Cultuurveld reageert mat Veerkracht natuur herstellen ZOEKPLAATJE op Intermezzo brengt Bruid in de morgen Ambulance Bevelanden kaart geldprobleem aan STREEKNIEUWS Bij Interprovinciaal Overleg INGEZONDEN STUKKEN Oe mom me noe? EXPOSITIES Projectteam vierde nota waterhuishouding: In Goes podium 't Beest Theologie 4 1 VRIJDAG 14 FEBRUARI 1997 NR 26130 GOES - Geen versnippering van het extra geld voor cultuureducatie, kanttekeningen bij voorgenomen clusteringen als een 'Historisch Huis voor Zeeland' en een Provinciaal Centrum voor Amateurkunsten en scherpe kanttekeningen bij het huidig functione ren van het College van Adviseurs voor de sector cultuur. Dat was de vrij schrale oogst van de werkconferentie, die woensdag voor vertegen woordigers uit alle culturele geledingen werd gehouden in Podium 't Beest in Goes. Alles is nog bespreekbaar," liet gedeputeerde G. de Kok vooraf weten. De bijeen komst was bedoeld om reac ties van uit het veld los te krijgen op de provinciale no titie 'Nieuwe Uitdagingen', als een soort prelude op het nieuwe provinciale cultuur beleid 1998-2000.Alles nog bespreekbaar...,,Maar ga nu vandaag niet allemaal om meer geld roepen," verzocht De Kok nog wel fijntjes. Dagvoorzitter P. de Nooijer omschreef 'Nieuwe Uitda gingen' als een notitie met een hoog bestuurlijk gehalte. „Wat zijn de uitdagingen er in en wat is eigenlijk nieuw?,, vroeg hij zich af. Verder stelde hij de vraag hoe onafhankelijk het Colle ge van Adviseurs (CvA) ei genlijk is. „Kunst en cultuur worden steeds meer in rela tie gebracht met maatschap pelijke issues en wie neemt het nu nog op voor de autono me positie van de kunst," al dus de prikkelende voorzet van De Nooijer. Voorzitter van het CvA, P. Sijnke wees weer eens op het feit, dat dit huidige adviescollege nou eenmaal niet de armslag heeft als de vroegere Cultu rele Raad met diverse speci fieke secties. Ook met het voornemen het CvA straks aan te haken bij een grote geherstructureerde welzijnsorganisatie zei hij niet bijster gelukkig te zijn. Desalniettemin zal volgens Sijnke binnen het CvA ge streefd worden de kwaliteit van de advisering overeind te houden. Wethouder van cultuur van Goes S. Heijning gaf een uitgebreide toelich ting op het culturele beleid binnen zijn gemeente. Hij toonde zich enthousiast "over de voorgenomen hechte sa menwerking tussen Goes, Middelburg en Zierikzee op het gebied van de podium kunsten binnen de Zeeuwse Theater Exploitatie Stich ting. Vooruitlopend op het zogenaamde STOA-rapport betreffende de situatie van de podiumkunsten in de pro vincie noemde hij de conclu sie dat een provinciaal regio- theater in Middelburg dient te verrijzen. Als Goese wet houder had hij daar nog wel wat kanttekeningen bij, maar hij zei er wel positief over te willen meedenken en er zelfs geld voor over te heb ben. Met het op de helling zetten van de convenantsgel- den van de provincie zei He ijning niet gelukkig te zijn. Hij erkende de kritiek op de besteding van dat geld, maar vond niet dat de provincie .daarop meteen de convenan- ten moet intrekken. „Dan gaat straks alleen de provin cie vernieuwende dingen subsidiëren en houden de ge- jp.epi^ten f zich alleen nog maar met traditionele' zaken bezig. "Over de voor- en nadelen van clustering en schaalvergroting sprak me vrouw A. Jordens, directeur van de Federatie Stichts Cul tureel Erfgoed. De voordelen betroffen vooral het krachti ger nastreven van gezamen lijke doelstellingen en het economischer gebruik van facilitaire voorzieningen. Daartegenover stonden de bezwaren als de verschillen in doelstellingen en werk wijzen, de verschillende be stuursculturen bij de deelne mende organisaties, een dreigende vervreemding van de achterban en de noodzaak van een geheel andere proce dure door schaalvergroting. Als advies aan de provincie Zeeland gaf zij mee: „Stop niet allerlei mensen bij el kaar en denk dat het dan vanzelf zal gaan." BINGO BROUWERSHAVEN - In de recreatiezaal van Poortershof, het woon zorgcentrum voor oude-' ren, wordt woensdag 19 februari een bingo ge houden. De activiteit is, voor iedereen toeganke lijk en begint om 14.00 uur. LEZING NB VP OUWERKERK - Gynaeco loog Lamping gaf voor de af deling Duiveland van de Ne derlandse Bond van Plat telandsvrouwen een lezing over de vierjaargetijden van de