Bouwer Louwerse luidt alarmbel 'Laten vrouwen zich horen'? Waterschap versoepelt kwijtscheldingsbeleid Campinghoudster klaagt over onveilige Helleweg Kamer van Koophandel bepleit nieuwe impuls DICHTERS 'Om aan de weg te timmeren, heb je wel spijkers nodig EHBO oefenavond DB overbodig voorRSG 'Ik vind het een racebaan' STREEKNIEUWS College wil harmonisatie in gemeente PvdA en D66 tegen afbouw subsidie woningverbetering DINSDAG 11 FEBRUARI 1997 NR 26128 5 SCHARENDIJKE - „De ondernemers moeten aan de weg timmeren, zeggen de bestuurders, maar daar heb je wel spijkers voor nodig, verzucht B. Lou werse, eigenaar van de gelijknamige bouwonderne ming aan de Dijkstraat in Scharendijke. Hij luidt de alarmbel over het concept-Woningbouwprogramma 1997-2006 van de provincie. Dat gaat ten koste van de werkgelegenheid in de bouw op Schouwen-Dui- veland, vreest Louwerse. In dat conceptplan wordt uit gegaan van gemiddeld 170 nieuw te bouwen woningen per jaar op Schouwen-Duive land. Daarin wordt een ver deling aangebracht van 112 huizen in Zierikzee en 58 in de kernen elders op in de re gio. „Met naast Zierikzee nog veertien kernen zou dat dus neerkomen op vier per dorp." zegt Louwerse. Als re latief kleine bouwonderne ming laat hij ongeveer vier a vijf woningen per jaar verrij zen. „Maar," constateert hij laconiek: „ik ben natuurlijk niet alleen." Onder het mot to dat het hemd nader zit dan de rok, maakt hij zich in de eerste plaats zorgen over de werkgelegenheid op termijn binnen zijn eigen BV met ne gen medewerkers. Daar naast voorziet hij diezelfde problemen voor meerdere aannemers op Schouwen- Duiveland. Grote moeite heeft hij ook met de verdeling, die de pro vincie voorstaat. Zierikzee wordt in het woningbouw programma aangemerkt als 'dragende kern'. Dat wil zeg gen. dat er zogenaamde unie ke bouwprojecten gereali seerd kunnen worden, specifiek bestemd voor de huisvesting van mensen van buiten Zeeland. Zo'n bepaling is voor bouw bedrijf Louwerse extra zuur, omdat er wel tien aanvragen in portefeuille zitten van jon ge mensen, die graag in Scha rendijke zouden wonen, maar voor wie op korte ter mijn geen grond beschikbaar is. Het overgrote deel van die aanvragen betreft jonge mensen van buiten Zeeland. Die zouden door het provin ciaal woningbouw-program- ma gedwongen worden in Zierikzee te gaan wonen. Dat gaat Louwerse veel te ver. „Daar jaag je de jeugd mee weg uit de kleine kernen en als je de jeugd wegjaagt, jaag je uiteindelijk veel meer voorzieningen weg." Zowel aantallen als verde ling van het woningbouw programma vallen hem dus bitter tegen, temeer daar ge deputeerde G. van Zwieten in het recente verleden over dubbele aantallen had ge sproken. Met een contingent van 112 woningen per jaar in Zierik zee schieten de aannemers op Schouwen-Duiveland niks op, meent Louwerse. De grond voor de bouw van 230 woningen in Poortambacht 10 bijvoorbeeld werd ver worven door Bouwcombina tie Nieuwwest. Daarin parti ciperen de bouwbedrijven Delta uit Middelburg, Rijk uit Goes en Flipse uit Koude- kerke. „Met projectontwik kelaars zijn wij als traditio nele bouwers niet blij," zegt B. Louwerse bij een in aanbouw zijnde woning aan de Elkerzeeseweg. Louwerse. Als voorbeeld verwijst hij ook naar 'die bult' die aan Scharendijke is gebouwd: Zeeland Village met 207 exact dezelfde witte woningen. Kleine traditionele bouwers kunnen inspelen op indivi duele wensen, maar dan moeten er natuurlijk wel ka vels beschikbaar blijven om mooie bouwplannen ook werkelijk te kunnen uitvoe- ren, voert hij aan. Dooie dorpen Louwerse heeft een stelling wat er nu moet gebeuren: „We hebben nu de nieuwe ge meente Schouwen-Duive land en de heren wethouders en burgemeester moeten er voor zorgen dat die gemeente straks geen gebied wordt met de hoofdstad Zierikzee en een paar dooie