Ruzie over atoomtransport Naar Tibet met Kuifje een spreiding van verkiezingen raden Productie bij Avebe ligt nu geheel plat Inhaalverbod voor vrachtwagens A16 EU stuurt opnieuw inspectieteam pest Rijk mist miljarden door fiscale aftrek Boerenorganisatie wil einde aan mestboycot WATERSTANDEN Einde aan gijzeling Rivieren buiten de oevers Schoonmaak in de natuur Tweede Maasvlakte kost Goedereede 1200 banen Waterkracht uit de Maas ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG (ANP) - De regering ziet af van haar voornemen om verkiezingen voor de gemeentera den in de tijd te spreiden. De voordelen ervan zou den niet opwegen tegen het nadeel van een lage op komst. Het ministerie van Binnen landse Zaken heeft dit woensdag bevestigd. Het kabinet nam het besluit afgelopen vrijdag. Een brief van staatssecretaris Kohn- stamm (Binnenlandse Za ken) met een toelichting op het besluit is gisteren naar de Tweede Kamer gegaan. Kohnstamm hoopte met een spreiding van de raadsver kiezingen te bereiken, dat de landelijke politiek de lokale verkiezingen minder domi neert. Onderzoek heeft ech ter uitgewezen, dat gesprei de verkiezingen (zoals bij voorbeeld bij gemeentelijke herindelingen het geval is) een zeer lage opkomst ken nen. Dat is voor het kabinet doorslaggevend geweest om het plan te laten varen. Veendam ook in staking gegaan VEENDAM (ANP) - Personeel van de Avebe-fabriek in Veendam heeft donderdagochtend als laatste in de rij het werk massaal neergelegd. Alle vier pro ductiebedrijven van het aardappelzetmeelconcern met ruim 1500 werknemers liggen nu plat. De fabriek in Veendam heeft 150 werknemers. Ook het distributiepunt van Avebe in het Rail Service Centrum in Veendam is stilgelegd. De vakbonden eisen een vol ledige werkgelegenheidsga- rantie van de Avebe-directie voor al het personeel. De sta kingsleiders trekken zich niets aan van de woensdag aangekondigde concessie van de directie, die het ge vreesde reorganisatieplan vervroegd naar buiten wil brengen. „Zolang Avebe geen werkge- legenheidsgarantie afgeeft, gaan de acties door", aldus stakingsleider F. Kramer van de Industriebond FNV. Vakbonden en personeel vre zen het verlies van enkele honderden banen als gevolg van de reorganisatie. Ze zijn bang dat de directie onder houdswerk, bewaking en al le civiele diensten wil afsto ten en uitbesteden. De nieuwe directie-voorzitter A.J. Zoomers wil dat Avebe zich concentreert op zijn kernactiviteiten. 'Lange adem' De vakbonden zijn voorbe reid op een langdurige sta king. Voor de plat gelegde fa brieken zijn grote tenten opgebouwd, waarin het per soneel de wacht houdt. „We zijn berekend op een zaak van lange adem", aldus Kra mer. De staking kost Avebe volgens woordvoerder W. Veendorp enkele honderd duizenden guldens per dag. „De acties ondermijnen de concurrentiepositie van het concern." DRIEBERGEN (ANP) - Op het zuidelijke deel van de snelweg A16 geldt vanaf vandaag, donderdag, een inhaalverbod voor vrachtwagens tijdens och tend- en avondspits. Eerder al is een dergelijk ver bod ingesteld op de A50 tussen Arnhem en Apel doorn. Vrachtwagens mogen op de A16 op het deel tussen knooppunt Klaverpolder (aansluiting met A59) en knooppunt Galder (aanslui ting A58) alleen op de rech terbaan rijden. In beide rich tingen is het verboden in te halen tussen 07.00 en 10.00 uur en tussen 16.00 en 19.00 uur. Het inhaalverbod werd sinds vorig jaar beproefd op de A50 tussen Arnhem en Apel doorn. Het bleek zo effectief voor de doorstroming van het verkeer dat het experi ment inmiddels is omgezet in een definitieve richtlijn. Een inhaalverbod voor vrachtauto's is een van de maatregelen waarmee het kabinet het fileleed te lijf wil. De bedoeling is om dit jaar op tien procent van de snelwegen inhaalverboden in te voeren, zo maakte mi nister Jorritsma (Verkeer) eerder al bekend. BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie stuurt vandaag opnieuw een veterinair inspectieteam naar ons land. De deskundigen moeten uitzoeken hoe het komt dat Nederland met varkenspest besmette