vrouw. Hij vertelde over de opgroeiende vrouw met al haar ups en downs. GESLAAGD ZIERIKZEE - Bas Groot- hedde uit Zierikzee is ge slaagd voor zijn ingeni eursexamen aan de Technische Universiteit Delft, faculteit Civiele Techniek. ZIERIKZEE NCVB De afdeling Zierikzee van de Nederlandse Christen Vrou wen Bond (NCVB) houdt woensdag 19 februari haar jaarvergadering. Tijdens de ze jaarvergadering vindt de jaarlijkse bestuurswisseling plaats. Na het huishoudelij ke gedeelte wordt het pro gramma verzorgd door enke le leden van de Christelijke Gereformeerde Vrouwen groep. De bijeenkomst wordt gehouden in de zaal van de Christelijke Gereformeerde kerk, Zevengetijstraat 11 in Zierikzee en begint om 19.30 uur. NIEUWERKERK Jaarvergadering NPV De Nederlandse Patiënten Vereniging afdeling Schou- wen-Duiveland houdt vrij dag 21 februari haar jaarver gadering in het Verenigings gebouw Salem aan de Molen straat. Behalve een aantal bestuurlijke aangelegenhe den, waaronder verkiezin gen, staat er een lezing over dementie van D. Hartman van Ameide op de agenda. De aanwezigen kunnen naar aanleiding van deze lezing vragen stellen. De aanvang van de vergadering is 20.00 uur. GOES (ANP) - De ambulance-diensten buiten de gro te steden kampen met grote financiële problemen. Zij hebben te maken met scherpere kwaliteiseisen, hogere personeelskosten en steeds meer ritten waar voor ze geen vergoeding krijgen, terwijl het budget lager ligt dan voorgaande jaren. De ambulancedienst Beve landen in Zeeland wil dit probleem samen met ambu lancediensten in de rest van Nederland aankaarten bij het Interprovinciaal Overleg (IPO), de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG), het Nederlands Am bulance Platform (NAP) en de kamercommissie voor de volksgezondheid. Volgens Bevelanden kunnen de diensten buiten de grote steden zich niet houden aan de wettelijke voorschriften omdat het Centraal Orgaan Tarieven Gezondheidszorg (COTG) daarvoor niet vol doende geld geeft. Ambulancediensten worden door nieuwe wet- en regelge ving van diverse ministeries al geruime tijd gedwongen allerlei maatregelen te ne men. Die hebben te maken met sociale voorwaarden, ar beidsomstandigheden en kwaliteitsverbeteringen.En kele consequenties van de aangescherpte regels zijn: uitbreiding van het aantal werknemers, verdubbeling van maaltijd- en kilometer vergoedingen, aanzienlijke stijging van de kosten voor benzine en onderhoud van het wagenpark en een toena me van het aantal ritten waar geen vergoeding tegen over staat. Onacceptabel Zorgverzekeraars achten een aantal posten in de begroting van ambulancediensten voor 1997 echter onacceptabel en een aantal bedragen te hoog in vergelijking met de COTG-richtlijnen. Dit heeft geresulteerd in een verlaging van de budgetten in plaats van de verhoging die nodig is om te voldoen aan de nieuwe De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsinc betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonder stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekeninc van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Volgens voorlichter Geluk van Rijkswaterstaat is het logisch dat men de regels om trent vergunning voor vaste fundering voor een strandpa viljoen aanscherpt. Gezien de overstroming in 1995 in het rivierengebied de Maas. Een raar argument wanneer je met je paviljoen aan de Noordzee st&at. Trouwens 10 jaar geleden werden die aan vragen toch ook afgewezen. Sterker nog, wanneer je een strandpaviljoen had opge bouwd en je stond volgens 'de heren' te dicht bij de dui nen dan moest je hem afbre ken om twee meter naar vo ren hem weer op te bouwen. Hieruit blijkt dat bij Rijks waterstaat IQ niet samen gaat met slimheid. Het ruikt naar onwil (een staat in een staat). Gelukkig zijn er men sen bij het waterschap die wel normaal denken. Het is ook te gek dat op Walcheren al jaren paviljoens staan met vaste fundering. Ook op Goe- ree zijn enkele mooie pavil joens verschenen met een vaste fundering. Wanneer Schiphol II in de Noordzee moet komen kan dat. Een tweede Maasvlakte dat moet ook kunnen. Deltawerken, dammen en keringen, alles is mogelijk. Behalve wanneer iemand een paar palen voor een paviljoen wil slaan, dan praat men over overstro ming van de Maas en ont gronding van het strand. Op den duur vraag je jezelf af: „Zijn ze dan zo dom bij het waterschap of lopen ze bij Rijkswaterstaat met een plank voor de kop van on wil." Kees Heyboer (De Schor pioen, de Zandsnor) Jan van Hengel (De Loze Vis ser) Jan Gloude (de Branding) Kees van der Wekken (De Schaar) Tot en met maandag 17 februari Zierikzee 'Een leven lang actief' over ouderdom. Corneliastichting. Dagelijks van 08.00 tot 20.00 uur. Tot en met vrijdag 21 februari Burgh-Haamstede Keramiek Anneke Berings en Liesbeth Muilemeister. Galerie Zuuddek. Donder dag van 10.