College maakt kennis met Ellemeet Oosterlands Fanfare geeft jaaruitvoering in dorpshuis levansa 75 jaar/1921-1996 Snelheids controles Hoofdrekencompetitie voor de basisscholen Pleidooi vriendelijk benaderen van toerist Vervolgdenhulp Dorkas naar Jubilee Campaign afcfei© 1,2 Miljoen nodig voor nieuw rioolpersgemaal Aanleg glasvezelkabel in maart 1998 afgerond AGENDA Auto diefstal VRIJDAG 14 FEBRUARI 1997 NR 26130 3 Vrijdag 14 februari Kerkwerve Carnavalsavond voor kinde ren. Kantine Sportvereni ging WIK. 19.00-21.30 uur. Zaterdag 15 februari Zierikzee Cursus 'Dromen een weg tot zelfkennis'. De Lichtboei, MFC. 10.00-16.00 uur. Burgh-Haamstede Carnavalsparty. Big S. 20.00 uur. Renesse Ledenvergadering Mus- schengilde. Café Het Wapen van Zeeland. 20.00 uur. Scharendijke Feestavond ZSC'62 voor leden, donateurs en sponsors. Dorpshuis DePutmeet. 19.30 uur. Brouwershaven Jaaruitvoering Smalstads gemengd koor en Krooswijk Band. Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Valentijnsparty jeugdsoos The Trump. Scoutingge- bouw. 20.00 uur. Dreischor Wilgen knotten Scouting groep Prinses Margriet. Terrein waterzuivering. 9.00 uur. Bruinisse Rommelmarkt van de Her vormde Gemeente aan de In dustrieweg 7 en Dreef 10. Van 09.00 tot 12.00 uur. Hitradio Veronica Drive-in show. 't Durps'uus. 20.00 uur. Zondag 16 februari Zierikzee Optreden''Doris Day en andere stukken' in Café de Vlinder. 16.00 uur. Maandag 17 februari Nieuwerkerk Districtsbijeenkomst Water schap Zeeuwse Eilanden, Ons Dorpshuis, 19.30 uur. Dirksland Vergadering Natuur- en re creatieschap De Gtevelingen in De Schakel. 15.00 uur. Dinsdag 18 februari Zierikzee Show 'En Vliegwerk' van Brigitte Kaandorp. Theater Mondragon. 20.00 uur. Oosterland Verkoping, Maireweg 14, 9.30-11.30 uur en 14.00-16.30 uur. Bruinisse Discussie-avond waterbe heer Grevelingen. Conferen tie- en trainingscentrum Grevelingen Garden. 18.00 tot 22.00 uur. Woensdag 19 februari Zierikzee Voorlichtingsbijeenkomst. VSO De Noordzelke De Kan terlaan 1. 14.00 tot 16.00 uur. Jaarvergadering NCVB, afdeling Zierikzee in de Christelijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Scharendijke Feestmiddag ZSC'62 voor iedereen (vooral ouderen). Dorpshuis De Putmeet. 14.30 uur. Brouwershaven Bingo in de recreatiezaal van Poortershof. 14.00 uur. Nieuwerkerk Voorlichtingsavond WN- actie 'Hart(d) voor je kind'. Peuterspeelzaal. 20.30 uur. Bruinisse Discussie-avond waterbe heer Grevelingen. Conferen tie- en trainingscentrum Grevelingen Garden. 18.00 tot 22.00 uur. Donderdag 20 februari Zierikzee Koffie-ochtend Wijkgroep Poortambacht. Gebouw kegelclub, Haringvlietplein. 10.00-12.00 uur. Lezing 'Cultuur en gods dienst kracht voor vrou wen?' MFC. 19.30 uur. Vrijdag 21 februari Burgh-Haamstede Feestavond s.v. DFS, Dorps huis De Schutse, 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF Doel verbeteren rekenprestaties VLISSINGEN - Vanaf volgende maand kunnen leer lingen van groep acht van de basisscholen deelne men aan de Chee.tos 24 Game scholencompetitie. De beste hoofdrekenaars van elke deelnemende basis school dingen mee naar de titel 'provinciaal kam pioen hoofdrekenen'. Het spel is woensdag 28 mei te gast in Vlissingen. Het wordt als volgt gespeeld: op een 24 Game-kaart staan vier cijfers. Door deze vier cijfers op te tellen, af te trek ken, te vermenigvuldigen en/of te delen moet het getal 24 gevormd worden. De vier cijfers mogen maar één keer