Geen paniek, wel waakzaamheid Vrachtwagen rijdt op auto 'Veiligheid niet in geding bij bouw strandpaviljoens' Kritiek van boeren op gladheidsbestrij ding Boeren ontevreden over onderhoud van sloten s STREEKNIEUWS 'We doen er alles aan om varkenspest huiten de deur te houden' Twee mannen omgeslagen boot gered Catamaran slaat om r 'Moet er eerst ongeluk gebeuren' 'Vroeger was het wel altijd netjes' B enw Schouwen-Duiveland: Den Daas eerste gegadigde nieuwe Bruse jachthaven DICHTERS Dijkgraaf over semi-permanente hehouwing strand: DINSDAG 18 FEBRUARI 1997 NR 26132 ZIERIKZEE - Ondanks alle maatregelen breidt de varkenspest-epidemie zich nog steeds verder uit. Ook in Rijsbergen, vlakbij Breda is een besmetting geconstateerd. De varkenshouders op Schouwen- Duiveland - bij elkaar goed voor 8018 vleesvarkens en 950 fokzeugen r houden vooralsnog het hoofd koel, maar zijn wel extra waakzaam. Op veel varkenshouderijen zijn de hygiënische regels extra aangescherpt. Er is geen paniek, maar iedere varkenshouder is op zijn hoede. (Foto: Marieke Mand,emaker) Vorige week reageerde var kenshouder G. Moelker uit Kerkwerve nog laconiek op de vraag of hij nog wel rustig slaapt nu Brabant wordt ge teisterd door de varkenspest. „Het is nu nog ver weg. Als het voorbij Tilburg komt ga ik me zorgen maken." Het kwam voorbij Tilburg. Moel ker: „Tja, dat had ik niet ge dacht. Ik begin nu toch wel een beetje zenuwachtig te worden." Echt in paniek is Moelker niet en dat heeft vol gens hem ook geen enkele zin. „Maar ik houd er wel re kening mee dat het vervoers- verbod straks nog verder wordt uitgebreid. Als ik nu varkens wegbreng, breng ik er wat meer weg. Nu het nog kan." Moelker heeft zelf 100 vlees varkens en 150 fokzeugen en hij leeft mee met zijn colle ga's in Brabant. „Het doet zeer als je dieren afgemaakt moeten worden, maar het moet. Je moet heel rigoureus te werk gaan om te voorko men dat de ziekte zich verder uitbreidt." Volgens Moelker, behalve varkenshouder ook lid van de Vakgroep Var kenshouderij van landbouw organisatie ZMO is het min stens dertig jaar geleden dat op Schouwen-Duiveland een geval van varkenspest is ge constateerd. „In de jaren zes tig hebben we er hier mee te maken gehad. Daarna bij mijn weten niet meer." TEKENEN GOES - Het Oosterschel- de College start zaterdag 15 maart met een Jonge- renacademie voor twaalf- tot en met vijf tienjarigen. Deelnemers leren teke nen en schilderen in beeldtaal die bestaat uit onder meer lijnen, vor men en kleuren. Naarma te de lessen vorderen gaan steeds meer onder delen van de beeldtaal een rol spelen. De eerste fase omvat twaalf bij eenkomsten op zaterdag ochtend. Voor nadere in lichtingen of aanmel ding: telefoon 0113- 231170. OUDDORP - De Ouddorpse reddingboot John Stegers heeft zondagmiddag twee mannen gered op een bootje in de Noordzee bij de Brou- wersdam. Het bootje waarin de man nen voeren was omgeslagen en op de zandbank de Ooster gespoeld. Omdat ze de motor niet meer gestart kregen, probeerden ze bij opkomend water al peddelend de kust te bereiken. Dit werd gezien door de vuurtorenwachter van Ouddorp die de Kust wacht waarschuwde. Deze piepte vervolgens de red dingboot op. Na hun redding verklaarden beide opvarenden dat zo'n 2,5 uur daarvoor het bootje was omgeslagen. In verband met de watertemperatuur (drie graden) vertoonden ze onderkoelingsverschijnse- len. Ze werden op de redding boot voorzien van droge kle ren. Volgens een van de