Klachtenman in de startblokken Bewoners Scheepstimmerdijk tevreden Een Mercedes....Bens! Dit jaar geen aanpak Schouwse dijken Herstel zwakke Zeeuwse dijken in april van start Steunpunt blijft Waterschap wil kantoor in Zierikzee sluiten Parkeren aan Grevelingen wordt twee gulden duurder Bezoek b en w Nieuwerkerk AGENDA Burgemeester en wethouders: 'Van fouten valt te leren' Snelheidsbep erkende maatregelen in Caustraat onvoldoende Liggeldregeling Grevelingen wordt onder loep genomen DINSDAG 18 FEBRUARI 1997 NR 26132 MIDDELBURG - In april wordt begonnen met het herstel van de zwakke dijken in Zeeland. Als eerste dijkvak wordt de Borsselepolder aangepakt. Dit jaar wordt nog niet begonnen met de aanpak van de dijken op Schouwen-Duiveland. Volgens een woordvoerder van Waterschap Zeeuwse Ei landen wordt voorrang gege ven aan de dijken van de Westerschelde. Deze zijn er slechter aan toe dan de dij ken van de Oosterschelde. De dunne betonblokken van de zwakke dijken worden vervangen door dikke beton- zuilen. Andere dijkvakken die dit jaar hersteld worden zijn de Kruispolder en Wil- helmuspolder (vanaf Wals oorden vier kilometer), de Kleine Huissenspolder en Eendragtpolder (ten oosten van Terneuzen over ongeveer tweeëneenhalve kilometer) en de Hans van Kruiningen- polder (ten oosten van Bres- kens over ruim één kilome ter) De minister heeft de Tweede Kamer laten weten dat de aanpak van het probleem te groot is om door de regio be taald te worden. Verkeer en Waterstaat moet voor de fi nanciering nog middelen op de rijksbegroting reserve ren. De minister heeft daar voor eerst een totaalbeeld nodig: niet alleen de inventa risatie van de Westerschelde, maar ook die van de Ooster schelde en van de rest van Nederland. De verwachting is dat de minister een dezer dagen een plan van aanpak in het kabinet en de Kamer zal brengen Projectbureau Rijkswaterstaat voert de re gie bij het herstelwerk. Een projectbureau wordt gesta tioneerd bij Waterschap Zeeuwse Eilanden. De voort gang van de werken wordt bewaakt in het ingestelde Bestuurlijk Overleg en het Technisch Overleg. Daarin participeren het rijk, de pro vincie en de waterschappen. NIEUWERKERK - Waterschap Zeeuwse Eilan den is op zoek naar een nieuwe locatie voor de vestiging van een steunpunt op Schouwen-Dui veland. Nu heeft het waterschap nog een 'hulp kantoorin Zierikzee, maar daarvan zijn de da gen geteld. Dat meldde dijkgraaf W. Gosselaar van het waterschap gisteren, maandag, tijdens de districtsvergadering. Het vroegere waterschap Schouwen-Duiveland huis de in 's Lands Kamer aan het Havenpark in Zierik zee, maar na de fusie met de drie andere waterschappen - uitmondend in de oprich ting van Zeeuwse Eilanden - werd dat gebouw verkocht en verhuisde het overgrote deel van het waterschaps- personeel naar gebouw Magnolia in Goes. Acht waterschapsmensen bleven achter op Schou wen-Duiveland. Zij werden ondergebracht in het belas tingkantoor aan het Kerk hof Zuidzijde in Zierikzee. Daar was plaats omdat een groot deel van de belasting dienst al was verhuisd naar Goes. Binnen afzienbare tijd gaat ook het laatste restje belastingambtenaren van Zierikzee naar Goes en het dagelijks bestuur van het waterschap verwacht dat de Rijksgebouwen dienst het gebouw in Zie rikzee af wil stoten. Districtsgezworene L. Klompe zegt desgevraagd nog niet te weten op welke termijn het waterschap uit het belastingkantoor moet. Wel stelt hij dat het water schap nu al op zoek is naar andere mogelijkheden voor de vestiging van een hulp kantoor voor het water schap op Schouwen-Duive land. Dat hoeft volgens Klompe niet noodzakelij kerwijs in Zierikzee te zijn, al is het wel de bedoeling dat het steunpunt centraal op Schouwen-Duiveland komt. DIRKSLAND - Parkeren aan het Grevelingenmeer wordt twee gulden duurder. In plaats van vijf