gebruikt worden. Wie het eerst 24 maakt, wint de kaart. Een kaart is één, twee of drie punten waard. Degene die uiteindelijk de meeste punten heeft, wint het spel. 24 Game is niet slechts een spel, het blijkt volgens de or ganisatie in de dagelijkse schoolpraktijk rekenzwakke kinderen aan te zetten tot prestaties. Het spel stelt het actief lerende kind centraal en lokt aanpassend onder wijs uit. Hoewel leerlingen niet het gevoel hebben bezig te zijn met rekenen, stijgen volgens de organisatie hun rekenprestaties. Finale De competitie bestaat uit twaalf provinciale kam pioenschappen en een lande lijke finale. De vier win naars van elke provincie gaan door naar de finale. Al le basisscholen in Nederland hebben een informatiepak ket ontvangen. Het spel is een initiatief van CPS onder wijsontwikkeling en advies. College op bezoek in Ellemeet ELLEMEET - „Laten we de toerist toch zo vrien delijk mogelijk benaderen, hem het idee geven hier werkelijk te gast te zijn en hem niet voor el ke voorziening een chipknip of andere knip laten trekken." Dat pleidooi kwam van recreatieon dernemer L. Elenbaas donderdagavond tijdens het kennismakingsbezoek van het college van b en w aan de kern Ellemeet. Hij doelde op ontwikkelin gen als de aanleg van het transferium in Renesse en het invoeren van betaald parkeren aan de Rampweg en aan de Noordzeezijde van de Brouwersdam. Wethouder C. Veerhoek gaf daarop een ampele toelich ting op het gemeentelijk be leid, dat gericht is op het verbeteren van de recreatie als totaalproduct. Daarin past ook de filosofie om dé auto te sturen naar de plek waar men hem wil hebben en dat is niet op de plaats, waar gerecreëerd dient te worden. Om inderdaad te voorkomen, dat toeristen uitwijken naar plaatsen waar een soepeler parkeer beleid heerst, pleitte de wethouder juist voor een zo eenduidig mogelijk par- keerregime. Elenbaas vreest, dat er straks ook niet meer onbe taald met parkeermiddelen langs de Brouwersdam ver toefd kan worden, maar volgens Veerhoek is het zo ver nog niet. Rondweg Op een vraag of de rondweg achter Ellemeet aanslui tend op de Brouwersdam er ooit komt, gaf Veerhoek een bevestigend antwoord. Hij benadrukte het belang van deze recreatieverdeel- weg mede in het kader van de uitvoering van het land inrichtingsproject Schou- wen-West. ',,Ik schat dat die weg er over zeseneenhalf jaar ligt, anders gaan er een heleboel dingen niet goed," aldus Veerhoek. Op de vraag of er langs die weg dan ook een benzine station gevestigd mag wor den, antwoordde hij dat het een provinciale weg betreft en de beslissing daarover dus niet des gemeentes is. Burgemeester J. Assel- bergs liet één van de aan wezigen desgevraagd we ten, dat ten aanzien van de thans nog geldende veror deningen van de voormali ge gemeenten zo spoedig mogelijk een harmonisatie zal plaatsvinden. Er dienen verordeningen te komen die geldig zijn voor de gehe le gemeente Schouwen-Dui veland, maar binnen dat ge bied is, volgens de burgemeester, wel diffe rentiatie mogelijk en als voorbeeld noemde hij bepa lingen betreffende de slui tingstijden voor de horeca. Dorkas-me dew erkers in gevaar ZIERIKZEE - De christelijke hulporganisatie Dor kas geeft de activiteiten van de afdeling hulp aan vervolgden over aan de Britse christelijke mensen rechtenorganisatie Jubilee Campaign. De reden voor de overdracht is dat de medewerkers van Dorkas in het buitenland in gevaar komen, omdat er vol gens de