'De verteller wiens adem stokte' Afslanken met super DietMax Poolse paaseieren in De Blikvanger Presentatie Opel Signum concept car dier in het vizier Den Bommel parade komt op single CD Hond Leo al geplaatst PUZZELRUBRIEK Iraanse schrijver Kader Abdolah presenteert zijn nieuwe boek in Zierikzee Tien miljoen Amerikanen viele naf Den Daas eerste gegadigde nieuwe Bruse jachthaven Toten met vrijdag 11 april Tijdens autoshow Ceneve 1 WOENSDAG 26 FEBRUARI 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD De prijswinnaars van de puzzel van woensdag 12 februari zijn: De eerste prijs: Een waardebon van 25,- N. v. d. Male-de Vries, Schendersweg 27, Brouwershaven De tweede prijs: Een waardebon van 15,- Mevr. S. Tak, Jongkoenstraat 16, Goedereede De derde prijs: Een waardebon van 10,- I. Taaie-Vroegindeweij, Schoolstraat 46, Middelharnis De oplossing van de puzzel van 12 februari is: Boekhandelaar De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redac tie Het Extra Nieuwsblad, Postbus 14300 AA Zierikzee. De enveloppe of briefkaart kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jan- newekken worden gedeponeerd. De Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de inzending duidelijk het woord Extra puzzel te vermelden. Enveloppen of briefkaarten waarop niet staat ver meld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 7 maart in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel. Horizontaal: 1. scheidsrechter; 5. beroep; 9. niet dicht opeen; 10. zeer verheven; 11. inhoudsmaat; 12. vaartuig; 14. degenen die wettelijk be voegd zijn om op leden van een vertegenwoordigende vergadering te stemmen; 16. kleine woning; 17. Poolse volksdans; 18. begiftigen; 19. dwaalleer; 21. van betekenis; 23. tijdmaat; 24. afkooksel; 25. rennende loop; 26. strijdbijl; 28. kouwelijk zijn; 30. groente; 31. een punt op een schaal waarbij het teken 0 staat; 32. stervormig. Verticaal: 1. handig en flink; 2. enthousiasteling; 3. teen; 4. zinnebeeldige plaatjes met bijschriften; 5. roofvogel; 6. eenheid van elektrische weer stand; 7. vaste titel van benedictijnenpriesters; 8. sporten; 13. groot ge bouw; 14. iemand die in een koor meezingt; 15. soort weefsel; 16. bodel- redder; 19. uit de hoogte; 20. iemand met een eenzijdige belangstelling voor schoonheid; 21. soort kaas; 22. getuigend van oorspronkelijk vernuft; 27. bloed; 28. sportartikel; 29. bittere afgunst; 30. drank. Het sleutelwoord wordt gevormd door de letters in de vakjes: 20, 4, 31 14, 6, 23, 9, 24,18, 6, 23,16,19, 21. DEN BOMMEL - Het muziekstuk Den Bommel Pa rade, dat speciaal werd gecomponeerd ter gelegen heid van het nieuwe bronzen standbeeld van de stripfiguur Ollie B. Bommel, wordt uitgebracht op een single CD. Het muziekstuk wordt zater dag 24 mei, bij de onthulling van het beeld in Den Bom mel, uitgevoerd door mu ziekvereniging EMM uit Den Bommel en muziekvereni ging Harpe Davids uit Schie dam. Het wordt in een een malige, beperkte oplage van vijfhonderd stuks ook uitge bracht op CD. Het muziekschijfje is groten deels bedoeld voor de men sen die hebben meegewerkt aan de de actie 'Een Heer ver dient brons', waardoor de re alisatie van het beeld moge lijk werd. Honderd exemplaren van de single CD zijn beschikbaar voor verza melaars. In het doosje van de CD zit ook een boekje waarin de ontstaansgeschiedenis is op getekend van het nieuwe 01- li B. Bommelbeeldje. Sinds 15 februari is het verloop van de actie' Een heer verdient brons' ook te volgen via In ternet. Het adres is: http://www.box.nl/-bom- mel. ORANJEVERENIGING OOLTGENSPLAAT - De Oranjevereniging Ooltgens- plaat houdt maandag 3 maart haar algemene leden vergadering. De bijeenkomst in 't Cen trum aan de Van Weelstraat in Ooltgensplaat begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE - 'De reis met de lege flessen' is de titel van de nieuwe roman van Kader Abdolah. De Iraan se vluchteling' presenteert zijn nieuwe boek over morgen, vrijdag- 28 februari in boekhandel Athe