Nauwelijks toename zeehonden Tropical Party in Onderdak HOL7Y Delta Sport legt EMM zijn wil op r ZIERIKZEESCHE i NIEUWSBODE "NIET ALLES UIT DIE HOEK IS VERDACHT" dé krant van schouwen - duiveland Problemen door stroomstoring Mishandeling automobilist Ruiten vernield Diefstal uitwinkel ZIERIK ESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 24 FEBRUARI 1997 1 52e JAARGANG NR 261 35 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 PE NIEUWE TRUIEN KOOPJE BIJ F A S II I 0 N DAM 15-19, ZIERIKZEE De geheimen van natuur en mensheid worden door de ontdekkingen der we tenschap niet verkleind doch vergroot. Talfourd 3 KEUZE Vissers moeten kiezen tussen confrontatie óf samenwerking met natuurbeschermers. 4 THEATER In maart en april biedt podium Brogum zowel muziek STRAO Belgische trekpaarden stelen de show tijdens traditioneel straofeest Noordwelle. 9 KORFBAL Weg naar promotie voor korfballers All-Ready heel lang geworden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Pentury nieuwe trainer Zierikzee ZIERIKZEE - De handballers van Nutsspaar- bank/Delta Sport staan weer aan kop van de tweede divisie C. Het moet de positie delen met aartsrivaal EMM, de ploeg waarvan gistermiddag met 19-16 in sporthal Onderdak werd gewonnen. De Zierikzeese formatie ken de een moeizame start en keek tot 5-5 steeds tegen een achterstand aan. Bjj deze score nam de ploeg van trai ner Alex de Brauwer het ini tiatief over en bouwde een marge van drie a vier doel punten. Gesteund door een volgepakte sporthal gaf het de voorsprong en de winst niet meer weg. Zierikzee, dat net voor het weekeinde Bert Pentury, de huidige oefenmeester van derdeklasser Vlissingen, vastlegde, verloor in en te gen Middelburg met 2-0. Het lijkt voor de club van inte rim-trainer Toon van Tiggel- hoven bijna onmogelijk de gradatie naar de vierde klasse te ontlopen. Waar Zierikzee onderin ver toeft, verblijven SKNWK en Brouwershaven bovenin de stand. SKNWK werd bij het inhaalduel in en tegen Zaam- slag drie punten rijker en liep drie punten uit op de grootste concurrent Terneu- zens Boys. De twee teams strijden volgende week in Nieuwerkerk om de kopposi tie van de derde klasse A. Brouwershaven veroverde tegen Klundert in de gelijk namige plaats de eerste pe- riodetitel. De club Van coach Pirn Potappel won met 0-2 en het kampioenschap in de vierde klasse B lijkt slechts een kwestie van tijd. In de zelfde afdeling versloeg ZSC Hoedekenskerke, 3-0. Het elftal uit Scharendijke hoopt stilletjes op een periodetitel. Zonnemaire liep weer eens tegen een monsternederlaag aan. In Zonnemaire werd het 1-9 voor Noormannen. Ou- werkerk kan zijn kampioen saspiraties, als daar nog sprake van was, definitief in de ijskast zetten. Op eigen veld gingen de Ouwerker- kers met 2-4 ten onder tegen Kwadendamme. Dreischor kon eindelijk weer eens jui chen in de zesde klasse. De formatie onder leiding van Toine Tiggelman zette Vol harding op eigen veld een hak in de laatste minuten, 2- 3. Sport op pagina 7, 8 en 9. (LNV-voorman tegen vissers over Waddenvereniging) Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: OMAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Dhr./mevr. Naam Adres Postcode Telefoon Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-Zgironummer vermelden. ..Plaats: Geb .datum:. 