Padvindsters knotten wilgen bij waterzuivering Dreischor GOED KOOP i« 1 Negen leden van afdeling Schouwen Bouw- en houtbond FNV gehuldigd Documentaire over achterkant toerisme Leden van drugsbende blijven in gevangenis Onderzoek naar beloning en werkdruk statenleden Wilgen na negen jaar fors uitgegroeid Politie houdt 119 hardrijders aan Overval AGENDA Politie houdt drie mensen met slok op aan in auto Beelden uit Senegal én Renesse J. van der Schelde ontvangt gouden speld met robijn MAANDAG 17 FEBRUARI 1997 NR 26131 Aanhoudingen Zeeuwsch-Vlaanderen MIDDELBURG (ANP) - De vier mannen die vorige week in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn aangehouden op verdenking van internationale drugshandel, wit wassen van geld en heling van gestolen auto's blij ven voorlopig in de cel. Dat heeft de rechter-commis- saris in Middelburg vrijdag beslist. Voor de twee medeverdach ten die dinsdag in België zijn aangehouden, loopt een uit leveringsverzoek. Woensdag is nog een 32-jarige vrouw uit Terneuzen aangehouden. De drugsbende zou met name vanuit Zeeuwsch-Vlaande ren soft- en harddrugs heb ben uitgevoerd naar Zuid- Europa. De drugs werden veelal betaald met gestolen auto's. De drugsbende ver kocht die in Nederland, voor zien van valse papieren. De opbrengsten werden via geldwisselkantoren in Zeeuwsch-Vlaanderen witge wassen. De politie heeft inmiddels ruim honderd van de gesto len auto's getraceerd. Beslag gelegd De aanhoudingen gingen dinsdag gepaard met huis zoekingen op verschillende plaatsen in Nederland, Italië en België. Daarbij waren ruim honderd agenten in Zeeland, Twente, Groningen en Friesland betrokken. Ze legden onder meer beslag op draagbare telefoons, contant geld, drugs, wapens, een mo tor, auto's en een woonhuis plus café. De arrestaties volgden op een langdurig on derzoek van de politie in Zee land, waaraan ook de politie in Zwitserland, België, Frankrijk en Italië mee werkte. MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zeeland willen onderzoek laten verrichten naar de werkbe lasting en functiewaardering van statenleden. Aan leiding vormt een rede van de voorzitter van het In terprovinciaal Overleg (IPO) tijdens de jaarconferentie van vorig jaar. Er moest soms flink op de tanden worden gebeten bij het knotten van de wilgen. In zijn rede ging de voorzit ter kort in op een meer eigen tijdse beloning voor statenle den. Voor gs van Noord-Brabant was dat eind vorig jaar aanleiding aan dacht te vragen voor de tijds besteding van ambtenaren, de vergoeding van de fractie voorzitters en het profiel van het statenlid. Met name deze provincie en Noord-Holland hebben aangedrongen onder zoek te doen naar werkbelas ting en functiewaardering. Tachtig procent van de Ne derlanders gaat op vakantie. Toerisme is van grote econo mische betekenis in de hele wereld. Op Terschelling en in Zeeland leeft 95 procent van de bevolking van het toe risme. In Zwitserland werkt één op de tien mensen in deze branche en in ontwikkelings landen wordt toerisme als redmiddel van de economie gezien. De gevolgen van het toeris me op economisch, ecolo gisch en milieugebied wor den steeds duidelijker. Landbouwgrond maakt plaats voor campings en bun galows, bergen worden kaal gehakt om dienst te kunnen doen als ski-pistes en onge repte stranden leggen het af tegen grote hotels. Factor 20 belicht de gevolgen van het toerisme voor economie, na tuur en cultuur. Programmamaaksters Ma- nuela Hartsuyker filmde in Nederland, Zwitserland