Gedicht Marlies de Feiter bekroond Onderzoek naar mogelijke verplaatsing van boerderij Rommelmarkt in Bruinisse Wat makkelijker beroep op cultureel noodfonds Claims van slachtoffers asbest kunnen oplopen In wedstrijd Kinderen en poëzie Zomerbij stand nog onduidelijk Vakanties Rode Kruis Geen toestemming bouw bedrijfsloods Boerenweg Op initiatief van het CDA De Schelde is aansprakelijk IEUWS .GENDA DONDERDAG 27 FEBRUAR11997 NR 26137 BURGH-HAAMSTEDE - Marlies de Feiter uit Burgh heeft een eervolle vermelding gekregen in de wedstrijd Kinderen en poëzie voor haar gedicht 'Huiswerk'. Marlies is leerling van groep acht van openbare basisschool De Kirreweie en nam met al haar zestien klasgenoten aan deze poëziewedstrijd deel. Het initiatief daartoe kwam van docente Janneke Min naar. Zij speelt graag in op activiteiten,die zowel het le zen als het zelf schrijven sti muleren. De Stichting Kin deren en Poëzie organiseert deze wedstrijd in samenwer king met Unicef voor de ze vende keer. Minnaar nam er enkele jaren geleden ook al eens met haar klas aan deel. Ook dit keer bleek het en thousiasme groot genoeg. Eind november was het ge durende twee dagen een kwestie van inspiratie en transpiratie bij de leerlingen in groep acht. ,,De eerste re gel is het moeilijkste," vindt één van de leerlingen. Met het vinden van een onder werp hadden ze minder moeite. Het thema bood keus genoeg: 'Mensen, dieren en dingen.' De docente was ver rast met de leuke gedichten, die bij haar werden ingele verd, over: een pop, een zuur gezicht, mijn kamer, mijn beste vriendin, een paard, skates en over huiswerk. De zeventien gedichten van De Kirreweie werden op lu dieke wijze ingestuurd. Leer lingen en docente bouwden onder de les handvaardig heid een huis met vele ra men. Achter elk raam werd een gedicht bevestigd. Bericht Deze week kwam het bericht over het oordeel van de vak jury en de kinderjury. In to taal werden er 36.935 gedich ten beoordeeld. Daaruit werden er 150 geselecteerd voor een eervolle vermel ding. Het gedicht van Mar lies werd door de vakjury ge kozen. ,,Ik had er eigenlijk helemaal niet meer aan ge dacht," zegt Marlies verrast. Natuurlijk is ze blij met deze waardering. „O, en m'n ou ders zijn trots, ik heb zelfs een bos bloemen gehad," lacht ze hartelijk. Tijdens de Wereld-Poëziedag op zaterdag 22 maart is zij met alle andere winnaars te gast in het Land van Ooit. Daar wordt de poëziebundel 'Mensen, dieren, dingen' ge presenteerd, waarin de 150 winnende gedichten zijn ge bundeld. Marlies heeft zes extra entreekaarten voor die dag gekregen voor haar naas te familieleden en de docente van haar klas. Verder ont vangt ze op die dag een boe kenpakket. De vakjury werd gevormd door Remco Ekkers, Wim Hofman, Herman Kakebee- ke, Johanna Kruit, Theo 01- thuis, Lidy Peters en Kees Spiering. Het viel hen op, dat verbazingwekkend veel kin deren schreven over de druk van het moderne bestaan. In tegenstelling tot voorgaande jaren kozen opmerkelijk weinig jonge dichters voor onderwerpen als 'scheiding' en 'dood', maar werd er veel Groep 8 van De Kirreweie met voor op de stoel winnares Marlies de Feiter. gezegd over volwassenen, die zich van hot naar her haasten en nooit tijd hebben om iets leuks te doen. „Blijk baar snakken zelfs kinderen naar rust," concludeert de schrijvers jury. Leesjury De leerlingen van groep acht van De Kirreweie zijn inmid dels met een ander leespro- ject bezig: in groepsverband lezen ze een groot aantal boe ken in het kader van de 'Leesjury'. Eén van hen, Mark Vreke, is vast van plan om later schrijver te worden. Hij is al een