'Mijn hart ligt op platteland' Valentijn: Dag vol romantiek r ZIERIKZEESCHE i NIEUWSBODE J. Eckhardt per 1 april nieuwe districtschef politie Oosterscheldebekken Beachpop-f estival weer in teken dance en house 'Liefde is de poëzie der zinnen' Tweejaarlijkse enquête van politie Onderzoek criminaliteit en onveiligheid Zeeland 'IN DE STAD BEN JE BLAUW ZONDER GEZICHT' i ZIERIKZEESCHE VRIJDAG 14 FEBRUARI 1 997 1 52e JAARGANG NR 26130 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 Ski huur v.a. 50,- per week bestel tijdig i.v.m. drukte Ook „lease" van Salomon ski's Nog enkele gebruikte sets te koop voor 200,- Schuithaven 2-4 MIDDELBURG - J. (Hans) Eckhardt is met ingang van 1 april de nieuwe chef van het district Ooster scheldebekken van de politie Zeeland, De 49-jarige commissaris is nog zes weken hoofd Beleidsontwik keling en Kwaliteitszorg van politie Zeeland. Van 1966 tot 1977 was Eckhardt 'diender' op Schouwen- Duiveland. Eckhardt neemt in zijn nieu we functie de plaats in van L. Imminga. Deze volgt J. Dirk- sen op als districtschef Wal cheren. Dirksen treedt op 1 april aan als leider van het project rond de invoering van het toekomstplan. Dit plan voorziet in een betere verdeling van de werkdruk en een betere zichtbaarheid en aanspreekbaarheid van de politie. Die betere zichtbaarheid van de politie is ook waar Eck hardt zich sterk voor maakt. Al zal dat volgens hem niet noodzakelijkerwijs uit moe ten monden in meer blauw op straat. „De nabijheid van de politie moet je voelen als echte belangstelling. Dat kan ook op andere manieren dan twintig man naar buiten te sturen. Een telefoontje naar iemand kan ook al heel veel doen," aldus Eckhardt. Leefbaarheid En daarnaast is er volgens hem ook een rol weggelegd voor de burgers zelf. Met na me wanneer het gaat om de leefbaarheid van de omge ving. Als voorbeeld noemt hij de wijkvereniging die de jongeren van de straat houdt om het vandalisme tegen te gaan. „Hoe we dat hier gaan doen weet ik nog niet. Maar de voorbeelden in het land zijn legio." Het is natuurlijk altijd gevaarlijk voor een po litieman om te zeggen dat de mensen zelf ook iets moeten doen aan hun eigen veilig heid. Dat realiseert ook Eck hardt zich. „Maar als de poli tiek oproept tot meer zelfredzaamheid dan kan de politie dat toch ook doen? En wij blijven natuurlijk als po litie altijd zorgen voor de on dersteuning die nodig is." En als het aan de nieuwe dis trictschef ligt dan gebeurt dit al in een zeer vroeg stadi um van iemands leven. „Als politie kun je al een be langrijke rol spelen in de op- voedfase van de jeugd door te praten over normen en waarden; wat goed is en wat slecht. Dat is ook weer zo'n. voorbeeld van aandacht waar relatief weinig mens kracht voor nodig is." Bekende Voor de oudere eilandbewo ners is Ekchardt een oude be kende. In 1966 was Zierikzee immers de eerste echte standplaats van diens loop baan bij de politie. Een jaar daarvoor was hij in zijn ge boorte- en woonplaats Ter- neuzen begonnen aan zijn stageperiode. In Zierikzee bracht hij het tot groepsre- chercheur. Later vertrok hij als postcommandant Duive- land naar Nieuwerkerk. Dat was toen nog een bureau aan huis. Daarom ook was, vol gens Eckhardt, zijn vrouw net zo veel politieman als hij. „Zij was tenminste vaker thuis dan ik." Maar de mensen wisten wel waar ze moesten zijn. En dat is volgens Eckhardt ook iets dat zeer belangrijk is. Hij denkt hierbij aan de wijk- en dorpsagent van weleer. „Niet dat deze man of vrouw dagelijks in de wijk is te vin den. Maar de