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met vrijdag 28 februari Zierikzee Gnosis is tijdloos en altijd actueel'. Bibliotheek De Stolpe. Tijdens openings tijden bibliotheek. Tot en met zaterdag 15 maart Zierikzee Schilderijen van Ilse van Loo. 't Lange Uus. Tijdens winkeltijden. Tot en met maandag 31 maart Zierikzee Schilderijen van Ria Varèl. Expositie gang Corneliastichting. Dagelijks van 08.00 tot 20.00 uur. Van donderdag 20 februari tot en met vrijdag 4 april Burgh-Haamstede Schilderijen C. Tieleman-Verton. Galerie 't Zuuddek. Donderdag van 10.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. GOES - Bruid in de morgen. Dat is de titel van het toneelstuk dat Theatergroep Intermezzo woensdag 12, donderdag 13 en vrijdag 14 maart brengt in podi um 't Beest in Goes. Bruid in de morgen was het eerste toneelstuk van Hugo Claus. Het raakt de toe schouwer omdat het zoveel zegt over de verbeten wijze waarop mensen vechten voor hun levensgeluk. Bij dat streven verliezen ze het be grip voor anderen vaak uit het oog. Het verhaal van Bruid in de morgen speelt zich af in het gezin van de Pattini's. De va der is een mislukt pia nist/componist. De moeder is een vrouw die wanhopig vecht om de schijn van een zekere burgerlijke welvaart op te houden. Verder zijn er nog twee nagenoeg volwas sen kinderen: de nog prille en geestelijk labiele Thomas en het eenzelvige meisje And rea. Om haar gezin uit het slop van de armoede te hel pen besluit de moeder dat Thomas er met het rijke doch aanzienlijk oudere nichtje Hilda in het huwelijk zal tre den. Andrea, die een bijzon dere band met haar broer heeft, kant zich fel tegen dit plan. Theatergroep Intermezzo werkt op basis van hechte vriendschap en gelijkge stemde ambities aan boeien de stukken In de Intermez zo-versie van Bruid in de morgen is gezocht naar het universele en tijdloze in deze klassieker van Hugo Claus. De regie van het toneelstuk is in handen van Ali Pan- kow, die er haar middenka der-regiecertificaat mee hoopt te behalen. De rollen worden vertolkt door: Lies Hanse, Martine Wakkee, Gonda van Eynde, Frangois Vervaet en Oscar Postema. De voorstellingen in 't Beest beginnen om 20.30 uur. MIDDELBURG - Op initia tief van de Confessionele Vereniging in de Nederland se Hervormde Kerk geeft zie kenhuispredikant ds. D. Stap, dinsdag 4 maart een le zing in Middelburg. De titel is: 'Op zoek naar een theologie van chronisch ziek- zijn'. Aan de orde komen on der meer vragen als: de moed om er te zijn, ziekte en zonde en de sociale tweedeling tus sen zieken en gewonden. De bijeenkomst in Kerkcen trum de Morgenster aan de Adriaan Obrijsstraat begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - Nederlanders mogen dan bekend staan als een nijver volk van dijkenbouwers, on danks al die dijken is Nederland niet zo veilig als vaak gedacht wordt. Om problemen in de toekomst te voorkomen is het volgens het Projectteam nota Waterhuishouding nodig dat de natuur haar oude veerkracht weer terug krijgt. Dat de natuur een deel van haar veerkracht kwijt is komt door de mens. Langs ri vieren wordt teveel ge bouwd, door harde oevers en dijken worden waterlopen teveel ingesnoerd en steeds meer landoppervlak wordt verhard. Eén van de proble men waar Nederland op dat gebied mee te maken heeft, is het feit dat men er lang niet altijd in slaagt om de juiste balans te vinden tussen ruimtelijke ordening en wa terbeheer. Volgens het Pro jectteam is er sprake van ont sporing van de planning en wordt het hoog tijd dat de cultuurverschillen tussen de verschillende overheden ver dwijnen. Er moet meer en be ter samengewerkt worden. Nederland eist, zo stelt het Projectteam, steeds meer van zijn duinenkust. „Ter wijl de zeespiegel stijgt, zorgt bemaling achter