organisatie een con flict ontstaat in landen waar én materiële hulp én mensen- rechtenhulp wordt gegeven. Zozeer zelfs dat bepaalde schendingen van mensen rechten niet konden worden gepubliceerd, vanwege een te hoog risico voor de Dor- kas-medewerkers. Nu het werk van hulpverle ning middels kleding, voed sel en medicijnen een grote vlucht heeft genomen en ex plosief groeit, raakt de men- senrechtenpoot van Dorkas op de achtergrond. ,,Het is intern best een pijnlijk pro ces geweest om deze 'eerste liefde' over te laten gaan in andere handen," aldus een medewerker van Dorkas. Ooit is het werk van Dorkas opgestart onder de naam Christelijke Stichting voor hulp aan Gewetensvervolg- den, met als doel zich in te zetten voor verdrukte joden en christenen in de wereld. Rol Jubilee Campaign kan vol gens Dorkas een belangrijke rol gaan vervullen voor christenvervolgden en joden. Er zijn zelfs mogelijkheden voor een raadgevende status bij de Verenigde Naties. Tussen Dorkas en Jubilee Campaign komt een nauwe samenwerking op het gebied van uitwisseling van erva ring en kennis. Advertentie Nieuwerkerk 0111-641368 UN Astraat 10 technisch installatieburo Brouwershaven 0111-691634 verhoop en reparatie Noorddijkstraat 8 Dorpsraad vanuit particulier initiatief Vervanging van éénpompsgemaal 'S-GRAVENPOLDER - Er is een investering van 1,2 miljoen gulden nodig voor de bouw van een nieuw rioolpersgemaal in 's-Gravenpolder. Het nieuw te bouwen gemaal moet voldoende capaciteit hebben tot het jaar 2015. Het dagelijks bestuur van Waterschap Zeeuwse Eilan den stelt het algemeen be stuur voor genoemde inves tering te plegen. Het huidige rioolpersgemaal in 's-Gra venpolder is een éénpomps gemaal mét een capaciteit van 153 kubieke meter per uur en dat is anno 1997 niet langer voldoende. Het nieuwe rioolpersgemaal krijgt een capaciteit van 275 kubieke meter per uur en daarmee voldoet het water schap aan de eisen die de overheid stelt aan de afvoer van rioolwater voor de ko mende jaren. Als alles volgens de planning verloopt wordt het werk in april aanbesteed en voor het einde van dit jaar afgerond. Levering apparatuur vertraagd ZIERIKZEE - De aanleg van de glasvezelkabel in Zierikzee is deze week afgerond. Door een uitgestel de levering van apparatuur zullen de eerste wijk- centrales pas rond de zomervakantie operationeel zijn. In maart 1998 zal het project op heel Schouwen- Duiveland gereed zijn. Het graafwerk van Delta Nutsbedrijven gaat op Schouwen-Duiveland over een lengte van 110 kilometer. Vorige jaar zijn de primaire ringen door Zeeland afge rond, waarbij Zierikzee en Serooskerke als lokale ver deelpunten werden geselec teerd. Vanuit deze plaatsen worden vijf secundaire rin gen aangebracht, die weer zo'n vijftig wijkcentrales omvatten. Mantelbuizen In Zierikzee zijn de mantel buizen inmiddels ingegra ven. Omdat de nieuwe appa ratuur voor de wijkcentrales nog niet is geleverd, kan de glasvezelkabel nog niet ope rationeel worden gemaakt. ,,De apparatuur is wel uit ontwikkeld, maar de produc tie moet nog worden gestart. Hoewel we hopen dat het mi nimaal is, zullen er altijd wel wat kinderziektes mee ge moeid zijn," licht districts chef J. Dees toe. Het graven van de sleuven gaat onverminderd door. In Burgh-Haamstede wordt er op dit moment, in combina tie met werkzaamheden van de gemeente, gegraven langs de Hoge weg. In week 12 wordt de ring Serooskerke, Noordwelle, Renesse onder handen genomen. En