Acties groei luchtvaart Minister onaangedaan door nieuwe uitbraak varkenspest Nieuwe Schouwburg Nog twee dagen nodig voor bergen containers Reparaties zeedijken duurder dan verwacht Goedereede in verzet tegen Maasvlakte II Rouw om dood Deng Schelde-Rijnkanaal weer open Onder motto: 'Eén Schiphol is meer dan genoeg' 'Niet te voorkomen, zeker niet in Brabantse' i Vijf doden door storm in Groot-Brittannië Aantasting milieu en visstand Mogelijk hulp voor drugswijken V Boosheid overschot ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 In overleg met Mondragon- directeur T. Robbeson zal de ze beheersstichting, volgens de burgemeester, verdere noodzakelijke voorzieningen dienen aan te geven. Daarna is het aan de gemeenteraad er nadere besluiten over te nemen. Een nader besluit dient in de komende raads periode ook genomen te wor den over óf handhaven van Theater Mondragon óf nieuwbouw van een klein schalig satelliettheater in combinatie met het definitie ve gemeentehuis op de hoek Nieuwe Koólweg/Laan van Sint Hilaire. De gemeente heeft sinds 1 ja nuari Theater Mondragon in eigendom verworven en brengt de exploitatie over in genoemde beheersstichting. Deze dient kostendekkend te worden door verhuur voor symposia en congressen. In hoeverre die ambities realis tisch zijn, zal de tijd moeten leren, aldus het STOA-rap- port. Het theater zou, volgens de onderzoekers, een aanvul lende rol moeten gaan spelen bij de totale podiumkunst voorziening boven de Wes- terschelde en met name voor de plaatselijke bevolking van Schouwen-Duiveland als 'dicht bij huis-voorzie ning'. Burgemeester Assel- bergs heeft in een gesprek met De Jong en Bleijleve ech ter aangegeven voorstander te zijn van de hoofdmoot van het aanbod in de nieuwe gro te accommodatie in Middel burg en vanaf Schouwen- Duiveland speciale theaterbussen daarheen te laten rijden. Meer geld De gemeente Schouwen-Dui veland zal meer geld per in woner voor podiumkunsten moeten gaan betalen om deel te nemen aan de interge meentelijke financiële rege ling, zoals de onderzoekers die voorstellen. Schouwen- Duiveland besteedt thans 5,15 gulden per inwoner aan podiumkunstvoorzieningen. Dat zou opgetrokken moeten worden naar f 7,80 per inwo ner. Van de 250.000 gulden die dat oplevert, zou 200.000 gulden naar die intergemeen telijke regeling vloeien. Het restant van vijftigduizend gulden voor overige uitga ven betreffen, volgens het rapport de bijdragen aan Brogum en aan het Zeeuws Orkest. Brogum heeft, volgens de on derzoekers, voornamelijk belang als het tweede kern- podium voor popmuziek in Zeeland, zoals dat door de Stichting Popmuziek Neder land (SPN) wordt erkend. RILLAND (ANP) - De Vlaamse autoriteiten denken nog twee dagen nodig te hebben om de laatste con tainers uit het Schelde-Rijnkanaal te vissen. Een Belgische duwbak ver loor maandagavond op het kanaal net over de grens met Belgie 28 containers met on der meer zeer gevaarlijke stoffen. Het scheepvaartver keer was daardoor tot woensdagavond 19.00 uur ge stremd. Donderdagochtend waren er nog drie containers te bergen. Een daarvan vergt extra voorzorgsmaatregelen omdat de laadbak gescheurd is. Gevaar voor vrijkomen van gevaarlijke lading is er niet, volgens een woordvoer der van de dienst Maas/Al- bertkanaal van het departe ment voor Leefmilieu en Infrastructuur. De laatste containers die liggen langs de oevers van het kanaal. Er zijn boeien geplaatst waar tussen de schepen moeten va ren. Van de Nederlandse grens tot de Noordlandbrug in Zandvliet geldt een snel heidsbeperking van vijf kilo meter per uur en een verbod om te passeren. Teveel golfslag zou de verde re berging bemoeilijken en bovendien gevaar opleveren voor de duwbak met de nog wankel gestapelde contai ners. Voor de Kreekrakslui- zen wachtten gisteravond circa 85 schepen. Verkeerd geteld Woensdagmiddag is uren lang vergeefs gezocht naar een laatste vermiste contai ner. Toen de containers die nog op de duwbak stonden aan het eind van de middag werden nageteld, bleek ech ter alles te kloppen. Er was eerder verkeerd geteld. Volgens een woordvoerder van het Vlaams departement voor Leefmilieu en Infra structuur een begrijpelijke fout omdat de laadbakken schots en scheef waren gesta peld en daardoor niet