Beelden watersnoodramp '53 op video Zes sobere maaltijden uit solidariteit armen Informatiegids VVV Ouddorp Vijftiende auto Peugeotrijder Blues in Diekhuus puzzelrubriek dier in het vizier De Seat Ibiza Copa en Cupra temperamentvol Doris heeft goed humeur Initiatief Oecumenische Werkgroep J- Modellen met sportieve extra's WOENSDAG 12 FEBRUARI 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - 'Uit het Polygoon journaal 1950-1955' is de titel van een videocassette, die onderdeel vormt van de serie "Beeld van Neder land'. De serie wordt op de markt gebracht door het Nederlands Filmarchief. De videocassette bevat beelden, die het Polygoonjournaal indertijd liet zien over de Watersnoodramp van 1953. Op de cas sette staan ook beelden van andere belangrijke én alledaagse gebeurtenissen uit het Nederlandse ge schiedenis. Het gaat om een boekhan delseditie van de serie 'Beeld van Nederland', die het Ne derlands Filmarchief al eer der maakte. Het Filmarchief heeft zich als doel gesteld het audiovisuele erfgoed van Ne derland toegankelijk te ma ken voor een breed publiek. Daarvoor wordt in de filmar chieven, die door het hele land verspreid zijn, naar in teressant oud beeldmateri aal gezocht. Dit materiaal is op celluloid opgeslagen en wordt bij een temperatuur van circa 5° C bewaard. Na kritische selec tie en zorgvuldige restaura tie van het materiaal worden de beelden op video overge zet. Bij de serie 'Beeld van Nederland' is echter anders te werk gegaan. Deze serie is samengesteld door de NOS uit filmbeelden van Poly goonjournaals, en vanaf 1970 de NOSjournaals. De beelden zijn van gespro ken commentaar voorzien. De serie behandelt de hoog tepunten uit de Nederlandse geschiedenis van 1920 tot 1990. Ze is leerzaam en infor matief, maar ook grappig en soms ontroerend. De eerste twee delen: 'Uit het Poly goonjournaal 1920-1930' en 'Uit het Polygoonjournaal 1930-1940' betreffen elk een periode van tien ja,ar, terwijl de delen daarna steeds vijf jaar beslaan. De polygoonjournaalbeelden uit de periode 1950-1955 kre gen de titel 'Naweeën van de oorlog'. De Duitsers hadden talrijke kunstvoorwerpen ontvreemd tijdens de oorlog en in de jaren daarna werd geprobeerd de ze schilderijen en andere goe deren aan de eigenaren terug te geven. De voorwerpen werden geëxposeerd en die artikelen waarvan het eigen domsrecht aangetoond kon worden, mochten mee met de rechtmatige eigenaar. Er was sprake van een explo sieve bevolkingsgroei, van circa tien miljoen inwoners in 1950 tot bijna elf miljoen in 1955. De woningnood bleef dan ook nijpend. Zo snel mo gelijk werden hele dorpen en stadswijken uit de grond ge stampt. Ze waren veelal vol gens de moderne, standaard ontworpen: brede straten, moderne scholen en de boer derijen buiten de dorpskern. Economie Met de Nederlandse econo mie ging het zeer goed. De in dustrie floreerde en de werk loosheid daalde. De export werd sterk gestimuleerd. Na Engeland was Nederland de grootste exporteur van aard olie. Schiphol groeide sterk. In 1951 kreeg de luchthaven een eigen radarstation waar door de veiligheid en de fre quentie van vluchten op Schiphol bevorderd werd, aangezien vliegtuigen nu ook in slecht weer naar hun lan- Beelden van de watersnoodramp van 1953, zoals die werden vertoond door het Polygoonjour- naai, zijn nu voor iedereen verkrijgbaar via de vidocassettes 'Beeld van Nederland'. (Archieffoto) dingsplaats geloodst konden worden. Deze toename van het aantal vluchten had na tuurlijk ook een keerzijde die duidelijk werd toen in 1954 een KLM toestel neer stortte in Ierland, een onge luk waarbij 24 passagiers