gul den gaan recreanten vanaf 1 april zeven gulden per dag betalen. Dit voorstel van het dage lijks bestuur van het Greve- lingenschap werd gisteren met algemene stemmen aan vaard. Uit een evaluatie is gebleken dat het Grevelin- genschap te weinig geld bin nenkrijgt uit de parkeer- heffing aan de Grevelingendam. „Voor het laatste jaar was het resultaat bedroevend," aldus J. Lod ders, directeur van het schap. Vorig jaar werd een verlies geleden van 38.000 gulden op de inning van par- keergeld. Behalve de tariefsverhoging moet ook een wijziging van de inning van de parkeergel- den het tij keren. Vanaf dit jaar gebeurt dat aan de Gre velingendam niet meer door een portier maar met behulp van een parkeerautomaat. Zoals ook aan de Brouwers- dam het geval is. Het eerste uur parkeren kost één gulden. Ieder volgend uur kost twee gulden, met een maximum van zeven gul den. Een seizoenskaart kost 65 gulden. Dat was vijftig gulden. De mensen die par keren moeten het geld vooraf betalen. Voor de controle op het parkeren moet de toe zichthouder gaan zorgen. Het Grevelingenschap rekent met de wijzigingen op 32.000 gulden meer inkomsten. NIEUWERKERK - Het college van b en w brengt vandaag, dinsdag, een bezoek aan Nieuwerkerk. Na Bruinisse, Burgh-Haamstede en Ellemeet is Nieu werkerk het vierde dorp waar een kennismakings bijeenkomst staat gepland. Tussen 15.30 en 17.00 uur ne men burgemeester en wet houders een kijkje op het be drijventerrein de Weel en hebben een gesprek met be drijven bij Hanse Staalbouw aan de Weel 13. Aansluitend, tussen 17.00 en 18.00 uur, wordt er een bezoek afgelegd aan het servicewoningen- complex Steenzwaenshof aan de Burgemeester van Ee- tenstraat. In Ons Dorpshuis aan de Poststraat 20 is er tijd voor een maaltijd tussen 18.15 en 19.15 uur. Vanaf 19.30 uur vindt er in het dorpshuis een kennismakingsavond plaats, waar alle inwoners voor zijn uitgenodigd. VOORLICHTING ZIERIKZEE - De Noordzel- ke, school voor Voortgezet Speciaal Onderwijs aan moeilijk lerende kinderen, houdt op woensdag 19 febru ari een voorlichtingsbijeen komst in haar onderkomen aan de De Kanterlaan 1 in Zierikzee .De bijeenkomst duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Dinsdag 18 februari Zierikzee Show 'En Vliegwerk' van Brigitte Kaandorp. Theater Mondragon. 20.00 uur. Oosterland Verkoping, Maireweg 14. 14.00-16.30 uur. Bruinisse Discussie-avond waterbe heer Grevelingen. Conferen tie- en trainingscentrum Grevelingen Garden. 18.00 tot 22.00 uur. Woensdag 19 februari Zierikzee Voorlichtingsbijeenkomst. VSO De Noordzelke De Kan terlaan 1. 14.00 tot 16.00 uur. Mini-instuif kinderen 4 t/m 6 jaar. Gebouw De Driehoek. 14.00-16.00 uur. Jaarvergadering NCVB, afdeling Zierikzee in de Christelijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Renesse NBvP-bijeenkomst afdeling Noordwelle e.o.; lezing Elly Kloos over reisliteratuur. Dorpshuis. 19.30 uur. Scharendijke Feestmiddag ZSC'62 vöor iedereen (vooral ouderen). Dorpshuis De Putmeet. 14.30 uur. Brouwershaven Bingo in de recreatiezaal van Poortershof. 14.00 uur. Nieuwerkerk Verkoop van lingerie, nacht kleding en keukentextiel in de zaal van de kerk aan de Stationstraat. Van 19.30 tot 21.00 uur. Voorlichtingsavond WN- actie 'Hart(d) voor je kind'. Peuterspeelzaal. 20.30 uur. Bruinisse Discussie-avond waterbe heer Grevelingen. Conferen tie- en trainingscentrum Grevelingen Garden. 18.00 tot 22.00 uur. Donderdag 20 februari Zierikzee Koffie-ochtend Wijkgroep Poortambacht. Gebouw kegelclub, Haringvlietplein. 10.00-12.00 uur. Lezing 'Cultuur en gods dienst: kracht voor vrou wen?' MFC. 19.30 uur. Vrijdag 21 februari Burgh-Haamstede Feestavond s.v. DFS, Dorps huis De Schutse, 20.00 uur. Ouwerkerk Algemene ledenvergadering PJZ. Restaurant De Vierbannen. 19.00 uur. Nieuwerkerk Vergadering Nederlandse Patiënten Vereniging. Gebouw Salem. 