in week 16 is het de beurt aan de ring Serooskerke, Scharendijke, Brouwershaven. In week 20 wordt er gestart met de ring Serooskerke, Westerschou- wen, Burgh-Haamstede. Zie rikzee, Nieuwerkerk, Sir- jansland, Bruinisse, Ooster land en Ouwerkerk gaan vanaf week 26 onder handen. Aan de ring Zierikzee, Kerk werve, Zonnemaire, Drei schor, Noordgouwe wordt vanaf week 34 gewerkt. Verwachting De verwachting is dat half november alle graafwerk zaamheden op Schouwen- Duiveland zijn afgerond. Als met de apparatuur alles mee zit, wordt het totale project in maart 1998 afgerond. Te gen die tijd worden de men sen nog ingelicht, want gefa seerd zal er een halve tot hele dag geen radio en televisie te ontvangen zijn," alsdus Dees. Het bestuur van de Dorpsraad Ellemeet, v.l.n.r.: R. Greuter, W. Visser, B. Clerx en M. Kristelijn. Op de foto ontbreekt A. Smit. (Foto: Marijke Folkertsma) ELLEMEET - De ene dorpsraad is de andere niet. Dat kwam donderdagavond duidelijk tot uiting tij dens het kennismakingsbezoek van het college van b en w van Schouwen-Duiveland met de bevolking van Ellemeet. Ruim tien procent van de inwoners van deze kleine kern toog naar het dorpshuis om te horen wat burgemeester en wethouders van de nieu we gemeente te vertellen hadden en om formeel en informeel vragen aan hen te stellen. Voorafgaand aan deze bij eenkomst had het college eën gesprek met het bestuur van de dorpsraad Ellemeet, waarin specifieke belangen voor deze kern aan de orde kwamen. De dorpsraad Ellemeet be staat als uitvloeisel van het Kleine Kernen Project al sinds 1978 en onderscheidt zich derhalve van de dorps raden zoals die vooruitlo pend op de gemeentelijke herindeling in de voormalige gemeente Brouwershaven werden opgezet. Die dorpsraden nieuwe stijl fünctioneren als adviesor gaan voor het gemeentebe stuur op basis van een veror dening waarin rechten en plichten zijn vastgelegd, zo lichtte wethouder P. Berre- voets-Ringelberg toe. De keus is aan de dorpsraad El lemeet zelf of ze ook op die wijze wil gaan functioneren of op de oude voet wil door gaan. De wethouder liet er geen twijfel over bestaan dat ook in dat laatste geval de stem vanuit Ellemeet zal worden gehoord bij het ge meentebestuur. „Dus we tel len wel mee?", wilde één van de dorpsbewoners weten. „Natuurlijk, anders zou het zonde zijn van de inspan ning," aldus de wethouder. In het gesprek voorafgaand met het college benadrukte de dorpsraad het belang van regelmatige woningbouw in Ellemeet. Er liggen 37 aan vragen van mensen die in de ze kern willen wonen, maar er zijn slechts zeven bouwka- vels beschikbaar. Verder sprak het bestuur zijn zorg uit.over het woningbouwpro- grahima van de provincie, waarin uitsluitend Zierikzee de huisvesting voor bewo ners van buiten de regio krijgt toebedeeld. Een verzoek dat eigenlijk al was ingewilligd voor het ge daan werd, betrof de beweg wijzering naar Ellemeet op de Delingsdijk. Het bord is reeds in bestelling, zo kon het college mededelen. Met de wijziging van de lan delijke norm voor de vergoe ding van het leerlingenver voer is de dorpsraad niet blij. Voorheen hadden ouders recht op vergoeding als de school verder dan één kilo meter weg lag, tegenwoordig ligt die grens op zes kilome ter. Voor de bewoners in het buitengebied van Ellemeet pakt dat ongunstig uit. Daar het echter een landelijke norm betreft, kan het ge meentebestuur daar voors hands weinig aan doen. De dorpsraad kreeg de toe