Proeven met visserij op schelpdier Ensis ensis Start fietshelmproef voor tien 65-plussers Creaties van korte duur Meer geld voor vervoer en woningaanpassingen Norm kwijtschelding belasting 95 procent Oliebollen voor Luncani Paden Duinpolder breder voor de brandweerwagen Hogere tegemoetkomingen Wvg Hondenbelasting telt niet mee Aanschaf schoolmiddelen In Nederland onbekendmaar elders populair Initiatief WN en ROVZ Hardrijdende vervuiler Wegsnoeien beplanting nodig AGENDA DONDERDAG 20 FEBRUARI 1997» NR 26133 3 ZIERIKZEE - Het college van burgemeester en wet houders wil een ruimer beleid voeren bij de uitvoe ring van de Wet voorzieningen gehandicapten (Wvg). De verruiming is mogelijk omdat prognoses hebben uitgewezen dat het beschikbare budget ruim voldoende is voor de verwachte aanvragen. Het college wil de financiële tegemoetkoming voor het aanpassen van een woning met vijftien procent verho gen tot honderd procent. Dit was vorig jaar overigens al meer regel dan uitzondering. Als gevolg van een verrui ming in de draagkrachtbere kening was er in negentig procent van de gevallen al sprake van, dat mensen zelf niets meer hoefden te beta len voor woningaanpassing. Andere financiële tegemoet komingen die het college wil verhogen zijn het gebruik van een taxi, rolstoeltaxi of bruikleenauto. Voor het gebruik van een taxi geldt een bedrag van tweeduizend gulden. Voor een rolstoeltaxi wordt de fi nanciële tegemoetkoming drieduizend gulden en voor een bruikleenauto 1.280 gul den per jaar. Vorig jaar wa ren deze bedragen respectie velijk 1.750, 2.626 en 1.130 gulden per jaar. Zo'n zestig mensen maken in Schouwen-Duiveland ge bruik van de vervoerskos tenregeling. Door de verrui ming van het beleid gaat het college ervan uit, dat er 12.000 gulden extra betaald moet worden. Voor de extra kosten moet het Wvg-budget voor 1997 toereikend zijn. De laatste drie jaar hebben de gemeenten gezamenlijk een reserve opgebouwd van 2,5 miljoen. Deze reserve wordt door de verruiming van het beleid niet aangetast. De re serve is volgens wethouder D. van der Wekken (sociale zaken) ontstaan door de te rughoudendheid die vanaf de start in de toekenning van vergoedingen is gevoerd. ,,Nu blijkt dat we goed met het budget toekomen. En om dat we de reserve niet nog groter willen laten worden hebben we gekozen voor eni ge verruiming," aldus Van der Wekken. Volgens de wethouder is het de bedoeling dat in ieder ge val een deel van de reserve gebruikt wordt voor preven tief beleid. Het gaat daarbij om de aanpassing van be staande woonruimtes, zodat deze beter en sneller geschikt zijn voor bejaarden en ge handicapten. Daarnaast worden er voorzieningen mee betaald waarmee gebou wen, zoals verzorgingshui zen en wooncomplexen, be ter toegankelijk worden gemaakt voor de doelgroep. ZIERIKZEE - Burgemeester en wethouders wil len de kwijtscheldingsnorm vaststellen op 95 procent van de bijstandsuitkeringen. Voor kwijtschelding komen in aanmerking de onroe- rende-zaakbelastingen, de afvalstoffenheffing/ reinigingsheffing en de rioolrechten. Met een norm van 95 pro cent geeft het college uit voering aan het collegepro gramma. Het wil geen ophoging tot honderd pro cent, omdat hierdoor, vol gens wethouder D. van der Wekken (sociale zaken), de doelgroep te breed wordt. „Het kwijtscheldingsbe- leid is bedoeld voor de mi nima en voor de kleine groep die daar net boven zit. Die bereik je met een norm van 95 procent. Bij het optrekken van de norm naar honderd