NIEUWE CV-KET Woningbouwprogramma Provincie Zeeland ^90os se Bibliotheken: lenen loont In beroep Patrijzen op Tholen HET GROOTSTE VAKAilTIE-VLUCHTEN-PROGRAMMA OP CANADA ZEEUWSE VAKANTIEWEKEN driekleur makelaars ■Officiële Mededelingen -f Toronto vanaf Montreal Calgary De bank. Vancouver vanaf ifeiSI wuif?) oeveren WOENSDAG 26 FEBRUARI 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118)63 13 92 De bibliotheken in Zeeland bezinnen zich op de dienstver lening aan hun klanten. Zij doen dat onder de titel Lenen loont. Het is de bedoeling dat meer dan tot nu toe wordt ingespeeld op de wensen van de gebruikers van de biblio theek. De dienstverlening en de betrokkenheid van het per soneel van de bibliotheken moetten tegelijkertijd worden vergroot. Zodoende wordt algehele kwaliteitsverbetering nagestreefd. Dat lenen loont is in die opzet niet alleen profij telijk voor de klanten, maar pok voor wie in de bibliothe ken werken. De bibliotheken in de provincie werken samen in de Vereniging van Zeeuwse Bibliotheken. Lenen foont krijgt het eerst toepassing in de bibliotheek in Vlissingen. Daar wordt het als proefproject uitge- jroerd, waarna de andere biblio theken kunnen volgen. Dnderzocht wordt onder meer waarom mensen van de biblio theek gebruik maken, of zij 'steeds - al of niet met behulp van het personeel - kunnen vinden wat zij zoeken, of zij vinden dat dingen ook na te gaan of kan worden samengewerkt met andere instan ties, hetzij' van de overheid, hetzij particulier. Een stuurgroep, onder voorzitter schap van gedeputeerde drs. G.L.C.M. de Kok van cultuur, begeleidt het project. In de stuur groep zitten verder onder meer het ministerie van onderwijs, cul tuur en wetenschappen, de Zeeuwse Bibliotheek, het Neder lands Bibliotheek- en Lectuurcen trum en de Zeeuwse gemeenten. Behalve de persoonlijke betrok kenheid van de provincie via de gedeputeerde en de Zeeuwse Bibliotheek, wordt aan provinciale staten een bijdrage in de kosten van het project gevraagd. Het gaat om 50.000 gulden per jaar voor de periode 1997 tot en met 1999. De staten beslissen hier over op 14 maart. ontbreken in de collecties en hoe vaak zij een beroep doen op de bibliotheek. Het zal duidelijk zijn dat het in de dienstverlening niet alleen om boeken en ander gedrukt materiaal gaat, ook de digitale mogelijkheden worden onder de loep genomen, net als het organiseren van tentoonstellin gen, lezingen en dergelijke. Op basis van de gegevens wordt bepaald of er groepen van gebrui kers kunnen worden onderschei den voor wie dan specifiek te werk kan worden gegaan. Een uit komst kan ook zijn dat nieuwe klantengroepen kunnen worden gewonnen voor wat de bibliothe ken te bieden hebben. Bekeken wordt ook of de biblio theek andere dan de tot nu toe gebruikelijke diensten aan de klan ten kan verlenen. Vervolgens moet worden bepaald hoe de tarieven moeten worden gesteld. Daarbij moet enerzijds in de gaten worden gehouden dat de biblio theken zich niet de markt uit prij zen en anderzijds dat de kosten niet zo laag zijn, dat het slordig heid bij de klanten veroorzaakt, waardoor uitgeleende spullen niet meer terugkomen. Onderdeel van het onderzoek is De adviescommissie bezwaar schriften houdt dinsdag 4 maart, 15.30 uur, zitting. Het gemeentebestuur van Noord- Beveland en de heer J.W.F. van Zwieten uit Colijnsplaat hebben bezwaar gemaakt tegen de weige ring van de provincie een verkla ring van geen bezwaar te verle nen voor de bouw van een woning aan de Havelaarstraat lila in Colijnsplaat. De partijen worden gehoord. De besliscommissie beroepschrif ten hoort dinsdag 4 maart, 15.00 uur, Horeca Nederland. De organi satie heeft beroep aangetekend tegen de vergunning voor een res taurantbedrijf van de stichting Stu dentenhuisvesting Zeelandcollege in Vlissingen aan de Van Hogen- dorpweg 58a. De gemeente Vlis singen heeft de vergunning ver leend. Alle belanghebbenden zijn ter zitting uitgenodigd. De twee zittingen zijn openbaar. Zij worden gehouden in het provin ciehuis, Abdij 6, Middelburg. Nieuws Bouwen van woningen gebeurt niet luk raak. Kennis van de vraag naar woningen is bepalend voor het aantal. Weten wat de consument wil, geeft richting aan het soort huis. Voor het beslag op de ruimte die nodig is, is het streekplan maatgevend. Al dit soort zaken, komt aan bod in het nieuwe woningbouwprogramma van de provincie. Op zijn minst ruim zesduizend nieuwe woningen, op zijn hoogst tienduizend. Dat