Cadeautjes voor bestuurders Zeehondencrèche vindt zichzelf niet overbodig Verzamelplaatsen zijn gepikeerd over verbod Verzet verzoekt Kohl stopzetting pensioen PvdA vraagt om klacht asielzoekers-vliegtuig Budget voor rolstoelen f I, ANWB wil meldpunt onveilige situaties WATERSTANDEN Bezetting van kantoor woningbouwvereniging Aanstichter voetbalrel aangehouden r Levenslang geëist voor verpleger 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Achttiende geval van varkenspest RIJSWIJK (ANP) - De beheerders van de zogeheten exportverzamelplaatsen zijn flink in hun wiek ge schoten over de beslissing van landbouwminister Van Aartsen om met ingang van middernacht het bijeenbrengen van varkens te verbieden. „Ik snap hier werkelijk hele maal niets van", aldus M. van Rooi, voorzitter van de Bond van Waaghouders. De organisatie met 42 leden ver tegenwoordigt alle 42 ex portverzamelplaatsen. Het verzamelverbod is afgekon digd om een verdere ver spreiding van de besmettelij ke varkenspest te voorko- 'men. De schade voor de waaghouders is aanzienlijk, aldus Van Rooi. Weliswaar ligt momenteel de export stil wegens het exportverbod voor Nederlandse varkens, maar op de verzamelplaat sen worden ook beesten ver handeld voor de binnenland se markt. „Dat binnenlandse circuit valt nu helemaal weg voor ons." De Nederlandse overheid gaat de komende tijd maxi maal 800.000 varkens uit de varkenspestgebieden opko pen en vernietigen. Daarmee is naar schatting een bedrag gemoeid van 150 miljoen gul den. Op dit voor de varkenshou ders positieve bericht van maandagmiddag volgde maandagavond een nieuwe domper. Het ministerie van Landbouw meldde het acht tiende geval van varkens pest, ditmaal in Nistelrode. De Nederlandse varkenshou derij is bovendien beducht op meer uitbraken, omdat er nog ongeveer tweehonderd verdachte bedrijven zijn, waarvan een tiental ook bui ten de provincie Noord-Bra bant. Zie verder pagina 5. Uitkering voormalige SS'ers AMSTELVEEN/BREMEN (ANP/DPA) - De Stich ting Samenwerkend Verzet heeft zich maandag schriftelijk tot de Duitse bondskanselier Helmut Kohl gewend met het dringende verzoek stopzetting van de uitkeringen aan oud-SS'ers, onder wie een onbekend aantal mensen van Nederlandse origine. „We zijn van menirfg dat de SS een criminele organisatie was die veelvuldig oorlogs misdaden heeft begaan. Die genen die vrijwillig tot deze organisatie zijn toegetreden, zijn daardoor medeverant woordelijk, of hun persoon lijke misdaden nu bewezen kunnen worden of niet. Ze moeten daarom de gevolgen zelf dragen en van een ver goeding kan geen sprake zijn",schrijven voorzitter R. Hemmes en secretaris P. Coumou. De stichting, die als koepel van alle verzetsorganisaties fungeert, wijst ook op de on eerlijke behandeling van toenmalige deserteurs uit het Duitse leger. „Des te bit terder is het dat deze mensen nog steeds geen gerechtig heid hebben mogen onder vinden. Nog steeds ont breekt het hen aan een schadevergoeding voor het ondergane leed en aan een uitspraak van1 de Bondsdag dat ze onrechtvaardig behan deld werden." RIJSWIJK (ANP) - De Nederlandse overheid moet bij de internationale luchtvaartorg-anisatie een offi ciële klacht indienen tegen de vliegmaatschappij van Turkmenistan. Dat heeft PvdA-Kamerlid Van Gijzel maandag gezegd in het televisieprogramma Nova. Een toestel van de maatschappij landde zondag illegaal op Schiphol, waarna alle passagiers politiek asiel vroegen in ons land. Het toestel had van de auto riteiten op Schiphol geen toe stemming om op de luchtha ven te vliegen, maar deed dat dus toch. Daarom is een klacht gerechtvaardigd, al dus Van Gijzel. Daarnaast wil hij dat minister Jorrits- ma (Verkeer en Waterstaat) haar collega in Turkmeni stan aanspreekt. Volgens Van Gijzel wisten de autori teiten daar namelijk dat het vliegtuig geen toestemming had voor een vlucht naar Schiphol, maar lieten ze het toestel toch vertrekken. „Als we de luchtvaartdiensten uit andere landen niet meer kun nen vertrouwen, hebben we een probleem", aldus het Pv dA-Kamerlid. RIJSWIJK (ANP) - Ook in 1995 hebben de gemeen ten het budget