en 3 bemanningsleden om het leven kwamen. Ook het autoverkeer begon zijn tol te eisen door de toe nemende drukte op de we gen. Er kwamen steeds meer betaalbare kleine auto's en ook de bromfiets groeide sterk in populariteit. Om al dit verkeer mobiel te hou den, werden nieuwe, bredere wegen aangelegd. Tussen Amsterdam en Utrecht werd in 1954 een vierbaansweg ge opend, zonder gelijkvloerse kruisingen. Voor de binnen vaart werd het Amsterdam- Rijnkanaal geopend. De slui zen in dit kanaal waren de grootste binnenvaart-sluizen in Europa. De mensen kre gen meer vrije tijd en velen brachten deze in de natuur door. De kampeerentoonstel- ling van de ANWB werd dan ook druk bezocht, maar drukker nog was het op de kampeerterreinen. Watersnoodramp Nederland had zich min of meer hersteld van de gevol gen van de tweede wereld oorlog, maar kreeg in 1953 een nieuwe klap te verwer ken, namelijk de waters noodramp. Op 1 februari, in storm en springvloed, bra kende dijkeh in Zuid-Hol land en Zeeland. De volle omvang van deze ramp bleek-pas na enkele dagen uit luchtopnamen. De situ atie in Dordrecht was al niet rooskleurig, maar iets zuide lijker waren de dijken van het Hollands Diep doorge broken en stonden de polders van westelijk Brabant onder water. Slachtoffers uit Zeeland wer den naar Roosendaal overge bracht waarvandaan ze ver der konden reizen met de trein. Tussen Brabant en Zuid-Beveland was de rails weggeslagen door het water. De situatie leek hopeloos. Vruchtbare akkergronden werden voor tijden onbruik baar door het zoute water, woningen liepen onder, vee verdronk en ook onder de mensen vielen vele doden. Sommigen hadden een veilig heenkomen gezocht in huizen die vervolgens, ondermijnd door het water, instortten. Onder water Tholen en Overflakkee stroomden onder en in de Hoekse Waard was 's-Gra- vendeel het zwaarst getrof fen dorp. Reddingsacties werden zowel met bootjes als met helicopters ingezet.Sol daten werden teruggeroepen van hun verlof om te helpen bij het voorkomen van ver dere doorbraken waar ook burgers bij meehielpen. Er werd hard gewerkt aan het voorkomen van nieuwe ram pen en aan de wederopbouw van het gebied. Twaalf maanden later was een deel van de schade her steld. De weg bij Capelle was weer bruikbaar, de Alblas- serwaard was opnieuw be woonbaar, in 's Gravendeel was een belangrijk deel van het puin geruimd en de spoorbaan bij de Moerdijk was binnen een paar maan den weer in gebruik geno men. Volledig herstel van de getroffen gebieden zou ech ter nog lang duren, met name voor Schouwen-Duiveland, het zwaarst getroffen eiland dat pas als laatste ontzet was. Het jaar 1954 bracht weer een strenge winter met ijsbre- kers die de rivieren open pro beerden te houden, met au to's die zonder veerpont de waterwegen over konden steken en met opnieuw een Elf stedentocht.Talloze ande re onderwerpen, waaronder het eerste afscheid van Hein tje Davids, de opening van Madurodam en een fietsrace tussen slagersjongens in Am sterdam, passeren de revue op de videoband 'Uit het Po lygoonjournaal 1950-1955'. De video duurt 2 x 45 minu ten (dubbelcassette) en is verkrijgbaar bij de erkende boekhandel. TASJESDIEVEN MIDDELHARNIS - De poli- tie Oosterscheldebekken heeft in Middelharnis twee achttienjarige jongens uit Achthuizen aangehouden, die op de avond van 24 janu ari een bejaarde vrouw uit Bruinisse van haar tas be roofden. De twee jongens hebben in middels bekend de 72-jarige vrouw te hebben overvallen. Deze raakte bij de beroving gewond aan schouder en been, omdat ze tegen de grond werd getrokken. Ook verklaarden zij een inbraak te hebben