Jeugd neigt naar traditionele rol XYullum Circa veertig deelnemers verwacht op strao Ellemeet X" Gemeentebegroting krijgt al contouren 'Aangeslagen' door aanslag waterschap Poging plundering diepvrieskist Provincie vraagt acht mille subsidie terug Prince Helicopters wil soepeler spuitbeleid Geen vergoeding van reiskosten DINSDAG 25 FEBRUARI 1997 NR 26136 - k-V 3 Stelpost herijking één miljoen BROUWERSHAVEN - De gemeentebegroting 1907 van de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveiand be gint contouren te krijgen. Dat bleek uit de medede ling van wethouder G. van der Salm maandagavond tijdens de vergadering van de commissie algemene interne zaken in het voormalig stadhuis in Brou wershaven. In overleg tussen het college en de organisatie is besloten in die begroting een stelpost herijking op te nemen nu is geconstateerd dat sommige kosten wel wat iors zijn aan gezet. De wethouder schreef dit toe aan de vertaling van kosten vanuit de oude situ atie naar de nieuwe organi satie.Deze stelpost herijking zal naar verwachting voor een bedrag van circa één mil joen gulden in de begroting worden opgenomen. In die Eost wordt dan rekening ge- ouden met een verminde ring van de rijksregeling her indeling van 400.000 gulden per jaar. Voor het saldo on voorzien binnen deze stel post herijking wordt uitge gaan van 300.000 gulden, zijnde 0,8 procent van de al gemene uitkering. Ten slotte biedt deze stelpost dan nog ruimte aan een bedrag van 250.000 gulden voor nieuw beleid. Commissievoorzitter J. Geleijnse informeerde of de voortgang van de gemeen tebegroting nog volgens planning verloopt, waarop de wethouder bevestigde dat deze in april zal worden vast gesteld. Bezwaar inwoner Ellemeet ELLEMEET - J. Schippers uit Ellemeet is 'aan geslagen' door een zijns inziens onterechte aan slag van het waterschap uit 1992. Schippers te kent bezwaar aan bij provinciale staten. Eind juni 1992 verhuisde Schippers van Rotterdam naar Ellemeet. Tot augus tus 1990 was hij in het bezit van een zomerhuis in Re- nesse. Het is hem tot op he den nog niet duidelijk of hij nu voor zijn huis in Elle meet of dat in Renesse heeft moeten betalen. Want betaald heeft Schip pers inmiddels. Op 29 janu ari stond de deurwaarder aan de deur met een dwang bevel. De aanslag bedroeg zestig gulden, daar kwam een tientje aanmaningskos- ten en vijftig gulden ex ploit bovenop. De nieuwe bewoners van zijn huis in Rotterdam hebben nooit post doorgestuurd en beo- vendien kan het voor het Waterschap Zeeuwse Eilan den niet moeilijk zijn een ingezetene in Ellemeet op te sporen, vindt Schippers. Schippers ontving voor zijn vakantiehuisje al eerder aanslagen nadat hij het van de hand had gedaan. Daar voor heeft hij zich enkele malen vervoegd op het wa terschapskantoor in Zierik- Tets mis' „Er is duidelijk iets mis met de invordering als aan slagbiljet en aanmaning worden verstuurd naar een oud adres en dan na vier jaar nog een dwangbevel wordt betekend," schrijft Schippers in zijn bezwaar schrift. BROUWERSHAVEN - Het niet beschikbaar zijn van een reiskostenvergoeding voor commissie- en raadsleden binnen de eigen gemeentegrenzen, kan in een grote gemeente als Schouwen-Duiveiand ho ge individuele kosten opleveren. Wethouder van fi nanciën G. van der Salm kaartte dit probleem aan bij de Verenigde Nederlandse Gemeenten (VNG). De verordening geldelijke voorziening raads- en com missieleden voorziet niet in een reiskostenvergoeding binnen de grenzen van de ge meente. De meeste vergade ringen van de jonge gemeen te Schouwen-Duiveiand zullen in Zierikzee plaatsvin den. Voor raads- en commis sieleden die aan de uiterste grenzen van de gemeente wo nen, kan dat flink in de pa pieren lopen. Reden voor Van der Salm de ze problematiek neer te leg gen bij de VNG, zo meldde hij gisteren, maandag, aan de commissie Algemene en Interne