dorpen er omheen. Hij is verder van plan zijn stem te laten horen tijdens de voorjaarsvergadering in mei van de afdeling Zeeland van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouw (NVOB). Hij is blij met het (Foto: Marieke Mandemaker) feit, dat deze organisatie in middels al actie heeft onder nomen richting provincie. Direct na het bekend worden van het concept-Woning bouwprogramma heeft het NVOB bij de provincie aan gedrongen op het stimuleren van migratie en op verdub beling van het voorgenomen aantal van duizend huizen per jaar in Zeeland. NIEUWERKERK - De af deling Duiveland van de Koninklijke Nederland se Vereniging Eerste Hulp Bij Ongelukken (KNV-EHBO) houdt don derdag 20 februari een grote oefenavond. Medewerkers van de Landelijke Opleiding tot Uitbeelding van Slacht offers (Lotus) doen eraan mee. De oefenavond wordt gehouden in Ons Dorpshuis in Nieuwer- kerk en begint om 20.00 BROUWERSHAVEN - De RSG professor Zeeman in Zierikzee krijgt geen dage lijks bestuur. Een voorstel hiertoe van het college van burgemeester en wethouders werd gisteren in Brouwers haven positief ontvangen door de grootst mogelijke meerderheid van de commis sie maatschappelijke aange legenheden. Volgens wethouder D. van der Wekken (onderwijs) is het onpraktisch om boven een bestuurscommissie van vijf personen ook nog eens een dagelijks bestuur van drie personen aan te stellen. R. Geluk (D66) toonde zich verheugd over het voorstel. Haar fractie had eerder vraagtekens gezet bij de be stuursvorm van de RSG. Vol gens haar is er met het huidi ge voorstel spfake van een „slagvaardig bestuur" .schrappen van een dagelijks bestuur.Alleen H. de Vries- van der Stap (GroenLinks) maakte bezwaren tegen het voorstel. Volgens haar krijgt de bestuurscommissie wel erg veel zeggenschap. Vooral omdat ze ook personeel (met uitzondering van de directie) mag ontslaan en benoemen. Van der Wekken gaf dat ook toe, maar stelde haar gerust door te verklaren dat er voortdurend sprake is van terugkoppeling naar het col lege. En bovendien krijgt de raad inzage in alle stukken van de bestuurscommissie, aldus de wethouder ZIERIKZEE - Vrouwen laten zich horen", is de ti tel van het thema voor de viering- van de Internatio nale Vrouwendag op zaterdag 8 maart in het MFC in Zierikzee. Een logische keuze vond het Acht maart team Schouwen-Duiveland nadat het vorig jaar ging om werkstukken, die met de handen waren ge maakt. Het aantal inschrijvingen dit jaar echter blijft aanzienlijk achter en de leden van het team vragen zich dan ook af: 'Laten vrouwen zich horen?' Toen het thema enkele we ken geleden bekend werd ge maakt, waren er volgens Jes sica Prager, woordvoerster van het Acht maart-team, al lerlei enthousiaste reacties van vrouwen die aan de wed strijd tijdens de Internatio nale Vrouwendag wilden deelnemen. Er waren diverse plannen voor liedjes, gedich ten en verhalen over het wel en wee in het leven van een vrouw. Tot daadwerkelijke inschrijvingen is het echter nauwelijks gekomen. Wellicht moet er een drem peltje worden genomen om zich met een vocale presenta tie te manifesteren. Ter sti mulering biedt het Acht maart-team de deelneem sters de gelegenheid hun act nog te laten bijschaven onder leiding van Karin Verseput uit Zonnemaire. Zij is al ja ren lang actief lid van Theatersportgroep Kiekier- is, geeft leiding aan een kin dertheateratelier en volgt de middenkader-regieopleiding aan Amateurtheaterschool De Ambitie in Middelburg. Jury Het team hoopt voor 8 maart alsnog een redelijk aantal in schrijvingen binnen te krij gen. De acts worden beoor deeld door een jury bestaande uit Lies Hanse, El- ly van Lieshout en Anita Duinhouwer. Deze drie deskundigen uit het amateurtoneel en de amateurmuziek bepalen wie het beste van zich heeft laten horen. De uitverkorene wordt