gepleegd in een ca ravan in Oude-Tonge op Goe- ree-Overflakkee. Als motief gaven zij geldgebrek aan. Beide jongens zijn verslaafd aan drugs. Door de beroving van de vrouw en de inbraak in de caravan wilden ze aan geld komen om drugs te ko pen. Het duo is gisteren voor geleid aan de rechtercommis saris in Middelburg. Zij blijven ingesloten. OMLOOP SOMMELSDIJK - Op initia tief van volleybalvereniging Intermezzo wordt woensdag 30 april voor de 22e keer de Omloop van Menheerse ge houden. De lengte van het parcours is zeveneneenhalve kilometer. De wedstrijdatleten starten in diverse categorieën om 10.45 uur bij De Staver in Sommelsdijk. De deelne mers aan de prestatieloop vertrekken daar om 12.00 uur. Voor nadere inlichtin gen of aanmelding: telefoon 0187-485571. POTERMAALTIJD OOLTGENSPLAAT - De Stichting Welzijnswerk voor Ouderen Oostflakkee houdt donderdag 20 februari een potermaaltijd voor 55-plus- sers in Fort Prins Frederik in Ooltgensplaat. Aanvang 17.00 uur. Voor nadere inlich tingen of aanmelding: tele foon 631676. GEVONDEN MIDDELHARNIS - Bij het politiebureau in Middelhar nis zijn diverse gevonden goederen binnengekomen, die door de eigenaren kun nen worden opgehaald. In Ouddorp werden een zwarte portemonnee en een horloge aangetroffen. In Dirksland werd een aggre gaat gevonden en in Middel harnis vonden mensen een staatslot en horloge. Verder zijn diverse bankbiljetten en sleutels op het bureau bin nengebracht. De eigenaren kunnen hun goederen op werkdagen tussen 8.00 en 18.00 uur ophalen. MIDDELHARNIS - Brood en soep. Dat is het sobere menu van de zes maaitijden, die tijdens de Veertig dagentijd voor Pasen op dinsdag worden geserveerd in de Gereformeerde Kerk in Middelharnis. cumenische Werkgroep dat doet in deze vorm. Het geld dat mensen door deelname aan de maaltijden uitsparen, omdat ze thuis niet meer hoe ven te eten, gaat in een col lectebus. Het is voor instan ties die zich bezighouden met zorg voor de armen in Neder land. Dit jaar gaat een deel van de opbrengst naar De Regen boog in Amsterdam. Een or ganisatie die zich inzet voor de opvang van drugsver slaafden en die in strenge winters nachtopvang voor dak- en thuislozen verzorgt. Het betreft een initiatief van de Oecumenische Werk groep, waarin de Gerefor meerde Kerk Middelharnis, de Hervormde Gemeente Exodus, de Remonstrantse Kerk en de Rooms-Katholie- ke Kerk zijn verenigd. De Werkgroep wil via de brood en soep maaltijden vorm ge ven aan haar solidariteit met de arme kant van Nederland. Uitsparen Het is voor het derde achter eenvolgende jaar dat de Oe- Een ander deel van het geld is bestemd voor de Nico Ad- riaansstichting, die in de Rotterdamse Pauluskerk maaltijden verstrekt aan mensen die zelf niet kunnen koken. Op de hoek De brood en soepmaaltijden in de Gereformeerde Kerk op de hoek van de Langeweg en de Julianaweg worden ge houden vanaf dinsdag 18 fe bruari en beginnen steeds om 18.30 uur. De laatste maal tijd is op dinsdag 25 maart. De kerk staat wekelijks open voor iedereen die uiting wil gven aan zijn solidariteit met de armen door een sobe re maaltijd te gebruiken. ZIERIKZEE - Bij garage De Nobelpoort in Zierikzee kon vorige week de vlag uit omdat P. L. van Wave- ren zijn vijftiende nieuwe Peugeot kwam ophalen. De voormalige inwoner van Burgh-Haamstede is een fer vent Peugeotrijder. Precies 35 jaar geleden kocht hij bij garage De Nobelpoort zijn eerste Peugeot, een 404. Af gelopen donderdag haalde hij bij de autogarage zijn vijftiende nieuwe Peugeot op; een 405 Break stationcar. In de tussenliggende 35 jaar reed de bloembollenhande laar 2.800.000 