neum in Amsterdam. Vrijdag 11 april komt hij naar Zierikzee om daar, in het kader van het festival 'Ge kleurd Schouwen-Duiveland' het boek toe te lich ten. Abdolah verwierf de afgelopen jaren landelijke bekendheid. Zijn verhalenbundel 'De meisjes en de partizanen' werd bekroond met het Charotte Köh- ler-stipendium 1995 en op de short-list voor de AKO- prijs geplaatst. Kader Abdolah werd in 1954 geboren in Iran. Hij groeide op in een religieuze familie. Zijn betovergrootvader, die in 1870 premier van Perzië was en een beroemde dich ter, werd vermoord door handlangers van de sjah. De vader van Abdolah was ta pijtkoper in de religieuze stad Arak. Hij was doofstom en geestelijk gehandicapt, waardoor Kader Abdolah als jongentje reeds voor zijn vier zussen en zijn jonge broer moest zorgen. Van een oom leerde hij de Perzische klas siekers. In 1972 ging Abdolah natuur kunde studeren in Teheran. Hij rolde daarbij in het link se studentenverzet tegen het dictatoriale regime van de sjah. De groep studenten werd grotendeels uitge moord, eerst door volgelin gen van de sjah, later door die van Khomeiny. Abdolah schreef twee clandestiene boeken. Zijn broer werd ver moord, een van zijn zusters belandde in de gevangenis. In 1985 was de situatie voor Abdolah zo gevaarlijk ge worden dat hij uitweek naar Nederland. Zijn gezin volgde .in 1988. Hij maakte zich in korte tijd de Nederlandse taal eigen en ontwikkelde een beeldende schrijfstijl. Kader Abdolah schrijft en publiceert verha len en vertaalt Nederlandse poëzie en literatuur voor Ir aanse ballingen. Hij heeft een eigen column in de Volkskrant. De schrijver werkt onder een pseudo niem, dat hij ontleende aan de naam van een vermoorde vriend. Zijn debuutbundel 'De Adelaars' werd be kroond met het Gouden Ezelsoor, voor het best ver kochte debuut van 1993. Naar aanleiding van deze bundel was Abdolah te zien in het televisieprogramma ISCHA. Sober taalgebruik In 1995 verscheen zijn bundel 'De meisjes en de partizanen' die door de pers lovend werd ontvangen. In Vrij Neder land werd de verhalenbun del geprezen vanwege het so bere, 'haast rudimentaire' taalgebruik, waarvan een suggestieve kracht uitgaat. De krant omschreef het boek als een bijzondere literaire prestatie en een kleine revo lutie in de Nederlandse lette ren. ,,Dat wat onuitgespro ken blijft, maakt in dit proza de meeste indruk. Het gaat vrijwel steeds om, irratione le, handelingen die het ver driet moeten bezweren", al dus een recentie in NRC Handelsblad. 'De reis met de lege flessen' is de eerste Nederlandse ro man van Kader Abdolah. Het boek vertelt het verhaal van Bolfazl, een vluchteling die probeert om in Neder- VAKANTIEWEKEN OOSTKAPELLE - In vakan tiecentrum 'Bos en Duin' in Oostkapelle op Walcheren wordt van 23 tot en met 30 mei een vakantieweek ge houden voor oudere en licht- gehandicapte Zeeuwen. Het betreft een initiatief van de STIVA (stichting vakan ties voor licht-gehandicap- ten en ouderen woonachtig in Zeeland) die dergelijke va kantieweken jaarlijks orga niseert. De Zeeuwse vakan tieweken zijn bedoeld voor mensen die, gezien hun thuis situatie en de aard van hun handicap, normaal gespro ken niet in de gelegenheid zijn hun vakantie buiten de deur door te brengen. Ook voor 1997 is een gezellig pro gramma samen gesteld. Voor nadere informatie kan tele fonisch contact worden opge nomen via 0113-214454. TE VEEL OP BURGH-HAAMSTEDE - Meer dan tien miljoen Amerikanen brachten met succes hun gewicht op peil met behulp van super DietMax tm. Het middel is nu ook verkrijgbaar bij drogisterij Kik in Burgh- Haamstede en Zierikzee. Het middel berust op stimu- maakt. Door middel van ci- lering van de stofwisseling trimax tm met HCA wordt door middel van kruiden als de eetlust bedwongen en de Ma Huang, Groene thee en vetproductie verminderd. Yerba Maté. Het voorkomt Het natuurlijke ingrediënt omzetting van koolhydraten vermindert de behoefte aan in vetten door het mineraal zoetigheid. Tenslotte bevat