Waterschappen krijgen hele Nederlandse kust in beheer 'Consument mag weten wat hij in zijn voedsel krijgt' Megataart voor Poot Leg |e Valentijn aan de hetting! SLZ start met cursus beschermen vogels Minister keurt projecten openbaar vervoer goed Groot deel subsidie naar busbaan Goes Overschrijdingen budgetten geen gevaar SGP Schouwen Provincie bezoekt EU Verzet tegen groei van camping Kabbelaarsbank AGENDA DONDERDAG 13 FEBRUARI 1997H NR 26129 3 DEN HAAG/MIDDELBURG - Minister A. Jorrits- ma van Verkeer en Waterstaat heeft de projecten voor het openbaar vervoer van het college van gede puteerde staten goedgekeurd. In totaal krijgt de provincie vijftien miljoen gulden van het rijk voor de verbetering van de infrastructuur voor het open baar vervoer. Het grootste deel van de sub sidie, die de betrokken weg- beheerders na de goedkeu ring door de minister tegemoet kunnen zien, wordt opgeslokt door de verbete ring van de doorstroming op de weg tussen Goes en Zie- rikzee. De kosten die hier mee gemoeid zijn worden ge raamd op bijna zeven miljoen gulden. Volgens de ministeriële rege ling extra investeringsim puls stads- en streekvervoer 1996-2000, komt negentig procent in aanmerking voor subsidie. Tien procent moet door de wegbeheerder zelf worden betaald. De regeling wordt meestal aangeduid als de De Boer-regeling ge noemd naar de huidig minis ter M. de Boer. Zij zat als Commissaris van de Konin gin van Drenthe de commis sie voor die de mogelijkhe den onderzocht naar een verbetering van de doorstro ming van het openbaar ver voer. Op deze manier wil het ministerie de concurrentie positie van het openbaar ver voer ten opzichte van de auto verbeteren. Het kabinet heeft hiervoor 900 miljoen beschikbaar gesteld. ZWN Openbaar vervoer heeft het plan opgevat tussen de Zee- landbrug en Goes een vrije busbaan aan te leggen. Bij de provincie staat de start van de werkzaamheden hiervoor gepland voor volgend jaar. In januari van 1998 wordt be gonnen met het verplaatsen van de bushalte aan 't Sas in Zierikzee. De nieuwe locatie van deze halte is de Tram baan. De ZWN krijgt een deel van het grasveld ter beschik king. Met de aanleg van het fietspad is hiermee al reke ning gehouden. Ook dit pro ject valt onder de De Boer-re geling. De ZWN heeft voor Schou- wen-Duiveland nog meer projecten aangedragen voor subsidie, zoals bijvoorbeeld beïnvloedbare verkeerslicht installaties (VETAG) op ver schillende kruispunten van de N59 en aanpassing van verschillende haltes op deze weg. Deze projecten komen echter niet in aanmerking voor de De Boer-regeling, omdat de N59 een rijksweg is. Het rijk neemt de uitvoe ring en kosten hiervan zelf voor zijn rekening. MIDDELBURG/ZIERIKZEE - Het Strategisch Groenproject (SGP) Schouwen komt niet in gevaar door de overschrijding van de budgetten van de ge zamenlijke provincies. Dat antwoord gedeputeerde staten op vragen van de CDA-fractie in provinciale staten. Omdat sommige provincies een bredere doelstelling heb ben gekozen, die meer omvat dan alleen het groene beleid, komen de totale kosten waarschijnlijk vijftien mil joen hoger uit dan de raming van 480 miljoen gulden. Voor die bredere doelstelling is ge kozen om het draagvlak te verhogen. Gs zijn van mening dat de overschrijding geen gevaar vormt voor het SGP Schou wen. Binnen de achttien SGP's wordt immers geen enkel onderscheid gemaakt door de minister. De status van het SGP Schouwen wordt dan ook niet meer tér discussie gesteld. Volgens gs is het geld voor het SGP Schouwen ook al ge reserveerd via het Interpro vinciaal Meerjarenprogram ma. De financiële middelen zijn hierin aangeduid als glo bale trekkingsrechten. Doel beschermen weidevogels ZIERIKZEE - De Stichting Landschapsbeheer Zee land (SLZ) start deze maand een cursus in het kader van het Project Vrijwillige Weidevogelbescher ming. De cursus is bedoeld voor vrijwilligers en boeren die met weidevogelbescherming aan de slag willen. De oplei ding geeft een eerste hand reiking in het herkennen van weidevogels, opzoeken en beschermen van nesten en jonge vogels en kennisma king met het boerenbedrijf. Vanaf februari gaan de werkzaamheden op het