'Terug naar de roots van soup, soap en salvation' VLIEGER r Weinig stormschade Schouwen-Duiveland Brogum bestaat 25 jaar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Brand in stacaravan Gezamenlijke folder van dagattracties Toekomst landbouw thema vergadering GLTO/ZMO ZORGTAKEN: DAAR MOET JE VOOR DOORGELEERD HEBBEN L dé krant van schouwen-duiveland! J ZIERIK ESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 25 FEBRUARI 1 997 1 52e JAARGANG NR 26136 WAARIN OPGENOMEN DE ZI E RI KZ E E SC H E COURANT 1 797-1889 24 uur bereikbaar BRUINISSE DUIVELAND ZIERIKZEE 0111 -64 15 62 autote). 06 53 32 88 09 Dringend pleidooi vanuit de commissie algemene en interne zaken Gespreide betaling OZB BROUWERSHAVEN - Er dient een grotere sprei ding te komen in de betalingstermijnen voor de on roerend zaaken belasting(OZB). Dat dringende plei dooi deed de commissie algemene interne zaken maandagavond in het voormalig stadhuis in Brou wershaven. Wethouder van financiën G. van der Salm beloofde uiteindelijk de mogelijkheden daar toe nader te bezien. Belangrijk voorzetje in de zen gaf J. Hendrikse, oud-p v- da-raadslid in de voormalige gemeente Westerschouwen. Gebruikmakend van het spreekrecht wees hij erop, dat de eerste betaling na ont vangst van de aanslag na één maand voldaan dient te zijn en de tweede termijn al twee maanden later. Hij memo reerde aan de programma's van diverse politieke partij en, waarin juist een grote spreiding wordt voorge staan. De commissieleden van alle politieke partijen speelden gretig op die voorzet in. Wet houder Van der Salm vroeg aanvankelijk begrip voor de startfase waarin de gemeen te Schouwen-Duiveland zich bevindt waardoor een grote re spreiding voor het betalen van de OZB in 1997 niet tot de mogelijkheden behoort. Hij benadrukte dat wel ge tracht wordt spreiding in het totaal aan gemeentelijke be lastingen aan te brengen. Met die redenering kon de commissie niet echt mee gaan. De aanslag van de hon denbelasting bijvoorbeeld is immers van een-heel andere grootheid dan die van de OZB. Consequenties C. Legemaate (CDA) infor meerde naar de consequen ties, die een verruiming van de tweede betalingstermijn van twee naar vier maanden zou hebben. „Renteverlies," luidde daarop het antwoord van Van der Salm, want exacter kon hij die gevolgen thans nog niet aangeven. Le-» gemaate volhardde tot in derde termijn in zijn voorstel de verordering ten behoeve van meer betalingsspreiding aan te passen. Toen het tot een concreet voorstel kwam, steunden de overige commis sieleden hem daarin. Van der Salm gaf er de voor keur aan de verdere discus sie hierover uit te stellen tot het voorstel in de gemeente raad wordt behandeld. Dat biedt hem de tijd zich te bera den of de verordening inder daad nog enigszins kan wor den aangepast. Ten aanzien van het voorge stelde tarief en de verdeling daarvan voor eigenaar/ge bruiker bracht de commissie een unaniem positief advies uit. Voorlopig.wordt uitge gaan van een totaal van f 12,15 per vijfduizend gulden waarde, verdeeld in f 6,75 ei genarendeel en f 5,40 voor de gebruiker. De taxaties bin nen de voormalige gemeen ten Westerschouwen en Mid- denschouwen dienen nog te worden aangepast op de waarden per 1 januari 1995. De uitkomsten daarvan zou den eventueel nog een kleine aanpassing naar beneden tot gevolg kunnen hebben. Bij klachtencoördinator K. de Vlaam kunnen de inwoners terecht als ze zich door een ambtenaar onheus bejegend achten. (Foto: Marieke Mandemaker) Schouwen-Duiveland heeft sinds enige tijd een klachten- coördinator in de persoon van K. de Vlaam. De commis sie AIZ bracht maandagavond advies uit over de klachten regeling waarbinnen zijn functioneren staat omschre ven. De Vlaam zelf gaf aan dat zijn functie is gebaseerd op de filosofie van klantge richtheid, die hoog in het vaandel van de gemeente Schouwen-Duiveland staat. „Een gemiste kans," meende J. van der Veer (D66). Hij - vond een klachtencoördina tor wel veel verschillen van een ombudsman, waar aan vankelijk over was gespro ken. Verwijzend naar Mid delburg en Vlissingen pleitte Van der Veer voor het instel len van een onafhankelijke ombudscommissie als aan vulling op de klachtencoör dinator. Legemaate vond een termijn van vier weken waarbinnen een klacht afgehandeld moet zijn, wel wat kort en hij stel de voor die tot zes weken te verruimen. De klachtencoör dinator zelf reageerde daar positief op, hetgeen voor de commissie aanleiding was overeenkomstig te advise ren. Wethouder Van der Salm deelde aanvullend