Valentijn is feest waard voor jeugd Schrijven voor Amnesty International Mussengilde Renesse gedwongen tot invoeren van een ledenstop Illegaal venten Bezwaar plan Burgh IJvereniging wil nieuwe ijsbaan STREEKNIEUWS Jonge fietser breekt been ELLEMEET MAANDAG 17 FEBRUARI,! 997 BNR26131 5 'Op andere feesten in het dorp hangen we er maar een beetje bij' BROUWERSHAVEN/NOORDGOUWE - Dat Valen tijn ook bij de jongste jeug d onder de aandacht staat bleek zaterdag in Brouwershaven en Noordgouwe. Daar greep de plaatselijke jeugd de feestdag van de heilige Valentinus aan tot het houden van een eigen feestje. In Jeugdsoos The Trump in Brouwershaven hadden zich een kleine twintig jongeren verzameld voor hun Valen- tijns-party. Het onderkomen aan het Spuiwekken in de smalstad was voor de gele genheid voorzien van grote harten, met daarop veelzeg gen spreuken als 'Ik hou van je', 'Mijn hartediefje' en 'Kusje'. Het idee voor de feestavond kwam, opmerkelijk genoeg, van een van de jongens uit het jeugdbestuur. Om de week wordt door het bestuur iets georganiseerd op een be paald thema. ,,En deze keer is dat dus Valentijn," vertelt Nelleke van Dongen. Zij is met haar achttien jaar het oudste jeugdbestuurslid en tevens de enige vertegen woordiger van het vrouwe lijke geslacht. Lovekoppels Centraal op de Valentijns- party stond een quiz a-la 'Liefde op het eerste gezicht'. En, zoals verwacht, kwamen er drie 'lovekoppels' uit de bus rollen. Verder bestond de avond uit het draaien van muziek. Lovesongs werden er echter weinig gedraaid door de DJ. Deze zocht het meer in house en metal. Want Valentijn of niet; het moet wel gezellig blijven. De opkomst was volgens Nelleke minder dan gebrui kelijk. Normaal trekt de jeugdsoos wekelijks zo'n twintig jongeren aan. ,,Maar er zijn drie jongens ge schorst, die deel uitmaakten van een groepje van een man of tien. Die zijn er vanavond dus niet." Dat het drietal ge schorst is maakt duidelijk, dat de zaken in The Trump serieus worden aangepakt. ,,Er bestaan gewoon regels. En als je je daar niet aan houdt, kom je er even niet meer in," aldus Nelleke. Disco De Valentijns-party in het dorpshuis in Noordgouwe ontstond in de huiskamer van Colette Snijder in Zon- nemaire. „Een paar weken geleden waren er een paar jongens op bezoek en die wil den wel eens iets organise ren. Carnaval kon niet meer. Dat was te dichtbij. Maar rond Valentijn konden we nog wel iets doen," aldus Snijder. Zij wijst erop dat de jeugd van twaalf tot zestien jaar een beetje tussen de wal en het schip geraakt. „Ze zijn te jong om naar de disco in Renesse te gaan. En je moet dus iets organiseren om ze Het was niet druk, maar wel gezellig in Jeugdsoos The Trump in Brouwershaven. van de straat te houden." Het zoeken naar sponsors voor de avond verliep voor spoedig en het organisatieco mité, naast Snijder bestaan de uit Robbert en Jeremy Lievense en Wendy de Leeuw, kon aan de slag. De organisatoren zorgden er on der meer voor dat Bas Clerks en Matthijs Ras met hun mu ziek- en lichtinstallatie voor een echte disco-sfeer zorgden in het feestelijk versierde dorpshuis. Volgens Robbert Lievense werd het wel eens tijd, dat er iets voor de jeugd van het dorp werd gedaan. „Op de andere feesten in het dorp hangen we er maar een beetje bij. En dan draaien ze niet onze muziek. Dit is veel leu ker en de opzet is dan ook om zoiets vaker te'Uoen." Nog even was hij bang ge- (Foto: Marieke Mandemaker) weest, dat de belangstelling tegen zou vallen, in verband (met de concurrentie van de Valentijns-party in Brou wershaven en de Veronica Drive-in show in Bruinisse. „Maar er is toch zo'n zeven tig man binnengeweest en dat vind ik wel geslaagd." ZIERIKZEE - De politie heeft vrijdag in Zierik- zee een 39-jarige vrouw uit Wemeldinge aange houden wegens het ille gaal venten van wens kaarten. Bij de