land beginnen en maart/april is een toptijd voor de boer. Zo ook voor de meeste weidevo gels; zij maken in dezelfde tijd hun nesten op het land. De boer kan er dan overheen rijden. Als een nest van tevo ren opgezocht en gemarkeerd wordt door bijvoorbeeld vrijwilligers, ziet de boer het liggen en kan er omheen wer ken. Zo kunnen nesten van weidevogels gespaard wor den. Dit is de essentie van het project. Vrijwilligers die de boeren hiermee willen helpen, kun nen zich aanmelden. De cur susdata zijn: donderdag 20 februari, maandag 3 en zater dag 29 maart. Wie meer wil weten kan bellen: telefoon 0113-230936. STRAATSBURG - Provin ciale Staten van Zeeland brengen 10 april een bezoek aan het Europese Parlement in Straatsburg. Op het programma staan on der meer lezingen en discus sies over de relatie van de Europsese Unie met Zeeland. Zo komen onder andere aan de orde de Europese samen werking en de betekenis daarvan voor de regio's, een aantal actuele Europese za ken in relatie tot Zeeland en de toekomst van de Europese structuurfondsen. Advertentie wie vóór 14 februari (Valentijnsdag) een ketting of armband voor zijn/haar valentijn bij juwelier postma koopt krijgt daar gratis een gouden hartje aan... boffen! dan heeft hij/zij er twee... JUWELIER dam 10 zierikzee Rijkswaterstaat: 'Regels zullen niet soepeler Worden' Het huidige bestemmingsplan staat permanente bebouwing op het strand niet toe. Strandpaviljoens moeten in de winter maanden verwijderd worden. (Foto: Joop van Houdt) ZIERIKZEE - Binnen een a twee jaar komt het be heer van de kust geheel in handen van de water schappen. Volgens voorlichter J. Geluk van Rijkst waterstaat hoeft dat echter niet te betekenen dat permanente en semi-permanente bebouwing op het strand wordt toegestaan. Nu mag strand in beheer bij waterschappen wél en strand in beheer bij Rijks waterstaat niet permanent of semi-permanent be bouwd worden. „Wij gaan er vanuit dat het beleid in de toekomst aange scherpt wordt. Als je kijkt naar de recente geschiedenis is dat ook logisch," aldus Ge luk, doelend op de overstro mingen in 1995 in het rivie rengebied. „Daar zijn de regels drastisch aange scherpt en wij verwachten dat dat ook op dit gebied ge beurt." De overdracht van het be heer van het strand is niet op initiatief van waterschap noch waterstaat, maar maakt deel uit van de door de regering opgelegde her verdeling van overheidsta ken. De onderhandelingen over wie waarvoor verant woordelijk wordt lopen al ja ren, maar Waterschap Zeeuwse Eilanden verwacht dat binnen één of twee jaar de onderhandelingen afge- rond worden. Rijkswater staat denkt dat het nog wel eens langer kan duren. De vraag of er op het strand en in duingebieden perma nent en semi-permanent ge bouwd mag worden is al ja renlang onderwerp van discussie. Op dat punt ver schillen Rijkswaterstaat en het waterschap van mening. Mits de veiligheid niet in het geding is en de strandpavil joenhouders hun nering vijf meter uit de duinvoet en op een hoogte van drie meter bo ven het strand bouwen geeft het waterschap toestem ming. Dit wel onder de voorwaarde dat het bouwwerk demonta bel is en niet verankert in de steenglooiing. Ook mag het aanstuiven van het duin door het bouwwerk niet belem merd worden en is alleen een paalfundering toegestaan. Rijkswaterstaat is niet zo soepel als het waterschap. Strandpaviljoenhouders die hun bedrijf op strand in be heer bij Rijkswaterstaat hebben krijgen een resoluut nee te horen op de vraag of ze hun tijdelijk paviljoen in een semi-permanent gebouw om mogen zetten. J. Kristelijn uit Renesse ver baasde onlangs vriend en vij and door op het strand bij Kijkduin - in beheer bij het waterschap - 33 betonnen pa len te laten heien voor de bouw van een strandpavil joen dat ook in de winter maanden kan blijven staan. Kristelijn is volgens B. van Liere van de afdeling beheer en onderhoud waterkeringen van het waterschap, echter toch iets te voortvarend ge weest. ,,Je hebt toestemming van twee partijen nodig," al dus. ,,Dus niet alleen van het waterschap, maar ook van de gemeente Schouwen-Duive- land." O. Griffioen van de sectie grondgebiedszaken van de