procent kom je in de laagste CAO-scha- len terecht. Je kunt je dan afvragen of je niet door schiet," aldus Van der Wek ken. Daarnaast spelen ook de fi nanciële gevolgen, die met een ophoging gemoeid zijn, een rol. Precies uit te reke nen valt dit niet, omdat de gemeente niet beschikt over alle benodigde inko- mensgegevens van de be volking van Schouwen- Duiveland. „Maar we praten dan in ieder geval over zeer grote bedragen," aldus Van der Wekken. In Schouwen-Duiveland komen de onroerende zaak belastingen (OZB), de af- valstóffenheffing/reinigin- gingsrechten en de riool rechten in aanmerking voor kwijtschelding. In Brouwershaven gold dat ook voor de hondenbelas ting. Dat is met ingang van dit jaar voorbij. Van der Wekken: „Het college heeft de gedragslijn gevolgd van de .meeste gemeenten. Bo vendien praat je bij de hon denbelasting over een klein bedrag, dat weinig invloed heeft op het totaal." Uitgangspunt is om bij het kwijtscheldingsbeleid sa men te gaan werken met het Waterschap Zeeuwse Eilanden. Hiertoe is een convenant opgesteld tussen het waterschap en de Ver eniging Zeeuwse Gemeen ten. De gemeente Schou wen-Duiveland heeft dit echter nog niet onderte kend. Daarvoor moet er eerst op een aantal punten duidelijkheid worden ver schaft. Van het Waterschap komen vooral de ingezete- nenomslag en de verontrei nigingsheffing in aanmer king voor kwijtschelding. ZIERIKZEE - ,,Er blijft niks aan de strijkstok han gen," zegt P. de Rijke, voorzitter van de Stichting Licht voor Luncani en hij heeft het over de op brengst van de oliebollenactie, die zaterdag 22 fe bruari in Zierikzee wordt gehouden ten behoeve van de inwoners van het Roemeense dorp Luncani. Vrijdagavond en -nacht wordt er hard gewerkt in de keuken van Zorgcentrum Borrendamme. Drie bakkers en twee inpakkers staan er borg voor dat er zaterdagoch tend zesduizend oliebollen ter verkoop gereed liggen voor 3,50 gulden per zak van vijf. „Daar blijft zeker vier duizend gulden van over," becijfert De Rijke. Dat geld is specifiek bestemd voor de aanschaf van gebruikelijke medicijnen, vooral vitamine tabletten waar veel behoefte aan is en aan schoolmidde len. Luncani is een kleine dorps gemeenschap met 520 gezin nen. Sinds 1989 onderhoudt de stichting, ressorterend on der de Hervormde Gemeen te, nauwe banden met Lunca ni. De bevolking is er arm en de situatie is de afgelopen vijf jaar nog verslechterd, al dus De Rijke. „Een gemid deld jaarinkomen van zeven honderd DM biedt nauwelijks een bestaansmi nimum." De leden van de Stichting Licht voor Luncani willen graag wat hulp bieden. Dat gebeurt met de jaarlijkse oliebollenactie en met afwis selend een fancyfair, een sponsoractie of een inzame ling via acceptgirokaarten. Geld en middelen worden rechtstreeks in Luncani afge leverd om er zeker van te zijn, dat alles ook ter bestem der plaatse terecht komt. Voor de aanschaf van de schoolmiddelen gaan de le den van de stichting uit Zie rikzee samen met de twee hoofden van de scholen al daar inkopen doen in de gro te plaats Clud. Een gedeelte van de opbrengst van de olie bollenactie dit jaar wordt ge reserveerd voorde inrichting van een derde school in Lun cani, die is toegezegd. Het is de bedoeling, dat De Rijke en consorten in mei of juni weer richting Roemenië gaan om de opbrengst van de actie daar af te leveren, waar er behoefte aan is. Met de KG 8, heel toepasselijk Ensis genaamd, wordt geëxperimenteerd met het vissen op de Kleine Zwaardschede. (Foto: Marijke