politie kwamen klachten binnen over de vrouw van bewoners van de Raveslootstraat. Con trole wees uit dat zij niet over de vereiste vergun ning beschikte voor het aan de man brengen van de kaarten. De politie maakte een proces verbaal op en ver volgens staakte de vrouw haar werkzaam heden. MIDDELBURG - De heer M. Wierda uit Burgh-Haamste- de maakt bezwaar tegen de vierde herziening van het be stemmingsplan Burgh inge bracht. Op woensdag 26 fe bruari houdt de hoor- commissie bestemmings plannen van de provincie om 9.15 uur een openbare zitting over dit onderwerp in Mid delburg. Wierda is het niet eens met het ontbreken van een woon bestemming voor zijn per ceel grond, zoals aangegeven is iri het plan Burgh vierde herziening. Op de openbare zitting komt zijn bezwaar aan bod. Aansluitend begint om 9.45 uur een openbare zit ting over het bestemmings plan Negende herziening Tholen en vierde herziening St. Philipsland van de ge meente Tholen. Tegen dit plan zijn bedenkingen inge bracht door DAS Rechtsbij stand, de Inspectie Ruimte lijke Ordening en Den Hollander Advocaten. Zij hebben bezwaren tegen het ontbreken van mogelijkhe den van nieuwvestiging van bedrijven voor intensieve veehouderij. De openbare zittingen wor den gehouden in zaal A van het gebouw van de directie Ruimte, Milieu en Water aan het Groene Woud 1 in Middel burg. Koning Jan Gloude goed voor 148 mussen RENESSE - Het Mussengilde van Renesse heeft niet te klagen over belangstelling. Groeien kan de club echter niet en daarom besloten de leden, zaterdag in Renesse bij elkaar voor de jaarlijkse bijeenkomst, tot een ledenstop. Meer dan de huidige 145 leden kan het gilde niet gebruiken. De keus voor de ledenstop is volgens Mussengilde-voor- zitter Jan van den Hoek een gedwongen keuze. „Je moet de jaarlijkse bijeenkomst op zijn 'durps' blijven doen, in het café. Anders is de gezel ligheid weg." En gezellig heid is toch het belangrijkste bij het 78-jarige Mussengilde van Renesse. Dat was vroeger anders. Toen was het vangen van schadelijk gevogelte een 'bloedserieuze' zaak. Niet voor niets werd het gilde ge subsidieerd door de land- bouwvereniging. „De leden die een mus inleverden kre gen daar in 1939 drie cent voor. Een duif en een kraai telden voor vijf mussen. Dat kon dus aardig oplopen," al dus Van den Hoek. Maar niet alleen vogels leverden iets op. Ook de eieren telden mee. Zij het voor de helft. „Want je weet natuurlijk nooit ze ker of ze wel of niet uitko men," legt Van den Hoek het verschil in waarde uit. Koning In Renesse zijn er nog steeds gildeleden die gevogelte inle veren bij de zogenoemde knijper. Zaterdag werd Jan Gloude tot Koning uitgeroe pen. Hij leverde in het afge lopen verenigingsjaar 48 dui ven in en was daarmee goed voor 480 mussen. Nico Janse was met 440 mussen, be staande uit kraaien, eksters en duiven, tweede en werd daarmee tot Deken be noemd. Commentaar vanuit de dierenbeschermershoek heeft Van den Hoek nog nooit gehad op het feit dat er vogels worden afgeschoten. „Het mag, want het gaat om schadelijk gevogelte. Wordt er een vogel ingeleverd, die daar niet toe behoort, zoals een postduif, dan telt deze ook niet mee," legt hij uit. Behalve dat er nog steeds schadelijk gevogelte wordt ingeleverd, grijpt het Mus sengilde van Renesse ook op andere manieren terug op het vérleden. Zo' is het tradi tie dat de leden bij binnen komst voorzien worden van consumptiebonnen, twee si garen en worstenbrood. Van den Hoek: „Dat is altijd zo geweest. Die folklore willen we er toch inhouden. En ik denk de leden ook, want er zijn mensen die nooit roken, behalve op deze avond." Tijdens het eerste deel van de avond wordt er vergaderd. Na de vergadering wordt een verloting gehouden en ver volgens is het tijd voor het leggen van een kaartje of het spelen van biljart. De verlo ting is een grote bron van in komsten voor het gilde. Want van de 4,50 gulden con tributie en de 1,50 gulden boete, die de meeste leden krijgen omdat ze geen mus sen inleveren, kunnen nog niet eens de consumptiebon nen worden betaald. Daarom is het volgens Van den Hoek ook maar goed dat van het le dentotaal maar ongeveer de helft aanwezig is. „Die beta len in feite de kosten v,an de ze avond," aldus Van déh Hoek. Jan Gloude (links) mag zich een jaar lang Koning van het Mussengilde Renesse noemen. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - De werkgroep Amnesty International op Schouwen-Duiveland houdt volgende week drie schrijfavonden en wel in Brouwershaven, Burgh- Haamstede en Ouwerkerk. In Noordgouwe wordt een schrijfochtend gehouden. Een van de brieven die deze noch daartoe heeft aangezet. maand geschreven worden is bedoeld voor de autoriteiten in Indonesië. Hen wordt ge vraagd Dita Sario vrij te la ten. Deze vakbondsactiviste zit vast, ondanks het feit dat zij geweld heeft gebruikt Aan de regering in Libië wordt verzocht een onpartij dig onderzoek in te stellen naar het lot van Mansur Kik- hiya. Deze vooraanstaande mensenrechtenactivist ver dween drie jaar geleden. Aan de Palestijnse president Yas ser Arafat wordt middels brieven de zorg uitgesproken over de toename van de men senrechtenschendingen door Palestijnse autoriteiten. Ar afat heeft verklaard marte lingen niet te tolereren. Maar volgens Amnesty Interna tional vinden deze nog steeds plaats. Op maandag 24 februari kun nen briefschrijvers van 19.00 tot 20.30 uur terecht in de Ge reformeerde Kerken in Burgh-Haamstede en Brou wershaven en bij de familie Van der Linde in Ouwerkerk (Baalpapenweg 2). Dinsdag 25 februari liggen de voor beeldbrieven tussen 10.00 en 12.00 uur klaar bij de familie Murphy in Noordgouwe (Dr. Wortmanstraat 23). Mensen die voorbeeldbrieven thuis willen ontvangen kunnen contact opnemen met Lia de Keijser (telefoonnummer: 482436). INBRAAK BURGH-HAAMSTEDE - In Burgh-Haamstede is inge broken in een leegstaande woning aan het Boeijesbosch van een 57-jarige man uit Breskens. Door de inbraak is schade ontstaan aan de bui tenzijde van de woning. EXPOSITIE GOES - In het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes is vanaf vrijdag 7 maart, onder de ti tel 'De emotie verbeeld' een expositie te zien van verstan delijk gehandicapten. De ex positie wordt om 16.00 uur geopend door oud-gede^u- teerde W. Don. De expositie is vervolgens nog tot en met 12 mei te zien in de Expogang van het ziekenhuis. HOOFDINGELAND THOLEN - E. Streng uit Tho len is door het dagelijks be stuur van Waterschap Zeeuwse Eilanden, benoemd tot hoofingeland voor de ca tegorie bedrijfsgebouwd. Streng neemt de plaats in van de overleden J. Elen- baas. In de algemene verga dering van 26 februari is aan het aan de leden om de be noeming van Streng te be krachtigen. KERKWERVE - 't Zuudaen- de. Dat is de naam van de on langs opgerichte ijsvereni- ging in Kerkwerve. Het eerste doel is ook al bekend: een nieuwe ijsbaan. De baan die momenteel ge bruikt wordt is volgens de Kerkwerfse ijsvereniging erg klein en 'eigenlijk alleen geschikt voor de beginnende jeugd'. „Ook is de huidige baan slecht afgedicht zodat veel water direct wegloopt en dus veel problemen geeft met de opstart en het onder houd van het ijs," aldus de nieuwe ijsvereniging in een persbericht. De vereniging wil niet alleen gaan ijveren voor een nieuwe ijsbaan, maar ook activiteiten gaan organiseren voor de leden zo wel tijdens vorstperiodes als daarbuiten. Tijdens de op richtingsvergadering werd een bestuur samengesteld be staande uit negen personen: J. van Ijsseldijk, R. den Boer, A. den Boer, K. den Boer, B. Barendrecht, H. Kesteloo, T. Stouten, J. van der Velde en N. Kesteloo- Mol. Eén dezer dagen gaan de bestuursleden op pad voor een ledenwerfactie. YPSILON 