Afgebakende speelruimte brommobielen 'Handig in huis en tuin' nieuw doe-het-zelf blad Meldpunt voor klachten sollicitatieprocedures Try-out Doris Day en andere stukken Slachtofferhulp helpt 50 meer mensen Twee Israëlavonden Beheersjubileumjaar Duinen Oostvoorne Buurtbus breidt route uit Regels voor gebruik nu duidelijk vastgelegd Klachten sollicitanten moeten beter worden afgehandeld Cijfers over 1996 Nieuwe band eert Nederpop WOENSDAG 12 FEBRUARI 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Brommobielen zijn ook in Nederland in opkomst. In Frankrijk en Italië rijden deze mini-auto's al langer rond. Hoewel de overheid deze 'overdekte vierwielers met de techniek van een bromfiets' in eerste instantie van onze wegen wilde weren, moeten zij vanwege de Eu ropese regelgeving toch worden toegelaten. Daarbij rees de vraag: aan w^lke regels de bestuurders zich moeten houden. Gelden de verkeersregels van auto mobielen of de regels van bromfietsen?. Na vele discus sies zijn de regels voor het ge bruik van brommobielen vo rig jaar vastgelegd en per 1 januari 1997 ingegaan. Ouderen zien in de brommo- biel een goed alternatief: je zit droog, de vier wielen zor gen voor een stabiele weglig- ging en je hebt geen rijbewijs nodig, het is immers een bromfiets op vier wielen.De komst van de 'overdekte bromfiets' zorgde echter ook voor de nodige verwarring. Met een bromfiets mag je op het fietspad rijden, maar daarvoor zijn deze vierwie lers eigenlijk net te breed. Met zo'n kleine vierwieler kun je daarom beter op de rijweg gaan rijden, maar daar vormen ze door hun ge ringe snelheid weer een pro bleem. Moet de berijder ei genlijk wel of geen helm dragen? Heb je nou wel of geen rijbewijs nodig om een brommobiel te besturen? Moet de brommobiel, net als de bromfiets, een geel plaat je op zijn voorspatborden hebben? Zo borrelden er tal rijke vragen op. Spelregels Besloten is dat bestuurders van brommobielen de regels voor personenauto's in acht moeten nemen. Dit betekent dat zij verplicht zijn een gor del te dragen. Een helm dra gen hoeft niet. Gebruik van het fietspad is niet meer toe gestaan: de 'brommobilist' moet op de rijbaan rijden. Parkeren op het trottoir is eveneens verboden. De be stuurder moet zijn brommo biel parkeren op straat of op andere voor het parkeren van auto's bestemde wegge deelten. Bromfietscertificaat Bestuurders van brommo- Een brommobiel op het fietspad op de Zeelandbrug. Sinds het ingaan van de nieuwe regels mogen deze voertuigen niet meer over fietspaden rijden. (Foto: Joop van Houdt) bielen, die geen geldig rijbe wijs A of B bezitten, mogen vooralsnog met een brom fietscertificaat op pad. On dertussen bekijkt het minis terie van Verkeer en Waterstaat of het wenselijk is een speciaal brommobiel- rijbewijs of -certificaat ver plicht te stellen. En zo ja, op welke wijze zo'n brevet kan worden ingevoerd. Verder is voor brommobie len een maximum snelheid van 45 kilometr per uur vast gesteld. Deze geldt zowel binnen als buiten de bebouw de kom. Om te voorkomen dat brommobielen gebruik gaan maken van autowegen, heeft de overheid tevens de minimum snelheid voor au towegen verhoogd van 40 tot 50 kilometer per uur. Zo doende zijn nu alleen voer tuigen die tenminste 50 kilo meter per uur kunnen en mogen rijden toegelaten tot de autowegen. Brommobie len mogen niet harder dan 45 kilometer per uur rijden. Op autowegen en autosnelwe gen zijn ze dus niet toege staan. Dat is ook logisch, want de relatief lage snel heid van de brommobielen zou de verkeersveiligheid op 80 kilometer-wegen of auto snelwegen, waar 100 of 120 kilometer per uur mag wor den gereden, niet bevorde- Herkenbaar Om achterop komende be stuurders te laten zien dat een brommobiel niet harder kan en mag rijden dan 45 ki lometer per uur, moeten de brommobielen aan de achter kant een rond wit bord met een rode rand dragen. Zwar te cijfers geven hierin het ge tal 45 aan. Gele of oranje vlakken, zoals die op het voorspatbord