burgers moeten gewoon weten wie ze van de politie moeten hebben wan neer er iets mis is." De relatie met de burger speelt ook mee in zijn keuze voor het Oosterscheldebek ken. Mijn hart ligt op het platteland. Ik ben er zelf groot geworden. En de pro blemen kunnen dan toegeno men zijn en de politie kan een andere organisatie zijn dan vroeger; het platteland blijft gewoon het platte land." Specialisten En Eckhardt weet waarover hij praat, want ooit draaide hij een half jaar mee in Am sterdam. En dat is hem niet goed bevallen. „Voor elk dingetje dat boven het maai veld uitstak had je specialis ten. Maar die deden er ver volgens nooit iets aan, want ze hadden het te druk. Dat heeft naar mijn idee niets met politiewerk te maken. Je moet dicht bij de mensen staan. En in de stad ben je blauw zonder gezicht. Op het platteland ben je juist een ge zicht, dat toevallig een uni- formaan heeft." Zijn functiewijziging brengt Eckhardt één stap dichter bij de operationele dienst. De af deling Beleidsontwikkeling en Kwaliteitszorg van de po litie houdt zich bezig met'het ondersteunen van de opera tionele dienst. Het is een soort adviesbureau binnen de organisatie. De medewer kers bevinden zich gemid deld één dag in de week op het bureau. De overige dagen zijn ze op de 'adviestoer'. „En dat strekt zich uit over veel terreinen. Van het ver beteren van de kwaliteit van de aangifte tot en met maat schappelijke oriëntatie. In die zin sta ik op dit moment ook dicht bij het eigenlijke politiewerk," aldus Eck hardt. De stap naar de functie van districtschef is volgens hem dan ook minder groot dan de ze lijkt. „Heel basaal komt het er op neer een goede aan sluiting te bewerkstelligen tussen de basispolitiefunc tionaris en de bevolking. Als dat niet klikt dan houdt het op." J. Eckhardt: ,,De nabijheid van de politie moet je voelen als echte belangstelling.(Foto: Gemma Kessels) Organisatie mikt op 17.500 bezoekers RENESSE - De vijfde editie van het Beachpop- festival staat weer in het teken van dance en house. Het .Mid-zomer dance-festival staat ge programmeerd voor zaterdag 12 juli aan de Brou- wersdam tussen Scharendijke en Renesse. Captain Jack, vorig jaar de afsluitende act, staat dit jaar vroeg in de middag geprogrammeerd. (Foto: Marijke Folkertsma) De keus voor dance, die de organisatie vorig jaar voor het eerst maakte, komt niet uit de lucht vallen. In 1996 trok het festival ruim 12.000 bezoekers naar het terrein aan de voet van de Brouwersdam. Dit jaar mikt de organisatie op 17.500 bezoekers. Het suc ces van vorig jaar en de aan dacht die het festival ook nu weer krijgt op TMF en Radio 538 moet dat volgens organisator Marco Verse- put mogelijk maken. Op dit moment zijn Critical Mass, Nasty, Fortune Fai rytales, de Mosselman en Captain Jack al gecontrac teerd. Captain jack is de meest aansprekende naam van het middagprogram ma. „Dan kunnen ook de jongeren, die wellicht sa men met hun ouders het fes tival bezoeken kennis ma ken met deze topact," aldus Verseput. Feest Veel verwacht deze ook van de Mosselman. Een „super dance-act, richting hardco re met een keiharde beat. aldus Verseput. De regel matige kijkers van TMF zullen volgens hem onge twijfeld wel even de wenk brauwen fronsen bij het ho ren van deze naam. Verse put: „De clip is niet om aan te zien, maar het is wel feest. En dat moet natuur lijk ook voor de lustrum editie. Ook voor ditvjaar werkt Be- achpop weer samen met TMF en Radio 538. In de we ken voorafgaand aan het festival worden door deze zenders promotieclips en