'S-HE^ER HENDRIKSKIN- DEREN - De afdeling Zee land van de vereniging Ypsi lon, een vereniging van ouders en andere familiele den van chronisch psychoti sche en schizofrene mensen, houdt dinsdag 4 maart een bijeenkomst. De bijeen komst wordt gehouden in het Heer Hendrikhuis. Zowel le den als niet-leden zijn vanaf 19.30 uur welkom. VERHUIZING MIDDELBURG - De Raad voor de Kinderbe scherming in Middelburg verhuist van de Wage- naarstraat 2-4 naar de Buitenruststraat 4. Zij is daar op maandag 24 februari weer bereik baar. ZIERIKZEE Mini-instuif CJV Het CJV houdt woensdag 19 februari een mini-instuif voor kinderen van vier tot en met zes jaar. Zij worden on der meer bezig gehouden met spelletjes en knutselen. De instuif in gebouw De Driehoek aan het Kerkhof Noordzijde begint om 14.00 en duurt tot 16.00 uur. Striptekenen Sociaal Kultureel Werk De Lichtboei houdt zaterdag 8 maart een workshop stripte kenen in het MFC Zierikzee aan de De Huybertstraat. De workshop is bedoeld voor jongeren vanaf dertien jaar. Deelnemers leren onder lei ding van docent Lejon Troost-Vriens een stripver haal te maken. Van alle pagi na's wordt een boekje ge maakt. De workshop begint om 14.00 en duurt tot 16.00 uur. Voor nadere inlichtin gen of aanmelding: telefoon 412075. NBvP-bijeenkomst De mosselcultuur stond cen traal tijdens een onlangs ge houden bijeenkomst in Zie rikzee van de afdeling Schouwen van de Nederland se Bond van Plattelands vrouwen (NBvP). T. Lepoe- ter-Boes uit Kapelle- Biezelinge vertelde over ont staan, groeifase uiteindelijk de handel in schelpdieren. Aan de hand van dia's werd een en ander verduidelijkt en kregen de aanwezigen een goed beeld van het wel en wel van de handel die Yerse- ke van een arm boerendorp veranderde in een welvaren de gemeente. De volgende bijeenkomst van de NBvP- afdeling staat gepland voor 18 maart. Dan komt H. Smit van het bureau Slachtoffer hulp Zeeland vertellen over hoe te handelen bij ongeval len en geweldmisdrijven. ZONNEMAIRE Rommelmarkt De harmonievereniging Nut en uitspanning en de voet balvereniging Zonnemaire houden zaterdag 14 juni een rommelmarkt. De leden van deze verenigingen trekken ruim van te voren al een aan tal keren door het dorp en omstreken om spullen te ver zamelen. De eerste inzamel- tocht vindt plaats zaterdag 22 februari. Op zaterdag 26 april en 24 mei staan tw.ee volgende inzamelacties ^ge pland. Al het oude, en nog enigszins bruikbare materi aal dat thuis in de weg staat of niet meer wordt gebruikt, is welkom. NIEUWERKERK Adullam Stichting Verkoop Adullam houdt woensdag 19 februari van 19.30 tot 21.00 uur een verkoop van lingerie, nacht kleding en keukentextiel in de zaal van de Gereformeer de Kerk aan de Stations straat. BRUINISSE - Een vijfjarig jongetje uit Bruinisse brak zaterdag een been toen hij op de Dorpsweg in zijn woonplaats werd aangereden door een 48-jarige automobilist, eveneens uit Bruinisse. Het jongetje reed slingerend over het midden van de Dorpsweg. De automobilist, die de jongen voorbijreed, zag geen kans meer de fietser te ontwijken. Een gealar meerde huisarts bracht de jongen naar het ziekenhuis in Zierikzee. Hier constateer den de artsen, dat de jongen bij de aanrijding een gebro ken been had opgelopen. Hij zal hiervoor enige tijd in het ziekenhuis moeten door brengen. Als we Frans Beekman en Huib Uil mogen geloven was er heel lang geleden een zeke re Ella of Elf die een weilandje had, een meet. En iedereen noemde dus het weiland je: Ellemeet. Niet ver daar vandaan woonde een zekere Zierik die een watertje had, een ee. En iedereen noemde die plek dus? juist Bij het ee-tje van Zierik en het meet-je van Ella kwamen steeds meer men sen wonen. Maar wat een verschil! De meeste middeleeuwers trokken naar Zierik's ee, want daar had je tenminste een Mikro Elektro en een Aldi en een