Zaken. De herinde lingstendens in het land le vert voor andere gemeenten soortgelijke problemen op, zo gaf hij te kennen. Hoewel er nu geen wettelijke basis is om dit anders te doen, hoopt de wethouder op een signaal van de VNG rich ting kabinet. WANNESJE IV M'n vintje hae jie is hauw vö je moeder om soda. Ik wille hae wasse. Ei je senten? oe zie die d'r uut? Laet 't mè op de leië zette. Wannesje zei: Ei je soda vö m'n moeder. Ei je sentjes bie je? Nee, m'n moeder weet nie oe atte senten d'r uut zie. Dat schip mee senten bluuf lanhe weg, zei m'n moeder. Jé m'n jonhen, je mö tehen je moeder zae dat dit de leste keer is. Dae stae noe 'n dik ke riesdaelder op de leië. Ik vinde dat welletjes. Ik mot aok ete. Mee naer uus te lópen docht Wannesje, 'n dikke riesdael der, wat 'n raore praet. Zouë d'r nog dunne weze aok? Moeder zeiten 't is de leste keer datten 't op de leië zet. Die vint zei datter 'n dikke riesdaelder op de leië staet. In noe doe ten 't nie mee, want ie mot aok ete. Die vint kan makkelijk prae- te, m'n kind. Ie weet heel nie watter in 'n hroot uusou- wen te kööp is. Ik kan de sen ten toch aok nie uut m'n lief snie. Stienher toch heen méns in de wienkel toen at- ten dat zei. Want je rie zóó deu stad in land. Nee dae was heen méns anders in de wienkel. Moe der wanneer kom Arjaon wee? Dan krie je wee sentjes Toen dronken m'n wellis sukelaodemaelk 's aevens. In dan mocht ik mee z'n mee nae de stad. Da weet je toch nog wè. Toen was 't vee' leu ker tuus. Moe, ik mocht tuus nooit niks zae wae ammen wist ao. Waerom mocht jie niks zae? Ja me binne wellis in 'n hroot uus wist. Dae dronke ze bier, in uut van die êêle kleine hlaesjes. Ik kreeg dan limenaode, in sukelaode. Lekker Dae liepe meiden rond, die zaehe d'r anders uut as bie ons. Die waere vee anderster kleed. In toen ammen an 'n taefeltje zaete kwammer 'n meisje bier brienhe bie nom Arjaon. In toen hieng ze op z'n knie zit- te. Vin jie dat noe nie raor moe. Die ménsen die atte ier komme doe dat toch aok nie. Ao julder dae lanhe wist m'n vintje? Nee nom Ar jaon zei, ik mö noe weg, mè ik komme nog wè is vromme. In noe issen vaerre weg Duur dat nog lank eer atten wee komt? Jé dat duur nog jaeren. Dan mommen nog lanhe wachte êêr ammen wee sukelaodemaelk kunne drienke. In dat schip mee senten bluuf dat aok nog lan he weg? Dat zé wè WULLUM Hoe hoger opleiding, hoe groter kans op gelijkwaardige taakverdeling ZIERIKZEE - Hoe hoger de opleiding, des te groter de kans op een gelijkwaardige taakverdeling tussen twee partners. Zijn er kinderen in bet spel, dan draait de gemiddelde vrouw nog steeds op voor het grootste deel van de zorgtaken. Zo luidt de conclusie van een enquête die M. Stuut - Deur- loo in de zomer van 1996 heeft gehouden onder 235 scholieren op Schouwen-Dui veiand. De resultaten schreef ze neer in haar eindscriptie voor de Lerarenopleiding in Vlissingen. Het regeerakkoord Keuzes voor de toekomst gaat uit van zorgverantwoordelijk heid (verantwoordelijkheid voor onbetaalde arbeid) en recht op economische zelf standigheid. Als het aan de overheid ligt, wordt het tra ditionele kostwinnersmodel ingeruild voor het patroon van degeëmancipeerde en economisch zelfstandige bur ger. Met de invoering van de ba sisvorming in 1993 kregen al le onderbouwklassen van de middelbare school de vak ken verzorging en techniek op het lesrooster bijgeschre ven. Een stap in de goede richting, meldt Stuut in haar scriptie. „Door gelijke kan sen reeds op school te creë ren, worden de emancipato rische doelen gediend." Daarnaast draagt de kennis making ook bij aan het weg nemen van sociale belemme ringen in de keuze van typische vrouwen- of man nenberoepen. Maar met het invoeren van het vak verzorging is de maatschappij er nog niet, zo blijkt uit haar bevindingen. De emancipatiegedachte die ten grondslag ligt aan dit vak