voor de Wet voorzieningen gehandi capten (WVG) niet opgekregen. Dat blijkt uit cijfers die het ministerie van Sociale Zaken maandag heeft gepubliceerd. Uit de WVG-gelden worden onder meer rolstoelen en aanpassingen aan woning en auto betaald.Het totaalbud get in 1995 bedroeg 1,2 mil jard gulden. Daarvan bleef 414 miljoen over; 35 procent. Eén jaar eerder bleef 43 pro cent ongebruikt. Uit de gege vens blijkt dat grotere ge meenten over het algemeen minder moeite hebben het geld op te krijgen dan kleine re. Minister Melkert van So ciale Zaken verwacht dat het beroep op de WVG de komen de jaren zal toenemen. Tijden en standen volgens gctijdetabcl Hydro-mctcocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 19 febr. 01.35 132 07.40 -137 14.05 148 20.15 -128 20 febr. 02.35 143 08.40 -143 15.00 157 21.00 -127 ROOMPÖT BUITEN 19 feb. 00.15 128 06.30 -131 12.40 144 18.50 -122 20 feb. 01.05 140 07.15 -139 13.25 156 19.25 -123 BRUINISSE 19 feb. 01.35 140 07.45 -144 14.25 157 20.10 -136 20 feb. 02.50 153 08.35 -150 15.15 168 20.55 -134 WEMF.LDINGE 19 feb. 01.45 151 07.45 -150 14.10 168 20.10 -141 20 feb. 02.40 164 08.35 -156 15.00 178 20.55 -141 Springtij: 24 februari A Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Van projectontwikkelaar aan raadsleden Capelle aan den IJssel ROTTERDAM (ANP) - Drie wethouders en vier raadsleden in Capelle aan den IJssel hebben cadeau tjes ter waarde van enkele honderden guldens aan genomen van een Capelse projectontwikkelaar. Het raadslid H. Dijk van Capels Belang/Solidair 93 heeft daar vragen over gesteld aan het college van burgemeester en wethouders. De bestuurders ontvingen de presentjes vorige week vrij dag van projectontwik- klaaar Maasstede Woning Ontwikkeling, bij het slaan van een eerste paal voor een appartementencomplex vlakbij het stadhuis. De twee wethouders P. Dood- korte (D66) en J. Tammel (PvdA) kregen ieder een paar schaatsen. Wethouder D. Kroos (VVD) kréég een ge schenkbon voor de aankoop van een aquarel. De vier raadsleden kregen ie der een eetbon ter waarde van honderd gulden. Een van hen is een partijge noot van Dijk. Deze stuurde de eetbon onmiddellijk te rug. Volgens raadslid Dijk gaat het om totaal 800 gulden. In zijn vragen aan het college wijst hij erop dat Capelle een langslepende affaire achter de rug heeft over te nauwe banden tussen de groeige- meente en projectontwikke laars. Een rapport van Coop ers Lybrand bevat het advies aan de gemeente om terughoudend te zijn, juist bij bouwers waarmee de ge meente onderhandelt. Een woordvoerder van het college wijst erop dat de pro jectontwikkelaar Maasstede niet van plan is geweest om de bestuurders te beïnvloe den. „Wethouder Doodkorte heeft een hekel aan schaat sen, zijn collega Tammel heeft al 35 jaar niet ge schaatst en Kroos is juist her steld van een hartoperatie." Dijk beweert in zijn brief aan het college dat de ge meenteraad de richtlijn van Coopers Lybrand heeft overgenomen, maar de woordvoerder ontkent dit. 'Normaal' Ook de richtlijn van de Ver eniging Nederlandse Ge meenten (VNG) om alleen ca deautjes van maximaal 50 gulden te accepteren, vindt geen gehoor bij het college. De woordvoerder: „Het ging om een bedrag lager dan 800 gulden. Wij hebben echt niet het gevoel dat we door een paar schaatsen en eetbonnen in een bepaalde richting wor den gedreven. Het is nor maal dat mensen die een eer ste paal slaan een aardig heidje krijgen. Met de richt lijnen van de VNG kun je hooguit een paar tweede hands Friese doorlopers krij gen." Waddenvereniging wil huilers laten zitten De Zeehondencrêche Pieterburen wil doorgaan met opvang en verzorging van zieke zee honden. Volgens de Waddenvereniging is de populatie sterk.' genoeg om de natuur zijn be loop te laten. (Foto: Marijke Folkertsma) PIETERBUREN (ANP) - De Zeehondencrêche in Pieterburen meent dat er nog lang geen aanleiding is om op te houden met de opvang van zieke zee honden. Dat zegt woordvoerster L. Vedder maan dag in reactie op uitlatingen van de Waddenver eniging die deze opvang ter discussie stelt. „De zeehonden zwemmen in onze drek. Het is