chroompicolinaat. Een mid- het afslankmiddel béta-fen- del dat ook bijdraagt aan de ethylamine, een stimlerend ontwikkeling van spierweef- middel dat extra energie sel, dat het lichaam steviger geeft. DIRKSLAND - Wethouder C. Veerhoek vindt dat het Grevelingenschap wel degelijk verwachtingen heeft gewekt in de richting van J. den Daas voor de aanleg van een tweede jachthaven in Bruinisse. Vol gens hem is Den Daas dan ook de eerste gegadigde voor deze jachthaven. Veerhoek zei dat gisteren tij- gelijks bestuur (DB) heeft in- dens de vergadering van de genomen met betrekking tot Raad van Bestuur van het de tweede jachthaven in Grevelingenschap in Dirks- Bruinisse. Volgens het DB land. Hij reageerde hiermee heeft het schap geen relatie op het standpunt dat het da- met Den Daas. i t (Foto: Marijke Folkertsma). De hond Leo uit het dierenasiel in Zierikzee was reeds ge plaatst toen zijn foto in de krant kwam. Maar er zijn nog veel dieren in het asiel die ook graag een baasje willen: 24 katten in diverse kleuren, zoals schilpad, cypers, zwart, zwart/wit en wit. Ook zit in het asiel een hond. De jongste katten zijn ze ven maanden oud: broer en zus die samen in een gezin ge plaatst willen worden. De oudste is zeven jaar. De kat Pluisje zit het langst, sinds december 1996, in het onderkomen aan de Zandweg. Poes Doenja is geplaatst. 4 De Iraanse schrijver Kader Abdolah komt vrijdag 11 april naar het MFC in Zierikzee. land een nieuw bestaan op te bouwen. Zijn enige contact met de buitenwereld is buur man René, die ook een bui tenstaander blijkt te zijn. Door de dagelijkse werke lijkheid te verblinden met herinneringen uit Iran houdt Bolfazl greep op het leven. Tot het moment dat de herin neringen niet meer voldoen de zijn. Het boek is geschreven in de traditie van de oude Perzi sche literatuur, net als het oude boek 'Kelile en Demne' en het Heilige boek. De struc tuur van het boek is ook te vergelijken met de ronde tempels van de moskeeën in Ispahan. Hoewel Abdolah een verhaal vertelt kan de le zer het boek op elke wille keurige pagina openslaan en vanaf daar verdergaan. Een fragment uit het boek: Omdat ik een balling ben relativeer ik de dingen op een vreemde manier. Beter gezegd, ik zoek een overeen komst tussen gebeurtenis sen. Het is verrassend dat mijn geheugen me daarin steunt. Mijn geheugen zoekt meteen in mijn verleden naar een parabel. In dit geval was dat het verhaal van Gas- em de verteller. Eerlijk ge zegd, vertrouw ik mijn her inneringen niet meer zo. Ik verzin al die verhalen zelf. Ik doe dat omdat ik bang ben. Ik vrees dat mijn geheugen me smadelijk in de steek zal laten. Ik doe het. Ik verzin zulke verhalen bij wijze van zelfverdediging. Stokkende adem De schrijver omschrijft het verhaal van Galem als de ge schiedenis van een man wiens hoofd hem aan zijn lot overlaat wanneer het erop aan komt. „Hij ging altijd op een verhoging staan en de mensen dromden om hem heen om naar zijn magische (Foto: Harry Pierik) woorden te luisteren. Op een avond stokte zijn adem mid den in een verhaal." Kader Abdolah is persoon lijk te horen en te zien op vrijdag 11 april in het Multi functioneel Centrum (MFC) aan de De Huybertstraat in Zierikzee. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Het eer ste half uur wordt ingevuld door een andere Iraanse schrijver A. Zaher Banai, die in het Asielzoekers Centrum (AZC) In Burgh-Haamstede verblijft. Hij vertelt een ver haal uit zijn boek 'Het Maan- kasteel'. Na de pauze is het woord aan Kader Abdolah. RENESSE - Poolse paaseieren staan tot en met vrij dag 11 april centraal in het expositiegedeelte van museum De Blikvanger in Renesse. Na een korte winterstop zijn de deuren van het museum weer geopend. De basiscol lectie blikken werd aange vuld met een aantal nieuwe aanwinsten en op een andere manier opgesteld. De paasei eren die de komende weken zijn te zien in De Blikvanger werden verzameld door Han- ka Geleijnse, die afkomstig is uit Polen. In dit land worden