winnaar van de jaar lijkse wisselprijs: een replica van een beeldje gemaakt door de Middelburgse kun stenares Gerdi Zwaan. De wedstrijd tijdens dit vrouwenfeest in het MFC wordt voorafgegaan door een optreden van het vrou wencabaret 'Miss Toestand' gevormd door Desirée Hor- nikx en Hanneke van Schra- vendijk. Verdere medewer king wordt verleend door de vrouwelijke diskjockey-'La dy'. In de middaguren wordt er in de grote zaal een café in formatief voor alle belang stellenden gehouden. De di recteur van het Eman- cipatibureau Zeeland Elvira Ardon is aanwezig voor het beantwoorden van vragen en verder worden er tafelge sprekken gevoerd met pro minente gasten over actuele zaken. Voor de muzikale om lijsting zorgt de vrouwen groep 'Tria Maria' uit Til burg met zang, piano, percussie en fluit. De leden van het Acht maart team hopen, dat het aantal inschrijvingen voor de wed strijd de komende tijd nog flink aantrekt. Die manifes tatie van bekend en onbe kend Schouws talent op het gebied van dans, theater, ca baret, muziek en zang dient immers de hoofdmoot van het festijn te worden. Er kan zowel solo als in groepsver band worden deelgenomen. Voor nadere informatie kun nen adspirant-deelneemsters terecht bij Jessica Prager, te lefoon 402024, of bij Hedi Bo- gaers, telefoon 414427. Ook van vrouwen uit het AZC wordt verwacht dat ze hun stem laten horen tijdens Internatio nale Vrouwendag (Foto: Dien Parlevliet) GOES - Mits het algemeen bestuur akkoord gaat versoepelt Waterschap Zeeuwse Eilanden haar kwijtscheldingsbeleid. De kwijtscheldingsnorm gaat van 90 naar 91 procent. Vorig jaar werd de kwijt scheldingsnorm nog vastge legd op 90 procent. Het me rendeel van de gemeenten in het werkgebied van Zeeuwse Eilanden hanteert een nog soepeler kwijtscheldingsbe leid. Zij gaan uit van een kwijtscheldingsnorm van 95 procent.Jaarlijks komen er bij het waterschap ongeveer 4000 verzoeken om kwijt schelding van waterschaps lasten binnen hetgeen over eenkomt met een door het waterschap kwijt te schelden bedrag van 381.000 gulden. Optrekken van de kwijt scheldingsnorm naar 91 pro cent komt overeen met een kwijt te schelden bedrag van 432.000. Het voorstel om de kwijtscheldingsnorm op te trékken van 90 naar 91 pro cent komt aan de orde tijdens de waterschapsvergadering van woensdag 26 februari. De vergadering wordt gehou den in ontmoetingscentrum De Stenge in Heinkenszand en begint om 19.30 uur. NOORDWELLE - Mevrouw I. van den Berg heeft bij de provincie een bezwaarschrift ingediend tegen de, volgens haar te lage, snelheidsbeperking op de Hel leweg in Noordwelle. Zij vindt de situatie voor fiet sers en voetgangers onveilig door het drukke ver keer. Op deze weg was de maxi mumsnelheid 80 kilometer per uur. Omdat op de Helle- weg campings zijn gelegen, werd deze snelheid volgens een woordvoerder van de provincie als te hoog erva ren. De maximumsnelheid is teruggebracht naar 60 kilo meter per uur en er zijn ver keersdrempels aangebracht. Van den Berg wil volgens de provinciewoordvoerder de snelheid terug gebracht zien naar 50 kilometer per uur. Zij heeft een camping aan de Helleweg. Van den Berg vindt de situatie voor fiet sers, voetgangers en de vele kinderen die 's zomers over deze weg naar het strand lo pen levensgevaarlijk. „Ik vind het een racebaan," al dus Van den Berg. „Mensen klagen erover dat fietsers en voetgangers geen ruimte hebben. Het verkeer is veel drukker geworden door bij voorbeeld de Zomerbus en bouwbedrijf Braber. De con ditie van de weg laat dat niet toe," vertelt Van den Berg, De verkeersdrempels aan het eind van de kruising Korte Moermondsweg en Lange Moermondsweg hebben voor haar geen nut. Van den Berg wil verkeersremmende maatregelen over de hele Helleweg. 