gemeente Schouwen-Duive- land beaamt de woorden van Van Liere. In eerste instantie was de gemeente overdon derd door de heipalen, maar nu is het bestemmingsplan er nog eens op nageplozen en uit dat speurwerk bleek dat per manente bebouwing van het strand in strijd is met het be stemmingsplan. Bouwvergunning Voor de bouw van een strandpaviljoen dat alleen in de zomermaanden op het strand staat is momenteel geen bouwvergunning nodig, maar voor een permanent pa viljoen moet de ondernemer in kwestie wél over een bouwvergunning beschik ken en die is door de gemeen te Schouwen-Duiveland niet verstrekt aan Kristelijn. Op last van de gemeente is de bouw van Kristelijns strand paviljoen deze week stopge zet. Het college wil op korte termijn bekijken of het be stemmingsplan aangepast moet worden of niet. Binnen enkele weken wordt het re sultaat van het denkwerk in commissieverband aan de or de gesteld. Schouwen-Duiveland zet vraagtekens bij manipulatie gewassen SCHARENDIJKE - P. de Koeyer, voorzitter van Agrarisch Schouwen-Duiveland,zet vraagtekens bij genetische manipulatie van gewassen. Dat bleek tij dens de dinsdag in Scharendijke gehouden jaarver gadering van de belangenbehartigingsorganisatie. Eind vorig jaar werd onder anderen door Greenpeace ge demonstreerd tegen het ge netisch manipuleren van so ja. Ook de Natuurwetpartij stelde zich bijzonder kritisch op tegenover deze nieuwe ontwikkeling. Terecht, vol gens De Koeyer. ,,Ik besef dat je vooruitgang niet tegen kunt houden. Maar ik vraag me af of dit vooruitgang is," aldus De Koeyer in zijn jaar rede. En even later: „De con sument mag weten wat hij in zijn voedsel krijgt. Ik heb me verbaasd over al die land- bouwvoormannen die klak keloos een pleidooi houden vóór de teelt van bijvoor beeld Round-up-bestendige suikerbieten," Hij stelde dat diezelfde land- bouwvoormannen al jaren de mond vol hebben van markt gericht in plaats van pro- 'ductgericht produceren, maar nu voorbij gaan aan wat de consument - de markt - wil. „Volgens mij moet de landbouw open consumen tenorganisaties benaderen en vragen wat en hoe men het wil. Dat voorkomt boycotac ties later en draagt bij aan ons imago." Twijfels De Koeyer sprak ook zijn twijfels uit over de voorde len van genetische manipula tie van gewassen. „Het is nog volstrekt onduidelijk hoe lang deze techniek een echte oplossing is. Mais was on- kruidvrij te telen met Atra- zin, totdat de ziekte hane- poot kwam. Ridomil was maar voor korte tijd afdoen de tegen de aardappelziekte phytophtera. Kortom: tot nu toe heeft de natuur iedere menselijke vinding weer on gedaan gemaakt. Ook ik be grijp dat het zinloos is om je tegen nieuwe ontwikkelin gen te verzetten, maar vol gens mij is genetische modi ficatie niet van positieve invloed." De Koeyer ging in zijn jaar rede ook in op de keuring van landbouwspuiten die dit jaar verplicht wordt. „Er kan dus niks meer misgaan zou je zeggen. Maar helaas worden er nog te veel restan ten van bestrijdingsmidde len in het slootwater gevon den. Het gevaar van ver plichte spuit vrije zones is reëel en dat zou een regel rechte ramp zijn," aldus De Koeyer. Hij riep de leden van Agrarisch Schouwen-Duive land op om kantdoppen te ge bruiken en werveldoppen voortaan links te laten lig gen. Verder dienen boeren de eer ste rij aardappelen zo ver van de slootkant zetten dat het loof niet over het talud gaat hangen. „Een gedeelte van het talud of zelfs de sloot meespuiten moet echt tot het verleden behoren. Bedenk dat straks de goeden onder de kwaden zullen moeten lij den. Dus enige sociale con trole of instructie aan de loonwerker is op zijn plaats. Als we met z'n allen hier niet toe in staat zijn verdienen we eigenlijk niet beter." Acht kilo bloem, 160 eieren, vijf kilo suiker, vijf kilo banketbakkersroom en een liter ma- resquin werden verwerkt in een héle grote taart, die werd gemaakt door banketbakster A. van Dijk uit Zierikzee. De banketbakster van de Zierikzeese BB bakkerij deed dat in opdracht van het personeel van Horesca Poot uit Sirjansland bij gelegenheid van de ope ning van de nieuwe hal van de horecagroot- handel. De taart, waaraan acht uur is ge