en Senegal om te laten zien hoe Voordat gs van Zeeland hier mee akkoord gaan willen ze de mening horen van de Zeeuwse statenleden. De Zeeuwse statenleden worden geacht wekelijks elf uur te besteden aan hun bestuurlij ke werkzaamheden. Zij krij gen hiervoor jaarlijks 19.755 gulden. Dit is vergelijkbaar met de vergoeding voor raadsleden in gemeenten met vijftig- tot zestigduizend inwoners. het leven van alledag beïn vloed wordt door het toeris me. Dat doet zij door middel van beelden van een overvol Renesse, het Zwitserse jet- set-dorpje Klosters en het dorpje Saly in Senegal waar de visserij - waar de bevol king altijd van geleefd heeft - dreigt te verdwijnen ten gun ste van het toerisme. De documentaire wordt woensdag 5 maart uitgezon den op Nederland 3. Aan vang 21.00 uur. NCVB BRUINISSE - Tijdens de bij eenkomst van de NCVB-af- deling in Bruinisse op don derdag 20 februari komt mevrouw Els van der Tuin iets vertellen over het werk en de producten van de We reldwinkel. Zij doet dit aan de hand van artikelen en een diavertoning. De avond be gint om 19.45 uur in het ver enigingsgebouw aan de Dee- straat. Hoeveel jaar hij precies lid is van de FNV weet Van der Schelde niet precies. Maar het zijn er in ieder geval meer dan de vijftig, waar voor hij vrijdag werd gehul digd. Maar omdat in de oor log de papieren zijn zoekgeraakt, kan het precie ze aantal jaren niet meer worden achterhaald. Zoals vroeger gebruikelijk begon ook Van der Schelde al op jonge leeftijd te werken. Op zijn veertiende jaar trad hij in dienst van een boer om na de oorlog over te stappen naar de bouw. In deze sector was hij nog steeds werkzaam toen de Deltawerken werden gestart. Zowel bij de Zee- landbrug, als de Grevelin- gen- en Brouwersdam, is hij betrokken geweest. En iede re keer tijdens de voorberei dende werkzaamheden van deze werken, zoals bijvoor beeld het maken van zink- stukken. Pendelen Begin jaren zeventig kwain hij via een aannemer terecht in Delft. Daar maakte hij deel uit van de onderhouds ploeg van de Technische Ho geschool, zoals die toen nog heette. ,,Dat betekende dat ik iedere morgen om vijf uur mijn bed uit moest, want om kwart over vijf reed het bus je voor," vertelt Van der Schelde. In verband met het pendelen maakte hij lange dagen. Hij was dan ook blij dat daar na tien jaar een eind aankwam. Maar in 1982 kwam er ook een eind aan zijn werkzaam heden. De aannemer waar voor hij toen werkte, De Vries en Verschie uit Delft woordig gebruikelijk om de bomen iedere drie jaar te snoeien. Negen jaar is wel heel lang. Het gevolg is dat je te maken krijgt met hele dik ke takken. Dat maakt het werk wTel moeilijk. Maar met een scherpe zaag en goede motivatie kom je er wel doorheen." Voor de jonge Bruse pad vindsters bleek dat echter niet altijd even makkelijk. ,,Het valt wel tegen hoor. Ik dacht dat we plantjes of klei ne boompjes moesten plan ten. Dit is heel wat anders. Maar wel leuk," aldus An- thoinet Meeuwsen. ging failliet. Zogenaamd, volgens Van der Schelde. ,,Het waren de slechte jaren vopr de bouw en er moesten gewoon mensen weg." Moeite Het betekende dat hij op 53- jarige leeftijd thuis kwam te zitten. Iets waar hij vooral de eerste jaren veel moeite mee had. „Ik zag me gewoon op straat lopen en schaamde me om naar een instelling te gaan voor een uitkering. Ik heb gesolliciteerd tot en met. Maar wanneer ik dan iets had, bleek dat ze mijn pen sioen niet konden betalen en dan werd het weer niets." Het is ook nooit meer wat ge worden