'Van Aartsen ontduikt wet' Schrik om tarief onroerende zaken HOLTY Kop-staart botsing Gijzeling in Sluis ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i 1 Delta Sport winnaar waanzinnige wedstrijd mssvjm De VROUW VAN NU KOOFT HAAR NIEUWE GARDEROBE BIJ... Nut en Uitspanning I r "HET MAG WANT HET GAAT OM SCHADELIJK GEVOGELTE" dé krant van schouwen - duiveland! ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE SHe"1 V? H9**a WR 0 MAANDAG 17 FEBRUARI 1 997 1 52e JAARGANG NR 26131 WAARIN OPGENOMEN DE Z I E R I K Z E E S C H E COURANT 1797-1889 FASHION DAM 15-19, ZIERIKZEE Waddenvereniging eist toetsing schelpdiervisserij aan Natuurbeschermingswet BAKKEVEEN - De Waddenvereniging vindt dat mi nister van Aartsen van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij de Natuurbeschermingswet ontduikt bij het verlenen van vergunningen aan vissers op kok kels en mosselzaad in de Waddenzee. De visserijsec tor legt de aantijgingen voorlopig naast zich neer. De Waddenvereniging kwam vrijdag met een brief naar buiten even voordat in Bak- keveen de Visserijdagen voor de Nederlandse Wad- en Kustvisserij van start gin gen. In de brief vraagt de Waddenvereniging de minis ter voortaan de schelpdier visserij ook te toetsen aan de N atuurbeschermings wet Als minister Van Aartsen het verzoek van de Waddenver eniging niet honoreert, dan wordt de beslissing aan de rechter voorgelegd. Tot nu toe krijgen vissers die in het bezit zijn van een vis serijvergunning automatisch een ontheffing op grond van de Natuurbeschermingswet. De Wad den vereniging eist dat hieraan een einde komt. Ze baseert zich op een recente uitspraak van de Raad van State, waarin bepaald wordt dat het automatisch verlenen van ontheffingen in strijd is met de wet. Daarnaast vindt de Wadden vereniging dat de minister ook de waarde van de natuur volwaardig moet meewegen. De vereniging wijst erop dat de mechanische kokkelvisse rij en mosselzaadvisserij ne gatieve effecten heeft op de natuur van de Waddenzee. Het tast de bodemstructuur 'aan en de schelpdierviserij kan volgens de Waddenver eniging ook leiden tot ver mindering van de voedsel voorraad voor vogels. Puibliciteitsstunt De visserijsector, vrijdag in grote getale aanwezig in Bakkeveen, legt de aantij gingen van de Waddenver eniging voorlopig naast zich neer. Met inhoudelijk com mentaar komen zij pas naar buiten bij de evaluatie van de structuurnota Zee- en Kustvisserij in 1998. Wout van den Berg, voorzitter van de visserijvereniging in Bruinisse, noemt de actie van de Waddenvereniging een publiciteitsstunt. Met name het tijdstip van de pu blicatie is voor Van den Berg opnieuw een bewijs, dat de Waddenvereniging zich in de kijker plaatst om het leden bestand te continueren. In Bakkeveen waren vrijdag zo'n honderd garnalen- en mossel vissers, onderzoekers, beleidsmakers, accountants en vertegenwoordigers van banken bijeen. De Bruse voorzitter is er van overtuigd, dat het verwijt aan minister Van Aartsen geen hout snijdt. ,,Het is een sneer naar de schelpdiersec tor zonder dat hij onder bouwd is. Regelmatig zoeken ze nieuwe slachtoffers. Bij de evaluatie van de structuur nota zullen we van onze kant met historische gegevens en onderbouwde cijfers aanto nen, dat we keurig volgens het Beheersplan Kust- en Schelpdiervisserij werken." Goede weg Dat dit zo is, is ook de me ning van de Tweede Kamer leden D66'er J. van Waning en CDA'er A. van Aardenne. Zij namen vrijdagavond plaats in een forum in Bak-* keveen. Beide politici zijn van mening dat de visserij sector de goede weg heeft in geslagen. Van Aardenne wil de echter ook niet