bemanningsleden van de boot, mogen de mensen van geluk spreken, dat ze bij dag licht zijn waargenomen. SCHARENDIJKE - De Oud- dorpse reddingboot John Stegers heeft zondagmiddag bij Scharendijke een opva rende van een catamaran uit het Grevelingenmeergered. De catamaran van de man was voor de haven van Scha rendijke omgeslagen. De man slaagde er niet in de boot weer recht te krijgen. Met behulp van de beman ning van de John Stegers lukte dit wel. Vervolgens werd de catamaran onder be geleiding van de reddingboot naar de haven van Scharen dijke gevaren. M. de Vlieger uit Seroosker- ke is bedrijfsleider in de Groen Label-varkensstal bij Zierikzee - de grootste in haar soort op Schouwen-Dui veland - van vleesvarkens- houder T. Schepers uit het Brabantse Nuenen. Hij ge niet nog steeds van een goede nachtrust maar is net als Moelker wel op zijn hoede. „Er wordt vaker ontsmet en als er hier mensen komen moeten ze eerst douchen en daarna kleding van het be drijf aan. We houden mensen ook zoveel mogelijk buiten de deur," aldus De Vlieger. Het vervoersverbod van le vende varkens treft de stal in Zierikzee indirect. Dit van wege de banden met het moe derbedrijf in Brabant. „Nor maal komen daar onze biggen vandaan. Nu betrek ken we ze van elders," legt De Vlieger uit. Hij blijft opti mistisch. „Ik denk niet dat hier varkenspest uit zal bre ken. Wij doen er in ieder ge val alles aan om dat te voor komen." Verbod De onderneming in Rijsber gen waar nu ook varkenspest is vastgesteld ligt buiten de al eerder vastgestelde regio's waar vervoersverboden gel den voor mest en vee. Een nieuw verbod is daarom van kracht in een straal rond het bedrijf. Binnen de verbods zone valt een groot deel van Recentelijk is discussie ont staan over de vraag of er op het strand al dan niet semi- permanente strandpavil joens mogen worden ge bouwd. Mits aan een aantal voorwaarden voldaan wordt staat het waterschap het toe op de strandgedeelten die zij in beheer heeft. In tegenstel ling tot Rijkswaterstaat die er niets van wil weten. Gos- selaar stelde allereerst vast dat het hier om het verlenen van ontheffingen gaat. „In beginsel mag er helemaal niets, maar wij verlenen ont heffingen." Wordt aan de voorwaarden die het waterschap stelt vol daan dan hoeft een strandpa- Breda, een deel van Roosen daal, Etten-Leur, Sint Wille- brord en een deel van de snel weg A16 (Breda-Antwerpen). Het gebied loopt in het zui den deels parallel met de Bel gische grens. Volgens een woordvoerder van Land bouw heeft de onderneming in Rijsbergen een directe re- viljoen in de wintermaanden niet weggehaald te worden. Het paviljoen moet dan wel zo gebouwd zijn dat het zand kan blijven stuiven. Verder mogen de strandpaviljoens niet te dicht bij elkaar staan en om de 2 a 3 jaar wordt ge keken of het paviljoen in kwestie kan blijven staan op de plaats waar het staat of dat het verplaatst moet wor den. „Maar de veiligheid is niet in het geding," aldus Gosselaar. Hij memoreerde dat naar verwachting binnen enkele jaren de waterschap pen het beheer over de com plete kust krijgen. „Nu is er sprake van verschil in beleid en daar is dan geen sprake latie met een varkensbedrijf in Odiliapeel, de brandhaard van de epidemie. Wien van den Brink, voorzit ter van de vakgroep Var kenshouderij van LTO-Ne- derlapd, verwacht dat de nieuwe gevallen een snelle opheffing van het exportver meer van," aldus de dijk graaf. Gosselaar ging ook in op het kwijtscheldingsbeleid van