van een brom- of snorfiets aanwezig zijn, mogen op een brommobiel niet worden aangebracht. Dit om verwarring te voor komen. Een belangrijk bijkomend aspect van de nieuwe regels is dat alle overige wegge bruikers de brommobiel voortaan moeten behandelen als motorvoertuig. Zo heeft een van rechts komende brommobiel voorrang op een hem van links naderend mo torvoertuig. KLEDING ZIERIKZEE - De vereniging Samen Strijden Tegen Reu ma (SSTR) houdt op vrijdag 14 februari in Zierikzee een inzameling van gebruikte kleding, schoeisel en huis- houdtextiel. In Nederland wonen naar schatting 400.000 mensen die lijden aan één of andere vorm van reuma, een ziekte die vrijwel altijd gepaard gaat met pijn. Medisch ge zien valt er aan reuma niet meer te doen dan het geven van pijnstillers. Een medi sche en paramedische behan deling in een kuuroord brengt echter vaak verlich ting van pijn en een beter functioneren in het dagelijks leven met zich mee. Omdat maar weinig ziektekosten verzekeraars zo'n behande ling in hun pakket hebben opgenomen, probeert SSTR door verkoop van de ingeza melde kleding reumapatiën ten toch de kans te geven een kuuroord te bezoeken. De kleding kan in de gele plastic zak, die huis-aan-huis is bezorgd, worden gestopt en op 14 februari voor 9.00 uur 's ochtends buiten wor den gezet. Het SSTR-depot bevindt zich aan de Oudeweg 11 in Zierikzee: 413527. JUBILEA BURGH-HAAMSTEDE Liefst negen jubilarissen worden vrijdag 14 februari gehuldigd tijdens de jaarver gadering van de afdeling Schouwen van de Bouw- en Houtbond FNV. Districtsbestuurder H. Plat is present om de jubilerende leden in het zonnetje te zet ten. Vijfentwintig jaar lid van het vakverbond zijn: E. Boerman, L. Jansen, G. van der Kamp, A. van Kuijk, J. Meuldijk en N. Plandsoen. F. Krikke en L. Verloo zijn alle bei veertig jaar lid en J. van der Schelde zelfs al vijftig jaar. Verder op de agenda van de jaarvergadering staat de ver kiezing van bestuursleden. Voorzitter A. van Kuijk en bestuurslid C. van Nieuwen- huize zijn beide aftredend en herkiesbaar. Na het huishou delijk gedeelte van de verga dering wordt bingo gespeeld. De vergadering wordt gehou den in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede en be gint om 19.30 uur. MOEDERGROEP ZIERIKZEE - Borstvoe dingsorganisatie La Leche League houdt op woensdag 12 februari een moedergroep- avond. Het thema van de avond is Oost, West. Borst, Best. Cen traal staat de vraag waarom de wereldgezondheidsorga nisatie borstvoeding advi seert. Moeders kunnen, on der leiding van een LLL-leidster, praten over de voordelen van borstvoeding. Ook met vragen die niet over de voordelen van borstvoe ding gaan kunnen moeders op deze avond terecht. De bij eenkomst begint om 20.00 uur en wordt gehouden bij Lydia de Raad, Mastgat straat 90 in Zierikzee. Kleine kinderen zijn eventueel wel kom. Meer informatie is ver krijgbaar via: 417776. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Op het schrijven van een sollicitatiebrief volgt vaak een periode van hooggespannen verwachtingen. Word ik uitgeno digd of niet? En zo ja, wat gebeurt er na het eerste gesprek? Solliciteren is spannend maar kan ook frustrerend zijn als de procedure niet verloopt zoals het hoort. Sollicitanten worden soms onfatsoenlijk behandeld of zelfs gediscrimineerd. Zij dienen een klacht in en ver volgens vinden zij daarvoor geen gehoor. Werkgevers en werknemers hebben in 1991 in de Stichting van de Arbeid duidelijke afspraken ge maakt over zorgvuldige sol licitatieprocedures Hoe vaak toch iets mis gaat en op welke manier is niet precies bekend. En ook over de wijze waarop klachten worden afgehandeld heeft dé overheid onvoldoende gege vens. Het ministerie van So ciale Zaken en Werkgelegen heid heeft daarom een tijdelijk meldpunt sollicita tieklachten ingesteld. Met dit meldpunt wil de overheid beter inzicht krij gen in eventuele knelpunten op het gebied van werving en selectie en klachtenafhande ling. Het gaat daarbij