'Er moet wat gebeuren. Mis schien komen er proeven met rubberen drempels. Daar zou ik dan de helft van moeten betalen, maar daar ben ik het niet mee eens, aldus Van den Berg. De campinghoud ster vertelt dat ze investerin gen wil plegen, maar dan wil ze wel weten of de gasten niet wegblijven in verband met de verkeersonveilige si tuatie op de Helleweg. Bezwaarschrift Het bezwaarschrift wordt dinsdag 18 februari behan deld tijdens de vergadering van de adviescommissie voor bezwaarschriften. De open bare zitting in het provincie huis in Middelburg begint om 16.00 uur. MIDDELBURG - Berichten over reorganisaties bij grotere Zeeuwse bedrijven roepen een beeld op van economische stagnatie. Dat vreest het bestuur van de Kamer van Koophandel. Forse verminderingen van het personeelsbestand bij grote industriële be drijven lijken onontkoombaar en ook de continuï teit in het midden- en kleinbedrijf staat onder druk. Om het tij te keren en zoveel mogelijk gebruik te maken van de mogelijkheden, die er wel zijn, heeft de Kamer van Koophandel een actieplan ontwikkeld met als titel 'Sleutels voor morgen'. Om praktische aanzetten te-leve ren is op initiatief van de Ka mer een stuurgroep in het le- 1 ven geroepen. De 'sleutels' die de stuur groep wil stimuleren, zijn: bedrijvigheid in de Vlissing- se zeehaven, ondernemer schap en innovatie, nieuwe bedrijven en wonen/recreë ren. De aandacht in het ha vengebied is gericht op de goede mogelijkheden voor vergroting van de op- en overslag en van de nabewer king van overgeslagen goe deren. Op regionaal niveau ziet de stuurgroep een taak weggelegd in de ondersteu ning van het voornamelijk kleinschalige bedrijfsleven. Bestaande regionale bedrij ven mogen hulp verwachten bij het zoeken naar nieuwe afzetmarkten in binnen- en buitenland. Ook startende bedrijven zul len steun ondervinden. „Ge let op het gunstige woon- en leefklimaat en de steeds be tere bereikbaarheid, wordt Midden- en Noord-Zeeland in toenemende mate aantrek kelijk als vestigingslocatie voor nieuwe bedrijven," al dus het actieplan van de Ka mer van Koophandel. Exem plaren van deze brochure kunnen worden aange vraagd bij de Kamer van Koophandel, telefoonnum mer 0118-673532. ZIERIKZEE Belastinghulp Mensen die hulp nodig heb ben bij het invullen van het belastingformulier kunnen in maart bij het CNV terecht. Belangstellenden die van de ze service gebruik willen ma ken, kunnen een afspraak maken via de CNV-belas- tinglijn, telefoon 0113- 220310. Deze lijn is maandag 17 tot en met vrijdag 21 fe bruari te bereiken van 14.00 tot 16.00 uur, op 17 en 19 fe bruari ook van 19.00 tot 21.0Q uur. Opbrengst De standverkoop van de kin derpostzegels heeft een be drag van 1.886,45 gulden op gebracht en aan kinder- kaarten werd voor een be drag van 3.143, 45 verkocht. Dit resulteerde in een totale opbrengst van 5.029,90 gul den. Koffie-ochtend De wijkgroep Poortambacht houdt donderdag 20 februari een koffie-ochtend voor ou deren en belangstellenden. De ochtend wordt gehouden in het gebouw van de Zierik- zeesche Kegel Bond aan het Haringvlietplein en duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Vrijwilligers Het Leger des Heils is op zoek naar vrijwilligers die tussen 24 februari en 7 maart willen helpen collecteren. Gecollecteerd wordt op heel Schouwen-Duiveland. De op brengst van de collecte is voor maatschappelijke en so ciale hulpverlening van het Leger des Heils. Wie zich aa wil melden of meer wil we ten kan bellen met Kapiteinr G. Bot (417483) HAAMSTEDE Evangelist Op uitnodiging van komitee In de Rechte Straat (IRS) komt evangelist Van de Boogaart vrijdag 28 februari vertellen over zijn werk in het Limburgse Bunde. De bijeenkomst wordt gehou den in de zaal van de Gere formeerde Gemeente aan de Ankerweg in Haamstede en begint om 19.45 uur. NOORDWELLE Ledenvergadering WD De WD afdeling Schouwen- Duiveland houdt