vooruitlopen op de evaluatie van volgend jaar. ,,Het is niet verstandig om nu al te De mosselsector reageert voorlopig niet op de aantijgingen van de Waddenvereniging. roepen dat alle droogvallen de platen in de Waddenzee voor de schelpdiervisserij ge sloten moet worden," zei ze vrijdag. Volgens Van Waning is daar bij de uitgestippeldeproce- dure in de structuurnota te kort om in 1998 vergaande beheersmaatregelen te ne men. Een langere tijdspanne en meer wetenschappelijk onderzoek is nodig om de be drijfstak eventueel extra be perkingen op te leggen, zo verkondigde hij. Eensluidende woorden wa ren er op te tékenen uit de mond van S. de Jong, voor zitter van de Waddenadvies raad. (WAR). Zij wees hierbij op de natuurlijke bmstandig- heden. Deze hebben volgens haar de laatste jaren niet meegeholpen om de oude mosselbanken en zeegrasvel den nieuw leven in te blazen. ,,Eên tweede periode zal no- dig zijn om de doelstellingen aan het beheersplan Visserij te toetsen," aldus De Jong. Gesloten Volgens Van de Berg spaart de mosselsector kosten nog moeite de doelstelling te be reiken. Het een en ander ge beurt door de percelen en de mosselzaadbehoefte te opti maliseren en de efficiëntie van de visserij en het trans port te verbeteren. Daar naast is het mosselzaadwin- gebied verkleind. Momenteel is in de Wadden zee al 26 procent van de droogvallende platen geslo ten voor de kokkels- en mos selzaadvisserij. De waddenvereniging vindt dit niet voldoende. De ver eniging heeft de minister vo rige maand laten weten dat onvoorwaardelijke en lang durige sluiting van platen in de hele Waddenzee wenselijk is. Pas dan krijgen de zee grasvelden en natuurlijke mosselbanken de kans zich te herstellen en kan de voed selvoorziening voor vogels (Archieffoto) voor lange tijd veilig worden gesteld, aldus de Waddenver- eniging. Volgens Van de Berg hebben ervaring en vakkennis van de kwekers echter aange toond dat hiermee soms meer bereikt kan worden dan met allerlei wetenschappelijke redeneringen. „Dat blijkt wel uit het feit dat in de vrij willig gesloten gebieden de eerste succesvolle ontwikke lingen van oude mosselban ken te zien zijn. In tegenstel ling tot de gesloten gebieden op het oostelijk Wad. Dit is een goede reden om het be leid ten aanzien van de geslo ten gebieden nog eens nader onder de loep te nemen." Behoorlijk wat schade, maar geen gewonden. Dat was de ba lans van een ongeluk zaterdagmiddag om 12.00 uur op de Ser- ooskerkseweg. Een 59-jarige inwoner van Sliedrecht reed met zijn personenauto op de Serooskerkseweg in de richting van Zierikzee. Achter hem reed een bestelwagen bestuurd dooreen 22-jarige inwoner van Bergen op Zoom en daar weer achter reed een 23-jarige motorrijder uit Burgh-Haamstede. Toen de Sliedrechter remde had de man uit Bergen op Zoom dat te laat in de gaten en botste achterop de personenauto. De motorrijder probeerde uit te wijken maar kwam bij die manoeuvre ten val. De motor raakte beschadigd, maar de be rijder kwam met de schrik vrij. De personenauto raakte aan de achterzijde beschadigd en de bestelbus liep schade op aan de voorzijde. (Foto: Marieke Mandemaker). SLUIS - Medewerkers van een piramidespel-organisa tie hebben zaterdagmiddag een 32-jarige bedrijfsleider van een rivaliserende orga nisatie ontvoerd en gegij zeld. De gijzeling speelde zich af in hotel De Dikke van Dale in Sluis. Rond 17.30 uur beëindigde de politie de vrijheidsbeneming door be middeling. Hierbij werd een 25-jarige inwoner van Den Bosch aangehouden. Bij de actie werden een ploertendoder en een spuit bus met traangas in beslag genomen. Een woordvoerder van de