Drukwerk? Halt aan de roze invasie Stoelendans om één zetel r LmO 'Besloten vergaderen tot minimum beperkt' Strandpaviljoens mogen als situatie ze het toe laat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE v Gewonde Opdooischade Brandstichting Zakken gerold EEN VOOR PROEFJE? De Zeeuwse Stromen**" Botsing door stenengooiers Ramen doelwit van schutter WAT VINDT COC EIGENLIJK VAN EEN ROZE INVASIE? ca dé krant van schouwen - duivelandJ ZIERIK SCHE NIEUWSBODE DRUKKERIJ UITGEVERIJ 0111 -453550 DONDERDAG 27 FEBRUARI 1 997 1 52e JAARGANG NR 26137 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Brandbrief van provincie aan alle Zeeuwse gemeenten MIDDELBURG - In een brandbrief roept de provin cie Zeeland alle gemeenten in Zeeland op om in het bestemmingsplan buitengebied de regels voor inten sieve veehouderij aan te scherpen. De provincie is bang dat als dat niet gebeurt Zeeland te maken krijgt met een varkensinvasie. Dat maakte gedeputeerde J. van Zwieten vanmorgen, donderdag, bekend tijdens een persconferentie in Mid delburg. Gedeputeerde sta ten van Zeeland vinden dat Zeeland geen mest-export provincie mag worden. Het dagelijks bestuur van de pro vincie wil een vestigingsbe leid voor de veehouderij op basis van wat genoemd wordt 'de beschikbare mi- lieuruimte'. ,,De in Zeeland geproduceerde mest moet op milieuverantwoorde wijze binnen Zeeland afgezet kun nen worden," aldus de pro vincie in haar brief aan de Zeeuwse gemeenten. Gebieden In het streekplan Zeeland is op een rijtje gezet welk ge bied agrarisch is en moet blijven. Op de kaart zijn dat gele gebieden. Er zijn ook bruine gebieden en daar is plaats voor boeren, maar heeft men ook te maken met natuur- en recreatiebelan- gen. Nu is het nog zo dat een boer in een geel gebied mag overschakelen van bijvoor beeld akkerbouw naar inten sieve veehouderij en wel tot een maximum van 5000 vier kante meter op een bestaand bouwblok. In de bruine ge bieden mag een boer inten sieve veehouderij als 'neven tak' uitoefenen tot een maxi mum van 1000 vierkante me ter. Inmiddèls is gebleken dat het ruimtelijk beleid zoals dat in het concept-streekplan beschreven wordt nog te veel mogelijkheden biedt voor de vestiging van intensieve veehouderij. ,,Als van alle mogelijkheden gebruik zou worden gemaakt, kunnen bijvoorbeeld evenveel var kens in Zeeland gevestigd worden als nu in geheel Ne derland," schrijft de provin cie. Als voorbeeld van hoe het fout kan gaan wordt Tholen genoemd. Daar worden in groten getale aanvragen in gediend bij de gemeenten voor omschakeling op be staande bouwblokken. Met dat in het achterhoofd heeft de provincie besloten tot aanpassing van het ont- werp-streekplan Zeeland. De gele gebieden worden nu gelijkgeschakeld met de bruine gebieden en dat houdt in dat intensieve veehouderij slechts toegestaan is op be staande bouwblokken tot een maximum-oppervlakte van 1000 vierkante meter. Om de regels nog verder aan tejscherpen geldt nu ook voor intensieve veehouderijen met meer dan 1000 mestvar- kenseenheden de plicht om De grootste varkenshouderij staat aan de Lange Blokweg in Zierikzee. Er wordt druk gebouwd aan een tweede stal. (Foto: Marijke Folkertsma) een Milieu Effect Rapporta ge (MER) uit te laten voeren. Tot nu toe gold die verplich ting alleen voor intensieve veehouderij met meer dan 5000 mestvarkenseenheden. De provincie doet in haar brief de oproep aan de ge meenten om het bestem mingsplan buitengebied zo snel mogelijk overeenkom stig het gewijzigde streek plan Zeeland aan te passen. Het is de bedoeling dat voor 1 januari definitief de regels voor wat betreft intensieve veehouderij vastgesteld wor den. Tot die tijd geldt de aan passing van het streekplan als interimbeleid. De nieuwe regels hebben geen invloed op reeds ingediende aanvra gen voor intensieve veehou derij, maar wel voor wat be treft