het waterschap. Veel ge meenten hanteren een kwijt scheldingsnorm boven de 90 procent, variërend van 95 tot zelfs 99 procent. Op de eerst volgende waterschapsverga dering komt een voorstel van het dagelijks bestuur van het waterschap aan de orde om de kwijtscheldingsnorm op te trekken van 90 naar 91 procent. „Wij stellen ons als waterschap terughoudend op. Wij gaan geen inkomens politiek voeren." Wat het waterschap wil sti muleren is dat ook het onren dabele en super-onrendabele buitengebied aangesloten wordt op de riolering. „Het rijk streeft naar aansluiting van het complete buitenge bied op de riolering. Wij pro beren de gemeenten aan te zetten om daar aan mee te werken." ting van het centrum. Toen hij op gegeven moment ach teruit wilde rijden zag hij de auto van een 52-jarige vrouw uit Zierikzee over het hoofd. Haar auto raakte aan de voorzijde beschadigd. bod frustreren. Wel vindt hij dat voor Noord-Nederland de verbodsregels moeten worden versoepeld, nu blijkt dat de epidemie onder de gro te rivieren blijft. Dat de varkensziekte de con sument danig bezig houdt blijkt wel uit het feit dat in Agrariër Van den Hoek opende de discussie over de kwestie met de opmerking dat hij als boer niet blij is met het feit dat het maaisel van de slootkanten op het land van de boer wordt gede poneerd. „Ik moet weer ex tra spuiten en dat kost geld. Daar ben ik niet blij mee," aldus Van den Hoek. Een ander viel hem bij. „Het is een groot verschil met vroeger. Het ziet er niet uit. Je verwacht dat als het wa terschap iets doet dat het goed gebeurt. Dus niet." Dis- trictsgezworene L. Klompe erkende dat het onderhoud aan slootkanten in het afge lopen jaar niet overal goed is gegaan. Het waterschap heeft in eigen beheer een deel van het werk gedaan, maar heeft ook een deel uitbesteed aan derden. Het bedrijf in kwestie heeft het echter - zo bleek - niet gedaan op een manier zoals de boeren dat graag zouden zien. minder dan een week tijd 130.000 exemplaren van de folder 'Vlees, veilig en ver antwoord' van het Voorlich tingsbureau Vlees zijn aan gevraagd. In de folder wordt onder meer aandacht besteed aan de kwaliteitsnormen die in de vleesindustrie gehan teerd worden. C. van Dijke van de afdeling waterbeheersing van het wa terschap probeerde de ge moederen te sussen met de opmerking dat in het vervolg in ieder geval het maaisel fij ner gehakseld wordt en dan pas op het land uitgespreid. „Dan heeft u er in ieder geval minder last van," aldus Van Dijke. Echt tevreden waren de boeren niet met dat ant woord. Waarom, zo vroegen zij zich hardop af, wordt het maaisel niet op de berm, ver der van het bouwland af, ge deponeerd of afgevoerd. Volgens Klompe wil het wa terschap uit kostenoverwe gingen niet meer werkgan- gen maken dan strikt noodzakelijk voor het onder houd van de sloten. „Afvoe ren zou teveel kosten," aldus Klompe. hij voegde er aan toe dat het waterschap werkt volgens de regels die daar voor staan. „Maar ik besef dat we het niet iedereen naar de zin kunnen maken." V ZIERIKZEE Dia-lezing Arie Kaizer uit Stellendam geeft dinsdag 25 februari een dia-lezing over 'het land van de Bijbel'. Kaizer heeft vijf jaar in Jeruzalem gewoond en gewerkt. De bijeenkomst in het R.K. Parochiecentrum aan de Mosselstraat 4 in Zie rikzee begint om 19.30 uur. Themamiddag ANBO De ANBO afdeling"Zierikzee houdt donderdag 27 februari een themamiddag. A. de Jon ge, afdelingshoofd Gezins zorg bij Oosterschelde Thuis zorg, vertelt wat deze stichting kan betekenen voor ouderen. De bijeenkomst in de Paternoster aan de Pater nosterstraat begint om 14.