Folkertsma) NEELTJE JANS - Aan de voet van de Stormvloed kering wordt momenteel geëxperimenteerd met de visserij op het schelpdier Ensis ensis. In Spanje en Portugal is hét een veelgevraagde lekkernij, maar in Nederland is de Kleine Zwaardschede niet onbe kend, maar nog wel onbemind. Het schelpdier Ensis ensis mesheftachtigen; karakte- behoort tot de familie der ristieke cilindrische, soms gekromde, schelpdieren. De officiële Hollandse bena ming is Kleine Zwaardsche de. De Ensis ensis is witach tig van kleur met bruine strepen of vlekken. De lang werpige schelpen zijn meest al 8 a 10 centimeter lang. Het diertje leeft in fijn, soms slikkerig zand in de getijde zone, tien tot vijftien centi meter ingegraven in het zand. De Ensis ensis komt volgens een woordvoerder van het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek (RIVO) langs de hele Europese kust voor. In de Noordzee is het een beken de verschijning. In Spanje en Portugal is de Kleine Zwaardschede zeer populair en er wordt dan ook intensief op gevist. „Maar wel op een primitieve manier vanuit kleine boot jes. Het is daar lonend omdat de lonen zo laag zijn, maar dat ligt in Nederland an ders," aldus de RlVO-mede- werker. De Kleine Zwaardschede wordt in Spanje, Portugal en Italië regelmatig aange voerd. Het schelpdier kan rauw of gestoomd gegeten worden, maar kan ook kort gebakken worden of ver werkt in soepen. Breekbaar Het vissen op Ensis ensis is volgens het Rivo nog niet zo simpel. „De diertjes hebben een heel gespierde voet - daar zit ook het meeste vlees aan - en daarmee kunnen ze ont zettend snel graven. Je moet ze dus als het ware besluipen om ze te pakken te krijgen." Voor Nederland is het hand matig vissen op Ensis ensis commercieel gezien niet inte ressant. Het is arbeidsinten sief en tijd en moeite die het kost weegt niet op tegen de baten die daar tegenover staan. Het probleem met het me chanisch vissen op het slanke schelpdiertje is dat de schelp erg broos is en snel breekt. Dat probleem steekt ook steeds weer de kop op tijdens de experimenten bij Neeltje Jans. Men slaagt er wel in de schelpdiertjes op te vissen, maar een te groot percentage raakt daarbij beschadigd en is dan commercieel gezien niet meer interessant. ZIERIKZEE - Veilig Verkeer Nederland (VVN) dis trict Zeeland start begin mei, in navolging op de lan delijke fietshelmproef voor kinderen, met een fiets helmproef voor tien 65-plussers. Dit gebeurt in samenwerking met het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland (ROVZ). Met deze proef willen VVN en ROVZ te weten komen wat ouderen ervan vinden om tijdens het fietsen een fietshelm te dragen en of zij zich met een fietshelm op vei liger in het verkeer voelen. De organisaties denken dat een helm de kans op ernstig hoofdletsel verkleint als een oudere met de fiets komt te vallen. WN en het ROVZ willen dat ouderen zo lang mogelijk mobiel blijven. Misschien kan het dragen van een fiets helm door 65-plussers hier aan bijdragen. Om die reden organiseren de twee organi saties deze fietshelmproef. Ouderen op de fiets zijn vol gens VVN zeer kwetsbaar. Cijfers over het Zeeuwse ver keer laten zien dat in 1996 zes van de negen dodelijke fiets- slachtoffers 65 jaar of ouder waren. Daarnaast worden in Zeeland jaarlijks vijftien fietsende 65-plussers met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. Bij botsingen en valpartijen met de fiets is vooral bij ou deren de kans op ernstig hoofdletsel met blijvende ge