zegging dat de stukken voor raads- en commissievergade ringen worden toegezonden en dat 'grootschalige werk zaamheden', zoals het opbre ken en herbestraten van we gen in het dorp vroegtijdig worden aangekondigd. Oriënteren De bestuursleden W. Visser en B. Clerx, lieten desge vraagd weten zich de komen de tijd te oriënteren op de vraag of de dorpsraad Elle meet wel of niet als officieel adviesorgaan wil gaan func tioneren. Daartoe zal het be stuur een gesprek hebben met de ambtenaar van de ge meente, die specifiek is be last met de ondersteuning van de dorpsraden nieuwe stijl. Voor de huidige dorps raad staan al bijna twintig jaar de belangen en de voor zieningen van de kleine kern centraal. Het bepleiten van kleinschalige woningbouw projecten vormt daarbij een speerpunt. Daarnaast houdt de dorpsraad een vinger aan de pols ten behoeve van za ken als onderhoud wegen en wegbermen, bewegwijze ring, verkeersveiligheid, tweede woningenbeleid en openbaar vervoer. Door mid del van mailings worden de bewoners op de hoogte ge houden van de activiteiten van de dorpsraad en eenmaal per jaar wordt een openbare bijeenkomst met de dorpsbe woners belegd. ZIERIKZEE - Bij snelheidscontroles in Serooskerke en Zierikzee zijn gisteren zesenveertig overtredin gen geconstateerd. Tussen 11.40 en 13.45 uur vond er controle plaats op de Serooskerkseweg bij Seroos kerke. Van de 680 passerende voertuigen reden er dertig te hard. Op de Weg naar de Val bij Zierikzee bleken zestien van de 625 automobilisten de maximumsnelheid te over schrijden. BRUINISSE - In de nacht van dinsdag op woensdag is een op Grcvelingenhout ge parkeerd staande auto gesto len. Het gaat om een groene Mer cedes 220 E met het kenteken WES-GW-104. gedupeerde is een 63-jarige inwoner van Bruinisse. Met Luctor et Emergo en blokfluitgroep Oosterburcht OOSTERLAND - Muziekvereniging Oosterlands Fanfare geeft vrijdag 14 maart haar jaaruitvoering in Dorpshuis Oosterhof in Oosterland. Ook de slag werkgroep van Luctor et Emergo uit Renesse en de blokfluitgroep van de Oosterlandse basisschool de Oosterburcht treden deze avond voor het voetlicht. Voorzitter Henk Verkaart opent de uitvoering, waarna het fanfare-orkest onder an dere de mars 'Jagerslatein' en 'Music to relax' van Willy Houtvast ten gehore brengt. Vervolgens laat de slagwerk groep van Luctor et Emergo onder leiding van Ronald de Roo van zich horen. De groep speelt onder meer 'Het lekje' van Kees Nijsse en 'Funny sticks' van Ronald de Roo. Daarna is het weer de beurt van het fanfare-or kest, dat onder meer op treedt met 'You are not alo ne' van R. Kelly in een arrangement van Frank Ber- naerts. De blokfluitgroep van de Oosterburcht onder leiding van Ageeth Timmermans brengt diverse liedjes ten ge hore, variërend in moeilijk heidsgraad. Het fanfare-or kest speelt voor de pauze 'De vierdaagse mars' v,an H. A. van Mechelen om na de on derbreking verder te gaan met 'Ravonello march' van Walter Jozeph. Glenn Miller Story De slagwerkgroep van Luc tor et Emergo vertolkt 'Just friends' van Charles van Zanten, 'Suicide is painless', 'Africa' en 'Eloïse'. Het fan fareorkest sluit de muzikale avond af met de Glenn Miller Story en The New Colonial March van R. B. Hall. Vervolgens is het bal met het trio Lennart Hoekman. De jaaruitvoering begint om 20.00 uur. Oosterlands Fanfare geeft haar jaarlijkse uitvoering op vrijdag 14 maart. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3