is wat Zeeland de komende tien jaar nodig heeft. Hoe de provincie aan deze getallen komt, valt te lezen in het woningbouw programma 1997-2006. Voor Noordzeeland (Schouwen Duiveland, St Philipsland en Tholen) voorzien de plannenma kers een gemiddelde jaarlijkse productie van maximaal 284 hui zen. Voor Midden Zeeland (Wal cheren en de Bevelanden) en Zeeuwsch Vlaanderen bedragen deze aantallen respectievelijk 557 en 132. De uitkomsten van het woning- bouwprogramma worden betrok ken bij het beoordelen van be stemmingsplannen. De provincie baseert de voorziene woningbouw op een aantal gege vens. Hoeveel inwoners heeft de provincie en hoe zal het inwoner tal zich ontwikkelen. Daalt of groeit het aantal huishoudens. Hoeveel woningen zijn rijp voor de slopershamer. Hoeveel woningen voldoen niet meer aan de wensen van de consument en in hoeverre zijn deze woningen aan te passen aan die wensen. Streekplan Voor de toedeling van het aantal woningen aan de verschillende gemeenten sluit het woningbouw programma aan bij het streekplan Zeeland. Dat betekent dat iedere kern kan voorzien in de opvang van de eigen natuurlijke aanwas. Het is aan de gemeenten om hier verder vorm aan te geven. Verdere bouwplannen moeten gestalte krijgen in de zogeheten ontwikkelingszones: stadsgewest Vlissingen/Middelburg, Goes en Terneuzen. Verder kent het streekplan de term 'dragende ker nen'. Het gaat dan om de plaat sen Zierikzee, Tholen, Oostburg en Hulst. In deze plaatsen is het mogelijk de extra woningbouw te realiseren die nodig is voor nieuw komers in de eigen regio. Unieke projecten Unieke woningbouwprojecten, zoals het Goese Meer, zijn moge lijk in de ontwikkelingszones en in de dragende kernen. Het terrein van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen zou in de toekomst zo'n speciaal woningbouwproject kunnen herbergen. Ook als de regio van een dragen de kern kampt met een dalend inwonertal, structureel vertrek- overschot in de taal van het wo ningbouwprogramma, kan zo'n uniek project uitkomst bieden. West Zeeuwsch Vlaanderen kent dat probleem. De unieke projec ten zijn zowel bedoeld om de woonconsument van buiten Zee land te bedienen, als voor wie er al woont. Bevolkingscijfers De verwachting is dat het aantal inwoners van Zeeland de komen de tien jaar met 12.800 personen zal toenemen. Dat is een groei van 3,5 procent. Voor heel Neder land voorziet men een groei van 5 procent. De toename is gebaseerd op twee manieren van groei. Nieuwkomers van buiten Zeeland en natuurlijke aanwas. In Zeeland zullen zi_h naar verwachting 5.700 meer mensen vestigen dan er vertrekken. Een positief migra tiesaldo heet dat in de vaktaal. De natuurlijke aanwas, meer geboor ten dan overlijdens, bedraagt 7.100 personen. Regionaal zijn er grote verschillen. Tholen is de sterkste groeier met een natuurlijke aanwas van 4,9 procent en een migratie-aanwas van 9,4 procent. Voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de cij fers in beide gevallen negatief; een afname van respectievelijk 2,2 en 3 procent. Het verlies dat Schouwen Duiveland leidt op de natuurlijke aanwas (-1,7 procent) wordt gecompenseerd door de 4,5 procent groei vanwege migra tie. In de Kanaalzone is het omge keerde het geval. De migratie laat een afname zien van 0,6 procent en daar staat een groei met 1,3 procent van de natuurlijke aanwas tegenover. De overige regio's zit ten in de plus op beide onderde len. In algemene zin geldt dat Zeeland langzaam vergrijst. Vanzelfsprekend heeft dat gevol gen voor onderwijs en ouderen zorg. De verwachtingen staan uitge breid beschreven in de Bevol kingsprognose 1997. Vervanging Tussen de 400 en 1000 wonin gen moeten er per jaar worden gebouwd om bestaande huizen te vervangen. Voor het merendeel zal dat kunnen op de plek van het bestaande pand. In sommige gevallen zal opknap pen duurder uitvallen dan slopen en nieuwbouw, maar toch zal daar zo nu en dan voor moeten worden gekozen; Op het moment dat de laatste bewoners eruit zijn ver trokken en er is geen animo van nieuwe bewoners doordat hen de kwaliteit niet aanstaat. In zulke gevallen kan een 'kwaliteitsver bouwing" worden overwogen. Omdat het hier gaat om vraag en aanbod, zijn geen exacte gege vens te verstrekken. Inspraak Tot 1 mei is het mogelijk schrifte lijk te reageren op het woning bouwprogramma. De reacties kun nen worden gericht aan Gedepu teerde Staten van Zeeland, direc tie ruimte, milieu en water, post