politie zegt dat ongewenste concurrentie van de twee organisaties de aanleiding was voor de ontvoering en gijzeling. Handlangers van de organisatie die bijeen kwam in Hotel De Dikke van Dale, ontvoerden met geweld een bedrijfsleider van een club die omstreeks dezelfde tijd bijeenkwam in café De Sluise Haven. De 32-jarige man uit het Belgische Aalter werd ge dwongen zijn baas te bellen met de mededeling om alle activiteiten voor die dag af te gelasten. Toen hij daar aan niet snel genoeg vol deed. werd in de Dikke van Dale enkele uren in gijze ling gehouden. ZIERIKZEE - Even leek het erop, dat alle eigenaren en gebruikers van onroerende zaken binnen de nieu we gemeente Schouwen-Duiveland een drastische verhoging van het OZB-tarief .kregen opgelegd: f 15,21 per vijf duizend gulden, gesplitst in f 8,45 eige narendeel en f 6,76 voor het gebruikersdeel. Dat vermeldde het voorstel voor de vergadering van de commissie Algemene Interne Zaken (AIZ) op maandag 24 februari in het voormalig stadhuis in Brouwershaven, aanvang 19.30 uur. Een opmerkelijk voorstel in het licht van de verkiezings beloften dat de totale op- GOES - Harmonievereniging Nut en Uitspanning uit Zon- nemaire heeft een eerste prijs behaald op het Winter festival van de KNF afdeling Zeeland in de Prins van Oranje in Goes. Het 49 leden tellende orkest kwam voor de eerste keer in haar 124-jarig bestaan uit in de afdeling 'uitmuntend heid'. Nut en Uitspanning, onder leiding van dirigent Gerrit Voogt, vergaarde 96 punten. Met de contest-mars 'Mercury' van Jan van der Roost als zogenaamd inspeel- werk gaf de harmonie haar visitekaartje af. Het uitge voerde concourswerk heette 'The Mikado' van Arthur Sullivan in een arrangement van William Kalischnig. Het festival betekende het laatste officiële optreden van dirigent Voogt. Hij was sinds november '86 dirigent van Nut en Uitspanning. De dirigent leidde het orkest van de tweede naar de uit muntendheid-afdeling. Voogt wordt vanaf 28 febru ari opgevolgd door Stephen Krekelberg. brengst van de OZB en riool- belasting in 1997 gelijk zou blijven aan die van 1996. Uit een vergelijking bleek dat dit nieuwe tarief aanzienlijk hoger zou zijn dan de tarie ven in de voormalige zes ge meenten op Schouwen-Dui veland. Dew schrik over dit voorstel werd van gemeente wege echter ook weer snel de kop ingedrukt. Er bleken 'gedateerde stukken' te zijn verzonden. De oorzaak daar van kon men op het gemeen tehuis voorshands niet ach terhalen. In elk geval betreft het juiste voorstel een OZB- tarief van f 12,15 per vijfdui zend gulden, gesplitst in f 6,75 eigenarendeel en f 5,40 gebruikersdeel. Voorlopig tarief Wethouder van financiën G. J. van der Salm laat desge vraagd weten dat dit een voorlopig tarief betreft om dat de verordening voor 1 april moet zijn vastgesteld. Een latere aanpassing van dit tarief naar beneden acht te hij overigens niet onwaar schijnlijk. Het tarief is geba seerd op de taxaties van januari 1995. In de voormali ge gemeenten Middenschou- wen en Westerschouwen wer den echter nog de taxaties van 1990 gehanteerd. Zodra de waardebeschikkingen volledig zijn aangepast zal het definitieve tarief'worden vastgesteld. Dat zal, volgens Van der Salm, hetzelfde of wat lager uitpakken dan het voorlopi ge tarief, maar in elk geval niet hoger. Marathonschaatser Leon van der Wielen is zaterdagavond in een overvolle sporthal On derdak uitgeroepen tot Sportman 1996 van de (voormalige) gemeente Zierikzee. Links van Van der Wielen badmintonster Jolanda Van Groningen die een tweede plaats bezet en rechts derde prijswinnares Jannie Schot, die vorige jaar Nederlands kampioen kogelsto ten werd. Zie verder pagina 9. (Foto: Marieke Mandemaker) i Wie een hond wil slaan kan gemakkelijk een stok vinden. Spreekwoord Perioden met regen HET WEER Veel bewolking en perioden met regen. Minimumtemperatuur omstreeks 7,middagtemperatuur ongeveer 11 graden. De zuidwesten wind is matig tot vrij krachtig, 4 tot 5, en in kustgebieden hard tot enige tijd stormachtig, kracht 7 tot 8. 