van ouds hér paaseieren geverfd met natuurlijke producten als ui en en bietjes, om vervolgens met zoutzuur te worden voorzien van figuurtjes. Ook worden soms met een kleine pen afbeeldingen op de ge verfde eieren gekrast. Ver der zijn eieren van houtsnij werk te zien en geverfde houten eieren. Bijzonder zijn de eieren waarvan vaasjes zijn gemakt door middel van uitgeknipte papieren versierselen. Ook werden eieren versierd met draad afkomstig van een vlierboom. Het was in Polen gebruik om op zaterdag voor Pasen naar de kerk te gaan met een mandje waarin een versierd ei zat, een stukje tulband en andere lekkernij en. Die werden dan gezegend en de volgende dag gebruikt als paasontbijt. Openingstijden De expositie Poolse paasei eren is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur. De Blikvanger is ook op zondag 9 maart en maandag 31 maart geopend van 12.00 tot 16.00 uur. Poolse paaseieren in mu seum De Blikvanger MIDDELHARNIS - Bij routi necontroles ontdekte de poli tie een aantal automobilis ten die hun voertuig bestuurden terwijl ze teveel alcoholhoudende drank op hadden. Op de Steneweg in Middel harnis werd een 27-jarige man uit Middelharnis aange houden. Uit de ademanalys etest bleek dat hij 395 ug/I al cohol in zijn lichaam had, terwijl maximaal 220 ug/1 is toegestaan. Hij kreeg een boete van 850 gulden. Ook op de Provinciale Weg bij Goe dereede reed een man die te diep in het glaasje had geke ken. Hij kreeg een boete van 650 gulden. KLAVERJASSEN BURGH-HAAMSTEDE - Op initiatief van Klaverjasver- eniging Burgh-Haamstede wordt zaterdag 15 maart een open klaverjaswedstrijd ge houden. De wedstrijd in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamste de begint om 20.00 uur. Deel nemers kunnen zich tot 12 maart inschrijven via tele foonnummer 653628. STUDIEVERENIGING OOSTERLAND - De Studie- vereniging Schouwen-Duive land houdt vrijdag 28 febru ari een bijeenkomst in de consistorie van de Gerefor meerde Gemeente in Ooster- land. P. A. van Zevenbergen uit Alblasserdam geeft een le zing over 'Het gezin op de po litieke agenda'. De bijeen komst begint om 19.45 uur. k Ontwikkelings Centrum zorgt de 130 kW (175 pk) ster ke drieliter motor in de Sig num voor een topsnelheid van 230 kilometer per uur. Volgens computerberekenin gen ligt het gemiddeld bran- stofverbruik rónd de 6,6 liter per 100 kilometer. De 450 li ter metende bagageruimte, met daaronder een ruimtebe- sparende multilink achteras, kan via de elektrisch verstel bare achterbank worden uit gebreid tot een inhoud van 550 liter. Wanneer de rechter voorstoel en de achterbank worden omgeklapt, ontstaat een binnenruimte met een lengte van drie meter. Opel vervult een voortrek kersrol op de Europese sta tionwagon-markt. Die wordt door de voorwiel-aangedre ven Signum nogmaals onder streept. Wat het design aan gaat, geeft de combinatie van krachtige lijnen en stevi ge oppervlakken een aardig voorproefje van de richting die Opel in de toekomst op gaat. Op Schouwen-Duive land zijn Opeis verkrijgbaar bij garage Akkerdaas BV in Noorgouwe. Op Goeree- Overflakkee kunnen belang stellenden trecht bij garage Knöps BV in Middelharnis. NOORDGOUWE - Tijdens de Autoshow van Genè- ve, die van 6 tot 16 maart aanstaande wordt gehou den, presenteert Opel een nieuwe design studie. Sig num is de naam van de rijdende concept car, waarmee Opel zijn visie toont op een toekomstige generatie lifestyle stationwagons voor het topseg ment. De Signum is qua grootte ge lijk aan de Omega Station wagon en bevat een reeks nieuwe ideeën voor de in richting van het interieur. Verder zijn ook het chassis en de aandrijving op innova tieve wijze tot stand geko men. De krachtbron in de Signum is eveneens een we reldprimeur. Het betreft een direct ingespoten V6 ecotec turbodiesel met 'common rail' injectie en vier kleppen per cilinder. Volgens ingeni eurs van het Opel Technisch Een design studie van de Opel Signum. i t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 11