mede dat er ook een klachtenregeling wordt voorbereid, die be trekking heeft op het func tioneren van burgemeester en wethouders. Hij bena drukte, dat de klachtencoör dinator wel degelijk een on afhankelijke positie zal innemen en toonde zich geen voorstander van een „opge tuigde ombudsfunctie". Twee bomen omgewaaid ZIERIKZEE - Elders in den lande was de schade groot, maar in Zeeland richtte de storm afgelo pen nacht weinig schade aan. Op Schouwen-Dui veland bleef het bij twee omgewaaide bomen. Omstreeks half vier van nacht ging de pieper bij de leden van de vrijwilli ge brandweer Duiveland. Door de harde wind was een boom aan de Oude Hei- ligeweg gesneuveld en daarbij gedeeltelijk op de weg terecht gekomen. De brandweer ruimde de boom op. Hun collega's uit Drei- schor moesten een half uur tje eerder uit bed voor een omgewaaide boom aan de Slotstraat in Dreischor. Gisteravond om negen uur kwam bij de politie mel ding binnen van een ver dwaalde autoband op de Zeelandbrug. Een 42-jarige inwoner van Veere kreeg de band onder zijn auto. De man wist de overkant van de brug te halen, maar slaagde er niet in het losge slagen rubber onder zijn au to uit te krijgen. De ANWB kreeg dat wel voor elkaar. Om tien over tien kwam bij de politie de melding bin nen dat er op de Roggen- plaat in de Zierikzeese wijk Poortambacht een auto te gen een boom geparkeerd stond. De politie vermoed dat de auto door de harde wind van zijn (parkeer)- plek is gewaaid. De Zeelandbrug is niet af gesloten geweest voor het verkeer. Wel werd het ad vies gegeven om niet met een caravan te proberen over de brug te rijden. De schuiven van de storm vloedkering hoefden niet omlaag. „Er was wel wat verhoging, maar niet noe menswaardig," aldus een woordvoerder van Rijks waterstaat. Meer stormnieuws op pagina 2 BRUINISSE - Het interieur van een stacaravan op cara vanpark Onze Hoeve in Brui- nisse is gisteravond, maan dag, door een brand verloren gegaan. De schade bedraagt ongeveer 30.000 gulden. De binnen brand onstond rond 18.30 uur, terwijl de bewoner een hapje was gaan eten. Bij te rugkomst ontdekte hij het vuur en waarschuwde de brandweer. Die had de vla- men met behulp van twee ho- gedrukstralen snel onder controle. De technische re cherche stelt vandaag een on derzoek in naar de oorzaak van de brand. MIDDELBURG - Zestien dagattractiebedrijven heb ben de koppen bij elkaar ge stoken en een gezamenlijke folder gemaakt. In de brochure zijn een kleine twintig dagattracties opge nomen. F. van Spaandonk van Waterland Neeltje Jans en P. Hamelink van Room pot Zeeland Vakanties zullen het eerste exemplaar van de folder donderdagmiddag aanbieden aan gedeputeerde J. vanZwieten. Dat gebeurt om 13.00 uur in het provinciehuis. Mariska de Boer over toekomst Leger des Heils: ZIERIKZEE - „We moeten terug naar de roots van soup, soap en salvation zoals de stichter William Booth het destijds bedoelde. Terug naar de front lijn, dus helpen daar waar het nodig is: mensen uit de goot redden." Aan het woord Mariska de Boer (23) uit Zierikzee. Mariska is heilsoldate en nam be gin januari deel aan het Internationale Jeugd Fo: rum van het Leger des Heils in Kaapstad. Zij was één van de zeven jon geren uit Nederland, die met vijfhonderd andere jeugdi gen in de leeftijd van zestien tot dertig jaar in Kaapstad discussieerden over hoe het Leger des Heils het in de toe komst moet gaan doen. Terug dus naar de militante missie en ruimere aandacht voor het jeugdwerk springen eruit in de aanbevelingen, dié dit Internationale Jeugd Forum heeft opgeleverd. Ma- riksa gaat er zondag 2 maart uitgebreid op in tijdens een bijeenkomst in het korpsge bouw in de Poststraat in Zie rikzee. Die bijeenkomst be gint om 17.00 uur. Zij hoorde vorig jaar mei voor het eerst van de moge lijkheid aan dit forum deel te nemen. Eén van de voor waarden was een opstel van minstens 750 woorden schrij ven. Mariska's gretigheid was zo groot, dat ze er een scriptie van ruim zevendui zend woorden van maakte. Ze onderzocht de werkwijze binnen het Zierikzeese korps en kwam toen reeds tot de conclusie dat deze groepe ring in de toekomst wellicht te klein zal zijn zelfstandig te kunnen blijven functione- Zij pleit voor samenwerking en in breder verband voor het opzetten van preventie programma's om zelfmoord onder jongeren te bestrijden. Ook wil zij middelen ge creëerd zien voor vi'ouwen én kinderen die misbruikt, arm of werkloos zijn. Een initia tief 2ou kunnen zijn het vin den van pleeggezinnen onder heilsoldaten. Herboren Het klinkt