Varkenspest ook in Italië Storm houdt huis in westen van het land Herdenking van F ebruaristaking Terug naar de roots Staking fabrieken van Avebe breidt zich uit Regering houdt vast aan uitbreiden NAVO Reeks klachten over ziekenhuis Eemland Nieuwe reddingboot voor KNRM Enkhuizen Arrestaties in Peking Ook Terapelkanaal plat Anders instabiel Europa Na uitzending Zembla WATERSTANDEN Afkomstig van uit Nederland geïmporteerde dieren Schiphol sluit een landingsbaan af Per Saldo wil andere vorm budget thuiszorg Fondsenwerving watersport Vandaag in Amsterdam Rotterdam koopt de Rotterdam Straf voor viskotter uit Den Helder 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 Ook wordt gepleit om jeugd werkers binnen de organisa tie een betere opleiding te ge ven en voor het opzetten van een netwerk om jeugd van lo kaal tot internationaal ni veau te kunnen laten com municeren. Nieuwe media De korpsen in de westerse landen moeten, volgens het jongerenforum, hun kennis en middelen gebruiken om de Derde Wereldlanden te helpen bij het opzetten van nieuwe media. Verder vin den de jongeren, dat de ran gen en standen binnen het le ger moeten worden afgeschaft, dat kwaliteiten de positie moeten bepalen en dat ook niet-heilsoldaten binnen het korps meer moge lijkheden moeten krijgen. Ook dient het Leger des Heils, volgens de jongeren, duidelijke standpunten in te gaan nemen over huwelijk en abortus. Met de zes jongeren uit Ne derland waar Mariska mee naar Kaapstad is geweest, gaat ze een missieteam vor men om op nationaal niveau concreet gestalte te gaan ge ven aan deze aanbevelingen. TERAPELKANAAL (ANP) - In navolging van de ze venhonderd werknemers van aardappelzetmeelcon- cern Avebe die maandagochtend het werk neerleg den in Foxhol is vanaochtend, dinsdag, ook de vestiging in Terapelkanaal platgegaan. Personeelsleden gingen mas saal in staking, de fabriek met zeshonderd arbeids plaatsen ligt helemaal stil. In totaal zijn nu dertienhon derd werknemers van Avebe in staking. Ook de driehon derd personeelsleden van de fabrieken in Gasselternij- veen en Veendam hebben zich bereid verklaard het werk neer te leggen. De werknemers van Avebe zijn in staking gegaan uit angst voor ontslagen in het kader van een reorganisatie. De directie heeft plannen in voorbereiding om het aard- appelzetmeelconcern zich te laten terugtrekken op zijn kernactiviteiten. Aangesloten Naast de Industrie- en Voe dingsbond CNV en de Indus triebond FNV heeft ook de Unie zich'bij de - aanvanke lijk wilde - stakingsactie aangesloten. Bij boeren in Groningen en Drente liggen volgens Avebe momenteel 300.000 ton aardappelen te wachten op verwerking in een van de aardappelzet meelfabrieken. DEN HAAG (ANP)- Indien de NAVO afziet van de voorgenomen uitbreiding naar Midden- en Oost-Eu ropa, zal dit tot instabiliteit in Europa leiden. Dat hebben de ministers Van Mierlo (Buitenlandse Zaken) en Voorhoeve (Defensie) maandag in een brief aan de Tweede Kamer laten weten. De discussie over de NAVO.- uitbreiding is deze maand aangezwengeld door Frits Bolkestein. De VVD-leider waarschuwde in een artikel dat opname van Oost-Euro- pese lidstaten Rusland tegen de haren in zou strijken, waardoor de spanningen op het continent verder zouden oplopen. Volgens de regering is er ech ter geen weg terug, nu ver scheidene Midden- en Oo^t- Europese landen zich psychologisch hebben inge steld op uitbreiding. Als de NAVO op zijn top in Madrid in juli - waar een aantal lan den zal worden uitgenodigd om in 1999 lid te worden - te rugkomt van haar oorspron kelijk doelstelling, zal dit af breuk doen aan de geloofwaardigheid van de NAVO en tot instabiliteit in Europa leiden. Een van de eerste redenen voor uitbreiding is de wens van de Oost-Europese landen zelf. Het kabinet erkent ech ter dat niet alle 12 landen die belangstelling hebben ge toond, allemaal op korte of zelfs middellange termijn kunnen worden opgenomen. RIJSWIJK (ANP) - Het Provinciaal Patiënten/Con sumenten Platform in Utrecht heeft de afgelopen dagen veertig nieuwe klachten binnengekregen over het Ziekenhuis Eemland in Amersfoort. Vorige week ontstond grote commotie naar aanleiding van de uitzending van het tv- programma Zembla