20.00 uur. Bruinisse Jaarvergadering 'Algemeen Vissersbelang', Ned. Her vormd Verenigingsgebouw, 20.00 uur. Zaterdag 22 februari Zierikzee Postzegelbeurs. Scoutingge- bouw Van Veenlaan. 10.00- 17.00 uur Burgh-Haamstede Tulpenactie Christelijke Ge reformeerde Kerk. Huis- aan-huis. Vanaf 09.00 uur. Opvoering voor ouderen blijspel 'Gezelschap Ge vraagd' door Toneelgroep De Hutspot, Dorpshuis De Schutse, 14.00 uur. Noordwelle Straofeest. Vanaf 12.00 uur. Bruinisse Verkoopexpositie olieverf schilderijen. Durpsuus. 10.00 tot 17.00 uur. Maandag 24 februari Burgh-Haamstede Schrijf avond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. Van 19.00-20.30 uur. Brouwershaven Schrijf avond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. Bostonplein. Van 19.00-20.30 uur. Commissie Algemene Inter ne Zaken, voormalig stad huis, 19.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Bij de fam. v. d. Linde, Baalpapenweg 2. Van 19.00-20.30 uur. Dinsdag 25 februari Zierikzee Workschop fotograferen met compactcamera. RSG Professor Zeeman. 19.00 tot 21.00 uur. Dia-lezing Arie Kaizer. R.K. parochiecentrum, Mosselstraat 4. 19.30 uur. ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland krijgt een klachtencoördinator in de persoon van ge meente-ambtenaar K. de Vlaam. De burgers kunnen bij hem terecht met klachten over de manier waarop hun belangen ten gemeentehuize worden behan deld. De coördinator vormt een belangrijke spil bin nen het klachtensysteem dat de nieuwe gemeente wil opzetten. Een uitgebreid voorstel daartoe komt aan de orde tij dens de openbare vergade ring van de commissie Alge mene Interne Zaken (AIZ) op maandagavond 24 februari in het voormalig stadhuis in Brouwershaven en tijdens de raadsvergadering op donder dag 27 februari in Theater Mondragon in Zierikzee. Bei de vergaderingen beginnen om 19.30 uur. Binnen de gemeente Schou wen-Duiveland bestonden geen algemene klachtensys temen. Klachten werden ad hoe afgedaan. Op het mo- rhent dat de klacht binnen kwam, werd bekeken of deze terecht was en er was geen zicht op de acties die vervol gens werden ondernomen. Een gemiste kans, zo blijkt uit het voorstel van het colle ge van 'b en w. Een goed klachtensysteem biedt, vol gens dit voorstel, een directe manier om te weten te ko men wat burgers belangrijk vinden en waar als over heidsorganisatie direct op gereageerd zou moeten wor den. Met fouten kan op verschil lende manier worden omge gaan en het slechtste volgens b en w is om er niets mee te doen. „Een klachtensys teem, waarin op zorgvuldige wijze klachten van burgers over fout optreden worden behandeld, kan bijdragen aan kennis omtrent gemaak te fouten en vervolgens aan het leren voorkomen ervqn." Neutrale locatie Klachtenman De Vlaam heeft zijn werkplek in het voormalige Zierikzeese stad huis in de Meelstraat. Vol gens gemeentevoorlichtster M. Geleijnse is bewust geko zen voor deze neutrale loca tie. Volgens het voorgestelde systeem wordt de klager bin nen een week uitgenodigd voor een gesprek waarbij de ambtenaar van de afdeling tegen wie de klacht is ge richt, ook aanwezig is. Als tijdens dat gesprek blijkt dat verder onderzoek dan wel behandeling noodza kelijk is, stelt de klachten coördinator in overleg met de betrokken ambtenaar de conclusies en het advies op, registreert dit in het systeem en zendt dit door naar b en w. Het college beslist over de oplossing van de klacht en de eventuele maatregelen die genomen moeten worden. Ook deze beslissing wordt in het systeem geregistreerd. De klachtencoördinator is verantwoordelijk voor de be richtgeving van de beslissing aan de klager(s) en aan de eventueel betrokken ambte naar. Ontevredenheid Het wegnemen van ontevre denheid bij burgers wordt als belangrijkste functie be schouwd van de klachtenre