lopende aanvragen voor een milieuvergunning. Van Zwieten beseft dat het aangescherpte beleid van de provincie Zeeland niet spoort met het beleid van de rijksoverheid. „Wij zullen het rijk ervan moeten over tuigen dat dit nodig is. Het is nog geen gelopen race," al dus Van Zwieten. Asselbergs over persprotocol: BROUWERSHAVEN - „Besloten vergaderingen moeten tot het absolute minimum worden be perkt. Dat zei burgemeester J. Asselbergs in Brouwershaven tegen de raadscommissie exter ne contacten. .Commissievergaderingen zijn openbaar, tenzij voor zitter of leden anders wil len. Maar dat besluit wordt dan in openbaarheid geno men, dus de motivatie daar bij is eveneens openbaar. Na heropening van de open bare vergadering kunnen we dan kort iets over het in houdelijke zeggen," aldus Assdlbergs. De burgemeester ant woordde dat dinsdagavond op een vraag van D66-com- missielid J. van der Veer. Aan de orde was het per sprotocol, ofwel de lei draad voor bestuurders en ambtenaren voor het om gaan met de pers. Publiek en pers worden voortaan beter geïnfor meerd. Van de commissie vergaderingen worden nu niet alleen de onderwerpen bekend gemaakt, maar zijn de overwegingen en advie zen daarbij eveneens op vraagbaar. De besluiten van b en w worden even eens openbaar gemaakt. Voor de pers gebeurt dat per fax. De commissieleden J. Gele- ijnse (VVD), J. van de Berge (RPF) en mevrouw M. Hack (CDA) maakten zich enigs zins zorgen over het vroege tijdstip waarop de pers op de hoogte wordt gebracht. Zij twijfelen of zij inder daad gelijktijdig de infor matie zullen krijgen. 'Interpreteren' „Er zullen vast en zeker si tuaties komen, waarbij wij ons afvragen: moet het wel zo?" zei Geleijnse. En Van de Berge: „Het nadeel is dat de pers kan interprete ren, terwijl wij een objec tief oordeel moeten geven." Volgens Asselbergs zal het inderdaad voorkomen dat de pers zaken soms eerder weet dan de politiek. „De pers is immers altijd aan wezig, terwijl u pas van de zaken kennis kan nemen als u 's avonds thuis komt." Het nieuwe beleid wordt over een jaar geëvalueerd. (vet]Op pagina 3: Commen taar. BRO UWERSHAVEN - Bij een eenzijdig auto-ongeval op de Delingsdijk bij Brou wershaven is gisteren, woensdag, een 23-jarige Goe- senaar gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde rond 6.55 uur. De automobilist reed over de Delingsdijk, ko mende uit de richting Seroos- kerke. Door een stuurfout botste hij, ter hoogte van de kruising met de Provinciale Straatweg, tegen een licht mast met wegbewijzering. De Goesenaar liep daarbij rugletsel op en werd ter ob servatie opgenomen in het ziekenhuis in Zierikzee. Zijn auto is total loss. HEINKENSZAND - Directe opdooischade door de win terperiode aan de bij het wa terschap in beheer zijnde we gen is niet vastgesteld. Dat zei dijkgraaf W. Gosse- laar woensdagavond tijdens de algemene vergadering van het Waterschap. Hij schreef dit toe aan de maatre gelen die rond aslastbeper- king werden genomen. Waar mogelijk zijn er ontheffingen verleend op de tijdelijke af sluiting van wegen. Dat ge beurde in gevallen waar het aan- en afvoer van levende have betrof. Die transporten zijn intensief begeleid door de districtsmedewerkers. SEROOSKERKE - Een hou ten zitje achter de openbare basisschool in Serooskerke is gisterenavond, woensdag, in vlammen opgegaan. De brand is aangestoken. Rond 23.00 uur werd de brand ontdekt. Een plaatse lijke brandweerman wist de brand te blussen met een brandslang van de school. De gewaarschuwde brand weer hoefde door het optre den van de inwoner van Se rooskerke niet meer in actie te komen. Onderzoek van de politie wees uit dat de brand is ont staan door kranten in het zit je die zijn aangestoken. ZIERIKZEE - Een 41-jarige inwoonster van Zierikzee is dinsdag in Zierikzee het slachtoffer geworden van zakkenrollerij. De vrouw deed in een winkel