3 KNOTTEN Padvindsters knotten fors uitgegroeide wilgen bij waterzuivering Dreischor. 4 CONCERT Gasten geven uitvoering Smalstads Gemengd Koor bijzonder cachet. 5 VALENTIJN Valentijn afgelopen weekend gevierd in Brouwershaven en Noordgouwe. 7 VOETBAL Zes maal geel en verlies voor voetbalvereniging Zierikzee in wedstrijd tegen Vlissingen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zierikzee verliest in laatste minuut ZIERIKZEE - Twee sportieve Zierikzeese bolwer ken hadden het afgelopen weekeinde hun naam hoog te houden: voetbalvereniging Zierikzee en handbalclub Delta Sport. De laatste bleef overeind, eerstgenoemde gaat zware tijden tegemoet. Delta Sport speelde mis- schien wel één van de meest waanzinnige wedstrijd in de clubhistorie. Tegen het Rot terdamse Snelwiek won de ploeg van trainer Alex de Brauwer. De manier waarop is bijna met geen pen te be schrijven. Er vielen maar liefst vijf rode kaarten, er was een definitieve Uitslui ting en een handvol waar schuwingen en gele kaarten. Rood overheerste ook bij het zes-puntenduel tussen Zie rikzee en Vlissingen. Van beide team moest er een spe ler, Peter van Beveren voor de thuisclub met een kaart van die kleur vertrekken. Vlissingen won door een treffer in de laatste minuut. Zierikzee staat laatste in de derde klasse D met zeven punten en krijgt het heel zwaar. In het zondagvoetbal scoor den Ouwerkerk en Renesse er lustig op lus. De ploeg van Jaap Goud ging in Kortgene met een prettig gevoel naar huis, 1-6. Mischa van den Hoek en Peter Moerland leg den met ieder twee treffers een stevige basis voor de 3-5 zege in Aardenburg. Zonne- maire dolf het onderspit te gen Jong Ambon, 6-2. Drei schor speelde beter tegen Kwadendamme, maar ver loor toch met 4-3. Bruse Boys sluipt langzaam naar de top van de tweede klasse E. Op het hoofdveld versloeg de Bruse samenstel ling WC uit Halsteren met 1-0. Het gat met de koploper bedraagt nog maar vier pun ten. SKNWK consolideerde zijn koppositie in derde klasse A. Op sportpark Het Springer voegden de Nieuwerkerkers drie punten aan hun totaal toe. De 3-0 overwinning kwam tot stand na een slech te partij. In dezelfde afdeling ging WIK in Wolphaartsdijk met de zege aan de haal, 0-2. DFS staat in deze poule troosteloos onderaan, zeker na de 6-0 nederlaag tegen Terneuzense Boys. De derby tussen ZSC en Dui- veland eindigde in een mini male zege voor het elftal uit Scharendijke. MEVO snoep te medekoploper Klundert twee punten af. Brouwersha ven profiteerde van de mis stap bij Klundert, 1-7 bij Alliance. Peter de Haan scoorde zeven keer. Sport op pagina 6, 7, 8 en 9. (Voorzitter Mussengilde) Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ikwil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19.00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51.00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving a 97,p0 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum:..\ Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: II II II I—J II LI II II II HZÜ Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar fmm\ Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12,4300VB Zierikzee. l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1