poosje bezig met zijn eerste boek. Hij heeft al 82 pagina's vol geschreven. Het gaat over een vader, die de jackpot in de lotto heeft gewonnen en samen met zijn zoontje een reis naar Brazilië maakt. Daar komen ze een stel bandieten op het spoor. Hoe het afloopt, zal pas blij ken als Marks boek af is. De klasgenootjes van Mar lies vonden haar gedicht 'best leuk'Voor het 'gedich tenhuis' werd ingezonden, hebben alle leerlingen na tuurlijk hun eigen bijdragen in de klas voorgelezen. De bekroonde van Marlies luidt (Foto: JMarijke Folkertsma) als volgt: 'Huiswerk' Huiswerk, huiswerk Gek word ik ervan! En de meester weet wel dat ik het niet kan. Ik kan niet rekenen en ook niet tekenen. Problemen met talen. Lees ook geen verhalen. Wat kan ik dan wel? Zit ik soms niet goed in mijn vel? BROUWERSHAVEN - Bur- gemeester J. Asselbergs kon tijdens de laatstgehouden vergadering van de commis sie Algemene en Interne Za ken nog geen uitsluitsel ge ven over de zomerbijstand. Dat die bijstand er komt staat vast, meent de burger vader. Maar onduidelijk is wie het benodigde geld pre cies beschikbaar stelt. „Die bijstand kost 300.000 gulden, maar wij betalen die niet," aldus Asselbergs aan de ver zamelde commissieleden. J. van der Veer (D66) leek zich zorgen te maken over de voorwaarde dat aanvragen voor 31 januari binnen moes ten zijn, maar de burgemees ter wimpelde zijn bedenkin gen af. „Wij laten ons niet chanteren." BROUWERSHAVEN - Het Nederlandse Rode Kruis or ganiseert tussen april en ok tober verschillende vakan ties voor jongeren van tien tot vierentwintig jaar. Inte gratie staat voorop, zo meldt de afdeling Brouwershaven van het Rode Kruis in een persbericht. De vakanties zijn bedoeld voor minder valide jongeren en alleenstaande minderjari ge asielzoekers, die vaak niet de mogelijkheid hebben op vakantie te gaan. De erva ring van jaren leert dat het organiseren van geïntegreer de vakanties een meerwaar de oplevert voor alle deelne mers. In de opzet van het programma wordt rekening gehouden met de mogelijk heden van de groep. Daarbij is gekozen voor een zo klein mogelijke staf. Wat de jonge ren moeten regelen, doen ze vooral zelf. Wel gaat er medi sche begeleiding mee voor de zekerheid en eventueel voor advies. Het aanbod van vakanties loopt uiteen van een pink sterkamp in Zeeland tot een vakantie in de Ardennen of in Denemarken. Ook zijn er avonturenvakanties gepland in Veldhoven en Noord-La ren. Meer informatie over deelname en begeleiding is verkrijgbaar via Ilonka Bos- sema van het Nederlandse Rode Kruis: 070-4455826. REKREATIEWERK 'S-HERTOGENBOSCH - Het kantoor Eindhoven van Re- kreatiewerk Zuid Nederland is verhuisd naar Pettelaar- park 100 in 's-Hertogen- bosch. Het Rekreatiewerk beschikt nu over een nieuw centraal telefoonnummer: 073- 6121800. Hiermee kan zowel het kantoor in 's-Hertogen- bosch als in Middelburg be reikt worden. ZIERIKZEE - De provincie Zeeland geeft Maat schap De Ruyter geen toestemming voor de bouw van een bedrijfsloods en een tweede bedrijfswoning aan de Boerenweg bij Zierikzee. Dat zou volgens de provincie de natuurwaarden daar te veel aantasten. De provincie wil onderzoek naar de (onmogelijkhe den van verplaatsing van het bedrijf. De boerderij van Maatschap De Ruyter ligt ingeklemd tussen de Boerenweg en de zeedijk bij Borrendamme en heeft daar nauwelijks moge lijkheden voor uitbreiding. Gebouwen moeten dertig meter van de dijkvoet ver wijderd blijven. Toch is uit breiding volgens De Ruyter noodzaak uit oogpunt van een efficiënte bedrijfsvoe ring. De maatschap had daarom haar oog laten vallen op een