voor de nu 68-jarige Van der Schelde. Maar dat was voor Van der Schelde geen reden zijn lidmaatschap van de bond op te zeggen. Daarom ook kreeg hij er vrij dagavond weer een speldje bij. Dit keer een gouden met robijn. Over tien jaar ligt er voor hem eenzelfde speldje met diamant op hem te wach ten. Maar daar wil hij liever nog niet op vooruit lopen. Behalve Van der Schelde (Foto:Marieke Mandemaker) Zij was een van de in totaal tien Bruse padvindsters die de werkgroep zaterdagmid dag bijstond in het- knotten van de wilgen, 's Ochtends hadden een aantal leden van de Jeugdbond voor Natuur studies hetzelfde gedaan. De padvindsters volgend hier mee het voorbeeld van de Bruse verkenners. Deze wa ren vorig jaar voor het eerst actief bij een project van Ac tief Terreinbeheer. „De ervaringen van de ver kenners waren zo goed, dat we besloten hebben dit jaar ook met de padvindsters mee te doen aan een project, aldus kregen nog acht andere leden van de afdeling Schouwen een onderscheiding. Een zil veren speldje, voor het 25-ja- rig lidmaatschap, was er voor E. Boerman, L. Jansen, G. van der Kamp, A. van Kuijk, J. Meuldijk en N. Plandsoen. F. Krikke en L. Verloo kregen eén gouden speldje opgespeld voor hun veertigjarig lidmaatschap. Zij waren vrijdagavond alle maal aénwezig bij de jaar vergadering van de afdeling Schouwen van de Bouw- en Houtbond FNV. Tijdens de vergadering werden afde lingsvoorzitter A. van Kuijk en C. van der Klooster geko zen als afgevaardigden naar het Congres. Dit wordt van 10 tot 12 april gehouden in Maastricht en is bepalend voor het beleid van de FNV voor de komende vier jaar. ZIERIKZEE - Bij drie snel heidscontroles zijn afgelo pen weekend 119 mensen be keurd wegens te hard rijden. Op de Weg naar de Val werd door de radarapparatuur een snelheid gemeten van 131 ki lometer per uur. De bestuur der kan een acceptgiro tege moet zien van minimaal 372 gulden. Op de Weg naar de Val reden tussen 15.05 en 16.10 uur 52 voertuigen harder dan de toegestane tachtig kilometer per uur. Op de Lange Blokweg waren dit er 28. Op deze weg werd tussen 14.05 en 15.00 uur ge controleerd op het wegvak waar een maximum snelheid geldt van zeventig kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 98 kilome ter per uur. Tussen 11.30 en 13.55 uur werd de radar langs de N57 bij Serooskerke geplaatst. Bij deze controle constateer de de politie 39 snelheids overtredingen. De hoogste gemeten snelheid bedroeg 114 kilometer per uur. Marjan Otte, die samen met Mirjam Bout de Bruse jonge ren begeleidt. Ook zij was zich ervan bewust dat het zwaar werk was. „Maar het lukt best. -Er zijn al heel wat takken van de bomen af. En eigenlijk gaat het toch maar om het idee." Onderhoud Voor de werkgroep gaat het echter om meer dan een idee. Daarom zijn ze er best blij mee dat het Waterschap Zeeuwse Eilanden, eigenaar van het terrein in Dreischor, van plan is om enkele wegen in onderhoud te .geven aan de vrijwilligers. „Voor ons is dat best belangrijk. We kun nen dan zelf een planning maken en ervoor zorgen dat de bomen langs deze wegen iedere drie jaar worden ge snoeid. Vooral voor jongeren die ons bij'het werk helpen, maakt dat het werk er een stuk makkelijker op." Behalve voor organisaties als Waterschap, Natuurmo numenten en Staatsbosbe heer komt de werkgroep ook in actie voor particulieren. „Maar dan moet het wel om terreinen gaan die vanaf de openbare weg te zien zijn. We gaan niet, zoals we in het ver leden wel eens hebben ge daan, bij