om bij voorbeeld de volgende pro blemen: De organisatie heeft in de advertentie onjuiste of onvoldoende informatie ver strekt over sluitingstermijn, functie-eisen en de selectie procedure. Discriminerend Er zijn niet ter zake doende of zelfs discriminerende functie-eisen gesteld,. bij voorbeeld over godsdienst, geslacht of uiterlijk, waarop de sollicitant wellicht is af gewezen. Er zijn vragen ge steld over het privé-leven of de sollicitant is anderszins onfatsoenlijk behandeld. Er is niet of heel laat op de sollicitatiebrief gereageerd. Er is achter de rug van de sol licitant om informatie inge wonnen bij anderen, zoals de vorige werkgever. Reiskos ten zijn niet vergoed. Of de vacature was al vervuld op het moment dat de adverten tie werd geplaatst. In al deze gevallen heeft in formatie, die niet daadwer kelijk verband houdt met de betreffende functie, een rol gespeeld. En dat is niet vol gens de afspraken die werk gevers en werknemers met elkaar hadden gemaakt. De sollicitant die een klacht hierover wilde indienen, kon bovendien niet of slecht bij de organisatie terecht. Mensen die in de afgelopen drie jaar met dergelijke pro blemen te kampen hebben gehad worden verzocht deze door te geven aan het meld punt sollicitatieklachten van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Daarvoor kan tot 15 maart op werkdagen tussen 09.00 en 21.00 uur gratis worden getelefoneerd via 06-0223285. Anonimiteit is daarbij ge waarborgd. Analyse Het ministerie gaat een ana lyse van alle meldingen ma ken om meer inzicht te krij gen in het wel en wee rond solliciteren. Vervolgens wordt met werkgevers en werknemers besproken of, en zo ja welke maatregelen moeten worden getroffen. Daarvoor wordt in het voor jaar 1997 een conferentie ge houden. Het doel van dit al les is dat klachten over sollicitatieprocedures in de .toekomst beter worden afge handeld en dat sollicitanten op een nette en fatsoenlijke manier worden behandeld. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Onlangs is een nieuw tijdschrift verschenen: 'Handig in huis en tuin'. Een tijdschrift boordevol doe-het-zelf ideeën met daarbij een praktische uitleg. Het ligt voortaan elke maand in de winkel. Stap-voor-stap kan zo iedere klus worden geklaard. Van een krakende trap tot het in stalleren van een wastafel. In Handig in huis en tuin staat een breed scala aan on derwerpen. Maandelijks wordt aandacht besteed aan huistechniek, interieur/af- werktechniek, weekend- klus, meubilair, gereedschap (inclusief tips en onderhoud) en klussen in de tuin. Ieder onderwerp wordt stap- voor-stap uitgelegd en onder steund met illustraties. Nico Zwinkels, bekend van het tv- programma 'Eigen huis tuin', behandelt in elke edi- De eerste editie van het tijdschrift Handig in htiis en tuin. tie van het nieuwe tijdschrift enkele klussen en geeft prak tische tips. In de rubriek 'Meubel van de maand' be spreekt hij uitvoerig een meubel dat u zelf kunt ma ken en geeft hij daarnaast handige aanwijzingen. Deze maand is het 'Meubel van de maand' een mobiele werkplek bestaande uit een tafel en ladekast. In het tv- programma 'Eigen huis tuin' wordt het 'Meubel van de maand' ook gemaakt en kunt u deze rubriek stap- voor-stap terugzien. Handleiding Handig in huis en tuin is een handleiding en handreiking voor de doe-hetzelver. Naast verschillende klussen met handleiding worden er ook diverse handreikingen ge daan. In het eerste nummer is te lezen hoe het beste schaatsen kunnen worden geslepen slijpen, wordt in formatie gegeven over de universele afstandsbedie ning en geven lezers elkaar praktische en slimme tips bij het doe-het-zelven. Bijvoorbeeld een manier om deuren stofvrij te schilderen: Sla aan de boven- en onder rand van de deur spijkers. Zo kan de deur aan de spijkers rusten op de ruggen van twee stoelen, wanneer één zijde van de deur is geschilderd draait men de deur direct om waardoor deze stofvrij blijft. Dakraam In het eerste nummer wordt ook aandacht