kilometer, grotendeels voor zijn bedrijf. Op die manier'versleet' Van Waveren acht Peugeot 404 auto's, twee 504 modellen en vier Peugeots 505. De nieuwe auto waarin hij nu gaat rijden is een 405 Bre ak stationcar. Hoewel de bloembollenhan delaar inmiddels is verhuisd naar de omgeving van Lisse, komt hij voor het onderhoud en de aankoop van zijn Peu geots nog altijd naar garage Nobelpoort in Zierikzee. Hij werd daarom ontvangen als een bijzondere gast toen hij zijn oude 505 Break turbo diesel kwam inleveren en zijn nieuwe Peugeot opha len. r J P.L. van Waveren leverde zijn oude Peugeot 505 Break turbo diesel automaat in om zijn vijf tiende nieuwe Peugeot in gebruik te nemen; een 405 Break stationcar. (Foto: Marieke Mandemaker) De Seat Ibiza Cuprg. DIRKSLAND/BRUINISSE - Een Zuid-Europees temperament en een aantal sportieve extra's. Dat zijn de aantrekkelijke kanten van de Ibiza Copa en Cupra, twee Seat modellen waarvan speciale ver sies op de markt kwamen. Die zijn nu te zien in de showroom van Seat dealers Auto Bakker in Dirksland en autocenter 'Irene' in Bruinis se. De Cupra is een samen voeging van Cup en Racing speelt in op Seat's sportieve succes van het afgelopen jaar. Het Spaanse merk werd wereldkampioen met een, van de Ibiza afgeleide, For mule 2 rallywagen. De Cupra is voorzien van speciale witte lichtmetalen velgen, die uit de racerij stammen, net als de zonwe rende rand in de voorruit. Aan weerszijden van de auto is de tekst 'Cupra, cup racing 2.0 16 valves' aangebracht. De auto is voorzien van een 2.0 liter zestienkleppen mo tor, die zorgt voor een top snelheid van 216 kilometer per uur. Om die sportieve aspiraties in. het gareel te houden heeft de auto een vierkanaals antivblokkeer- remsysteem. Ibiza Copa Wie een sportieve inslag waardeert maar minder hecht aan brute pk's kan een proefrit maken met de Seat Ibiza Copa. De fraaie 14 inch lichtmetalen velgen van de auto springen direct in het oog. Daar omheen zitten sportieve, brede banden. De Copa is rondom voorzien van getint, warmtewerend glas. De auto is uitgerust met een 1,4 liter viercilinder mo tor met multipoint brandstof injectie, die de Copa en vlot karakter geeft. MIDDELHARNIS - De Belgische bluesband The Electric Kings geeft vrijdag 14 februari een concert in Cultureel Centrum Het Diekhuus in Middelhar nis. Het repertoire van de band bestaat uit een mix van Chicago- en West-Coastblues. Coastblues. Jump en Swing in de stijl van B. B. en Fred die King, T-Bone Walker en Little Walker. Maar daarbij heeft ze een originele sound, die technisch perfect wordt uitgedragen, met veelal au thentiek instrumentarium. Het concert in Het Diekhuus begint om 21.30 uur. Kaarten kunnen worden gereser veerd via telefoonnummer 0187-482400 The Electric Kings wordt al gemeen beschouwd als de beste Belgische bluesband. De muzikanten waren eerder actief in de Dizzy Dave band en The Healers. Ze brengen ieder een enorme dosis erva ring mee. De band werd in 1994 opgericht en bereikte al direct in het eerste jaar van het bestaan een hoge status. De stijl van de band is een mix van Chicago- en West- De prijswinnaars van de puzzel van woensdag 29 januari zijn: De eerste prijs: Een waardebon van 25,- L. W. Zweerus, Burg. Sterkplein 17, Nieuwe-Tonge De tweede prijs: Een waardebon van ƒ15,- P. Hart, Sluispad 47, Haamstede De derde prijs: Een waardebon van 10,- Mw. M. L. Schadee, Zeedistelweg 3, Renesse De oplossing van de puzzel van 29 januari is: Sportartikel De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redac tie Het Extra Nieuwsblad, Postbus 14300 AA Zierikzee. De enveloppe of