bijna veront schuldigend als ze zegt 'her boren in haar christelijke overtuiging' te zijn terugge keerd. „Het doet zo goed om te ervaren dat er zoveel jon geren zijn, die precies dezelf de gevoelens, zorgen en twij fels hebben als jijzelf en dat je daar dan met elkaar over kunt discussiëren," zegt Ma riska. Het initiatief tot het forum in Kaapstad kwam van de in ternationale leider van het Leger des Heils, generaal Paul Rader. De vijfhonderd jongeren vertoefden in de te gen de Tafelberg gebouwde universiteit in Kaapstad. „Pittige dagen," volgens Ma riska. „Om half zeven uit bed, want we moesten een badkamer met z'n vieren de len. Om negen uur elke och tend begon het programma en de culturele avonden ble ken zo aan te slaan, dat we bijna elke dag tot over elven doorgingen." Mariska nam deel aan de workshops over media en technologie, jeugdwerk en de essentie van het Leger des Heils. Uit de 136 aanbevelingen vanuit het forum werden de hoofdlijnen gedestilleerd. Die bevatten naast de aanbe velingen van terug naar de roots en meer aandacht voor het jeugdwerk, ook het ad vies meer vrijheid te bieden om op territoriaal niveau be slissingen te nemen met be trekking tot het uniform en de wijze van lofprijzing. Vervolg op pagina 2 Mariska de Boer: ,,We gaan in Nederland een missieteam vormen. i (Foto: Marijke Folkertsma) 1 De zorg neemt met het geld toe. Buien HET WEER In het algemeen veel bewolking en enkele buien. Minimumtemperatuur omstreeks 5, middagtemperatuur omstreeks 10 graden. Wind uit zuidwest, matig tot vrij krachtig 4 tot 5, aan de kust en op het Ijsselmeer krachtig of hard, 6 tot 7. In de loop van de dag draaiend naar west. 2 VARKENSPEST Varkenspest steekt de kop op bij Nederlandse varkens in Italië. 3 TRADITIONEEL Volgens enquête neigt de jeugd naar traditionele rolverdeling man en vrouw. 5 REGELS Boeren voelen zich gekneveld door strenge milieuregels en oprukkende verstedelijking. 6 VOLLEYBAL Toeschouwers schreeuwen dames Kwiek naar gelijkspel tegen Schovocomca. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BRUINISSE - Vijfenzeventig procent afvallers, vijf entwintig procent blijvers. Is dat onze toekomst? Die vraag staat dinsdag 4 maart centraal tijdens de algemene ledenvergadering van de kring Zeeland Noord van de Federatie GLTO/ZMO. Belangenbehartiging van de landbouw in Nederland is de laatste jaren sterk in bewe ging. Het Landbouwschap is van-bet toneel verdwenen en LTO-Nederland is ontstaan. Daarin hebben de vakgroe pen een veel dominanter po sitie gekregen. Voor de ver gadering van de kring Zeeland Noord van de Fede ratie van GLTO/ZMO zijn uitgenodigd W. van den Brink (voorzitter vakgroep varkenshouderij), J. Voge laar (voorzitter vakgroep melkveehouderij) en A. Maarsingh (voorzitter vak groep akkerbouw). Zij geven een inleiding over wat zij denken te kunnen be tekenen voor hun vakgroep leden en hoe de onderlinge afstemming van de vakgroe pen met de verschillende gewestelijke organisaties vorm gegeven wordt. De vergadering wordt gehou den in het Grevelingenres- taurant aan de Grevelingen- dam bij Bruinisse en begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - Het Zierikzeese Brogum bestaat in 1997 vijfentwintig jaar. Het bestuur wil dit bijzon dere feit met een meerdaags festival vieren. Een lange lijst mensen - uit alle geledingen van de maat schappij, maar allen met een warm hart voor cultuur - is aangeschreven met de vraag zitting te nemen in het feest comité. Brogum, dat ooit als jonge- rensociëteit het levenslicht zag, is inmiddels uitgegroeid tot een breed podium voor muziek en theater. Reden voor de organisatie om ook een breed georiënteerd feest comité samen te stellen. Zo zijn mensen uit de muziek- wèreld, uit het eilandelijke sooscircuit, de journalistiek en de advocatuur aange schreven. Het festival zal dit jaar - als eerste activiteit van het nieu we jaar - plaatsvinden, hoe wel er over de precieze da tum nog niets bekend is. De bedoeling is onder meer bands te laten optreden die in de beginperiode van Bro gum het podium hebben be treden. Blijf op de hoogte van al hel nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving óf 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving f 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats: Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-Zgironummer vermelden II II lI IlI LJ 1I II II Z3SL Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie ffl Antwoordnummer 12,4300VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1