een grote betrokkenheid met de sa menleving dient te betonen en dat het tarief zo dicht mogelijk bij dat van de ge meenten gebracht dient te worden. Na veel verwarring en dis cussie werden beide voor stellen in stemming ge bracht. Voor beide bleken slechts acht voorstemmers. Het oorspronkelijke be stuursvoorstel de kwijt scheldingsnorm met één procent te verhogen werd uiteindelijk met vijf stem men tegen aangenomen. BROUWERSHAVEN - Een 23-jarige inwoner van Goes is gisteren, woensdag, ge wond geraakt bij een ver keersongeluk. De Goesenaar reed over de Delingsdijk bij Brouwersha ven. Door onbekende oor zaak verloor hij de macht over het stuur en botste te gen een lichtmast. De man liep hierbij rugletsel op en werd per ambulance ver voerd naar het Zweeds Rode Kruis-ziekenhuis in Zierik zee. Auto en lichtmast werden onherstelbaar beschadigd. Naar alle waarschijnlijkheid komt het facilitair centrum, de nieuwe naam voor het bedrijvencentrum, aan de Boerenweg te staan. (Foto: Marijke F%olkertsma) ZIERIKZEE - De verwachtingen omtrent het te bou wen facilitair centrum - een gebouw waar naar schatting 25 bedrijven onderdak kunnen vinden - bij Zierikzee zijn hoog gespannen. Wethouder C. Veerhoek verwacht dat de komst van het centrum Schouwen-Duiveland 80 nieuwe arbeidsplaatsen op levert. Veerhoek heeft haast met het realiseren van de plannen. Hij hoopt dat in juli dit jaar de definitieve beslissing valt, dat deze gunstig uit pakt en dat in januari 1998 begonnen kan worden met de bouw. Vooralsnog gaat hij er vanuit dat het facilitair cen trum gaat verrijzen aan de Boerenweg. Tenzij uit het lo catie-onderzoek een andere locatie alsnog veel beter of de locatie aan de Boerenweg als totaal ongeschikt naar voren komt. Volgens Veerhoek en C. van der Wilt, bedrijfscontact- functionaris van de gemeen te Schouwen-Duiveland is de belangstelling voor een der gelijk centrum in het be drijfsleven groot. „Ze heb ben daar zaken tot hun beschikking die ze normaal gesproken eigenlijk niet zou den kunnen betalen," ver klaart Veerhoek de aantrek kingskracht van een facili tair centrum voor bedrijven. Hij doelt daarmee op tele foon- en faxfaciliteiten, com puterapparatuur, ontvangst ruimtes, de mogelijkheden op het gebied van adminis tratie en dergelijke. Hoog niveau Belangrijkste pluspunt van een facilitair centrum is vol gens Veerhoek het feit dat het gaat om betaalbare kan toor- en/of bedrijfsruimte. „Het wordt een klein cen trum, maar wel een dat op hoog niveau staat," aldus de wethouder. In eerste instan tie gaat de gemeente Schou wen-Duiveland uit van de bouw van een centrum met 2500 vierkante meter vloer oppervlak, maar zowel Veer hoek als Van der Wilt hopen en verwachten dat het twee keer zo groot zal worden. Als dat lukt kunnen er naar schatting vijfentwintig be drijven in ondergebracht worden. De gemeente zorgt voor de ontwikkeling van de plan nen en de levering van de be nodigde grond. Een belegger betaalt de bouw en zorgt voor exploitatie en beheer van het centrum. De bouw op zich gaat volgens Veerhoek miljoenen kosten. Hij ver wacht dat de voorbereiding enkele tonnen vergt. Er zijn inmiddels contacten gelegd met het midden- en kleinbe drijf, het Innovatiecentrum Zeeland, de Kamer van Koophandel en de Rabo bank. Het bedrijf Property Conversion is aangezocht voor het verder ontwikkelen van de