perceel grond aan de andere kant van de Boeren weg, maar dat gebied wordt in het bestemmingsplan om schreven als een agrarisch gebied met landschappelijke waarde. Een gebied waar geen gebouwen mogen ver rijzen. In juni besloot de Zierikzeese gemeenteraad om deson danks Maatschap De Ruyter een kans te geven. Dat was tegen de zin van de Vereni ging Stad en Lande die stelde dat De Ruyter zijn plannen wilde verwezenlijken in een reservaatsgebied. Volgens de vereniging was het ook nog maar de vraag of de pro vincie toestemming zou ge ven voor de plannen van Maatschap De Ruyter. Die vraag heeft de provincie deze week met een duidelijk 'neen' beantwoord. Natuurwaarden Het stuk grond waar De Ruy ter een bedrijfsloods en tweede bedrijfswoning wil bouwen heeft volgens de pro vincie 'actuele en potentiële natuur- en landschapswaar den'. „Er is sprake van zoute kwel, lokale zoutvegetaties en ornithologische waarden. Gelet op de ligging van het perceel langs de Oosterschel- de en de aanwezigheid van inlaag en karrenvelden is het gebied ook potentieel zeer waardevol." De provincie onderkent de noodzaak van bedrijfsuit- breiding. „De noodzaak tot de bouw van een tweede be drijfswoning is aangetoond. Het bedrijf heeft een ar- beidsbehoefte van minimaal twee volwaardige arbeids krachten en de aard van de bedrijfsvoering maakt een permanente aanwezigheid van de ondernemer noodza kelijk. Gezien deze feiten is er geen reden de gevraagde verklaringen van geen be zwaar te weigeren," aldus de provincie. Toch kiest de provincie voor alsnog voor het laatste. In ie der geval tot de uitkomsten van het gevraagde onderzoek bekend zijn. Dat onderzoek gaat naar verwachting een half jaar in beslag nemen. De toenmalige gemeente Zierikzee wilde Maatschap De Ruyter wel tegemoetkomen en de bouw van een bedrijfsloods en een bedrijfswoning toestaan. De provincie is niet zo soepel. (Foto: Marijke Folkertsma BRUINISSE - Bazarcommis- sie van de Hervormde Ge meente Bruinisse houdt za terdag 1, 15 en 29 maart een rommelmarkt in de Kijk- en koophal aan de Industrieweg 7 en de garage aan de Dreef 10. Huishoudelijke artikelen en verschillende meubelen wor den aangeboden. De op brengst is bestemd voor de renovatie van het Vereni gingsgebouw en de restaura tie van het kerkorgel. De rommelmarkt is van 9.00 tot 12.00 uur. BROUWERSHAVEN - Het wordt mogelijk wat makkelijker een beroep te doen op het cultureel noodfonds van de gemeente. Op initiatief van het CDA gaan burgemeester en wethouders bekijken of dat kan. De gemeente heeft 10.000 gul den opzij gelegd voor bijdra gen aan contributies van ver enigingen, bezoek aan het theater of abonnementsgeld voor een krant. Dit om te voorkomen dat mensen met een minimuminkomen in een maatschappelijk isolement geraken. Van het fonds wordt weinig gebruik ge maakt. Volgens mevrouw M. Hack van het CDA komt dit mogelijk door een verkeerd tijdstip van uitbetaling. De aanvrager moet het bedrag namelijk eerst voorschieten en krijgt het pas later na het overleggen van een bet alingsbewijs terug. Hack: „Voor een gezin van vier per sonen belopen de contribu ties al gauw zo'n zeshonderd gulden. Dat moet meestal in september worden betaald. Dan moeterf de bonnetjes nog een jaar worden bewaard voordat de declaratie kan worden ingediend." Wethou der D. van der Wekken hield de boot aanvankelijk af door te vertellen dat hij niet kon overzien of dit nu de reden was dat er zo weinig gebruik wordt gemaakt van het fonds. 