lijkt vooralsnog weinig invloed te hebben op de visie van de jeugd over de taak verdeling in de toekomst. Omdat zij haar vragenlijst zowel onder leerlingen mét als zonder basisvorming heeft neergelegd, werd de bijdrage concreet peilbaar. Haar onderzoeksgroep vond zij bij de VBO-leerlingen van Scholengemeenschap Schou wen-Duiveiand en de HAVO- en VWO-leerlingen van de Regionale Scholengemeen schap Professor Zeeman. In totaal werden 104 meisjes en 131 jongens ondervraagd. Honderdachttien leerlingen waren uit de tweede klas af komstig, tegenover 117 vier de klassers. „Die basisvor ming maakt dus niet zoveel uit. De meest opvallende uit komsten zijn dat de hoger op geleiden het meest progres sief denken. Daarnaast speelt de sexe nog een rol. Meisjes denken geëmanci peerder over de verdeling van zorgtaken dan jongens," aldus Stuut. Bij de lager opgeleide jonge ren lijkt de combinatie tus sen een parttime baan en huishoudelijke taken aanne melijker te zijn, waardoor de mogelijkheid tot economi sche onafhankelijkheid veel al aan de vrouw voorbijgaat. Bovendien blijkt dat vrou wen, zodra er kinderen in het spel komen, nog steeds het M. Stuut - Deurloo hoopt met haar scriptie de jeugd van nu aan het denken te zetten. (Marieke Mandemaker) leeuwendeel van de zorgta ken op zich nemen. „Er is ei genlijk niet veel veranderd ten opzichte van vijfentwin tig jaar geleden. Er moet een mentaliteitsverandering ko men en daarin ligt een be langrijke taak voor de over heid," stelt Stuut. Één van de belangrijkste voorwaarden voor emanci patie van de vrouw is de mo gelijkheid tot het elders on derbrengen van je kind. On der de aanbevelingen die Stuut in haar scriptie aan de overheid doet, staan dan ook een goede en betaalbare kin deropvang en het opwaarde ren van crèches genoemd. Daarnaast pleit zij ervoor dat alle nieuwe banen op de arbeidsmarkt parttime ba nen zijn. Naast de positieve invloed hiervan op de her verdeling van betaalde en onbetaalde arbeid is ook de werkgelegenheid met zo'n maatregel gediend. Het door voeren van flexibele werktij den', het creëren van een goe de thuiszorg en het promoten van de zorg via de landelijke media zijn enkele andere suggesties richting overheid. Participatie Ook in het onderwijs kan, volgens de onderzoeker, nog het een en ander worden on dernomen. Om de participa tie van jongens in zorgtaken te stimuleren, zou uitbrei ding en verdieping van het vak verzorging in de basis vorming wenselijk zijn. Meer lesuren en bijvoorbeeld het invoeren van lessen om gangskunde kunnen daartoe bijdragen. Het bijbrengen van begrip voor anderen, het makkelijker leren omgaan met elkaar en het aanleren van meer assertiviteit bij meisjes zijn doelstellingen die kunnen worden nage streefd. Stuut is, naar aanleiding van haar onderzoek, door het 8 maart-team Schouwen-Dui veiand uitgenodigd deel te nemen aan de tafeldiscussie op de viering van de Interna tionale Vrouwendag. Scharendijke viert 8 maart Strao ELLEMEET - Het traditionele Straofeest in EUe- twaalf jaar op het program- j i ma. De stoet verzamelt zich meet wordt zaterdag 1 maart gevierd. De organisa tie verwacht ongeveer veertig deelnemers. Scharen dijke staat zaterdag 8 maart in het teken van het Straofeest. In Ellemeet verzamelen de paarden zich tussen 12.00 en 12.30 uur op het dorpsplein voor de keuring. Het gezel schap vertrekt om 13.00 uur naar het strand. Zij worden 15.00 uur weer verwacht in het dorp, voorafgegaan door muziekvereniging Luctor et Emergo uit Renesse. Na een rondrit door Ellemeet ver welkomt een wethouder van de gemeente Schouwen-Dui veiand de stoet. Aansluitend is er de prijsuit reiking voor de best versier de paarden. Het feest wordt om 16.00 uur in het dorpshuis voortgezet met muziek van het duo Twice Nice. Voor na dere inlichtingen of inschrij vingen: 671625. In Scharendijke begint het