alle maal zichtbaar waren. DEN HAAG (ANP) - De noodzakelijke versterking van de zeedijken in Zeeland en van de dijken langs Afsluitdijk en IJsselmeer kost fors meer dan eerder is geraamd. Volgens eerste schattingen gaat het nu om een bedrag van ruim een miljard gulden, zo maakte Verkeer en Waterstaat donderdag bekend. Eerder bleek al dat alleen voor Zeeland 300 tot 600 mil joen extra nodig zou zijn. Het CDA wil op korte termijn op heldering van verantwoor delijk minister Jorritsma over de precieze meerkosten. De problemen met de zeedij ken in Zeeland werden al eer der bekend. De kern van de dijklichamen blijkt minder sterk dan gedacht. Daardoor bestaat de kans dat bij flinke storm beschadigingen ont staan aan de deklaag van de dijken. Van een direct ge vaar is geen sprake, maar een opknapbeurt is hard no dig, zo zei Jorritsma al eer der. Volgens haar moet de veiligheid ten koste van alles voorop blijven staan. Na aanleiding van de eerste berichten startte het depar tement van Jorritsma een in ventarisatie. Voor Zeeland is deze zo goed als klaar, voor de andere delen van Neder land loopt het onderzoek nog. Voor vier urgente dijk vakken in Zeeland komt dit jaar al 40 miljoen beschik baar. Gezien de verwachte kostenpost zal waarschijn lijk het kabinet nog over de kwestie moeten spreken. Het CDA denkt niet dat de waterschappen de benodigde miljoenen kunnen neertel len. ,,Toen de eerste bedra gen over tafel rolden hebben wij meteen gezegd dat de Zeeuwse bevolking dit niet zou kunnen ophoesten en dat het Rijk over de brug zou moeten komen. Nu het duur der blijkt uit te pakken, moe ten we kijken of we er iets aan kunnen doen", aldus Biesheuvel. VV Ml L l\ O 1 MINUCIN Tijden cn siandcn volgens gelijdctabel Hydro-mcteocenlrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 21 febr. 03.15 150 09.20 -146 15.40 161 21.25 -125 ROOMPOT BUITEN 21 fcb. 01.40 150 07.50 -145 14.00 164 20.00 -126 BRUINISSE 21 feb. 03.40 162 09.10 -153 15.55 173 21.25 -134 WEMELDINGE 21 fcb. 03.20 172 09.20 -160 15.35 183 21.25 -141 Springtij: 24 februari Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 RIJSWIJK (ANP) - Elf natuur- en milieuorganisa ties starten vandaag, donderdag, een massaal offen sief tegen de uitbreiding van de luchtvaartcapaci teit in ons land. Onder het motto ,,Eén Schiphol is meer dan genoeg" wijzen ze onder meer op de mi lieugevolgen die een verdere groei van de lucht vaart in Nederland zal hebben. Extra investeringen in de luchtvaartsector van enkele tientallen miljarden staan volgens de organisaties in schril contrast met het stre ven naar een duurzame eco nomie. De actie start aan de voor avond van een grote maat schappelijke discussie over nut en noodzaak van meer luchtvaart in Nederland. Het kabinet presenteert daartoe binnenkort een „Perspectie- vennota" waarin onder meer de toekomst van Schiphol centraal staat. Om meer luchtvaart eventueel te kun nen faciliteren zijn al eerde? nieuwe locaties genoemd zo als een eiland op zee, de Mar kerwaard en Flevoland. Milieudefensie, Natuur en Milieu, Vogelbescherming Nederland, de Waddenver eniging, enkele provinciale milieufederaties, een bewo- nersgroep en andere milieug roeperingen vinden dat er geen plaats meer is voor een extra luchthaven, in welke vorm dan ook. Eén Schiphol met maximaal 44 miljoen passagiers is meer dan ge noeg. „Nederland dient via de lucht optimaal, niet maxi maal bereikbaar te zijn", vindt de gelegenheidscoali tie. Voor de kortere afstan den (minder dan 1000 kilome ter) zijn bovendien sneltreinen en bussen prima alternatieven. Luchtvaart dient in de visie van de „groene" organisaties een bescheiden plaats te heb ben in de totale mobiliteit. Een verantwoord lucht vaartbeleid dient bovendien samen te gaan met de invoe ring van accijns op kerosine, het doorberekenen van de kosten van milieuschade (wegen, vervuiling) aan de luchtvaartorganisaties en met Europese samenwerking van luchthavens. Niet in lijn De milieugroeperingen wij zen het kabinet vooral op zijn uitspraken om te streven naar een duurzame economie waar groei van de welvaart dient samen te gaan met mi lieubehoud. Het toestaan van miljoenen extra vliegbewegingen is daarmee niet in lijn en bo vendien is het een aanslag op het