spotjes uitgezonden. Ver der kunnen luisteraars en kijkers meedoen aan prijs vragen. Op de dag van het festival maakt TMF opna men voor een drie uur du rende special, die later uit gezonden wordt. Dit jaar staan daarvoor nog meer camera's ter beschikking dan vorig jaar. De relatie met het Aids- fonds blijft bestaan. Vorig jaar kon de organisatie hieraan 45.000 gulden over handigen. De presentatie is wederom in handen van Nance Rutten. Daarnaast neemt zij ongetwijfeld ook weer een van de in totaal twintig optredens voor haar rekening.,Het festival begint om 10.30 uur en duurt tot 23.00 uur. Kaar ten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de GWK's en de VVV voorbespreek bureaus. ZIERIKZEE - Van carnaval naar Valentijn is dit jaar in tijd maar een weekje. Emotioneel gezien, ligt de stap veel groter. Kon men vorige week nog van achter een masker steelse blikken op zijn of haar ge liefde werpen, op Valentijnsdag, vrijdag 14 febru ari, dient meer openheid te worden betracht. Een anonieme blijk van lief de verhoogt wellicht de span ning, maar wie er enig effect mee wil sorteren, doet er misschien toch beter aan een afzender te vermelden. Be dachtzaamheid lijkt uit den boze op Valentijn. Deze dag vol romantiek is immers bij uitstek geschikt voor een blijk van liefde in de vorm van een fraai presentje en/of een kaartje met een literaire tekst. Liefde immers 'is de poëzie der zinnen', liet de Franse schrijver Honoré de Balzac destijds al weten en van good old Shakespeare kwam de aanmoediging 'Liefde redeneert zonder re de'. Valentinus Valentijnsdag is de feestdag van de heilige Valentinus, geboren in Alexandrië circa honderd jaar na Christus. Vooral in de Angelsaksische landen was het gebruikelijk dat verliefden hun al of niet anonieme liefdesverklarin gen ('valentines') stuurden aan hun uitverkorenen. Te genwoordig wordt ook bui ten de Angelsaksische lan den op 14 februari op ludieke wijze blijk gegeven van ge voelens van liefde en respect voor bepaalde personen. Vooral de laatste jaren heeft de middenstand zich op het item Valentijnsdag gestort. „Het heeft inderdaad een vlucht genomen", consta teert Marco van Oeveren van boekhandel De Vries in Zie rikzee. „Drie jaar geleden hadden we nog maar een hal ve kaartenmolen nodig en nu staan er twee volle molens met Valentijnskaarten." De belangrijkste doelgroep, volgens Van Oeveren, zijn meisjes in de leeftijdsgroep tussen de veertien en acht tien jaar. „Jongens kopen ook Valentijnskaarten, maar dat zijn er toch veel minder. Daarnaast doen ook volwas senen, zowel mannen als vrouwen, wel iets aan Valen tijn." Veel kaarten worden per soonlijk overhandigd, maar de PTT-kraszegels in hart vorm blijken ook behoorlijk in trek. V alentijnsparty Jeugdsoos The Trump in Brouwershaven houdt zater dagavond in het eigen ge deelte van het Scoutingge- bouw een Valentijnsparty. Sjoerd de Vries, één van de organisatoren, laat, weten, dat die ruimte sfeervol wordt ingericht 'met hartjes enzo' Er zal de hele avond romantische muziek worden gespeeld onder leiding van de discjockeys Martin van Ast en Jefta van Donk. Sjoerd denkt dat er veel zal worden gedanst en tussen tijds wordt er ook een specia le 'liefdesquiz' gehouden. Met de bedoeling een liefde spaartje bij elkaar te bren gen? „Ja, zo'n beetje," mom pelt Sjoerd. Hij is net ziek uit school gekomen. Hij heeft nog twee dagen om op te knappen, anders loopt hij veel romantiek mis. Romantisch Van de speciale hartvormige advertenties in deze editie van de Zierikzeesche Nieuwsbode