2S Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. A 4 o xinrtwD 7.A,a..AA Onderzoeker dr. ir. P. Reijnders: 'Geen reden om beleid te wijzigen' ZIERIKZEE - Een span ningsdip. Dat is de vak term voor hetgeen zich vanmorgen omstreeks 11.15 heeft afgespeeld. Ongeveer viertiende van een seconde viel de stroom op heel Schou wen-Duiveland en Tho- len uit. De stroomstoring zorgde bij drukkerij /uitgeverij LnO, uitgever van onder meer de Zierikzeesche Nieuwsbode, in Zierik zee voor problemen met de computerapparatuur. Het kan zijn dat de krant later dan gebruikelijk bij de abbonnees in de bus valt. De telefoon stond na de stroomstoring roodgloei end bij stroomleveran- cier Deltan, maar voorzo ver nu bekend is de schade veroorzaakt door de stroomstoring be perkt gebleven. De stroomstoring werd ver oorzaakt door graaf werkzaamheden ten be hoeve van een nieuwbouwwijk in Goes- West. ZIERIKZEE - Een 27-jarige inwoner van Zierikzee is om onbekende redenen zaterdag om 11.00 uur slachtoffer ge worden van mishandeling. De Zierikzeeënaar reed met zijn auto over de Haring- vlietstraat in zijn woon plaats toen hij door een voor hem rijdende automobilist gedwongen werd te stoppen. Na zijn auto stil te hebben ge zet, opende de andere auto mobilist *het portier van de auto van het slachtoffer en gaf hem een stomp in het ge zicht. Daarbij liep de man verwondingen op aan zijn mond. Over de dader is nog niets bekend. De politie heeft de zaak in onderzoek. ZIERIKZEE - In Zierikzee en in Renesse zijn in het afgelo pen weekend twee ruiten ge sneuveld. De dader van de vernielingen in Renesse kon direct worden opgepakt. Dat bleek een 27-jarige man uit Bruinisse te zijn. Hij trapte vrijdagnacht de ruit in van een winkelpand aan de Zoom in Renesse. Om 3.10 uur werd hij door de politie in de kraag gevat, waarna hij met een dagvaarding naar huis werd gestuurd. Bij een woning aan de Lange Sint Janstraat in Zierikzee is zaterdagnacht door onbeken den om 3.30 uur een voor- deurruit ingeslagen. De 79-jarige bewoner van het pand werd gewekt door een harde knal, waarna hij zijn ruit in puin aantrof. Hij deed aangifte bij de politie. BRUINISSE - Twee winkel dieven zijn vrijdag in super markten in Bruinisse en Zie rikzee door de politie in de kraag gevat. In de supermarkt in Bruinis se werd een 61-jarige inwo ner van het dorp op winkel diefstal betrapt. In een supermarkt in Zierikzee werd een 24-jarige inwoon ster uit deze plaats aange houden. Beiden zijn met een boete van 220 gulden naar huis gestuurd. SNOEISCHADE SCHARENDIJKE - Tegen een 37-jarige inwoner van Scharendijke is proces-ver baal opgemaakt omdat hij een boom voor zijn woning zo drastisch heeft gesnoeid dat nog niet duidelijk is of de boom deze schoonmaakope- ratie zal overleven. De boom is eigendom van de gemeen te. De man gaf als verklaring voor zijn radicale snoeige- drag dat hij last had van de takken bij het uitrijden van zijn bestelauto. Vannacht enige tijd zuidwesterstorm. Verder veel bewolking en vooral in de nachten ochtend regen. Min. temp. omstreeks 7 graden, middagtemp. ongeveer 10 graden. Wind, zuid tot zuidwest, krachtig tot hard, 6 a 7, aan de kust enige tijd, stórm 9. In de loop van de dag geleidelijk afnemend. MIDDELBURG - De zeehondenpopulatie in Zeeland groeit, maar het gaat heel langzaam. Desalniette min is er voor de provincie Zeeland geen reden om het huidige beleid aan te passen. Hoe warm het was en hoe spannend.. Dat betoogde dr. ir. P. Reijn ders van het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek (IBN) uit Texel vrijdagmid dag tijdens een lezing in Mid delburg. Reijnders gaf een le zing voor de leden van de commissie milieu van de pro vincie Zeeland. Het IBN is bezig met het Re creatie Onderzoek Kustwa teren (ROK) op basis waar van de provincie Zeeland haar beleid met betrekking tot zeehonden en de bescher ming daarvan baseert. Doel van dat onderzoek is te we ten komen welke invloed de recreatie heeft op de natuur waarden. Geprobeerd werd te achterhalen hoe gevoelig