waarin naar voren kwam dat moge lijk mensen zijn overleden door medische fouten. Het ziekenhuis ontkent deze aan tijgingen. Volgens H. Blaauwbroek van het plat form betreft het opnieuw voornamelijk klachten over de afdeling gynaecologie en verloskunde. De klachten gaan vooral over het jaar 1995, maar ook over 1996 en zelfs 1997. Tijden en standen volgens gctijdetabcl Hydro-metcoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 26 febr. 05.55 163 12.00 -157 18.10 164 27 febr. 06.20 •157 00.05 -136 18.40 157 12.25 -155 ROOMPOT BUITEN 26 fcb. 04.15 171 10.30 -155 16.30 175 22.35 -134 27 fcb. 04.40 167 10.55 -155 17.00 170 23.10 -135 BRUINISSE 26 feb. 06.20 170 12.05 -165 18.35 171 27 feb. 06.05 163 00.15 -144 18.25 164 12.25 -163 WEMELDINGE 26 fcb. 06.00 188 12.00 -171 18.15 188 27 fcb. 06 30 182 00.05 -150 18.45 182 12.25 -169 Doodtij: 4 maart Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 RIJSWIJK (ANP) - In Italië is varkenspest gecon stateerd bij biggen afkomstig uit Nederland. Dat heeft het ministerie van Landbouw dinsdag beves tigd. De besmette biggen zijn afkomstig uit het ge bied rond Venhorst waar al drie weken de besmette lijke veeziekte rondwaart. Op één Italiaans bedrijf is de ziekte reeds aangetroffen, een ander wordt momenteel nog onderzocht, aldus een zegsman van het departe ment. Het ministerie in Den Haag wil niet zeggen wanneer de besmette biggen uit Neder land zijn geëxporteerd. ,,Dat is aan de Italianen", aldus de woordvoerder. Als de export heeft plaatsge vonden nadat in Noord-Bra bant een vervoersverbod voor vee werd ingesteld of nadat voor heel Zuid-Neder land een exportverbod voor levende varkens van kracht werd, brengt dat Nederland in grote verlegenheid. Het vermindert de kans dat het geldende exportverbod spoedig wordt opgeheven. Woensdag vergadert het Per manent Veterinair Comité in Brussel daarover. Vierentwintig In de Brabantse plaats Odi- liapeel is opnieuw op een boerderij de veeziekte var kenspest geconstateerd. Het totale aantal besmette be drijven is daarmee sinds de uitbraak van de epidemie be gin februari gestegen tot 24. Dat heeft het ministerie van Landbouw maandag bekend gemaakt. Op het nu getroffen bedrijf, dat ligt in de buurt van var kenshouderijen die al eerder besmet bleken, staan 595 slachtvarkens. Ze worden dinsdag geslacht en vernie tigd. Omdat de getroffen on derneming in dezelfde regio ligt als waar al weken de pest heerst, zal het ministe rie geen nieuwe, extra maat regelen treffen. RIJSWIJK (ANP) - Een storm met zware windsto ten heeft tijdens de nacht van maandag op dins dag op verschillende plaatsen vernielingen aange richt. Daarbij deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Door de storm hebben pas sagiers op Schiphol dinsdag te maken met oponthoud. In plaats van drie, zijn er twee banen in gebruik; één start en één landingsbaan. Dat leidt tot vertragingen van circa 40 minuten. De lucht haven verwacht dat door de storm de vertragingen de he le dag zullen aanhouden en hoopt die tot rond de 40 mi nuten te kunnen beperken. In het gebied rond Amster dam kregen politie en brandweer tientallen mel dingen van omgewaaide bo men. In de Amsterdamse Westhaven raakte een zee schip voor autotransport op drift. Het waaide naar de overkant van de haven en ramde een Chinese bulkcar rier. Beide schepen liepen flinke schade op. In Zwanenburg hebben,poli tie en brandweer twaalf ge zinnen van de bovenste van een drie etages tellende flat aan de Inlaag ontruimd. Stukken van het dak waren eraf gewaaid en een deel van een muur dreigde het te be geven. De twaalf gezinnen zijn ondergebracht bij fami lie en kennissen. In het gebied rond Den Haag kreeg de politie zeker hon derdvijftig meldingen van rondvliegende dakpannen, omgewaaide bomen en hek werken. Politie en brand weer hadden handenvol werk om de eerste rommel weer op te ruimen. Ook in het midden van de provincie Zuid-Holland kreeg de politie honderden telefoontjes over omgewaai de bomen, wegvliegende de len van daken, omgevallen schoorstenen en soortgelij ke schade. In Berkenwoude waaide het dak van een schuur en moest het vee daarin naar een veilige plaats worden gebracht. In Leiden vlogen stalen platen