heugenstoornis, oog- en oor- afwijkingen of chronische hoofdpijn aanzienlijk. Veel ouderen worden hierdoor af hankelijker of minder mo biel. Herstel duurt lang en de angst om opnieuw te vallen kan tot gevolg hebben dat de fiets een lange tijd in het schuurtje blijft staan omdat de oudere niet meer durft te fietsen. Vier weken Gezocht wordt naar vijf mannen en vijf vrouwen ou der dan 65 jaar die bereid zijn om vanaf begin mei vier we ken lang de helm tijdens het fietsen te dragen. Er is een voorkeur voor mensen die re gelmatig fietsen. Bij de keu ze wordt rekening gehouden met een zo groot mogelijke spreiding over de provincie. Vijfenzestig-plussers die met de proef mee willen doen die nen voor 31 maart een brief (ka art) te sturen naar 'Fietshelmproef ouderen', Klaprooslaan 134, 4537 CV Terneuzen met daarop naam, adres, woonplaats en tele foonnummer. KRUININGEN - Een 49-jari- ge man uit Halsteren werd dinsdagmiddag op de A58, ter hoogte van Kruiningen, twee keer beboet door de po litie: voor te hard rijden en voor het uit zijn auto gooien van een leeg pakje shag. De man werd door de politie betrapt toen het met een snelheid van 150 kilometer per uur over de weg scheur de. Tegelijkertijd zag de poli tie, dat de man een leeg pakje shag uit het portierraam gooide. Na aanhouding kreeg hij voor de snelheidsovertre ding een boete van tweehon derd gulden. De milieuover treding kostte de man 130 gulden. Bovendien moet hij een extra rit maken naar het politiebureau van Reimers- waal in Kruiningen om zijn rijbewijs te laten zien. Dit had de man bij zijn aanhou ding niet bij zich. In de afgelopen twee weken zijn verschillen de muren in de Zierikzeese wijk Poortam bacht met graffiti bedekt. Was het veertien dagen geleden raak bij Deurloo Intermeubel. afgelopen weekend moest de gymnastiekzaal van Scholengemeenschap Schouwen-Duive land er aan geloven. De graffiti-makers heb ben het groot aangepakt. De afbeelding bij de meubelzaak neemt een totale oppervlakte van 30 vierkante meter in beslag en bij de school gaat het om twee schilderingen van één meter breed bij vier meter hoog. Erg lang zullen de makers overigens niet van hun creaties kunnen genieten. De graffiti op de scholengemeenschap is direct weggesopt en de muren van de meubelzaak worden eveneens binnenkort onder handen genomen. De kosten van het reinigen lopen in de hon derden guldens. De directeur van de school en de eigenaar van de meubelzaak deden beiden aangifte van vernieling. Hoewel de daders hun initialen hebben achtergelaten, is hun identiteit nog niet bekend. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - De paden in de Duinpolder bij Burgh-Haamstede moeten, omwille van de be reikbaarheid van brandweerwagens, een breedte van ongeveer drie meter hebben. Voor het wegsnoei en van de aangrenzende beplanting is een vergun ning in het kader van de natuurbeschermingswet vereist. - De vierwiel aangedreven brandweerwagen heeft een vrije doorgang nodig van cir ca drie meter breed en een hoogte van ongeveer drie me ter. De bereikbaarheid door mid del van hogedrukslangen is zestig meter, eventueel uit te breiden met zestig meter. De wagen is vanwege zijn om vang momenteel niet in te zetten als er brand zou zijn op één van de percelen in de Duinpolder. Op verschillen de plaatsen zijn de paden een meter te smal. Onderhoud Jaarlijks vindt er onderhoud plaats door het wegsnoeien van takken van de aangren zende beplanting. De Vereni ging van eigenaren van gron den