plannen en de begelei ding van bedrijven die zich aanmelden voor een plaatsje in het centrum. Met het facilitair centrum mikt de gemeente Zierikzee niet alleen op startende be drijven, maar ook op onder nemers die al wat langer be zig zijn en uit hun jasje dreigen te groeien. Het cen trum biedt niet alleen be drijfsruimten - hoewel die wel de overhand zullen heb ben - maar omvat ook kan toorruimten, trainingsfacili teiten en mogelijkheden voor bedrijven om in een dis play - een soort etalage - hun waren aan te prijzen. RENESSE - De Stichting Renesse schroeft de ver koopprijs van de Oostenrijkse zomerwoningen met 12,5 procent op. Dat werd dinsdagavond besloten tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van de stichting. Twee jaar geleden liet de stichting de huizen in kwes tie taxeren en uiteindelijk resulteerde dat in drie cate gorieën en daaraan gekop pelde prijzen voor de huizen op zich: 60, 70 en 80 mille. Daar komen de kosten van de bij het huis behorende grond bij. Die twee bedragen samen vormen de totale prijs die voor opstal en grond be taald dient te worden. De verhoging van 12,5 procent wordt alleen toegepast op de huizen zelf en niet op de grond. Volgens Stichtings-voorzit- ter C. Veerhoek is de belang stelling voor de zomerhuisjes bijzonder groot te noemen en worden ze sneller dan gemid deld verkocht. „Elke woning die vrijkomt wordt vrijwel onmiddellijk verkocht. Als het zo snel gaat dan ga je je afvragen of er niet iets mis is met de verkoopprijs." Met dat idee in het achterhoofd werd raad ingewonnen bij een makelaar-taxateur en dat leverde qiteindelijk het voorstel op om de verkoop prijs van de woningen met 12,5 procent te verhogen. Geen probleem Bestuurslid J. Schot zei zich af te vragen of het dagelijks bestuur van de Stichting Re- nesse er niet wat al te gemak kelijk van uitgaat dat de hui zen ook wel verkocht worden als de prijzen verhoogd wor den. „Ik heb zelf niet het idee dat het allemaal zo makke lijk gaat." Veerhoek stelde hem gerust. Hij voorspelde een snelle verkoop. „Er is een goede markt voor dit soort woningen Adviseur A. Padmps wierp de vraag op hoe de Stichting Renesse om dient te gaan met de huurders die tegen de ver koopplannen van de stich ting protesteren. De eerste slag - voor de kantonrechter - werd door de huurders ge wonnen, maar de stichting ging in hoger beroep en werd door de Raad van State in het gelijk gesteld. De huurders overwegen nu cassatie van de uitspraak van Raad van State aan te vragen. Leden van huurdersvereni ging Luctimer et Emergimus die alsnog instemmen met de plannen van de Stichting Re nesse krijgen, zo werd ter vergadering besloten, de kans een huisje te kopen voor de prijs zo die in 1995 was vastgesteld. Veerhoek: „Het wordt natuurlijk een ander verhaal voor wie in cassatie gaat. Dat kan de zaak nog wel een jaar of twee oprekken en ze mogen niet van ons verwachten dat we over twee jaar de huisjes nog voor een prijs uit 1995 aan bieden." Regels Tijdens de vergadering ont spon zich nog een korte dis cussie over bij verkoop te hanteren regels. Moet ie mand met wortels op* Schou wen-Duiveland voorrang krijgen boven een Arnhem mer die graag een huisje op Schouwen-Duiveland wil maar er verder geen binding mee heeft? Kan iemand nee zeggen te gen een aanbieding - omdat hij of zij het te duur vindt bij voorbeeld - en