aan de Poststraat boodschap pen en werd daarbij ingeslo ten door twee vrouwen. La ter ontdekte zij dat haar portemonnee met daarin ruim honderd gulden uit haar tas was gestolen. Advertentie Het "Voorproefje Arrangement" in het tijdelijke paviljoen. Voordelig en vorstelijk voorproeven, zien en ontdekken wat de nieuwe Zeeuwse Stromen allemaal te bieden heeft. Voor maar 25,00 per persoon! Snel reserveren dan maar... 0111 462040 Duinwekken 5, Renesse Bestuurssamenstelling waterschap HEINKENSZAND - Het district Schouwen-Duive- land komt er bekaaid af binnen de bestuurssamen stelling- van het Waterschap Zeeuwse Eilanden. „Re kenkundig is het een vreemd verhaal," vond hoofdingeland J. Geleijnse woensdagavond tijdens de algemene vergadering van het waterschap in De Stenge in Heinkenszand. Nu provinciale staten kiezen voor een algemene vergade ring van 35 leden in plaats van veertig, zoals het be stuur van het waterschap zelf bepleitte, zal het aantal vertegenwoordigers uit het district Schouwen-Duive- land worden teruggebracht van zes naar vier. Geleijnse was het daar niet mee eens. Bij veertig leden zou dit district zes vertegen woordigers hebben gehad, Tholen vier, Walcheren ze ventien en Zuid-Beveland dertien. Bij 35 wordt het nu: Schouwen-Duiveland vier, Tholen vier, Walcheren vijf tien en Zuid-Beveland twaalf. Geleijnse liet daar een 7/8 verdeelsleutel op los en kwam tot een andere ver deling, waarbij Schouwen- Duiveland vijf en Zuid-Beve land elf zetels zouden krijgen. Dat leek hem eerlij ker. „We zijn niet simpelweg uit gegaan van een rekenkundi ge berekening," antwoordde dijkgraaf W. Gosselaar. Hij lichtte toe, dat de opbrengst van elk district de basis vormt voor deze zetelverde ling binnen het algemeen be stuur van het waterschap. Drie districten Hoofdingeland J. Houmes gaf aan niks te voelen voor een gekunstelde situatie, zo als Geleijnse die voorstelde. „Laten we dan maar uitgaan van drie in plaats van vier districten," luidde zijn voor stel. Hij kreeg daarin steun van enkele hoofdingelanden, maar de dijkgraaf floot hen terug met de mededeling dat de districtsindeling hier he lemaal niet aan de orde was. Daar heeft het algemeen be stuur reeds een definitief be sluit over genomen in de ver gadering van 17 december. „Wij worden op Schouwen- Duiveland op deze manier toch een ondergesneeuwd kringetje," vond K. van de Hoofdingeland J. Geleijnse: Rekenkundig een vreemd verhaal(Foto: Marieke Mandemaker) Velde. Om die indruk weg te nemen wilde hij graag van de dijkgraaf een toelichting op die exacte berekening v.oor die vier zetels. Ook Geleijnse drong daar in tweede instantie op aan. „U moet mij maar eens voorre kenen hoe het komt, dat Schouwen-Duiveland op grond van het basisbelang en de kostentoerekening per ge bied eenderde van haar be- stuursvertegenwoordiging moet inleveren, tegenover de andere districten maar een- zevende of eenachtste deel." ,,U kunt die cijfers van mij krijgen," antwoordde Gosse laar, die ook wel zei te begrij pen dat dit voor Schouwen- Duiveland een tegenvaller zal zijn. Geen sterveling: „Hier begrijpt geen sterve ling iets van," reageerde J. Roodenburg op de procentu ele benadering, die A. de Rui ter de vergadering voorscho telde om de, volgens hem, onterechte berekening te ontzenuwen. Geleijnse deed tot slot een poging zijn voorstel aan te houden tot de definitieve be slissing van provinciale sta ten in april, maar de dijk graaf drong erop aan dat er tijdens deze vergadering een definitief oordeel zou ko men. Het voorstel van Gele ijnse tot de gewijzigde zetel verdeling werd daarop in stemming gebracht én ver worpen. THOLEN - Op de Postweg in Tholen-stad is woensdag om 11.30 uur een personenauto op een vrachtwagen gebotst. De vrachtwagenchauffeur stopte zijn auto op de weg omdat hij schade door ste nengooiers wilde voorko- De vrachtwagenchauffeur, een 