var kens heeft uitgevoerd naar Italië. Ook de Algemene Inspectie dienst (AID) van het ministe rie van Landbouw stelt een onderzoek in. Dinsdag bleek dat Nederland besmette big gen heeft geëxporteerd naar Italië. In dat land is inmid dels op twee plaatsen var kenspest vastgesteld. Tot dusver'is Italië het enige Eu ropese land dat varkenspest heeft geïmporteerd vanuit Nederland. De Italianen zijn boos dat Nederland de be smette varkens de grens liet passeren. Ook Spanje heeft uit deze zending biggen ontvangen. Uit voorzorg heeft Madrid alle varkens op de twee be trokken bedrijven afge maakt. Daarbovenop sloot dit land de grens voor Neder landse varkens. Tijden cn standen volgens getijdetabcl Hydro-mctcocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 28 febr. 06.45 152 00.30 -136 I9.I0 152 12.50 -155 ROOMPOT BUITEN 28 fcb. 05.15 163 11.35 -154 17.40 164 23.45 -137 BRUINISSE 28 fcb. 06.25 163 00.35 -145 18.55 162 12.50 -164 WEMELDINGE 28 fcb. 06.55 177 00.35 -151 19.20 177 12.55 -169 Doodtij: 4 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Onbekenden saboteren Duitse spoorlijnen HAMBURG/BONN (DPA) - In het Duitse parlement is donderdag onenigheid ontstaan over het geplande transport van atoomafval dwars door Duitsland. De regering van de deelstaat Niedersachsen verwijt de Bondsregering onzorgvuldig handelen. Eind deze week vindt weer een transport plaats van kernafval naar de tijdelijke opslagplaats in Gorleben. Een soortgelijk transport leidde vorig jaar tot grote de monstraties. Volgens de minister van Bin nenlandse Zaken van Nie dersachsen, Gerhard Glo- gowski, is het transport „politiek onverstandig". Brede lagen van de bevol king zijn ertegen en de rege ring moet niet koste wat kost door deze weerstand heen willen breken. Bovendien is het onnodig, omdat het afval voorlopig ook in de kerncen trales zelf kan worden opge- slagen, aldus de minister. Glogowski, die voor de vei ligheid van het transport varantwoordelijk is, wees erop dat hij als regionaal mi nister geen beslissingsbe voegdheid in de zaak heeft. De politie moet eenvoudig weg de opdrachten uitvoe ren. Maar op deze manier misbruikt de regering in Bonn de politie om haar mis lukte atoompolitiek door te drukken, zo stelt de minis ter. In de komende dagen zetten de autoriteiten naar schat ting 30.000 politiemensen in om het transport te bescher men. Het vorige transport kostte Niedersachsen onge veer 46 miljoen mark, terwijl het toen om de inzet van min der personeel ging. In de nacht van woensdag op don derdag zijn opnieuw sabota- ge-acties uitgevoerd tegen de Duitse spoorwegen. Het treinverkeer raakte in de war door de vernieling van schakelkasten bij spoorweg overgangen in het oosten van Hamburg en in de Noord- Duitse deelstaat Sleswig- Holstein. Niemand heeft zich verantwoordelijk gesteld. Volgens de politie hebben de daders de schakelkasten opengebroken, er brandbare vloeistoffen in gegoten en brand gesticht. Daardoor werkten de spoorbomen niet meer. Acties In de nacht van maandag op dinsdag vernielden onbeken den elektriciteitskabels bo ven de spoorlijn tussen Han nover en Braunschweig. Oók in Brandenburg (in het oos ten), bij Frankfurt (westen) en bij Hamburg vonden der gelijke acties plaats. Op een aantal plaatsen was spoor wegverkeer onmogelijk. Het vliegveld van Frankfurt was enige tijd niet bereikbaar. De grote tentoonstelling Naar Tibet met Kuifje, die eerder te'zien was in Brussel, Parijs en Montreux, komt dit najaar naar Nederland. Het Rijksmuseum voor Volken kunde heeft de Nederlandse primeur van dit evenement. Bijna een jaar lang zal het hele museum in het teken staan van Tibet. De originele schetsen van Hergé voor het album Kuifje in Tibet zijn te zien, benevens een verzame ling voorwerpen die het leven op het Dak van de Wereld illustreren. Ook toont het museum voorwerpen uit de eigen collectie. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie heeft in de vroege donderdagmorgen een vreedzaam einde weten te brengen aan een enkele uren durende gijzelingsactie in de wijk Zevenkamp. Een man had na een avondje stappen twee vrouwen mee genomen naar zijn huis. Daar aangekomen kregen de drie ruzie en wilden de vrouwen weg. Eén van hen kon ont snappen aan de gewapende man en waarschuwde de po litie. Die hield een arresta tieteam achter de hand tij dens onderhandelingen met de man. Rond vijf uur, drie uur na aanvang van de actie, gaf de man zich over en werd ingerekend. SAARBRÜCKEN/HEIDEL- BERG (DPA) - Saar, Neckar en Moezel zijn door overvloe dige regenval buiten hun oe vers getreden. In de nacht van woensdag op donderdag kwamen tal van steden langs die Duitse rivie ren gedeeltelijk blank te staan. In delen van Zeil in de deelstaat Rijnland-Palts staat het water volgens de politie bijna drie meter hoog. Het peil van de Moezel is op die plek bijna het dubbele van de normale waarde. In Zeil en het verderop gelegen Cochem is de binnenstad slechts met boten bereik baar. Ook in Heidelberg en Saarbrücken, de hoofdstad van de deelstaat Saarland, staat het centrum gedeelte lijk onder water. RIJSWIJK (ANP) - De ja gersvereniging KNJV en de stichting Nederland Schoon houden op 15 maart voor de zevende maal een nationale natuurschoonmaakdag. Elk jaar doen duizenden vrij willigers aan deze actie mee. Ze verzamelen dan duizen den kubieke meters zwerf vuil uit de Nederlandse na tuur. In de Stichting Schoon zijn vertegenwoordigd: de ANWB, de stichting Verpak king en Milieu, het Centraal Brouwerij Kantoor, de fris drankenindustrie, de afval sector en het bedrijfsschap Horeca. Niet meer zinvol na debat BUNNIK (ANP) - De landelijke boerenorganisatie LTO-Nederland adviseert de boeren hun mestboy cot te staken. Dat heeft het bestuur van de organisa tie gisteren besloten. De komende weken krijgen de leden-boeren de gelegen heid zich uit te spreken. Van alle bestuursleden heeft alleen actieleider en var kenshouder Wien van den Brink zich woensdag gedis tantieerd van dit advies aan de leden. Hij wil de actie voortzetten. Van den Brink zal zich vandaag, donderdag, samen met andere actielei ders beraden op de ontstane situatie, aldus een LTO- woordvoerder. De mestboycot behelst de weigering van veehouders- om hun verplichte mestboek- houding naar het ministerie van Landbouw te sturen en bijbehorende heffing te beta len. Boze agrariërs besloten vorig jaar tot deze actie uit protest tegen het voorgeno men mestbeleid van de mi nisters Van Aartsen (Land bouw) en De Boer (Milieu). Niet zinvol Die voorgenomen maatrege len vonden de boeren veel te streng. Dat vinden ze eigen lijk nog steeds, maar nu het debat daarover in de Tweede Kamer dinsdag is afgerond en enkele versoepelingen zijn afgesproken, acht het LTO-bestuur het niet langer zinvol om de actie door te zet ten. In visserij en toerisme GOEDEREEDE (ANP) - In de gemeente Goede reede komen 1200 banen op de tocht te staan bij de komst van de Tweede Maasvlakte. Vooral een mogelijke keus voor de zuidelijke variant, het dichtst bij de visserijgemeente, zal catastrofaal uitpakken voor de werkgelegenheid in de visse rij- en recreatiesector. Burgemeester en wethou ders van Goedereede gaan in een brief aan de gemeen te Rotterdam de gevolgen van de Tweede Maasvlakte uiteenzetten. De brief vormt 19 maart onderwerp van gesprek tussen burge meester Sinke en de Rotter damse wethouder H. van de Muijsenberg. Goedereede liet vorige week laten weten Rotter dam en Rijkswaterstaat aansprakelijk te zullen stellen voor de schade die door de komst van de Twee de Maasvlakte wordt gele den. Goedereede vreest dat de vaargeul bij het Slijkgat verder zal verzanden, waardoor het werk van de garnalenvissers in gevaar komt. Bovendien wordt het gebied waarin vissen kun nen paaien door de komst van de Tweede Maasvlakte aanzienlijk kleiner, zo stelt de gemeente. Toeristenindustrie In Goedereede werken 700 personen in de visserij en aanverwante bedrijven. In de toeristenindustrie zijn zo'n 500 mensen actief. Het gemeentebestuur vreest dat toeristen Goedereede gaan mijden, omdat ze van af het Noordstrand uitzicht krijgen op bedrijven