verbijste rend dat juist de Wadden vereniging met dit stand punt komt. Die mensen staan buiten de realiteit en brengen dit verhaal om poli tieke redenen naar buiten." De Waddenvereniging meent dat de Waddenzee een stuk schoner en dat de zee hondenpopulatie zo langza merhand weer sterk genoeg is om zichzelf te kunnen red den. Maar volgens Vedder is er nog lang geen situatie be reikt waarin de zeehonden crêche zichzelf overbodig heeft gemaakt en de zeehon den in staat zijn om zonder menselijke hulp te overle ven. Vedder zegt dat er in de Waddenzee geen sprake is van een natuurlijke toe stand. Ze noemt vervuiling, toerisme, militaire activi teiten en proefboringen. Spuitje In Denemarken is de opvang van zieke zeehonden al afge schaft, maar dat vindt ook de Waddenvereniging te ver gaan. Zieke robben krijgen daar van een dierenarts een spuitje. De Denen menen dat er geen aanleiding meer is voor opvang van zieke dieren. Bovendien wijzen zij op het gevaar dat zeehonden allerlei ziekten vanuit een crèche kunnen meenemen naar hun soortgenoten in het wild. Protocollen „Mensen die dat beweren, weten echt niet wat hier ge beurt", aldus Vedder. „De dieren nemen ziekten mee van het Wad naar de crèche, maar niet omgekeerd. Wij hebben buitengewoon zorg vuldige protocollen voor de behandeling die zijn opge steld in samenwerking met deskundigen." De zeehondencrêche telt on geveer twintig betaalde me dewerkers (merendeels parttimers) en een groot aantal vrijwillige medewer kers. Per jaar vangen ze in Pieterburen vijftig tot hon derd zeehonden op. De 40.000 donateurs staan borg voor het leeuwendeel van de inkomsten. Gevaarlijke rotonde of losse tegels DEN HAAG (ANP) - De ANWB wil een landelijk meldpunt opzetten voor klachten over onveiligre situaties in het verkeer. Het telefoonnummer kan gebeld worden voor klachten over acute pro blemen zoals afgevallen lading op de snelweg, maar ook over een slecht aangelegde rotonde of losliggende stoeptegels in de straat. Het meldpunt sluist de klachten door naar de juis te instantie. Waarschijnlijk begint de automobilisten- bond nog dit jaar met een proef in Limburg, zo staat in het maartnummer van DeJCampioen. Volgens de ANWB is het vooral binnen de bebouwde matig gesteld met de ver keersveiligheid. Meer dan de helft van de 120.000 kilo meters weg in ons land wordt door gemeenten be heerd en dat aandeel stijgt nog steeds. Maar gemeen ten hebben vaak te weinig geld om de wegen fatsoen lijk te onderhouden. Op minumum Steeds vaker gaan ze vol gens de ANWB „op het mi nimum zitten" dat nodig is om schadeclaims te ontlo pen. De maatschappelijke scha de van deze zuinigheid is volgens de ANWB niét te overzien. Personeel wel aftreden directie CAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - Personeelsle den van woningbouwvereniging De Samenwerking in Capelle aan den IJssel houden sinds dinsdagoch tend vroeg hun kantoor bezet. Zij eisen dat de directie op non-actief wordt gesteld en dat er een onderzoek komt naar wat zij noemen het ziek makende personeelsbeleid. Aan de actie doen 17 van de 23 medewerkers mee. De bouwbonden van FNV en CNV steunen de eisen van het personeel. De Samenwerking, in 1987 ontstaan uit een fusie tussen twee financieel zwakke cor poraties, kampt al van meet af aan met huizenhoge schul den. Geldproblemen Het personeel van De Sa menwerking vindt dat de di rectie de geldproblemen niet adequaat aanpakt. FNV-be- stuurder Bos verwijt de di recteuren vooral dat ze de woningbouwvereniging kos te wat kost zelfstandig wil len houden. „Dat is precies het enige wat niet kan. Sa mengaan met andere corpo raties is wat ons betreft on vermijdelijk." Ziekteverzuim Tegelijkertijd deugt het per soneelsbeleid volgens de me dewerkers van geen kanten. In het laatste kwartaal van 1996 was het ziekteverzuim 25 procent. Na een training die tot doel had een interne cultuuromslag te bereiken, raakten acht medewerkers overspannen. Volgens Bos waren zij tij dens de sessie „tot het pla fond toe afgebrand". De FN V-bestuurder denkt dat de directie de financiële cri sis aangrijpt om mensen te