26-jarige man uit Minder hout, die over de autoweg reed zag dat kinderen vanaf het viaduct stenen naar de beneden passerende auto's gooide. Omdat de man niet de dupe wilde worden van dit gevaarlijke spelletje, zet te hij zijn auto stil. De be stuurder van de achter hem rijdende personenauto, een 52-jarige inwoner van Sint Maartensdijk, merkte dit te laat op en botste tegen de vrachtwagen aan. De voor zijde van de personenauto raakte flink beschadigd. De identiteit van de stenengooi ers is niet bekend. KATS - Een onbekend geble ven schutter heeft zijn schietvaardigheid geoefend op de ruiten van een loods van het waterschap. Personeel van Waterschap Zeeuwse Eilanden deed bij de politie aangifte van ver nieling van zeven ruiten van een loods aan de Veerhaven in Kats. De omvang van de schade is bij de politie niet bekend. Wetten maken is makkelijker dan regeren. Eerst wat zon HET WEER Vannacht enkele wolkenvelden en min.temp. rond 5 graden. Overdag eerst wat zon maar geleidelijk meer bewolking en in de avond kans op wat regen. Middagtemp. ongeveer 10 graden. Zuidwestenwind, matig kracht 4, aan de kust en op het IJsselmeer toenemend tot krachtig, 6. 3 BEDRIJVENCENTRUM Bedrijvencentrum bij Zierikzee zorgt naar verwachting voor 80 nieuwe arbeidsplaatsen. 4 GITAARTRIO Amsterdams gitaartrio verzorgt 9 maart een zondagmiddagconcert in Theater Mondragon. 5 GEDICHT Gedicht van basisschoolleerlinge Marlies de Feiter kreeg een eervolle vermelding in landelijke wedstrijd. 7 BILJARTEN Biljarter Meijnster winnaar districtstitel vierde klasse bandstoten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Ontheffingenbeleid Waterkeringen HEINKENSZAND - „Het waterschap sjoemelt niet met het belang van de waterkering. Ook niet met de wijze van kustlijnhandhaving zoals het rijk die met het suppleren van zand uitvoert." Dat zei dijkgraaf W. Gosse laar woensdagavond tijdens de algemene vergadering an het Waterschap Zeeuwse Eilanden in De Stenge in Heinkenszand. Hij zei dit naar aanleiding van de commotie die met na me op Schouwen-Duiveland is ontstaan, sinds het water schap daar in incidentele ge vallen toestemming verleent voor permanente bebou wing. „Zoals wel vaker is de één voorstander en de ander tegenstander van dat nieuwe beleid. Hoewel, wat is nieuw, want aan de Walcher- se kust kenden wij niet an ders," aldus Gosselaar. Hij acht het een plicht te be zien waar waterschapsbelan- gen en persoonlijke recre atieve belangen kunnen samengaan. Dat is, volgens de dijkgraaf, het geval als het onderhoud van de duinen en de zandsuppletie niet in gevaar komen. Bovendien wordt elke drie jaar bekeken of de toestemming van kracht kan blijven. Gosselaar kondigde verder een kustbeheerplan aan. Daarin zal ook aandacht worden geschonken aan be langen als landschap, na tuur, recreatie en dergelijke. Dat alles onder de keiharde Dijkgraaf W. Gosselaar. (Foto: Rudy Visser) randvoorwaarden dat niet alleen de veiligheid, maar ook de wijze van onderhoud geen geweld mag worden aangedaan. „Het is onze overtuiging dat opstallen op stranden in die afweging ons, noch het Rijk hinde ren," aldus de dijkgraaf. Hoofdingeland G. Wester weel verzocht het dagelijks bestuur geen toestemmingen voor permanente bebouwing te verlenen totdat het kust beheerplan er is. Dit beleid is, volgens Gosselaar echter niet terug te draaien. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAALabonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAALabonnementzonder^utomatische afschrijving f 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving f 194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Dhr./mevr. Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ..Plaats: Geb.datum Zend de bon In open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee, -1 t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1