Super en die waren op het weilandje van Ella niet te vin den. Misschien dat op dat weilandje een mini-camping heeft gestaan. Maar dat zal wel niet. Het is ook al zo lang geleden. En hoe hadden de middeleeuwse kampeerders ooit Ellemeet kunnen vinden? Het is van daag 1997, maar nog steeds is er geen bordje op de Delingsdijk dat naar Ellemeet wijst. Zogenaamd in bestelling, zeggen de nieuwe machthebbers. Maar dat is natuurlijk onzin. Van een paar oude planken kan Veer- hoek toch zo een bordje timmeren? Maar ondanks het feit dat er nog steeds geen bordje is hebben vorige week toch een paar gasten Ellemeet kunnen vinden. Het stond zelfs in de krant. 'College op bezoek in Ellemeet'. Dat was me wat. Heel Ellemeet liep uit. Tien procent van de bevolking was er op af gekomen, lazen we. Dat betekent als het college de nakomelingen van Zierik gaat bezoeken er een menigte van minstens duizend mensen op de been moet komen om die van Ellemeet te evenaren. Niet voor niets heeft het college voor dit doel dus al vast maar de Lutherse kerk gehuurd. Waarom zijn er zoveel Ellemeters naar het dorpshuis gekomen? Misschien hadden ze nog nooit een wethouder of burgemeester in het echt gezien. Nu was het de kans om die beroemdheden in levende lijve te aan schouwen. Maar wellicht was er toch nog een andere reden. In Ellemeet zijn ze heel modern. Daar hebben ze al sinds 1978 een heuse dorpsraad. Zeg nou zelf, dat hebben ze in Zierikzee nog niet eens. Toch hebben ze blijkbaar het gevoel dat de nakomelingen van het ee-tje van Zierik hen na zoveel eeu wen nog steeds niet serieus nemen. Dat bleek uit een vraag van een dame aan het adres van wethouder Pia Berrevoets. Nu had het hele college het daar toch een hele avond uitgehouden en met hun breedste glimlach geprobeerd het idee te geven dat zelfs Ellemeet erbij hoort en dan is daar op eens die dodelijke vraag van een onbeken de dame. De Ellemeter geloofde het college voor geen el. laat staan voor een meter. 'Dus we tellen mee?' vroeg ze aan wethou der Pia. Wat moet je nou op zo'n vraag ant woorden? Zo'n vraag vraagt om dramatiek. Het stond niet in het verslag te lezen, maar ik vermoed dat de wethouder de vragen steller spontaan omarmd en aan het hart gedrukt heeft. 'Natuurlijk, tellen jullie mee. Er gaat geen vergadering voorbij of we vra gen aan elkaar 'Hoe zou het in Ellemeet ei genlijk zijn?' Maar heeft de wethouder ook de bijzondere woordspeling ontdekt in de vraag van die dame? Ongetwijfeld heeft de vrouw bedoeld dat nog altijd het hart van het woord 'Zierikzee' de letters 'ik' zijn. En plaats nu eens de laatste letter van Ellemeet aan het begin. Dan klinkt aan het adres van het college 'We Tellemee!' Nee, ze lopen daar in Ellemeet niet achter. In dezelfde krant van vrijdag las ik nog het bericht op de media-pagina dat voorzitter Fons Nijpels van de anti-rokersvereniging CAN vaststelde dat er door beroemdheden vandaag steeds meer voor de televisie ge paft wordt. Het kan niet anders of de ta baksindustrie heeft daar de hand in, meent hij. Ik vond het bericht overdreven, maar toch ging ik er anders over denken toen ik op de foto ook de notabelen van de dorps raad gezamenlijk rondom een asbak en een duidelijk zichtbaar pakje DRUM zag paffen. R. Greuter met sigaret, W. Visser met sigaar en M. Kristelijn met peuk. Ik zeg er geen kwaad van. Het is veel te aardig dat deze nakomelingen van Ella of Eli in de weer zijn om het rondom het oude weilandje leuk te houden. Het is alleen te hopen dat de mooie woorden van de rondreizende collegianten niet....in hun rook zullen opgaan. Leuke mensen, daar in Ellemeet. Zag u wat er onder de woorden 'College op bezoek in El lemeet' als kop stond? 'Pleidooi voor het vriendelijk benaderen van de toerist.' Nou, dat hebben ze die avond zeker gedaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5