zeehonden zijn voor versto ring en wat er eventueel nog gedaan kan worden om de Zeeuwse wateren weer net zo zeehondenrijk als vroeger te maken. Exacte cijfers zijn niet be kend om de doodeenvoudige reden dat begin deze eeuw niemand de moeite nam tel lingen te verrichten, maar volgens Reijnders waren er destijds tussen 6.500 en 11.700 zeehonden in Zeeland. Anno 1997 zijn het ^er niet meer dan enkele tientallen. De teruggang van de zeehon denstand in Zeeland is gro tendeels te wijten aan men selijk ingrijpen. Tot 1961 werd vrij intensief gejaagd op zeehonden en konden ja gers zelfs premies krijgen voor iedere dode zeehond. Nadat een verbod op de zee- hondenjacht was ingesteld begon de zeehondenpopula- Aquatraining tie zich langzaam maar zeker te herstellen, maar vervol gens kregen de dieren te ma ken met toenemende water vervuiling en was de Zeeuwse delta vanwege de start van de Deltawerken niet aantrekkelijk voor de zeehond. Ook de steeds toe nemende waterrecreatie droeg daar in negatieve zin aan bij. meesten het snel en vooral giechelend deden. Opvallend genoeg toonden de veertien deelnemende jon gens veel minder schroom. Dansend, swingend en pron kend met biceps, billen en borstharen verschenen zij voor de jury, die het daar door nog heel moeilijk kreeg een eerste selectie te maken. Finale Onno Kramer nam de pre sentatie voor zijn rekening en gesteund door de juryle den wist hij de spanning aar dig op te voeren. Uit de negentien deelneemsters werden vier finalisten aan gewezen: Petra de Boer, Jo- landa van Hees, Marjolein Struik en Moniek Bakelaar. Bij de jongens kwamen: Ramon Koster, Dennis van Nieuwenhuizen, Johan Paauwe en Michael Bos in de finale. Onder luide aanmoe digingen van de toeschou wers mochten zij zich nog maals in het flitsende showlicht presenteren. Taco Meeles enTonnie van de Bos maakten uiteindelijk op ludieke wijze het eindoor deel van de jury bekend. De vier dames werden verzocht op de rand van het zwembad te gaan staan. Drie van -hen zouden het water in worden geduwd en degene die over bleef mocht zich miss bikini 1997 noemen. Die eer viel Marjolein Struik te beurt. Bij de jongens gin gen achtereenvolgend Johan, Dennis en Michael kopje on der, terwijl Ramon Koster lachend op het droge bleef in het bezit van de titel mister boxershort 1997. De beide winnaars mochten uit han den van Kramer ieder een waardebon van honderd gul den in ontvangst nemen. De belangstelling voor de tropical pool party van voor al jeugdige middelbare scho lieren bleek groot. Met en thousiasme keken zij ook naar de demonstratie aqua- training onder leiding van badmeester Marco Reedijk. Vier finalisten in de mister boxershort-verkiezing, vlnr. Ramon Koster, Johan Paauwe, Den nis van Nieuwenhuizen en Michael Bos. Winnaar werd Ramon Koster. (Foto: Marijke Folkertsma) Waakzaam Opmerkelijk is, zo vertelde Reijnders, dat de zeehonden vroeger midden op een drooggevallen plaat gingen liggen. Anno 1997 schuiven de dieren mee met de laagwa- terlijn. Zeehonden zijn, zo bleek uit het verhaal van Reijnders, bijzonder waak zaam. Om erachter te komen wanneer er sprake is van ver storing en wanneer niet wer den door de onderzoekers proeven gedaan. Daarbij werd als richtlijn de defini tie 'verstoring gedrags beïnvloeding door menselij ke activiteiten' gehanteerd. Uit de proeven bleek dat zee honden al gealarmeerd zijn als er een motorkruiser op 1400 meter afstand passeert. Van een wandelaar op de drooggevallen plaat schrik ken ze minder. Daar staat te genover dat de rust na het passeren van een schip rede lijk snel weerkeert, maar dat het veel langer duurt eer de zeehonden bijgekomen zijn van het bezoek