bus 165, 4330 AD Middelburg. Het Woningbouwprogramma 1997 - 2006 en de Bevolkings prognose 1997 zijn verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9, postbus 5001, 4330 LA Middelburg, tel. 0118- 631400. Vijf jaar lang zijn de patrijzen op Tholen min of meer in de watten gelegd. Dat was nodig, want de vpgels dreigden te sterk in aantal terug te lopen. Onder de noemer Herstelplan leef gebieden patrijs werd daarom in 1992 een demonstratieproject begonnen. De Wildbeheerseen- heid De Liniedijk was de organisa tor. In de loop van vijf jaar is aange- toond dat beheersmaatregelen van boeren de patrijzen helpen te overleven. Er is vooral gewerkt met "randenbeheer" - de stroken langs de percelen, waar de patrij-i zen zich doorgaans ophouden. Nogal wat boeren hebben aange geven dat zij met het agrarische natuurbeheer willen doorgaan. Dat is voor de provincie aanlei ding om te bekijken of de maatre gelen standaard kunnen.worden opgenomen in het beleid voor agrarisch natuurbeheer. Op die manier kan het randenbeheer onderdeel worden van beheers overeenkomsten die de boeren afsluiten. Om de tijd tot de stan daardisering te overbruggen, wordt aan de staten voorgesteld een bijdrage van 14.000 gulden te verlenen aan De Liniedijk. De beslissing valt 14 maart. mÊÊÊÊÊKms am HCLLAND W\RMTE ffi DE STICHTING VAKANTIES VOOR LICHT- GEHANDICAPTEN EN OUDEREN STIVA Wilt u er nog eens een weekje tussenuit! Dan nodigen wij u uit deel te nemen aan de vakantieweek die gehouden wordt in het Vakantiecentrum „Bos en Duin" te Oostkapelle van 23 mei tot 30 mei 1997. Verpleegkundige hulp en begeleiding is aanwezig. De prijs voor vo) pension bedraagt 450,- per week per persoon. Aanmelden bij mevrouw Kik-Lindenbergh, Christinastraat 3, 4475 AG Wilhelminadorp, tel. 0113-214454. Tevens zoeken wij VRIJWILLIGERS voor verpleegkundi ge hulp en begeleiding. Eenvoudige eengezins(tussen)woning met schuur, voortuintje en ruime achtertuin met achterom, gele gen in een rustige straat in de kern Ouwerkerk. De woning is ca. 40 jaar oud maar is inmiddels voor zien van spouwmuur- en vloerisolatie, gedeeltelijk dubbele beglazing, en gasgestookte cv-installatie (bouwjaar ketel 1990). Indeling: begane grond gang, kelderkast, toilet, keuken en woonkamer (doorzonkamer). Verdieping: overloop, 3 slaapkamers en de douche. Aanvaarding in overleg. VRAAGPRIJS 111.000,- k.k. Havenpark 40 Carlsiraat I 's Landskamcr. Zicrik/cc Scharcndijke Tel. Ol II -416888 Tel. Oil I-671460 OUWERKERK, Enschedesestraat 4 Milieu Bodemverontreiniging terrein voormalige gasfabriek te Zierikzee Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn van plan de bodemverontreini ging ter plaatse van de voormali ge gasfabriek aan de Scheeps- timmerdi|k te Zierikzee als ernstig te beschouwen (art. 29 Wet bo dembescherming). Een sanerings plan voor deze locatie zal worden opgesteld. De ontwerp-beschikking en de hierbij behorende stukken liggen van 27 februari tot met 27 maart 1997 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en 14-16 uur, en in het gemeentehuis van Schouwen-Duiveland, Hatfieldpark 1 te Zierikzee op werkdagen van 9-12 en 14-16 uur en iedere zaterdagmorgen in het groepsbu- reau van de Rijkspolitie, Kerkhof 7 te Zierikzee, van 9-12 uur. Belanghebbenden kunnen in dezelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze op de ontwerp-beschikking naar voren brengen bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, postbus 165, 4330 AD Middelburg, tel. 0118- 631735. ACTUELE INFORMATIE OVER ONROEREND GOED IEEST U IN DE ADVERTENTIES VAN HET EXTRA NIEUWSBLADI comfortabel genoegen van dragend comfort, karakteristieke schoonheid van bekleding en belij ning, gloedvolle verfijning van persoonlijke smaak. Indien gewenst, plaatsing binnen 24 uur Eigen 24 uurs service dienst Ervaren service monteurs Gespreide betaling mogelijk Onderhouds abonnementen Vrljbll|vend advies en prijsopgave vanaf. 65 i .vanaf PRIMA! Maar lel er op dal u aan een nieuwe (V-lretel niet Ie veel uitgeeft. Wij feveren volgens VNI, Algemene Voorwaarden Consumentenwerk CJ^Il 4- 4- Dam 3, Zierikzee, tel. 0111 -451000 Noordstraat 10, Haamstede, tel. 01 I 1-654040 C R I B U K ~S~ langstraat 2-4, Arnemuiden, tel 0118-601273 Geopend van maandag t m zaterdag en vnidagavond 15 maart I99> Voor informatie en reserveringen: vroegboektarief: geldt alleen indien geboekt en betaald voor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 15