milieu. Alleen al door de uitstoot van het belangrijk ste broeikasgas C02 maakt ons land zijn milieubeleid op dat vlak belachelijk, zo stel len ze. Minimaal jaar Het steekt de organisaties ook dat de maatschappelijke discussie slechts vier maan den zal duren. Minimaal een jaar is nodig voor een afge wogen oordeel en voor de noodzakelijk extra onder zoeken naar de gevolgen van de luchtvaart op de econo mie, het (mondiale en regio nale) milieu en de volksge zondheid. De groepen organiseren de komende maanden tal van acties om hun pleidooi kracht bij te zet ten, zoals een manifestatie op het strand bij Wijk aan Zee op 24 mei. Net zo min als de griep bij mensen is de pest bij varkens te voorkomen. (Foto: Marieke Mandemaker) RIJSWIJK (ANP) - Landbouwminister Van Aart- sen ziet de recente varkenspestgevallen niet als aanwijzing dat Nederland de ziekte niet onder controle heeft. „Wij doen alles om de ziekte in te dammen. We nemen al le maatregelen die nodig zijn, maar verdere uitbra ken zijn niet te voorkomen, zeker niet in het Brabantse en zeker niet in de infectie haarden", aldus Van Aart- sen woensdag. „De nieuwe gevallen komen niet als een verrassing. Net als de minister van Volksge zondheid bij een griepepide mie niet kan voorkomen dat er nieuwe mensen ziek wor den, kan ik niet tegenhou den dat mogelijk andere be drijven besmet raken", reageerde de landbouwmi nister. Hij zei niet te verwachten dat de recente vondsten een rol zullen spelen wanneer Brussel zich volgende week opnieuw buigt over een mo gelijke verlenging of op heffing van het exportver bod voor Nederlandse var kens. De nieuwe gevallen kwamen woensdag aan het licht nadat de Europese ve terinaire deskundigen be sloten het exportverbod vooralsnog met één week te verlengen, alhoewel ze zeer te spreken waren over de Nederlandse aanpak van de pestplaag. Het ministerie van Land bouw spreekt nadrukkelijk tegen dat de nieuwe geval len zijn „stil gehouden" tot dat de veterinaire experts waren uitvergaderd in Brus sel. LONDEN (RTR/DPA) - Zwa re stormen hebben in de nacht van woensdag op don derdag in Groot-Brittannië vijf levens geëist. Er vielen enkele gewonden. Door windsnelheden van 130 kilometer per uur en zware regenval ontstond grote schade. Drie mannen stier ven toen hun jacht bij het Ka naaleiland Wight omsloeg. Een opvarende kon worden gered. In het Noord-Engelse Yorkshire kwamen een vrouw en haar dochter om het leven doordat ze op een omgewaaide boom botsten. Enkele mensen raakten ge wond door omgewaaide bo men, auto's die van de weg werden geblazen en rond vliegende dakpannen. Ook het vliegverkeer onder vond hinder van het nood weer. GOEDEREEDE (ANP) - Goedereede gaat zich fel verzetten tegen de uitbreiding van de Maasvlak te. De gemeente gaat zowel Rotterdam als Rijks waterstaat verantwoordelijk stellen voor de schade die wordt geleden als de tweede Maas vlakte er komt. Het college van Goedereede zegt „een even harde hou ding" als Rotterdam in te zullen nemen. Rotterdam liet onlangs weten dat de tweede Maasvlakte of een alternatieve locatie waar uitbreiding voor havenbe drijven kan plaatsvinden Rotterdams grondgebied moet worden. Zelfs als de grond nu tot een andere ge meente behoort. Goedereede, een visserijge meente, vreest dat de in zee geplande tweedeMaas vlakte leidt tot aantasting van natuur en milieu, het teruglopen van de visstand en horizonvervuiling. Vandaag, donderdag, over leggen Goedereede en de ge meente Westvoorne of ze sa men tegen de komst van de Tweede Maasvlakte gaan optrekken. Bezorgd Westvoorne heeft zich van meet af aan bezorgd ge toond over de geluids-, stank- en stofoverlast die bedrijven op de tweede Maasvlakte zullen veroor zaken en de aantasting van het natuurgebied Voorne's Duin. De angst bestaat dat Westvoorne hierdoormin der aantrekkelijk wórdt als recreatiegemeente. PEKING (AFP/RTR) - De Chinezen rouwen zes da gen officieel om de dood van hun leider Deng Xiao ping. Deng overleed woensdagavond op 92-jarige leeftijd aan de gevolgen van longontsteking en de ziekte van Parkinson. De rouwperiode is vandaag, donderdag, ingegaan en duurt tot en met 25 februari, aldus een mededeling van het Chinese ministerie van Buitenlandse Zaken. De rouw begon met een ceremo nie