Straofeest om 12.00 uur met de keuring van de versierde paarden op het Zwarte Plein. Om 12.30 uur vertrekken de deelnemers voor de Straorit. Op het strand worden vol gens traditie de voeten van de paarden in zee gespoeld. Om 13.00 uur straat het ringsteken op de fiets voor de jeugd van vier tot en met om 14.15 uur voor de optocht door het dorp onder begelei ding van muziekvereniging Nut en Uitspanning. Huifkar Loco-burgemeester van de gemeente Schouwen-Duive iand, G. van de Velde-de Wil de verwelkomt het gezel schap om 15.30 uur. Het ringsteken te paard in de Dorpsstraat staat om 15.45 uur gepland, waarna om 16.30 uur de prijsuitreiking plaats vindt. De gehele mid dag rijdt er een huifkar voor de kinderen en kunnen de kleintjes ponyrijden. Wie zich aan wil melden of meer wil weten, kan bellen: 672068. Vorig jaar was tijdens het Straofeest in Ellemeet een cameraploeg van de VPRO aanwezig. (Foto: Marijke Folkertsma) In woning in Yerseke YERSEKE - In de naciit van zondag op maandag is ingebroken in een woning aan de Molendijk in Yer seke. De inbrekers kwamen binnen door een raam aan de achterzijde van de woning te forceren. In dc woning werd de bijkeu- vrieskist werd aangetroffen, ken doorzocht. Uit een in die Voor zover kon worden nage- ruimte staande diepvrieskist gaan werd verder niets uit de werden etenswaren verwij- woning gestolen, derd en in een tas gedaan De dieven hebben ook gepro- welke later naast de diep- beerd zich toegang te ver schaffen tot de woning er naast, maar het bleef bij een poging tot inbraak. Dader Een van de bewoners heeft de vermoedelijke dader zien vluchten. De politie heeft de dader nog niet kunnen ach terhalen. Geschil tussen Goese instellingen MIDDELBURG - De provincie heeft de deurwaar der ingeschakeld om van Opus Evenementenservice in Goes een bedrag van 8000 gulden terug te krijgen. In augustus vorig jaar be taalde de provincie een voor schot van achtduizend gul den aan Opus Evenementenstichtig voor de organisatie van de Goese Paardendagen. Een woordvoerder van Opus belde meteen daarna met de medeling dat Opus een ande re bankrekening gebruikte, het geld is op deze rekening bijgeschreven. Kort daarop trok de Stich ting Goese Paardendagen aan de bel met de mededeling dat de 8000 gulden ten on rechte waren overgemaakt naar Opus. Er bleek sprake van zakelijke geschillen tus sen beide Goese instellingen. De provincie trok partij voor de Stichting Goese Paarden dagen en maakte alsnog de volledige subsidie van 10.000 gulden over aan de stichting. Opus weigerde echter het voorschot terug te betalen. De organisatie zegt door de Paardendagen gemachtigd te zijn tot handelen. Geen bewijs Tot op heden heeft de provin cie hiervoor geen bewijs stukken kunnen vinden. Vandaar dat de gerechts deurwaarder in Middelburg opdracht heeft gekregen met spoed de ten onrechte betaal de 8000 gulden te terug te vorderen. Kort geding tegen overheid NOORDGOUWE - T. Prince uit Noordgouwe van de Nederlandse Vereniging van Landbouw- en Lucht vaartbedrijven eist met acht andere Nederlandse spuitvliegbedrijven versoepeling van het over heidsbeleid wat betreft het spuiten met landbouw- bestrijdingsmiddelen. Dat bleek maandag in een kort geding voor de presi dent van de rechtbank in Den Haag. Prince spuit op Schou wen-Duiveiand sinds 1974 met bestrijdingsmiddelen. De bedrijven zien in recht bankpresident Van Delden de laatste strohalm voor hun overleving. De Staat heeft in het Meerjarenplan Gewasbe scherming geleidelijk zwaar dere normen opgelegd voor het spuiten met landbouwbe- strijdingsmiddelen. Dit om met name spuiten op belen dend grondwater en of op an dere gewassen tot een mini mum te beperken. Niet nodig, betoogde de ad vocaat van de Nederlandse Vereniging van Landbouw- en Luchtvaartbedrijven maandag voor de rechter. Al eerder ging er vrijwel niets naast door de