werkt, Werd gisteren tijdens de feestelijke heropening aangesneden. (Foto: Marijke Folkertsma) Vier Schouwse stemmen tegen BROUWERSHAVEN - De uitbreidingsplannen van camping Gran Dorado op de Kabbelaars bank kunnen rekenen op verzet uit de Schouwse hoek. Via deze krant werd vorige week bekend dat Gran Do rado haar camping wil uit breiden van tachtig naar tweehonderd staanplaat sen. De gemeenteraad van Goedereede is akkoord met deze uitbreiding. Zoniet op Schouwen-Duive land. Wethouder C. Veer- hoek heeft in het dagelijks bestuur van het Grevelin- genschap zijn afkeuring reeds laten blijken. Maandag, in de raad van bestuur zal Veerhoek dat opnieuw doen. Zo maakte hij dinsdagavond in de raadscommissie ruimtelij ke ordening duidelijk. „Goedereede vond ook wat van de toren bij Aquadelta in Bruinisse. Laat ik nu ook maar eens wat vinden van de andere kant. Ik zal maandag tegen stemmen. We hebben tegenwoordig vier stemmen in de raad van bestuur," sprak de wet houder krijgshaftig. Natuurgebied Het stoort'de Schouwse po litiek dat Gran Dorado op de Kabbelaarsbank uit breidt zonder dat daar een kwaliteitsverbetering aan vast zit. Des te kwalijker, vindt WD-commissielid H. Coomans, „omdat de camping midden in een na tuurgebied zit." „Een slechte zaak," liet Recron- voorzitter H. van Oost zich vanaf de publieke tribune ontvallen. Komende maandag verga dert de raad van bestuur van het recreatieschap De Grevelingen. Donderdag 13 februari Ellemeet Kennismakingsavond college b en w. 't Durpsuus. 19.30 uur. Sirjansland Lezing ds. J. Maas voor Re formatorisch Kontakt. Her vormde kerk. 19.45 uur. Vrijdag 14 februari Kerkwerve Carnavalsavond voor kinde ren. Kantine Sportvereni ging WIK. 19.00-21.30 uur. Zaterdag 15 februari Zierikzee Cursus 'Dromen een weg tot zelfkennis'. De Lichtboei, MFC. 10.00-16.00 uur. Burgh-Haamstede Carnavalsparty. Big S. 20.00 uur. Renesse Ledenvergadering Mus- schengilde. Café Het Wapen van Zeeland. 20.00 uur. Scharendijke Feestavond ZSC'62 voor leden, donateurs en sponsors. Dorpshuis De Putmeet. 19.30 uur. Brouwershaven Jaaruitvoering Smalstads gemengd koor en Krooswijk Band. Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Valentijnsparty jeugdsoos The Trump. Scoutingge- bouw. 20.00 uur. Dreischor Wilgen knotten Scouting groep Prinses Margriet. Terrein waterzuivering. 9.00 uur. Bruinisse Rommelmarkt van de Her vormde Gemeente aan de In dustrieweg 7 en Dreef 10. Van 09.00 tot 12.00 uur. Hitradio Veronica Drive-in show. 't Durps'uus. 20.00 uur. Zondag 16 februari Zierikzee Optreden 'Doris Day en andere stukken' in Café de Vlinder. 16.00 uur. Maandag 17 februari Nieuwerkerk Districtsbijeenkomst Water schap Zeeuwse Eilanden, Ons Dorpshuis, 19.30 uur. Dirksland Vergadering Natuur- en re creatieschap De Grevelingen in De Schakel. 15.00 uur. Dinsdag 18 februari Zierikzee Show 'En Vliegwerk' van Brigitte Kaandorp. Theater Mondragon. 20.00 uur. Oosterland Verkoping, Maireweg 14, 9.30-11.30 uur en 14.00-16.30 uur. Bruinisse Discussie-avond waterbe heer Grevelingen. Conferen tie- en trainingscentrum Grevelingen Garden. 18.00 tot 22.00 uur. Woensdag 19 februari Zierikzee Voorlichtingsbijeenkomst. VSO De Noordzelke De Kan terlaan 1.14.00 tot 16.00 uur. Scharendijke Feestmiddag ZSC'62 voor iedereen (vooral ouderen). Dorpshuis De Putmeet. 14.30 uur. Nieuwerkerk Voorlichtingsavond WN- actie 'Hart(d) voor je kind'. Peuterspeelzaal. 20.30 uur. Bruinisse Discussie-avond waterbe heer Grevelingen. Conferen tie- en trainingscentrum Grevelingen Garden. 18.00 tot 22.00 uur. Donderdag 20 februari Zierikzee Koffie-ochtend Wijkgroep Poortambacht. Gebouw kegelclub, Haringvlietplein. 10.00-12.00 uur. Lezing 'Cultuur en gods dienst: kracht voor vrou wen?' MFC. 19.30 uur. Vrijdag 21 februari Burgh-Haamstede Feestavond s.v. DFS, Dorps huis De Schutse, 20.00 uur. Ouwerkerk Algemene ledenvergadering PJZ. Restaurant De Vierbannen. 19.00 uur. Bruinisse Jaarvergadering 'Algemeen Vissersbelang', Ned. Her vormd Verenigingsgebouw, 20.00 uur. Zaterdag 22 februari Zierikzee Postzegelbeurs. Scoutingge- bouw Van Veenlaan. 10.00- 17.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3