door een raam een huis bin nen. Zeeland Net als in de andere kustpro vincies gingen ook in Zee land tientallen inbraakalar men tekeer als gevolg van de soms ziedende windstoten. De veren over de Wester- schelde tussen Vlissingen en Breskens en tussen Kruinin- gen en Perkpolder bleven vanochtend vroeg langs de kade, maar waren na tien uur dinsdagmorgen allebei weer in de vaart. In het Overijsselse Wijhe blies de storm het dak van een sporthal. In Zwolle ging op het veemarktterrein een lege expositietent de lucht in. De verkeerspolitie in Drie bergen waarschuwde de weggebruikers door het hele land voor zware windstoten, maar volgens een woord voerder waren er weinig tot geen problemen. Engeland In Engeland kwamen gister avond zes mensen om het le- veh gekomen bij verkeers ongevallen als gevolg van de storm. De snelweg M 5 moest vlakbij Bristol in bei de richtingen worden afge sloten. De wind bereikte snelheden tot 130 kilometer per uur. Meteorologen houden er re- kenipg mee dat Engeland en Wales de ergste serie stor men tegemoetgaan sinds 1990. Toen moesten verzeke raars schades ter waarde van ruim 6,5 miljard gulden vergoeden. UTRECHT (ANP) - Mensen met een persoonsgebon den budget (pgb) moeten rechtstreeks een behoorlij ke uitkering ontvangen. Zij krijgen dan eerder hun geld in huis, dat zij naar eigen inzicht kunnen beste den. Alleen als het om vrij om vangrijke budgetten gaat, is het goed om die door een aparte instantie te laten be heren. Dat plan oppert Per Saldo, de belangenvereni ging van 4500 mensen met een pgb. Met zo'n budget kunnen gehandicapten en- mensen die langdurig zorg nodig hebben zelf bepalen op welke hulp zij een beroep doen. Dit kan de buurman zijn, maar ook een gespecia liseerd verpleegkundige van een thuiszorgorganisatie. Staatssecretaris Terpstra (Welzijn) wil dat de Sociale Verzekeringsbank (SVB) het beheer en de administratie van de pgb's overneemt van de verenigingen van budget houders. Dit moet ervoor zorgen dat de mensen sneller hun geld krijgen. De Tweede Kamer praat hier woensdag over. Verslecht eriilg Per Saldo verwacht echter een verslechtering. De SVB zal te rigide met de budget ten omgaan, waardoor de keuzevrijheid van mensen vermindert. Ook meent Per Saldo dat er een uitgebreide administra tie moet worden opgezet, die in sommige gevallen meer kost dan het pgb zelf. Als mensen rechtstreeks een be hoorlijke uitkering krijgen, scheelt dat juist veel geld. Het besluit over de nieuwe opzet van het pgb moet tot 1 januari 1998 worden uitge steld, vindt Per Saldo. De tussenliggende tijd kan wor den benut om het plan van deze vereniging te onderzoe ken. RIJSWIJK (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) houdt zaterdag een nieuwe snelle reddingboot voor het reddingsstation Enkhuizen ten doop. Dat gebeurt op de watersport tentoonstelling Hiswa in Amsterdam. De nieuwe reddingboot krijgt als naam „Watersport- KNWV". Het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV) startte in 1993 een actie om geld voor de nieuwe boot bijeen te brengen. Dui zenden watersporters en vele tientallen leveranciers van watersportartikelen hebben die actie gesteund en brach ten het benodigde bedrag voor een groot deel binnen. De nieuwe reddingboot is 10,6 meter lang, 4,1 meter breed en steekt slechts 0,8 meter diep. Het reddingsstation Enkhui zen komt voornamelijk in ac tie voor watersport. De be manning van het station be staat uit veertien vrijwilligers. In 1996 voeren de reddingboten van Enkhui zen zestig keer uit voor hulp verlening of redding. Stations De KNRM heeft 37 reddings stations langs de Nederland se kust, het IJsselmeer, de Waddenzee en de Zeeuwse stromen. Zevenhonderd vrij willigers en twaalf beroeps redders staan dag en nacht klaar om uit te varen. AMSTERDAM (ANP) - Op het Jonas Daniël Meijer- plein wordt vandaag de Februaristaking 1941 her dacht. Een kranslegging door het gemeentebestuur van Amsterdam en het Comité herdenking Febru aristaking opent om 17.00 uur het défilé langs de Dokwerker. Aan de stoet nemen ook mi nister Borst (VWS), de am bassadeurs van Israël en Zuid-Afrika en een ANC-de- legatie uit Zuid-Afrika mee. Vanaf 11.00 uur is in de Mo- zes en Aronkerk een