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Klaverjassen Op initiatief van Klaverjas- vereniging Burgh-Haamste- de wordt zaterdag 15 maart een open klaverjaswedstrijd gehouden. De wedstrijd in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede begint om 20.00 uur. Deelnemers kun nen zich tot 12 maart in schrijven via telefoonnum mer 653628. RENESSE Bijeenkomst NBvP De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afde ling Noordwelle en omstre ken houdt woensdag 19 fe bruari een bijeenkomst in het dorpshuis van Renesse. Elly Kloos van uitgeverij De Koperen Tuin vertelt deze avond over reisliteratuur. De aanvang is om 19.30 uur. Voorjaarszendingsdienst In de Hervormde kerk van Renesse is zondag 23 februari een voorjaarszendings dienst. Het thema van de dienst is: 'Is de kerk geloof waardig?'. Gospelkoor To gether uit Nieuwerkerk on der leiding van Wim Timmermans en zondags school Mirjam verlenen hun medewerking. De aanvang is om 9.30 uur. BROUWERSHAVEN Bijeenkomst NBvP De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afde ling Brouwershaven hield haar maandelijkse bijeen komst. A. Katsman uit Wolp- haartsdijk gaf een lezing over 'de hofjes van Neder land'. Hij vertelde onder meer over het ontstaan van de hofjes en voor wie ze be doeld waren. QOSTERLAND Lingerieverkoping De Stichting Adullam houdt donderdag 20 februari een lingerieverkoping. De ver koping in de consistorie van de Oud Gereformeerde Ge meente in Nederland in Oos- terland begint om 19.30 en duurt tot 21.00 uur. ZIERIKZEE - Bij een botsing in Zierikzee raakten gisteren een personenauto en een vrachtwagen be schadigd. Het ongeluk gebeurde op het burg stond met zijn vracht- Havenpark in Zierikzee. Een wagen op het Havenpark 22-jarige inwoner van Does- met de voorzijde in de rich- Volgens dijkgraaf W. Gosselaar heeft het slaan van betonnen funderingspalen geen nadelige gevolgen voor de zeewaterkering. (Foto: Marieke Mandemaker) NIEUWERKERK - „Moeten er dan eerst ongeluk ken gebeuren voordat er gestrooid wordt?" Dat vroeg een van de bezoekers van de districtsvergade ring van waterschap Zeeuwse Eilanden zich hardop af. In de ogen van verschillende bezoekers van de disrictsver- gadering worden tijdens vorstperiodes sommige we gen ten onrechte niet ge strooid. Als voorbeeld werd de Oostweg bij Ouwerkerk genoemd. „Een belangrijke verbindingsweg met veel verkeer," oordeelde een van de aanwezigen. Hij consta teerde dat de weg echter in eerste instantie niet ge strooid was tijdens de vorst periode deze winter, terwijl andere wegen in de buurt van Ouwerkerk wel door de strooiwagen van het water schap waren bezocht. Volgens de spreker werd op de Oostweg pas een week la ter gestrooid. Niet dan nadat het naar zijn zeggen op de Oostweg een paar keer mis was gegaan. E. Dalebouf van de afdeling wegenbeheer van het waterschap legde uit dat de Oostweg in principe niet door het waterschap ge strooid wordt. „Wij strooien alleen op Pl-wegen, belang rijke verbindingswegen. De Oostweg is geen PI, maar een P3-weg." Over de status van de Oostweg bleken de menin gen uiteen te lopen. Volgens verschillende bezoekers van de districtsvergadering is de Oostweg net als de Vissers- weg en de Zwanenburgseweg - waar wel gestrooid wordt - wel degelijk een belangrijke verbindingsweg. „Dan moet u daar maar eens