dan toch bo venaan de wachtlijst blijven staan? Vragen waar het be stuur zo snel ook geen ant woord op wist. Besloten werd aan dat onderwerp een keer een aparte discussie te wijden. NIEUWERKERK - Een 47-jarige inwoner van Nieuwerkerk werd dins dag het slachtoffer van de stormwind. Bij een ongeluk als gevolg van een windstoot raakte de man gewond aan het hoofd. De man reed met zijn per sonenauto met daarach ter een gesloten aanhan ger over de Stolpweg in de richting van Drei- schor. De aanhangwagen werd door een windstoot opgetild en daardoor raakte de Nieuwerker- ker de macht over het stuur kwijt. De aanhanger schoot los en kwam op zijn kant rechts van de weg tot stil stand. De personenauto kwam in de sloot links naast de weg tot stil stand. Zowel de auto als de aanhanger raakten bij het ongeluk totaal ver nield. BROUWERSHAVEN - GroenLinks en D66 willen de norm voor kwijtschelding van gemeentelijke belas tingen en heffingen opschroeven naar honderd pro cent van het bijstandsniveau. Het college en de andere poli tieke partijen houden vast aan 95 procent. Dat bleek dinsdagavond in de raads commissie externe con- tac- ten. Hoe hoger de norm, des te meer mensen komen in aan merking voor kwijtschel ding. De voormalige gemeen ten Westerschouwen en Middenschouwen hanteer den al 95 procent. In de overi ge gemeenten was dit negen tig procent. Het college van de nieuwe gemeente wil 95 procent invoeren. Wethouder D. van der Wek ken voerde twee redenen aan voor dit normpercentage. Optrekken naar honderdpro cent gaat de gemeente ver moedelijk veel geld aan ge derfde belastingopbrengsten kosten. Hoeveel dat gaat schelen, is nog niet uitgere kend. Verder zei Van der Wekken dat honderd procent bij standsniveau al aardig in de buurt van de laagste cao schalen komt. „Terwijl de maatregel juist is bedoeld om de onderste inkomens groep verruiming te bieden." PvdA-commissielid, me vrouw E. Overbosch-de Rei- jger viel haar wethouder bij door te zeggen dat de hon derd-procentsnorm waar schijnlijk niet haalbaar is. Dat gaf D66-voorman J. van der Veer de gelegenheid te sneren dat de PvdA nu terug komt van haar verkiezings belofte. „We zijn inderdaad wat te voorbarig geweest," moest Overbosch toegeven. De wethouder zegde toe de fi nanciële consequenties uit te rekenen. Waterschappen De Zeeuwse waterschappen willen de gemeenten volgen in hun kwijtscheldingbeleid. Het mee laten tellen van deze heffingen in het besteedbaar inkomen leidt cumulatief tot een normverhoging van één procent. Een rekensommetje bij een experiment .in Vlis- singen heeft dat aan- ge toond. Samenwerking met de waterschappen komt op zijn vroegst in 1998 van de grond. YERSEKE - Vorige week werd op de mosselveiling in Yerseke de honderd miljoen gulden omzetgrens gepasseerd. Aan het bereiken van deze mijlpaal werd verder geen officiële aandacht geschonken. Tot en met vrijdag 21 febru ari 1997 zijn via de veiling in Yerseke 878.702 ton mosse len van eigenaar verwisseld. Het seizoen 1995/1996 werd afgesloten met een totale aanvoer van 839.000 ton en bracht voor de kwekers 126 miljoen gulden in het laatje. De gemiddelde prijs bedroeg vorig jaar 150 gulden per ton. Niet elke kweker pikte vorig jaar een graantje mee van de relatief dure mossel. Dit jaar liggen de financiële resulta ten voor een aantal kweek- bedrijven gunstiger. W. van den Berg