op de Tweede Maasvlakte in plaats van de zee. Vooral hypotheekrente-aftrek DEN HAAG (ANP) - Door het toenemende gebruik van aftrekposten als de hypotheekrente, lijfrentes en spaarloon loopt de staat miljarden guldens aan belasting- en premie-inkomsten mis. De grootste stijging doet zich voor bij de hypotheekrente aftrek, die in 1997 op 25,5 miljard gulden uitkomt. Vijf jaar eerder kwam het bedrag nog ruim 6 miljard gulden la ger uit. Dit blijkt uit vertrouwelijke ramingen waarover het kabi net beschikt. Het feit dat af trekposten slecht zijn voor de belasting- en premie grondslag is niet nieuw, mi nister Melkert van Sociale Zaken en Werkgelegenheid hamert hier al sinds jaar en dag op. Overigens maakt hij daarbij een uitzondering voor de belasting- en premie kortingen die werkgevers ontvangen voor het in dienst nemen van werknemers rond het minimumloon. Helft Bij elkaar komen de aftrek posten voor hypotheekrente, spaarloon en lijfrentes uit op 32,1 miljard gulden in 1996. Het bedrag dat de schatkist uiteindelijk misloopt be draagt met 16 miljard gulden ruwweg de helft daarvan. Blijkens de recente ramin gen dreigen de gederfde be lastinginkomsten op te lopen tot 17,1 miljard gulden dit jaar en tot 18,1 miljard gul den in 1998. Suske en Wiske 'VOLLE MAAN'' door Willy Vandersteen EEN NIEUM AVONTUUR VAN SUSKE EN UtSKE Verwachting t/m maandag 3 maart WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht z.west 4 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht z.west 5 "Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht n.west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 28febr. Zon op 07.28, onder 18.16 Maan op onder 09.55 Laatste kwartier: 2 maart (10.39) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Waarschijnlijk hebben we geluk. De komende dagen trekken een paar regengebieden over het land, maar als het meezit passeren ze vooral tijdens de nachtelijke uren. Pas zondag kan het ook overdag enige tijd regenen. Vannavond en vannacht laat een regenstoring het overgrote deel van ons land links lig gen. Misschien dat er in het noord westen een spat valt, de rest van het land houdt het droog. Wel zijn er wolkenvelden en mede daardoor koelt het niet verder af dan een graad of 5. Morgen overdag laten de wol ken ook weer wat ruimte over voor de zon. Dit is vooral 's ochtends zo; 's middags neemt de bewolking - op de nadering van een nieuwe regen storing - geleidelijk toe. Maar zoals gezegd, de regen staat vooralsnog gepland voor vrijdagavond en zater dagnacht. De wind waait uit het zuidwesten en bereikt boven land kracht 4, aan zee en rond het I Jssel- meer uiteindelijk kracht 6. Het wordt morgenmiddag ongeveer 10 gra den. In het weekeinde valt het kwik waarschijnlijk nog een fractie hoger uit. Zaterdag krijgen we misschien opnieuw wat zon, zondag waar schijnlijk een paar uren regen. DEN BOSCH (ANP) - Het Brabantse energiebedrijf PNEM wil in de Maas twee waterkrachtcentrales bou wen. Die kunnen samen 47 miljoen kilowattuur stroom opwekken. Dat is genoeg voor 15.000 huishoudens. De PNEM' neemt volgend jaar een definitief besluit maar weet inmiddels wel dat de investering haar geld op brengt. De hogere opbrengst van deze groene stroom maakt de exploitatie van de centrales mogelijk. Het gaat om een investering van 99 miljoen gulden. De maatschappij streeft er naar meer duurzame energie bronnen zoals waterkracht aan te boren bij de opwek king van elektriciteit. Die wordt dan als groene stroom verkocht. In 2000 wil de leve rancier 100.000 huishoudens daarvan voorzien. De centrales komen bij de stuwen van Grave en Sam- beek. ZIERIKZEESCHE KB NIEUWSBODE lü Uitgever L/jO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W.O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M, van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren madidovrvan 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur -Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentiepnjzen zijn exclusief 17'/2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2