briefkaart kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jan- newekken worden gedeponeerd. De Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de inzending duidelijk het woord Extra puzzel te vermelden. Enveloppen of briefkaarten waarop niet staat ver meld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voof de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 21 februari in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel. Horizontaal: 1. werktuig om te hakken; 4. hoogtegrens; 7. verkoop van goederen; 9. overeenstemmend met; 11. getuigend van een lage aard; 12. soort draad die je spieren en je zintuigen verbindt met je hersenen en rug- gemerg; 13. soepkom; 15. moleculaire verbinding met water; 17. bonte tooi; 19. bedeeld; 21. geordende lijst; 23. zout van salpeterzuur; 25. van vrees getuigend; 26. persoon om wie men algemeen lacht; 27. het belem meren; 28. chemische verbinding, dienende om de aanwezigheid van an dere verbindingen aan te tonen. Verticaal: 1. geelachtig rood edelgesteente; 3. eerste oogst van bij een kweker gekocht zaai- of pootgoed; 3. melksuiker; 4. in radeloze angst; 5. twist; 6. datgene wat men zich voorstelt te bereiken; 8. soort wier dat veel op de wadden groeit; 10. buiten de partijen staande; 14. schraapzuchtig; 16. secretaris van verenigingen; 17. soort inktvis; 18. van bijzondere be drevenheid getuigend; 19. wie een demonstratie houdt; 20. bisdom; 22. goed zo; 24. grote lichaamsslagader. Het sleutelwoord wordt gevormd door de letters in de vakjes: 19,17,11, 18,1,25,23,6,2,3,24,16,28. OUDDORP - De evenementen die van maart tot en met december van dit jaar worden gehouden in de Kop van Goeree. Een waterstandentabel en de bun galowparken, campings en groeps-accomodaties waar vakantiegangers hun intrek kunnen nemen. Het staat allemaal in de nieu we informatie- en accomoda- tiegids 1997 van de VW Oud dorp. De WV brengt jaarlijks een dergelijke gids op de markt voor de vakan tiegangers, vaste gasten én de inwoners van Ouddorp, Goedereede en Stellendam. Behalve informatie over va kantieverblijven en cam pings in het gebied staan in de gids ook de bezienswaar digheden, attracties, restau rants en de plaatselijke on dernemers in de kop van Goeree. In het tijdschrift is ook een streekpuzzel opgenomen waarmee een VW-bon ter waarde van 25 gulden is te winnen. De puzzel uit de gids van 1996 werd gewonnen door M. Diepenhorst uit Stad aan 't Haringvliet. De VW- gids is te koop bij de VW Ouddorp, de VW Overflak kee in Middelharnis en bij een aantal ondernemers in Ouddorp. (Foto: Marijke Folkertsma) Doris is een enthousiaste hond, die graag een nieuwe baas wil. De vier jaar oude Hollandse schapendoes uit het dieren asiel in Zierikzee is een vrolijk type. De middelgrote reu heeft zelden last van een slecfit humeur. Doris vindt het pret tig in de aandacht te staan en maakt graag een stevige wande ling. De hond heeft een vacht die veel onderhoud vergt. Doris is goede maatjes met katten en kinderen. Met soortgenoten kan hij niet goed overweg. Belangstellenden die Doris uit het asiel willen halen, kunnen contact opnemen met het onderko men aan de Zandweg, telefoon 0111-417013. Er zitten zestien katten entwee honden. Zaterdag is een zwarte herdershond in de buurt van de Schelphoek in Serooskerke uit de auto ge zet. Het dier is nog niet aangetroffen. Mensen die de hond vinden, worden verzocht het dier naar het asiel te brengen. De beheerster van het dierenonderkomen vraagt degenen die getuige waren van de uitzetting contact op te nemen met de politie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 13