iemand in de ach tertuin aan het werk. Dan kan niemand ervan genie ten." Van het terrein bij de zuive ringsinstallatie in Dreischor is dat wel het geval. De zui- verinsinstallatie, op zich al een bijzonder stukje archi tectuur, zuivert het afvalwa ter van de huishoudens en be drijven in Dreischor voordat het geloosd wordt op het op pervlaktewater. Voor de werkgroep is het een uitste kende locatie. „We hebben geen last van voorbij razende auto's, zoals elders wel eens het geval is. En wij bezorgen anderen geen overlast," al dus Dalebout. SLUIS - Bij een gewapen de overval op een winkel1 in Sluis is zondag een on bekend geldbedrag buit gemaakt. De overval vond even na zes uur 's avonds plaats. Het personeel had net de winkeldeur gesloten, toen een man aanklopte. Hij zei, dat hij iets verge ten was. Omdat de man kort daarvoor inderdaad iets gekocht had in de winkel, deed een van de personeelsleden de deur weer open. Toen de man binnen was eiste hij on der bedreiging van een vuistvuurwapen geld. Nadat het geld uit de kas sa was overhandigd ver liet de overvaller de win kel te voet. Het signalement van de man is: ongeveer 1.80 me ter lang met zwart haar en een snor. Tijdens de overval droeg hij een zwarte jas, een spijker broek en zwarte schoe nen. advertentie VEREDELD WIT OF TARWE heel WESERGOLD NEKTAR abrikoos/sinaasappel, pemk/slnaasappcl m aa of tropical I *7 literpak vanjM& JL esfr,ites bal zak 1000 gram 1 iy van 2QSf Ajnbvdngcn gctcXf; vjn m» 17 t/mwo 19 (eb 1997 A&p BV tH 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS Maandag 17 februari Nieuwerkerk Districtsbijeenkomst Water schap Zeeuwse Eilanden, Ons Dorpshuis, 19.30 uur. Dinsdag 18 februari Zierikzee Show 'En Vliegwerk' van Brigitte Kaandorp. Theater Mondragon. 20.00 uur. Oosterland Verkoping, Maireweg 14, 9.30-11.30 uur en 14.00-16.30 uur. Bruinisse Discussie-avond waterbe heer Grevelingen. Conferen tie- en trainingscentrum Grevelingen Garden. 18.00 tot 22.00 uur. Woensdag 19 februari Zierikzee Voorlichtingsbijeenkomst. VSO De Noordzelke De Kan terlaan 1. 14.00 tot 16.00 uur. Mini-instuif kinderen 4 t/m 6 jaar. Gebouw De Driehoek. 14.00-16.00 uur. Jaarvergadering NCVB, afdeling Zierikzee in de Christelijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Scharendijke Feestmiddag ZSC'62 voor iedereen (vooral ouderen). Dorpshuis De Putmeet. 14.30 uur. Brouwershaven Bingo in de recreatiezaal van Poortershof. 14.00 uur. Nieuwerkerk Voorlichtingsavond WN- actie 'Hart(d) voor je kind'. Peuterspeelzaal. 20.30 uur. Bruinisse Discussie-avond waterbe heer Grevelingen. Conferen tie- en trainingscentrum Grevelingen Garden. 18.00 tot 22.00 uur. Donderdag 20 februari Zierikzee Koffie-ochtend Wijkgroep Poortambacht. Gebouw kegelclub, Haringvlietplein. 10.00-12.00 uur. Lezing 'Cultuur en gods dienst: kracht voor vrou wen?' MFC. 19.30 uur. Vrijdag 21 februari Burgh-Haamstede Feestavond s.v. DFS, Dorps huis De Schutse, 20.00 uur. Ouwerkerk Algemene ledenvergadering PJZ. Restaurant De Vierbannen. 19.00 uur. Bruinisse Jaarvergadering 'Algemeen Vissersbelang', Ned. Her vormd Verenigingsgebouw, 20.00 uur. Zaterdag 22 februari Zierikzee Postzegelbeurs. Scoutingge- bouw VanVeenlaan. 10.00- 17.00 uur Burgh-Haamstede Opvoering voor ouderen blijspel 'Gezelschap Ge vraagd' door Toneelgroep De Hutspot, Dorpshuis De Schutse, 14.00 uur. Noordwelle Straofeest. Vanaf 12.00 uur. Bruinisse Verkoopexpositie olieverf schilderijen. Durpsuus. 