geling. „Daarmee voorko men we negatieve reclame, die in principe voor een slecht imago kan zorgen. Het omgekeerde geldt evenzeer: goed oplossen van klachten kan leiden tot positieve re clame en een positief ima go," aldus het voorstel. Benadrukt wordt, dat klach ten niet als een bedreiging moeten worden gezien, maar als kansen om het werk te verbeteren. „De meest ideale situatie zou dan ook zijn dat de functie van klachtencoör dinator overbodig wordt." DIRKSLAND - Het Grevelingenschap gaat samen met belanghebbenden naar verbeteringen zoeken voor de liggeldregeling in de Grevelingen. Hiertoe wordt een werkgroep geformeerd, die vóór 1 sep tember met voorstellen moet komen. Dat maakte bestuurslid J. van Zwieten gisteren bekend tijdens de vergadering van het Grevelingenschap in Dirksland. De werkgroep be staat uit vertegenwoordigers van het Grevelingenschap, de Koninklijke Nederlandse Watersport Verbond (KNWV), het Breed Overleg Deltawateren (BOD) en een afvaardiging van gebrui kers. Volgens Van Zwieten is uit overleg met KNWV en BOD gebleken dat er nog steeds drie problemen zijn: de orga nisaties vinden dat de lig geldregeling nog onvoldoen de geëvalueerd is; dat de tarievenstructuur onvol doende tegemoet komt aan de wensen van gebruikers; en dat de werklast bij de ver koop van de kaarten te hoog is. Van Zwieten wil dat de werkgroep vóór 1 september met voorstellen komt om de regeling aan te passen. Het bestuur van het Grevelingen schap kan dan in het najaar een besluit nemen, zodat de nieuwe regeling in 1998 kan ingaan. Dit jaar blijft de regeling on gewijzigd. Het Grevelingen schap is immers tevreden over de regeling. Wel is enige aanpassing mogelijk, vol gens Van Zwieten. Het zou dan met name gaan om een gebruikersvriendelijke rege ling. Hij kon daarover giste ren nog geen mededelingen doen, omdat het overleg over eventuele aanpassingen nog niet is afgerond. Vorig jaar leidde de liggeld regeling tot problemen met de watersporters. Met name de zevendagenkaart stuitte hen tegen de borst. Water sporters die slechts één dag afmeren in het Grevelingen meer waren verplicht om de ze kaart aan te schaffen. Voor de KNWV was dit reden tot een boycotactie. De verkeersdrempels die in de Caustraat zijn aangelegd zijn volgens de bewoners veel te laag te beperken. ZIERIKZEE - Bewoners van de Scheepstimmerdijk in Zierikzee zijn zeer tevreden over het omdraaien van de rijrichting in hun straat. Die van de Cau straat in de aanliggen wijk Malta denken heel an ders over het besluit van de gemeente. De verkeers drempels die in hun straat zijn aangelegd voldoen bij lange na niet. Na een langdurige discussie ging een meerderheid van de gemeenteraad van Zierikzee vorig jaar akkoord met het omdraaien van de rijrichting op de Scheepstimmerdijk. Dit tot grote tevredenheid van de bewoners van deze straat. Zij klaagden al gerui me tijd over het verkeer in hun straat. Zowel wat be treft de drukte als wat be treft de snelheid bezorgde dit de nodige overlast. Daar is nu echter geen sprake meer van. „Dit moet zo blij ven," is de stellige overtui ging van L. van Splunder, een van de bewoners. Vol gens hem is het een stuk rus tiger geworden op de Scheepstimmerdijk. „En dat is vooral aan het eind van de dag te merken. Vroeger kwam al het verkeer vanuit de Zuidhoek door de straat. Dat is nu voorbij." Maar nog belangrijker vindt hij het feit dat het vrachtver keer verdwenen is uit de straat. „Die veroorzaakten alleen maar scheuren in de woning," aldus Van Splun der. P. Terpstra-Beun denkt er net zo over. „Dit is ideaal. Ik" zou niet graag horen dat de gemeente dit besluit terug zou willen draaien. Je kunt nu tenminste gewoon de voordeur uitstappen, zonder bang te hoeven zijn van je sokken gereden te worden," luidt haar reactie. Maatregelen De bewoners van de Cau straat