akkerranden vanaf een halve meter hoog te te bespuiten als de wind was gaan liggen, of met de windrichting op de te bespui ten gewassen. Na de techniek van deze „uitgestelde spuit- run" is er nu de split-boom- methode, die volgens Amerikaans, Canadees en volgens de spuitvliegers ook Nederlands onderzoek af doende zou hebben aange toond dat er vrijwel geen be strijdingsmiddel wordt ver spild. De Commissie Toelating Be strijdingsmiddelen (CTB), dat de toelating van bestrij dingsmiddelen regelt, vindt dit onderzoek niet hard. Zo lang dat niet is gebeurd in Nederlandse omstandighe den geeft de CTB geen krimp. Het komt er op neer dat er een zeer zware norm voor spuiten met sproeivliegtui- gen is opgelegd, en dat steeds meer middelen waarvan de vergunning afloopt onder een luchtspuitverbod gaan vallen. Goede hoop De vliegers eisen vooralsnog een even soepele norm voor spuiten vanuit de lucht als vanaf de grond. Prince heeft goede hoop op een uitspraak in het voordeel van de spuit vliegbedrijven. Het is even afwachten, maar de overheid stond niet erg sterk," proefde hij op de zitting. Uitspraak donder dag 6 maart. Dinsdag 26 februari Zierikzee Workshop fotograferen met compactcamera. RSG Professor Zeeman. 19.00 tot 21.00 uur. Dia-lezing Arie Kaizer. R.K. parochiecentrum, Mosselstraat 4. 19.30 uur. Haamstede Lezing P. Schelling over zijn boek 'Tegen de stroom in'. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering raadscommis sie Externe Contacten in het stadhuis. 19.30 uur. Bruinisse Begin lessen snorkel conditietraining zwembad 't Aquarium. 20.15 tot 21.15 uur Woensdag 26 februari Zierikzee Open koffieochtend met the ma 'Loof de Here mijn ziel'. 9.15 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Donderdag 27 februari Zierikzee Themamiddag ANBO over Oosterschelde Thuiszorg. De Paternoster. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Begin en kennismaking voorjaarscursus Natuur en fotografie. De Schutse. 13.30 uur. Presentatie boek Maankas- teel van A. Zaher Banai. Asielzoekerscentrum. 17.00 uur. Renesse Lunchbijeenkomst 'Fiscale actualiteiten'. Slot Moer- mond. 11.45 uur. Vrijdag 28 februari Zierikzee Workshop 'Glas en lood ma ken' van SKW De Lichtboei. MFC. 9.30-17.00 uur. Ouwerkerk Jaaruitvoering muziekver eniging Nieu w-Leven. Dorpshuis. 20.00 uur. Oosterland Ledenvergadering Oranje vereniging. Dorpshuis Oos terhof. 17.30 uur. Bijeenkomst Studievereni ging Schouwen-Duiveiand. Consistorie Gereformeerde Gemeente. 19.45 uur. Bruinisse Ledenvergadering ijsclub Nooit Gedacht. Café 't Cen trum. 20.00 uur. Zaterdag 1 maart Zierikzee Workshop 'Glas en lood ma ken' van SKW De Lichtboei. MFC. 9.30-17.00 uur. Boekenmarkt voor bouw fonds. Gereformeerde kerk. 09.30 tot 15.30 uur. Lenette van Dongen met ca baretprogramma 'Nee, nee en nog eens nee!'. Theater Mondragon. 20.00 uur. Ellemeet Straofeest. Vanaf 12.00 uur. Brouwershaven Sing-in met jeugdkoor Free dom in de Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt), Haven NZ 10. 19.30 uur. Diskjockey-avond jeugdsoos The Trump. Scoutingge- bouw. 20.00-24.00 uur. Bruinisse Sportieve middag met PSV- voetballer Marcelo over straatkinderen Brazilië. De Vanger. 14.00 uur. Zondag 2 maart Zierikzee Kattententoonstelling. Oos- terscheldehal Sportcentrum Onderdak. 10.00-18.00 uur. Maandag 3 maart Zierikzee Begin Vakantiecursus strip- tekenen. Studio Lejon. 10.00 tot 12.00 uur. Lachspektakelshow Bassie en Adriaan. Sporthal Onderdak. 14.00 uur. Dinsdag 4 maart Zierikzee Vakantie Bijbel Club. MFC. 13.30 tot 16.00 uur. Openbare fractievergade ring van de PvdA in het ge meentehuis. Vergaderkamer 78. 19.30 uur. Woensdag 5 maart Zierikzee Vakantie Bijbel Club. MFC. 13.30 tot 16.00 uur. Pinokkio. Voorstelling voor kinderen vanaf 7 jaar. Theater Mondragon. 15.00 uur. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3