'Sneller' Toen het verhaal van Hack in tweede instantie steun kreeg van D66 kwam de wethouder met een toezegging: „We zul len bezien of de declaratieda tum naar eind november of begin december kan. Dan zijn wewat sneller in de uit betaling." VLISSINGEN/AMSTERDAM (ANP) - Werknemers die ziek zijn geworden door het werken met gevaar lijke stoffen, hebben een veel grote kans dat zij met succes de schade op hun werkgever kunnen verha len. Als iedere werknemer die ziek is geworden door w^h- ken met gevaarlijke stoffen met succes claimt, zal het to taalbedrag in de miljarden lopen. Dit vloeit volgens de FNV rechtsteeks voort uit een uitspraak van het ge rechtshof in Den Haag. Het hof stelde dinsdag dat scheepswerf De Schelde in Vlissingen aansprakelijk is voor de schade die werkne mers lijden als zij ziek wor den door het werken met as best. De Rechtskundige Dienst van de FNV is hier over al sinds 1988 in een juri disch gevecht gewikkeld met de werf. Zij doet dit namens de nabestaande van Cysouw, een aan asbestkanker overle den ex-werknemer van De Schelde.Het hof oordeelt dat het bedrijf onvoldoende maatregelen heeft genomen om werknemers tegen de ge varen van asbest te bescher men. De Schelde had volgens het Hof al vanaf 1949 kunnen weten dat het spul gevaar lijk was en. FNV-jurist Van Veen noemt de uitspraak „fantastisch". Volgens hem staat nu vast dat een schade claim zal worden toegekend als blijkt dat bedrijven on voldoende beschermings maatregelen hebben geno men. Het veiligheidsinstituut in Delft, gespecialiseerd in de risico's van asbest, heeft berekend dat er tot 2010 ruim 10.000 ge vallen van asbestslacht offers bekend zullen worden. De Schelde wil nog niet re ageren op de uitspraak. „Wij willen dit eerst met onze ad vocaten afstemmen. Deze materie is te complex om zo maar te reageren. We hebben de uitspraak zelf nog niet ge zien", aldus een woordvoer der. AUTOKRAAK SCHARENDIJKE - Bij een inbraak in een personenauto die geparkeerd stond op de Rampweg in Scharendijke zijn woensdagmiddag een rugzak met portemonnee en sleutels buitgemaakt. De kraak vond plaats tussen 14.00 en 16.30 uur. De 39-jari- ge eigenaar van de auto, een inwoner van het Duitse Bed- burg-Hau, deed aangifte bij de politie. ZIERIKZEE FNV-spreekuur De FNV houdt woensdag 5 maart een gratis spreekuur in het MFC aan de De Huy- bertstraat in Zierikzee. Be langstellenden kunnen van 10.00 tot 11.30 terecht voor al le problemen op het gebied van de sociale zekerheid. Voor nadere inlichtingen: te lefoon 414263. Leger 1 Naar aanleiding van het the ma van de boekenweek 'Mijn God' is bij het Leger des Heils in Zierikzee gratis ver krijgbaar het verslag van de evangelist Johannes over wie zijn god was. Het verslag is donderdag 14 maart af te halen aan de Poststraat 48 of de Oude Haven 1. Voor in lichtingen kan worden ge beld met telefoonnummer 417483. Leger 2 Het Leger des Heils houdt de komende weken zijn jaar lijkse, nationale collecte. Heilsoldaten en andere vrij willigers komen met de col lectebus langs de deur. De opbrengst komt ten goede aan het hulpverleningswerk. Het gaat om sociale en pas torale hulpverlening en het niet-gesubsidieerde werk binnen de welzijns- en ge zondheidszorg. De collecte weken duren tot 9 maart. Collecte De collecte ten bate van de Zonnebloem heeft in Zierik zee en Haamstede 3.947 gul den opgeleverd. Hi ermee kan deze zomer een boot tocht voor zieke en gehandi capte gasten van heel Schou- wen-Duiveland gerealiseerd worden. SEROOSKERKE Zangdienst In de Nederlandse Hervorm de kerk in Serooskerke wordt zondag 2 maart een zangdienst gehouden. Het Hervormd Kerkkoor uit Krabbendijke verleent zijn medewerking aan deze dienst. Voorganger is ds. A. B. den Hartog uit Veen. De zangdienst begint om 19.00 BROUWERSHAVEN Oud papier De Algemene Sportvereni ging Brouwershaven haalt zaterdag 1 maart oud papier op in de kern Brouwersha ven. De ophalers vertrekken om 9.00 uur. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zetten. Ledenvergadering D66 D66 afdeling Schouwen-Dui- veland houdt woensdag 5 maart een openbare leden vergadering in het Tonnen- magazijn in Brouwershaven. Het ontwerp Streekplan Zee land komt deze avond aan de orde. De vergadering begint om 20.00 uur. Vrijdag Zierikzee Openbare bibliotheek DeStolpe. 14.00-17.00 uur. Kerkwerve Christelijke Bibliotheek Tolle Lege. In Chr. Gerei. Kerk, Beatrixstraat. 19.00-20.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek DeSchutse. 10.00-12.00 en 19.00-21.00 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek De Zae- te. 14.00-17.00 en 18.30-20.30 Zaterdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 9.30-12.00 uur. Maandag Zierikzee Openb. bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 en 18.30- 20.00 uur. Bur gh-H aams t e de Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-16.30 en 19.00-21.00 uur. Dinsdag Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-16.30 uur. Oosterland Bibliotheek in consistorie Hervormde kerk. 19.00-19.30 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek De Zaete. 10.00-12.00 en 18.30-20.30 uur. Strip-o-theek (in De Zaete). 18.30-19.30 uur. Woensdag Zierikzee Openbare bibliotheek De Stolpe. 14.00-17.00 uur. Burgh-Haamstede Openbare bibliotheek De Schutse. 13.30-16.30 uur. Bruinisse Openbare bibliotheek De Zae te. 14.00-17.00 uur. Donderdag Zierikzee Openbare bibliotheek DeStolpe. 9.30-12.00, 14.00-17.00 en 18.30-20.00 uur. Nieuwerkerk Bibliotheek Rehoboth. 18.30- 19.15 uur. ROOSTER BIBLIOBUS Maandag Renesse Mauritsweg 13.15-14.30 uur. Scharendijke Dijkstraat 15.00-16.15 uur. Dinsdag Brouwershave n Schuitkade 12.45-13.45 uur. Ellemeet Deensestraat 14.00-14.30 uur. Zonnemaire I. M. v. d. Bijlstraat 15.15-16.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis 16.15-17.30 uur. Woensdag Sirjansland Lageweg 11.30-12.00 uur. Oosterland Sporthal 12.45-14.00 uur. Ouwerkerk Ring 14.15-15.00 uur. Schuddebeurs Donkereweg 15.30-16.00 uur. Donderdag Noordgouwe Vijverbergstraat 13.00-13.45 uur. Kerkwerve Vloedstraat 13.55-14.40 uur. Noord welle Ingridstraat 15.20-15.50 uur. Serooskerke Dorpsplein 16.00-16,30 uur. Renesse Oude Moolweg 16.45-17.30 uur. Brouwershaven Markt 18.45-19.45 uur. Vrijdag Nieuwerkerk Burg. v. Eetenstraat 13.00- 14.15 uur. Dreischor Nieuwe Schoolstraat 14.30- 15.30 uur. Oosterland Markt 16.00-17.00 uur. ■m i Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 1 maart: Lutherse kerk, Zierikzee. Frangoise Semellaz, sopraan en Leen de Broe- kert, forte-piano. (Ars Musica). 8 maart: Dorpshuis, Dreischor. Concert Crescendo (Dreischor). 14 maart: Verenigingsgebouw De Oosterhof, Oosterland. Jaarlijkse uitvoering Oosterlands Fanfare, m.m.v. Slagwerkgroep Luctoret Emergo uit Re nesse en blokfluitgroep De Oosterburcht. 22 maart: Concertzaal, Zierikzee. Jaarlijkse uitvoering Kunst en Eer. 24 maart: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Mattheüs Passion in woord en klank. Zierikzees koor Cantare met gastzangers. 20.30 uur. 6 april: Dorpshuis, Renesse. Koffieconcert Mannenkoor De Westhoekzangers met omlijsting vierhandig pianospel (14.00) 19 april: St. Willibrorduskerk, Zierikzee. Hanni Barendrecht, fluit, Theo Peeters, hobo en Wim Boer, orgel. (Ars Musica). 12 juli: Brouwershaven Muziek Play in. Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3