lozen. NIEUWEGEIN (ANP) - De politie heeft maandag in Nieuwegein de vermoedelij ke aanstichter van de rellen tijdens de voetbalwedstrijd Willem II tegen FC Utrecht aangehouden. De 34-jarige Utrecht-suppor ter heeft inmiddels toegege ven dat hij op 20 december vorig jaar het initiatief nam om massaal de gezinstribune in Tilburg te bestormen. De losgeslagen fans joegen daarbij de aanwezige toekij kers de tribune af. De ver dachte is aangehouden op verzoek van de Tilburgse po litie. Op 13 mei moet de Nieu- wegeiner voorkomen bij de rechtbank in Breda. GROTEBRAND INDEMEERN DE MEERN (ANP) - In het centrum van De Meern heeft dindagochtend vroeg een grote brand gewoed. De vlammen bereikten vier be drijven en twee woningen voordat de brandweer, kort voor acht uur, het sein „brand meester" kon geven. Suske en Wiske 'HET GROTE GAT' door Willy Vandersteen Eén. OntbossingToenemendegrondver zakkingen 1 Het oprukken ven levenloze woes tun en in pleats van plantengroei Twee/ervuilmg van de zee1 Onnerslel- bare schade aan de onderwatertlora en- fauna Bron van atte teven t Drie hel uitsterven van diersoorten, waardoor het ecologisch evenwicht ver stoord wordt i Dat zon er maar enkele tn nu De kernproeven op Hururoa! Hls men daarmee verdergaat zullen ver- Hhrtkkelpke rampen de wereld treffen De ïeufd beg runt dit alles veel beter dan degenen die nu 5 hel bewind voeren en voor wiegeld en macht hel Belang- rigkstc^^^zyn' IDie kernproeven 1 zun nu toch ge- I stopt en men helft de kernwa vens verminderd Verwachting t/m zaterdag 22 februari WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30%- Kans op neerslag 50% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht west 6 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht west 4 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 20% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht z.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 19febr. Zon op 07.47, onder 17.59 Maan op 15.23, onder 05.58 20febr. Zon op 07.45, onder 18.01 Maan op 16.22, onder 06.31 Volle maan: 22 februari (11.28) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Na de zware buien en stormachtige wind, is het vannacht overal minder onstuimig. Ook mor genochtend is het wat rustiger, maar de volgende storing kiest alweer koers naar ons land en passeert donderdagnacht. Dat belooft op nieuw een nacht te worden met veel wind en regen. Vannacht blijft het juist droog. Het klaart behoorlijk op en mede daardoor wordt het ook een frisse nacht. In het binnenland wordt het een graad of 2 en op be schutte plaatsen kan het aan de grond net licht vriezen. Aan de kust wordt het met 4 graden iets minder koud. Daar staat ook iets meer wind, gemiddeld kracht 4, zuidwestelijke richting. Morgen profiteren we voor al in de ochtend van een rug van ho- gedruk. Het betekend dat we gere geld de zon te zien krijgen en dat het overdag droog blijft. Met wat zon wordt het 's middags dan 8 graden. Maar de rust is van korte duur, want in de loop van de middag trekt de wind weer aan. 's Avonds staat er aan de kust opnieuw een stormach tige zuidwester. De bewolking neemt van het westen uit toe en later gaat het opnieuw regenen. DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft voor de rechtbank in Den Haag levenslang geëist tegen de hoofdverdachte en vijftien jaar celstraf tegen de medeverdachte in de zaak van de Haagse verplegers. Hoofdverdachte André Du M. (40) moet volgens de offi cieren van justitie levens lang achter de tralies. Zijn 37-jarige zwager H. vijftien jaar. Het OM beschuldigt Du M. van de moord op zeven be jaarde Haagse dames. Hij zou ze met medicatie, zoals morfine en insuline, om het leven hebben gebracht. En kele van zijn slachtoffers wa ren zijn schoonmoeder (1980), C. Gualthérie van Weezei en C. Roëll, jarenlang particu lier secretaresse van prinses Juliapa. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld 1e worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkraril vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag „Suceesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2