besteed aan het plaatsen van een dak raam, het plaatsen van een bad, tegelen en nog meer badkamer opknapideeën, het opknappen van een hou ten- of parketvloer en het maken van een kas in de tuin. MIDDELHARNIS - De vrijwilligers van het Buro Slachtofferhulp waren in 1996 actief voor 459 men sen, die het slachtoffer waren van een misdrijf, ver keersongeval of andere ingrjpende gebeurtenis. Dat waren ruim 160 mensen meer dan het jaar daarvoor, toen 297 slachtoffers bij het Buro Slachtofferhulp kwa men, een stijging van ruim vijftig procent. Die stijging komt eveneens tot uiting in het aantal zaken waarvan die mensen slachtoffer wa ren. Dat groeide van 104 in 1996 naar 175 in 1997. Een grote groep mensen (79), die hulp zocht bij Buro Slachtofferhulp werd het slachtoffer van vernieling van hun eigendommen door derden. Ook veel slacht offers van een verkeersonge val of verkeersdelict (69) wis ten de weg naar het bureau te vinden. Opvallend was ook het grote aantal nabestaan den van mensen die bij een ongeval waren betrokken, dat hulp zocht. De meeste mensen (301) werden naar het Buro Slachtofferhulp ge stuurd door de politie. Bijna 130 mensen namen zelf het initiatief om contact te zoe ken met het bureau. Veel slachtoffers (85) kwamen uit Middelharnis, terwijl in ook Dirksland (42) en Melissant (41) relatief veel mensen slachtoffer werden van een ingrijpende gebeurtenis. De medewerkers van het Bu ro Slachtofferhulp zetten zich in voor mensen die daar door ongewild en onge vraagd materiële of psychi sche schade lijden. Zij bieden praktische hulp bij justitiële procedures en contacten met verzekeringsmaatschappij en. Geestelijke hulp bij het verwerkingsproces kan wor den geboden door gesprek ken en een luisterend oor. De hulp is gratis en wordt verzorgd door ervaren vrij- wiligers. Het Buro Slacht offerhulp is gevestigd aan de Langeweg 74 in Middelharis. Het is geopend op maandag, woensdag en vrijdag van 10.00 tot 13.00 uur of telefo nisch bereikbaar via 0187- 484916. ZIERIKZEE - Op initiatief van de Stichting Sjofar uit Voorburg worden donderdag 20 en vrijdag 21 fe bruari twee Israëlavonden gehouden in het MFC aan de De Huijbertstraat in Zierikzee. De Stichting Sjofar is ervan overtuigd dat de weder komst van Jezus Christus aanstaand is. „Hoewel hele maal niet passend in dit tijdsbeeld staat het juist nu te gebeuren. Jezus zelf geeft de belangrijkste aanwijzing. De generatie die het weer tot bloei komen van de vijge boom zal meemaken zal ook zijn komst meemaken," al dus Sjofar in een persbe richt. De Bijbel leert dat de vijgeboom het symbool is voor Israël als natie. Dit is voor Sjofar de reden waarom de situatie in het Midden- Oosten de wereldpolitiek beïnvloedt en steeds meer de aandacht vraagt. Over dit onderwerp spreekt beide avonden mevrouw H. Stran- ders, wonend in Israël. Beide Israël-avonden beginnen om 19.30 uur. ZIERIKZEE - In café de Vlinder in Zierikzee vindt op zondag 16 februari een try-out plaats van de nieu we band Doris Day en andere stukken. Deze band, waarin een aantal muzikanten zitten afkomstig van Schouwen-Duiveland, brengt een hommage aan de Nederpop. De naam van de band is afge leid van een van de albums van 'Doe Maar'. Een van de Nederlandse bands die aan het begin van de jaren tach tig furore maakten. Vijftien jaar geleden kende de Neder pop haar hoogtepunt met bands als Doe Maar, Toontje Lager, het Goede Doel en Klein Orkest. Twee jaar geleden werd het idee geboren om de leukste en bekendste Nederpop- nummers te verwerken in een répertoire. Vorige jaar kreeg dit plan vaste vorm door een drie kwartier du rend optreden tijdens het Any wave-festival in het Zie- rikzeese Podium Brogum. De positieve reacties van het publiek waren aanleiding om 'Doris Day en andere stukken' als vaste band ver der te laten gaan met een avondvullend repertoire. In middels is de band versterkt met een nieuwe drummer en een extra zangeres en is het repertoire uitgebreid tot tweeënhalf uur