op het Tiananmenplein in het centrum van de Chinese hoofdstad waarbij de vlag gen halfstok werden gehe sen. De machtige Centrale Mili taire Commissie, die onder leiding van Dengs gedood verfde opvolger Jiang Zemin staat, kondigde voor het le ger de opperste staat van pa raatheid af. Alle militairen zijn naar hun eenheid terug geroepen en alle verplaatsin gen zijn geschrapt. De datum van de crematie van de Chinese leider is nog niet bekend. „Krachtens Chinees ge bruik" worden volgens het begrafeniscomité onder lei ding van Jiang Zemin geen buitenlandse gasten uitgeno digd. Buitenlandse journa listen zijn evenmin welkom. In de reacties op het overlij den wordt Deng vooral ge prezen om zijn beleid op eco nomisch gebied. De Neder landse regering herdacht hem als belangrijk leider en markante persoonlijkheid, die na zijn aantreden in 1978 een vergaande transformatie van de Chinese economie doorvoerde. DEN HAAG (ANP) - Woon wijken in het land die strij den tegen drugsoverlast, krijgen mogelijk hulp van diverse bewonersorganisa ties. Het Landelijk Bewoners- platform Aandachtsgebie den (LBA) heeft zijn leden opgeroepen mee te doen aan een manifestatie van de wijkcomités zaterdag in Den Haag. In het LBA zijn bewonersor ganisaties verenigd uit 21 steden die te maken hebben met het Grote-Stedenbeleid. De geteisterde woonwijken hebben in september vorig jaar het Nationaal Actieco mité Drugsoverlast opge richt. Daarvan zijn vijftien woon wijken lid. De woonwijken willen tij dens de manifestatie zater dag in het Haagse Congresge bouw eisen stellen om een einde te maken aan de over last. De eisen zullen later aan mi nister Dijkstal van Binnen landse Zaken worden over handigd. Suske en Wiske 'HET GROTE GAT' door Willy Vandersteen Verwachting t/m maandag 24 februari WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag-30% -- Min.temp, 6 graden Mid.temp. 10 graden 'Windkracht z.west 5 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht z.west 5 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 21 febr. Zon op 07.42, onder 18.03 Maan op 17.24, onder 07.01 Volle maan: 22 februari (11.28) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De kenmerken voor het weer voor de komende dagen zijn veel wind en tamelijk hoge tempera turen. Verantwoordelijk hiervoor zijn een lagedrukgebied ten oosten van IJsland en een hogedrukgebied bo ven het zuiden van Europa. Tussen deze twee druksystemen in staat een stevige zuidwestelijke stroming. Hiermee wordt zachte oceaanlucht over ons land gevoerd. Af en toe trekken ook storingen met deze stroming mee, maar het ziet er naar uit dat de grootste activiteit voorlo pig ten noorden van ons land blijft. Vanmiddag nam de sluierbewolking op nadering van zo'n storing toe. Vannacht kan het licht regenen. De minimumtemperatuur komt rond 6 graden uit. Morgen overdag schijnt in de zuidelijke helft van het land de zon af en toe en blijft het vrijwel overal droog. Het kwik stijgt naar on geveer 10 graden en dat is zacht voor dit tijdstip van het jaar. De zuid westenwind is in het binnenland ma tig tot vrij krachtig. Aan de kust en op het IJsselmeer hard, 7 bft. In het Waddengebied gaat het later moge lijk weer stormachtig waaien. RIJSWIJK (ANP) - De Ge handicaptenraad vindt het „onacceptabel" dat er in 1995 opnieuw veel geld is overge bleven van de WVG-budget- ten waaruit gemeenten aan passingen aan bij voorbeeld woning en auto van gehandi capten betalen. Spciale Zaken moet de totale hoeveelheid geld opnieuw onder de gemeenten verde len, vindt de Raad. Het ministerie maakte maandag bekend dat in 1995 slechts 65 procent van het to tale budget voor de WVG was opgemaakt. Van de 1,2 mil jard gulden bleef 414 miljoen over. Volgens de Gehandicapten raad blijkt steeds weer dat gemeenten „onnodig zuinig" met de middelen omgaan uit angst dat het aantal aanvra gen voor vergoeding explo sief zal stijgen. Die zuinigheid doet zich vooral voor bij de toeken ning van individuele ver- voersvergoedingen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 -453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen, Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakftarieven op aanvraag .,Succes)es" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2