een ver keerstelling doen." Dale bout antwoordde daarop dat dat juist is hetgeen op dit mo ment gebeurt. Hij koppelde daar wel meteen de opmer king aan vast dat de status van een weg niet alleen af hankelijk is van de drukte op die weg maar ook op de breedte ervan. „En de Oost weg is een weggetje van maar drie meter breed." NIEUWERKERK - Veel boeren op Schouwen-Duive land zijn niet tevreden over de manier waarop Wa terschap Zeeuwse Eilanden sloten en watergangen onderhoudt. Dat bleek gisteren, maandag, tijdens de districtsvergadering van het waterschap. DIRKSLAND - Wethouder C. Veerhoek vindt dat het Grevelingenschap wel degelijk verwachtingen heeft gewekt in de richting van J. den Daas voor de aanleg van een tweede jachthaven in Bruinisse. Vol gens hem is Den Daas dan ook de eerste gegadigde voor deze jachthaven. Veerhoek zei dat gisteren tij dens de vergadering van de Raad van Bestuur van het Grevelingenschap in Dirks- land. Hij reageerde hiermee op het standpunt dat het da gelijks bestuur (DB) heeft in genomen met betrekking tot de tweede jachthaven in Bruinisse. Volgens het DB heeft het schap geen relatie met Den Daas.Het college van burgemeester en wet houders van Schouwen-Dui veland denkt daar anders over. „Er zijn wel degelijk verwachtingen gewekt. En Schouwen-Duiveland staat dan ook op het standpunt dat de heer Den Daas tegemoet gekomen dient te worden," aldus Veerhoek. Na de vergadering voegde hij daaraan toe, dat het college het Grevelingenschap op de noodzaak van zorgvuldig heid, die het schap als over heidsorgaan heeft, zal wij zen. Veerhoek: „Volgens ons moet er gewoon eerst met Den Daas worden gepraat, alvorens andere partijen in beeld komen." PATRIJZEN MIDDELBURG - Gedepu teerde staten willen de Wild- beheerseenheid (WBE) de Li- niedijk op Tholen een eenmalige subsidie toeken nen van 14.000 gulden voor het Beheersplan Herstelplan Patrijs (HLP). LU LU QL I— UI Nieuwe Gemeente Wij burgers hijsen, van top, ook alle zeilen bij, om 't nieuwe bestuur van 't eiland teqemoet te va ren. Smijten de trossen los, de een wordt hierom blij, de ander wacht: hoe valt de rolling op de baren? Maar klarend wordt de lucht, er waait een frisse bries, op voorhand is verloop van elke reis niet te bepa len! Ook zijn wij aan ons boord niet altijd even kies. maar samen kunnen wijbehouden vaarttoch halen? Wij burgers hozen de zorgen even over boord, een goede reis ter toekomst wordt vooruit beba- kend! Al 't oude, wat ons lief blijft, heeft eenmaal be koord, aan deze helmstok sturen blijft bewakend! En komen wij, na goede reis, weer aan vertrouw de ree, ging 't stormen, mist, het kenterend getij, dan he nen. Wij al te samen zijn dan eventjes tevree. zo wordt het reil' en zeilen door zonne weer be schenen. Het anker van de hoop spitst toch in Zeeuwse bo dem,en arbeidt men opnieuw tot ieders gading? De toekomstreis wordt zo een mooie droom, met, eindelijk, de hoogst veredelende lading! P. C. Noordhoek Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd De naam van de schrijver of schrijfster staat onder hef gedicht I NIEUWERKERK - Volgens dijkgraaf W. Gosselaar van Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft het slaan van betonnen funderingspalen in het strand nauwe lijks of geen gevolgen voor de zeewering. Dat zei de dijkgraaf gisteren, maandag, tijdens de districts vergadering van het waterschap in het dorpshuis in Nieuwerkerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5