zijn minder gelukkig met het veranderen van de rijrichting. Dit ondanks het feit dat de gemeente Zierik zee gelijktijdig het besluit nam om verkeersremmende maatregelen te treffen in hun straat. Hiermee moest voor kómen worden, dat verkeer in de richting het centrum de ze straat ging gebruiken als sluiproute, in plaats van om te rijden via Calandweg, Schuurbeque Boeyestraat en Gr acht weg. Wat betreft de De Brauwstraat werd dit voorkomen door deze straat om de snelheid van het verkeer (Foto: Marijke Folkertsma) vanaf de Calandweg af te sluiten. De drempels die nu zijn aan gelegd in de Caustraat vol doen bij lange na niet, aldus M. Patmos-de Man. Een jaar geleden gaf haar man, A. Patmos, al te kennen in de straat echte hindernissen te willen, „waar de mensen zich rot aan ergeren, zodat ze na één keer al zeggen dat ze niet meer door de straat rij den". Daarvan is nu geen sprake. „Het heeft waar schijnlijk veel geld gekost. Maar het is allemaal voor niets geweest. Het verkeer rijdt nog veel te hard." Vrachtwagens Daarbij rijden er volgens haar ook veel vrachtwagens door de straat. „En dat geeft soms behoorlijke klappen. Behalve als ze geladen zijn. Dan houden ze wel in. Maar de meeste hebben haast en duwen gewoon door. Eigen lijk zou je niet de weg, maar de mensen moeten verande ren. Maar dat lukt blijkbaar niet. Wat je ook doet." H. Volkeri pleit nog steeds voor afsluiting van de Cau straat vanaf de Calandweg, net zoals met de De Brauw straat is gebeurd. Ook hij vindt de verkeersdrempels veel te laag. „En blijkbaar vond de gemeenté dat ook, want ze hebben er al een ho ger gemaakt," zegt hij. Wanneer de straat echter af gesloten wordt, zal nog meer verkeer van de Calandweg gebruik maken. En dat stuit weer tegen de borst van J. Goedhart, directeur van de openbare basisschool Theo Thijssen. „En het is nu al een stuk drukker geworden. Dat merk je vooral als je naar de sporthal rijdt voor de gym les." Behalve aan het begin en het eind van de schooldag zijn er weinig problemen. „Maar er zijn wel meer ouders die hun kind naar school brengen en het weer komen ophalen dan vroeger," aldus Goedhart. Parkeerprobleem Behalve op het probleem van het drukke en hardrijdende verkeer in de Caustraat wijst Volkeri op het parkeerpro bleem in de straat. Dit maakt de verkeerssituatie er vol gens hem ook niet veiliger op. „Met name op dinsdag avond, wanneer het erg druk is in het MFC, staat de straat hartstikke vol. De bewoners moeten hun auto dan vaak in een andere straat parkeren." De geparkeerde auto's zijn ook nog steeds een doorn in het oog van C. van Tiggelho- ven. Dat bracht hij een jaar geleden ook al ter kennis van de gemeente. „Maar nu het in de straat veel drukker is ge worden is het nog gevaarlij ker. Zeker op het smalle ge deelte van de straat tussen de Mulockstraat en de De Huy- bertstraat." Volgens Van Tiggelhoven is het hard no dig dat de bomen aan de kant van de weg plaats moeten maken voor parkeervakken. „Dan hebben de auto's vol doende ruimte om elkaar te passeren en ontstaan er niet zulke lange rijen als nu het geval is." Een 64-jarige inwoner van het Duitse Aken viel gisteren letterlijk met de deur in huis. De man reed met zijn Mercedes over de Lange Reke in Renesse, komende uit de richting van de Laone. Hij wilde zijn auto parkeren, maar raakte de controle over het voertuig kwijt. De auto schoot het trottoir op, doorploegde een grasveld, slechtte een muurtje, vernielde een verdeelkast en ramde vervolgens de ge- vel van De Schouwse Winkel. Zowel de auto als de winkelgevel liepen door het ongeluk forse schade op. De auto moest worden weg- getakeld. Er vielen geen gewonden. De oor zaak van de rampartij is een vastzittend gas pedaal. De bestuurder verklaarde dit tegenover de politie. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3