in de Duinpolder meende dat een verdere verbreding van de paden eveneens onder het normale onderhoud valt. De directie Ruimte, Milieu en Water van de provincie heeft te kennen gegeven dat er een vergunning in het ka der van de Natuurbescher mingswet moet worden aan gevraagd. Bezoek Eind januari hebben verte genwoordigers van de Ver eniging van eigenaren van gronden in de Duinpolder, de brandweer van Schouwen- Duiveland, hoveniersbedrijf Stoutjesdijk en de provincie een bezoek gebracht aan de duinpolder. INBRAAK WESTENSCHOUWEN Door een 48-jarige man uit Westensehouwen werd dins dagmiddag melding ge maakt van een inbraak in zijn woning aan het Rooie- dal. De woning is helemaal doorzocht. Er werd echter niets ontvreemd. Donderdag 20 februar Zierikzee Lezing 'Cultuur en gods dienst: kracht voor vrou wen?' MFC. 19.30 uur. Vrijdag 21 februari Burgh-Haamstede Feestavond sv DFS, Dorps huis De Schutse, 20.00 uur. Ouwerkerk Algemene ledenvergadering PJZ. Restaurant De Vierbannen. 19.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering Nederlandse Patiënten Vereniging. Gebouw Salem. 20.00 uur. Bruinisse Jaarvergadering 'Algemeen Vissersbelang', Ned. Her vormd Verenigingsgebouw, 20.00 uur. Zaterdag 22 februari Zierikzee Postzegelbeurs. Scoutingge- bouw Van Veenlaan. 10.00- 17.00 uur Burgh-Haamstede Tulpenactie Christelijke Ge reformeerde Kerk. Huis- aan-huis. Vanaf 09.00 uur. Opvoering voor ouderen blijspel 'Gezelschap Ge vraagd' door Toneelgroep De Hutspot, Dorpshuis De Schutse, 14.00 uur. Renesse Muziekvereniging Luctor et Emergo zamelt oud papier in. De Dreef. 10.00-11.00 uur. Noordwelle Straofeest. Vanaf 12.00 uur. Bruinisse Verkoopexpositie olieverf schilderijen. Durpsuus. 10.00 tot 17.00 uur. Zondag 23 februari Haamstede 'Unplugged' concert Crosshead and the Southside Horns. Muziekcafé Branden- burgh. 15.30 uur. Maandag 24 februari Burgh-Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. Van 19.00-20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, Bostonplein, Van 19.00-20.30 uur. Commissie Algemene Inter ne Zaken, voormalig stad huis, 19.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter- national. Bij de fam. v. d. Linde, Baalpapenweg 2. Van 19.00-20.30 uur. Dinsdag 25 februari Zierikzee Workschop fotograferen met compactcamera. RSG Professor Zeeman. 19.00 tot 21.00 uur. Dia-lezing Arie Kaizer. R.K. parochiecentrum, Mosselstraat 4.19.30 uur. Burgh-Haamstede Ledenvergaedring en diapre sentatie dhr. Midavaine voor NVvH. Dorpshuis de Schut se. 14.00 uur. Haamstede Lezing P. Schelling over zijn boek 'Tegen de stroom in'. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering raadscommis sie Externe Contacten in het stadhuis. 19.30 uur. Noordgouwe Schrijf ochtend Amnesty International. Dr. Wortmanstraat 21. Van 10.00-12.00 uur. Bruinisse Begin lessen snorkel conditietraining zwembad 't Aquarium. 20.15 tot 21.15 uur Woensdag 26 februari Zierikzee Open koffieochtend met the ma 'Loof de Here mijn ziel'. 9.15 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Donderdag 27 februari Zierikzee Themamiddag ANBO over Oosterschelde Thuiszorg. De Paternoster. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Begin en kennismaking voorjaarscursus Natuur en fotografie. De Schutse. 13.30 uur. Presentatie boek Maankas- teel van A. Zaher Banai. Asielzoekerscentrum. 17.00 uur. Renesse Lunchbijeenkomst 'Fiscale actualiteiten'. Slot Moer- mond. 11.45 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3