fototen toonstelling te zien over de razzia's, die de directe aan leiding waren voor de grote staking in februari 1941. In Amsterdam, de Zaanstreek, het Gooi, Utrecht en Kenne- merland werd toen twee da gen lang massaal het werk neergelegd uit protest tegen de maatregelen van de Duit se bezetter om joodse landge noten uit te sluiten van het openbare leven en te vervol gen. PEKING (AFP) - De Chinese politie heeft dinsdag na het einde van de rouwplechtigheid voor Deng Xiaoping enkele aanhoudingen verricht op het Tia- nanmen-plein. Het plein dat tijdens de cere monie was afgegrendeld, stroomde na de heropening vol met naar schatting acht duizend mensen. Twee man nen hadden een spandoek bij zich met de tekst ,,Wij moe ten het testament van Deng Xiaoping respecteren om het prestige van China te vergro ten". Zij zijn door de politie meegenomen. ROTTERDAM (ANP) - De gemeente Rotterdam maakt grote haast met de aankoop van het stooTn- schip de Rotterdam voor 37 miljoen gulden. Vanavond, dinsdag, zou den zeven raadscomm- missies akkoord moeten gaan met een borg van 4.5 miljoen. De rest van het geld komt later dit jaar. De Amerikaanse re derij Holland America Line wil het schip kwijt omdat een verplichte mo dernisering te duur is. Het schip meet 228 meter en zou een vaste ligplaats moeten krijgen in het centrum van de stad als toeristische trekpleister en als hotel- en congres ruimte. Dat levert naar verwachting zo'n dui zend banen op. De Rotterdam is ge bouwd in 1959, als laat ste passagiersschip van de voormalige RDM- werf in de Maasstad. Dat gebeurde in opdracht van de toenmalige Hol land Amerika Lijn. t Suske en Wiske 'HET GROTE GAT' door Willy Vandersteen Uat haal je daar uit je broefoak. Lambiksketf^ Een ruwe diamant, Uiskemeevebracht uil het 6 rote lat Die $a ik in ftnluer- ven eens mooi la ten sliim Diamonds are a y/rl 's best friend, Wiske j) ioor my met Sihanulleke en julhe zyn myn beste vrienden Verwachting t/m zaterdag 1 maart WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp.3 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht west 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht z.west 5 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 26febr. Zon op 07.32, onder 18.12 Maan op 22.40, onder 09.00 27febr. Zon op 07.30, onder 18.14 Maan op 23.45, onder 09.26 Laatste kwartier: 2 maart (10.39) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het is nog steeds onrustig buiten. Na de regen en zware storm van afgelopen nacht, hebben we nu te maken met buien en zware wind stoten. Ook het komend etmaal zijn de buien niet van de lucht. Bij die buien is onweer en hagel mogelijk, en zware windstoten. De gemiddel de wind blijft boven land vrij krachtig en aan zee staat een harde zuidwes ter. Met die zware windstoten erbij is het opnieuw onstuimig. In de loop van de week en vooral in het week einde wordt het rustiger. Er komt meer ruimte voor de zon en de neer slagkans wordt juist kleiner. Daarte genover staat een kleine daling vtuur. In het weekeinde kan het 's nachts aan de grond misschien zelfs een graadje vriezen. De maximum temperatuur ligt gemiddeld rond 8 graden. Vandaag lag het maximum nog rond 11 graden. Opmerkelijk was dat dit vanmorgenvroeg werd gemeten. Daarna stroomde de min der zachte lucht binnen en vanmid dag stonden de meeste thermome ters op 8 graden. DEN HELDER (ANP) - De schipper van een viskotter uit Den Helder hangt een ge vangenisstraf van vier jaar en een boete van honderddui zend gulden boven het hoofd. Hij bracht -een scherpe con tactmijn van Britse makelij aan land zonder de autoritei ten in te schakelen. De schip per liet het projectiel, gela den met 150 kilo springstof, vrijdag achter bij een muur van de plaatselijke visaf- slag. Een woordvoerder van het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD) in Drieber gen verklaarde maandag dat de ontsteking van het projec tiel nog geheel in tact was, waardoor het als hoogst ge vaarlijk moest worden aan gemerkt. Experts van de Koninklijke Marine hebben de mijn naar open zee getransporteerd en laten knallen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17V?% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2