10.00 tot 17.00 uur. Maandag 24 februari Burgh-Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. Van 19.00-20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, Bostonplein. Van 19.00-20.30 uur. Commissie Algemene Inter ne Zaken, voormalig stad huis, 19.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Bij de fam. v. d. Linde, Baalpapenweg 2. Van 19.00-20.30 uur. Dinsdag 25 februari Zierikzee Workschop fotograferen met compactcamera. RSG Professor Zeeman. 19.00 tot 21.00 uur. Burgh-Haamstede Ledenvergaedring en diapre sentatie dhr. Midavaine voor NVvH. Dorpshuis de Schut se. 14.00 uur. Haamstede Lezing P. Schelling over zijn boek 'Tegen de stroom in'. Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Noordgouwc Schrijfochtend Amnesty International. Dr. Wortmanstraat 21. Van 10.00-12.00 uur. De jubilarissen poseren met echtgenotes én onderscheiding voor de fotograaf. Derde van rechts districtsbestuurder Henny Plat. (Foto: Marieke Mandemaker). OUWERKERK/KERKWERVE - De politie heeft dit weekend drie mensen aangehouden die na het nuttigen van alcohol achter het stuur van hun auto waren gekropen. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden twee in woners uit Ouwerkerk be trapt. Omstreeks 1.15 uur hield de politie een 33-jari- ge man uit deze plaats aan op de Bettewaardsedijk in Zierikzee. De blaastest wees uit dat de man 420 mi crogram alcohol per liter bloed had. Dat is bijna twee keer zoveel als is toege staan. Het leverde hem een rijverbod op en een dag vaarding om zich binnen kort voor de rechter in Mid delburg te verantwoorden. Een uur later overkwam een 58-jarige plaatsgenoot hetzelfde. Aanvankelijk re ageerde deze man niet op het stopteken van de poli tie. Even later bracht hij zijn auto toch tot stilstand. Op het bureau in Zierikzee was het resultaat van de blaastest 600 ug/1. Ook hij kreeg een rijverbod en een dagvaarding. Bovendien werd zijn rijbewijs ingeno- In de nacht van zaterdag op zondag werd een 23-jarige man uit Maastricht aange houden op de Heuvelsweg in Kerkwerve. De blaastest bij deze man kwam uit op 250 ug/1. Hij kreeg hiervoor een boete van 350 gulden. HILVERSUM - Factor 20. Dat is de titel van een do cumentaire over 'de achterkant van het toerisme'. De documentaire, met beelden van Senegal, Zwit serland en Renesse, wordt woensdag 5 maart uitge zonden DREISCHOR - Behalve het kappen van hout had den de padvindsters van Scoutinggroep Prinses Margriet uit Bruinisse nog geen ervaring met het knotten van wilgen. Het viel bij sommigen dan ook wel een beetje tegen, zaterdagmiddag bij de afval waterzuiveringsinstallatie in Dreischor. Daar wer den achttien wilgen van hun kruin ontdaan. groeide wilgen. Oorzaak hiervan was, dat de wilgen bij de waterzuivering zo'n negen jaar geen knotbeurt hebben gehad. Dat leidde Dalebout tenminste af uit de tekeningen in de jaarringen van de bomen. „Dat is eigen lijk, te lang. Het is tegen- Van te voren had Henk Dale bout van de Werkgroep Ac tief terreinbeheer Schou- wen-Duiveland rekening gehouden met achttien rede lijk uitgegroeide wilgen. Daarin bleek hij iets te opti mistisch en 's middag sprak hij dan ook van 'fors' uitge- BURGH-HAAMSTEDE - Negen leden van de Bouw en Houtbond FNV afdeling Schouwen, werden vrij dagavond in Dorpshuis de Schutse in Burgh-Haam stede in het zonnetje gezet, J. van der Schelde uit Scharendijke ontving van regio-bestuurslid Henny Plat de gouden FNV-speld met robijn wegens zijn vijftigjarig lidmaatschap van de vakbond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3