werd spontaan gebruik gemaakt. Echt ro mantisch en anoniem zijn er eigenlijk maar twee: 'M M?' en 'Hoi, Poepertje, ik hou van je xxx'. De overige betonen in alle openheid lief de, dankbaarheid of respect. Misschien kloppen vele har ten wel een beetje sneller op Valentijnsdag. Immers 'De liefde kan hopen, waar het verstand zou wanhopen.' Tenminste dat zei een zekere Lyttelton ooit. En wat die anonimiteit betreft: een beetje geheimzinnigheid doet de liefde geen kwaad als je Gustav le Bon mag gelo ven: 'De liefde, die helder ziend wordt, is er na aan toe te eindigen.' Met liefde van mij naar jou.. dat hoort erbij op Valentijn (Foto: Joop van Houdt) 1 De kunst van de politie bestaat hierin, niet te zien, wat nutteloos is, dat zij ziet. Napoleon Af en toe zon HET WEER Vannacht opklaringen en in het bin nenland lichte vorst. Overdag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Westelijke wind, zwak tot matig, rond kracht 3. 2 BLOKKADE Blokkade in Spanje verscherpt na dood van een Spaanse vrachtwagenchauffeur. 3 DORPSRAAD Dorpsraad Ellemeet beraadt zich over haar positie binnen de nieuwe gemeente. 5 PROJECTTEAM De veerkracht van de natuur is aangetast en dient no dig te worden hersteld. 11 SPORTVERKIEZINGEN De sportverkiezingen vinden volgend jaar waarschijn lijk op eilandelijk niveau plaats. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's MIDDELBURG - De politie Zeeland houdt volgende week een telefonische enquête in Zeeland over cri minaliteit en onveiligheid. Doel van het onderzoek is het in kaart brengen welk deel van de bevolking vorig jaar in aanraking is gekomen met criminali teit. Het onderzoek maakt deel uit van een landelijk onder zoek dat vanaf 2 januari in het hele land wordt gehou den. In het kader van de zo genoemde monitoring wor den ongeveer 70.000 inwoners van Nederland van vijftien jaar en ouder onder vraagd over criminaliteit en onveiligheid. Daarnaast wordt hun oordeel gevraagd over het functioneren van de politie en worden er vragen gesteld over preventiege drag, overlast en buurtpro blemen. Geïnventariseerd Behalve dat de politie in zicht wil krijgen in het aan tal mensen dat vorig jaar in aanraking is geweest met cri minaliteit, wordt met het on derzoek de behoefte aan vei ligheid geïnventariseerd. Aan de inwoners van Zee land worden daarbij speci fiek vragen meegenomen over woninginbraken en drugsoverlast. In totaal wor den in de provincie 1.950 mensen geënquêteerd; even redig verdeeld over het plat teland en steden. Hulpmiddel De politiemonitor is eerder gehouden in 1993 en 1995. Het is een belangrijk hulpmiddel voor politie, burgemeesters en justitie. Met de uitkom sten van het onderzoek kun nen zij vorm geven aan het veiligheidsbeleid. Door het onderzoek iedere twee jaar te houden wordt bovendien zicht verkregen op de ont wikkelingen van onder ande re de politiezorg, het veilig heidsgevoel en het aangiftegedrag van burgers in de afgelopen jaren. De re sultaten van de monitor wor den in juni van dit jaar ver wacht. Mensen die vragen hebben over het onderzoek kunnen terecht bij het meld- en infor matiecentrum van de politie Zeeland (0118-632710). (Nieuwe districtschef politie J. Eckhardt) Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum: Handtek. t Bij automatische afschrijving uw j j~~] j J I j bank-/gironummer vermelden: III11I II SC Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. fY\i Antwoordnummer 12.4300VB Zierikzee. J dé krant van schouwen - duiveland!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1