uit Bruinisse, voor zitter van Algemeen vissers- belang, ging er in zijn jaarre de op in. „Gelukkig kunnen dit seizoen de meeste kweek- bedrijven wel meeprofite ren. De handel beschikt nu over een gunstiger geprijst produkt dan vorig jaar." De gemiddelde prijs per ton ligt momenteel zo'n 35 gulden per ton lager dan in het vori ge seizoen. STROPDASSEN MIDDELBURG - De provin cie schaft nieuwe stropdas sen en shawls aan. Deze zijn bedoeld als relatiegeschenk. Met de aanschaf is driedui zend gulden gemoeid.De hui dige stropdassen en shawls zijn ongeveer tien jaar gele den ontworpen. Volgens een woordvoerder van de provin cie zijn formaat en kleur uit de mode geraakt. Donderdag 27 februari Zierikzee Gemeenteraadsvergadering Schouwen-Duiveland, Theater Mondragon, 19.30 uur. Burgh-Haamstede Presentatie boek Maankas- teel van A. Zaher Banai. Asielzoekerscentrum 17.00 uur. Vrijdag 28 februari Zierikzee Workshop 'Glas en lood ma ken' van SKW De Lichtboei. MFC. 9.30-17.00 uur. Ouwerkerk Jaaruitvoering muziekver eniging Nieuw-Leven. Dorpshuis. 20.00 uur. Oosterland Ledenvergadering Oranje vereniging. Dorpshuis Oos terhof. 17.30 uur. Bijeenkomst Studievereni ging Schouwen-Duiveland. Consistorie Gereformeerde Gemeente. 19.45 uur. Bruinisse Ledenvergadering ijsclub Nooit Gedacht. Café 't Cen trum. 20.00 uur. Zaterdag 1 maart Zierikzee Workshop 'Glas en lood ma ken' van SKW De Lichtboei. MFC. 9.30-17.00 uur. Boekenmarkt voor bouw fonds. Gereformeerde kerk. 09.30 tot 15.30 uur. Lenette van Dongen met ca baretprogramma 'Nee, nee en nog eens nee!'. Theater Mondragon. 20.00 uur. Ellemeet Straofeest. Vanaf 12.00 uur. Brouwershaven Ophalen oud papier door ASV Brouwershaven. 9.00 uur. Sing-jn met jeugdkoor Free dom in de Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt), Haven NZ 10.19.30 uur. Diskjockey-avond jeugdsoos The Trump. Scoutingge- bouw. 20.00-24.00 uur. Bruinisse Rommelmarkt Hervormde Gemeente. Industrieweg 7 en Dreef 10. 9.00-12.00 uur. Sportieve middag met PSV- voetballer Marcelo over straatkinderen Brazilië. De Vanger. 14.00 uur. Zondag 2 maart Zierikzee Kattententoonstelling. Oos- terscheldehal Sportcentrum Onderdak. 10.00-18.00 uur. Maandag 3 maart Zierikzee Begin Vakantiecursus strip tekenen. Studio Lejon. 10.00 tot 12.00 uur. Lachspektakelshow Bassie en Adriaan. Sporthal Onderdak. 14.00 uur. Dinsdag 4 maart Zierikzee Vakantie Bijbel Club. MFC. 13.30 tot 16.00 uur. Openbare fractievergade ring van de PvdA in het ge meentehuis. Vergaderkamer 78.19.30 uur. Woensdag 5 maart Zierikzee Gratis spreekuur FNV. MFC, de De Huybertstraat. 10.00-11.30 uur.' Vakantie Bijbel Club. MFC. 13.30 tot 16.00 uur. Pinokkio. Voorstelling voor kinderen vanaf 7 jaar. Theater Mondragon. 15.00 uur. Brouwershaven Openbare ledenvergadering D66 afdeling Schouwen-Dui veland. Tonnenmagazijn. 20.00 uur. Donderdag 6 maart Zierikzee Lunchbijeenkomst 'Fiscale actualiteiten'. Restaurant Mondragon. 11.45 uur. Vakantie Bijbel Club. MFC. 13.30 tot 16.00 uur. Bruinisse Filmdag CJV. Clubgebouw Molenstraat. Vanaf 13.00 uur. Vrijdag 7 maart Zierikzee Workshop 'Glas en lood ma ken' van SKW De Lichtboei. MFC. 9.30-17.00 uur. Wereldgebedsdag in de Ka tholieke kerk. 19.00 uur. Zaterdag 8 maart Zierikzee Workshop 'Glas en lood ma ken' van SKW De Lichtboei. MFC. 9.30-17.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7