van een wan delaar. Hoe vaker de zeehon denbevolking verstoord wordt, hoe groter de kans dat In 1989 werd een aantal zeehonden uitgezet op de Roggen-plaat bij Neeltje Jans. Hun aantal is nauwelijks gegroeid. (Archieffoto) ze uiteindelijk een ander, rustiger, plekje zoekt. Gevoelig voor verstoring zijn de zeehonden in de perio de van maart/april tot en met september/oktober. Kri tiek wordt het in de periode van juni tot eind augustus. In die periode worden de jonge zeehonden geboren en ge zoogd. Volgens Reijnders is de sterfte onder jonge zee honden op het ogenblik ab normaal hoog. Een paar jaar geleden haalde 60 procent het eerste levensjaar niet en dat percentage is weliswaar gedaald naar 40 a 45 procent maar dat is volgens Reijn ders nog steeds veel te hoog. „Een jeugdsterfte van 20 a 25 procent is normaal." Uitzetten Uitzetten van zeehonden om een nieuwe zeehondenpopu latie te creëren, zoals in 1989 gebeurde op de Roggenplaat bij Neeltje Jans, is niet altijd succesvol volgens Reijnders. „Gemiddeld gesproken blijft ongeveer de helft eii verhuist de andere helft naar het wad. Het lijkt erop of de Zeeuwse delta een soort doorgangsge bied voor zeehonden is." Op de vraag van een van de commissieleden of het nou eigenlijk wel nodig is om dan hier toch moeite te doen voor een gezonde zeehondenpopu latie als ze blijkbaar liever op het wad vertoeven ant woordde Reijnders met de opmerking dat het niet al leen om de zeehond gaat. „Het gaat om het herstel van een eco-systeem en een zee hondenpopulatie is wel dege lijk een aanwinst voor het gebied. Een soort kwaliteits merk. En dat verhoogt de na tuurwaarde van het gebied." ZIERIKZEE - Het was er warm, behoorlijk druk, sfeervol versierd, de muziek stond op groot volume en de kleurrijke lichten flitsten over het water. De perfecte ambiance voor een tropical pool party za terdagavond en zondagmiddag in zwembad Onder dak in Zierikzee. De enthousiaste reacties vo rig jaar waren aanleiding voor de initiatiefnemers dansschool-eigenaar O. Kra mer en M. Reedijk, beheer der van sportcentrum Onder dak dit jaar weer een dergelijk evenement op touw te zetten. Zaterdagavond was het festijn exclusief toe gankelijk voor de jeugdige cursisten van Dansschool Kramer en zondagmiddag konden overige belangstel lenden in de tropische omge ving komen zwemmen. Medewerkers van Onderdak en leden van de Reddingsbri gade Zierikzee/Duiveland zorgden voor de sfeervolle aankleding van het zwem bad met palmbomen, Jamaï- caanse regentonnen en para sols. De licht- en drive in- show van Fair Fun stond borg voor flitsend vertier. Als tegenhanger voor de tro pische temperaturen waren er in de eerste plaats natuur lijk het verkoelende water in het zwembad en de water glijbaan en verder deden de bekende slush puppies dit keer dienst als verkwikken de longdrinks. Verder kreeg Eveline Hur- kens veel klanten bij haar ijsstand. Deze medewerkster namens de dansschool fun geerde ook als schatbewaar der, want waar anders laat je een portemonnee als je slechts gekleed bent in biki ni, badpak of short? Echt hoogtepunt van de pool party werd natuurlijk de verkiezing van miss bikini en mister boxershort. De ju ry werd gevormd dooy: Ton- nie van de Bos, Barbara Vink, Siöbhan Eilers, Taco Meeles en Henk Vermeulen. Zij toonden zich soepel en stonden toe, dat - bij gebrek aan bikini's - ook meisjes in badpak aan de verkiezing mochten deelnemen. Dat bracht het totaal op negen tien schonen, die het blijk baar toch heel eng vonden om zich in deze schaarse out fit te laten keuren. Slechts een enkeling presenteerde zichzelf met flair, terwijl de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1