de kuststrook voor verdergaan de bodemdaling. Versteiling van de onderwateroever maakt de kust kwetsbaarder voor het geweld van de gol ven. De vraag is hoe lang de natuur en de mens het tij kunnen keren," waarschuwt het Projectteam. Dijken en duinen moeten in de eerste plaats mens.en goed beschermen tegen het water. „Maar de laatste hoogwaters in de rivieren hebben ons er aan herinnerd dat watersys temen zich weinig aantrek ken van opgelegde randvoor waarden als ze hun flexibili teit hebben verloren. Door kunstmatige menselijke maatregelen om de watersys temen te bedwingen is deze flexibiliteit verdwenen." Eén van de zaken die volgens het Projectteam aangepakt moet worden is het bouwen in het winterbed van rivie ren, in het duingebied en op het strand. Dat belemmert de veerkracht terwijl die juist weer opgepept moet worden. „Behoud van de veerkracht betekent behoud van de kust in al zijn natuur lijke facetten. Vooroever, strand en eerste duinregels moeten niet verder worden vastgelegd door bebouwing zodat meegroeien met de zee ook in de toekomst op een zo natuurlijk mogelijke manier kan plaatshebben," aldus het Projectteam. Vervuiling Ook aandacht verdient ver vuiling van waterlopen en waterbodems. De afgelopen jaren is veel vooruitgang ge boekt. Zo zijn veel grote lo zingen gesaneerd en wordt vrijwel al het stedelijk afval water nu adequaat gezui verd. Niet slecht, maar nog geen aanleiding om achter over te gaan leunen volgens het Projectteam. Een pro bleem dat extra aandacht Dat Nederland niet altijd veilig is, bleek in 1995 toen verschillende delen van het rivierengebied te maken kreeg met overstro mingen. Op de foto een onder water gelopen parkeerplaats bij Tiel. (Foto: Berend Masselink) verdient is de vervuiling die veroorzaakt wordt door 'dif fuse bronnen'. Het Project team kondigt aan dat bin nenkort een actieprogramma van de gezamenlijke overhe den, rijk, provincies, water schappen en gemeenten aan de tweede kamer wordt aan geboden. Ook illegale lozin gen vanaf schepen blijven een probleem. „Zo is ruwweg negentig procent van de olie emissies op de Noordzee ille gaal." Het Projectteam stelt dat doorgegaan moet worden met het saneren van vervuil de waterbodems en noemt als doelstelling op lange ter mijn het hergebruik van bag gerslib. „Baggerspecie is van oorsprong schoon erosie- materiaal. Vanwege veront reiniging moet baggerspecie nu vaak als afvalstof worden behandeld." Door ontwate ring kan volgens het Project- team baggerspecie soms al direct geschikt gemaakt wor den voor het gebruik ervan als bouwstof. In veel geval len gaat het echter niet om schoon baggerslib. „Voorko men dat baggerspecie afval wordt vormt dus een belang rijke doelstelling voor het waterbeheer. Daarom moet de vervuiling vanuit indus trie, huishoudens en diffuse bronnen verder worden ver minderd en uiteindelijk beëindigd, dat kost helaas nog enige tijd." FOTO JOOP VAN HOUDT Het Zoekplaatje in de Nieuwsbode van vorige week vrijdag leverde 36 inzendingen op en alle oplossingen waren correct. Op de foto van Joop van Houdt is de boerderij van L. J- Klompe aan de Platteweg bij Dreischor te zien. Verschillende inzenders weten ook hoe de andere op de foto zichtbare we gen heten. „De weg die boven de Platteweg ligt heet Daniël Lopse Hockesweg. Ik weet dat omdat ik elke week op vrijdag in Dreischor ga jazz-balletten en dan langs de weg rijdt," al dus één van de inzenders. Een ander meldt dat op de kruising met de Platteweweg met de Dreischorsedijk vroeger drie gro te bomen stonden. „Het is een gemis in de polder dat die er niet meer zijn." Uit de stapel goede inzendingen werd die van J. Ringelberg, Inlaag 6, 4322 NK Scharendijke getrokken. Hij/zij krijgt de cadeaubon van 25 gulden toegestuurd. Wie denkt te weten waar fotograaf Joop van Houdt boven staand Zoekplaatje heeft geschoten kan zijn of haar oplos sing per brief of briefkaart opsturen naar de redaktie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4301 AA Zierikzee. In zendingen kunnen ook rechtstreeks in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 in Zierikzee gedepo neerd worden. Inzendingen moeten voor woensdag 19 febru ari 1997 binnen zijn. Op brief of briefkaart graag het woord 'Zoekplaatje' vermelden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5