maandag 17 februari een algemene le denvergadering in het dorps huis van Noordwelle. Op de agenda staat onder meer het vertrek van C. Veerhoek-als statenlid. Tevens zijn er be stuursverkiezingen. M. Sas, secretaris van de gemeente Schouwen-Duiveland houdt een voordracht over de orga nisatie van deze nieuwe ge meente. De vergadering be gint om 20.00 uur. BROUWERSHAVEN Bijeenkomst NBvP De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afde ling Brouwershaven houdt woensdag 12 februari een bij eenkomst in het Tonnenma- gazijn. A. Katsman uit Wolp- haartsdijk geeft e.en lezing met dia's over hofjes in Ne derland. De aanvang is om 20.00 uur. BROUWERSHAVEN - PvdA en D66 zijn tegen het afbouwen van de subsidiëren van verbetering van monumenten en/of beeldbepalende panden in Zie rikzee en Brouwershaven. Het college van burge meester en wethouders wil de subsidie in stappen verlagen, om zo voor de hele gemeente eensluidende regels te verkrijgen. Dat bleek gisteren tijdens de vergadering van de raads commissie Maatschappelijke Aangelegenheden. In de nieuwe ontwerp-Verorde- ning stads- en dorpsvernieu wing wordt uitgegaan van een maximum-subsidie van 7.500 gulden voor kleine en 15.000 gulden voor grote mo numenten. Wanneer bij deze bedragen de maximum sub sidie voor particuliere wo ningverbetering wordt opge teld worden de maximum-bedragen respec tievelijk 32.500 en 40.000 gul den. Voor Zierikzee heeft altijd een maximum gegolden van een ton per monument of beeldbepalend pand. In Brouwershaven kwamen monumenten niet in aanmer king voor subsidie. Voor de verbetering van beeldbepa lende panden konden parti culieren maximaal 50.000 gulden in de wacht slepen. In de kernen Brouwershaven en Zonnemaire kon men boven dien een beroep doen op gel den uit een project voor cas co-herstel. Het college wil de maximale subsidie voor monumenten en beeldbepalende panden in Zierikzee in drie jaar gefa seerd naar beneden bijstel len met in totaal vijftig pro cent. De subsidie voor beeldbepalende panden in Brouwershaven moet in drie jaar volledig worden afge bouwd. Zowel R. Geluk (D66) als E. Overbosch-de Reijger (PvdA) zijn hiertegen. „De gevolgen van het afbouwen van de subsidie zijn nog niet te overzien. Het zou jammer zijn wanneer er panden straks door gebrek aan fi nanciën niet opgeknapt kun nen worden," aldus O ver bosch. Geluk is dit met haar eens. Volgens haar bestaat de kans, dat de gemeente straks slechter af is, dan nu het geval is. Volgens wethouder C. Veer- hoek (volkshuisvesting) kan de gemeente echter niet on der de wijzigingen uit. „Ons idee is harmonisering. Je bent nu eenmaal één gemeen te," zo verklaarde hij. Hij wees daarnaast op de moge lijkheid de ingezette koers te wijzigen. „We zetten nu de afbouw in en bekijken per jaar of we de goede kant op gaan. Mocht blijken van niet, dan kunnen we ons altijd nog aanpassen." Het van toepassing verkla ren van de regelingen van Zierikzee en Brouwershaven in de overige kernen vindt hij geen goede oplossing. Dit gaat volgens hem ten koste van de gelden die bestemd zijn voor onder andere het opknappen van de openbare ruimte en de verplaatsing van milieuhinderlijke be drijven. V LU LU QL I 20-7-'96 Dons van reuze vogels: veren van de wind, die langzaam zich styleren; tekening van een kind. Tekens aan de hemel; blauw schoolbord dat met krijt door God wordt vol geschreven in vegen breed en wijd. Langzaam wist al waaiend de wind Zijn schrijfsel uit. Laat mij dat onthouden wat Hij mij heeft geduid. M.A. Karten Krommenie Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zlerikzeesche Nieuwsbode en biedt thuls-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren Wie denkt een o! meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schnjver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5