speeltijd. De bandleden komen uit Zee land en Zuid-Holland en heb ben hun sporen in dé popmu ziek reeds verdiend. In de huidige samenstelling zingt Ernst Pols en verzorgen An nie Gerretsen en Annelies van de Waarsenburg de ach tergrondzang. De overige bandleden zijn: Henri de Bruin (drums), Niek de Groot (toetsen), Arjen Zwart (gitaar) en Roel Jansen (bas gitaar en achtergrondzang). VERKIEZINGEN [inlJMIDDELBURG - De ver kiezingen voor de provincia le staten zijn vastgesteld op woensdag 6 maart 1999. Op dinsdag 16 april van datzelf de jaar komen de staten in de nieuwe samenstelling voor het eerst bijeen. Volgens ar tikel C4 van de Kieswet tre den de huidige staten af op de dinsdag in de periode van 12 tot en met 18 april. Dit betekent dat de laatste zit tingsdag van de staten in de huidige samenstelling op .maandag 15 april 1999 valt. De kandidaatstelling staat op dindag 22 januari ge pland. ZIERIKZEE - De buurtbus rijdt een nieuwe route en doet nu ook de nieuwe halten bij verzorgingstehuis Borrendamme in de Scheldestraat en het tijdelijke gemeentekantoor aan het Hatfieldplein aan. Boven dien is er een extra rit naar het Rode Ziekenhuis, af gestemd op het bezoekuur, aan de route toegevoegd. Burgemeester J. Asselbergs sprak daar onlangs tijdens de officiële openingsrit zijn vreugde over uit. Deze uit breiding is afgestemd op de behoefte van de bewoners in de kleine kernen Sirjans- land, Nieuwerkerk, Ouwer- kerk en Kerkwerve. Uit het SGBO-onderzoek naar de af stand tussen burgers en be stuurders kwam bijvoor beeld een goede bereikbaarheid van het ge meentekantoor als wens naar voren. (Foto: Marijke Folkertsma) Veertig jaar in bezit Zuidhollands Landschap MIDDELHARNIS - Dit jaar is het natuurgebied Duinen van Oostvoorne veertig jaar in bezit en be heer bij Stichting Het Zuidhollands Landschap (ZHL). In september zal dit jubileum worden ge vierd met een groots opgezette actie. Het ZHL hoopt hiermee meer draagvlak te krijgen voor het behoud van het meest waardevolle duinge bied van West-Europa. Het eerste cadeautje is van het Centraal Planbureau, dat een tweede Maaslvlakte niet nodig vindt. Jubileum Hoewel het ZHL sinds 1957 nog vele andere natuurgebie den heeft verworven, wordt dit unieke natuurgebied ten zuiden van het Oostvoornse Meer door velen nog altijd als heilige grond beschouwd. Nergens in Nederland is zo'n concentratie van zeldzame planten en dieren te vinden als in deze Zuid-Hollandse duinen. Het bedrijfsleven in het naburige Botlekgebied staat centraal bij het be- heersjubileum. Verschillen de multinationals hebben hun betrokkenheid bij het duingebied al vertaald in de vorm van sponsoring. Door het organiseren van een spe ciale actie wil het ZHL dit aantal vergroten. Maasvlakte Het overgrote deel van de af gelopen veertig jaar heeft in het teken gestaan van de Maasvlakte. Met de realisa tie van de Maasvlakte in 1966 I verdween een belangrijk deel van de dynamiek waar van de vele zeldzame soorten in het duingebied afhanke lijk zijn. Om de negatieve invloeden van de havenactiviteiten binnen de perken te houden, is al voor de aanleg besloten om de uiterlijke zuidgrens van de Maasvlakte aan te ge ven met een zogenaamde de marcatie. Desondanks is de zoute zeewind grotendeels weg gevallen, waardoor con stante inspanningen nodig zijn om de internationale verantwoordelijkheid voor het behoud van de vele zeld zame soorten waar te maken. Cadeau In hoeverre 1997 ook een feestelijk jaar wordt voor de Duinen van Oostvoorne hangt nauw samen met de uitkomst van de nut- en noodzaakdiscussie. Een eventuele tweede Maasvlak te zou ten zuiden van de de marcatielijn komen te liggen en dus ingrijpende gevolgen hebben voor het unieke duin gebied. Het ZHL heeft geen behoefte aan een dergelijk cadeau, waarvan ze de nood zaak niet inziet. Hierin wordt zij gesteund door het Centraal Planbureau dat het nut van een eventude aanleg eveneens in twijfel trekt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5